Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

jagugu
Posts: 1139
Joined: 28/07/2018 16:02

#327 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by jagugu »

Skandal: VSTV udruženju iz Srbije omogućio pristup predmetima ratnih zločina u bh. sudovima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/skandal ... /191107066
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#328 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by studiorum_tuzlaensis »

niko me ne može ubijediti da SDA nije kontraobavještajni element u ovoj državi.

Ovu hamelj koja živi od napaćenog naroda u BiH niko nikad neće istjerati iz fotelja.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#329 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Kaligrafija »

jagugu wrote:Skandal: VSTV udruženju iz Srbije omogućio pristup predmetima ratnih zločina u bh. sudovima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/skandal ... /191107066
I povrh svega, jos i predmete u postupku... To nema u Somaliji...! I to nekom udruzenju gradjanja iz Srbije, negatorima zlocina i genocida...! Bosanska komponenta naravno suti... Ja kurcine i politicara i sudija i tuzilastva... Sve poluge za karanje od SIPE do VSTV, su im isporucili SDAovci... Ovo je meni vise od SCIFi, pa u svakoj zemlji bi letile glave za ovo, ali kod nas jok, kod nas mozesi bazu CIPSa isporuciti drugoj drzavi i nikom nista....! Da Bog da svi pocrkali koji rade protiv BiH, a pogotovo domaci i nesposobni izdajnici za sitni sicar... MRS...!
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#330 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by piupiu »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ovu hamelj koja živi od napaćenog naroda u BiH niko nikad neće istjerati iz fotelja.
Vidi koincidencije, danas je 102. godišnjica Oktobarske revolucije :oops:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2826
Joined: 24/08/2003 00:00

#331 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Novi_Nick »

GORAN SALIHOVIĆ NAKON SUSPENZIJE TUŽITELJICE TADIĆ: “Ja sam suspendovan odmah, ne u roku od 24 sata; nijedan tužitelj ne..."

Indikativno je, kaže Salihović, to što nijedan glavni tužilac BiH do sada nije završio mandat. Prije njega je smijenjen Milorad Barašin, a sada se sa sličnim scenarijem suočava i Gordana Tadić.


Društvo

Prije 30 min Prije 14 min

Goran Salihović
Image

Suspendirani glavni tužilac BiH Goran Salihović komentirao je za N1 prvostepenu odluku Ureda disciplinskog tužioca VSTV-a o suspenziji glavne tužiteljice Gordane Tadić.

Prisjetio se svog slučaja, kada je, kako ističe, suspendiran za četiri sata nakon što je pokrenuo istragu o provedbi referenduma u Republici Srpskoj 2016. godine u vezi s obilježavanjem 9. januara.

Gordane Tadić
Image

Za razliku od njega, kaže Salihović, VSTV nije odmah zabranio Gordani Tadić obavljanje dužnosti.

“Onog momenta kada sam otvorio istragu za referendum, ja sam u roku od četiri sata suspendovan.
Znači, moja suspenzija je bila u roku odmah, ne u roku od 24 sata, nego odmah po prijemu prijave. I onda je vođen disciplinski postupak više od preko godinu dana. U tom postupku je utvrđeno da sam počinio određeni prekršaj. U tom periodu pokrenuo sam apelaciju pred Ustavnim sudom, koji je utvrdio da nisam imao fer suđenje i da je nastupila zastara, da nisam mogao biti ni kažnjen. Dugostepena odluka VSTV-a i trećestepena odluka donesena je u zastari, niko nije želio da izvrši odluku Ustavnog suda, prema kojoj ja, faktički, nisam smijenjen”, riječi su Gorana Salihovića.

Lov na vještice
Suspendirani državni tužilac je rekao da je bio suočen s “lovom na vještice”, jer je, ističe, preživio pravu “torturu”.

“U međuvremenu, otvoren je lov na vještice, odnosno na mene, gdje sam doživio ogromnu torturu, linč. Niko nije nikad u istoriji, čak ni ratni zločinci nisu saslušavani u bolnici, u kući, u banji, a to su jednom glavnom državnom tužiocu učinili”, kazao je Salihović.

On posjeća da je od svih optužbi koje su mu stavljane na teret, uključujući i državni udar, na kraju ostao krivični postupak u vezi sa plaćanjem ručka i zbog toga što je zakasnio na let.

“Bio sam otpužen za državni udar, za Mektića, za Špirića, za Dodika, za diplomu, nema šta nisam. Onda kada je sve to obustavljeno, ostalo je, izmislisli su da sam ukrao ručak i da sam zakasnio na avion. Na avion je zakasnila i Gordana Tadić, sebe nije optužila, mene jeste. Tako da se još vodi taj krivični postupak za kašnjenje na avion i ručak”, potcrtava Goran Salihović.

Nijedan tužilac ne završi mandat
Indikativno je, kaže Salihović, to što nijedan glavni tužilac BiH do sada nije završio mandat. Prije njega je smijenjen Milorad Barašin, a sada se sa sličnim scenarijem suočava i Gordana Tadić.

“Očigledno mnogima ne godi ako se počne da radi ili ako se radi, ne godi taj dio. I pokušava se izvršiti utjecaj na glavnog tužioca, politički. Neki podlegnu na taj utjecaj, neki ne podlegnu. Ja sam smijenjen, jer smo ja i moja ekipa radili. Mi smo imali 71 optužnicu za ratne zločine, sve su potvrđene, a čujem sada za sedam mjeseci Tužilaštvo BiH ima samo dvije”, zaključuje Salihović.


https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... lj_ne.html
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#332 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Novak20 »

Novi_Nick wrote: 27/07/2021 12:31

Nijedan tužilac ne završi mandat
Indikativno je, kaže Salihović, to što nijedan glavni tužilac BiH do sada nije završio mandat. Prije njega je smijenjen Milorad Barašin, a sada se sa sličnim scenarijem suočava i Gordana Tadić.

“Očigledno mnogima ne godi ako se počne da radi ili ako se radi, ne godi taj dio. I pokušava se izvršiti utjecaj na glavnog tužioca, politički. Neki podlegnu na taj utjecaj, neki ne podlegnu. Ja sam smijenjen, jer smo ja i moja ekipa radili. Mi smo imali 71 optužnicu za ratne zločine, sve su potvrđene, a čujem sada za sedam mjeseci Tužilaštvo BiH ima samo dvije”, zaključuje Salihović.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... lj_ne.html
Valjda je logično da 25 godina iza rata opadne broj istraga za ratne zločine. Tim prije što mnoge pokrenute optužnice nisu dovršene i što se postupci vode i dan danas zbog tužitelja ali i sudija.

Primjer, Zulfikar Ališpago koji se šetka "bolestan" po Sarajevu.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2826
Joined: 24/08/2003 00:00

#333 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Novi_Nick »

SUSPENDIRANA, A IPAK TO NIJE: Gordana Tadić ostaje na poziciji glavne tužiteljice

“Taman kad je Tužilaštvo stalo na svoje noge, vi pravite smjenu na čelu Tužilaštva. Sudije i tužioci su počeli da prave ovaj sistem, sudije i tužioci ga razvaljuju”, komentar je Vlade Adamovića.


Vijesti

Prije 2h Prije 2h

Vlado Adamović
Image

Suspendirana, a ipak to nije. Gordana Tadić ostaje na poziciji glavne tužiteljice, jer je odluka prvostupanjske komisije o njezinoj smjeni nepravomoćna. Tadić bez komentara, ali advokat Vlado Adamović najavljuje žalbu, uz ocjenu kako je posrijedi 'kompromisna odluka' prenosi televizija N1.

Gordana Tadić
Image

“Taman kad je Tužilaštvo stalo na svoje noge, vi pravite smjenu na čelu Tužilaštva. Sudije i tužioci su počeli da prave ovaj sistem, sudije i tužioci ga razvaljuju”, komentar je Vlade Adamovića.

Šta se Gordani Tadić stavlja na teret?

Gordani Tadić na teret se stavlja „nemar ili nepažnja u vršenju službenih dužnosti“ i
„propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća.“ Konkretnije, da je tužiteljima dodjeljivala predmete “po podobnosti”, a ne putem CMS sistema, kojim se predmeti dodjeljuju automatski.

“Pa je iz toga proizašlo da je tužiteljica birala podobne tužioce, birala predmete. Ali to nije tačno. U toku potupka je utvrđeno da CMS sistem nije tako korišten”, dodao je Adamović.

Premda je Tadić posljednja u nizu glavnih tužitelja kojoj se prijeti smjenom, razliku je uočio bivši, također suspendirani glavni tužitelj Goran Salihović. Za N1 kaže da je za razliku od Tadić, kojoj nije zabranjeno obnašanje dužnosti do pravomoćne odluke, on smijenjen po hitnom postupku, odmah nakon što je pokrenuo istragu o provedbi neustavnog referenduma u Republici Srpskoj 2016. godine.

Salihović odmah smijenjen

“Onog momenta kada sam otvorio istragu za referendum, ja sam u roku četiri sata suspendovan. Znači, moja suspendija je bila u roku odmah, ne u roku 24 sata, nego odmah po prijemu prijave”, rekao je Goran Salihović za N1.

Iz VSTV-a su nam pojasnili:

“(…) podsjećamo da, s obzirom da je u pitanju odluka prvostepene disciplinske komisije, nije riječ o konačnoj odluci, dakle na ovu odluku postoji mogućnost žalbe drugostepenoj disciplinskoj komisiji i, konačno, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) u cjelini, pa je shodno tome imenovana tužiteljica i dalje na funkciji glavne tužiteljice Tužilaštva Bosne i Hercegovine.”

Prva žena državnog Tužiteljstva bila je često na meti kritika, ponajprije Dragana Mektića, čije se ime kasnije našlo i na optužnici. Suočila se i sa ozbiljnim prijetnjama, zbog čega je pod pojačanim mjerama osiguranja.

Svjedočila je i pred Istražnom parlamentarnom komisijom, nakon koje je i pokrenut disciplinski postupak protiv nje. Govoreći o manjku korupcijskih istraga, tada (14.10.2020.) je najavila: “Ali, u ovoj godini mi ćemo to popraviti, vidite da je krenula visoka korupcija.”

Procesi koje je vodila

A krenula je, između ostalog, optužnicama, i procesima protiv šefa OSA-e Osmana Mehmedagića, nakon čega se opet tražila njezina smjena. A prvostupanjska odluka disciplinske komisije dolazi nekoliko dana nakon najave da će Tužiteljstvo formirati predmete protiv svih koji negiraju genocid.

Premda je sudske procese protiv čelnika nekih drugih isnititucija nazivao napadom na Bošnjake, ovoga puta Bakir Izetbegović kaže…

“Ono na šta sam ja imao primjedbu i što je bjelodano jasno, vidi se iz aviona, jeste da se to Tužilaštvo bavilo isključivo Bošnjacima.”

Veo tajni

Tužiteljstvo se prema relevantnim ocjenama, ipak, nije proslavilo u predmetima visoke korupcije, a brojne velike istrage su ili završile u ladici, ili su optužnice državnih tužitelja srušene na sudu.

Disciplinski postupci protiv tužitelja i sudaca obično su obavijeni velom tajne, te javnost obično sazna smo šture detalje, koji građanima ne predstavljaju ništa. Iz Ureda disciplinkog tužitelja su nam rekli da se oni zalažu da svaki detalj, svako rješenje i odluka po automatizmu budu dostupni javnosti, ali da to sada nije moguće, jer ovaj Ured zavisi od odluka VSTV-a.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... ljice.html
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#334 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Novak20 »

Dva interesantna članka koja će teško naći put do onih koji ne vole čitati i misliti izvan mainstreama. Politički pritisci, tajne službe i prisluškivanja su opus operandi zaštite političkih klanova.

https://hms.ba/kresic-za-hms-vstv-om-up ... ane-tadic/
Posve je sigurno da ne bi bilo afere respiratori da Gordana Tadić nije bila na čelu Tužiteljstva BiH. To je najbesramnija korupcijska afera za koju svi dobro znaju koja gospođa stoji iza nje iako ju se Tužiteljstvo, ipak, nije usudilo optužiti, kaže Krešić za Hrvatski Medijski Servis.

Sugovornik HMS-a kaže da se ne bi ispitale ni zloporabe tajne službe u stranačke svrhe SDA i njihovog privatnog obavještajca, niti bi se problematizirale diplome Sebije Izetbegović ili, pak, Osmana Mehmedagića Osmice, da na čelu Tužiteljstva BiH nije bila Gordana Tadić.


-Cilj njezinog uklanjanja je, dakako, uvezati stari sustav po kojemu je Osmica prisluškivao, Meddžida Kreso potpisivala naloge, a tužiteljstvo sa Salihovićem podizalo optužnice, kaže Krešić.
O tome tko zapravo upravlja VSTV-om, Krešić nema dvojbi: “VSTV-om upravlja SDA duboka država”.
Pogledajte sastav ureda stegovnog tužitelja koji je najvažniji u realizaciji ovakvih spletki pravosudnim dužnosnicima. Od sedam članova, uključivo glavnu stegovnu tužiteljicu čak šest je Bošnjaka. Pametnome dosta, zaključuje Krešić.
Kakva je ovo država kada se visoki dužnosnici u sudstvu nezakonito prisluškuju i nikome ne zafali dlaka sa glave ? Doduše, pokušali su doći glave onome tko ih je provalio u nezakonitoj raboti. :D

https://hms.ba/simic-osloboden-optuzbi- ... odostojni/
Županijski sud u Sarajevu odbio je kao neosnovanu žalbu županijskog tužitelja potvrdio presudu sarajevskog Općinskog suda kojom je novinar Josip Šimić Đinđić pravomoćno oslobođen svih optužbi.

Oslobođen je optužbi da je počinio kaznena djela falsificiranja isprava, prijevare te lažnog predstavljanja, priopćeno je iz Županijskog suda u Sarajevu.

Time je Županijski sud u Sarajevu u svojoj presudi pravomoćno potvrdio da su vjerodostojni transkripti o nezakonitom prisluškivanju glavne tužiteljice BiH Gordane Tadić i tadašnje zamjenice predsjednika Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Ružice Jukić.

Sud je zaključio da je Đinđiću akt Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) predao pripadnik ove agencije Vahidin Šahinpašić, a taj stav je zauzelo i kazneno vijeće Županijskog suda u Sarajevu.

Županijski sud u Sarajevu prihvatio je zaključak prvostupanjskog suda da Đinđić nije sporio da je navedeni akt predao Tužiteljstvu, ali je osporavao da ga je načinio te je tvrdio da ga je predao “na provjeru”, a nakon što ga je dobio od Šahinpašića.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#335 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by BHCluster »

Mislim dalje od ovoga ne treba ici.
“VSTV-om upravlja SDA duboka država”
:pisnuo: Evo chim oni pune prazne glOve.
Last edited by BHCluster on 28/07/2021 09:39, edited 2 times in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#336 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Guadalajara »

Ne može to tako. :oops: kako nema masona i iluminata :cry:

A dzeee su ljudi gusteri :lol:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#337 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Prpa.ba »

Steta sto za one koji vole djelovati izvan mainstreama nema vise HERA-e. :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#338 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by BHCluster »

Image
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#339 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

Država u kojoj nepismeni lopov Milan Tegeltije može postati čelnikom VSTV-a, samim tim činom pokazuje da nije država. Sve poslije toga je samo šprdačina umjesto pravosuđa.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4111
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#340 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

mishic wrote: 09/08/2021 15:38 Država u kojoj nepismeni lopov Milan Tegeltije može postati čelnikom VSTV-a, samim tim činom pokazuje da nije država. Sve poslije toga je samo šprdačina umjesto pravosuđa.
Eh, da je samo on, pa ni po muke. :(
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#341 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 10/08/2021 00:31
mishic wrote: 09/08/2021 15:38 Država u kojoj nepismeni lopov Milan Tegeltije može postati čelnikom VSTV-a, samim tim činom pokazuje da nije država. Sve poslije toga je samo šprdačina umjesto pravosuđa.
Eh, da je samo on, pa ni po muke. :(
Slažem se, ali pravosuđe je temelj svakog društva i Države pa ako je temelj takav kakav jete onda se se i ništa drugo na takvom temelju ne može izgraditi kako treba...
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#342 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

U Bosni i Hercegovini se ne može ni govoriti o postojanju pravosudnog sistema, jer ovo što mi imamo ne da nije pravosudni sistem, nego je kriminalno leglo nepotizma, mita, korupcije, zloupotrebe položaja, nerada, javašluka i još mnogo čega. (Sjetite se sudunice kako gola u kancelariji radi vježbe!)

Nabrajati afere koje su izlazile u javnost bilo bi uzaludno gubljenje vremena a mnoge od njih su tkve težine da bi zahtijevale najstrožiju moguću kaznu koja postoji u BiH zakonima. Onih zataškanih i neotkrivenih, po logici stvari u ovakvom sistemu, desetinama puta je više. Dakle rijetki su, vrlo rijetki i pojedinci i institucije u tom sistemu koji iole čestito i pošteno rade svoj posao.

Krenimo od jedne vrlo jednostavne činjenice. Iz Haga su preuzeli more materijala i to razvrstanog na A, B,..., optužnice, ali ti materijali su korišteni po novoj logici koju su uveli BiH tužilaštva i sudovi. Tako se recimo ne sudi za avio-bombu bačenu na Tešanjku gdje je poginulo 12 osoba (djece i žena) i ranjeno na desetine i desetine civila a sudi se za nekoliko ispaljenih granata na Kalinovik i jednu civilnu žrtvu. ( Da se razumijemo, ne kažem da ne treba i za to suditi ali bi taj slučaj po težini bio nekoliko desetina hiljada puta lakši od onih koji još nisu i po svoj prilici neće nikada doći na red.)

Dakle avion je poletio sa Mahovljana u vrijeme zabrane letova, neko je taj let naredio, neko morao odobriti polijetanje, neko je upravljao avionom, bombardovao civile, poubijao toliki broj nevinih, vratio se i sletio u Mahovljane ali o svemu tome ni traga ni glasa od tužilaštva iako je slučaj prijavljen i UMPROFOR je svjedočio tome i sačinio zapisnik. Tako drastičnih slučajeva ima na stotine.

Ali da se vratimo hapšenjima BiH državljanja i bježaniji i zaštiti optuženika i osuđenika u Srbiju i Hrvatsku. Ne ulazeći u protokole i potpisane sporazume i ne ulazeći u kršenja i zakona i protokola i sporazuma od strane susjednih zemalja postoji jedno pitanje za BiH tužiteljstva od onoga najvišeg do onih najnižih gdje je njihova lista (njihove liste) optuženih? Gdje su dokumentovanja počinjenih zločina? Koliko je osoba na tim listama? I na kraju kako to i Srbija i Hrvatska mogu tako činiti pored pravosudnih organa BiH?!!

Znaju li naša tužilaštva za relevane omjere zločina koje su izrekli još tokom agresije pokojni Tadeuš Mazovjetski i CIA?
Znaju li da bi i broj osumnjičenih, optuženih i osuđenih morao biti proporcionalan tim izrećenim omjerima? Ako pokojni Tadeuš Mazovjetski u Skupštini UN-a kaže:" Da su u Bih od 100 počinjenih zločina, 70 počinile srpske snage, 20 hrvatske a 10 pripadnici Armije RBiH" onda bi takav omjer trebali da imaju i spiskovi i dokumentovanje zločina. Cia je u svojoj procjeni i izvještajima bila još rigoroznija pa je rekla da su od 100 zločina 90 počinile srpske, 08 hrvatske snage a 02 pripadnici Armije RBiH.

Da su tužilaštva u BiH radila svoj posao onda bi spiskovi, liste i dokumentovanja zločina u BiH imale hiljade i hiljade stranica. Ali nisu. Primali su i primaju ogromne plate (uporedite ih sa onima u privredi) i uz te plate čitave porodice uvukli u pravosudni sistem, bavili se korupcijom, uzimali mito, podilazili i dodvoravali se političkim partijama, gradili karijere, zataškavali zločine, kriminal i bezzakonje, montirali lažne procese koji su građane koštali ko zna koliko milijardi novca...?!!

Ako je na spisku iz Beograda 3. 500 lica nije teško izračunati koliki bi spisak morala imati tužiteljstva BiH. Da taj spisak postoji i da je proporcionalan procjenama ili pokojnog Mazovjetskog ili CIA-e sve u ovoj Zemlji bi izgledalo drugačije. I zbog toga što to nije tako nisu ugroženi samo 3.500 građana, patriota i najboljih sinova ove Zemlje nego je ugrožena i sama država. Ugrozio ju je nerad pravosuđa.

Da je pravosuđe na vrijeme prepoznavalo "govor mržnje" i druge oblike izazivanja etničke, nacionalne, vjerske (...) mržnje, nebi se nacionalizam i fašizam ponovo razmahao i nebi mogli biti oživljeni već osuđeni nacionalistički projekti i politike koje su izazvale krvoproliće na ovim prostorima.
Da postoji pravosudni sistem svi građani ove zemlje bili bi jednaki pred Zakonom!!! Da postoji pravosudni sistem građani ove zemlje bili bi zaštićeni i sigurni!!!

Da postoji pravosudni sistem u ovoj zemlji nebi bilo moguće da se događa ovo što svaki dan slušamo i gledamo. Zločinci ponovo čine zločine nad nedužnim žrtvama a žrtve su ponovo prepuštene na milost i nemilost zloćincima.
Top
85 posts 4
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#343 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

Pogledajmo samo par Činjenica:

- svakodnevna pucnjava na ulicama i međusobni obračuni bandi
- stotine hiljada maraka duga za saobračajne prekršaje samo jednog lica bez vozačke koji i dalje vozi sarajevskim ulicama
- narko-mafija iz dana u dan raste i sve češće se plijene na stotine kilograma droge
- u Zapadnoj Hercegovini trgovci oružjem raspolažu ogromnim arsenalima različitog naoružanja
- broj osoba čija dugovanja za saobračajne prekršaje iznose desetine hiljada maraka raste
- kamatarenje i iznude svakodnevna pojava od koje ne postoji nikakva zaštita

I ovako se može nabrajati koliko god hoćete. A onda sudije ne daju odobrenje za oduzimanje vozila.
Vlasti i kriminalci su postali jedno. Uvezani su do te mjere da se ne zna ko su jedni a ko drugi.
Vlast stoji iza kriminala i organizuje ga a kriminal finansira vlast.
Država nestaje, društvo propada, građani iseljavaju... Brod tone a niko ništa ne čini.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#344 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Str0nz »

Prodani Bosnjaci i MZ "prijatelji" osigurali pobjedu Kajganicu, desnoj ruci Dodika.
Kajganić, očekivano, glavni tužilac: Kako je službeni put Admira Suljagića promijenio mišljenje Halila Lagumdžije?

"Vi nemate m...", reći će Lagumdžiji član VSTV-a Mustafa Šabić, nakon što se uoči septembarske sjednice predsjednik Vijeća predomislio.

Image

Prošlomjesečni službeni put Admira Suljagića u Laktaše i Banja Luku odredio je većinu u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću koja je imenovala Milanka Kajganića za glavnog tužioca Tužilaštva BiH. Na tom je putu, saznaje Istraga, direktor Sekretarijata VSTV-a obećao pravosudnim kadrovima iz Republike Srpske da će ubijediti Halila Lagumdžiju da promijeni stav u vezi sa Kajganićevim izborom.

“Popustite me”,napisat će Halil Lagumdžija novinaru Istrage kao odgovor na pitanje da li je počeo lobirati za Milanka Kajganića protiv čijeg je imenovanja donedavno bio.

Kažemo, bio. Jer sve dok Admir Suljagić nije otputovao u Banja Luku i Laktaše Lagumdžija je uvjeravao svoje prijatelje i kolege VSTV-a da Kajganić neće proći. Onda je uslijedio dogovor sa Srđanom Forcom, članom VSTV-a iz Banja Luke i neformalnim “šefom” srpskih kadrova u VSTV-u.

Priča počinje na sjednici Podvijeća za izbor glavnog državnog tužitelja. Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija je, nakon zatvaranja konkursa, bio član Komisije koja je obavljala intervjue sa kandidatima. Tada je, prema informacijama Istrage, dao sve petice Milanku Kajganiću i Miroslavu Janjiću kako bi, obrazložio je kolegama, zadržao neutralnost. Kajganić je, zahvaljujući glasovima Srđana Force i Snježane Petković, preskočio Janjića, ali na sjednici Podvijeća je, preglasavanjem Milanko Kajganić je bio prvorangirani sa 131,4 boda. Na drugom mjestu je, nakon što su mu Forca i Petkovićeva drastično umanjili ocjene, bio Miroslav Janjić. On je zaostajao za Kajganićem svega 1,6 bodova. S obzirom na to da je proces ocjenjivanja bio kontaminiran, predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija je na sjednici predložio poništavanje konkursa. Srđan Forca i Snježana Petković su bili protiv, ali su drugu članovi VSTV-a podržali Lagumdžijin prijedlog. No, predsjednik VSTV-a je ubrzo nakon toga imao razgovor sa Admirom Suljagićem i odlučio se za promjenu mišljenja.

“Vi nemate m…”, reći će Lagumdžiji član VSTV-a Mustafa Šabić, nakon što se uoči septembarske sjednice predsjednik Vijeća predomislio.

Iako je dan uoči sjednice predložio poništavanje konkursa, Lagumdžija se nakon razgovora sa svojim “mentorom” Admirom Suljagićem predomislio, pa je članovima Vijeća predložio izjašnjavanje o Milanku Kajganiću za oktobarsku sjednicu.

“Nije bilo nikakvog pritiska da imenujem Kajganića”, rekao je nakon sjednice VSTV-a Halil Lagumdžija.

Ali zbog čega je, onda, predsjednik VSTV-a za trideset dana tri puta promijenio mišljenje?

Prvo je, podsjećamo, kao član Komisije za izbor glavnog tužioca dao najveće ocjene Kajganiću i Janjiću, uvjeravajući kolege da je to dio njegove strategije koja će rezultirati izbacivanjem Milanka Kajganića iz utrke za glavnog tužioca Tužilaštva BiH. Već naredne sedmice, krajem septembra, Lagumdžija će predložiti poništavanje konkursa za izbor glavnog tužioca. No, tada na scenu stupa Admir Suljagić koji preko Drine Galičića, svog prijatelja iz projekata i Delegacije EU, uspijeva isposlovati “međunarodnu podršku” za ubrzavanje procesa izbora glavnog tužioca Tužilaštva BiH. Lagumdžija, stoga, na samoj sjednici VSTV-a mijenja svoj stav.

“Gospodo, u ovako jeftino režiranom filmu ja ne želim učestvovati. Izvolite, poništavajte, radite šta hoćete”, kazao je na prošloj sjednici VSTV-a član Vijeća Sanin Bogunić, obraćajući se direktno predsjedniku Halilu Lagumdžiji.

I kada je morao birati između članova VSTV-a i Admira Suljagića, Lagumdžija je izabrao ovog drugog. Na današnjoj sjednici VSTV-a je glasao za imenovanje Milanka Kajganića za glavnog tužioca. Osim Lagumdžije, Kajganića su uglavnom podržali kadrovi iz RS-a okupljeni oko Srđana Force s kojim je Suljagić u proteklom periodu dogovarao brojna imenovanja. Forca je, objavljivali smo nekoliko puta, u porodičnim vezama sa odbjeglim ratnim zločincem Ljubanom Ećimom koji je povezan sa srbijanskim podzemljem. Danas imenovani Milanko Kajganić je, prema snimcima koje je Istraga objavila prošle godine, bio involviran u misiju spašavanja generala Milomira Savčića, optuženog da je počinio genocid u Srebrenici. No, to Suljagiću i Lagumdžiji nije smetalo. Naprotiv.

Istraga.ba će u narednim danima objaviti interne dokumente VSTV-a koji se odnose na proces imenovanja i koji dokazuju na koji su način Suljagić, Forca i Lagumdžija vršili imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija u BiH.
https://istraga.ba/kajganic-ocekivano-g ... agumdzije/
geoxx
Posts: 1085
Joined: 08/08/2015 23:39

#345 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by geoxx »

Pa kad se na konkurs jave

- korumpirana Kajmakovicka, ujedno osoba sa crne liste
- Miroslav Janjic koji je na presudu Naseru davao komentare kako sud nije sud BiH jer nema Srba bla bla i ujedno prvak u disciplinskim preksrsajima,
- tamo neki potpuno nekvalifikovan tuzilac koji nije ni razmatran
- neki policijski inspektor koji je Tuzilastvo vidio samo na dnevniku,

dobijes Kajganica.

U Tuzilastvu ima kvalitetnih ljudi koji bi super rukovodili institucijom i ubjedjen sam da bi se mogli “progurati” bez politickog uplitanja, medjutim ljudi ne zele politicke pritiske koje dolaze poslije. Hoce hladovinu, sacekaj penzijo eto mene. Nije da im zamjeram previse.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#346 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

A o kajgani koju nam je priredio Admir Suljagić tek će se govoriti. Na čelo VSTV-a doveden je Kajganić čija biografija i dosadašnja uloga u pravosuđu bi ga trebale smjestiti na dugogodišnju robiju a ne na čelo VSTV-a. No uhodana je to šema i golema lova u opticaju da bi se radilo po zakonu i kako treba a ne trgovalo prvo funkcijama i foteljama a potom nacionalnim interesima, ratnim zločinima i stranačkim diktatima.

Tako neko proda a neko kupi fotelju a onda preko nje nastavi prodavati ili kupovati nacionalni interes, državu, njene institucije, zakone i sve drugo što državu čini državom. Tek poslije neki shvate da su jeftino prodali ili jeftino kupili to čime su trgovali ali to im ne smeta jer njihov privatni džep i konto u banci omogućavaju lagodan život bilo države ili ne, bilo zakona ili ne, jer lova je lova i njome se može nadomjestiti i kupiti mnogo toga o čemu običan smrtnik može samo da sanja... Ako ne vjerujete pitajte Admira Suljagića!
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#347 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by Login77777 »

@mishic

Ciji su kadar ovaj Suljagic i Lagumdzija?
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#348 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by mishic »

Login77777 wrote: 21/10/2022 08:04 @mishic

Ciji su kadar ovaj Suljagic i Lagumdzija?
Sav problem i jeste u tome "čiji je ko kadar"?
Neovisno pravosuđe ne postoji ako u njemu postoje kadrovi ovoga ili onoga a u BiH, očito je, u pravosuđu nema onih koji nisu nečiji kadar.
Ali ako je meni postavljeno pitanje "čiji su kadar" ova dva pomenuta lika onda moram reći - pogrešna adresa. Moj stav o strankama je odavno jasan i javan. Sve funkcioniraju po istim principima. Nikada nisam bio ni sekunda član ni jedne stranke i žestoki sam protivnik svih nezakonitosti ma ko da ih čini.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#349 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by BHCluster »

Ujedno i odgovor zasto neJmamo tuzbe za velike ribe.
Tužilaštvo BiH o Dodikovom negiranju genocida: Potrebno je angažirati međunarodne eksperte

Tužilaštvo sugeriše da zbog nedostatka sudske prakse u ovim predmetima, centri za edukciju sudija i tužilaca u 2023. godini angažuju međunarodne eksperte iz Evropskog suda za ljudskih prava ili drugih zemalja Evropske unije kako bi radili na edukaciji policijskih službenika, sudija i tužilaca u BiH.
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#350 Re: Visoko Sudsko i Tužilačko Vijeće (VSTV) - Leglo korupcije i političkog uticaja

Post by costacurta »

Sud BiH odbio je prijedlog Tužilaštva da se za pet osoba koje su lišene slobode u operativnoj akciji „Klaster“ i osumnjičene za izdavanje lažnih diploma odredi pritvor.

Njima je Sud BiH odredio mjere zabrane – kućni pritvor.

Radi se o visokim dužnosnicima univerzitetskih i fakultetskih ustanova u BiH.
Selam.
:lol:
Post Reply