Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1376 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Već sam pitao ovdje i dobio odgovor da za plavu kartu (spajanje porodice) treba rezervisati termin u ambasadi... Htio bih samo još da pitam igra li neku ulogu ako mi je cura ovdje (ima već vizu, radi kao njegovatelj, ali u različitim smo gradovima i pokrajinama). Mi planiramo da se vjenčamo aBd iduće godine u augustu... Da li se u tom slučaju njena viza može ovdje promijeniti tj. povezati sa ovom mojom ili je ipak bolje rješenje da nađe ovdje posao i da radi na osnovu svoje vize koju trenutno ima?

Pokušavamo da nađemo što "bezbolnije" rješenje... Da ne čekamo termin mjesecima.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#1377 Re: Viza za Njemacku

Post by IceCat »

E ovako molio bih za par informacija. Ukoliko osoba ima posao i boravak u EU da li njegov bračni drug koji je državljan(ka) neke od ne-EU zemalja vjenčanjem automatski može dobiti dozvolu boravka? I da li je još uvijek na snazi zakon o spajanju porodica, konkretno ako osoba npr. ima stalni boravak u EU može li njena sestra (ili brat) aplicirati za neku vrstu radne dozvole ili dozvolu boravka u EU samo na osnovu toga? Volio bih da neko pojasni proceduru ukoliko zna nešto više o tome. Hvala
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1378 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

IceCat wrote:E ovako molio bih za par informacija. Ukoliko osoba ima posao i boravak u EU da li njegov bračni drug koji je državljan(ka) neke od ne-EU zemalja vjenčanjem automatski može dobiti dozvolu boravka? I da li je još uvijek na snazi zakon o spajanju porodica, konkretno ako osoba npr. ima stalni boravak u EU može li njena sestra (ili brat) aplicirati za neku vrstu radne dozvole ili dozvolu boravka u EU samo na osnovu toga? Volio bih da neko pojasni proceduru ukoliko zna nešto više o tome. Hvala
Djeca mogu doci ako se zahtjev preda do djetetove 16. godine.
Braca sestre nisu obuhvaceni programom spajanja porodice.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1379 Re: Viza za Njemacku

Post by hellhammer »

TDK-90 wrote:
IceCat wrote:E ovako molio bih za par informacija. Ukoliko osoba ima posao i boravak u EU da li njegov bračni drug koji je državljan(ka) neke od ne-EU zemalja vjenčanjem automatski može dobiti dozvolu boravka? I da li je još uvijek na snazi zakon o spajanju porodica, konkretno ako osoba npr. ima stalni boravak u EU može li njena sestra (ili brat) aplicirati za neku vrstu radne dozvole ili dozvolu boravka u EU samo na osnovu toga? Volio bih da neko pojasni proceduru ukoliko zna nešto više o tome. Hvala
Djeca mogu doci ako se zahtjev preda do djetetove 16. godine.
Braca sestre nisu obuhvaceni programom spajanja porodice.
samo austrija nema ogranicenja starosti djece, ostale zemlje uglavnom do punoljetstva
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1380 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Koliko medicinski radnici (njegovatelji) imaju pravo da budu bez posla, a da ne izgube vizu?
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#1381 Re: Viza za Njemacku

Post by castrodex »

Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#1382 Re: Viza za Njemacku

Post by grabber »

castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno
Ja koristim internacionalni bankovni transfer (konkretno u deutsche bank). Na 500 EUR troškovi oko 15 EUR.
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1383 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno
western preko mobilne app sica
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1384 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno
Moj prijedlog: azimo.com/de/geld-senden-nach-bosnien-und-herzegowina
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#1385 Re: Viza za Njemacku

Post by KurtaLN79 »

castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno

Ja lično sebi instalirao aplikaciju western union skida sa mog bankovnog računa i šalje za Bosnu na osobu lično da digne znači, pet eura provizija kolko god saljess
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#1386 Re: Viza za Njemacku

Post by castrodex »

Hvala puno ljudi na odgovorima ;-)
Lena__
Posts: 10
Joined: 23/11/2017 17:06

#1387 Re: Viza za Njemacku

Post by Lena__ »

Pozz raja,
Da li bi mi neko mogao objasniti kako i koliko je moguće dobiti radnu dozvolu za Njemačku? S tim da već imam poslodavca i posao zagarantovan tamo samo papiri trebaju.. da li neko zna detaljniju proceduru kako sta?

Hvala.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1388 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Imas sve na stranici njem amb i grupu na fb...ovdje isto mnogo info imas na ovoj temi
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1389 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

Pozdrav ljudi,
sada kada vise ne treba Zustimmung vec to Ambasada rjesava, koje su procjene cekanja od vremena termina do vremena eventualnog odobrenja vize? Da li je to mjesec, dva, tri, ako ima neko iskustva...jer kako podesiti u ugovoru pocetak rada, kad bi se otprilike znalo koliko procedura traje onda bi mogao poslodavac podesiti pocetak trajanja ugovora...

I pitanje pitanja, registrovao sam termin pocetkom maja, ima li neka procjena kada bi trebalo da nam dodijele termine?

Hvala!
Lena__
Posts: 10
Joined: 23/11/2017 17:06

#1390 Re: Viza za Njemacku

Post by Lena__ »

Sve sam to pronasla ali me interesuju detalji ako neko zna..da li mora ici preko nase ambasade ili da li ima olaksanja ako oni od tamo posalju papire? Kako sam citala ovo se predugo ceka termin u ambasadi i to.. Help :-(
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1391 Re: Viza za Njemacku

Post by mirsek »

KurtaLN79 wrote:
castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno

Ja lično sebi instalirao aplikaciju western union skida sa mog bankovnog računa i šalje za Bosnu na osobu lično da digne znači, pet eura provizija kolko god saljess
Mozes li ovo da pojasnis jer koliko znam western union bas dere sa provizijom ?
User avatar
Bluemore
Posts: 4333
Joined: 18/06/2010 21:18

#1392 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

mirsek wrote:
KurtaLN79 wrote:
castrodex wrote:Pozdrav, znam da je off ali zanima me koji je najlaksi i jeftiniji put za.slanje novca iz de u bh..nemam nikoga naseg u blizini pa opcija slanja po nekome propada..funkcionise li paypal kod nas u bh ? Hvala puno

Ja lično sebi instalirao aplikaciju western union skida sa mog bankovnog računa i šalje za Bosnu na osobu lično da digne znači, pet eura provizija kolko god saljess
Mozes li ovo da pojasnis jer koliko znam western union bas dere sa provizijom ?
obrati paznju da se radi o mobilnoj applikaciji western i ne, ne dere s provizijom :!:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1393 Re: Viza za Njemacku

Post by mirsek »

Bluemore wrote:
mirsek wrote: Mozes li ovo da pojasnis jer koliko znam western union bas dere sa provizijom ?
obrati paznju da se radi o mobilnoj applikaciji western i ne, ne dere s provizijom :!:
Jel dovoljno samo instalirati i koristiti mobilnu aplikaciju da bi imao fiksnu proviziju od 5 eura ?
Da li ista provizija vazi ako ti npr. salju pare iz Australije i USA ?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1394 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

mirsek wrote:
Bluemore wrote:
mirsek wrote: Mozes li ovo da pojasnis jer koliko znam western union bas dere sa provizijom ?
obrati paznju da se radi o mobilnoj applikaciji western i ne, ne dere s provizijom :!:
Jel dovoljno samo instalirati i koristiti mobilnu aplikaciju da bi imao fiksnu proviziju od 5 eura ?
Da li ista provizija vazi ako ti npr. salju pare iz Australije i USA ?
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1395 Re: Viza za Njemacku

Post by mirsek »

ibi wrote:
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
Samo salju pare iz evropskih zemalja.
Mene zanima ako ti neko salje pare iz USA ili Australije ko je tu najpovoljniji ?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1396 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

mirsek wrote:
ibi wrote:
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
Samo salju pare iz evropskih zemalja.
Mene zanima ako ti neko salje pare iz USA ili Australije ko je tu najpovoljniji ?
RIA MONEY Transfer ili MoneyGram
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1397 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

vjesticanametli wrote:
underground wrote:Ako se dobije ugovor od firme iz Njemacke, koji su sljedeci koraci? Da li je firma iz Njemacke obavezna jos nesto uraditi osim ugovora sad na pocetku?

IT industrija je u pitanju.

I da li postoje ovdje one 'agencije' kao u Srbiji sto 'prodaju' termine u ambasadi?
firma daje ugovor i ceka te....niti vise treba niti moze
Ne postoje agencije za prodaju termina ne pusite ga bezze....ima super grupa na fb pa bujrum ima sve info....poguraju raju i oko stana :mrgreen: i kindergelda i ima ovde cini mi se za besplaätnu schufa sam ostavila link ako kome treba
koja je to fb grupa ako nije tajna ☺
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1398 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

ma kakva tajna evo Odlazak u Njemacku 2016 INFO i PODRSKA (grupa nije za medicinu) :)
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1399 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

vjesticanametli wrote:ma kakva tajna evo Odlazak u Njemacku 2016 INFO i PODRSKA (grupa nije za medicinu) :)
Danke :)
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1400 Re: Viza za Njemacku

Post by mirsek »

ibi wrote:
mirsek wrote:
ibi wrote:
Pokusaj sa AZIMO, najbolja je provizija a super radi!

Najmanje naplacuje, prvo slanje novca BESPLATNO.
Samo salju pare iz evropskih zemalja.
Mene zanima ako ti neko salje pare iz USA ili Australije ko je tu najpovoljniji ?
RIA MONEY Transfer ili MoneyGram
Hvala :thumbup:
Post Reply