Visok krvni pritisak / tlak

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by pici »

Sanjarko wrote: 29/10/2021 14:40
pici wrote: 29/10/2021 13:06

ovo obavezno provjeri... to je ko i srcana tj to je glavna aorta i ona ako je anurizam, moras se doooobro cuvat... kod mene je srcana 4,7 cmm normalna je 2,5 cmm a operacije se vrse izna 5,5 cmm,... odsjeku ti taj nateknuti dio i zamjene vjestackim implantom... operacije su 20% smrtnost... glavna aorta ako pukne selami se... ne prepadam te nego ti govorim ne zajebaji se jer iskrvaris za 10 do 20 min... nemoze te bog spasiti... od supruge amidza je operisao trbusnu, uspjesna operacija bila ali poslije par sati pao u komu i umro... sretno.
Znam, ali gdje. Love za hodat doktorima i za doktore i inace nemamo. Snimalo mi je UZ abdomena i kazu da je uredan nalaz, samo malo svjetlija jetra bila. Imao davno oboljelu jetru, a da nismo znali, ali se nekako sama regenerirala srecom. Znam da se s nicim nije zjbt, pogotovo ne s ovim.

Tlakomjer je sad crko. Nece da radi. A na bobama sam za sch i spavam puno, inace spavam puno godinama, govorim da imam mozda narkolepsiju, i ne krecem se puno. Nemogu dalje od kvarta bez pratnje.

Vjezbe pokusavam opet ali zbog svega slabo ih radim. Aktivnije cu ih obavezno pocet radit. Radi svega.

Znaci UZ abdomena uredan bio sve u svemu.
Vidi jedno, i ja sam nedavno radio UZ abdomena, gusteraca ok, jetra malo masna, zuc ok, bubrezi ok, prostata uvecana... preporuka neurologu... ja sa neurolozima u vrazovoj i kosevu imam lose iskustvo, tako da mi nepada napamet ici njima iako imam zdravstvstvenu... sa pritiskom kuburim godinama, EKG mi je uvjek bio uredan, znaci srce radi ok ALI, pritisak skace i bolovi u glavi... prestao pusiti, poceo piti tablete za pritisak al uvjek neka tegoba, bolovi, blaga osamucenost itd... iako sam pio dobre tablete, pocele mi oticati noge... i hajde de nagovore me odem u vrazovu kod interniste i napadne me ko mi je prepisao tablete za starije osobe i jake su... ja ono bez teksta, hajde de promjeni mi da mi lopril i posalje na kosevo na UZ srca... poceo piti lopril i odem na DIP na EKG... doceka me doktor sa vrata"sto si doso", uredan ti EKG, ko te je poslo na UZ srca... koda sam ratni zlocinac, kriminalac na propitivanju... ja ono njemu iz prve, de napisi da mi netreba i da sam zdrav... druga prica i posalje me na trecu internu UZ za 6 mjeseci :roll: :shock: ... nisam ni otisao, zaboravio na to... bolovi u glavi jos jaci, pocelo me grlo zezat od loprila i promjeni mi doktorica opste prakse u one tritacen i da mi za izmokravanje lodix, prestanem piti crnu kafu, ko malo bolje ali bolovi se jave povremeno, misleci sve je od kicme... prosle godine, novembar, blazi udar, hitna nece da dodje, doktorica me salje na urgentnu medju kovid pacijente, povecala mi dozu tableta... nista 180/120 sedam dana konstantan nikako se ne spusta... to je da ukratko opisem koda trcis maraton pod sprintom... i sta dalje, idemo privatno, raspitamo se i kod interniste-kardiologa Jasmina... EKG uredan, izmjere pritisak 180/120... vidim u nevjerice se gledaju... kaze lezi idemo UZ srca... i gleda, gleda... kaze evo problema aorta srcana povecana evo nove teblete beta blokatori i UZ srca hitno, da vidimo tacno prosirenje, 5cmm je granica, ako je preko 5,5 cmm idemo pod noz... ja presro... CT pokazao 4,7cmm i uz njegovu kontrolu i savjete promjenim nacin zivota za 180 stepeni, smrsam, vjezbam, zdravo i manje jedem itd... otada me glava nije zabolila... izvini sto opsirno pisem al moras se boriti i traziti rjesenje, inace po mnogim doktorima si samo statistika i da mu se pika za platu... tri stvari u zivotu su ti najbitnije da nadjes, dobrog doktora, advokata i zenu/muza... :mrgreen: pozz
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#152 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

+1 @pici Znam ja to. Kaze meni jednom jedan bivsi vojnik, ti si njima samo broj. Evo neki dan isao starom psihijatru jer me vratilo njemu i on napisao da nepovezano pricam. Pitam staru jesam li, kaze nisam, u nevjerici oboje. Isto ko sto je prije njega zamjena njegova napisala da odbijam hospitalizaciju, a nisam.

Tesko mogu nac kako treba doktore jer kazem socijalni sam slucaj iako za drzavu nismo jer sad imamo iznad 150 km primanja po glavi, a godinama imali samo najmanju penziju, na nas 3-je od koje su po 200 km, nekad i vise odbijali za dug za rezije, a dug opet uvecavali kamatama.

Znam slabo sam aktivan, trebam vise vjezbi radit, ali spavam puno, po 10-12 sati, onda u svom svijetu nekom, onda slabo se krecem jer zbog sch nemogu sam dalje od kvarta. Pazim na ishranu, nepretjerujem toliko u necemu.

Jednostavno bobe za sch, ne kretanje, tlak dobi, sad neznam ni koliki i kad, a doktori kazu jos sam mlad za terapije neke za krv i sl. Trazio ja bejbi aspirin da malo cisti krvne sudove. Sad hocemo uzet sirce za to.

Mlad jesam, 36, ali nisam zdrav. Da jesam bogdom.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#153 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by DZONPI »

Ja sam ti imo prisak 160 gornji poceo pit sirce ima vec 6 mjeseci pomoglo.Vratio se na 135.E sad zavisi od osobe ali meni je pomoglo.Znaci domace sirce razmutis i 3 put dnevno.
McGradySA
Posts: 792
Joined: 24/02/2021 11:25

#154 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by McGradySA »

DZONPI wrote: 31/10/2021 11:23 Ja sam ti imo prisak 160 gornji poceo pit sirce ima vec 6 mjeseci pomoglo.Vratio se na 135.E sad zavisi od osobe ali meni je pomoglo.Znaci domace sirce razmutis i 3 put dnevno.
Da,domaće sirće i bijeli luk djejuju pozitivno na zidove arterija,može i sok od zukve.Naravno ubaciti i vježbe.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#155 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by nikeze »

Ima li neko da je duže vrijeme uzimao tinkturu (kapi) bijele imele ili kapi gloga i kakve je rezultate imao na povišen pritisak.
Što se tiče bijele imele znam da sigurno djeluje dobro.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#156 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

caj za visok tlak/pritisak, vidim ima u Sarajevu neki Galas ali neznam ima li u Zenici, opet imam mozda vislji, pritisak mi u glavi, a nemam glavobolju, malo, blago mozda imam, danas, pretpostavljam da je on visok, nazalost tlakomjer nije dobar bas, trebaju mu se cesto baterije mijenjati pa nemam s cim izmjeriti, odem do apoteke neke izmjeriti ako me idalje bude zezalo

zadnji put mi je doktor ili doktorica neka preporucila da popijem pola Skopryla od 20 mg koje moja stara pije isto za tlak svaki dan ali ja bi nesto prirodnije jer me ne muci stalno, a neznam bas popit ovako bez propisane terapije, samo mi je dala ovo kao preporuku, ne kao terapiju
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#157 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5642
Joined: 04/08/2020 19:22

#158 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by -Chesterfield- »

Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Nemoj kupovati zglobni.
Gledaj da ima adapter ako ne želiš kupovati punjive baterije i punjač za baterije.
Mada sam ja imao baterije i punjač. Tako da adapter stoji kao rezerva u slučaju da su baterije prazne a trebaš hitno izmjeriti pritisak.

Ja sam mami kupio ovaj.
https://delfarm.ba/proizvod/microlife-d ... a3-salvus/

Ja sam našao na OLX nov pa je bilo jeftinije.
Ne sjećam se koliko je koštao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#159 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

-Chesterfield- wrote: 10/09/2023 13:03
Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Nemoj kupovati zglobni.
Gledaj da ima adapter ako ne želiš kupovati punjive baterije i punjač za baterije.
Mada sam ja imao baterije i punjač. Tako da adapter stoji kao rezerva u slučaju da su baterije prazne a trebaš hitno izmjeriti pritisak.

Ja sam mami kupio ovaj.
https://delfarm.ba/proizvod/microlife-d ... a3-salvus/

Ja sam našao na OLX nov pa je bilo jeftinije.
Ne sjećam se koliko je koštao.
Hvala, vidim nesto.

Osjecam se pop*sano ili posr*no. Malo, malo glavobolja ili znaju ponekad i bubrezi poboljevati. Bili mi davali Leponeks u bolnici i malo nedostajalo da mi bubrezi otkazu. Solidan sam psihicki koliko se s ovim sr*njem od Sch bolesti moze biti, ali nekako se neosjecam fizicki najbolje.

Vide i moji, malo, malo tableta za bol, za stomacne tegobe i sl. Imam osjecaj kao da mi je imunitet oslabio ili nesto da je. Mozda mi je opet povisena masnoca. Bila jedno vrijeme se stabilizirala i dobra, ali ko zna mozda opet nije okej.

Ovo korona sr*nje sve poremetilo, pa ne idem ni na kontrole psihijatru vise, ne znam ni ko mi je sad novi psihijatar, stari otisao u penziju. U porodicnoj ambulanti nam se izmijenjalo doktora opste prakse pravo.

Vjerovatno vidim sa svojima da odem doktoru u porodicnu ambulantu. Da provjerimo nalaze. Ipak blizi mi se 40-ta godina, a neaktivan sam zbog Sch pravo.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#160 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by liyf »

Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Digitalni aparati za mjerenje pritiska su svakako neprecizni, a pogotovo zglobni. Imaš naći za 80ak KM ja mislim one koji idu na biceps, barem sam ja gledao neke i vidio sam da ima oko 70ak-100KM u Lupriv apoteci
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#161 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

lavi wrote: 11/09/2023 01:21
Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Digitalni aparati za mjerenje pritiska su svakako neprecizni, a pogotovo zglobni. Imaš naći za 80ak KM ja mislim one koji idu na biceps, barem sam ja gledao neke i vidio sam da ima oko 70ak-100KM u Lupriv apoteci
Hvala, vidim, a i vidim da odem doktorima da malo nalaze prekontrolišem. Nisam bio doktorima ima jače od 2 godine.

Možda mi je i imunitet pao, barem se tako kaže. Neki đavo jest uglavnom. Češće sad imam glavobolje, srećom nisu prejake jer na vrijeme odmah kad krene glavobolja popijem nešto za bol, blažu neku tabletu za bolove.

Nemam ništa jače za bolove. Nikad za brufen nismo pitali smijem li piti njega za bolove jače.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#162 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Možda da par dana odeš izmjeriti čisto da vidiš je li pritisak u pitanju, da ne trošiš odmah veće novce. Može ti glavobolja biti od vratne kičme, ako si dosta za telefonom u nezgodnom položaju.

Ovdje imaš tlakomjere do 100 KM, samo pazi da naručiš i adapter, često ih prodaju odvojeno.
https://apotekaweb.com/kategorija/medic ... -adapteri/

I vidi ima li kod tebe Expera apoteka, često imaju uređaje na sniženju i neka tri dana u mjesecu imaju popust od 10% za penzionere.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#163 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 11/09/2023 09:27
Sanjarko wrote: 10/09/2023 12:20 Malo, malo imam glavobolje, cesce sad nego prije nekad, i sve kontam da je od visokog pritiska, a nemam s cim izmjeriti. Preporuka za neki tlakomjer solidan do 100 KM ili da idem u apoteku mjeriti za 1 KM po mjerenju. Otisao bi u porodicnu ambulantu ali ne znam bas bi li islo to tako.
Možda da par dana odeš izmjeriti čisto da vidiš je li pritisak u pitanju, da ne trošiš odmah veće novce. Može ti glavobolja biti od vratne kičme, ako si dosta za telefonom u nezgodnom položaju.

Ovdje imaš tlakomjere do 100 KM, samo pazi da naručiš i adapter, često ih prodaju odvojeno.
https://apotekaweb.com/kategorija/medic ... -adapteri/

I vidi ima li kod tebe Expera apoteka, često imaju uređaje na sniženju i neka tri dana u mjesecu imaju popust od 10% za penzionere.
+1 hvala, imao sam glavobolje i prije ali zadnje vrijeme su učestalije. Imaju one Medica apoteke. Ne znam može li se preko njih uzeti neki tlakomjer.

Treba mi samo da vidim da li je povišen ili visok, a onda bi otišao u porodičnu ambulantu da provjerim.

Ali odem doktorima na kontrolu nalaza ipak. Čim mognem.

Bio i fizički solidan 2 godine možda čak i jače.

Stari se, onda puno ovih za Sch tableta pijem, puno/previše rekao bi spavam, pa nije ni čudo ni čudno.

Psihički sam ja ok, koliko se sa Sch može biti ok. Jutros staroj govorim da kad bi sad izašao na komisiju za invalidninu da mi ne bi dali 100% i to 1 kategorije i još bi možda rekli da je u remisiji.

Hvala svima. 👍
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#164 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by banjaluka078 »

Sanjarko wrote: 11/09/2023 09:53
Hvala svima. 👍
Čuvaj se. :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#165 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

banjaluka078 wrote: 11/09/2023 09:55
Sanjarko wrote: 11/09/2023 09:53
Hvala svima. 👍
Čuvaj se. :)
+1 Hvala :kiss:
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#166 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by liyf »

Sanjarko wrote: 11/09/2023 04:49
lavi wrote: 11/09/2023 01:21 Digitalni aparati za mjerenje pritiska su svakako neprecizni, a pogotovo zglobni. Imaš naći za 80ak KM ja mislim one koji idu na biceps, barem sam ja gledao neke i vidio sam da ima oko 70ak-100KM u Lupriv apoteci
Hvala, vidim, a i vidim da odem doktorima da malo nalaze prekontrolišem. Nisam bio doktorima ima jače od 2 godine.

Možda mi je i imunitet pao, barem se tako kaže. Neki đavo jest uglavnom. Češće sad imam glavobolje, srećom nisu prejake jer na vrijeme odmah kad krene glavobolja popijem nešto za bol, blažu neku tabletu za bolove.

Nemam ništa jače za bolove. Nikad za brufen nismo pitali smijem li piti njega za bolove jače.
Po nekoj osnovi visok pritisak nije uzrok glavobolja, osim ako nije iznad šta ja znam 180 sa 110, što bi samo po sebi bilo dovoljno za intervenisanje jer ti može gruhnuti srčane udare i ostale bolesti. Ako već misliš da ti je do pritiska, otiđi na pregled radije nego da sam sebi mjeriš.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#167 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Romanija »

Samo ti ljekar moze dijagnosticirati povisen krvni pritisak kao bolest i prepisati potrebne lijekove za to. Ovo ti je savjet od nekoga ko je na lijekovima za regulisanje povisenog pritiska kako sam usao u 40-te. Moras da das i krv za detaljnjuu analizu jer je potrebno ustanoviti visinu secera, holesterola, naslijednost u familiji, ili recimo kao kod mene uticaj poslijeratnog PTSD-a. Aparati su tu samo da provjeravas pritisak kad te stave na lijekove, pa onda doktor zna da prilagodi dozu ili promjeni lijek.
Ne moras imati nikakve simptome, vecinom i ne postoje ako si mladji, zato ga i zovu tihi ubica. Nazalost u poslednjih 15 godina izggubio sam desetak prjatelja od chuke.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#168 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by kakavdanakneiskustvu »

Romanija wrote: 11/09/2023 16:18 Samo ti ljekar moze dijagnosticirati povisen krvni pritisak kao bolest i prepisati potrebne lijekove za to. Ovo ti je savjet od nekoga ko je na lijekovima za regulisanje povisenog pritiska kako sam usao u 40-te. Moras da das i krv za detaljnjuu analizu jer je potrebno ustanoviti visinu secera, holesterola, naslijednost u familiji, ili recimo kao kod mene uticaj poslijeratnog PTSD-a. Aparati su tu samo da provjeravas pritisak kad te stave na lijekove, pa onda doktor zna da prilagodi dozu ili promjeni lijek.
Ne moras imati nikakve simptome, vecinom i ne postoje ako si mladji, zato ga i zovu tihi ubica. Nazalost u poslednjih 15 godina izggubio sam desetak prjatelja od chuke.
koje lijekove koristiš za to?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#169 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by mali_balon »

lavi wrote: 11/09/2023 14:33
Sanjarko wrote: 11/09/2023 04:49

Hvala, vidim, a i vidim da odem doktorima da malo nalaze prekontrolišem. Nisam bio doktorima ima jače od 2 godine.

Možda mi je i imunitet pao, barem se tako kaže. Neki đavo jest uglavnom. Češće sad imam glavobolje, srećom nisu prejake jer na vrijeme odmah kad krene glavobolja popijem nešto za bol, blažu neku tabletu za bolove.

Nemam ništa jače za bolove. Nikad za brufen nismo pitali smijem li piti njega za bolove jače.
Po nekoj osnovi visok pritisak nije uzrok glavobolja, osim ako nije iznad šta ja znam 180 sa 110, što bi samo po sebi bilo dovoljno za intervenisanje jer ti može gruhnuti srčane udare i ostale bolesti. Ako već misliš da ti je do pritiska, otiđi na pregled radije nego da sam sebi mjeriš.
Od visokog pritiska me zaboli glava sto je najcesce rekacija na promjenu vremena, tad popijem jos jednu za priisak i ako se ne smiri pijem kafetin, a u vecini slucajeva se smiri

Sto se tice digitalnih aparata nije lose ali mora biti potpuna tisina i mora se biti mira kad se mjeri pritisak....ja obicno legnem u stanu ni muha ne smije zujat i mjerim 3x i uzmem neku odokativnu srednju vrijednost
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#170 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Romanija »

kakavdanakneiskustvu wrote: 11/09/2023 16:42
Romanija wrote: 11/09/2023 16:18 Samo ti ljekar moze dijagnosticirati povisen krvni pritisak kao bolest i prepisati potrebne lijekove za to. Ovo ti je savjet od nekoga ko je na lijekovima za regulisanje povisenog pritiska kako sam usao u 40-te. Moras da das i krv za detaljnjuu analizu jer je potrebno ustanoviti visinu secera, holesterola, naslijednost u familiji, ili recimo kao kod mene uticaj poslijeratnog PTSD-a. Aparati su tu samo da provjeravas pritisak kad te stave na lijekove, pa onda doktor zna da prilagodi dozu ili promjeni lijek.
Ne moras imati nikakve simptome, vecinom i ne postoje ako si mladji, zato ga i zovu tihi ubica. Nazalost u poslednjih 15 godina izggubio sam desetak prjatelja od chuke.
koje lijekove koristiš za to?
Potassium losartane poslednjih 6 godina, kad sam imao Covid pocetkom 2020, onda su mi prepisali amlodipin te sam ih uzimao oba, jer mi je holesterol bio povisen jedno 8 mjeseci. Istorijski atenelol i posle njega lisonopril. Losartane je daleko najbolji jer nemam nikakve nus-pojave i kako trcim svaki dan pritisak mi ne seta gore-dole i osjecam se savim ok.
Da se nisam nastanio u UK ne znam da li bih ikad znao da patim od visokog pritiska jer sam jako fizicki aktivan i nisam nikad imao neke probleme, ali to ovdje odmah otkriju na pregledu kod ljekara opste prakse i odmah te stave u sistem.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#171 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by kakavdanakneiskustvu »

ok,hvala na infu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#172 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

lavi wrote: 11/09/2023 14:33
Sanjarko wrote: 11/09/2023 04:49

Hvala, vidim, a i vidim da odem doktorima da malo nalaze prekontrolišem. Nisam bio doktorima ima jače od 2 godine.

Možda mi je i imunitet pao, barem se tako kaže. Neki đavo jest uglavnom. Češće sad imam glavobolje, srećom nisu prejake jer na vrijeme odmah kad krene glavobolja popijem nešto za bol, blažu neku tabletu za bolove.

Nemam ništa jače za bolove. Nikad za brufen nismo pitali smijem li piti njega za bolove jače.
Po nekoj osnovi visok pritisak nije uzrok glavobolja, osim ako nije iznad šta ja znam 180 sa 110, što bi samo po sebi bilo dovoljno za intervenisanje jer ti može gruhnuti srčane udare i ostale bolesti. Ako već misliš da ti je do pritiska, otiđi na pregled radije nego da sam sebi mjeriš.
Onda su migrene, jer spavam pretjerano, mozda. Prije jedno oko 3 sata spavao i to spavao oko 3 sata, i sad idem opet spavati. Sve tako spavam. U prekidima, ali i ujutro duze po 5-6 sati.

Jbno sto nam je se sve porometilo s doktorima od korona sr*nja. Izmijenjali se, a i fakticki su nas ne znam kako da se izrazim, otpilili. Pogotovo CZMZ. Samo redovnu terapiju propisuju oni.

A u porodicnoj ambulanti nisam bio jace od 2 godine. Nisam ni u CZMZ kod psihijatra.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#173 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

Romanija wrote: 11/09/2023 16:18 Samo ti ljekar moze dijagnosticirati povisen krvni pritisak kao bolest i prepisati potrebne lijekove za to. Ovo ti je savjet od nekoga ko je na lijekovima za regulisanje povisenog pritiska kako sam usao u 40-te. Moras da das i krv za detaljnjuu analizu jer je potrebno ustanoviti visinu secera, holesterola, naslijednost u familiji, ili recimo kao kod mene uticaj poslijeratnog PTSD-a. Aparati su tu samo da provjeravas pritisak kad te stave na lijekove, pa onda doktor zna da prilagodi dozu ili promjeni lijek.
Ne moras imati nikakve simptome, vecinom i ne postoje ako si mladji, zato ga i zovu tihi ubica. Nazalost u poslednjih 15 godina izggubio sam desetak prjatelja od chuke.
Prije nekad imao nizak pritisak, ponekad oko 100/70, tako nekako. Prije jedno oko 2 godine mi se poremetio pritisak. Imao oko 150-170/90-100, tako nekako. Ne sjecam se najbolje. U porodici mi je historija visokog pritiska. Stara ima visok pritisak. Rahmetli stari imao visok pritisak.

Imao sam malo povisenu i masnocu. Ne krecem se bas puno. Takva bolest mi je, ova Sch. Alergican na neke stvari od Penicilina do Leponeksa. Od Leponeksa mi malo nedostajalo da bubrezi otkazu.

Inace tlak godinama bio ok, oko 120/80 vecinom. Ali sad starim, 40ta se blizi, kazem ne krecem se bas puno, onda pod lijekovima sam za Sch.

Nema druge, odem doktorima, ako mognem cak i platim privatno da mi se prekontolisu nalazi. Jos nesto imao sam davno prije oko 12-13 godina bolesnu jetru, koja je se oporavila prije oko 11 godina kada sam hospitaliziran prvi put na psihijatrijski odjel KB ZE, ali vjerovatno je dar mar mi napravila sa zdravljem.

Od toga da sam skoro pa slijep na jedno oko, pa nadalje.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#174 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by liyf »

Sanjarko wrote: 12/09/2023 01:24
lavi wrote: 11/09/2023 14:33 Po nekoj osnovi visok pritisak nije uzrok glavobolja, osim ako nije iznad šta ja znam 180 sa 110, što bi samo po sebi bilo dovoljno za intervenisanje jer ti može gruhnuti srčane udare i ostale bolesti. Ako već misliš da ti je do pritiska, otiđi na pregled radije nego da sam sebi mjeriš.
Onda su migrene, jer spavam pretjerano, mozda. Prije jedno oko 3 sata spavao i to spavao oko 3 sata, i sad idem opet spavati. Sve tako spavam. U prekidima, ali i ujutro duze po 5-6 sati.

Jbno sto nam je se sve porometilo s doktorima od korona sr*nja. Izmijenjali se, a i fakticki su nas ne znam kako da se izrazim, otpilili. Pogotovo CZMZ. Samo redovnu terapiju propisuju oni.

A u porodicnoj ambulanti nisam bio jace od 2 godine. Nisam ni u CZMZ kod psihijatra.
Pa moguće, jer ti pritisak mora biti baš ekstremno visok da on sam po sebi prouzrokuje neke glavobolje, pa mi nema baš logike da samo na osnovu toga znaš da je pritisak, ali svakako otiđi kod doktora pa vidi šta ti oni kažu. Sretno!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#175 Re: Visok krvni pritisak / tlak

Post by Sanjarko »

lavi wrote: 12/09/2023 10:24
Sanjarko wrote: 12/09/2023 01:24

Onda su migrene, jer spavam pretjerano, mozda. Prije jedno oko 3 sata spavao i to spavao oko 3 sata, i sad idem opet spavati. Sve tako spavam. U prekidima, ali i ujutro duze po 5-6 sati.

Jbno sto nam je se sve porometilo s doktorima od korona sr*nja. Izmijenjali se, a i fakticki su nas ne znam kako da se izrazim, otpilili. Pogotovo CZMZ. Samo redovnu terapiju propisuju oni.

A u porodicnoj ambulanti nisam bio jace od 2 godine. Nisam ni u CZMZ kod psihijatra.
Pa moguće, jer ti pritisak mora biti baš ekstremno visok da on sam po sebi prouzrokuje neke glavobolje, pa mi nema baš logike da samo na osnovu toga znaš da je pritisak, ali svakako otiđi kod doktora pa vidi šta ti oni kažu. Sretno!
Hvala :thumbup:
Post Reply