VIZA ZA AUSTRALIJU

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#1 VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Trebao bih ici u Australiju za par mjeseci i treba mi neko da mi objasni kako dobiti PARTNER VIZU, znaci sta mi je sve potrebno za to i ostale stvari. Ali da mi objasni ovdje znaci sve a ne da lijepi stranice immi.gov.au i tako to jer nit sta pise konkretno na njima nit se ja mogu snaci tamo. Zvao sam ambasadu u Sarajevu, javi mi se momak kao da prvi put cuje za partner vizu, kaze ''sacekaj da vidim na internetu'' :shock: , veze nema ni koji posao obavlja. Zvao sam hrvatsku ambasadu u Zagrebu i opet nista konkretno mi nisu rekli. Dakle ako neko strucan ima da mi pojasni na tenane :D , hitno treba.
Unaprijed hvala :thumbup:
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#2 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by BOGUS »

dinty2 wrote:Trebao bih ici u Australiju za par mjeseci i treba mi neko da mi objasni kako dobiti PARTNER VIZU, znaci sta mi je sve potrebno za to i ostale stvari. Ali da mi objasni ovdje znaci sve a ne da lijepi stranice immi.gov.au i tako to jer nit sta pise konkretno na njima nit se ja mogu snaci tamo. Zvao sam ambasadu u Sarajevu, javi mi se momak kao da prvi put cuje za partner vizu, kaze ''sacekaj da vidim na internetu'' :shock: , veze nema ni koji posao obavlja. Zvao sam hrvatsku ambasadu u Zagrebu i opet nista konkretno mi nisu rekli. Dakle ako neko strucan ima da mi pojasni na tenane :D , hitno treba.
Unaprijed hvala :thumbup:
A da pitas partnera da ti posalje vize?
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#3 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Ne kontam, pojasni?
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#4 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Altsa »

dinty2 wrote:Ne kontam, pojasni?
Pa ako hoces da udes u australiju na partner vizu onda mora da u australiji postoji partner koji te ceka i na osnovu koga i trazis vizu. pitaj svog partnera. jel sada jasno.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Partner u smislu muško-žensko ili muško-muško/žensko-žensko? :mrgreen:
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#6 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Altsa wrote:
dinty2 wrote:Ne kontam, pojasni?
Pa ako hoces da udes u australiju na partner vizu onda mora da u australiji postoji partner koji te ceka i na osnovu koga i trazis vizu. pitaj svog partnera. jel sada jasno.
To mi je jasno i partner je u australiji. Nije mi jasno kako mi ona moze poslati vize ? Mozda mislis na garantno pismo.
Kazem ako neko zna nek mi pojasni sve od do
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#7 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Altsa »

dinty2 wrote:
Altsa wrote:
dinty2 wrote:Ne kontam, pojasni?
Pa ako hoces da udes u australiju na partner vizu onda mora da u australiji postoji partner koji te ceka i na osnovu koga i trazis vizu. pitaj svog partnera. jel sada jasno.
To mi je jasno i partner je u australiji. Nije mi jasno kako mi ona moze poslati vize ? Mozda mislis na garantno pismo.
Kazem ako neko zna nek mi pojasni sve od do
mislim da se tamo raspita pa ti javi postupak jer vidis da od ovih nasih nemas nikakvog hajra.
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#8 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Pa dobro prvo sam se ja mislio raspitat ovdje ali slabo je sve to, niko nista ne zna objasniti ili i ako kaze nesto, informacija se potpuno razlikuje od one sa interneta :-) tako da sam pogubljen skroz i ne znam koga vise da zovem ovdje.
Mora bit neki forumas koji mi moze sve to na tenane objasnit :D
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#9 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by BOGUS »

dinty2 wrote:Pa dobro prvo sam se ja mislio raspitat ovdje ali slabo je sve to, niko nista ne zna objasniti ili i ako kaze nesto, informacija se potpuno razlikuje od one sa interneta :-) tako da sam pogubljen skroz i ne znam koga vise da zovem ovdje.
Mora bit neki forumas koji mi moze sve to na tenane objasnit :D
:-) :lol: :lol: :lol: Kome vjerovati,forumasima ili internetu? Da si malo ozbiljniji...
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#10 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Pa valjda ima ovih koji su to vec radili i koji se razumiju. Ja na internetu sa onih stranica nista konkretno nisam mogao naci. Ako ti smeta tema zaobidji je
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#11 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

Prvo, malo mi je smijesno da za nesto tako bitno nemas nikakve podatke i da tvrdis da nemozes naci prave informacije. Nazovi konzulat Australijski u Sarajevu, trazi da pricas sa konzulom Mirsadom koja ti moze dati potrebne podatke. Ja sam otisao u Australiju sa Spouse vizom, vjencali se u Sarajevu i nekih 6 mjeseci kasnije sam dobio vizu. Ne sjecam se kompletne papirologije ali imas na immi.gov.au tacan aplikacijski dokument za tu vizu - https://www.immi.gov.au/migrants/family ... artner.htm ima nekoliko vrsta te vize i odaberi onu koja ti najvise odgovara.

Ima puno dokumentacije koju moras slati njima a izmedju ostalog ja sam imao i intervju u ambasadi u Becu kada su mi i dali vizu.

Dakle informacije su na netu, gotovo sve. Opet kazem, malo mi je cudno da neko na forumu pita za takve informacije ako je zaista ozbiljan u toj namjeri.

Sretno
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#12 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Kao sto sam napisao u uvodnom postu, vec sam zvao i ambasadu u Hrvatskoj koju mi je predlozila jedna gospodja iz Austrije i ambasadu u Sarajevu a na poziv mi se javio nekakav momak koji blage veze nema o poslu koji obavlja, blago receno, nista mi nije rekao :-)
Ozbiljan jesam u namjeri i treba mi neko fino objasniti sta i kako. Tebi svakako hvala na informacijama
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#13 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

Otidji u konzulat u Sarajevu, dole kod bivseg hotela Zagreb se nalaze...nazovi zakazi sastanak, trazi da sjednes sa Konzulom ali opet ti kazem da sve informacije mozes dobiti na linku koji sam ti poslao - ima nekoliko partnerskih viza i ovisi od toga koja tebi odgovara pokreni aplikaciju tu. Apsolutno sve je objasnjeno na stranici - ja kada sam prolazio kroz to, internet bas i nije bio popularan ali mi je drug otisao u Australiju nedavno i sve je nasao na immi.gov.au jer se u Australiji apsolutno sve moze rijesiti online...
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#14 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by neki »

dinty2 wrote:.. Ali da mi objasni ovdje znaci sve a ne da lijepi stranice immi.gov.au i tako to jer nit sta pise konkretno na njima nit se ja mogu snaci tamo....:
:shock:
jarane odustani, nije Australija za tebe..
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#15 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Wenger wrote:Otidji u konzulat u Sarajevu, dole kod bivseg hotela Zagreb se nalaze...nazovi zakazi sastanak, trazi da sjednes sa Konzulom ali opet ti kazem da sve informacije mozes dobiti na linku koji sam ti poslao - ima nekoliko partnerskih viza i ovisi od toga koja tebi odgovara pokreni aplikaciju tu. Apsolutno sve je objasnjeno na stranici - ja kada sam prolazio kroz to, internet bas i nije bio popularan ali mi je drug otisao u Australiju nedavno i sve je nasao na immi.gov.au jer se u Australiji apsolutno sve moze rijesiti online...
Puno hvala na informacijama drug :thumbup: Mozda stvarno i ima sve na toj stranici samo ce bit da se ja nisam mogao snaci posto je na engleskom.
neki wrote:
dinty2 wrote:.. Ali da mi objasni ovdje znaci sve a ne da lijepi stranice immi.gov.au i tako to jer nit sta pise konkretno na njima nit se ja mogu snaci tamo....:
:shock:
jarane odustani, nije Australija za tebe..
Jesi li ti tamo? :D
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#16 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by neki »

Trenutno ne, ali sam bio vise puta i svaki put prolazio kroz proces izdavanja vize. Sve podatke sam nalazio na immi.gov.au..
Ako se tu ne mozes snaci onda ce ti zivot u au biti svakodnevni pakao jer kod njih skoro da nema saltera i papira, sve se odradi preko online obrazaca.
U svakom slucaju za izdavanje viza gradjanima BiH zaduzena je ambasada u Becu pa probaj kontaktirati njih. U Sa se time nisu nikad bavili a u zg su prestali otkako je hrvatskim gradjanima odobrena elektronska viza.
Nisam sasvim siguran i nemam vremena da provjeravam, ali koliko se sjecam ta tvoja "partner viza" ne postoji, postoji samo useljenicka viza u kojoj ti je sponzor partner, a to je citava procedura oko koje ce ti tesko neko preko telefona pomoci. Za tebe je prava adresa immi.gov.au :wink:
Sretno!
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#17 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Wenger wrote:Prvo, malo mi je smijesno da za nesto tako bitno nemas nikakve podatke i da tvrdis da nemozes naci prave informacije. Nazovi konzulat Australijski u Sarajevu, trazi da pricas sa konzulom Mirsadom koja ti moze dati potrebne podatke. Ja sam otisao u Australiju sa Spouse vizom, vjencali se u Sarajevu i nekih 6 mjeseci kasnije sam dobio vizu. Ne sjecam se kompletne papirologije ali imas na immi.gov.au tacan aplikacijski dokument za tu vizu - https://www.immi.gov.au/migrants/family ... artner.htm ima nekoliko vrsta te vize i odaberi onu koja ti najvise odgovara.

Ima puno dokumentacije koju moras slati njima a izmedju ostalog ja sam imao i intervju u ambasadi u Becu kada su mi i dali vizu.

Dakle informacije su na netu, gotovo sve. Opet kazem, malo mi je cudno da neko na forumu pita za takve informacije ako je zaista ozbiljan u toj namjeri.

Sretno
Evo ovako @wenger, ,, pricao sam sa gospodjom Mirsadom koju si mi preporucio i njen odgovor je bio da nazovem ambasadu u australiji jer mi samo kao oni tacno mogu i znaju reci kako dobiti partner vizu...ja je upita moze li mi ona ista vise reci i odgovori mi '' mozemo ali ne zelimo se petljati u rad australske ambasade, najbolje nazovi njih i vidi sta ce ti reci ''. toliko o tome
neki wrote:Trenutno ne, ali sam bio vise puta i svaki put prolazio kroz proces izdavanja vize. Sve podatke sam nalazio na immi.gov.au..
Ako se tu ne mozes snaci onda ce ti zivot u au biti svakodnevni pakao jer kod njih skoro da nema saltera i papira, sve se odradi preko online obrazaca.
U svakom slucaju za izdavanje viza gradjanima BiH zaduzena je ambasada u Becu pa probaj kontaktirati njih. U Sa se time nisu nikad bavili a u zg su prestali otkako je hrvatskim gradjanima odobrena elektronska viza.
Nisam sasvim siguran i nemam vremena da provjeravam, ali koliko se sjecam ta tvoja "partner viza" ne postoji, postoji samo useljenicka viza u kojoj ti je sponzor partner, a to je citava procedura oko koje ce ti tesko neko preko telefona pomoci. Za tebe je prava adresa immi.gov.au :wink:
Sretno!
drug meni je upravo jedna gospodja iz austrije preporucila i dala brojeve amasada u zagrebu i sarajevu misleci da ce mi oni moc dati vise potrebnih informacija. samo se zajebala jer nije valjda ni slutila koliko su ovi nasi nesposobni :run:
partner viza postoji svakako samo se na nju mora cekati do 14 mjeseci. a pokusacu jos sa ovom stranicom...hvala u svakom sluacju :thumbup:
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#18 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

ima logike sto nece da se petljaju u te stvari obzirom da je kod nas samo konzulat a ambasade su u Zagrebu i Becu. Sve se zavrsava u ambasadi u Becu, Zagreb veze nema s tim. Jos jednom ti ponavljam, apsolultno sve informacije mozes naci na immi.gov.au, na onom linku sto sam ti ranije ostavio. I nemoj ocekivati da ces bilo koju vizu dobiti za manje od godinu dana, to bi bilo cudo. Ako neznas engleski dobro, nadje nekoga ko zna i ko ti moze prevesti te stvari...
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#19 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Wenger wrote:ima logike sto nece da se petljaju u te stvari obzirom da je kod nas samo konzulat a ambasade su u Zagrebu i Becu. Sve se zavrsava u ambasadi u Becu, Zagreb veze nema s tim. Jos jednom ti ponavljam, apsolultno sve informacije mozes naci na immi.gov.au, na onom linku sto sam ti ranije ostavio. I nemoj ocekivati da ces bilo koju vizu dobiti za manje od godinu dana, to bi bilo cudo. Ako neznas engleski dobro, nadje nekoga ko zna i ko ti moze prevesti te stvari...
Ok drug dosta stvari sam vec obavio. Ono sto me zanima je GARANTNO PISMO, to jest sta je sve potrebno da bi se ono poslalo, u ovom slucaju cura meni salje garantno pismo. To nisam mogao naci na stranici, pa me zanima je li dovoljno priloziti pasoš, bankovni list i mjesto stanovanja ili treba jos nesto ????
Zvao sam danas Austriju ali ne rade pa ako znas ti nesto vise bio bih ti veoma zahvalan
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#20 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

to sto si naveo je vjerovatno dovoljno s tim sto u pismu mora navesti da je spremna izdrzavati te dok ti ne dobijes posao, odnosno dok ne dobijes pravo na rad. Nazovi nas konzulat to bi trebalo da znaju i da ti pomognu i kazu sta tacno treba da bude u garantnom...sretno
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#21 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Wenger wrote:to sto si naveo je vjerovatno dovoljno s tim sto u pismu mora navesti da je spremna izdrzavati te dok ti ne dobijes posao, odnosno dok ne dobijes pravo na rad. Nazovi nas konzulat to bi trebalo da znaju i da ti pomognu i kazu sta tacno treba da bude u garantnom...sretno
Zvao, kazu ''nazovite ambasadu u Austriji oni su zaduzeni za to'' reko dobro znam ali ne rade danas mozete li mi vi ista vise reci, ''ne mozemo'' :mrgreen:
Eto tako ti to bi, hvala u svakom slucaju drug :thumbup:
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#22 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

kakvi su to debili...to treba prijaviti ambasadi u Austriji da nisu u stanju osnovne informacije dati. U pismu treba da stoji da imas smjestaj za koji neces placati rezije, da ce te ona izdrzavati dok i sam ne pocnes raditi. Treba staviti gdje ona radi (full time ili part time) evntualno izvod njenog bankovnog racuna gdje se vidi da ima para i tako to...
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#23 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Wenger wrote:kakvi su to debili...to treba prijaviti ambasadi u Austriji da nisu u stanju osnovne informacije dati. U pismu treba da stoji da imas smjestaj za koji neces placati rezije, da ce te ona izdrzavati dok i sam ne pocnes raditi. Treba staviti gdje ona radi (full time ili part time) evntualno izvod njenog bankovnog racuna gdje se vidi da ima para i tako to...
Upravo sam zavrsio razgovor sa Austrijom i obavio svoje, sve je tako kako kazes. Puno hvala drug :kiss: :mrgreen:
Wenger
Posts: 117
Joined: 23/01/2007 02:05
Location: na drugom spratu

#24 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by Wenger »

:thumbup:

sretno jos jednom
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#25 Re: VIZA ZA AUSTRALIJU

Post by dinty2 »

Odbijena viza
Post Reply