Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#6226 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

escobar__ wrote: 03/03/2024 17:40 Redovno čitam o tim što se kaju, a od ljudi koje poznajem se još niko nije vratio u Bosnu i nema planove za tim, toliko im je valjda teško u Njemačkoj. 😁
Ja jos nisam sreo uzivo nekoga ko se vratio. A masa ih je otisla koje licno znam, od prijatelja, do poznanika. Bas niko. Ti sto se vracaju su na razini statisticke greske.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6227 Re: Viza za Njemacku

Post by dr_Evil »

irac300 wrote: 05/03/2024 13:30
escobar__ wrote: 03/03/2024 17:40 Redovno čitam o tim što se kaju, a od ljudi koje poznajem se još niko nije vratio u Bosnu i nema planove za tim, toliko im je valjda teško u Njemačkoj. 😁
Ja jos nisam sreo uzivo nekoga ko se vratio. A masa ih je otisla koje licno znam, od prijatelja, do poznanika. Bas niko. Ti sto se vracaju su na razini statisticke greske.
Ja znam. Ne moze se svako snaci. Generalno ko je otisao samo zbog para, a nije neki dobar majstor ili hecim, bolje je biti posten prema sebi pa se vratiti. Naravno ima raje koja u Bosni nije imala nista, njima je sve poboljsanje.
User avatar
escobar__
Posts: 8884
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#6228 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Nisam ni kazao da ne postoje ljudi koji su se vratili ali samo hoću reći da su takvi na nivou statističke greške i ni blizu u onolikom broju kako neki ovdje na forumu vole reći.

Čitajući upise pojedinaca na ovoj i nekim drugim temama slične tematike stekao bih dojam da se Njemačka raspada i da se naša dijaspora masovno vraća u Bosnu, a to nije ni blizu istine.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#6229 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

dr_Evil wrote: 05/03/2024 13:34
irac300 wrote: 05/03/2024 13:30
escobar__ wrote: 03/03/2024 17:40 Redovno čitam o tim što se kaju, a od ljudi koje poznajem se još niko nije vratio u Bosnu i nema planove za tim, toliko im je valjda teško u Njemačkoj. 😁
Ja jos nisam sreo uzivo nekoga ko se vratio. A masa ih je otisla koje licno znam, od prijatelja, do poznanika. Bas niko. Ti sto se vracaju su na razini statisticke greske.
Ja znam. Ne moze se svako snaci. Generalno ko je otisao samo zbog para, a nije neki dobar majstor ili hecim, bolje je biti posten prema sebi pa se vratiti. Naravno ima raje koja u Bosni nije imala nista, njima je sve poboljsanje.
Pa ko nije majstor ili doktor, njemu ce bas bolje biti u Njemackoj :skoljka:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6230 Re: Viza za Njemacku

Post by dr_Evil »

skafiskafsnjak wrote: 05/03/2024 18:17
Pa ko nije majstor ili doktor, njemu ce bas bolje biti u Njemackoj :skoljka:
Sve ovisi od toga sta si ostavio kada si otisao iz domovine. Bit ce ti dobro onoliko koliko si spreman da ulozis u sebe, ali raditi neki slabo placeni posao i ocekivati neki veliki iskorak financijski je suludo. 2500eura netto vani je kao u Bosni 1200-1300KM, da se ne lazemo.

Ali ko ide zbog para svakako je pogrijesio zemlju, zbog para se ide sto kaze moimoi u Arapa ili Koreju. Na sjever i zapad se ide zbog sredjenog sistema, iako se mnogi smiju ovoj izjavi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#6231 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

dr_Evil wrote: 06/03/2024 09:09
skafiskafsnjak wrote: 05/03/2024 18:17
Pa ko nije majstor ili doktor, njemu ce bas bolje biti u Njemackoj :skoljka:
Sve ovisi od toga sta si ostavio kada si otisao iz domovine. Bit ce ti dobro onoliko koliko si spreman da ulozis u sebe, ali raditi neki slabo placeni posao i ocekivati neki veliki iskorak financijski je suludo. 2500eura netto vani je kao u Bosni 1200-1300KM, da se ne lazemo.

Ali ko ide zbog para svakako je pogrijesio zemlju, zbog para se ide sto kaze moimoi u Arapa ili Koreju. Na sjever i zapad se ide zbog sredjenog sistema, iako se mnogi smiju ovoj izjavi.
Ja samo kazem, ako nemas neko zanimanje da je u Njemackoj bolje nego u BiH.
Ako si majstor dobar, mozes i u BiH zaraditi da dobro zivis.

1200KM u BiH je bolje jer nemas kiriju. Ali je zato puno bolje kada dvoje ima po 2500eur nego u BiH po 1200KM. Realno, toliko su cijene skocile da je 1200KM smijesno. Ali isto tako dolazimo do toga da vecina radi za vise od toga.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6232 Re: Viza za Njemacku

Post by dr_Evil »

skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 09:15
Ja samo kazem, ako nemas neko zanimanje da je u Njemackoj bolje nego u BiH.
Ako si majstor dobar, mozes i u BiH zaraditi da dobro zivis.

1200KM u BiH je bolje jer nemas kiriju. Ali je zato puno bolje kada dvoje ima po 2500eur nego u BiH po 1200KM. Realno, toliko su cijene skocile da je 1200KM smijesno. Ali isto tako dolazimo do toga da vecina radi za vise od toga.
Ne znam sta da ti kazem moj visnjabu. Dvoje po 2500eura to je 5000eura, to je cifra koja je potrebna dvoclanoj familiji za pristojan zivot, bez balahanja. Vjerovatno je kombinacija jedna plata od 3 druga od 2. U Bosni bi to nekako islo jedna od 1600, druga od 12000 - sto bi opet bio pristojan zivot cak i uz kredit za stan - ali bih se slozio 5k eura bi ipak rezultirao boljim standardom; ali na nacin da bi ovaj od 5k vozio bolje auto i naravno stan koji je kupio vrijedi mnogo vise. Usteda mjesecna - gledajuci razliku u standardu, tu je to.

Gledaj, ja svakome kazem da treba otici, prvo da vidi sta znaci zivot u normalnom sistemu pa da vidi da kod nas nista nije normalno, drugo da uzme papire sebi i djeci jer lijepu nasu ce makar u sljedecih 20 godina opet odnijeti lijepi, i trece imat ce iskustvo zlata vrijedno. Ko je okoprcan i zaradit ce sigurno. Ali nemojte ocekivati da cete vozit kamion, brzu postu, ili radit u Lidlu i da cete imati bolji zivotni standard nego u Bosni, jedino ako ste otisli iz planinskog sela ili nekog slicnog malog mjesta.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#6233 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

dr_Evil wrote: 06/03/2024 09:41
skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 09:15
Ja samo kazem, ako nemas neko zanimanje da je u Njemackoj bolje nego u BiH.
Ako si majstor dobar, mozes i u BiH zaraditi da dobro zivis.

1200KM u BiH je bolje jer nemas kiriju. Ali je zato puno bolje kada dvoje ima po 2500eur nego u BiH po 1200KM. Realno, toliko su cijene skocile da je 1200KM smijesno. Ali isto tako dolazimo do toga da vecina radi za vise od toga.
Ali nemojte ocekivati da cete vozit kamion, brzu postu, ili radit u Lidlu i da cete imati bolji zivotni standard nego u Bosni, jedino ako ste otisli iz planinskog sela ili nekog slicnog malog mjesta.
Ja ne znam o kojem standardu u BiH i kojim poslovima. Imam osjecaj da se samo o Sarajevu prica ili o drugih 5-6 vecih gradova.
U manjem gradu se i dalje dosta radi za 700 do 1000 KM a cijene namirnica su iste kao u Sarajevu.

Ja cisto sumnjam da se vecima zeznula i sad im se ofirno vratiti. Glupa je to prica .... ima takvih ali su manjina. Najlakse je vratiti se dole.

Ja nisam majstor ni doktor, pa opet sada sebi priustim stvari o kojima dole nisam mogao razmisljati. E to je ono sto sam ti na pocetku napisao, ako nisi neki strucnjak/inzinjer, bolje je zivjeti u Njemackoj. I jos kad se na to doda sistem itd itd.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6234 Re: Viza za Njemacku

Post by dr_Evil »

skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 09:56

Ja ne znam o kojem standardu u BiH i kojim poslovima. Imam osjecaj da se samo o Sarajevu prica ili o drugih 5-6 vecih gradova.
U manjem gradu se i dalje dosta radi za 700 do 1000 KM a cijene namirnica su iste kao u Sarajevu.

Ja cisto sumnjam da se vecima zeznula i sad im se ofirno vratiti. Glupa je to prica .... ima takvih ali su manjina. Najlakse je vratiti se dole.

Ja nisam majstor ni doktor, pa opet sada sebi priustim stvari o kojima dole nisam mogao razmisljati. E to je ono sto sam ti na pocetku napisao, ako nisi neki strucnjak/inzinjer, bolje je zivjeti u Njemackoj. I jos kad se na to doda sistem itd itd.
Pa nisam ja ni rekao da se vecina zeznula. Kod nas je raja vrijedna i snalazljiva, ali treba se reci ljudima sta da ocekuju. Brza posta, kamion ili slicno nece prozivesti zeljeni financijski rezultat, naprotiv.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#6235 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

dr_Evil wrote: 06/03/2024 10:33
skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 09:56

Ja ne znam o kojem standardu u BiH i kojim poslovima. Imam osjecaj da se samo o Sarajevu prica ili o drugih 5-6 vecih gradova.
U manjem gradu se i dalje dosta radi za 700 do 1000 KM a cijene namirnica su iste kao u Sarajevu.

Ja cisto sumnjam da se vecima zeznula i sad im se ofirno vratiti. Glupa je to prica .... ima takvih ali su manjina. Najlakse je vratiti se dole.

Ja nisam majstor ni doktor, pa opet sada sebi priustim stvari o kojima dole nisam mogao razmisljati. E to je ono sto sam ti na pocetku napisao, ako nisi neki strucnjak/inzinjer, bolje je zivjeti u Njemackoj. I jos kad se na to doda sistem itd itd.
Pa nisam ja ni rekao da se vecina zeznula. Kod nas je raja vrijedna i snalazljiva, ali treba se reci ljudima sta da ocekuju. Brza posta, kamion ili slicno nece prozivesti zeljeni financijski rezultat, naprotiv.
Pa i ta posta je bolja nego 800KM u BiH. O tome pricam.
E sto ljudi ocekuju auto od 30k eura za pola godine ... to je nesto drugo.
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#6236 Re: Viza za Njemacku

Post by W0rM »

dr_Evil wrote: 06/03/2024 10:33
skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 09:56

Ja ne znam o kojem standardu u BiH i kojim poslovima. Imam osjecaj da se samo o Sarajevu prica ili o drugih 5-6 vecih gradova.
U manjem gradu se i dalje dosta radi za 700 do 1000 KM a cijene namirnica su iste kao u Sarajevu.

Ja cisto sumnjam da se vecima zeznula i sad im se ofirno vratiti. Glupa je to prica .... ima takvih ali su manjina. Najlakse je vratiti se dole.

Ja nisam majstor ni doktor, pa opet sada sebi priustim stvari o kojima dole nisam mogao razmisljati. E to je ono sto sam ti na pocetku napisao, ako nisi neki strucnjak/inzinjer, bolje je zivjeti u Njemackoj. I jos kad se na to doda sistem itd itd.
Pa nisam ja ni rekao da se vecina zeznula. Kod nas je raja vrijedna i snalazljiva, ali treba se reci ljudima sta da ocekuju. Brza posta, kamion ili slicno nece prozivesti zeljeni financijski rezultat, naprotiv.
Pa nako, slazem se donekle, ako dolazis sam i ides da radis brzu postu... peglativno je, ali ako dolazite u paru i oboje radite i da imate platu 1800 (sto je vec ispod prosjeka trenutno), i dalje je oke. S tim da uzmes stan u skladu s mogucnostima, dakle ako vas je 2je, stan od 50-60 kvadrata, a ne 90 pa dajes citavu platu na stan, tako neces nigdje stici.

Ko ne zeli da uci jezik, treba da se privikne da ce mu to vrlo vjerovatno biti vrhunac, eventualno traka u fabrici... Ko nauci jezik, samo nebo je granica - bukvalno, jer ausbildunga, schulunga, koliko hoces.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6237 Re: Viza za Njemacku

Post by dr_Evil »

skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 10:45
Pa i ta posta je bolja nego 800KM u BiH. O tome pricam.
E sto ljudi ocekuju auto od 30k eura za pola godine ... to je nesto drugo.
Pa ja ne znam je li bolja. Evo ako ima ko od raje da radi u istoj nek se izjasni. Skromno misljenje je da nije vrijedno te muke za te pare, osim ako imas neki veci cilj usavrsavanja.
Gradash
Posts: 13
Joined: 28/03/2012 23:29

#6238 Re: Viza za Njemacku

Post by Gradash »

Da li je neko imao iskustva sa vadjenjem nacionalne vize za Njemacku? Dakle ne ove za posao ili studiranje, nego nacionalna. Naime, zelim da trazim mjesto za Ausbildung(strucno obrazovanje ili zanat) direktno iz Njemacke i za to je, navodno, potrebna nacionalna viza tip D(to je vjerovatno ona normalna prije sto je bila), ali ja tu vrstu vize ne vidim nigdje na stranici ambasade u formularu za zakazivanje termina, u rubrici svrhe. Jedino ako nije ovo "Sonstiges"? Ako neko ima neki koristan info bio bih zahvalan.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#6239 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

dr_Evil wrote: 06/03/2024 10:57
skafiskafsnjak wrote: 06/03/2024 10:45
Pa i ta posta je bolja nego 800KM u BiH. O tome pricam.
E sto ljudi ocekuju auto od 30k eura za pola godine ... to je nesto drugo.
Pa ja ne znam je li bolja. Evo ako ima ko od raje da radi u istoj nek se izjasni. Skromno misljenje je da nije vrijedno te muke za te pare, osim ako imas neki veci cilj usavrsavanja.
posta je dobra da se dodje, i nista vise. Je li vrijedno ili nije? Ovisi gdje zivis, koliko placas stan, i dajes li na cigare 300 eura mjesecno.
Nije isto zivjeti u Minhenu i nekom malom mjestu u okolini Rozenhajma.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#6240 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

Zanimljivo je da je stvoren standard da se samo govori o primanjima u Njemackoj a istovremeno se krije broj radnih sati na mjesecnom nivou za te pare. Smijesni je pricati o 2500 ili 3000 platama a ne reci broj radnih sati. Ti koji rade po 350 sati mjesecno se najvise hvale kako on i zena zarade 5000 eura kako im je super bolje nego u Bosni , a iza toga se kriju po 2 neben posla mjesecno i 350 sati rada. Smijesno je pricati o platama bez broja radnih sati. Supruznici se vidjaju samo nedjeljom, rade u smjenama i pojma nemaju ni sta im djeca jedu tokom sedmice. Onda dodju u Bosnu i pricaju kako se moze zaradit. Pa recite ljudima sa koliko radnih sati to zaradite. To je kljuc svega. Klasicna podvala iz Njemacke. Laganje samog sebe pa onda i drugih. Ako mora tako neka mora ali nemoj laznu sliku davati ljudima koji tek treba da odu. Prica o platama bez broja radnih sati je besmislena prica. Radi u Bosni 350 sati i vidjaj se sa zenom samo nedjeljom pa ces imati koliko i u Njemackoj.
User avatar
escobar__
Posts: 8884
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#6241 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

To znaš iz prve ruke ili je standardno baljezganje uz kahvu negdje u Bosni dok si Njemačku vidio samo na slikama?

Evo kao neko ko živi u Njemačkoj mogu reći da bukvalno nemaš blage veze o čemu pričaš.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#6242 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

escobar__ wrote: 10/03/2024 16:12 To znaš iz prve ruke ili je standardno baljezganje uz kahvu negdje u Bosni dok si Njemačku vidio samo na slikama?

Evo kao neko ko živi u Njemačkoj mogu reći da bukvalno nemaš blage veze o čemu pričaš.
Kao prvo nemoj vrijedjat i nazivat pogrdnim imenima. Da jesam u Njemackoj i svaki dan gledam rasturene brakove i oboljele jer rade po dva nebena i odlaze u Bosnu lazu ljude kako dobro zarade. Reci im druze i koliko sati radis mjesecno. Ja znam lika skoro dosao vozi brzu postu, radi dan-noc, bukvalno spava u kombiju, izadje samo u wc , hranu spremi sebi za 3-4 dana, i zove ljude na to iz Bosne a nece da im kaze istinu. Da ti poslovi vrijede ne bi se dijelile vize na svakom cosku 365 dana godisnje. S obzirom da si nekulturan pisi kome hoces mene ne zanimas, a postove pisem radi ljudi koji vagaju da li da krenu. Adio.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#6243 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

pelcer224 wrote: 10/03/2024 15:46 Zanimljivo je da je stvoren standard da se samo govori o primanjima u Njemackoj a istovremeno se krije broj radnih sati na mjesecnom nivou za te pare. Smijesni je pricati o 2500 ili 3000 platama a ne reci broj radnih sati. Ti koji rade po 350 sati mjesecno se najvise hvale kako on i zena zarade 5000 eura kako im je super bolje nego u Bosni , a iza toga se kriju po 2 neben posla mjesecno i 350 sati rada. Smijesno je pricati o platama bez broja radnih sati. Supruznici se vidjaju samo nedjeljom, rade u smjenama i pojma nemaju ni sta im djeca jedu tokom sedmice. Onda dodju u Bosnu i pricaju kako se moze zaradit. Pa recite ljudima sa koliko radnih sati to zaradite. To je kljuc svega. Klasicna podvala iz Njemacke. Laganje samog sebe pa onda i drugih. Ako mora tako neka mora ali nemoj laznu sliku davati ljudima koji tek treba da odu. Prica o platama bez broja radnih sati je besmislena prica. Radi u Bosni 350 sati i vidjaj se sa zenom samo nedjeljom pa ces imati koliko i u Njemackoj.
Ja radim skoro 170 sati, zena manje od toga. 5100 evrica legne. Nebenjob odradim 20ak sati mjesecno, ono radi reda :D

Ne mozes porediti majstore sa BiH. Istina je, ljudi spominju place bez radnih sati. Ali oni koji rade 200+ sati cesto i zarade preko 3000 eura. Ne znam bas jel tako u BiH
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#6244 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

svi ste se uhvatili poste ko pjan plota. Pa to kurcu ne valja, jer da ista valja, ne bi nama dali :D Al opet je bolje nego u Bosni, i dole se radi od zvijezde do zvijezde, petke, bajrame, nove godine, pizde materine za cijelih 1000 maraka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6245 Re: Viza za Njemacku

Post by _BataZiv_0809 »

Puno vise izadje postar u BiH i puno manje radi+baksis+korupcija
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#6246 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 19:15 Puno vise izadje postar u BiH i puno manje radi+baksis+korupcija
koliko je to u kaemovima ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6247 Re: Viza za Njemacku

Post by _BataZiv_0809 »

sefket_ramadani wrote: 10/03/2024 19:17
_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 19:15 Puno vise izadje postar u BiH i puno manje radi+baksis+korupcija
koliko je to u kaemovima ?
Prije desetak godina su sa toplim i prevozom izlazili na 1100-1200.
Kad su penzije baksisa zna biti i po 100-150, nekad i 2 stoje, plus korupcija koja je isto znala izaci (neces da ti zena sazna da si digo kredit za kurve i koks u Beogradu na vodi, bacis postaru na kafu da ti pismeno od banke donese u kafanu umjesto na kucnj adresu).

Razdijelis postu nekad i do podne, odes kuci, vratis se u pola 4 na posao samo da se otkucas.

Jedino svaka subota radna.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#6248 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 19:22
sefket_ramadani wrote: 10/03/2024 19:17
_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 19:15 Puno vise izadje postar u BiH i puno manje radi+baksis+korupcija
koliko je to u kaemovima ?
Prije desetak godina su sa toplim i prevozom izlazili na 1100-1200.
Kad su penzije baksisa zna biti i po 100-150, nekad i 2 stoje, plus korupcija koja je isto znala izaci (neces da ti zena sazna da si digo kredit za kurve i koks u Beogradu na vodi, bacis postaru na kafu da ti pismeno od banke donese u kafanu umjesto na kucnj adresu).

Razdijelis postu nekad i do podne, odes kuci, vratis se u pola 4 na posao samo da se otkucas.

Jedino svaka subota radna.
pa onda ne zaradjuje vise.

moj prijatelj radi u dp, klasa 3, prosli mjesec 2200 eur.

Svaki dan do 1 sat je gotov. Od 7 ujutro, pisma, mali paketi i reklame.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6249 Re: Viza za Njemacku

Post by _BataZiv_0809 »

sefket_ramadani wrote: 10/03/2024 19:47
_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 19:22
sefket_ramadani wrote: 10/03/2024 19:17

koliko je to u kaemovima ?
Prije desetak godina su sa toplim i prevozom izlazili na 1100-1200.
Kad su penzije baksisa zna biti i po 100-150, nekad i 2 stoje, plus korupcija koja je isto znala izaci (neces da ti zena sazna da si digo kredit za kurve i koks u Beogradu na vodi, bacis postaru na kafu da ti pismeno od banke donese u kafanu umjesto na kucnj adresu).

Razdijelis postu nekad i do podne, odes kuci, vratis se u pola 4 na posao samo da se otkucas.

Jedino svaka subota radna.
pa onda ne zaradjuje vise.

moj prijatelj radi u dp, klasa 3, prosli mjesec 2200 eur.

Svaki dan do 1 sat je gotov. Od 7 ujutro, pisma, mali paketi i reklame.
Ovo je bilo prije 10 godina. 2014 ili 2015. Za to vrijeme odlicne pare za toliko rada.
Kako je sad ne znam, ali pretpostavljam da su vece pare u igri.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#6250 Re: Viza za Njemacku

Post by Athlon64 »

Nije poštar toliko atraktivno zanimanje kao prije 10-20 god. ali je i dalje to jako dobra priča.

Može se i sad izaći skoro na 2000 KM sa svim, ima se i dodatak na terenski rad 400KM i još štošta, bonusi, regresi, pošta je to, korupciju i bakšiš da ne spominjem. U mom mjestu su se sad ubezobrazili i odmah sebi od svake penzije 5KM uzimaju kao standard.

U zadnje vrijeme sam čuo da su ih malo pritegli što se tiče radnih vremena, pa stoga negoduju, ali obzirom koliko rade, teško da ima boljeg posla.
U mom mjestu je posao bukvalno samo 2 dana i to kad je podjela penzija i tada mu dođe ispomoć i security. Ne radi sam. Pošta mora biti otvorena 3 dana u sedmici 8-12h i to je to. A i u tom radnom vremenu nikad nije tu nego ostavi na vratima broj mobitela ako ko slučajno bahne da ga nazove. Pošta po kućama se dijeli samo subotom, ako dođe preporučeno, zove telefonom da vidi jel stvarno hitno, ako je hitno da dođeš pokupiti, jer on prije subote neće. :-)
Post Reply