Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#1401 Re: Viza za Njemacku

Post by castrodex »

mirsek wrote:
ibi wrote:
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
Samo salju pare iz evropskih zemalja.
Mene zanima ako ti neko salje pare iz USA ili Australije ko je tu najpovoljniji ?
Koje banke kod nas rade sa Azimom ?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1402 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

castrodex wrote:
mirsek wrote:
ibi wrote:
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
Samo salju pare iz evropskih zemalja.
Mene zanima ako ti neko salje pare iz USA ili Australije ko je tu najpovoljniji ?
Koje banke kod nas rade sa Azimom ?
NOVA BANKA, super je banka.
backy
Posts: 23
Joined: 14/05/2011 00:39

#1403 Re: Viza za Njemacku

Post by backy »

Jedno glupo pitanje dali je moguce dobiti vizu po dolasku u njemacku odnosno da se zaobidje ambasada
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1404 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Nije moguce :-)
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#1405 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

backy wrote:Jedno glupo pitanje dali je moguce dobiti vizu po dolasku u njemacku odnosno da se zaobidje ambasada
Ja znam samo za ovaj slučaj. Drug se oženio ove godine (zena u Bosni bila), on ima plavu kartu na 4 godine, stan i sredstva da živi i izdržava i ženu. Zakazao vjencanje u Njemackoj, preveo sve papire gore (oko 600-700 eura sve ga izašlo), i kroz par dana i žena dobila na 4 godine vizu. On je usao preko nase ambasade, ona ništa nije imala sa našima...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1406 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

sve_ovo_ja wrote:
backy wrote:Jedno glupo pitanje dali je moguce dobiti vizu po dolasku u njemacku odnosno da se zaobidje ambasada
Ja znam samo za ovaj slučaj. Drug se oženio ove godine (zena u Bosni bila), on ima plavu kartu na 4 godine, stan i sredstva da živi i izdržava i ženu. Zakazao vjencanje u Njemackoj, preveo sve papire gore (oko 600-700 eura sve ga izašlo), i kroz par dana i žena dobila na 4 godine vizu. On je usao preko nase ambasade, ona ništa nije imala sa našima...
Ovo je navodno bilo moguće samo do početka 2017. valjda zbog postojanja neke formulacije u njemačkom zakonu vezano za plavu kartu a koja je to dopuštala. To je, opet kažem navodno, zatvoreno 1.1.2017. Po mom iskustvu je nemoguće, jer smo istu fintu pokušali prije koji mjesec i nije prošlo (s tim da smo mi u braku 5 godina), ali po specijalizovanim FB grupama se s vremena na vrijeme javljaju neki kojima je to navodno uspjelo. Pod uslovom da ne lažu, nagađam da možda zavisi od drugih faktora kao što je regija ili nešto drugo.

Sve ovo kažem pod pretpostavkom da su oboje BiH državljani a ne da ona npr. ima putovnicu RH koja olakšava proceduru.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1407 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Je li zna neko koja je procedura u slučaju otkaza kod plave karte? Negdje sam čuo da je rok da se pronađe novi posao 6 mjeseci? Da li se ima pravo na naknadu sa njihovog biroa za to vrijeme?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1408 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Mislim da sam i grupi na fb procitala ni slucajno ne uzimaj pomoc od drzave zbog produzetka vize....nisam sigurna ali dobro pitanje....ako sta saznas javi pls
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1409 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

vjesticanametli wrote:Mislim da sam i grupi na fb procitala ni slucajno ne uzimaj pomoc od drzave zbog produzetka vize....nisam sigurna ali dobro pitanje....ako sta saznas javi pls
Pa valjda ako radiš bez prekida godinu dana imaš pravo na naknadu sa biroa. Da li to vrijedi samo za EU državljane ili i za nas ostale, to ne znam... Ali napisat ću svakako ovdje ako šta saznam. Nadam se da će neko u međuvremenu odgovoriti isto...
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1410 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

HB_BHF wrote:
vjesticanametli wrote:Mislim da sam i grupi na fb procitala ni slucajno ne uzimaj pomoc od drzave zbog produzetka vize....nisam sigurna ali dobro pitanje....ako sta saznas javi pls
Pa valjda ako radiš bez prekida godinu dana imaš pravo na naknadu sa biroa. Da li to vrijedi samo za EU državljane ili i za nas ostale, to ne znam... Ali napisat ću svakako ovdje ako šta saznam. Nadam se da će neko u međuvremenu odgovoriti isto...
Cak i ako si stekao pravo na to
Sigurno ti nece pomoci Kad budes trebao produzavati iliucvrstiti vizu
I da razlika je eu i min eu
Naknada ne spada u socijalu ali skaces sam sebi u stomak
Plava karta strucno lice uvezeno za slupe novce i ostalo bez posla
Znaci samo ako moras
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1411 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

HB_BHF wrote:Je li zna neko koja je procedura u slučaju otkaza kod plave karte? Negdje sam čuo da je rok da se pronađe novi posao 6 mjeseci? Da li se ima pravo na naknadu sa njihovog biroa za to vrijeme?
Ja kontam da se najbolje informisati kod Ausländerbehörde, najpreciznije informacije valjda oni mogu dati.

Sta se desilo sa poslom, znam da nisi bio u Probezeitu? Koliko traje otkazni rok?
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1412 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

mousstapha wrote:
Ja kontam da se najbolje informisati kod Ausländerbehörde, najpreciznije informacije valjda oni mogu dati.

Sta se desilo sa poslom, znam da nisi bio u Probezeitu? Koliko traje otkazni rok?
Ma sve ok sa poslom. Probezeit mi je istekao još 1.6.2017. i sve je pod kontrolom. Pitam onako informativno :D.
Doduše počeo sam tražiti nešto malo bolje plaćeno pošto se ženim aBd iduće godine i trebat će mi veća primanja (a i stan), a u Minhenu ne pokrivaju baš skup standard sa platama, bar što se moje firme tiče.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1413 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

HB_BHF wrote:
mousstapha wrote:
Ja kontam da se najbolje informisati kod Ausländerbehörde, najpreciznije informacije valjda oni mogu dati.

Sta se desilo sa poslom, znam da nisi bio u Probezeitu? Koliko traje otkazni rok?
Ma sve ok sa poslom. Probezeit mi je istekao još 1.6.2017. i sve je pod kontrolom. Pitam onako informativno :D.
Doduše počeo sam tražiti nešto malo bolje plaćeno pošto se ženim aBd iduće godine i trebat će mi veća primanja (a i stan), a u Minhenu ne pokrivaju baš skup standard sa platama, bar što se moje firme tiče.
Ah super, prepo si me :D

Sjediste moje firme je u Münchenu, a za preporuku se dobija fina lova. Pa ti sad vidi :D
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#1414 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Kad ste vi išli produžavati ulaznu vizu? Meni važi do aprila ova, je li rano da idem sredinom/krajem januara u KVR?
Sta treba poslodavac od papira da ispuni, je li trebaju nešto iz KVR-a da mu šalju, ili sa neta neka aplikacija? :)
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1415 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

sve_ovo_ja wrote:Kad ste vi išli produžavati ulaznu vizu? Meni važi do aprila ova, je li rano da idem sredinom/krajem januara u KVR?
Sta treba poslodavac od papira da ispuni, je li trebaju nešto iz KVR-a da mu šalju, ili sa neta neka aplikacija? :)
Treba da im dođu svi dokumenti iz ambasade. Ja sam bio došao u decembru, a ulazna viza mi je isticala u maju. U KVR sam išao krajem februara i produžio sam vizu bez ikakvih problema.
A ne treba poslodavac ništa da ti ispuni. Potreban ti je pasoš, ugovor i neki formular što dobiješ od njih. Ovo je slučaj za plavu kartu...
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#1416 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

HB_BHF wrote:
sve_ovo_ja wrote:Kad ste vi išli produžavati ulaznu vizu? Meni važi do aprila ova, je li rano da idem sredinom/krajem januara u KVR?
Sta treba poslodavac od papira da ispuni, je li trebaju nešto iz KVR-a da mu šalju, ili sa neta neka aplikacija? :)
Treba da im dođu svi dokumenti iz ambasade. Ja sam bio došao u decembru, a ulazna viza mi je isticala u maju. U KVR sam išao krajem februara i produžio sam vizu bez ikakvih problema.
A ne treba poslodavac ništa da ti ispuni. Potreban ti je pasoš, ugovor i neki formular što dobiješ od njih. Ovo je slučaj za plavu kartu...
Super, hvala ti. Ja cu onda krajem januara ići to odraditi, valjda ce sve po planu ići :)
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1417 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

U vezi ovog obrasca sto se treba popuniti za vizu, interesuju me ove dvije stavke..

U datom slučaju, predviđeno zaposlenje..Ovo se odnosi na zanimanje koje trebam da radim u Njem?
i ovo
Izuceno zanimanje(u slucaju da se razlikuje) zanimanje koje trenutno obavljate? na sta se ovo odnosi, na skolu koju imam zavrsenu ili trenutno stanje zaposlen ili ne?

Ovo pitam iz razloga sto sam nasao posao koji veze nema sa skolom kojom sam zavrsio, pa da me ne zeznu prilikom podnosenja zahtjeva za vizu, tj. da me ne odbiju..

Ako moze neko da mi ovo pojasni..Hvala
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1418 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:U vezi ovog obrasca sto se treba popuniti za vizu, interesuju me ove dvije stavke..
U datom slučaju, predviđeno zaposlenje..Ovo se odnosi na zanimanje koje trebam da radim u Njem?
To je tačka 9. Tu bi trebalo iz ugovora uzeti kako se zove zaposlenje/zanimanje. I za to se dobije radna dozvola.
batara wrote: i ovo
Izuceno zanimanje(u slucaju da se razlikuje) zanimanje koje trenutno obavljate? na sta se ovo odnosi, na skolu koju imam zavrsenu ili trenutno stanje zaposlen ili ne?
Tačka 11. To je završena škola, a ako ne radiš to što si završio, onda i zanimanje koje trenutno obavljaš. Ako imaš više završenih škola dobro je odmah sve prijaviti.

Mislim da do 2020. to nije bitno koja je škola a koji je posao. Naravno, ako nije visoka škola (tj. plava karta), medicinska struka i sl.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1419 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

budislav wrote:
batara wrote:U vezi ovog obrasca sto se treba popuniti za vizu, interesuju me ove dvije stavke..
U datom slučaju, predviđeno zaposlenje..Ovo se odnosi na zanimanje koje trebam da radim u Njem?
To je tačka 9. Tu bi trebalo iz ugovora uzeti kako se zove zaposlenje/zanimanje. I za to se dobije radna dozvola.
batara wrote: i ovo
Izuceno zanimanje(u slucaju da se razlikuje) zanimanje koje trenutno obavljate? na sta se ovo odnosi, na skolu koju imam zavrsenu ili trenutno stanje zaposlen ili ne?
Tačka 11. To je završena škola, a ako ne radiš to što si završio, onda i zanimanje koje trenutno obavljaš. Ako imaš više završenih škola dobro je odmah sve prijaviti.

Mislim da do 2020. to nije bitno koja je škola a koji je posao. Naravno, ako nije visoka škola (tj. plava karta), medicinska struka i sl.
Hvala na odgovoru :thumbup:
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#1420 Re: Viza za Njemacku

Post by nino90 »

Koliko je sad cekanje na termin u svrhu zaposljavanja ?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#1421 Re: Viza za Njemacku

Post by Kiki_Musampa »

De nek mi neko kaze kako je moguce naci poslodavca koji ce me cekati godinu dana dok ne odobre vizu u ambasadi? I moze li mi neko ovdje Schritt fur Schritt objasniti komplet postupak, ili u pp?
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1422 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Stigao mi ugovor iz Njemacke, potpisan ali bez pecata..hoce li to biti problem u ambasadi i moram li ga prevoditi na nas jezik?
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#1423 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

batara wrote:Stigao mi ugovor iz Njemacke, potpisan ali bez pecata..hoce li to biti problem u ambasadi i moram li ga prevoditi na nas jezik?
I meni je isti takav bio, cak pisalo "Muster" (template) na svakom listu, ali je u Zustimmungu bilo napisano ds je dato odobrenje Njem. agencije za rad na osnovu tog ugovora. Tek kada sam došao u Njemačku, potpisao "pravi" ugovor, nije bilo nikakvih problema :)
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1424 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:Stigao mi ugovor iz Njemacke, potpisan ali bez pecata..hoce li to biti problem u ambasadi i moram li ga prevoditi na nas jezik?
Mi smo ovdje navikli na pečate. Oni rijetko stavljaju pečate. Originalni potpis je dovoljan. Ako je na momorandumu još bolje. Nije to ambasadi teško provjeriti.
Naravno da ne treba prevoditi.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1425 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Zvao sam ovu agenciju za vize na Skenderiji, govore da treba ugovor biti ovjeren i potpisan :-?
Post Reply