Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#1 Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

Interesuje me jel neko u zadnje vrijeme pravio vizu za njemacku.koliko je kostala, koliko je potrajala obrada papira.jel ima problema sa izdavanjem iste.jel lakse dobit vizu za clanove porodice itd.

hvala na odgovorima
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#2 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

Lakse cemo ti odgovoriti ako kazes tacno sto tebi treba, tj. koja viza?

Ne znam kakva je situacija u zadnje vrijeme, pretpostavljam da je teza procedura, al' ja npr. sam prije tri godine dobila vizu za minutu. garantno pismo mi poslao covjek kojeg nikad u zivotu nisam vidjela..ja rekla da mi je daidja i da mu idem u posjetu. :wink:
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#3 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

pardon! :)
turisticka viza. 3 mjeseca...

kako to ide za minutu? hoces malo pojasnit?
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#4 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

Pa da :) isti fazon na koji sam ja isla :)

Pa ne znam kolega, ja sam zakazala termin, dosla..ispunila papire preko puta njemacke ambasade na nekoj trafici gdje ispunjavas za osiguranje...nemam pojma, meni ta zena u trafici sve ispunila sto je trebalo, ja joj dala cenera, da se ne peglam :-D
I usla unutra, na salter,dala pasos i te papire sto sam ispunila i ona zena na salteru to provjerila i rekla da sam dobila vizu :)
minuta posla, nikad lakse prosla nisam...eh,to je bilo prije tri godine...kako je sad, pojma neam :-?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

idi na njihovu web stranicu i sve ti tamo pise...........sta ti treba od papira itd. ako se radi o turistickoj vizi moras imati garantno pismo ............... i ne bih ti preporucila da lazes i izmisljas dajdze i tetke..........ova cura je imala mozda srecu sto ne znaci da nece provjeriti itd. pa neces dobiti nikako. sretno
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#6 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

hvala vjestice..
bio sam i na stranici njihovoj..samo tamo ne pise ovo sto mene interesuje..isto ne pise ni koliko vremena treba da izdaju ili da li je lakse dobit za clanove porodice..zato pitam za iskustva..ovo ovamo je vise teorija..ipak hvala :thumbup: :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#7 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

obicno cekas 1 sedmicu od dana kada si predao zahtjev...............ako te pozivaju npr. roditelji onda je to sigurno neka vrsta olaksice sto opet ne znaci da ne mozes biti odbijen............bitno je da si u radnom odnosu i da doneses rjesenje o godisnjem odmoru ............ sta te jos interesuje?
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#8 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

a sta ako nisam u radnom odnosu? :D
samo me interesuje jel i sad neki veliki problem dobit tu vizu.naravno da se radi o familiji.jel postoji mogucnost na zalbu u slucaju da ne dozvole?
hocu u njemacku :D
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#9 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

Jesi li barem student? :mrgreen: izmajmunisi neki dokaz da ces se vratiti (lafo) :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

potvrda da studiras bi ti mogla pomoci. zaliti se mozes ali opet nema garancije za vizu.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#11 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

evo jedna stranica sa tehnikama dobijanja viza.

http://www.elitesecurity.org/t48798-Teh ... -AUS-NZ-dr


Ako treba vise informacija, i trikova javi se na pm

I to da ide za minut, to zaboravi(osim zestoke stele, i kada je zaista potrebno hitno). 7dana. uz dosta mrcvarenja.
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#12 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

Ilum, dobra ti ova stranica...sad lonac kafe i iscitavati :mrgreen:
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#13 Re: Viza za Njemacku

Post by Zux »

Za turisticku vizu ti treba ili garantno pismo ili potvrda rezervacije hotela tamo gdje ides. Treba ti za svaki dan boravka tamo 100 KM i dokaz da te pare imas na racunu (izvod s racuna). Preporuka ti je da ne trazis na previse dug period vizu, ako je prvi put trazis pogotovo. Za poslovnu vizu ne daju vise od 3 mjeseca za prvi put, a ne za turisticku. Obrada zahtjeva ti traje 7-8 dana, a da li ces dobiti najvise ti zavisi od sluzbenika na salteru, sta on(a) tamo napise, znaci moras biti fin :-D Plus ti treba zdrvastveno putno osiguranje za taj period. Obrada zahtjeva kosta 70 KM, a osiguranje ovisno o tome na koliko ga uzimas. Eto to bi bilo to, ali malo pazljivije pogledaj na stranici ambasade, tamo imas sve, kao i sam zahtjev koji trebas popuniti (nakon sto ga isprintas), a imas i kontakt telefon.

Ovo dobijanje vize za dan zaboravi, tako je jedino u USA ambasadi, a Sengen je puno komplikovaniji.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#14 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

e to 100 km za dan mom suprugu i sinu nisu trazili pa mozda nece ni tebi ali opet ko zna. 7 dana najmanje traje obrada u ambasadi.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#15 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

Kraljica_Suza wrote:Ilum, dobra ti ova stranica...sad lonac kafe i iscitavati :mrgreen:
znam, ja sam to nocima citao... preko dial-up-a nekad davno :)

evo par folova iz rukava:

najjaci je fol sa volonterskim kampovima. prijavis ne kao volonter, dobijes pozivnicu, izvadis vizu, i naravno posaljes pismo da ne mozes doci u kamp, zbog... :D ali naravno vizu uredno isloristis :D

ja sam se upisao preko neta na kurs jezika, i dobio vizu. u prvi mah nisu mi dali ali sam se zalio ovim s kursa i onda su oni zvali ambsadu i slali faxove....
i dobijem vizu a tada nisam imao ni posla ni imovine... :) doduse putavao sam puno ranije...i ucio jezik u BIH
doduse ja sam taj kurs bas odradio je je kostao 1000KM..

metod 3 je upises fax vani, bilo kakav...i imas odmah pravu nacionalnu vizu (a kasnije i dozvolu boravka) koja se moze produzzavati itd. :D jest da kosta nesto na pocetku ali se isplati ko hoce da se ispali, i ima se dovoljno vremena da se snadjes....ali to ako hoces na duze staze

Eto...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#16 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Zux wrote:Za turisticku vizu ti treba ili garantno pismo ili potvrda rezervacije hotela tamo gdje ides. Treba ti za svaki dan boravka tamo 100 KM i dokaz da te pare imas na racunu (izvod s racuna). Preporuka ti je da ne trazis na previse dug period vizu, ako je prvi put trazis pogotovo. Za poslovnu vizu ne daju vise od 3 mjeseca za prvi put, a ne za turisticku. Obrada zahtjeva ti traje 7-8 dana, a da li ces dobiti najvise ti zavisi od sluzbenika na salteru, sta on(a) tamo napise, znaci moras biti fin :-D Plus ti treba zdrvastveno putno osiguranje za taj period. Obrada zahtjeva kosta 70 KM, a osiguranje ovisno o tome na koliko ga uzimas. Eto to bi bilo to, ali malo pazljivije pogledaj na stranici ambasade, tamo imas sve, kao i sam zahtjev koji trebas popuniti (nakon sto ga isprintas), a imas i kontakt telefon.

Ovo dobijanje vize za dan zaboravi, tako je jedino u USA ambasadi, a Sengen je puno komplikovaniji.
Ovo boldirano nije tacno, ukoliko se nije promijenilo u zadnjoj godini dana.

Dakle, turisticku vizu mozes dobiti maksimalno do 3 mjeseca u toku kalendarske godine i stoji preporuka ako ti je to prva Schengen viza u pasosu da ne trazis na tri mjeseca jer su velike sanse da ce te odbiti. Turisticku vizu mozes dobiti na dva nacina:

- samofinansiranje
- garantno pismo

Ako ides na samofinansiranje, treba ti dokaz da raspolazes sa 50€ po danu trazenog boravka u Njemackoj. Ovo je poprilicno gliupa klauzula jer tehnicki mozes od nekoga posuditi novac, uplatiti na racun, uzeti izvod, dici novac sa racuna i vratiti ga osobi od koje si posudio. Ali u svakom slucaju, prilikom samofinansiranja, ne treba ti pozivno pismo i ne treba ti rezervacija hotela. Dok sam zivio u Sarajevu, isao sam cesto u Njemacku, uvijek na samofinansiranje i nikada nisam rezervisao hotel. I naravno, ova opcija funkcionise samo ako si zaposlen. Studenti, ucenici i nezaposleni ne mogu ici na samofinansiranje, bez obzira koliko novca imali na racunu.

Ako ti neko salje garantno pismo, mora imati dovoljno sredstava da te uzdrzava tokom tvog boravka u Njemackoj te mora imati dovoljno veliki stan (mislim da je trenutno norma 20 kvadratnih metara po osobi, nisam 100% siguran. Dakle ako te poziva osoba koja je udata/ozenjenja te ima dvoje djece, mora imati stan od minimum 100 kvadrata.) Takodjer, osoba mora imati dovoljno velika primanja, mislim da mora imati 365€ po osobi, plus naravno troskovi stana.
Ovo malo ko zna a ovdje kada vadis garantno pismo, nista ti ne kazu, izdaju ti garantno pismo, ti platis i posaljes i onda osoba bude odbijena.
U nekim slucajevima se trazi i dodatno osiguranje za osobu koju pozivaoc mora uplatiti ovdje u Njemackoj. Obicno se radi o vecim sumama i obicno je to u slucaju kada se poziva osoba za koju postoji veliki rizik da ce ilegalno raditi u Njemackoj ili pokusati da ostane. Jedan moj prijatelj iz BiH je dolazio, covjek je nezaposlen, ima 31 godinu i ne studira, dakle ne bavi se ni cim. Za njega su trazili 2.500€ osiguranja koje su vracene nazad kada je taj prijatelj napustio Njemacku. Ne znam na koji nacin su dokazali da je on izasao iz Njemacke, valjda se morao javiti ambasadi u Sarajevu.

Takodjer, razlicite kategorije su zapoaleni, studenti i ucenici, nezaposleni i sl.

Ja sam uvijek isao na varijantu zaposlen/samofinansiranje i nikada nisam bio odbijen. Da bi dokazao da si zaposlen, moras donijeti M2 obrazac, radnu knjizicu na uvid te ugovor od zaposlenju. Takodjer ti treba i potvrda od firme da mozes u trazenom periodu koristiti godisnji odmor i naravno tri zadnje platne liste.

Za studente i ucenike fakat ne znam, valjda je dovoljna kopija indexa te zadnjeg upisanog semestra.

U svakom slucaju, treba ti putno i zdarvstveno osiguranje tipa C - osiguranje na 30.000 koje kosta negdje oko 2 KM po danu ili nesto manje, ne sjecam se najbolje. To mozes uzeti u bilo kojem osiguravajucem drustvu.
Trebaju ti dva popunja zahtijeva za vizu koja mozes naci na web stranici ambasade, te dvije biometrijske slike.
Standardno vrijeme za izdavanje vize je 5-7 radnih dana s tim da je moguce dobiti vizu i ranije ako bas kasno predas. Opet, to ti ne bih savjetovao jer mozes biti odbijen. Ako nisi iz Sarajeva, nazalost moras licno predati zahtjev ali mozes platiti da ti se pasos dostavi DHL-om. Ima cjenovnik u ambasadi. Znam da je za dostavu unutar Sarajeva negdje oko 9 KM.

Oko poslovne vize, ja sam je jednom dobio, trazio sam 10 dana, dobio sam vizu na 6 mjeseci sa multi ulazom s tim da sam unutar Schengena mogao ostati najduze 3 mjeseca unutar kalendarske godine.

Eto, my 50 cents please.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#17 Re: Viza za Njemacku

Post by Zux »

vox-populi wrote:
Zux wrote:Za turisticku vizu ti treba ili garantno pismo ili potvrda rezervacije hotela tamo gdje ides. Treba ti za svaki dan boravka tamo 100 KM i dokaz da te pare imas na racunu (izvod s racuna). Preporuka ti je da ne trazis na previse dug period vizu, ako je prvi put trazis pogotovo. Za poslovnu vizu ne daju vise od 3 mjeseca za prvi put, a ne za turisticku. Obrada zahtjeva ti traje 7-8 dana, a da li ces dobiti najvise ti zavisi od sluzbenika na salteru, sta on(a) tamo napise, znaci moras biti fin :-D Plus ti treba zdrvastveno putno osiguranje za taj period. Obrada zahtjeva kosta 70 KM, a osiguranje ovisno o tome na koliko ga uzimas. Eto to bi bilo to, ali malo pazljivije pogledaj na stranici ambasade, tamo imas sve, kao i sam zahtjev koji trebas popuniti (nakon sto ga isprintas), a imas i kontakt telefon.

Ovo dobijanje vize za dan zaboravi, tako je jedino u USA ambasadi, a Sengen je puno komplikovaniji.
Ovo boldirano nije tacno, ukoliko se nije promijenilo u zadnjoj godini dana.

Dakle, turisticku vizu mozes dobiti maksimalno do 3 mjeseca u toku kalendarske godine i stoji preporuka ako ti je to prva Schengen viza u pasosu da ne trazis na tri mjeseca jer su velike sanse da ce te odbiti. Turisticku vizu mozes dobiti na dva nacina:

- samofinansiranje
- garantno pismo

Ako ides na samofinansiranje, treba ti dokaz da raspolazes sa 50€ po danu trazenog boravka u Njemackoj. Ovo je poprilicno gliupa klauzula jer tehnicki mozes od nekoga posuditi novac, uplatiti na racun, uzeti izvod, dici novac sa racuna i vratiti ga osobi od koje si posudio. Ali u svakom slucaju, prilikom samofinansiranja, ne treba ti pozivno pismo i ne treba ti rezervacija hotela. Dok sam zivio u Sarajevu, isao sam cesto u Njemacku, uvijek na samofinansiranje i nikada nisam rezervisao hotel. I naravno, ova opcija funkcionise samo ako si zaposlen. Studenti, ucenici i nezaposleni ne mogu ici na samofinansiranje, bez obzira koliko novca imali na racunu.

Ako ti neko salje garantno pismo, mora imati dovoljno sredstava da te uzdrzava tokom tvog boravka u Njemackoj te mora imati dovoljno veliki stan (mislim da je trenutno norma 20 kvadratnih metara po osobi, nisam 100% siguran. Dakle ako te poziva osoba koja je udata/ozenjenja te ima dvoje djece, mora imati stan od minimum 100 kvadrata.) Takodjer, osoba mora imati dovoljno velika primanja, mislim da mora imati 365€ po osobi, plus naravno troskovi stana.
Ovo malo ko zna a ovdje kada vadis garantno pismo, nista ti ne kazu, izdaju ti garantno pismo, ti platis i posaljes i onda osoba bude odbijena.
U nekim slucajevima se trazi i dodatno osiguranje za osobu koju pozivaoc mora uplatiti ovdje u Njemackoj. Obicno se radi o vecim sumama i obicno je to u slucaju kada se poziva osoba za koju postoji veliki rizik da ce ilegalno raditi u Njemackoj ili pokusati da ostane. Jedan moj prijatelj iz BiH je dolazio, covjek je nezaposlen, ima 31 godinu i ne studira, dakle ne bavi se ni cim. Za njega su trazili 2.500€ osiguranja koje su vracene nazad kada je taj prijatelj napustio Njemacku. Ne znam na koji nacin su dokazali da je on izasao iz Njemacke, valjda se morao javiti ambasadi u Sarajevu.

Takodjer, razlicite kategorije su zapoaleni, studenti i ucenici, nezaposleni i sl.

Ja sam uvijek isao na varijantu zaposlen/samofinansiranje i nikada nisam bio odbijen. Da bi dokazao da si zaposlen, moras donijeti M2 obrazac, radnu knjizicu na uvid te ugovor od zaposlenju. Takodjer ti treba i potvrda od firme da mozes u trazenom periodu koristiti godisnji odmor i naravno tri zadnje platne liste.

Za studente i ucenike fakat ne znam, valjda je dovoljna kopija indexa te zadnjeg upisanog semestra.

U svakom slucaju, treba ti putno i zdarvstveno osiguranje tipa C - osiguranje na 30.000 koje kosta negdje oko 2 KM po danu ili nesto manje, ne sjecam se najbolje. To mozes uzeti u bilo kojem osiguravajucem drustvu.
Trebaju ti dva popunja zahtijeva za vizu koja mozes naci na web stranici ambasade, te dvije biometrijske slike.
Standardno vrijeme za izdavanje vize je 5-7 radnih dana s tim da je moguce dobiti vizu i ranije ako bas kasno predas. Opet, to ti ne bih savjetovao jer mozes biti odbijen. Ako nisi iz Sarajeva, nazalost moras licno predati zahtjev ali mozes platiti da ti se pasos dostavi DHL-om. Ima cjenovnik u ambasadi. Znam da je za dostavu unutar Sarajeva negdje oko 9 KM.

Oko poslovne vize, ja sam je jednom dobio, trazio sam 10 dana, dobio sam vizu na 6 mjeseci sa multi ulazom s tim da sam unutar Schengena mogao ostati najduze 3 mjeseca unutar kalendarske godine.
Oprosti ali malo dezinformises covjeka, jer ima promjena u zadnjih godinu dana itekako. Ovo za garantno pismo i detalje odlaska uz garantno pismo necu komentarisati jer iskreno ne znam detalje. Princip samofinansiranje je nesto drugaciji nego sto si ti naveo. Znam iz prve ruke i to svjeze, od prije 5 mjeseci. Studenti mogu tako ici 100%, ali kao sto rekoh traze 100 KM po danu (izvod s racuna) i potvrdu rezervacije hotela, ovo je ponavljam 100% tako. E sad ti se mozes snaci, sto kazes, i posuditi lovu ili otkazati hotel ako imas tu opciju, ali to je ono sto njima moras odnijeti. Dalje i za putno osiguranje nije C, nego je D, to je takodje promjena od prije par mjeseci (znam jer sam morao promijeniti svoje osiguranje koje je jos vrijedilo a nije bilo D). Meni poslovnu vizu prvi put nisu dali vise od 3 mjeseca, iako radim za njima itekako poznatu kompaniju. Tek su mi drugu vizu dali na pola godine i ta jos uvijek vrijedi :) Po meni se ovo sa samofinansiranjem cini kao jednostavnija opcija, moze se dobiti viza bez ikakvih problema na onoliko koliko se trazi (u meni poznatom slucaju 9 dana). I definitivno ne traziti na predug period, tu se slazemo, nego bas onoliko koliko planiras biti, jer ce odbiti 100%. Isto tako preporuka je bez puno petljanja i laganja, jer uvjerio sam se X puta da te vrlo lako provale, osim ako bas nemas dobro osmiljenu pricu i taktiku :) U par navrata kad sam isao, ogroman broj odbijenica je bio.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#18 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Ok, nisam znao za izmjene. Zadnju vizu sam vadio nekada u novembru 2007. tako da nisam u toku.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#19 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

dobio sam odbijenicu.razlog nisu naveli.ali ako zelim mogu da im napisem pismo pa ce mi rec..
bezze :(
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#20 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

A joj! :( Pa kako je prosao intervju, sta si im odnio od papira, sta su te pitali?
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#21 Re: Viza za Njemacku

Post by dnaxy »

Kraljica_Suza wrote:A joj! :( Pa kako je prosao intervju, sta si im odnio od papira, sta su te pitali?
na ulazu mi onaj kaze da 99 % necu dobit..usao unutra..predo papire..htjela je m2 obrazac pa sam morao da odem sutra ponovo...doso sutra predo sve i nakon sedmicu dobio odbijenicu..
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#22 Re: Viza za Njemacku

Post by Kraljica_Suza »

Stvarno mi je zao :(

Ako stvarno zelis ici, pokusaj ponovo na ljeto a do tada skupi sto vise dokaza, nadji neki posao, ili ako si na faxu sredi nesto..ma sve sto ti pada napamet kako bi dokazao da ces se vratiti, pa valjda ces onda proci za vizu.
Ili mozda da probas sa tom zalbom sto si spominjao...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#23 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Moguce da se nesto promjenilo glede izdavanja viza. Meni treba da dodje prijatelj u posjetu, covjek ima stalni posao, jako siguran, nije nevladina organizacija. Ima relativno visoku platu (definitivno iznad prosjeka) te raspolaze sa vise nego dovoljno sredstava na racunu. Uz to, u pasosu ima par Schnegen viza. I covjek mislio ici na samofinansiranje, otisao u ambasadu i rekli mu da ne moze, da mu treba ili pozivno pismo ili rezervacija hotela. Napominjem da sam par puta dobio njemacku vizu, jednom cak gotovo bez ikakvih papira, samo potvrda da sam zaposlen i tri zadnje platne liste.

Ne znam da li je ova promjena posljedica ekonomske krize ili necega drugoga, ali je definitvno teze sada dobiti turisticku vizu nego prije godinu-dvije.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#24 Re: Viza za Njemacku

Post by Zux »

vox-populi wrote:Moguce da se nesto promjenilo glede izdavanja viza. Meni treba da dodje prijatelj u posjetu, covjek ima stalni posao, jako siguran, nije nevladina organizacija. Ima relativno visoku platu (definitivno iznad prosjeka) te raspolaze sa vise nego dovoljno sredstava na racunu. Uz to, u pasosu ima par Schnegen viza. I covjek mislio ici na samofinansiranje, otisao u ambasadu i rekli mu da ne moze, da mu treba ili pozivno pismo ili rezervacija hotela. Napominjem da sam par puta dobio njemacku vizu, jednom cak gotovo bez ikakvih papira, samo potvrda da sam zaposlen i tri zadnje platne liste.

Ne znam da li je ova promjena posljedica ekonomske krize ili necega drugoga, ali je definitvno teze sada dobiti turisticku vizu nego prije godinu-dvije.
Ja sam vam rekao u postovima iznad kako je dobiti vizu i kako se to eventualno moze, covjeka ste poprilicno dezinformisali pricama "viza za minutu", "viza bez papira" i sl. Nema ovo veze sa nikakvom krizom, tako je otkako su nastupile ove navodne olaksice, zadnjih mozda godinu i po. Olaksice su samo za one koji su redovno dobijali vizu na period najvise od godinu u vidu da sad mogu tu istu vizu dobiti i na 2 godine. Ljudi grijese, nisu u stanju da se informisu, SVE pise na stranici ambasade i ako jos sta nije jasno nazoves pa pitas. @dnaxy sve zavisi jesi li sve prikupio od papira i sta si rekao na salteru i jesi li svidio onom nekom na salteru jer najvise ti od njih zavisi. Mozda si i na predug period trazio... ko zna, mozda su oni koji odlucuju taj dan na lijevu nogu ustali.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#25 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Zux wrote:
vox-populi wrote:Moguce da se nesto promjenilo glede izdavanja viza. Meni treba da dodje prijatelj u posjetu, covjek ima stalni posao, jako siguran, nije nevladina organizacija. Ima relativno visoku platu (definitivno iznad prosjeka) te raspolaze sa vise nego dovoljno sredstava na racunu. Uz to, u pasosu ima par Schnegen viza. I covjek mislio ici na samofinansiranje, otisao u ambasadu i rekli mu da ne moze, da mu treba ili pozivno pismo ili rezervacija hotela. Napominjem da sam par puta dobio njemacku vizu, jednom cak gotovo bez ikakvih papira, samo potvrda da sam zaposlen i tri zadnje platne liste.

Ne znam da li je ova promjena posljedica ekonomske krize ili necega drugoga, ali je definitvno teze sada dobiti turisticku vizu nego prije godinu-dvije.
Ja sam vam rekao u postovima iznad kako je dobiti vizu i kako se to eventualno moze, covjeka ste poprilicno dezinformisali pricama "viza za minutu", "viza bez papira" i sl. Nema ovo veze sa nikakvom krizom, tako je otkako su nastupile ove navodne olaksice, zadnjih mozda godinu i po. Olaksice su samo za one koji su redovno dobijali vizu na period najvise od godinu u vidu da sad mogu tu istu vizu dobiti i na 2 godine. Ljudi grijese, nisu u stanju da se informisu, SVE pise na stranici ambasade i ako jos sta nije jasno nazoves pa pitas. @dnaxy sve zavisi jesi li sve prikupio od papira i sta si rekao na salteru i jesi li svidio onom nekom na salteru jer najvise ti od njih zavisi. Mozda si i na predug period trazio... ko zna, mozda su oni koji odlucuju taj dan na lijevu nogu ustali.
To i jeste fazon, na stranici pise da u slucaju samofinansiranja nije potrebno rezervisati hotel. Ovaj prijatelj mi je cak i poslao PDF koji je skinuo sa stranice.
Post Reply