Visocani?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#1 Visocani?

Post by mr__bosnjak »

Ima li ovdje koga iz Visokog? :)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#2

Post by Shoshana »

Pa zar ne citas ti Osmanagica, jadan ne bio :shock: :D

Svi smo ti mi Visocani...Visoko je kolijevka ljudske civilizacije :P

Izvini, ne mogoh odoljeti :lol:
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#3

Post by mr__bosnjak »

Shoshana wrote:Pa zar ne citas ti Osmanagica, jadan ne bio :shock: :D

Svi smo ti mi Visocani...Visoko je kolijevka ljudske civilizacije


Dobro znamo to... :D
adisio
Posts: 232
Joined: 19/04/2006 20:51

#4

Post by adisio »

Mi visocani smo to vazda znali, a vama ostalim su trebale piramide da se u to uvjerite.
User avatar
niskoprofilni
Posts: 344
Joined: 17/12/2006 04:12
Location: Canada

#5

Post by niskoprofilni »

Evo me :D
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#6

Post by genija »

adisio wrote:Mi visocani smo to vazda znali, a vama ostalim su trebale piramide da se u to uvjerite.
A jest vam i dugo trebalo da skontate da imate piramide :D
suzana
Posts: 1
Joined: 16/06/2004 04:38

#7 nove informacije o piramidi?

Post by suzana »

Ja sam rođena Sarajka, koja na žalost gotovo cijeli život živi u Hratskoj, zahvaljujčući očevoj želji u djetinjstvu za koju je istina postao viši opravdani razlog!
No, moja ljubav prema Bosni a osobito prema Sarajevu je ostala zauvijek.
U svim situacijama i na svim mjestima, borim se protiv različitih negativnih
i lažnih slika o Bosni i ljudima iz Bosne.
Međutim, ne bih trenutno sad o ružnim stvarima, nego me zanima jedna informacija ukoliko mi je može netko dati ili me uputiti na odgovarajući mail: a to je, gdje mogu saznati nešto više o eventualnim novim otkrićima u visočkoj piramidi.
U očekivanju poruke, pozdrav! :roll:
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#8

Post by bonsai »

Ukucaj;www.piramidasunca.ba i sve ce ti se samo kazati.
cinderella
Posts: 203
Joined: 09/04/2007 12:17
Location: SARAJEVO

#9

Post by cinderella »

VISOČACI DRAGI!!!! EVO KOLEGICA (KOJA JE IZ VISOKOG) ME CIJELO JUTRO UBI PRIČOM DA JE SINOĆ KOD VAS OKO 3 SATA BIO ZEMLJOTRES ILI NEKI TOBOŽE "GORSKI UDAR"!!! DAJTE,JE LI IKO TO OSJETIO ILI JE ONA MALO PUKLA??? HVALA.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#10

Post by sabanss »

Na listi najzajebanijih visocaci su mi na drugom mjestu:

1. Hercegovci
2. Visocaci
3. Focaci
4. Sandzaklije
5. Krajisnici
6. Istocnjaci
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#11

Post by Svemirski_Jebach »

sto bi u kaknju rekli...ljudi smo nismo visocani :D :D :D
homobalkanikus
Posts: 32
Joined: 17/01/2007 01:17

#12

Post by homobalkanikus »

ma prolupala ti drugarica, ja nisam nista osjetio.....mozda joj mobitel vibrirao... :? :?
nedzad9
Posts: 16
Joined: 21/08/2007 15:32
Location: visoko
Contact:

#13

Post by nedzad9 »

jebes avliju bez piramide :D :D :D :D
razmazena
Posts: 485
Joined: 20/01/2005 23:07

#14

Post by razmazena »

sabanss wrote: Visocaci
:kiss: :faraon1:
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#15 VISOKO -najstariji kraljevksi grad u Bosni

Post by sikibili »

Kraljevski grad-najstariji u Bosni.
I pravi izraz je VISOCANI a ne VISOCACI!
Svi gradovi u Bosni su ipak iza Visokog-daleko.
I Kraljeva Sutjeska,Bobovac,Jajce-kraljevski gradovi su bili poslije!
A Travnik,Sarajevo-stotine godina-POSLIJE !
Svi nesto kritikuju Visoko,ali to je zavist vec stotinama godina.
Ipak smo mi stari aristokratski kraljevksi grad!

Mi smo potpisivali ugovore prije vise od osam stotina godina sa DUBROVNIKOM -o slobodnoj trgovini!
Prije CEFTE
King Tvrtko I Kotromanic
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#16 visocani

Post by sikibili »

Kralj Tvrtko I Kotromanic -krunisan u Visokom(Milama).
U njegovo vrijeme Bosna je drzala ogroman teritorij od ulaza u ZADAR i SPLIT,otoke Korculu,Brac,Hvar,bila vrlo blizu Dubrovnika,drzala danasnji Metkovic.formirala Herceg Novi(!-trg soli),drzala dio dansnje Srbije,bila uvazavana i postovana.
Kraljica JADVIGA ,rodjena u Visokom....
Ovo je tek pocetak-14.stoljece.

Slijede nastavci.

Tvrtko I
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#17 VISOČANI

Post by sikibili »

Prvi Univerzitet u Juznoj Evropi formiran 1175.godine u Visokom.
Prije Bolonje!!!
Papa je slao u 13-om stoljecu svoje emisare po kožice(uštavljene) u Visoko!
Visoko i Milano konkurenti u modi u 13-om stoljecu!!!
Tradicija kožarstva gotovo 1000 godina
Franjevacki samostan star preko 800 godina.
Slijede nastavci.
King Tvrtko
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#18 Visočani-University

Post by sikibili »

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, pretraga
Povelja kralja Tvrtka I - izdata u Moštrima 1380. godine
Povelja kralja Tvrtka I - izdata u Moštrima 1380. godine

Info
Ovaj članak je dio šireg članka: Visoko

O postojanju univerziteta u Bosni prije osam stoljeća malo se pisalo i govorilo. O tome ne postoji mnogo podataka, ali ono sto je dostupno potvrđuje izuzetnu činjenicu da je "u mjestu koje se zove Bosna" (Visoko) već 1175. godine postojao i djelovao univerzitet, visoko učiliste bosanske vjerske organizacije.

Srednjovjekovno naselje pod tim nazivom historičari su locirali u Visočko polje i njegovo pribrežje i to je najstariji i najuži sadržaj pojma Bosna. Ovakvi izvori i tumačenja ostavljaju mogućnost da je u to vrijeme pojam Bosna bio dvoznačan: pod jednim, širim, se podrazumjevala suverena država, a pod užim zbir lokaliteta (Biskupići, Mile, Moštre i Visoki) koji su zajednički činili političko, duhovno i trgovinsko središte države Bosne.

O postojanju visokog učilista u Bosni, direktno ili indirektno, govore četiri historijska izvora koji su ustvari izvještaji i bilješke protivnika bosanske vjere. Bosanske arhive progutalo je vrijeme, ratovi i pustošenja stranih vojski. Podataka o učilistu, bosanskih podataka, nema jer se sadržaj predavanja držao u tajnosti s obzirom da se ova nauka (vjere bosanske) izvan granica zemlje nije priznavala, a sljedbenici su kažnjavani.

Postojanje univerziteta u Bosni može se sa sigurnošću pratiti od 1175. godine iako postoje naznake da je postojao i prije. Time bi on spadao u jedan od prvih evropskih univerziteta. Šta se izučavalo na ovom univerzitetu nije ostalo zabilježeno u pojedinostima. Na osnovu raspoloživih izvora može se smatrati da su se predavanja odnosila na područje vrlo široko shvaćene teologije: ezegeza, teozofija, kosmogonija, antropozofija, medicina, etika, sakramentologija itd. Predavanja su držana na latinskom jeziku zbog mnogih inozemnih studenata. To, samo po sebi, govori o nivou pismenosti u srednjevjekovnoj Bosni.
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#19 Visočani

Post by sikibili »

Na prostoru Visočke općine bilježi se dug kontinuitet življena tako da na ovim prostorima prvi tragovi života datiraju još iz 4000 godine p.n.e. Zbog plodne doline kroz koju protiču dvije rijeke Bosna i Fojnica, područje Visočke općine je uvijek bilo naseljeno, tako da su neolitska nalazišta nađena na obalama rijeka mjestima kao što su Arnautovići, Donje Moštre, Okolište, Zbilje, Ginje, Dvor i tako dalje). Uz čitava naselja nađeni su razni alati, oruđa, i ostali predmeti koji se vežu za taj period.

Od 2002. godine manja iskopavanja i geofizičke prospektive su izvršene u Okolištu. Kao prvi rezultati bili su geomagnetski planovi naselja od 5 kuća sa poveznim putevima. Pronađena su izvrsno očuvana naselja. Topološka, radiometrička, arheološka i botanička anazila pronađenih materijala pokazuju veliki naučni potencijal Okolišta koje pripada kasnom neolitskom periodu.

U septembru 2007. godine Zemaljski muzej je nastavio arheološka istraživanja lokaliteta gdje je prema dosadašnjim istraživanjima procjenjeno da je tu živjelo oko 3.000 ljudi u doba neolita. Starost naselja je, putem C14 metode, procijenjena na 4.700 do 4.500 godina prije nove ere. Do danas ovo je jedno od najvećih naselja pronađenih u BiH, što su pokazali pronađeni materijali, proizvodnja pokretnog arheološkog materijala, i broj kuća otkrivenih geomagnetskim snimanjem. Naselje je bilo zatvorenog tipa i zaštićeno sa pet rovova. Rovovi su služili kao zaštita protiv poplava koje su i danas karakteristične za okolinu gdje je neolitsko naselje pronađeno. Prestižni naučni magazin "Science" je ovaj lokalitet već ranije proglasio jednim od najznačajnijih neolitskih nalazišta u Evropi. [1]

Iliri i Rimsko doba

Područje Visočkog bazena (i centralne Bosne) je naseljavalo Ilirsko pleme Desidijati. Gušenjem Ilirskog ustanka 9. godine i područje Visočke općine ulazi u sastav moćne Rimske imperije. Dokazi su i rimska utvrđenja u Kralupima, Seoči, i Mokronozima, te pisani izvori i rimski putevi koji su prolazili kroz ovo područje.
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#20 Visoko -Prijestolnica Bosne

Post by sikibili »

Kraljevski grad-najstariji u Bosni.
I pravi izraz je VISOCANI a ne VISOCACI!
Svi gradovi u Bosni su ipak iza Visokog-daleko.
I Kraljeva Sutjeska,Bobovac,Jajce-kraljevski gradovi su bili poslije!
A Travnik,Sarajevo-stotine godina-POSLIJE !
Svi nesto kritikuju Visoko,ali to je zavist vec stotinama godina.
Ipak smo mi stari aristokratski kraljevski grad!

Mi smo potpisivali ugovore prije vise od osam stotina godina sa DUBROVNIKOM -o slobodnoj trgovini!
Prije CEFTE
King Tvrtko I Kotromanic
User avatar
Sammurraj
Posts: 43
Joined: 11/07/2007 21:29

#21

Post by Sammurraj »

Lista najljepsih djevojaka:

1. Visocanke
2. i ostale :P
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#22

Post by Majjah »

Dok su se Bosanci nesto pitali u ovoj zemlji, glavni grad i centar drzave je bio u Visokom! Onda dodjose oni Turci i premjestise ga na ono raskrsce 30 km od Visokog! ;)

Sve ostalo je legenda!! :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#23 Visocani

Post by sikibili »

Univerzitet u Visokom formiran 1175.godine.Prije BOLONJE!
Sarajevo-GRAD - formirano 1475.godine.posto su dosli Turci.
300 godina - POSLIJE!!!

U arhivama u Dubrovniku,Zadru,Herceg-Novom-stotine dokumenata o Visokom!
Najznačajniji historijski dokument iz srednjevjekovne Bosne Povelja Kulin-bana potpisana 29.8.1189.godine u Visokom!
Tvrtko I Kotromanic :D :-D
Sarajevo,Travnik,...Turci napravili...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#24

Post by Prozor »

Visoko je bre nase Kosovo :D :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#25 Visočani?

Post by sikibili »

Kosovo?
Spominje se poslije Visokog-300 godina.
Ne spominjite nesto sto je haram usporediti sa kraljevskim gradom ,simbolom srednjevjekovne Bosne.Kosovo je stotine godina poslije...
Visoko se prvi put spominje u desetom stoljecu(Bosna).

Glupe usporedbe ne spominjite.
King Tvrtko I
Post Reply