Vitiligo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
sdino
Posts: 7
Joined: 02/09/2014 18:15

#1 Vitiligo

Post by sdino »

Poštovani

da li neko od vas ima iskustva sa ovom bolešću i koje lijekove preporučujete.

Radi se našem sinu od 16 godina kome se vitiligo pojavio na licu i škama.

Unaprijed hvala
Samo_nesto
Posts: 111
Joined: 30/08/2014 20:31

#2 Re: Vitiligo

Post by Samo_nesto »

Nema lijeka za to, nazalost
ernandez
Posts: 13
Joined: 24/03/2009 20:27

#3 Re: Vitiligo

Post by ernandez »

Sto prije poceti sa fototerapijom, trazite od dermatologa uputnicu. Meni je dalo dobre rezultate kao i suncanje, naravno umjereno, s tim da sam u ishranu ukljucila curokotovo ulje uz mazanje.
Jacanje imuniteta, zdrava prehrana i pozitivan stav i uvjerenje da ce se pobijediti bolest vjerujte daju rezultate.
Nikad, ponavljam nikad, ne slusati ove koji kazu da lijeka nema.
Lijek je u nama samima, razmisliti dobro kad se bolest pojavila, sta ju je moglo izazvati, da li je psihicke naravi (stres, neki negativan osjecaj u nama ) ili fizicke ( hormonalni disbalans, stitna, nadbubrezna.... ).
Potrebno je obrnuti proces ka izlijecenju i pokusati zivjeti u skladu, i psiha i tijelo moraju biti uskladjeni.
Pokusajte naci vlastiti put, svaki covjek je razlicit, ali ja svakako preporucujem curokotovo ulje, pogotovo za osobu koja ima 16 godina i kojoj hormoni divljaju.
Lijep pozdrav od nekog ko nikad nece odustat i kome se svaki dan bar po jedna mala crna tackica vrati a bijelih je sve manje. :) :) :)
sdino
Posts: 7
Joined: 02/09/2014 18:15

#4 Re: Vitiligo

Post by sdino »

ernandez wrote:Sto prije poceti sa fototerapijom, trazite od dermatologa uputnicu. Meni je dalo dobre rezultate kao i suncanje, naravno umjereno, s tim da sam u ishranu ukljucila curokotovo ulje uz mazanje.
Jacanje imuniteta, zdrava prehrana i pozitivan stav i uvjerenje da ce se pobijediti bolest vjerujte daju rezultate.
Nikad, ponavljam nikad, ne slusati ove koji kazu da lijeka nema.
Lijek je u nama samima, razmisliti dobro kad se bolest pojavila, sta ju je moglo izazvati, da li je psihicke naravi (stres, neki negativan osjecaj u nama ) ili fizicke ( hormonalni disbalans, stitna, nadbubrezna.... ).
Potrebno je obrnuti proces ka izlijecenju i pokusati zivjeti u skladu, i psiha i tijelo moraju biti uskladjeni.
Pokusajte naci vlastiti put, svaki covjek je razlicit, ali ja svakako preporucujem curokotovo ulje, pogotovo za osobu koja ima 16 godina i kojoj hormoni divljaju.
Lijep pozdrav od nekog ko nikad nece odustat i kome se svaki dan bar po jedna mala crna tackica vrati a bijelih je sve manje. :) :) :)
Hvala draga na lijepim rijecima. Naravno da odustati necemo, ali smo blago je reci , prestravljeni saznanjem da nesto - nema lijeka. Svako cemo ukljuciti curokot. Koliko godina se vi borite sa tim???
ernandez
Posts: 13
Joined: 24/03/2009 20:27

#5 Re: Vitiligo

Post by ernandez »

Vitiligo sam dobila poslije rata, i naravno nisam nista preduzela zbog ljudi koji su mu govorili da lijeka nema. Jos su mi rekli i da izbjegavam sunce. Prije 7 godina sam slucajno, takav sam posao radila, izgorila na suncu i pigment mi se na rukama poceo vracati. Pretrazila sam malo internet i otkrila fototerapiju i pocela s tim. Imala sam jako brzo rezultate.
Nisam u prilici stalno ici na fototerapiju, ponekad se suncam kad imam vremena, ove zime cak i nisam sigurna hocu li ici na terapiju. Ne brinem jer bolest miruje zadnjih 5 godina. Nema novih zarista, nije mi ostalo puno fleka.
sdino
Posts: 7
Joined: 02/09/2014 18:15

#6 Re: Vitiligo

Post by sdino »

ernandez wrote:Vitiligo sam dobila poslije rata, i naravno nisam nista preduzela zbog ljudi koji su mu govorili da lijeka nema. Jos su mi rekli i da izbjegavam sunce. Prije 7 godina sam slucajno, takav sam posao radila, izgorila na suncu i pigment mi se na rukama poceo vracati. Pretrazila sam malo internet i otkrila fototerapiju i pocela s tim. Imala sam jako brzo rezultate.
Nisam u prilici stalno ici na fototerapiju, ponekad se suncam kad imam vremena, ove zime cak i nisam sigurna hocu li ici na terapiju. Ne brinem jer bolest miruje zadnjih 5 godina. Nema novih zarista, nije mi ostalo puno fleka.
Nama je doktorica zabranila sunce. :-( Gdje si radila fototerapiju? Ima li to u Sa? Sin ima na licu, to me brine. I kako je tek dva mjeseca kako se vitiligo pojavio, strahujem od prosirenja. Kada mogu reci da miruje, nakon koliko vremena? Koliko uopšte brzo se ta bolest razvija?
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#7 Re: Vitiligo

Post by zmajadaH »

sdino wrote:
ernandez wrote:Vitiligo sam dobila poslije rata, i naravno nisam nista preduzela zbog ljudi koji su mu govorili da lijeka nema. Jos su mi rekli i da izbjegavam sunce. Prije 7 godina sam slucajno, takav sam posao radila, izgorila na suncu i pigment mi se na rukama poceo vracati. Pretrazila sam malo internet i otkrila fototerapiju i pocela s tim. Imala sam jako brzo rezultate.
Nisam u prilici stalno ici na fototerapiju, ponekad se suncam kad imam vremena, ove zime cak i nisam sigurna hocu li ici na terapiju. Ne brinem jer bolest miruje zadnjih 5 godina. Nema novih zarista, nije mi ostalo puno fleka.
Nama je doktorica zabranila sunce. :-( Gdje si radila fototerapiju? Ima li to u Sa? Sin ima na licu, to me brine. I kako je tek dva mjeseca kako se vitiligo pojavio, strahujem od prosirenja. Kada mogu reci da miruje, nakon koliko vremena? Koliko uopšte brzo se ta bolest razvija?

Raspitajte se o cepter - bioptron uređaju na bazi svjetlosne terapije.Možda vam može pomoći.
http://www.zepter.ba/MainMenu/Products/ ... Range.aspx
Sve u svemu dobro se informišite o tome a ja vam mogu preporučiti osobu sa kojom možete razgovarati o mogućnostima i primjeni bioptrona.Ako treba javite se preko privatne poruke.
Nadam se da sam bar malo pomogao.
Sve najbolje vama i vašem podmlatku :thumbup:
sdino
Posts: 7
Joined: 02/09/2014 18:15

#8 Re: Vitiligo

Post by sdino »

zmajadaH wrote:
sdino wrote:
ernandez wrote:Vitiligo sam dobila poslije rata, i naravno nisam nista preduzela zbog ljudi koji su mu govorili da lijeka nema. Jos su mi rekli i da izbjegavam sunce. Prije 7 godina sam slucajno, takav sam posao radila, izgorila na suncu i pigment mi se na rukama poceo vracati. Pretrazila sam malo internet i otkrila fototerapiju i pocela s tim. Imala sam jako brzo rezultate.
Nisam u prilici stalno ici na fototerapiju, ponekad se suncam kad imam vremena, ove zime cak i nisam sigurna hocu li ici na terapiju. Ne brinem jer bolest miruje zadnjih 5 godina. Nema novih zarista, nije mi ostalo puno fleka.
Nama je doktorica zabranila sunce. :-( Gdje si radila fototerapiju? Ima li to u Sa? Sin ima na licu, to me brine. I kako je tek dva mjeseca kako se vitiligo pojavio, strahujem od prosirenja. Kada mogu reci da miruje, nakon koliko vremena? Koliko uopšte brzo se ta bolest razvija?

Raspitajte se o cepter - bioptron uređaju na bazi svjetlosne terapije.Možda vam može pomoći.
http://www.zepter.ba/MainMenu/Products/ ... Range.aspx
Sve u svemu dobro se informišite o tome a ja vam mogu preporučiti osobu sa kojom možete razgovarati o mogućnostima i primjeni bioptrona.Ako treba javite se preko privatne poruke.
Nadam se da sam bar malo pomogao.
Sve najbolje vama i vašem podmlatku :thumbup:
Informisat cemo se. Hvalana lijepim zeljama, nadam se ...
Rey_
Posts: 14
Joined: 10/07/2014 12:12

#9 Re: Vitiligo

Post by Rey_ »

Imam vitiligo od svoje 4-5 godine pa do danas, nekih 18-19 godina. Do sada nisam nasao lijek, a koristio sam razne kreme i masti. Neki doktori govore da idem na sunce, dok drugi govore nemoj ici. Znam da uzasno boli kada se bude duze na suncu jer je slabiji pigment. Bolest ne miruje i imam osjecaj da se zadnjih godina siri. Na licu nemam jos toliko mada je bilo i manje. Na rukama, nogama i oko genitalija imam, sto je i najcesce, ne samo kod mene nego i kod ostalih sa ovom bolesti. Nije bolest opasna, samo sto estetski ruzo izgleda, psihicki ubija covjeka i krade samopouzdanje (znam po sebi). Dijete ti je u najgorim godinama, pa ce vise uticati na samopouzdanje, ali i psihu. I ja sam se dosta promijenio kada sam posao u srednju skolu, a najveci uticaj na to je imao vitiligo. Ne zelim vas obeshrabriti, ali eto govorim o svom iskustvu sa vitiligom.
Nadam se da se dijete nece ponasati kao ja jer nije dobro. Stvara stres i time se samo siri bolest. Sada da se ja sjecam sto je izbila ova bolest, ne sjecam se. Ne vjerujem da je stres jer sam bio dijete, a daleko od rata. Sto se mene tice, nasljedna je bolest i stres kao sto sam rekao nije bio.
Onu kremu sta prodajiu na piku sam koristio preko 3 mjeseca i ama bas nista nije bilo, tako da ne preporucujem nju. I ako se povuce na jednom mjestu, to ne znaci da se ne moze ponovo pojaviti tu.
sdino
Posts: 7
Joined: 02/09/2014 18:15

#10 Re: Vitiligo

Post by sdino »

Rey_ wrote:Imam vitiligo od svoje 4-5 godine pa do danas, nekih 18-19 godina. Do sada nisam nasao lijek, a koristio sam razne kreme i masti. Neki doktori govore da idem na sunce, dok drugi govore nemoj ici. Znam da uzasno boli kada se bude duze na suncu jer je slabiji pigment. Bolest ne miruje i imam osjecaj da se zadnjih godina siri. Na licu nemam jos toliko mada je bilo i manje. Na rukama, nogama i oko genitalija imam, sto je i najcesce, ne samo kod mene nego i kod ostalih sa ovom bolesti. Nije bolest opasna, samo sto estetski ruzo izgleda, psihicki ubija covjeka i krade samopouzdanje (znam po sebi). Dijete ti je u najgorim godinama, pa ce vise uticati na samopouzdanje, ali i psihu. I ja sam se dosta promijenio kada sam posao u srednju skolu, a najveci uticaj na to je imao vitiligo. Ne zelim vas obeshrabriti, ali eto govorim o svom iskustvu sa vitiligom.
Nadam se da se dijete nece ponasati kao ja jer nije dobro. Stvara stres i time se samo siri bolest. Sada da se ja sjecam sto je izbila ova bolest, ne sjecam se. Ne vjerujem da je stres jer sam bio dijete, a daleko od rata. Sto se mene tice, nasljedna je bolest i stres kao sto sam rekao nije bio.
Onu kremu sta prodajiu na piku sam koristio preko 3 mjeseca i ama bas nista nije bilo, tako da ne preporucujem nju. I ako se povuce na jednom mjestu, to ne znaci da se ne moze ponovo pojaviti tu.
Da, poblem i jeste u njegovim godinama i sto je tesko i pretpostaviti buducnost i razvoj bolesti. Ja Boga molim da se zaustavi sirenje , pa neka ostane ovo sto ima, ali garancije nema. Ako mu flekice budu izlazile na svaki stres koji ga bude cekao u zivotu, a zivot ga nece stedjeti, onda mu zaista lijeka nema. A akobogda, dug je zivot pred njim.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#11 Re: Vitiligo

Post by Bolonjac »

Metode poredane po djelovanju (prve dvije su jako skupe i jos u testnoj fazi):
Scenesse - Afamelanotide
JAK - tofacitinib
Fototerapija - UVB / excemier laser
Tacrolimus / Protopic
Corticosteroid
pseudocatalase (najbolje otici na mrtvo more - jordan)
MicroNeedling
Vitix - smece

Pretrage za vitiligo:
- Alergije (ziva / amalgan, orasaste plodove...)
- 25-Hydroxy-Vitamin D (generalno vitamine i minerale)
- folate/B12
- Helicobacter pylori (H. pylori)
- ANA (Antinuclear Antibody) This test helps determine if the patient has other autoimmune diseases.
- Thyroid peroxidase antibody (TPOAb) -Thyroid antibody testing is primarily ordered to help diagnose an autoimmune thyroid disease and to separate it from other forms of thyroiditis.
- CBC with differential,
- comprehensive metabolic panel,
- thyroid panel including Free T3, Free T4 and TSH (hasimoto ide cesto sa vitiligom)
- lupus panel
- MTHFR
- Homocysteine levels

Jos neki:
- Stolica
- IBS
- Druge autoimune bolesti (idu sa vitiligom zajedno)


Zanimljive stvari za BiH:
http://www.lighting.philips.com/main/pr ... y#vitiligo

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... eMqPdM&s=p

https://www.ebay.com/itm/Kernel-311nm-N ... =R40&rt=nc
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#12 Re: Vitiligo

Post by walter kurtz »

Jednom prilikom sam guzio trebu sa vitiligom bilo je malo zbunjujuce :zoka:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#13 Re: Vitiligo

Post by Brus Lee »

walter kurtz wrote:Jednom prilikom sam guzio trebu sa vitiligom bilo je malo zbunjujuce :zoka:
Jel to nisi znao ovarisat?
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#14 Re: Vitiligo

Post by walter kurtz »

Ma ovarisao sam ali ono jedan guz sa pigmentom drugi bez i tako :zoka:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#15 Re: Vitiligo

Post by Brus Lee »

walter kurtz wrote:Ma ovarisao sam ali ono jedan guz sa pigmentom drugi bez i tako :zoka:
Hajd, dobro je. Imaces sta unucima pricat :-D
Post Reply