Visoka škola vs. Fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#1 Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Koja je razlika između visoke škole i fakulteta?
Postoje neke ustanove kao npr. fakultet zdravstvenih studija koji je kao fakultet ali većina smatra da je visoka škola, a visoka škola zdravstvenih studija ima u Bihaću, kao i npr. postoji visoka škola unutrašnjih poslova u BL - smjer kriminalistika, dok na UNSA ima fakultet kriminalistike.
Koje su razlike između ovakvih stvari?
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#2 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Piaty »

Ja sam isao i u Visoku skolu i na Fakultet :-D

Mi smo i jedno i drugo zvali fakultetom. Razlika je samo u tome sto sam na Fakultetu morao uciti 200× vise nego u Visokoj skoli. Recimo, vise sam ucio u srednjoj nego u Visokoj skoli (a u srednjoj nisam bogzna mnogo ucio).
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#3 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Piaty wrote: 17/04/2021 15:27 Ja sam isao i u Visoku skolu i na Fakultet :-D

Mi smo i jedno i drugo zvali fakultetom. Razlika je samo u tome sto sam na Fakultetu morao uciti 200× vise nego u Visokoj skoli. Recimo, vise sam ucio u srednjoj nego u Visokoj skoli (a u srednjoj nisam bogzna mnogo ucio).
:lol: to pretpostavljam, a kakva je razlika u diplomama?
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Semsa Suljakovic »

http://cip.gov.ba/bs/visoko-obrazovanje
Eto imas tu na linku. Naziv ustanove je manje vise nebitan, bitna je stecena kvalifikacija koju dobijes poslije zavrsetka. Ono sto je prije bio nivo strucne spreme. Zbog zelje za pristupom EU se to morali prilagoditi evropskim normama pa se sad drugacije zove.
To ti je bitno zbog poslova kojima se mozes baviti. Ne mozes raditi sve poslove sa prvim ciklusom, imas na linku objasnjeno sta je prvi ciklus i poredjenje sa ranijim sistemom kvalifikacijskog okvira. Recimo ako si zavrsio prvi ciklus gradjevine mozes ti raditi projekte ali tvoj projekat ne vrijedi dok ti projekat ne potpise onaj koji je zavrsio drugi ciklus.
Isto tako u drzavnoj sluzbi imas pozicije koje mozes obavljati sa odredjenom kvalifikacijom ili prije kako se zvalo sa odredjenom strucnom spremom. Pise u konkursu za posao sta je potrebno imati.
Ono sto je bitno je dakle da provjeris koji nivo obrazovanja ti je potreban za ono cime bi se zelio baviti i onda provjeris u ustanovi koju bi upisao koju kvalifikaciju bi dobio kada zavrsis.
Onda trebas provjeriti da li ta ustanova uopste posjeduje licencu za rad. Nekada se to moglo provjeriti ovdje http://hea.gov.ba/kvalitet/evidencija_vsu/Lista.aspx ali su eto ukinuli pa se moras obratiti nadleznom ministarstvu jer ministarstva izdaju te dozvole. Isto tako trebas provjeriti da li je bitno da je ustanova akreditovana jer akreditacija i licenca za rad nisu isto. Ovdje imas listu akreditovanih http://hea.gov.ba/akreditacija_vsu/Default.aspx. Tu imas i koliko dugo im traje akreditacija jer ista uglavnom traje 4 ili vise godina. Nije neogranicena.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#5 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 16:14 http://cip.gov.ba/bs/visoko-obrazovanje
Eto imas tu na linku. Naziv ustanove je manje vise nebitan, bitna je stecena kvalifikacija koju dobijes poslije zavrsetka. Ono sto je prije bio nivo strucne spreme. Zbog zelje za pristupom EU se to morali prilagoditi evropskim normama pa se sad drugacije zove.
To ti je bitno zbog poslova kojima se mozes baviti. Ne mozes raditi sve poslove sa prvim ciklusom, imas na linku objasnjeno sta je prvi ciklus i poredjenje sa ranijim sistemom kvalifikacijskog okvira. Recimo ako si zavrsio prvi ciklus gradjevine mozes ti raditi projekte ali tvoj projekat ne vrijedi dok ti projekat ne potpise onaj koji je zavrsio drugi ciklus.
Isto tako u drzavnoj sluzbi imas pozicije koje mozes obavljati sa odredjenom kvalifikacijom ili prije kako se zvalo sa odredjenom strucnom spremom. Pise u konkursu za posao sta je potrebno imati.
Ono sto je bitno je dakle da provjeris koji nivo obrazovanja ti je potreban za ono cime bi se zelio baviti i onda provjeris u ustanovi koju bi upisao koju kvalifikaciju bi dobio kada zavrsis.
Onda trebas provjeriti da li ta ustanova uopste posjeduje licencu za rad. Nekada se to moglo provjeriti ovdje http://hea.gov.ba/kvalitet/evidencija_vsu/Lista.aspx ali su eto ukinuli pa se moras obratiti nadleznom ministarstvu jer ministarstva izdaju te dozvole. Isto tako trebas provjeriti da li je bitno da je ustanova akreditovana jer akreditacija i licenca za rad nisu isto. Ovdje imas listu akreditovanih http://hea.gov.ba/akreditacija_vsu/Default.aspx. Tu imas i koliko dugo im traje akreditacija jer ista uglavnom traje 4 ili vise godina. Nije neogranicena.
Hvala na detaljnom objašnjenju, puno mi je jasnije, a kako da provjerim u Njemačkoj za određenu profesiju koji je stepen obrazovanja potreban, odnosno da li je onaj stepen koji je kod nas npr. bachelor, u Njemačkoj bachelor ili je ekvivalent nekom nižem stepenu u njihovim obrazovnim ustanovama?
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#6 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by megaribi1 »

Visoka škola ima manje zahtjeve od fakulteta. Prije svega, na njoj ne postoje sva tri ciklusa, dakle ne može se doktorirati. I od nastavnika se manje očekuje nego na fakultetu. Akademska zvanja na univerzitetima su asistent, viši asistent, lektor, docent, vanredni profesor i redovni profesor, a na visokoj školi asistent, predavač i profesor. Ali da neko postane redovni profesor na univerzitetu on mora doktorirati, objaviti kumulativno 16 naučnih radova, 3 knjige, 2 mentorstva za mastera, 1 za doktora, projekt ili patent i još provesti puno godina u nastavi u nižim zvanjima. Za profesora na visokoj školi dovoljno je samo doktorirati, a predavač može biti i master/magistar.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#7 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Semsa Suljakovic »

https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html
Za Njemacku je malo specificno jer zavisi sta bi radio i gdje bi radio.
U Njemackoj su neka zanimanja zakonom zasticena i ne mozes ih raditi bez nostrifikacije diplome a za neka od tih zanimanja nikad ne mozes dobiti sto posto nostrifikaciju sa nasom diplomom nego opet moras gore polagati neke predmete i drzavne ispite. Onda je stvar sto je to u Njemackoj regulisano od pokrajine do pokrajine drugacije. Ako ti sad kazu iz jedne pokrajine treba ti to i to ne mora znaciti da je tako i u drugoj. To su ti uglavnom poslovi u medicinskoj struci, pravo i u drzavnim sluzbama. Tu ne mozes raditi bez nostrifikacije, oni to Anerkennung zovu.
Onda imas poslove za koje je bitno samo da si stekao odredjeno obrazovanje ovdje kod nas. Moja supruga se time bavila dok nije pocela raditi ovdje kod nas ali ona je uglavnom zavrsavala ljudima sa tehnickim fakultetima tako da sam poprilicno upoznat kako funkcionise za gradjevinu, masinstvo, elektrotehniku i sta je priznato a sta nije.
Uglavnom imas ovu stranicu
https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html
Tu pod suchen, nadji BiH. Imas sad oznake pored institucija H+, H+- i H-.
Ovo H+ mozes nostrifikovati i H+- ali pod uslovom da je tokom cijelog tvog skolovanja, ustanova sa H+- bila akreditovana u BiH. Imas u prethodnom komentaru link i tu mozes provjeriti kad im je izdata akreditacija i na koliko vremena. S tim da ako je bas potrebna nostrifikacija za to zanimanje, zavisi da li moras jos nesto polagati ili ne. To odgovarajuca institucija u pokrajini odredjuje. Ako nije potrebna nostrifikacija, onda ti je bitno samo da te poslodavac hoce zaposliti. Onda ti je bitno obrazovanje zbog vize. Ako je H+ ne moras slati diplomu za Njemacku na pregled a ako je H+- onda moras slati u Njemacku da ti oni daju papir da je tvoje obrazovanje ekvivalentno sa Njemackim. To je na nivou drzave. ZAB se zove institucija.
Ako je na ovom linku ustanova sa H- ne mozes nostrifikovati a isto tako ne mozes ni tu ekvivalenciju raditi 1 kroz 1. Malo sam preopsirno napisao ali eto uglavnom zavisi od zanimanja.
Za zdravstvo, pravo i ako je posao u drzavnoj sluzbi u pitanju, profesor, nastavnik, inspektor, referent u nekoj sluzbi za nesto onda moras nostrifikaciju raditi svakako. Ako hoces napisi koja je struka u pitanju pa ti mogu ja provjeriti i koja je ustanova u pitanju.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#8 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 17:25 https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html
Za Njemacku je malo specificno jer zavisi sta bi radio i gdje bi radio.
U Njemackoj su neka zanimanja zakonom zasticena i ne mozes ih raditi bez nostrifikacije diplome a za neka od tih zanimanja nikad ne mozes dobiti sto posto nostrifikaciju sa nasom diplomom nego opet moras gore polagati neke predmete i drzavne ispite. Onda je stvar sto je to u Njemackoj regulisano od pokrajine do pokrajine drugacije. Ako ti sad kazu iz jedne pokrajine treba ti to i to ne mora znaciti da je tako i u drugoj. To su ti uglavnom poslovi u medicinskoj struci, pravo i u drzavnim sluzbama. Tu ne mozes raditi bez nostrifikacije, oni to Anerkennung zovu.
Onda imas poslove za koje je bitno samo da si stekao odredjeno obrazovanje ovdje kod nas. Moja supruga se time bavila dok nije pocela raditi ovdje kod nas ali ona je uglavnom zavrsavala ljudima sa tehnickim fakultetima tako da sam poprilicno upoznat kako funkcionise za gradjevinu, masinstvo, elektrotehniku i sta je priznato a sta nije.
Uglavnom imas ovu stranicu
https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/ ... ionen.html
Tu pod suchen, nadji BiH. Imas sad oznake pored institucija H+, H+- i H-.
Ovo H+ mozes nostrifikovati i H+- ali pod uslovom da je tokom cijelog tvog skolovanja, ustanova sa H+- bila akreditovana u BiH. Imas u prethodnom komentaru link i tu mozes provjeriti kad im je izdata akreditacija i na koliko vremena. S tim da ako je bas potrebna nostrifikacija za to zanimanje, zavisi da li moras jos nesto polagati ili ne. To odgovarajuca institucija u pokrajini odredjuje. Ako nije potrebna nostrifikacija, onda ti je bitno samo da te poslodavac hoce zaposliti. Onda ti je bitno obrazovanje zbog vize. Ako je H+ ne moras slati diplomu za Njemacku na pregled a ako je H+- onda moras slati u Njemacku da ti oni daju papir da je tvoje obrazovanje ekvivalentno sa Njemackim. To je na nivou drzave. ZAB se zove institucija.
Ako je na ovom linku ustanova sa H- ne mozes nostrifikovati a isto tako ne mozes ni tu ekvivalenciju raditi 1 kroz 1. Malo sam preopsirno napisao ali eto uglavnom zavisi od zanimanja.
Za zdravstvo, pravo i ako je posao u drzavnoj sluzbi u pitanju, profesor, nastavnik, inspektor, referent u nekoj sluzbi za nesto onda moras nostrifikaciju raditi svakako. Ako hoces napisi koja je struka u pitanju pa ti mogu ja provjeriti i koja je ustanova u pitanju.
Aha razumio sam sve stvarno, pa kako bi bilo onda na medicinskom fakultetu u tuzli, odsjek zdravstvene studije za bachelora/magistra radiologije ili sestrinstva?
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#9 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Semsa Suljakovic »

Univerzitet u Tuzli je sa H+ i svi fakulteti na istom su sa H+. Tako i fakultet zdravstvenih studija. Posto je zdravstvo u pitanju, diploma bi se morala nostrifikovati, odnosno odraditi Anerkennung. Ne znam koliko razumijes njemacki ali na ovoj stranici mozes naci gdje se salje i kome se salje u zavisnosti od zanimanja i od pokrajine u kojoj bi se radilo
https://www.anerkennung-in-deutschland. ... profession

Imas na istoj stranici link za Predstavnistvo njemacke privrede u BiH i oni su zaduzeni za savjetovanje. Savjetovanje je dzaba ali imaju uslovi da imas zavrsen fakultet i A1 nivo jezika. Zbog cega nemam pojma.
Ja kako sam skonto ti jos nisi upisao, nego tek hoces da studiras pa se raspitujes unaprijed. Uglavnom, fakultet je priznat u Njemackoj ali se mora odraditi nostrifikacija jer je zdravstvo u pitanju. Vjerovatno se moraju neki strucni ispiti polagati jer je to tako kod njih regulisano u Zdravstvu. Znam i da doktori koji idu tamo, moraju nesto polagati. Valjda njihov drzavni ispit ili tako nesto.
A na anabin ukucaj u suchen nach Abschlussen diplomirana medicinska sestra i izbacice ti odmah dole na nasem jeziku pa klikni na plus i naci ces dole Univerzitet u Tuzli H+.


https://www.ahk.de/bs/wir-foerdern/pror ... ercegovini
Eto ti link, ako hoces nazovi ih telefonom ili posalji mail.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#10 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 17:57 Univerzitet u Tuzli je sa H+ i svi fakulteti na istom su sa H+. Tako i fakultet zdravstvenih studija. Posto je zdravstvo u pitanju, diploma bi se morala nostrifikovati, odnosno odraditi Anerkennung. Ne znam koliko razumijes njemacki ali na ovoj stranici mozes naci gdje se salje i kome se salje u zavisnosti od zanimanja i od pokrajine u kojoj bi se radilo
https://www.anerkennung-in-deutschland. ... profession

Imas na istoj stranici link za Predstavnistvo njemacke privrede u BiH i oni su zaduzeni za savjetovanje. Savjetovanje je dzaba ali imaju uslovi da imas zavrsen fakultet i A1 nivo jezika. Zbog cega nemam pojma.
Ja kako sam skonto ti jos nisi upisao, nego tek hoces da studiras pa se raspitujes unaprijed. Uglavnom, fakultet je priznat u Njemackoj ali se mora odraditi nostrifikacija jer je zdravstvo u pitanju. Vjerovatno se moraju neki strucni ispiti polagati jer je to tako kod njih regulisano u Zdravstvu. Znam i da doktori koji idu tamo, moraju nesto polagati. Valjda njihov drzavni ispit ili tako nesto.
A na anabin ukucaj u suchen nach Abschlussen diplomirana medicinska sestra i izbacice ti odmah dole na nasem jeziku pa klikni na plus i naci ces dole Univerzitet u Tuzli H+.


https://www.ahk.de/bs/wir-foerdern/pror ... ercegovini
Eto ti link, ako hoces nazovi ih telefonom ili posalji mail.
Aha, hvala ti mnogo, najviše mi se ne sviđa to što nije u svakoj pokrajini isto pa ću morati na sto strana te različite uslove ispunjavati pogotovo ako me ne prime u jednoj itd baš komplikovano, ali mislim da se isplati opet..
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#11 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

I još me interesuje, da li je teško uhvatiti negdje posao za pripravnički staž kod nas, jer obično traže iskustvo u Njemačkoj pa je lakše biti primljen onda.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#12 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Semsa Suljakovic »

Prvo nadjes poslodavca pa onda saljes za nostrifikaciju jer se i nostrifikacija placa. Sto se tice pokrajina, sve je to slicno. Tebi je bitno da zadovoljis uslove u onoj u kojoj nadjes poslodavca.
A za posao kod nas za pripravnicki nemam pojma. Znam samo da je stela gdje god krenes a narocito u zdravstvu.
Ono sto bih ti savjetovao je da se uclanis na fb u neku grupu zdravstvenih radnika jer sigurno imaju grupe u kojima razmjenjuju informacije bas oni koji zele u Njemacku. I svaku informaciju uzmi sa odredjenom dozom rezerve jer nikad ne znas ko ti pise a i moze se nesto promijeniti u medjuvremenu. Cak ni ovo sto sam ti ja ispisao mozda nije tacno.
Za fakultet i diplomu sto posto jeste i ne vjerujem da ce se ista mijenjati sto se tice drzavnih univerziteta.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#13 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 19:34 Prvo nadjes poslodavca pa onda saljes za nostrifikaciju jer se i nostrifikacija placa. Sto se tice pokrajina, sve je to slicno. Tebi je bitno da zadovoljis uslove u onoj u kojoj nadjes poslodavca.
A za posao kod nas za pripravnicki nemam pojma. Znam samo da je stela gdje god krenes a narocito u zdravstvu.
Ono sto bih ti savjetovao je da se uclanis na fb u neku grupu zdravstvenih radnika jer sigurno imaju grupe u kojima razmjenjuju informacije bas oni koji zele u Njemacku. I svaku informaciju uzmi sa odredjenom dozom rezerve jer nikad ne znas ko ti pise a i moze se nesto promijeniti u medjuvremenu. Cak ni ovo sto sam ti ja ispisao mozda nije tacno.
Za fakultet i diplomu sto posto jeste i ne vjerujem da ce se ista mijenjati sto se tice drzavnih univerziteta.
Okej, hvala ti puno.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#14 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by Semsa Suljakovic »

I provjeri s ljudima koje smjerove uglavnom traze da ne bude kad zavrsis da im nisu bas najpotrebniji. Pozdrav i sa srecom.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#15 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

Semsa Suljakovic wrote: 17/04/2021 19:44 I provjeri s ljudima koje smjerove uglavnom traze da ne bude kad zavrsis da im nisu bas najpotrebniji. Pozdrav i sa srecom.
:thumbup: hvala ❤️❤️❤️
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#16 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by belfy »

koliko ja znam nasa diploma (za bilo koje zvanje) je nakon priznavanja u jednoj regiji priznata u cijeloj Njemackoj. nikada nisam cuo da je neko morao raditi potvrdu diplome dva puta.
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#17 Re: Visoka škola vs. Fakultet

Post by JuzerNejm__ »

belfy wrote: 18/04/2021 16:19 koliko ja znam nasa diploma (za bilo koje zvanje) je nakon priznavanja u jednoj regiji priznata u cijeloj Njemackoj. nikada nisam cuo da je neko morao raditi potvrdu diplome dva puta.
Pa dobro to ali on je rekao da različite pokrajine mogu da traže različite stvari, da ako nešto vrijedi u jednoj ne mora značiti da vrijedi u drugoj, pretpostavio sam da je nostirfikacija samo za Njemačku kao čitavu...
Post Reply