Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#4501 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Nadzornik wrote: 16/05/2021 22:43
Kejn wrote: 16/05/2021 22:39 Da li neko zna kako izvrsiti povrat poreza u Njemackoj na osnovi izdrzavanja clana porodice u BiH?
Ko ti je slagao da je to uopste moguce... :?

Sta ces priloziti,uplatnice Western Union-a... :-)
Da, prilozit cu uplatnice naravno :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4502 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nadzornik wrote: 16/05/2021 22:43
Kejn wrote: 16/05/2021 22:39 Da li neko zna kako izvrsiti povrat poreza u Njemackoj na osnovi izdrzavanja clana porodice u BiH?
Ko ti je slagao da je to uopste moguce... :?

Sta ces priloziti,uplatnice Western Union-a... :-)
Ne govori nesto ako nisi siguran. Naravno da je moguce.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4503 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 07:03
Ne govori nesto ako nisi siguran. Naravno da je moguce.
Ne postoji ni jedan stranac u Njemackoj koji ne izdrzava nekog clana porodice u zemlji iz koje je dosao u Njemacku a takvih ima preko deset milona.
Jos nisam upoznao ni jednog koji je dobio jedan jedini euro na osnovu uzdrzavanja nekog clana porodice a necu ga ni upoznati obzirom da to nije moguce.
Poslovno sam vezan kako za Njemacku tako i Austriju pa mi nije stran povratak poreza kako u jednoj tako i u drugoj drzavi.
Licno uzdrzavam roditelje,bolje reci pomazem,takodje brata i sestru i sad meni Svabo treba da refundira sto ja roditeljima saljem novac,sto bratu treba drugo auto,sestri pomazem da renovira kucu itd.... :-?

Svabo jedva ceka da pare iznesem,nekome posaljem ili investiram negdje van Njemacke i da me za to jos i nagradi,kako da ne... :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4504 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nadzornik wrote: 17/05/2021 21:45
skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 07:03
Ne govori nesto ako nisi siguran. Naravno da je moguce.
Ne postoji ni jedan stranac u Njemackoj koji ne izdrzava nekog clana porodice u zemlji iz koje je dosao u Njemacku a takvih ima preko deset milona.
Jos nisam upoznao ni jednog koji je dobio jedan jedini euro na osnovu uzdrzavanja nekog clana porodice a necu ga ni upoznati obzirom da to nije moguce.
Poslovno sam vezan kako za Njemacku tako i Austriju pa mi nije stran povratak poreza kako u jednoj tako i u drugoj drzavi.
Licno uzdrzavam roditelje,bolje reci pomazem,takodje brata i sestru i sad meni Svabo treba da refundira sto ja roditeljima saljem novac,sto bratu treba drugo auto,sestri pomazem da renovira kucu itd.... :-?

Svabo jedva ceka da pare iznesem,nekome posaljem ili investiram negdje van Njemacke i da me za to jos i nagradi,kako da ne... :-)
Ja znam dvojicu koji su imali povrata poreza od toga. Samo.se odredjeni uslovi moraju ispuniti...
Cuj bratu novi.auto i sestri za kucu... Pa nije to izdrzavanje :-)

Al haj dobro...ti.bolje znas :thumbup:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4505 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 21:52
Ja znam dvojicu koji su imali povrata poreza od toga. Samo.se odredjeni uslovi moraju ispuniti...
Cuj bratu novi.auto i sestri za kucu... Pa nije to izdrzavanje :-)

Al haj dobro...ti.bolje znas :thumbup:
Ako je to i tacno za tu dvojicu,mogu misliti koliko su papira morali priloziti,prevesti,ovjeriti,obici desetine ustanova da bi dobili mozda 5% povratka poreza ako i toliko.
Nije vrijedno toga,skuplja pita nego tepsija,sto bi nas narod rekao.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4506 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nadzornik wrote: 17/05/2021 22:00
skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 21:52
Ja znam dvojicu koji su imali povrata poreza od toga. Samo.se odredjeni uslovi moraju ispuniti...
Cuj bratu novi.auto i sestri za kucu... Pa nije to izdrzavanje :-)

Al haj dobro...ti.bolje znas :thumbup:
Ako je to i tacno za tu dvojicu,mogu misliti koliko su papira morali priloziti,prevesti,ovjeriti,obici desetine ustanova da bi dobili mozda 5% povratka poreza ako i toliko.
Nije vrijedno toga,skuplja pita nego tepsija,sto bi nas narod rekao.
Mijenjas pricu...jel to ne moze ili se ne isplati? Odluci se.

Ja ti odgovorno tvrdim da moze...to mi je rekla zena koja mi je to radila. Samo.pod odredjenim.uslovima..

Ne znam koji su tacno jer ja to nisam radio... Vjerovatno roditelji moraju biti odredjenih godina (npr 60+) , da su primanja niska...i tvoji dokazi o uplatama...itd itd.
Latte
Posts: 643
Joined: 11/07/2015 11:49

#4507 Re: Viza za Njemacku

Post by Latte »

Nije to nikakvo mudro slovo.

Roditelji iz Bosne ti trebaju proslijediti dokaz o mjesecnim primanjima,tj izvod iz penzionog ako su u penziji.
Ti predas to ovdje normalno uz ostale papire kada radis povrat poreza.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4508 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ma.ja to ne radim, ali znam neke koji rade... Al et... Ja lazem :D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4509 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 22:03
Mijenjas pricu...jel to ne moze ili se ne isplati? Odluci se.

Ja ti odgovorno tvrdim da moze...to mi je rekla zena koja mi je to radila. Samo.pod odredjenim.uslovima..

Ne znam koji su tacno jer ja to nisam radio... Vjerovatno roditelji moraju biti odredjenih godina (npr 60+) , da su primanja niska...i tvoji dokazi o uplatama...itd itd.

Nista ne mijenjam vec samo pretpostavljam sta bi se sve moralo uciniti kad bi to uopste bilo moguce.

Moji su roditelji 75 + godina,bolesni,hrpa ljekova svakodnevno,Bosanske minimalne penzije,placam i zenu koja im sluzi i pomaze u kuci jer nece da idu u staracki dom.
Svaki mjesec im saljem odredjenu svotu novca i vise puta sam razgovarao sa svojim steuerberater-om u vezi ove pomoci i koji mi je
objasnio da to nije moguce i da su oni strani drzavljani koji nemaju nikakve veze sa zemljom u kojoj ja boravim i bez obzira sto
imam austrijsko drzavljanstvo jer ja tako mogu pomagati bilo kome sirom svijeta.
Povrat poreza mogu ocekivati samo u slucaju da pomazem neku dobrotvornu organizaciju i to samo u slucaju da se ta organizacija nalazi u EU i da je uredno registrovana.
Jedina mogucnost je da roditelje dovedem da zive ovdje kod mene,da im uplacujem zdravstveno osiguranje i da tek u tom slucaju mogu izvuci neke pare od drzave.
Roditelji za to nece ni da cuju,zele da zive u svojoj kuci i svojoj zemlji do zadnjeg dana.

Elem,kao sto rekoh,te moje privatne,familijarne donacije mogu objesiti macku o rep.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4510 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nadzornik wrote: 17/05/2021 22:26
skafiskafsnjak wrote: 17/05/2021 22:03
Mijenjas pricu...jel to ne moze ili se ne isplati? Odluci se.

Ja ti odgovorno tvrdim da moze...to mi je rekla zena koja mi je to radila. Samo.pod odredjenim.uslovima..

Ne znam koji su tacno jer ja to nisam radio... Vjerovatno roditelji moraju biti odredjenih godina (npr 60+) , da su primanja niska...i tvoji dokazi o uplatama...itd itd.
Ja sam u Njemackoj i to.moze. Mozda je u Österreich


Nista ne mijenjam vec samo pretpostavljam sta bi se sve moralo uciniti kad bi to uopste bilo moguce.

Moji su roditelji 75 + godina,bolesni,hrpa ljekova svakodnevno,Bosanske minimalne penzije,placam i zenu koja im sluzi i pomaze u kuci jer nece da idu u staracki dom.
Svaki mjesec im saljem odredjenu svotu novca i vise puta sam razgovarao sa svojim steuerberater-om u vezi ove pomoci i koji mi je
objasnio da to nije moguce i da su oni strani drzavljani koji nemaju nikakve veze sa zemljom u kojoj ja boravim i bez obzira sto
imam austrijsko drzavljanstvo jer ja tako mogu pomagati bilo kome sirom svijeta.
Povrat poreza mogu ocekivati samo u slucaju da pomazem neku dobrotvornu organizaciju i to samo u slucaju da se ta organizacija nalazi u EU i da je uredno registrovana.
Jedina mogucnost je da roditelje dovedem da zive ovdje kod mene,da im uplacujem socijalno i da tek u tom slucaju mogu izvuci neke pare od drzave.
Roditelji za to nece ni da cuju,zele da zive u svojoj kuci i svojoj zemlji do zadnjeg dana.

Elem,kao sto rekoh,te moje privatne,familijarne donacije mogu objesiti macku o rep.
Ne znam ja kako je za Austriju, u Njemackoi vracaju.
Koju cifru, ne znam i ne zanima me.

Moja zena salje svojima redovno. Ja pitao.ovu kada sam radio steuererklärung ... Pitala me, da li rade dole i koliko imaju godina. Kad sam rekao , rekla da ne moze tj ne ispunjavaju uslove. Znaci, pod odredjenim uslovima moze.

Covjek je pitao za povrat u Njemackoj, ne u Austriji
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4511 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Kejn wrote: 16/05/2021 22:39 Da li neko zna kako izvrsiti povrat poreza u Njemackoj na osnovi izdrzavanja clana porodice u BiH?
Moze da , ja to radim vec 5 god.

Moj primjer

Na salteru opcine Tk Kanton ima gotov dvojezicni formular dvolisnica :
"Izjava o uzdrzavanju za kalndarsku god ____________
Unterhaltserklärung fürndas Klanderjahr" ______________

Klikni na link dole da vidis kako izgleda formular
Ovo se ovjeri u opcini ( onaj ko prima novac mora ovjeriti otac mati zena dijete ..) i kosta pecat 30,- KM a priznaju i Notara koji kosta 5,-
+ u opcini traze kucnu listu i komplikuju bezveze


Ja saljem , ostavljam novac ocu koji je prima mirovinu cca 400,- KM
Napisem da sam mu dao u gotovini novac kad sam bio u posjeti 2 x po cca 650,- Eur =1300,-
ne treba potvrda .

U ovoj izjavi napise se da prima mirovinu ili ne prima jos bolje :-? i da nema neku imovinu i ne moze sa svojom mirovinom pokriti troskove zivota.
Ja sam preveo rjesenje o mirovini i kopiram svake godine cek od mirovine , kopiju prevoda dajes original cuvas i tako za svaku godinu imas, ne moras stalno prevoditi rjesenje.

Meni Steuerberater obracunava to i kako ja vidim na mom primjeru vrati mi se po ovom osnovu cca 350 Eura + jos cca 120,- Eura = cca 470 ,- ukupno ( Steuerberater uzme 125,- Eur za obradu)
Steuerklasse 1 , to sam vec pisao u vezi zarade par postova prije .


Ako te jos zanima pitaj. :-D

Za Austriju je jos bolje kako cujem , tamo je drzava senzibilnija...

Cuo sam da cak i spomenik na groblju ( Nisan ili kako god) da i tu jedan dio priznaju.... treba racun :-?
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#4512 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Povrat poreza je moguć i nije uopšte komplikovano. Njemačka porezna čak i ne pravi problem.
komsinica_s_drugog
Posts: 694
Joined: 23/12/2018 19:16

#4513 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Nadzornik wrote: 16/05/2021 22:43
Kejn wrote: 16/05/2021 22:39 Da li neko zna kako izvrsiti povrat poreza u Njemackoj na osnovi izdrzavanja clana porodice u BiH?
Ko ti je slagao da je to uopste moguce... :?

Sta ces priloziti,uplatnice Western Union-a... :-)
Moguce je. Moja sestra je dobila. Ali ja se nisam interesovala za proceduru.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4514 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

@TDK-90

Cek, je l ovo gore samo za izdrzavanje ili ukupan iznos koji dobijes od povrata poreza.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4515 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Rockefeller wrote: 18/05/2021 10:32 @TDK-90

Cek, je l ovo gore samo za izdrzavanje ili ukupan iznos koji dobijes od povrata poreza.
Meni se ne vraca puno poreza posto sam Klasse 1 , mozda bez uzdrzavanja dobijem 130,- Eura taman da platim Steuerberater.
A kada imam ovaj slucaj da sam dao cca 1300,- Eura i otac ima mirovinu 400,- KM vrate mi jos cca 350,- Eur

Tako je kod mene, kako drugi, koliko daju koja su Klassa to ne znam.... niko mi nije rekao svoj slucaj
kod mene je ovako.

Mozda da sam napisao da sam dao 3000,- Eur dobio bih vise - ne znam :-?
Ali ni njemacka nije luda jelde ;-)
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4516 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

TDK-90 wrote: 18/05/2021 14:14

Mozda da sam napisao da sam dao 3000,- Eur dobio bih vise - ne znam :-?
Ali ni njemacka nije luda jelde ;-)
Kad vec Svabe idu na postenje tj. bez ikakvih dokaza i potvrda,sljedeci put napisi da si poslao 6 hiljada koliko ja saljem roditeljima tj. 500 € mjesecno koliko bi me i staracki dom izasao da kojim slucajem zele da borave u njemu.
250€ ide zeni koja ih sluzi i brine se o njima i 250€ roditeljima....kako bi bilo lijepo da mogu bilo sta od toga da kroz povrat poreza refundiram ali niti Svabe a Boga mi ni Austrijanci obzirom da porez placam i jednima i drugima nisu ludi i naivni koliko nasi ljudi misle i padaju na price,rekla-kazala.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4517 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ama odakle vam to da idu na vasu rijec?

Aj ne lupajte vise
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4518 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

skafiskafsnjak wrote: 18/05/2021 22:11 Ama odakle vam to da idu na vasu rijec?

Aj ne lupajte vise

Da citiram kolegu TDK-90:

Ja saljem , ostavljam novac ocu koji je prima mirovinu cca 400,- KM
Napisem da sam mu dao u gotovini novac kad sam bio u posjeti 2 x po cca 650,- Eur =1300,-
ne treba potvrda .... :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4519 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nadzornik wrote: 18/05/2021 22:53
skafiskafsnjak wrote: 18/05/2021 22:11 Ama odakle vam to da idu na vasu rijec?

Aj ne lupajte vise

Da citiram kolegu TDK-90:

Ja saljem , ostavljam novac ocu koji je prima mirovinu cca 400,- KM
Napisem da sam mu dao u gotovini novac kad sam bio u posjeti 2 x po cca 650,- Eur =1300,-
ne treba potvrda .... :-)
Cuj napise da mu je dao :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#4520 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Nadzornik wrote: 18/05/2021 21:56
TDK-90 wrote: 18/05/2021 14:14

Mozda da sam napisao da sam dao 3000,- Eur dobio bih vise - ne znam :-?
Ali ni njemacka nije luda jelde ;-)
Kad vec Svabe idu na postenje tj. bez ikakvih dokaza i potvrda,sljedeci put napisi da si poslao 6 hiljada koliko ja saljem roditeljima tj. 500 € mjesecno koliko bi me i staracki dom izasao da kojim slucajem zele da borave u njemu.
250€ ide zeni koja ih sluzi i brine se o njima i 250€ roditeljima....kako bi bilo lijepo da mogu bilo sta od toga da kroz povrat poreza refundiram ali niti Svabe a Boga mi ni Austrijanci obzirom da porez placam i jednima i drugima nisu ludi i naivni koliko nasi ljudi misle i padaju na price,rekla-kazala.
ti, ocigledno, nisi nikako upoznat sa povratom poreza u Njemackoj. pokusavas to porediti sa Austrijom, a nije ni slicno. bas kao sto mnogo toga nije slicno medju tim drzavama. ja cu ti sada ovdje predstaviti jednu frapirajucu cinjenicu: covjek koji je preko 15 godina u Njemackoj i putuje svakih 2-3 sedmice kuci samo na kartama (posto svaki put ide busem) i dizanjem novca dan prije putovanja dobija preko 3k povrata poreza na isto. i to koristi vec dugi niz godina.

i niko nije rekao da se igdje to radi na postenje i bez dokaza i potvrda. nego si ti govorio da to vise kosta nego sto vrijedi. istina je da, kada jednom uspostavis taj povrat, onda to ide vrlo jednostavno. naravno da ce ti, bas zbog toga, prvi put traziti sve i jedan moguci papir/dokaz da je to sto prikazujes tacno. no, vec nakon prvog kad se ustali ide mnogo jednostavnije...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4521 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

belfy wrote: 18/05/2021 23:58
ti, ocigledno, nisi nikako upoznat sa povratom poreza u Njemackoj. pokusavas to porediti sa Austrijom, a nije ni slicno. bas kao sto mnogo toga nije slicno medju tim drzavama. ja cu ti sada ovdje predstaviti jednu frapirajucu cinjenicu: covjek koji je preko 15 godina u Njemackoj i putuje svakih 2-3 sedmice kuci samo na kartama (posto svaki put ide busem) i dizanjem novca dan prije putovanja dobija preko 3k povrata poreza na isto. i to koristi vec dugi niz godina.

i niko nije rekao da se igdje to radi na postenje i bez dokaza i potvrda. nego si ti govorio da to vise kosta nego sto vrijedi. istina je da, kada jednom uspostavis taj povrat, onda to ide vrlo jednostavno. naravno da ce ti, bas zbog toga, prvi put traziti sve i jedan moguci papir/dokaz da je to sto prikazujes tacno. no, vec nakon prvog kad se ustali ide mnogo jednostavnije...
Bravo , upravo tako :-D
Zaboravio sam napisati da prilozim karte od busa, i to nosi bodove

A forumasi koji komentiraju/ sprdaju se , nemaju iskustva u ovoj oblasti .

Na formularu ima polje gdje stoji kako i kada ste primili novac ?
I tu napisem mjesec Juni 2020 650,- Eur u gotovini - ne trazi niko uplatnicu - nema obaveze .

Koliko se moze max dati i koliko se moze max nazad dobiti - to treba pitati steuerberatera ili neku strucnu osobu.

Nema potrebe za komentarima koji isijavaju neku vrstu mrznje ili zavisti ili ismijavanja

Ja sam postupio onako kao iznad i dobio toliko koliko sam dobio.
Ne skenira mi se sad papir od obrade poreza da bi forumasima nesto pravdao , tako je kako je.
Ja sam iskreno napisao kako sam postupio , ako nekom treba stvarno pomoc u vezi ovoga neka pita :-D
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#4522 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Da predaja u gotovini je također regulirana. Dovoljno je da imate dokaz o isplati sa Njemačkog računa i potpisanu izjavu onoga koji prima novac. Naravno da je povrat poreza moguć do određenog iznosa koji čini mi se porezna procjenjuje na osnovu više faktora ali je moguć.

Nije čak niti toliko komplikovana procedura ali ljudi koji ne vladaju jezikom/materijom plate poreznog savjetnika koji im se za 130-150 eura isplati.
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#4523 Re: Viza za Njemacku

Post by BiBi911 »

Jesam dobro skontao, da oni koji prime obje vakcine mozemo na cevape do Bosne I na povratku nemamo karanten,testove il dzaba bocanje opet sve isto

I vezano za porez. Kada uzmem Njemacki pasos da li cu moci pri povratu poreza prilagat racune iz Bosne kao do sada za povrat. Do sada sam I'm slao racun od struje(stana) I kopije pecata u pasosu(vinjeta,racuna za autoput) I dokument da su starci u penziji(nemaju dovoljna primanja). Il prilikom preuzimanja pasosa gubim to (kajmačenje) primanje
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#4524 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

Možda je nakon skoro 2god vrijeme da i ja predam za povrat poreza :D

Primih oba Pfizera, bez ikakvih posljedica...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4525 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Pitarrr82 wrote: 22/05/2021 10:01 Možda je nakon skoro 2god vrijeme da i ja predam za povrat poreza :D

Primih oba Pfizera, bez ikakvih posljedica...
Svaka cas za Pfizer :D a porez ja mislim mozes unazad 3 godine :D
Post Reply