Visocani?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#151 Re: Visocani?

Post by mirza11 »

malibega wrote:
sikibili wrote:Niskoprofilni!
Kakav tuzan komentar nekakvog djilkosa koji je doplovio u kraljevski grad.I naravno pocne pljuvati .
A nije otisao u Olovo ili Kalesiju,vec u gospodski grad.
U Visoko se uvijek dolazilo ,.Izbjeglice uvijek prvo u svim ratovima dodju u Visoko.Znaju gdje je gostoprimstvo daleko najvece.
Bez ikakvih interesa.Naravno budale vrate ovakvim komentarima.
No ,ne mari.
Mi smo naucili podnositi da nam zavisni i nezahvalni ponekad uzvrate uvredama.
Pokusajte otici u gradove koje navodite kao primjere ljepote.Vares,Kakanj,Maglaj,G.Vakuf...
Vraticete se brzinom munje u Visoko,jer nema ljepse nigdje.Cak i kad se osjeti miris koze iz Preventa...
Wellcome to Kingstown VISOKO!
King Tvrtko Kotromanic

ma daj šta blatiš ostale gradove botu ... vazda ste VI VISOČANI BILI LOPOVI !!!
samo da vam je "lahke" zaradit preko leđa drugih

što se tiče KAKNJA imamo sve što vi nemate
KRALJEVSKI GRAD BOBOVAC ... VRIJEDNIJE VEC SVE VAŠE ... SAMOSTAN U KRALJ. SUTJESCI
NAJSTARIJA DŽAMIJA U BiH U KRALJ. SUTJECI
... lafo neke piramide imate ... ccc obično brdo ba ... POKLOPI SE I NE VRIJEĐAJ !!!
:) :) :) :)
Stvarno ste bolesni i jedni i drugi,mjesto da vam mjerilo bude kakav je covjek,i koliko je dobar vi se prepucavate za neke gluposti,pogresno tipicna bosanska glupost........
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#152 Re: Visocani?

Post by topcam »

Koliko vidim na ovoj temi je cak i gumica imala posla. :lol:

Izmedu Kaknja i Visokog uvijek je postojalo rivalstvo. To nije rivalstvo u pravom smislu rijeci, vec vise nesto poput tihog odavanja priznanja jednog grada drugom gradu.
Neko bi da se govori o Sarajevu i Visokom u vidu nekog poredenja, samo komentarisao

-Sarajevo, Visoko (pogledao upitno) i bez komentara usutio.

Ali, kada se pomenu Kakanj i Visoko, onda krene prica o tome koji grad je bolji.Uvijek je tako bilo,
i uvijek ce tako biti.

Dobro poznajem obadvije carsije (vise carsijice), a sa strane se uvijek bolje mogu vidjeti promjene. U visokom su jedino kolaci i sladoled kod Soka ostali dobri, najbolji u Bosni. Nesto vise novoga ili dobrog da je ostalo u Visokom bas i nema. Postoje "Piramide" ali, da u Ul. Podvisoki ostavis auto i ides pjesice sat vremena, onako od cejfa da odes i vidis nema sanse. Scenario podsjeca na Dalmaciju "..i sunce bi naplacivali da mogu".

Kakanj me odusevio. Prelijepo setaliste, izrazito cisto, velika kultura vozaca auta (stanu kad zelis preci ulicu na pjesackom prelazu), ne samo pojedinac nego gotovo svi. Toga ni u Sarajevu nema (ne mislim na raju sa stranim
registraciskim tablicama, gdje bude budala pa kazu "niko ne staje, necu ni ja vise!!!")

Kad pada kisa nemoras se plasiti da ce te neko zaliti vodom iz kakve lokve, (Isao onim djelom gdje je sad setaliste ili lijevom stranom.)
Kante za smece na svakih 100 m (ljudi ih koriste). Osjecam se sigurnim u Kaknju u sred noci gdje me za razliku od Visokog, nece stalno neko poznat sresti, pozdraviti ili svratiti na kafu. Kad pada kisa, kroz Visoko vise voda tece izmedu poste i bivse vojne zgrade, nego koritom Bosne. Visoko je kao grad jako stagniralo.

Visocani ce radije gledat Vemu kako se raspada, nego pustiti da neko "sa strane" ulozi novac i stvori 100 -njak novih radnih mjesta. U Kaknju mozete vidjeti preljepu zgradu Konzumovog shopping centra.

Visocani ce svakog ko zivi iza semafora (za vas koji niste iz Visokog, to je onaj semafor na ulazu u grad), smatrat seljakom, osim ako nisi iz Sarajeva ili Zenice.

Za mene ce to uvijek biti dva mala gradica, dvije bosanske carsije.
Razlika je bila uvijek samo u raji. Kakanjska je opcenito, bila bolja. Nasa visocka raja vise je podjeljena na mahale i raju koju poznajes iz skole, sa treninga itd.

Uzgred, Bobovac ne pripada kakanjskoj opcini. Dzamija, Dusper kuca i Samostan pripadaju, to je u Kraljevoj Sutjesci.

Da zakljucim, Visoko treba puno toga da uradi da bi vratilo svoj nekadasnji sjaj. Kakanj je napredovao, i sa mog gledista daleko iza sebe ostavio Visoko. Kakanj je izgledom, za Visoko postao New York. :lol:

PS - u Visokom sam pojeo najbolju picu u svom zivotu (nisam jednu deset sam). U centru Kaknja u najelitnijoj
piceriji u gradu, u jednom od preliva kao bonus sam dobio MUHU (koliko se kiselila boga pitaj).
Konobar se cak nije udostojio da kaze oprostite, ali sam mu ipak ostavio baksis.

Visocan.

(mojoj sarajki se svidaju i Visoko i Kakanj njenim jezikom visocanke i visocaci / kakanjke i kakanjci) evo 100 godina joj ponavljam VISOCANI ne VISOCACI, al dzaba nema fajde.
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#153 Re: Visocani?

Post by Majjah »

topcam wrote:Koliko vidim na ovoj temi je cak i gumica imala posla. :lol:

Izmedu Kaknja i Visokog uvijek je postojalo rivalstvo. To nije rivalstvo u pravom smislu rijeci, vec vise nesto poput tihog odavanja priznanja jednog grada drugom gradu.
Neko bi da se govori o Sarajevu i Visokom u vidu nekog poredenja, samo komentarisao

-Sarajevo, Visoko (pogledao upitno) i bez komentara usutio.

Ali, kada se pomenu Kakanj i Visoko, onda krene prica o tome koji grad je bolji.Uvijek je tako bilo,
i uvijek ce tako biti.

Dobro poznajem obadvije carsije (vise carsijice), a sa strane se uvijek bolje mogu vidjeti promjene. U visokom su jedino kolaci i sladoled kod Soka ostali dobri, najbolji u Bosni. Nesto vise novoga ili dobrog da je ostalo u Visokom bas i nema. Postoje "Piramide" ali, da u Ul. Podvisoki ostavis auto i ides pjesice sat vremena, onako od cejfa da odes i vidis nema sanse. Scenario podsjeca na Dalmaciju "..i sunce bi naplacivali da mogu".

Kakanj me odusevio. Prelijepo setaliste, izrazito cisto, velika kultura vozaca auta (stanu kad zelis preci ulicu na pjesackom prelazu), ne samo pojedinac nego gotovo svi. Toga ni u Sarajevu nema (ne mislim na raju sa stranim
registraciskim tablicama, gdje bude budala pa kazu "niko ne staje, necu ni ja vise!!!")

Kad pada kisa nemoras se plasiti da ce te neko zaliti vodom iz kakve lokve, (Isao onim djelom gdje je sad setaliste ili lijevom stranom.)
Kante za smece na svakih 100 m (ljudi ih koriste). Osjecam se sigurnim u Kaknju u sred noci gdje me za razliku od Visokog, nece stalno neko poznat sresti, pozdraviti ili svratiti na kafu. Kad pada kisa, kroz Visoko vise voda tece izmedu poste i bivse vojne zgrade, nego koritom Bosne. Visoko je kao grad jako stagniralo.

Visocani ce radije gledat Vemu kako se raspada, nego pustiti da neko "sa strane" ulozi novac i stvori 100 -njak novih radnih mjesta. U Kaknju mozete vidjeti preljepu zgradu Konzumovog shopping centra.

Visocani ce svakog ko zivi iza semafora (za vas koji niste iz Visokog, to je onaj semafor na ulazu u grad), smatrat seljakom, osim ako nisi iz Sarajeva ili Zenice.

Za mene ce to uvijek biti dva mala gradica, dvije bosanske carsije.
Razlika je bila uvijek samo u raji. Kakanjska je opcenito, bila bolja. Nasa visocka raja vise je podjeljena na mahale i raju koju poznajes iz skole, sa treninga itd.

Uzgred, Bobovac ne pripada kakanjskoj opcini. Dzamija, Dusper kuca i Samostan pripadaju, to je u Kraljevoj Sutjesci.

Da zakljucim, Visoko treba puno toga da uradi da bi vratilo svoj nekadasnji sjaj. Kakanj je napredovao, i sa mog gledista daleko iza sebe ostavio Visoko. Kakanj je izgledom, za Visoko postao New York. :lol:

PS - u Visokom sam pojeo najbolju picu u svom zivotu (nisam jednu deset sam). U centru Kaknja u najelitnijoj
piceriji u gradu, u jednom od preliva kao bonus sam dobio MUHU (koliko se kiselila boga pitaj).
Konobar se cak nije udostojio da kaze oprostite, ali sam mu ipak ostavio baksis.

Visocan.

(mojoj sarajki se svidaju i Visoko i Kakanj njenim jezikom visocanke i visocaci / kakanjke i kakanjci) evo 100 godina joj ponavljam VISOCANI ne VISOCACI, al dzaba nema fajde.
Ne znam sto, ali cini mi se da u ovom pokusaju da se bude objektivan ima neka doza kompleksa spram te visocke carsije koja je upravo prisutna kod vecine onih koji sami sebe proglasise ,,seljacima'' od kad su skontali da zbog konfiguracije i demografske situacije u opstini Visoko, oni koji zive van trokuta semafori-betonski most-sebilj su ti koji kroje kapu i daju sliku gradu Visokom onakav kakav je. Da prevedem onima koji ne razumiju, Opstina Visoko ima prema prognozoma oko 50.000 stanovnika, a samo njih oko 12.000 zivi u gradu. Izbori se dobijaju na zastrasivanjima seoskog stanovnistva da ce im ,,carsijaneri'' ponovo podici rampu i naplacivati maltu (porez za ulazak u grad sa robom u starim vremenima)! Zbog takve politike i takvog stanja glavna ulica koja vodi npr. prema Lukama je sva puna rupa, dok npr. prema Lijesevi i tzv. aerodromu se pravi i treca traka!!!!!
Ti isti seljaci ce za mene uvijek biti seljaci ne zbog mjesta stanovanja, vec zbog raznih navika koje im se ne mogu izbiti iz glave, tipa odbijanja da placaju komunalno i odvoz smeca. A zasto bi to placali kad ima sistem koji funkcionise od pamtivijeka, u kariole natrpaj i odvuci na Bosnu il na Fojnicu pa sa mosta fikni-ha ja ;)
U Visokom ces i po toj kulturi voznje prepoznati ko je iz grada 8) spusten prozor, izbacen lakat, pogled na lijevo da vidi gledal ga koja treba i u autu muzika da se cuje samo bas, taj nije iz carsije :)
Dalje, sto se Kaknja tice, malo si mi preskocio Vardu i onu ciganiju i ono ruglo kad prodjes dole ispod Konzuma, kao i hrpe prosijaka koji su zaposijeli svakih 5 metara na njihovoj jedinoj gradskoj ulici na kojoj su ti stajali soferi da prodjes ;)
Znam da ce sad ispast da svako svog konja hvali, ali zaista mi to nije problem, Visoko i pravi Visocani nisu imali nikad neki kompleks okolnih carsija, mi o njima naprosto ne razmisljamo tako da ne znam od kud te fraze o nekom ,,rivalstvu'' izmedju Visokog i Kaknja. Pa Kaknj je OSNOVAN 1900 godine, kako je i kad onda nastalo to rivalstvo :D :? Nije se djaba u vakat govorilo, da u Brezi i u Kaknju ako se rodi zensko dijete, besiku joj odmah okrecu prema Visokom :lol: :lol:
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#154 Re: Visocani?

Post by topcam »

Majjah wrote:
Ne znam sto, ali cini mi se da u ovom pokusaju da se bude objektivan ima neka doza kompleksa spram te visocke carsije koja je upravo prisutna kod vecine onih koji sami sebe proglasise ,,seljacima'' od kad su skontali da zbog konfiguracije i demografske situacije u opstini Visoko, oni koji zive van trokuta semafori-betonski most-sebilj su ti koji kroje kapu i daju sliku gradu Visokom onakav kakav je. Da prevedem onima koji ne razumiju, Opstina Visoko ima prema prognozoma oko 50.000 stanovnika, a samo njih oko 12.000 zivi u gradu. Izbori se dobijaju na zastrasivanjima seoskog stanovnistva da ce im ,,carsijaneri'' ponovo podici rampu i naplacivati maltu (porez za ulazak u grad sa robom u starim vremenima)! Zbog takve politike i takvog stanja glavna ulica koja vodi npr. prema Lukama je sva puna rupa, dok npr. prema Lijesevi i tzv. aerodromu se pravi i treca traka!!!!!
Ti isti seljaci ce za mene uvijek biti seljaci ne zbog mjesta stanovanja, vec zbog raznih navika koje im se ne mogu izbiti iz glave, tipa odbijanja da placaju komunalno i odvoz smeca. A zasto bi to placali kad ima sistem koji funkcionise od pamtivijeka, u kariole natrpaj i odvuci na Bosnu il na Fojnicu pa sa mosta fikni-ha ja ;)
U Visokom ces i po toj kulturi voznje prepoznati ko je iz grada 8) spusten prozor, izbacen lakat, pogled na lijevo da vidi gledal ga koja treba i u autu muzika da se cuje samo bas, taj nije iz carsije :)
Dalje, sto se Kaknja tice, malo si mi preskocio Vardu i onu ciganiju i ono ruglo kad prodjes dole ispod Konzuma, kao i hrpe prosijaka koji su zaposijeli svakih 5 metara na njihovoj jedinoj gradskoj ulici na kojoj su ti stajali soferi da prodjes ;)
Znam da ce sad ispast da svako svog konja hvali, ali zaista mi to nije problem, Visoko i pravi Visocani nisu imali nikad neki kompleks okolnih carsija, mi o njima naprosto ne razmisljamo tako da ne znam od kud te fraze o nekom ,,rivalstvu'' izmedju Visokog i Kaknja. Pa Kaknj je OSNOVAN 1900 godine, kako je i kad onda nastalo to rivalstvo :D :? Nije se djaba u vakat govorilo, da u Brezi i u Kaknju ako se rodi zensko dijete, besiku joj odmah okrecu prema Visokom :lol: :lol:
Ja nisam pokusao da budem objektivan, nego jesam objektivan. Nisam naturaliziran, vec pravi Visocan, bas iz trokuta koji si naveo.
Ja ne govorim o proslosti nego o sadasnjosti. Pasus o smecu, odnosi se i na uzi gradski dio, (ne bacaju samo seljaci nego i Visocani).
Primjetio sam da su se malo ciglane poravnale, a inace se tu odlagalo svo smece iz carsije, Od isteklih lijekova do koristenog pribora iz doma zdravlja (sprice, ampule, tuferi, gaze..)

Sa strane se u Visokom niko nece ponasati kao Visocani. Niko se nece voziti motorom od poste do kina i natrag, pa na svakih 5 metara stati da bi nekome na ulici dok sjedi u basti nekog kafica ispricao neki vic.. Propuhujuci usput malo auspuh turiranjem, da se makina ne daj boze ne ugasi.
Da narod slucajno ne zaboravi, da zivi u gradu gdje se nesto desava. Sto bi neko prosetao sa zenom, uspavljujuci bebu na friskoj havi u kolicima,
kad to moze i u kuci.

Sto se prosjaka tice nema razlike, ima ih svuda. Aluzije o broju ulica takoder nisu na mjestu. Visoko nema nista vise ulica od Kaknja.. Mozes za razliku od Kaknja samo u krug kruziti (nazovimo to nekom prednoscu), dok je Kakanj , Sarajevo u malom. Kad je Kakanj osnovan to znam.
Ne mjeri se kultura stanovanja po starosti grada, vec po ljudima koji u njemu zive.

Ja nisam iz Kaknja, tako da ne mogu govoriti o Kaknju kao o Visokom (samokriticno). Par godina nisam bio ovdje i ovo su moja zapazanja nakon povratka, zato i pise "kad se pogleda sa strane".


Wikipedija nije bas najbolji izvor informacija, ali malo o Kaknju...

Historija

Kakanj se prvi puta spominje u defteru Sandžaka Bosna 1468. godine kao naselje sa oko 90 domaćinstava. Staro historijsko jezgro grada Kaknja se nalazi u naselju koje danas nosi ime Donji Kakanj premda bi prikladniji naziv bio Stari Kakanj. Donji Kakanj je još u tursko doba bio sjedište suda i pazara. Rudnik Kakanj je osnovan 1900. godine. U narednih stotinu godina, Kakanj se intenzivno razvijao bez urbanog planiranja, u početku, samo oko rudnika, a kasnije i na obalama rijeka Zgošće i Bosne što je dovelo do pomjeranja gradskog središta iz Donjeg Kaknja na današnje mjesto u blizini ušća rijeke Zgošće u rijeku Bosnu. Osim Donjeg Kaknja dugu historiju imaju naselja Kraljeva Sutjeska, Zgošća i Doboj. Vezano za historiju Kaknja dugo i žilavo se održava teza kako je grad Kakanj nastao sa istoimenim rudnikom koja nije utemeljena na historijskim činjenicama.
CAUS-VISOKO
Posts: 381
Joined: 14/02/2009 14:00

#155 Re: Visocani?

Post by CAUS-VISOKO »

Majjah wrote:
topcam wrote:Koliko vidim na ovoj temi je cak i gumica imala posla. :lol:

Izmedu Kaknja i Visokog uvijek je postojalo rivalstvo. To nije rivalstvo u pravom smislu rijeci, vec vise nesto poput tihog odavanja priznanja jednog grada drugom gradu.
Neko bi da se govori o Sarajevu i Visokom u vidu nekog poredenja, samo komentarisao

-Sarajevo, Visoko (pogledao upitno) i bez komentara usutio.

Ali, kada se pomenu Kakanj i Visoko, onda krene prica o tome koji grad je bolji.Uvijek je tako bilo,
i uvijek ce tako biti.

Dobro poznajem obadvije carsije (vise carsijice), a sa strane se uvijek bolje mogu vidjeti promjene. U visokom su jedino kolaci i sladoled kod Soka ostali dobri, najbolji u Bosni. Nesto vise novoga ili dobrog da je ostalo u Visokom bas i nema. Postoje "Piramide" ali, da u Ul. Podvisoki ostavis auto i ides pjesice sat vremena, onako od cejfa da odes i vidis nema sanse. Scenario podsjeca na Dalmaciju "..i sunce bi naplacivali da mogu".

Kakanj me odusevio. Prelijepo setaliste, izrazito cisto, velika kultura vozaca auta (stanu kad zelis preci ulicu na pjesackom prelazu), ne samo pojedinac nego gotovo svi. Toga ni u Sarajevu nema (ne mislim na raju sa stranim
registraciskim tablicama, gdje bude budala pa kazu "niko ne staje, necu ni ja vise!!!")

Kad pada kisa nemoras se plasiti da ce te neko zaliti vodom iz kakve lokve, (Isao onim djelom gdje je sad setaliste ili lijevom stranom.)
Kante za smece na svakih 100 m (ljudi ih koriste). Osjecam se sigurnim u Kaknju u sred noci gdje me za razliku od Visokog, nece stalno neko poznat sresti, pozdraviti ili svratiti na kafu. Kad pada kisa, kroz Visoko vise voda tece izmedu poste i bivse vojne zgrade, nego koritom Bosne. Visoko je kao grad jako stagniralo.

Visocani ce radije gledat Vemu kako se raspada, nego pustiti da neko "sa strane" ulozi novac i stvori 100 -njak novih radnih mjesta. U Kaknju mozete vidjeti preljepu zgradu Konzumovog shopping centra.

Visocani ce svakog ko zivi iza semafora (za vas koji niste iz Visokog, to je onaj semafor na ulazu u grad), smatrat seljakom, osim ako nisi iz Sarajeva ili Zenice.

Za mene ce to uvijek biti dva mala gradica, dvije bosanske carsije.
Razlika je bila uvijek samo u raji. Kakanjska je opcenito, bila bolja. Nasa visocka raja vise je podjeljena na mahale i raju koju poznajes iz skole, sa treninga itd.

Uzgred, Bobovac ne pripada kakanjskoj opcini. Dzamija, Dusper kuca i Samostan pripadaju, to je u Kraljevoj Sutjesci.

Da zakljucim, Visoko treba puno toga da uradi da bi vratilo svoj nekadasnji sjaj. Kakanj je napredovao, i sa mog gledista daleko iza sebe ostavio Visoko. Kakanj je izgledom, za Visoko postao New York. :lol:

PS - u Visokom sam pojeo najbolju picu u svom zivotu (nisam jednu deset sam). U centru Kaknja u najelitnijoj
piceriji u gradu, u jednom od preliva kao bonus sam dobio MUHU (koliko se kiselila boga pitaj).
Konobar se cak nije udostojio da kaze oprostite, ali sam mu ipak ostavio baksis.

Visocan.

(mojoj sarajki se svidaju i Visoko i Kakanj njenim jezikom visocanke i visocaci / kakanjke i kakanjci) evo 100 godina joj ponavljam VISOCANI ne VISOCACI, al dzaba nema fajde.
Ne znam sto, ali cini mi se da u ovom pokusaju da se bude objektivan ima neka doza kompleksa spram te visocke carsije koja je upravo prisutna kod vecine onih koji sami sebe proglasise ,,seljacima'' od kad su skontali da zbog konfiguracije i demografske situacije u opstini Visoko, oni koji zive van trokuta semafori-betonski most-sebilj su ti koji kroje kapu i daju sliku gradu Visokom onakav kakav je. Da prevedem onima koji ne razumiju, Opstina Visoko ima prema prognozoma oko 50.000 stanovnika, a samo njih oko 12.000 zivi u gradu. Izbori se dobijaju na zastrasivanjima seoskog stanovnistva da ce im ,,carsijaneri'' ponovo podici rampu i naplacivati maltu (porez za ulazak u grad sa robom u starim vremenima)! Zbog takve politike i takvog stanja glavna ulica koja vodi npr. prema Lukama je sva puna rupa, dok npr. prema Lijesevi i tzv. aerodromu se pravi i treca traka!!!!!
Ti isti seljaci ce za mene uvijek biti seljaci ne zbog mjesta stanovanja, vec zbog raznih navika koje im se ne mogu izbiti iz glave, tipa odbijanja da placaju komunalno i odvoz smeca. A zasto bi to placali kad ima sistem koji funkcionise od pamtivijeka, u kariole natrpaj i odvuci na Bosnu il na Fojnicu pa sa mosta fikni-ha ja ;)
U Visokom ces i po toj kulturi voznje prepoznati ko je iz grada 8) spusten prozor, izbacen lakat, pogled na lijevo da vidi gledal ga koja treba i u autu muzika da se cuje samo bas, taj nije iz carsije :)
Dalje, sto se Kaknja tice, malo si mi preskocio Vardu i onu ciganiju i ono ruglo kad prodjes dole ispod Konzuma, kao i hrpe prosijaka koji su zaposijeli svakih 5 metara na njihovoj jedinoj gradskoj ulici na kojoj su ti stajali soferi da prodjes ;)
Znam da ce sad ispast da svako svog konja hvali, ali zaista mi to nije problem, Visoko i pravi Visocani nisu imali nikad neki kompleks okolnih carsija, mi o njima naprosto ne razmisljamo tako da ne znam od kud te fraze o nekom ,,rivalstvu'' izmedju Visokog i Kaknja. Pa Kaknj je OSNOVAN 1900 godine, kako je i kad onda nastalo to rivalstvo :D :? Nije se djaba u vakat govorilo, da u Brezi i u Kaknju ako se rodi zensko dijete, besiku joj odmah okrecu prema Visokom :lol: :lol:
Majjah, covjek fino i na tenane dade elaboraciju a ti o kompleksima. Tvoj knmpleks je da 'kapu kroje i sliku Visokog grade oni van trokuta'.
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#156 Re: Visocani?

Post by Majjah »

CAUS-VISOKO wrote:
Majjah wrote:
topcam wrote:Koliko vidim na ovoj temi je cak i gumica imala posla. :lol:

Izmedu Kaknja i Visokog uvijek je postojalo rivalstvo. To nije rivalstvo u pravom smislu rijeci, vec vise nesto poput tihog odavanja priznanja jednog grada drugom gradu.
Neko bi da se govori o Sarajevu i Visokom u vidu nekog poredenja, samo komentarisao

-Sarajevo, Visoko (pogledao upitno) i bez komentara usutio.

Ali, kada se pomenu Kakanj i Visoko, onda krene prica o tome koji grad je bolji.Uvijek je tako bilo,
i uvijek ce tako biti.

Dobro poznajem obadvije carsije (vise carsijice), a sa strane se uvijek bolje mogu vidjeti promjene. U visokom su jedino kolaci i sladoled kod Soka ostali dobri, najbolji u Bosni. Nesto vise novoga ili dobrog da je ostalo u Visokom bas i nema. Postoje "Piramide" ali, da u Ul. Podvisoki ostavis auto i ides pjesice sat vremena, onako od cejfa da odes i vidis nema sanse. Scenario podsjeca na Dalmaciju "..i sunce bi naplacivali da mogu".

Kakanj me odusevio. Prelijepo setaliste, izrazito cisto, velika kultura vozaca auta (stanu kad zelis preci ulicu na pjesackom prelazu), ne samo pojedinac nego gotovo svi. Toga ni u Sarajevu nema (ne mislim na raju sa stranim
registraciskim tablicama, gdje bude budala pa kazu "niko ne staje, necu ni ja vise!!!")

Kad pada kisa nemoras se plasiti da ce te neko zaliti vodom iz kakve lokve, (Isao onim djelom gdje je sad setaliste ili lijevom stranom.)
Kante za smece na svakih 100 m (ljudi ih koriste). Osjecam se sigurnim u Kaknju u sred noci gdje me za razliku od Visokog, nece stalno neko poznat sresti, pozdraviti ili svratiti na kafu. Kad pada kisa, kroz Visoko vise voda tece izmedu poste i bivse vojne zgrade, nego koritom Bosne. Visoko je kao grad jako stagniralo.

Visocani ce radije gledat Vemu kako se raspada, nego pustiti da neko "sa strane" ulozi novac i stvori 100 -njak novih radnih mjesta. U Kaknju mozete vidjeti preljepu zgradu Konzumovog shopping centra.

Visocani ce svakog ko zivi iza semafora (za vas koji niste iz Visokog, to je onaj semafor na ulazu u grad), smatrat seljakom, osim ako nisi iz Sarajeva ili Zenice.

Za mene ce to uvijek biti dva mala gradica, dvije bosanske carsije.
Razlika je bila uvijek samo u raji. Kakanjska je opcenito, bila bolja. Nasa visocka raja vise je podjeljena na mahale i raju koju poznajes iz skole, sa treninga itd.

Uzgred, Bobovac ne pripada kakanjskoj opcini. Dzamija, Dusper kuca i Samostan pripadaju, to je u Kraljevoj Sutjesci.

Da zakljucim, Visoko treba puno toga da uradi da bi vratilo svoj nekadasnji sjaj. Kakanj je napredovao, i sa mog gledista daleko iza sebe ostavio Visoko. Kakanj je izgledom, za Visoko postao New York. :lol:

PS - u Visokom sam pojeo najbolju picu u svom zivotu (nisam jednu deset sam). U centru Kaknja u najelitnijoj
piceriji u gradu, u jednom od preliva kao bonus sam dobio MUHU (koliko se kiselila boga pitaj).
Konobar se cak nije udostojio da kaze oprostite, ali sam mu ipak ostavio baksis.

Visocan.

(mojoj sarajki se svidaju i Visoko i Kakanj njenim jezikom visocanke i visocaci / kakanjke i kakanjci) evo 100 godina joj ponavljam VISOCANI ne VISOCACI, al dzaba nema fajde.
Ne znam sto, ali cini mi se da u ovom pokusaju da se bude objektivan ima neka doza kompleksa spram te visocke carsije koja je upravo prisutna kod vecine onih koji sami sebe proglasise ,,seljacima'' od kad su skontali da zbog konfiguracije i demografske situacije u opstini Visoko, oni koji zive van trokuta semafori-betonski most-sebilj su ti koji kroje kapu i daju sliku gradu Visokom onakav kakav je. Da prevedem onima koji ne razumiju, Opstina Visoko ima prema prognozoma oko 50.000 stanovnika, a samo njih oko 12.000 zivi u gradu. Izbori se dobijaju na zastrasivanjima seoskog stanovnistva da ce im ,,carsijaneri'' ponovo podici rampu i naplacivati maltu (porez za ulazak u grad sa robom u starim vremenima)! Zbog takve politike i takvog stanja glavna ulica koja vodi npr. prema Lukama je sva puna rupa, dok npr. prema Lijesevi i tzv. aerodromu se pravi i treca traka!!!!!
Ti isti seljaci ce za mene uvijek biti seljaci ne zbog mjesta stanovanja, vec zbog raznih navika koje im se ne mogu izbiti iz glave, tipa odbijanja da placaju komunalno i odvoz smeca. A zasto bi to placali kad ima sistem koji funkcionise od pamtivijeka, u kariole natrpaj i odvuci na Bosnu il na Fojnicu pa sa mosta fikni-ha ja ;)
U Visokom ces i po toj kulturi voznje prepoznati ko je iz grada 8) spusten prozor, izbacen lakat, pogled na lijevo da vidi gledal ga koja treba i u autu muzika da se cuje samo bas, taj nije iz carsije :)
Dalje, sto se Kaknja tice, malo si mi preskocio Vardu i onu ciganiju i ono ruglo kad prodjes dole ispod Konzuma, kao i hrpe prosijaka koji su zaposijeli svakih 5 metara na njihovoj jedinoj gradskoj ulici na kojoj su ti stajali soferi da prodjes ;)
Znam da ce sad ispast da svako svog konja hvali, ali zaista mi to nije problem, Visoko i pravi Visocani nisu imali nikad neki kompleks okolnih carsija, mi o njima naprosto ne razmisljamo tako da ne znam od kud te fraze o nekom ,,rivalstvu'' izmedju Visokog i Kaknja. Pa Kaknj je OSNOVAN 1900 godine, kako je i kad onda nastalo to rivalstvo :D :? Nije se djaba u vakat govorilo, da u Brezi i u Kaknju ako se rodi zensko dijete, besiku joj odmah okrecu prema Visokom :lol: :lol:
Majjah, covjek fino i na tenane dade elaboraciju a ti o kompleksima. Tvoj knmpleks je da 'kapu kroje i sliku Visokog grade oni van trokuta'.
To je izvor frustracija mnogih koji imaju tu privilegiju ili taj baksuzluk da su iz grada i ja to priznajem ;) Drago mi je samo sto nismo daleko od toga da se Visoko i zvanicno proglasi gradom jer je opstina davno ,,masila'' tu granicu od 50.000 stanovnika. Najkasnije nakon ovog planiranog popisa stanovnistva cemo abd. imati dvije ili 3 opstine pa nek onda svako sebi bira i uredjuje kako mu je najbolje, i oni na Bucima i oni iz carsije i oni iz Mostra! ;)
minela85
Posts: 37
Joined: 25/07/2009 12:49
Location: Sarajevo

#157 Re: Visocani?

Post by minela85 »

Mene za te "seljak-gradanin" rasprave uvijek veze ruzno sjecanje...Iz Sarajeva sam, momak iz Visokog (odnosno sela pored)..jednom prilikom sam dosla da kafu popijem, sjecam se da je bila matura u srednjoj gradevinskoj..Bilo nas je vise na okupu, kad smo krenuli u Orbitu sjest jer odatle najbolje vidimo kad produ maturanti, jedan momak iz drustva nije htio sa nama, jer eto tu sjede samo seljaci, nece on da ga njegova raja vidi da tu sjedi??? I upitah se pa gdje sam to ja dosla?? Sorry, ali takvi "pravi" Visocani samo kvare sliku onog lijepog gradica...Jer poznatoje je da grad cine ljudi ne samo gradevine....Naslusala sam se bila tih prica, ali nekako nisam vjerovala da je to tako....ali kad dozivih to....naravno tom doticnom gospodinu nije smetalo da sjedi sa "seljacima" dok smo se svi druzili u Sarajevu......cudan narod...cudan....
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#158 Re: Visocani?

Post by mirza11 »

minela85 wrote:Mene za te "seljak-gradanin" rasprave uvijek veze ruzno sjecanje...Iz Sarajeva sam, momak iz Visokog (odnosno sela pored)..jednom prilikom sam dosla da kafu popijem, sjecam se da je bila matura u srednjoj gradevinskoj..Bilo nas je vise na okupu, kad smo krenuli u Orbitu sjest jer odatle najbolje vidimo kad produ maturanti, jedan momak iz drustva nije htio sa nama, jer eto tu sjede samo seljaci, nece on da ga njegova raja vidi da tu sjedi??? I upitah se pa gdje sam to ja dosla?? Sorry, ali takvi "pravi" Visocani samo kvare sliku onog lijepog gradica...Jer poznatoje je da grad cine ljudi ne samo gradevine....Naslusala sam se bila tih prica, ali nekako nisam vjerovala da je to tako....ali kad dozivih to....naravno tom doticnom gospodinu nije smetalo da sjedi sa "seljacima" dok smo se svi druzili u Sarajevu......cudan narod...cudan....
Pazi evo ja zivim u famoznom visockom trokutu,i sto se toga tice slazem se da ima klosara u visokom,to su znaci kompleksasi koji su igrom slucaja rodjeni u Visokom,ljudi koji ne znaju sta ce od sebe,vec po citav grad broje zube drugim ljudima i psuju ih,kao vidi ga jebo majku kad je on kupio golfa cvrku,jebo znam mu ja sestru prava je k....,a ono nije :-)

E takvih klocova ima otprilike oko 10 posto,i svi sa vanke i sarajlije i kaknjci nas mjere i konstantno uporadjuju sa njima,i pravi se dojam od visocana kao da su to neki lopovi,probisvijet,kriminalci,ali stvarnost je u potpunosti druga,svijet je miran,rijetko kad ima belaja,ima dosta raje s kojima se mozes fini druzit ............Mislim sto se tice ovih kloceva to su vecinom cure kojih ima poprilicno ogavnih,odvratnih ponasanjem i zbog kojih ostale cure dobijaju imidz azdahe,isto vrijedi i za snazniji spol.........Evo reci cu vam primjer,prosle god. u Sa,sjednem na kafu poslije predavanja sa nekim curama, iz Sarajeva su,i sada pitaju me odakle si,kad sam reko da sam iz Visokog pocele me gladat ko da sam iz govana izaso,wtf kazu mi mislili ti s Dobrinje,Grbavice....nidje veze,

E sto se tice ovog tipa sto brani kakanjce,mislim da je djelomicno u pravu,izlaz je danas puno bolji u Kaknju,i ima jos dobrih stvari,ali iz Visokog su ljudi puno kvalitetniji i dosta ljudi ima slifa za mnoge stvari za razliku od kakanjaca,mozda je mentalitet i drukciji ali visocani su uglavnom puno vise i komunikativniji a i inteligentniji bez pompe takvo je stanje na terenu.....

Ako Bog da insallah nadam se da ce se na popisu napraviti makar tri opcine i svak da ima svoju mahalu i da bude onako kako ko zasluzuje,a ne da nam Munib bude gradonacelnik,stvarno nemam nista protiv seljaka i imao sam djevojaka i iz Mostra i sa Buka ali nedopustivo je da nam se nacelnik bira na ovakav nacin i da se za mostrane prave paralelni budzeti,tu cu i najveceg kloca podrzati protiv ovakog sistema..........

I historijski gledano a i po kavlitetu ljudi Visoko zasluzuje da bude u rangu sa Sarajevom....... :bih:
minela85
Posts: 37
Joined: 25/07/2009 12:49
Location: Sarajevo

#159 Re: Visocani?

Post by minela85 »

Vezano za taj primjer djevojaka iz SA: razumijem te potpuno, ali najzalosnije sto se vjerovatno nijedan od njih nije ni rodila ovdje, nego se doselila nekad u ratu/poslije rata...Sarajevo vise nije sto je bilo..svega se "nakupilo"....zalosno ali tako je..gradovi nam polahko gube onaj "sjaj"...Pa i svi belaji koji se desavaju, sve su to pretezno ljudi koji nisu rodeni ovdje, ne znaju cijenit i ne vole svoje mjesto...Volim svoj grad, i mislim da bi svako trebao voliti svoj...pa bi se ljudi i vise trudili da osvjetle obraz svog rodnog mjesta...
A sto se tice Visokog...volim reci da je grad presladak :) I stvarno to mislim..uzivam uvijek kad dodem tamo, u toj nekoj mirnoj atmosferi...Ali opet ponavljam, ljudi mi nikako nisu jasni...Imam jos i par kolegica sa faxa, pa preko njih sam upoznala jos ljudi...na prvi pogled svi su krasni, ali ta neka "politika" mi nikako nece biti jasna..pogotovo djevojke...o losim iskustvima sa njima da ne pricam :)Ali eto ocito sam te srece da naletim na te "cudake"...nekad se ja tamo osjecam kao "cudak" :)
pozz
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#160 Re: Visocani?

Post by kingtvrtko »

Kakvi neozbiljni komentari o Visokom i Visocanima..Visoko -je najstariji grad u Bosni.Provjerite historiju.Tradicija stotinama godina.Sve okolo/Kakanj,Sarajevo/-pa to je postalo nedavno.
Uvijek je bilo zavisti prema Visocanima,nije ovo nista novo.Hvalospjevi o Kaknju i okolici stvarno je mogao samo Kakanjac napisati.
Visoko je uvijek bilo i bice svjetlosnu godinu ispred.
Univerzitet prije Bolonje...Kulin Ban...Tvrtko I Kotromanic...To su temelji bosanske drzavnosti..Bobovac i Kraljeva Sutjeska su bili-POSLIJE...
I danas svi su iza Visokog.Daleko.
King Tvrtko I Kotromanic
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#161 Re: Visocani?

Post by mirza11 »

minela85 wrote:Vezano za taj primjer djevojaka iz SA: razumijem te potpuno, ali najzalosnije sto se vjerovatno nijedan od njih nije ni rodila ovdje, nego se doselila nekad u ratu/poslije rata...Sarajevo vise nije sto je bilo..svega se "nakupilo"....zalosno ali tako je..gradovi nam polahko gube onaj "sjaj"...Pa i svi belaji koji se desavaju, sve su to pretezno ljudi koji nisu rodeni ovdje, ne znaju cijenit i ne vole svoje mjesto...Volim svoj grad, i mislim da bi svako trebao voliti svoj...pa bi se ljudi i vise trudili da osvjetle obraz svog rodnog mjesta...
A sto se tice Visokog...volim reci da je grad presladak :) I stvarno to mislim..uzivam uvijek kad dodem tamo, u toj nekoj mirnoj atmosferi...Ali opet ponavljam, ljudi mi nikako nisu jasni...Imam jos i par kolegica sa faxa, pa preko njih sam upoznala jos ljudi...na prvi pogled svi su krasni, ali ta neka "politika" mi nikako nece biti jasna..pogotovo djevojke...o losim iskustvima sa njima da ne pricam :)Ali eto ocito sam te srece da naletim na te "cudake"...nekad se ja tamo osjecam kao "cudak" :)
pozz
Heh,nisi jos naletila na prave osobe :D ista je situacija sa mnom,na faxu sa visocankama uopste ne komuniciram,znaci ni cao im ne kazem,a jel cesto naletis u Visoko to jest...........pozzz
minela85
Posts: 37
Joined: 25/07/2009 12:49
Location: Sarajevo

#162 Re: Visocani?

Post by minela85 »

mirza11 wrote:
minela85 wrote:Vezano za taj primjer djevojaka iz SA: razumijem te potpuno, ali najzalosnije sto se vjerovatno nijedan od njih nije ni rodila ovdje, nego se doselila nekad u ratu/poslije rata...Sarajevo vise nije sto je bilo..svega se "nakupilo"....zalosno ali tako je..gradovi nam polahko gube onaj "sjaj"...Pa i svi belaji koji se desavaju, sve su to pretezno ljudi koji nisu rodeni ovdje, ne znaju cijenit i ne vole svoje mjesto...Volim svoj grad, i mislim da bi svako trebao voliti svoj...pa bi se ljudi i vise trudili da osvjetle obraz svog rodnog mjesta...
A sto se tice Visokog...volim reci da je grad presladak :) I stvarno to mislim..uzivam uvijek kad dodem tamo, u toj nekoj mirnoj atmosferi...Ali opet ponavljam, ljudi mi nikako nisu jasni...Imam jos i par kolegica sa faxa, pa preko njih sam upoznala jos ljudi...na prvi pogled svi su krasni, ali ta neka "politika" mi nikako nece biti jasna..pogotovo djevojke...o losim iskustvima sa njima da ne pricam :)Ali eto ocito sam te srece da naletim na te "cudake"...nekad se ja tamo osjecam kao "cudak" :)
pozz
Heh,nisi jos naletila na prave osobe :D ista je situacija sa mnom,na faxu sa visocankama uopste ne komuniciram,znaci ni cao im ne kazem,a jel cesto naletis u Visoko to jest...........pozzz
Ocito nisam naletila ;-)
Naletim ja cesto...pa makar samo na kaficu..odmorim se tamo jednostavno :) Bas sam neki dan i na iftaru bila, da osjetim miris ramazana i u Visokom :)
jadwiga
Posts: 2
Joined: 11/10/2009 18:53

#163 Re:Visoko-najljepše/King Tvrtko

Post by jadwiga »

Visoko je najljepše.Svi su ostali-daleko iza...Image
King Tvrtko Kotromanic
Jadwiga
Aida_CK1
Posts: 6
Joined: 15/12/2009 23:57

#164 Re: Re:Visoko-najljepše/King Tvrtko

Post by Aida_CK1 »

jadwiga wrote:Visoko je najljepše.Svi su ostali-daleko iza...Image
King Tvrtko Kotromanic
Jadwiga
Ja sam Cabarvdicka... :skoljka: :lol:
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#165 Re: Visocani?

Post by Bambi_na_kofeinu »

Samo ne kontam kako se u istoj relaciji spominje da je Visoko samo do semafora i prvi univerzitet koji je...jel'te....u Moštru, mjesto krunisanja je u Arnautovićima a "piramide" na Ravnama :D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#166 Re: Visocani?

Post by Rambo-Amadeus »

Bambi_na_kofeinu wrote:Samo ne kontam kako se u istoj relaciji spominje da je Visoko samo do semafora i prvi univerzitet koji je...jel'te....u Moštru, mjesto krunisanja je u Arnautovićima a "piramide" na Ravnama :D
grad Visoko je u trokutu, to ostalo pobrojano je općina Visoko, dakle šire teritorijalno-administrativno područje, jel sad jasnije ?
User avatar
kreco hakija
Posts: 120
Joined: 04/08/2005 18:47
Location: Afrička Zemlja Safari

#167 Re:

Post by kreco hakija »

visocicaguy wrote:lemes salih, bazen, policajac?
tek sad vidi pitanje.

nije policajac, ima prodavnicu sada, niže opštine. metalik se zove meščini.
pozdrav svim visočanima. :thumbup:
FixedBoy
Posts: 6
Joined: 15/03/2010 20:48

#168 Re: Visocani?

Post by FixedBoy »

Novi site Visocke Raje:

http://www.visocka-raja.com

Dodjite, registrujte se i druzite.
Drzava
Posts: 10
Joined: 09/04/2010 03:13

#169 Re: Visocani?

Post by Drzava »

U Visoko se uvijek dolazilo ,.Izbjeglice uvijek prvo u svim ratovima dodju u Visoko.Znaju gdje je gostoprimstvo daleko najvece.

:
Last edited by Drzava on 15/05/2023 22:35, edited 1 time in total.
JBBalad
Posts: 27
Joined: 30/07/2009 16:51
Location: Middle East

#170 Re: Visocani?

Post by JBBalad »

Pozdrav svima
Neznam kako da se definisem u ovom slucaju?
Rodjen u Sarajevu, odrastao u selu pored Visokog - Uvorici, ali od '04 nisam u BiH, svaka 3 do 4 mjeseca svracam na odmor kod roditelja u Uvorice. Djelimicno imam uvid u situaciju;sto ekonomsku, sto socijalnu(u ovom slucaju bitnija)
Historija je ucinila svoje... nije mi to bas jaca strana pa da ne mrsim konce tu.
Ali ovaj segment odnos u Visokom "selo-grad" rijetko da je funkcionisao;vodeci se svojim iskustvima koji su bili vecinom negativni, odmah se stvara utisak da sam tu bez "bujruma" mada je to vec individualno kako na to reagovati Ekonomski:Mnoge stvari su se promijenile npr. do '92 bilo je 6 mesnica i sve su vlasnici bili iz "trougla" sada 2010 ima 12 ili vise mesnica i sve su vlasnici izvan "trougla", trgovine (male ili velike) su vecinom takodje owned by raja izvan "trougla" itd. reklo bi se da nisam objektivan. Koliko sam informisan stanje je to.
Socialno:Ne mijenja se bas odnos previse onaj od prije '92 i danas.
Sve mjesne zajednice koje okruzuju lijepo Visoko, su bile odbijane od strane unutar "trougla"
Raja koja zivi na Bucima preferirala je da izadje u Kiseljak, nego u Visoko, iz Gracanice isto tako idu u Brezu, Mostrani idu u Kakanj. Pitajte se zasto?
Jeli zato sto je blize? Jeli zbog izbora muzike? i konacno Jeli zbog te predrasude koja je nekada davno stvorena i nekako postaje svakim danom veca. Reci cemo da je svega po malo. Mada je moje licno misljenje ova treca. Ali to je samo moje misljenje.
Ove razlike se osjete ne samo u kaficima, nego na svim mogucim mjestima.
Na poslu; cujem jako neugodna iskustva raje koja radi u Preventu (najveci je primjer)
U skoli: uvijek je jasno bilo Gimnazija je za gradsku raju i svaki koji dodje tu sa strane je visak. SVAKA CAST IZUZECIMA. Ekonomska je ista prica itd.
Fakulteti; Seta se Ferhadijom u Visokom me ne zna, na predavanjima ne zna, na kafi sam papak, ali kad prodjem Ferhadijom tada bi me pozdravili :roll:
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#171 Re: Visocani-SUPERIORNI

Post by kingtvrtko »

Visoko ...najstariji grad u Bosni.Star oko 1000 godina!!!
Usporedba:-Kakanj je osnovan 1900. godine, kada je Bosna bila pod vlašću Austro-Ugarske, u okolini tek otvorenog rudnika uglja, koji je počeo sa proizvodnjom 1902. godine. Sledećih sto godina, Kakanj se razvijao bez urbanog planiranja, u početku, samo oko rudnika, a kasnije i na obalama rijeka Zgošće i Bosne./VIKIPEDIJA/.
*** :thumbup: O postojanju univerziteta u Bosni prije osam vijekova malo se pisalo i govorilo. O tome ne postoji mnogo podataka, ali ono sto je dostupno potvrđuje izuzetnu činjenicu da je "u mjestu koje se zove Bosna" (Visoko) već 1175. godine postojao i djelovao univerzitet, visoko učiliste bosanske vjerske organizacije.
KAD AMATERI POCNU USPOREDJIVATI NEUSPOREDIVO...
Visoko je simbol srednjevjekovne Bosne..Sve ostalo..Kraljeva Sutjeska,Bobovac,Jjace..je bilo poslije Visokog..

King Tvrtko I Kotromanic
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#172 Re: Visocani?

Post by topcam »

"I za vrijeme dugogodisnje turske vlasti, kad je i nastalo danasnje Visoko, prvo kao selo (1477), zatim kao kasaba (1526), razvoj prakticne i poslovne pismenosti samo je usporen, ali nikad nije sasvim stao."
Citat: I. Dzajic
Zemunica
Posts: 26
Joined: 17/03/2009 00:52
Location: Provincija

#173 Re: Visocani?

Post by Zemunica »

Gorštak wrote:Džaba ti sve historijske činjenice. Visočani su uglavnom provincijsko sitnosopstveničko sranje koje misli da će razvlačenjem samoglasnika, umekšavanjem slova š i nepravilnim izgovorom afrikata Č i Ć prilikom govora zvučati urbano i pametno.
:thumbup:
Zemunica
Posts: 26
Joined: 17/03/2009 00:52
Location: Provincija

#174 Re: Visocani?

Post by Zemunica »

Onaj, brate, pretjerujete svi. Iz visočke sam općine, van trokuta, ali nešto ne znam da se toliko ispoljava to negodovanje prema ljudima koji nisu dio trokuta. Pohađala Gimnaziju k'o i svaki drugi učenik iz Mahale, Luka, Carice, nikakve netrpeljivosti nije bilo prema neVisočanima. Naumpade mi da se pričalo i o mjestima za izlazak, činjenica je da Visoko i nema neki noćni život, ali i da ima, ja bih opet išla na ista mjesta i vraćala se kući u isto vrijeme. Poznajem ljude poput mene i u spomenutom Kaknju i u spomenutoj Brezi, i to su ljudi koji izlaze u... pa Visoko! Kolikogod mi bilo bliže i jeftinije izaći u Moštre, ne bih tamo otišla do sa nožem pod vratom: soharsko okruženje, seljačka atmosfera. Ah, da! Minela je spomenula Orbitu i momka koji nije htio sjest u Orbitu jer tu izlaze seljaci. Jako je vjerovatno da se momak nije vodio politikom odakle je ko, nego kakav je ko, politikom kakvom se vodim i ja. Seljak je, po mom mišljenju, osoba s manjkom ukusa, prostim ponašanjem, zadrtim stavovima. Nekako mi je draži onaj slikovitiji izraz: sohar. Dakle, sohara ima bilo gdje, kako van trokuta, tako i u tom čuvenom trokutu. Po mom mišljenju je sohar onaj iz trokuta koji sebe smatram vrijednijim od osobe van famoznog trokuta.

Sad malo s druge strane: posmatrajući ove manje čaršijice po BiH, od ovih koje sam vidjela, Visoko se može poredit još samo sa Konjicom. Koja Breza, koji Vareš, koji Kakanj, Žepče, Kiseljak, Vitez, Fojnica, Ilijaš, Goražde? Treba objektivno gledati na stvari, kao što naprimjer gleda moja kolegica koja je iz Sarajeva i koja je molila da prošetam s njom po Visokom jer grad ima dušu, lijep je.

Moj Bože, i teme na koju se ja javljam :-)
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#175 Re: Visocani?

Post by kurty »

Zemunica wrote:Onaj, brate, pretjerujete svi. Iz visočke sam općine, van trokuta, ali nešto ne znam da se toliko ispoljava to negodovanje prema ljudima koji nisu dio trokuta. Pohađala Gimnaziju k'o i svaki drugi učenik iz Mahale, Luka, Carice, nikakve netrpeljivosti nije bilo prema neVisočanima. Naumpade mi da se pričalo i o mjestima za izlazak, činjenica je da Visoko i nema neki noćni život, ali i da ima, ja bih opet išla na ista mjesta i vraćala se kući u isto vrijeme. Poznajem ljude poput mene i u spomenutom Kaknju i u spomenutoj Brezi, i to su ljudi koji izlaze u... pa Visoko! Kolikogod mi bilo bliže i jeftinije izaći u Moštre, ne bih tamo otišla do sa nožem pod vratom: soharsko okruženje, seljačka atmosfera. Ah, da! Minela je spomenula Orbitu i momka koji nije htio sjest u Orbitu jer tu izlaze seljaci. Jako je vjerovatno da se momak nije vodio politikom odakle je ko, nego kakav je ko, politikom kakvom se vodim i ja. Seljak je, po mom mišljenju, osoba s manjkom ukusa, prostim ponašanjem, zadrtim stavovima. Nekako mi je draži onaj slikovitiji izraz: sohar. Dakle, sohara ima bilo gdje, kako van trokuta, tako i u tom čuvenom trokutu. Po mom mišljenju je sohar onaj iz trokuta koji sebe smatram vrijednijim od osobe van famoznog trokuta.

Sad malo s druge strane: posmatrajući ove manje čaršijice po BiH, od ovih koje sam vidjela, Visoko se može poredit još samo sa Konjicom. Koja Breza, koji Vareš, koji Kakanj, Žepče, Kiseljak, Vitez, Fojnica, Ilijaš, Goražde? Treba objektivno gledati na stvari, kao što naprimjer gleda moja kolegica koja je iz Sarajeva i koja je molila da prošetam s njom po Visokom jer grad ima dušu, lijep je.

Moj Bože, i teme na koju se ja javljam :-)

Nek si nam rekla...
Svaka cast...
Koje bona Visoko... ko god mi je iz Sarajeva dosao, nisam ga mogao "otjerati", koliko mu se Breza svidjela...
Objektivno je gledanje koje kaze "moje je najbolje" :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply