Visocani?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
olduser
Posts: 361
Joined: 02/01/2008 16:16
Location: forum/ucp.php?i=164

#126 Re: Visocani?

Post by olduser »

Gorštak wrote:sranje koje misli da će razvlačenjem samoglasnika, umekšavanjem slova š i nepravilnim izgovorom afrikata Č i Ć prilikom govora zvučati urbano i pametno.
citava zenicko-sarajevska kotlina ti prica ovako 8)

a i tekst ti je sranjje :P
Sharam
Posts: 49
Joined: 09/05/2007 16:49

#127 Re: Visocani?

Post by Sharam »

olduser wrote:
Gorštak wrote:sranje koje misli da će razvlačenjem samoglasnika, umekšavanjem slova š i nepravilnim izgovorom afrikata Č i Ć prilikom govora zvučati urbano i pametno.
citava zenicko-sarajevska kotlina ti prica ovako 8)

a i tekst ti je sranjje :P
bla bla
Last edited by Sharam on 15/09/2008 03:39, edited 1 time in total.
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#128 Re: Visocani?-

Post by sikibili »

Visoko je najstariji kraljevski grad u Bosni!
Hiljadu godina nas kritikuju,postoji velika zavist jos od srednjeg vijeka pa sve do danas.
Glupe i primitivne kritike o Visokom od cobana i budala su za ocekivat.(Gorstak)
Ambasadori Bosne su vec hiljadu godina iz Visokog.
O Visokom su dokumenti u arhivama i muzejima Dubrovnika,Sankt Petersburga,Venecije...
VISOKO JE ARISTOKRATSKI GRAD .
Svima na znanje.
Ne potenciramo mi historiju radi reda.
Kad dodjete u Visoko,poljubite zemlju koja je rodila kraljevinu Bosnu.Preteču ove današnje Bosne.
O rahmetli Alendaru Nurudinu sve najljepse.Osebujan,svjetski covjek,prijatelj.
Visoko i danas je za ponos.
Industrijsko-trgovacki ponos Bosne.
Uskoro nove fabrike u industrijskoj zoni ,komercijalni centri.Poslije 12 banaka jos 3 dolaze u Visoko.
Usprkos zavisnim,Visoko ide dalje
KING TVRTKO I KOTROMANIC!
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#129 Re: Visocani?

Post by Prozor »

Kad vas procita Enes Begovic...
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#130 Re: Visocani?

Post by Gorštak »

Prozor wrote:Kad vas procita Enes Begovic...
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
To su naše veličine. Poslije Kotromanića Begović. Pjevač. Teniser. I veliki humanista. :lol:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#131 Re: Visocani?-

Post by Miki123 »

sikibili wrote:Visoko je najstariji kraljevski grad u Bosni!
Hiljadu godina nas kritikuju,postoji velika zavist jos od srednjeg vijeka pa sve do danas.
Glupe i primitivne kritike o Visokom od cobana i budala su za ocekivat.(Gorstak)
Ambasadori Bosne su vec hiljadu godina iz Visokog.
O Visokom su dokumenti u arhivama i muzejima Dubrovnika,Sankt Petersburga,Venecije...
VISOKO JE ARISTOKRATSKI GRAD .
Svima na znanje.
Ne potenciramo mi historiju radi reda.
Kad dodjete u Visoko,poljubite zemlju koja je rodila kraljevinu Bosnu.Preteču ove današnje Bosne.
O rahmetli Alendaru Nurudinu sve najljepse.Osebujan,svjetski covjek,prijatelj.
Visoko i danas je za ponos.
Industrijsko-trgovacki ponos Bosne.
Uskoro nove fabrike u industrijskoj zoni ,komercijalni centri.Poslije 12 banaka jos 3 dolaze u Visoko.
Usprkos zavisnim,Visoko ide dalje
KING TVRTKO I KOTROMANIC!
Nisi dobar. :run:
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#132 Re: Visocani?

Post by sikibili »

Visoko -ide dalje!! :run: :-D
PRVI KRALJEVSKI GRAD U BOSNI!
Dobrodošli u kraljevski grad!
Dodjite na trg KRALJEVAC!
Pogledajte Bijelu dzamiju,svjetsko arhitektonsko cudo!
Obidjite FRANJEVACKI SAMOSTAN -star 800 godina!
Prijestolnica Bosne Srebrene!
Vidite kuda je prolazio Kralj Franc Joszef 1913.godine!
V I S O K O -grad koji posjeti 250.000 turista godisnje.
King Tvrtko I Kotromanic
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#133 Re: Visocani?

Post by Vares City »

[quote="sikibili"]Visoko -ide dalje!! :run: :-D
PRVI KRALJEVSKI GRAD U BOSNI!
Dobrodošli u kraljevski grad!
Dodjite na trg KRALJEVAC!
Pogledajte Bijelu dzamiju,svjetsko arhitektonsko cudo!
Obidjite FRANJEVACKI SAMOSTAN -star 800 godina!
Prijestolnica Bosne Srebrene!
Vidite kuda je prolazio Kralj Franc Joszef 1913.godine!
V I S O K O -grad koji posjeti 250.000 turista godisnje.
King Tvrtko I Kotromanic[/quote
Prolazio Franz, a ja?
Moj rahmetli Babo,Dedo,Pradedo,....
De malo,znas...... :bih:
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#134 Re: Visocani?

Post by Vares City »

Jel`to nesto zaglavilo,nema sruje,nisi nesto poplacao,nemas teksta,ne radi ti hepek,...... :bih:
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#135 Re: Visocani?

Post by sikibili »

Vares city?
Komentari od nepismenih su uvijek na nivou trogodisnjeg djeteta.
Visoko-PRVI KRALJEVSKI GRAD U BOSNI. :run:
Mi smo aristokrate.
O seljackim komentarima,samo jedno-zavist.Uvijek zavist.
Uvijek su Visoko kritizirali -stotinama godina.I gradjane Visokog.
To se ne moze izbjeci
Najbolji su uvijek meta. :thumbup:
King Tvrtko I Kotromanic
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#136 Re: Visocani?

Post by Šeherzada »

Sutite tamo.Visoko ima piramide...I Kolegu :-)
User avatar
niskoprofilni
Posts: 344
Joined: 17/12/2006 04:12
Location: Canada

#137 Re: Visocani?

Post by niskoprofilni »

Živim u Visokom, ali nažalost samo par desetina godina.
Da bih bio visočki aristokrata i gospoda trebao bih živjeti barem 200-300 godina u Visokom.
Samo da ispoljim emocije vezane za ove svete krave iz mog sela.
Nešto mi se gade ove aristokrate i gospoda, čuj aristokrate i gospoda, fuj!
Eto, toliko! :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#138 Re: Visocani?

Post by sikibili »

Niskoprofilni!
Kakav tuzan komentar nekakvog djilkosa koji je doplovio u kraljevski grad.I naravno pocne pljuvati .
A nije otisao u Olovo ili Kalesiju,vec u gospodski grad.
U Visoko se uvijek dolazilo ,.Izbjeglice uvijek prvo u svim ratovima dodju u Visoko.Znaju gdje je gostoprimstvo daleko najvece.
Bez ikakvih interesa.Naravno budale vrate ovakvim komentarima.
No ,ne mari.
Mi smo naucili podnositi da nam zavisni i nezahvalni ponekad uzvrate uvredama.
Pokusajte otici u gradove koje navodite kao primjere ljepote.Vares,Kakanj,Maglaj,G.Vakuf...
Vraticete se brzinom munje u Visoko,jer nema ljepse nigdje.Cak i kad se osjeti miris koze iz Preventa...
Wellcome to Kingstown VISOKO!
King Tvrtko Kotromanic
FleetStrike
Posts: 15
Joined: 23/08/2005 13:57
Location: Sarajevo

#139 Re: Visocani?

Post by FleetStrike »

Juuuh!

Visoko je zaista čaršija za poštovanje, posebno od strane nas, bosanskih patriota. Mada ne bi bilo zgoreg da ne pretjerujete s tom pričom, odvad'te malo ba .... Čaršiju treba da cijene njeni građani i to je pravoj čaršiji dosta ....

Doduše, vi makar volite svoju čaršiju a ne ko Zeničani, jedva čekaju kad će nabrat' u rajvoSa .... fuj.

Javio sam se jer sam se prisjetio da je neko, na ovom forumu, u nastupu manijačke gluposti i izdaje svoje čaršije, dakle nicaZe Forever - dakle ta mahnitura je napisala "meni ko da je sva Zenica u Sarajevu .... sve što vrijedi je ovdje". Znam da nije topic, ali morao sam "othuknuti" javno, na ovom forumu pošto sam imao nesreću da sličan komentar čujem od djevojke koja studira u Sarajevu a zabavlja se s mojim jarugom iz Visokog....

I na kraju, bolje Visoko nego Edinburgh, naše je, drevno je, vrijedno je i lijepo je ...

Morel' vako?
User avatar
niskoprofilni
Posts: 344
Joined: 17/12/2006 04:12
Location: Canada

#140 Re: Visocani?

Post by niskoprofilni »

Ne može! Igrom slučaja sam bio u Edinburghu. Stati na zemlju i shvatiti gdje si, ko si, šta si i koliko zapravo vrijediš. Tako može. Kad čovjek iziđe iz ljušture i kad ga ne zaglupljuju onda mu se mnogi vidici otvore i postane osvješćen. Dotad, "haristokratija ga ubija u potiljak". :D
adisio
Posts: 232
Joined: 19/04/2006 20:51

#141 Re: Visocani?

Post by adisio »

Uvjek mi je bilo interesantno to kako postoji velika potreba ne-visocana da govori protiv visokog i ljudi iz visokog. Neki na forumu spomenuse da je to ljubomora, zavist, ali ja ne mislim da je to ipak visoko je jedna prosjecna bosanska carsija koja se eto zadesila tu u blizini sarajeva i zenice, pa ono po obicaju Bosanski ovi imaju priliku da podcjenjuju manje carsije isto onako kako i visocani podcjenjuju ove iz Kaknja, Ilijasa, Breze, Varesa itd itd.. Druga stvar mi je bila interesantna je to da i visocani stvarno uvjek pokusaju da se dokazu da je visoko nesto posebno, da je nad prosjecno, stavljaju ga na nivo sarajeva ili cak vise i sta ja znam. To do nekle mogu i da razumijem, jer svaka osoba ce biti ponosna na svoju carsiju isto kao sto sam i ja ponosan na svoje Visoko.
Historijske cinjenice su tu da se Visoko ima dugu tradiciju, i da je nekad bilo od vaznog znacaja i to se nebi trebalo pobijati. Druga stvar Visoko je stvarno lijepo mjesto, lijep centar grada, onako jos uvjek koliko toliko odrzan stari dio grada sto je meni veliki plus u svakoj bosanskoj carsiji gdje je to odrzano. Visoko jos koliko toliko drzi taj starobosanski Bosnjacki duh, recimo sam grad ima 9 Dzamija, i u svakoj se jos uvjek klanja svih 5 vakat namaza. U isto vrijeme Visocani se ponose i svojim Samostanom i pravoslavnom crkvom. Danas ipak Visoko prolazi kroz neku depresiju mozemo reci, korupcija koja vlada ne samo u visokom nego u citavoj zemlji, rusi ljepote grada, neplanskom gradnjom zgradurina u samom jezgru starog dijela grada unistava draz stare carsije. Vaznost grada u regiji je opala i time sto u ovo posljeratno vrijeme ekonomska snaga visokog znatno manja u odnosu na onu prijeratnu ako usporedimo sa drugim gradovima regije. Prije rata Visoko je ipak imalo veliki broj preduzeca koji su bili jaki na drzavnom nivou. Znaci za jedan mali gradic ipak je velika prednost kada ima preduzeca u razlicitim ekonomskim oblastima koja su recimo u vrhu konkurencija na drzavnom nivou pa u nekim slucajevima i sire. To je donekle i bio najveci razlog i luksuz koji su visocani uzivali i mozda i razlog zbog kojeg su postali malo sto bi ostali rekli "UFURANI". Problem je sto i dan danas visocani pokusaju da dokazu ostalima sta je Visoko, i ko su Visocani, odnoseci se na to prije ratno vrijeme, ali je cinjenica da danasnja ekonomska moc visokog je srozana na minimum. Sa slabijom ekonomijom imamo i slabija sportska udruzenja, manji broj umjetnika, skolovanih ljudi, veci broj kriminala, korupcije, nesigurnosti gradjana itd. Medjutim to je proces koji traje i trajat ce i nikad neznamo dali visoko moze opet da ugleda onaj sjaj koji je nakd imao, mada opet ponavljam i ovakvo visoko kakvo je sad treba da bude ponos svakog Bosanca i Hercegovca, isto kao sto svakom visocanu trebaju da budu ponos i Sarajevo, i Zenica i Kakanj i Breza...
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#142 Re: Visocani?

Post by Van Halen »

adisio wrote:Uvjek mi je bilo interesantno to kako postoji velika potreba ne-visocana da govori protiv visokog i ljudi iz visokog. Neki na forumu spomenuse da je to ljubomora, zavist, ali ja ne mislim da je to ipak visoko je jedna prosjecna bosanska carsija koja se eto zadesila tu u blizini sarajeva i zenice, pa ono po obicaju Bosanski ovi imaju priliku da podcjenjuju manje carsije isto onako kako i visocani podcjenjuju ove iz Kaknja, Ilijasa, Breze, Varesa itd itd.. Druga stvar mi je bila interesantna je to da i visocani stvarno uvjek pokusaju da se dokazu da je visoko nesto posebno, da je nad prosjecno, stavljaju ga na nivo sarajeva ili cak vise i sta ja znam. To do nekle mogu i da razumijem, jer svaka osoba ce biti ponosna na svoju carsiju isto kao sto sam i ja ponosan na svoje Visoko.
Historijske cinjenice su tu da se Visoko ima dugu tradiciju, i da je nekad bilo od vaznog znacaja i to se nebi trebalo pobijati. Druga stvar Visoko je stvarno lijepo mjesto, lijep centar grada, onako jos uvjek koliko toliko odrzan stari dio grada sto je meni veliki plus u svakoj bosanskoj carsiji gdje je to odrzano. Visoko jos koliko toliko drzi taj starobosanski Bosnjacki duh, recimo sam grad ima 9 Dzamija, i u svakoj se jos uvjek klanja svih 5 vakat namaza. U isto vrijeme Visocani se ponose i svojim Samostanom i pravoslavnom crkvom. Danas ipak Visoko prolazi kroz neku depresiju mozemo reci, korupcija koja vlada ne samo u visokom nego u citavoj zemlji, rusi ljepote grada, neplanskom gradnjom zgradurina u samom jezgru starog dijela grada unistava draz stare carsije. Vaznost grada u regiji je opala i time sto u ovo posljeratno vrijeme ekonomska snaga visokog znatno manja u odnosu na onu prijeratnu ako usporedimo sa drugim gradovima regije. Prije rata Visoko je ipak imalo veliki broj preduzeca koji su bili jaki na drzavnom nivou. Znaci za jedan mali gradic ipak je velika prednost kada ima preduzeca u razlicitim ekonomskim oblastima koja su recimo u vrhu konkurencija na drzavnom nivou pa u nekim slucajevima i sire. To je donekle i bio najveci razlog i luksuz koji su visocani uzivali i mozda i razlog zbog kojeg su postali malo sto bi ostali rekli "UFURANI". Problem je sto i dan danas visocani pokusaju da dokazu ostalima sta je Visoko, i ko su Visocani, odnoseci se na to prije ratno vrijeme, ali je cinjenica da danasnja ekonomska moc visokog je srozana na minimum. Sa slabijom ekonomijom imamo i slabija sportska udruzenja, manji broj umjetnika, skolovanih ljudi, veci broj kriminala, korupcije, nesigurnosti gradjana itd. Medjutim to je proces koji traje i trajat ce i nikad neznamo dali visoko moze opet da ugleda onaj sjaj koji je nakd imao, mada opet ponavljam i ovakvo visoko kakvo je sad treba da bude ponos svakog Bosanca i Hercegovca, isto kao sto svakom visocanu trebaju da budu ponos i Sarajevo, i Zenica i Kakanj i Breza...
Pozdrav od pravog Sarajlije, koji voli svaki grad u našoj lijepoj BiH.
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#143 Re: Visocani?

Post by zalizani »

Visočani su klocevi,čast izuzetcima :mrgreen:
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#144 Re: Visocani?

Post by Rambo-Amadeus »

eki zalizanog :D
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#145 Re: Visocani?

Post by iz dna duše »

Svako voli svoj grad i treba da je tako...
Nije bitno je li mali ili veliki, isto kao što pod "seljak" ne smatramo čovjeka koji živi na selu, tako i malo mjesto ne mora da znači odmah provincija, jer znamo da provincije ima i te kako u velikm gradovima...(hoćete primjer? :D )
Ne shvatam isto zašto ljudi iz drugih gradova pljuju i ismijavaju gradove u kojima ne žive...
Po meni je bitno da svaki grad ima dušu, onu svoju, prepoznatljivu...
Mene samo smeta navala kiča svugdje, što uništava sve naše čaršije, pa i Baščaršiju. Tu nije ni Viskoko izuzetak...mislim da se protiv toga treba boriti...Imitacije imitacija su svugdje oko nas...
Eh, druga stvar su urbanistička (ne)rješenja)velikog broja naših gradova...Pa ipak, ja i te gradove volim (kritički gledam na njihovu arhitekturu), ali ih volim...Volim ih zbog ljudi, jer jedan grad, jednu čaršiju čine ili ne čine ljudi koji tu žive...
A što se tiče ljepote centra Visokog-čaršije, imalo bi se šta tu poraditi, kao i u većini gradova BiH...znaju to Visočani...
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#146 Re: Visocani?

Post by mirza11 »

Sarajlije bi trebale da u sred grada dizu spomenike visocanima i da se obracaju sa postovanjem jer mi smo vas prvi naoruzavali i to je tako trajalo citav rat,bez oruzja iz Visokog k.... bi se Sa odbranilo........................toliko za sad
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#147 Re: Visocani?

Post by Toto »

Gorštak wrote:Džaba ti sve historijske činjenice. Visočani su uglavnom provincijsko sitnosopstveničko sranje koje misli da će razvlačenjem samoglasnika, umekšavanjem slova š i nepravilnim izgovorom afrikata Č i Ć prilikom govora zvučati urbano i pametno.
Ako je u Visokom nekad i bilo nešto lijepo, to je danas završeno prošlo vrijeme. Visočanin se nije mogao riješiti esnafskog sitnosopstveničkog duha koji nije dao čaršiji da zanati prerastu u industriju.
Zato postoji more postova ovog nekog (nisam zapamtio nick, piše Tvrtko I na kraju uvijek) o nekoj davnoj prošlosti sa kojom stvarni život danas nema nikakve veze. O svemu tome svjedoči kulturni događaj No 1. u toku godine: popularni Vašar. Možeš ti buraz pričati šta hoćeš, ali to je mjera kulture mahale. Kad je Visoko preraste, onda će se Vašar ukinuti.
Nema više raje u Visokom. Zadnji čovjek je bio rahmetli Alendar Nurdin Dino.

ti mora da si ozenjen iz Visokog pa si doso ovdje da podjelis svoju muku i cemer
:-D :-D :-D :-D
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#148 Re: Visocani?

Post by topcam »

Toto wrote:

ti mora da si ozenjen iz Visokog pa si doso ovdje da podjelis svoju muku i cemer
:-D :-D :-D :-D

Toto, gdje si vidio da se djevojke iz Visokog udaju u (SA, ZE Kakanj ili bilo gdje drugo) obicno se momci zene u Visoko ;-)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#149 Re: Visocani?

Post by Toto »

topcam wrote:
Toto wrote:

ti mora da si ozenjen iz Visokog pa si doso ovdje da podjelis svoju muku i cemer
:-D :-D :-D :-D

Toto, gdje si vidio da se djevojke iz Visokog udaju u (SA, ZE Kakanj ili bilo gdje drugo) obicno se momci zene u Visoko ;-)

a odakle ti znas gdje planinari gorstak
moze on visocanku fasovat i u Mostaru
Mostar pun gorstaka
kad god sjednes sa mostarcem u Mostaru svaka mu druga
vidi ovoga Šljego vidi onaj sljego
ima putnik namjernik osjecaj da je pola Mostara neki gorstaci i visocani
malibega
Posts: 2
Joined: 25/07/2009 21:26

#150 Re: Visocani?

Post by malibega »

sikibili wrote:Niskoprofilni!
Kakav tuzan komentar nekakvog djilkosa koji je doplovio u kraljevski grad.I naravno pocne pljuvati .
A nije otisao u Olovo ili Kalesiju,vec u gospodski grad.
U Visoko se uvijek dolazilo ,.Izbjeglice uvijek prvo u svim ratovima dodju u Visoko.Znaju gdje je gostoprimstvo daleko najvece.
Bez ikakvih interesa.Naravno budale vrate ovakvim komentarima.
No ,ne mari.
Mi smo naucili podnositi da nam zavisni i nezahvalni ponekad uzvrate uvredama.
Pokusajte otici u gradove koje navodite kao primjere ljepote.Vares,Kakanj,Maglaj,G.Vakuf...
Vraticete se brzinom munje u Visoko,jer nema ljepse nigdje.Cak i kad se osjeti miris koze iz Preventa...
Wellcome to Kingstown VISOKO!
King Tvrtko Kotromanic

ma daj šta blatiš ostale gradove botu ... vazda ste VI VISOČANI BILI LOPOVI !!!
samo da vam je "lahke" zaradit preko leđa drugih

što se tiče KAKNJA imamo sve što vi nemate
KRALJEVSKI GRAD BOBOVAC ... VRIJEDNIJE VEC SVE VAŠE ... SAMOSTAN U KRALJ. SUTJESCI
NAJSTARIJA DŽAMIJA U BiH U KRALJ. SUTJECI
... lafo neke piramide imate ... ccc obično brdo ba ... POKLOPI SE I NE VRIJEĐAJ !!!
:) :) :) :)
Post Reply