Visok krvni pritisak / tlak

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#51 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

vjesticanametli wrote: 10/06/2020 06:13 :shock: sutra idem doktoru..... hmmm kafa cigare vino sjedim u birou cijeli zivot
...stresa malo je reci.....radni dan nekad 15 sati :sad: pa nisam nista drugo mogla ni dobiti.... :-)
Hoćeš da ti kažem od riječi do riječi šta će ti doktor reći? A znam da znaš i sama.
Cigare niks. Kafa jutarnja, ako moraš, prebaci se na čaj ili limunadu. Hrana...lešo, s grill tave, salate, bez soli, vegete...ribu, bijelo meso, nosi pripremljen obrok na posao. Kupi patike i pješači na posao ili s posla. Stres ne možemo izbjeći, ali možemo se naučiti odnositi prema njemu. Psiholog me naučila kako da "predišem" svaku situaciju kad bih šefici radlo lupala glavu o zid, kako da na skali od 0 do 100 poredam "strašno", "grozno", "užasno", da ih zdravo sagledam, da promijenim perspektivu, da je jedino strašno, grozno i užasno da izgubimo svoje zdravlje i posljedično život, stresajući se oko nečega što ne možemo da promijenimo... Tempo života ne možemo birati i sebi diktirati, ali možemo promijeniti svoj stav o tome. Pronaći aktivnost i mjesto koje te smiruje i postaviti to kao prioritet.
Ali na prvom mjestu: ishrana i šetnja/aktivnost.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#52 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by vjesticanametli »

Znam sve....nisam extremni pusac ali radim puno i imala sam zadnjih 5 god velikih stresova i 2 smrtna slucaja ......ma uzas :( znam sve sam izguglala :run: hvala ti....moram se potruditi
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#53 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

vjesticanametli wrote: 10/06/2020 08:35 Znam sve....nisam extremni pusac ali radim puno i imala sam zadnjih 5 god velikih stresova i 2 smrtna slucaja ......ma uzas :( znam sve sam izguglala :run: hvala ti....moram se potruditi
Ja sam u godini u kojoj mi je proplupao pritisak imala sve, od bolesti moje, beskonačnog radnog vremena, fizičke boli, bolesti u porodici...razumijem te sve. Dok se nisam dočepala psihologa da mi pomogne ploviti kroz to, nisam "progledala". Bez tablete, 5-6 sesija, samo da pokaže kako da se postavim. I dok nisam obula patike i zajahala bicikl...fizički se aktivirati i istresti. Drugarica pod ludim stresom se upisala na neki ples, bukvalno otpleše sav stres i brigu, kao onaj "dance off" iz Greys Anatomy. :)
Biće to sve ok, bitno je da otklone sumnju da nije nešto organski, da su hormoni i lipidni status ok, a ovo iz glave možemo (moramo!) popraviti, mlada si, ne treba ti da brineš o pritisku još 20 godina.
Držim fige. :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#54 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by vjesticanametli »

Evo mjesec i po na tabletama sad je ok ali prve tablete su me komirale i bas sam tesko podnijela.....sad su ok tablete ali opet sam na granici.....uzasno puno spavam :( 5.8 kontrola.....hvala ti na informacijama :kiss:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

Imao sam godinama solidan tlak, skoro pa kao u bebe, 120/80, ali nekad nizak, 110/70 ili 60 nesjecam se. Prije sam stalno pravo, previse spavao, od 10-20 sati cak dnevno, kako kad, vecinom po 10/12 sati dnevno. Sad spavam manje, od 6-10 sati, prosjecno vecinom sad 7-8 sati. Rano sad legnem 22, 23, maks 24 sata navece, budim se oko 4, 5, 6, rijetko oko 3 sata ujutro. Prije dokasno bio budan, do 1, 2, 3 sata navece, ustajao oko 10, 11, 12 popodne.

Imao zbog terapije prije par mjeseci natekle noge i visok tlak oko 160/100. Leponeks valjda izazvao, posto imam sizofreniju, njega mi tad davali. Tad se zabrinuli doktori da mi bubrezi nisu dobro radili zbog istog, i ukinuli su mi ga.

Na metotenu sam i bosaurinu. OK je terapija, stara je terapija, ja sam dobro na njoj, bio dobro na njoj godinama, s povremenim ispadima/relapsima tj., hospitalizacijama. Bio OK 2 i 3 godine. Mozda duze od toga, oko 6 godina.

Dao nam na poklon dajdza neki Ecomed, Medisana tlakomjer, digitalni, na baterije. Mozda rodzak iz Njemacke ga poslao. Radi stare moje koja ima visok tlak, i na terapiji je, dobro je, ali nekontrolise ga. Davno dao taj tlakomjer dajdza. U apotekama nisu znali na njega, kako, sta itd.

Ja danas uzmem upustvo na Engleskom, promjenim mu baterije. Izmjerimo ja i stara. Meni 2 mjerenja zaredom, pokaze oko 159/98, 90 puls, staroj 143/81, 108 puls. Naknadno mu podesim vrijeme i datum. Valjda sam sad ocistio memoriju, izbrisao mjerenja.

Otici cemo sad do apoteke na pravom tlakomjeru izmjerit tlak jer mozda neradi ovaj nas digitalni dobro.

Upustvo mi za taj digitalni treba. BW-82E je model, Ecomed, Medisana znaci, valjda je to model, i gdje ga odnijeti da se provjeri da li je ispravan? Zenica i okolina.

Hvala.

Edit: Skontao sam upustvo. 3 puta valjda mjeri zaredom. Znaci samo mi treba info gdje u Zenici i okolini provjerit je li ispravan.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#56 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

@Sanjarko , da probaš s tim tlakomjerom do svoje porodične da uporediš vrijednosti tvog tlakomjera s onim živinim, pa da znaš tačko koliko (ako) odstupa? Ja sam svoj kupila u Prizmi i rekli su mi otprilike dok radi, radi tačno, nepravilnost može nastati kad se poremeti/pokvari manžetna koja ide oko ruke i crijevo za vazduh. Kardiolog koji vodi moju mamu zbog pritiska traži da donesemo aparat na godišnju kontrolu čisto da uporedi vrijednosti i vidi kolika su odstupanja, pa da on onda zna kako da tumači vrijednosti koje mu mama prijavi.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#57 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by plain vanilla »

vjesticanametli wrote: 08/06/2020 11:37 kod mene 100/190 :? a 2 god zadnje uzasna glavobolja i danas slucajno saznam kod doktora
uvijek bio nizak ....pa kako dode do toga :-?
U jbt
Ja imam blizak pritisak, jednom je bio 110/105 :mrgreen:
Inace je 110/90 ili 105/80
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#58 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by hadzinicasa »

blizak i nizak :)

bude 55/40 otkucaji srca 53.

napisah neki dan na drugoj temi - umrla samo mi niko jos nije rekao :lol:
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#59 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by splinter »

Gerijatrija . . .
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#60 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by hadzinicasa »

teska.
stacionar forum klix.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#61 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by splinter »

Da dođeš najzdraviji ovdje, ne bi dugo potrajalo :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 19/05/2021 15:38 @Sanjarko , da probaš s tim tlakomjerom do svoje porodične da uporediš vrijednosti tvog tlakomjera s onim živinim, pa da znaš tačko koliko (ako) odstupa? Ja sam svoj kupila u Prizmi i rekli su mi otprilike dok radi, radi tačno, nepravilnost može nastati kad se poremeti/pokvari manžetna koja ide oko ruke i crijevo za vazduh. Kardiolog koji vodi moju mamu zbog pritiska traži da donesemo aparat na godišnju kontrolu čisto da uporedi vrijednosti i vidi kolika su odstupanja, pa da on onda zna kako da tumači vrijednosti koje mu mama prijavi.
Uradim to. Odem do apoteke ili PA, pa cemo uporedit mjerenja. Juce ili prekjuce, navece meni izmjerio 159/118, a staroj 132 ili 134 sa 78. Jutros sam opet mjerio. Gornji tlak nije los 138 ili 139, ali donji visok 92 ili 98.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#63 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by plain vanilla »

splinter wrote: 19/05/2021 15:58 Gerijatrija . . .
:lol:
Ovaj 110/105 sam imala s 20 godina
Danima se nije htio odlijepiti
Na kraju dijagnoza previse akumuliranog stresa
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#64 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by mali_balon »

Sanjarko wrote: 17/05/2021 19:08 Imao sam godinama solidan tlak, skoro pa kao u bebe, 120/80, ali nekad nizak, 110/70 ili 60 nesjecam se. Prije sam stalno pravo, previse spavao, od 10-20 sati cak dnevno, kako kad, vecinom po 10/12 sati dnevno. Sad spavam manje, od 6-10 sati, prosjecno vecinom sad 7-8 sati. Rano sad legnem 22, 23, maks 24 sata navece, budim se oko 4, 5, 6, rijetko oko 3 sata ujutro. Prije dokasno bio budan, do 1, 2, 3 sata navece, ustajao oko 10, 11, 12 popodne.

Imao zbog terapije prije par mjeseci natekle noge i visok tlak oko 160/100. Leponeks valjda izazvao, posto imam sizofreniju, njega mi tad davali. Tad se zabrinuli doktori da mi bubrezi nisu dobro radili zbog istog, i ukinuli su mi ga.

Na metotenu sam i bosaurinu. OK je terapija, stara je terapija, ja sam dobro na njoj, bio dobro na njoj godinama, s povremenim ispadima/relapsima tj., hospitalizacijama. Bio OK 2 i 3 godine. Mozda duze od toga, oko 6 godina.

Dao nam na poklon dajdza neki Ecomed, Medisana tlakomjer, digitalni, na baterije. Mozda rodzak iz Njemacke ga poslao. Radi stare moje koja ima visok tlak, i na terapiji je, dobro je, ali nekontrolise ga. Davno dao taj tlakomjer dajdza. U apotekama nisu znali na njega, kako, sta itd.

Ja danas uzmem upustvo na Engleskom, promjenim mu baterije. Izmjerimo ja i stara. Meni 2 mjerenja zaredom, pokaze oko 159/98, 90 puls, staroj 143/81, 108 puls. Naknadno mu podesim vrijeme i datum. Valjda sam sad ocistio memoriju, izbrisao mjerenja.

Otici cemo sad do apoteke na pravom tlakomjeru izmjerit tlak jer mozda neradi ovaj nas digitalni dobro.

Upustvo mi za taj digitalni treba. BW-82E je model, Ecomed, Medisana znaci, valjda je to model, i gdje ga odnijeti da se provjeri da li je ispravan? Zenica i okolina.

Hvala.

Edit: Skontao sam upustvo. 3 puta valjda mjeri zaredom. Znaci samo mi treba info gdje u Zenici i okolini provjerit je li ispravan.
Ma ti tlakomjeri su neprecizni reaguju na buku sa televizije....ganjaj zivin da nabavis....i mjeri pritisak lezeci
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

mali_balon wrote: 19/05/2021 16:26
Sanjarko wrote: 17/05/2021 19:08 Imao sam godinama solidan tlak, skoro pa kao u bebe, 120/80, ali nekad nizak, 110/70 ili 60 nesjecam se. Prije sam stalno pravo, previse spavao, od 10-20 sati cak dnevno, kako kad, vecinom po 10/12 sati dnevno. Sad spavam manje, od 6-10 sati, prosjecno vecinom sad 7-8 sati. Rano sad legnem 22, 23, maks 24 sata navece, budim se oko 4, 5, 6, rijetko oko 3 sata ujutro. Prije dokasno bio budan, do 1, 2, 3 sata navece, ustajao oko 10, 11, 12 popodne.

Imao zbog terapije prije par mjeseci natekle noge i visok tlak oko 160/100. Leponeks valjda izazvao, posto imam sizofreniju, njega mi tad davali. Tad se zabrinuli doktori da mi bubrezi nisu dobro radili zbog istog, i ukinuli su mi ga.

Na metotenu sam i bosaurinu. OK je terapija, stara je terapija, ja sam dobro na njoj, bio dobro na njoj godinama, s povremenim ispadima/relapsima tj., hospitalizacijama. Bio OK 2 i 3 godine. Mozda duze od toga, oko 6 godina.

Dao nam na poklon dajdza neki Ecomed, Medisana tlakomjer, digitalni, na baterije. Mozda rodzak iz Njemacke ga poslao. Radi stare moje koja ima visok tlak, i na terapiji je, dobro je, ali nekontrolise ga. Davno dao taj tlakomjer dajdza. U apotekama nisu znali na njega, kako, sta itd.

Ja danas uzmem upustvo na Engleskom, promjenim mu baterije. Izmjerimo ja i stara. Meni 2 mjerenja zaredom, pokaze oko 159/98, 90 puls, staroj 143/81, 108 puls. Naknadno mu podesim vrijeme i datum. Valjda sam sad ocistio memoriju, izbrisao mjerenja.

Otici cemo sad do apoteke na pravom tlakomjeru izmjerit tlak jer mozda neradi ovaj nas digitalni dobro.

Upustvo mi za taj digitalni treba. BW-82E je model, Ecomed, Medisana znaci, valjda je to model, i gdje ga odnijeti da se provjeri da li je ispravan? Zenica i okolina.

Hvala.

Edit: Skontao sam upustvo. 3 puta valjda mjeri zaredom. Znaci samo mi treba info gdje u Zenici i okolini provjerit je li ispravan.
Ma ti tlakomjeri su neprecizni reaguju na buku sa televizije....ganjaj zivin da nabavis....i mjeri pritisak lezeci
Moguce, ne znam. Sad koliko je neprecizan ne znam. Tesko da zivin mogu nabavit jer smo loseg imovnog stanja. Siromasi takoreci. Ne znam bi li mi i znali s njim mjerit. Dobro sam skontao na njega, kako, sta. Ja duduk skontao, a u apoteci valjda i od stare poznanice nisu, a imaju skole i slicno.

Evo sad mjerio. Posto mjerim po jednom, ujutro i navece. Izmjerio mi 148/78, 85 puls. Vidim ja danas nakon popodnevne kafe oko 16 sati da mi se spava. Spavao od 17, do maloprije, 15 do 20 sati. Kazem staroj jesam pospan mogao sam do ujutru spavat.

Slucajno memorisane rezultate obrisa. Htjeo prebacit na stare da vidim koliko je memorisao, i puf obrisa. Nisam jos ufrstuljio kako prebacit na rezultate.

Nije ovo los tlak. Malo gornji povisen, ali donji je dobar. Hvala vam svima na komentarima, posebno @banjaluka078. +1
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#66 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by cLo »

Tako one stare nene kad opisuju koliko su haste :D kaže imam 2 tlaka :D :D :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#67 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

Sanjarko wrote: 19/05/2021 20:28
Slucajno memorisane rezultate obrisa. Htjeo prebacit na stare da vidim koliko je memorisao, i puf obrisa. Nisam jos ufrstuljio kako prebacit na rezultate.

Nije ovo los tlak. Malo gornji povisen, ali donji je dobar. Hvala vam svima na komentarima, posebno @banjaluka078. +1

Nema na čemu. Ma ne moraš se posebno ni oslanjati na njegovu memoriju, list papira, napravi redove i kolone. U kolone staviš donji, gornji i puls, u redove datum i doba dana. Preglednije i tebi i ljekaru koji će to nekad pregledati.

Sretno i čuvaj se. :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#68 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 20/05/2021 09:14
Sanjarko wrote: 19/05/2021 20:28
Slucajno memorisane rezultate obrisa. Htjeo prebacit na stare da vidim koliko je memorisao, i puf obrisa. Nisam jos ufrstuljio kako prebacit na rezultate.

Nije ovo los tlak. Malo gornji povisen, ali donji je dobar. Hvala vam svima na komentarima, posebno @banjaluka078. +1

Nema na čemu. Ma ne moraš se posebno ni oslanjati na njegovu memoriju, list papira, napravi redove i kolone. U kolone staviš donji, gornji i puls, u redove datum i doba dana. Preglednije i tebi i ljekaru koji će to nekad pregledati.

Sretno i čuvaj se. :)
I ti isto. :kakoste:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

Znate neki da sam se na tlak zalio ali mi je puls svaki dan visok po 100/110 iako nisam nista radio. Malo, malo me znaju oci pojedinacno bolit, imam ceste manje glavobolje, i zna me u stomaku bolit aorta. Siguran sam da ona zaboli jer me presjece bol bas linijski, vertikalno.

Nalazi su mi krvi i urina bili dobri. Nemam masnoca i slicnoga. Ali slabo se krecem pravo radi sch.
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#70 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by BlackRiver »

Vise kretanja, trcanja...Manje soli i shit hrane. Meni se pritisak drasticno popravio nakon 6+ mjeseci aktivnog odlaska u teretanu i kardio treninga 3x sedmicno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#71 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

BlackRiver wrote: 24/08/2021 11:16 Vise kretanja, trcanja...Manje soli i shit hrane. Meni se pritisak drasticno popravio nakon 6+ mjeseci aktivnog odlaska u teretanu i kardio treninga 3x sedmicno.
Znam ali sa sch zbog koje se skoro nikako ne krecem i zbog koje sam u svom nekom svijetu, tesko. Ne bojim se za pritisak, nego za puls. Malo, malo povisok.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#72 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Truba »

Ja imam prenizak
Samo mi se spava

Nema gdje nisam zaspo
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#73 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by suspect_zero »

Sanjarko wrote: 24/08/2021 13:02
BlackRiver wrote: 24/08/2021 11:16 Vise kretanja, trcanja...Manje soli i shit hrane. Meni se pritisak drasticno popravio nakon 6+ mjeseci aktivnog odlaska u teretanu i kardio treninga 3x sedmicno.
Znam ali sa sch zbog koje se skoro nikako ne krecem i zbog koje sam u svom nekom svijetu, tesko. Ne bojim se za pritisak, nego za puls. Malo, malo povisok.

Traži da ti urade ekg u dz, onda će ti uključiti nešto za aritmiju a vjerovatno i ta pritisak jer ti gornji skače.
Prvo pouputnicu u svoju ambulantu, sa nepravilnim i ubrzanim otkucajima se nije šaliti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

suspect_zero wrote: 25/08/2021 19:15
Sanjarko wrote: 24/08/2021 13:02

Znam ali sa sch zbog koje se skoro nikako ne krecem i zbog koje sam u svom nekom svijetu, tesko. Ne bojim se za pritisak, nego za puls. Malo, malo povisok.

Traži da ti urade ekg u dz, onda će ti uključiti nešto za aritmiju a vjerovatno i ta pritisak jer ti gornji skače.
Prvo pouputnicu u svoju ambulantu, sa nepravilnim i ubrzanim otkucajima se nije šaliti.
Prosle godine Ekg radio u bolnici, bio uredan. Krvna slika i nalaz urina bili isto uredni. Natekle mi bile noge, od jednog lijeka tad sta mi je za Sch davalo, mislili cak da bubrezi nisu zatajili. Inace imam sumnjivu jetru, bila nekad davno ostecena i oporavila se srecom.

Staroj ovaj digitalni tlakomjer mjeri ok pritisak i puls, ali meni malo, malo povisen puls od minimalno 85 do cak 115.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#75 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by detroit-mercy »

,,,
Post Reply