Visok krvni pritisak / tlak

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#176 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

Romanija wrote: 11/09/2023 16:18 Samo ti ljekar moze dijagnosticirati povisen krvni pritisak kao bolest i prepisati potrebne lijekove za to. Ovo ti je savjet od nekoga ko je na lijekovima za regulisanje povisenog pritiska kako sam usao u 40-te. Moras da das i krv za detaljnjuu analizu jer je potrebno ustanoviti visinu secera, holesterola, naslijednost u familiji, ili recimo kao kod mene uticaj poslijeratnog PTSD-a. Aparati su tu samo da provjeravas pritisak kad te stave na lijekove, pa onda doktor zna da prilagodi dozu ili promjeni lijek.
Ne moras imati nikakve simptome, vecinom i ne postoje ako si mladji, zato ga i zovu tihi ubica. Nazalost u poslednjih 15 godina izggubio sam desetak prjatelja od chuke.
U Bosni to funkcioniše ovako:

1. Imaš para za privatni pregled kad posumnjaš da nešto nije OK ili ako imaš naviku da svakih nekoliko godina odradiš bitnije preglede, naročito kad pređeš 40. Odradiš laboratoriju, zakašeš kardiologa privatno, on ti propiše trenutno najbolju terapiju na tržištu i da uputu o promjenama prehrane/životnog stila. Mjeriš pritisak par sedmica i javiš mu se s tim ciframa, a onda on koriguje terapiju po potrebi ili je potpuno mijenja dok ne dobije rezultate koje će samo trebati održavati. Ljeti i zimi će možda mijenjati dozu, s obzirom na širenje i skupljanje krvnih sudova i razlike u pritisku tokom jako hladnih i jako toplih mjeseci. S obzirom na to da je pacijent svakako samoinicijativno tražio pomoć i zainteresovan je za svoje stanje, sarađuje i rezultat bude prilično dobar.
Ovi ljudi su u manjini.

2. Ljudi posumnjaju da im je pritisak visok i jave se porodičnom ljekaru koji im onda bez ikakvih pretraga i analiza da neki od 2-3 uobičajena lijeka za pritisak + nešto za izmokravanje ili za smirenje, tu terapiju piješ do beskonačnosti, naručuješ je telefonom od sestara, ljekar te više i ne vidi. Terapija je neka od ovih na recept koja se ne plaća, jer pacijent to obično sam tako traži. Vremenom možda razviješ rezistenciju na lijek, pritisak postane previsok i pored terapije. Ljudi onda najčešće misle da je to sad tako i da se ništa više ne može učiniti. Ako imaju bilo kakve love na raspolaganju, urade ovo pod 1, snađu se privatno. Ako ne, bude im ovo pod 3.

3. Pozli ti pa te odvezu u hitnu/urgentni, oni te dovedu u stabilno stanje i upute da se javiš porodičnom ljekaru. Možda je sad prvi put konstatovana hipertenzija, možda je pacijent bio na neadekvatnoj terapiji, nije je redovno uzimao ili je nastavio jesti/piti/pušiti/ne kontrolisati pritisak, možda nije imao prilike i para za bilo šta 1. i 2. Porodični ljekar ti da uputnicu za kardiologa, on te pregleda, pa ti traži nalaz ekg+uzv+rtg, eventualno holter, a to sve čekaš 3-6 mjeseci, pa onda sa svim tim kod njega. U međuvremenu ti je dao neku terapiju, opet obično nešto sa liste lijekova za koje se ne plaća puna cijena. Kontrola za godinu s nalazima, od naručivanja i čekanja ti redovno skoči pritisak. Ne piše ti se dobro, svakako.

Najveći broj ljudi mlađih od 60 koje znam, znaju ili pretpostavljaju da imaju visok pritisak. Jedan dio to potpuno ignoriše, jer ne žele uzimati terapiju ("to kad kreneš piti, moraš uzimati cijeli život"), ne žele otići na pregled ("šta oni znaju, svi deblji od mene", "kad mi da terapiju, mogu se pozdraviti s kafanom"), ili piju terapiju koja uglavnom ne djeluje, pri tome ne mijenjaju životni stil ili misle, kao moj radni kolega juče, da je 145/110 OK pritisak. "Naviklo mi se tijelo, ja to i ne osjetim."
Žena koja dijeli kancelariju sa mnom na terapiji ima 150/90, klepi burek za doručak i pola sata poslije se obično sjeti da to jutro nije popila terapiju, pa je onda uzme.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#177 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by mali_balon »

Polako podici ce se granica normalnog pritiska sa 120/80 na 150/90.....nesta isto ko sa secerom sto su uradili....
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#178 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Grunt-SA »

Evo jedan dobar komentar sa youtube za bijeli luk.

Evo dobar link
https://www.youtube.com/results?search_ ... p=CAM%253D

Zadnje 2 godine sam seckao 2-3 režnja SIROG belog luka svaki dan. Prethodno mi je krvni pritisak bio oko 138 ili 92. Posle nekoliko meseci moj krvni pritisak je pao na 111 ili 70. Takođe od kada sam ga uzeo nisam dobio nikakve bolesti poput gripa ili prehlade. Supruzi i dvoje djece barem 4 puta sedmično dajem punu kašiku SIROVOG nasjeckanog bijelog luka. Otišli su u posjetu Filipinima sa gomilom članova porodice. Kada su stigli na Filipine, svi u grupi su se otrovali hranom osim moje porodice; Pročitao sam da sirovi bijeli luk ubija bakterije iz razgrađene hrane u želucu, sprječavajući vas da se razbolite. Nakon tog incidenta svi članovi moje šire porodice počeli su da jedu sirovi beli luk nedeljno. Ako komadić bijelog luka utrljate na akne, za nekoliko dana će se osušiti i nestati. Imao sam zubnu šupljinu i trljao sam bijeli luk na nju i bol je nestao. Ako utrljate narezani bijeli luk na desni, eliminirati ćete gingivitis bez lijekova. Još jedna velika prednost jedenja sirovog sirovog belog luka je da vas komarci neće ugristi. Komarci namirišu beli luk na vašoj koži i odbijaju ih miris i ukus, govorim iz iskustva. Lista dobrobiti belog luka se nastavlja u nedogled. ŠTA URADITI: Narežite 2-3 češnja SIROG bijelog luka na tanjir, ostavite da odstoji 15 minuta kako bi se hemikalije u bijelom luku pomiješale (miješanje kemikalija je tajna). Zatim uzmite kašiku i progutajte SIROVI beli luk sa kašikom i čašom vode (nemojte ga žvakati ili ćete imati užasan dah). Radite to 4-5 dana u nedelji i odmah ćete početi da vidite zdravstvene prednosti. Zapamtite da za eliminaciju akni morate da ga nanosite spolja.
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#179 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Grunt-SA »

Evo jos jednog lijeka za visok pritisak
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#180 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by mali_balon »

Dakle, da li je pouzdaniji digitalni ili klasicni tlakomjer sa manometrom
HelaS
Posts: 5677
Joined: 22/09/2018 13:21

#181 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by HelaS »

mali_balon wrote: 13/09/2023 05:17 Polako podici ce se granica normalnog pritiska sa 120/80 na 150/90.....nesta isto ko sa secerom sto su uradili....
Negdje sam čitao da 120/80 nije normalan tlak, već 130/90
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#182 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by mali_balon »

HelaS wrote: 14/02/2024 22:34
mali_balon wrote: 13/09/2023 05:17 Polako podici ce se granica normalnog pritiska sa 120/80 na 150/90.....nesta isto ko sa secerom sto su uradili....
Negdje sam čitao da 120/80 nije normalan tlak, već 130/90
meni na digitalnom pokazuje zeleno tj normalan pritisak sve do 139/90.....cim prebaci 140 pokazuje prvi stupanj hipertenzije.....,
problem je sto mijenja vrijednosti npr an 3 mjerenja sa 140 spadne na 130 pa na 120....dok klasnicni drzi ista mjerenja.....i hajd sad znaj koji je tacan
evo satima gledam po netu ispada da je digitalni precizniji od klasike
HelaS
Posts: 5677
Joined: 22/09/2018 13:21

#183 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by HelaS »

mali_balon wrote: 14/02/2024 23:05
HelaS wrote: 14/02/2024 22:34
mali_balon wrote: 13/09/2023 05:17 Polako podici ce se granica normalnog pritiska sa 120/80 na 150/90.....nesta isto ko sa secerom sto su uradili....
Negdje sam čitao da 120/80 nije normalan tlak, već 130/90
meni na digitalnom pokazuje zeleno tj normalan pritisak sve do 139/90.....cim prebaci 140 pokazuje prvi stupanj hipertenzije.....,
problem je sto mijenja vrijednosti npr an 3 mjerenja sa 140 spadne na 130 pa na 120....dok klasnicni drzi ista mjerenja.....i hajd sad znaj koji je tacan
evo satima gledam po netu ispada da je digitalni precizniji od klasike
Nosi ih na baždarenje, u Sarajevu iam nekoliko dobrih servisera
Post Reply