Visina plate u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Slo Burner

Re: Visina plate u BiH

Post by Slo Burner » 12/12/2013 00:42

Dajem mobitel za pola tih slobodnih dana :D

winner88

Post by winner88 » 01/02/2014 18:50

Pozz

Da li netko zna kako je raditi u robnoj kuci domod, eš company d.o.o. Sarajevo.
Uvjeti rada, kakvi su kao firma, buduci da su jako veliki i imaju dosta veliku ponudu, kao i dosta svoj trgovina.

hvala :)

Ana Maria

Post by Ana Maria » 22/04/2016 07:31

Plata u butiku Planika?

zavezata-vreca

Post by zavezata-vreca » 22/04/2016 20:02

Plata sa toplim oko 1200 trinaesta plata regres praznici se spajaju sa vikendom 4 sedmice odmora ... Prekovremenog nema radno vrijeme 8 do 4 ...struka ekonomija ... Inzinjeri imaju 1700 - 3500

Last December

Post by Last December » 23/04/2016 12:51

kentachdis wrote:Po zanimanju diplomirani inžinjer geodezije, 2 godine radnog iskustva u struci, položen stručni ispit, radno vrijeme od 8 00 do 16 30, subote se rade po potrebi, plata 520KM+topli obrok 12KM za radni dan. Prvu godinu dana sam radio za 400KM+12KM topli obrok za radni dan. Što se tiče geodezije, plate kod privatnika (zajedno sa toplim obrokom i svim ostalim primanjima) se kreću od 650 do 1200. Ovi što zarađuju 1200 i malo više su uglavnom terenci i rade u svakakvim uslovima (oko miniranih polja, po stijenama, na jako niskim i visokim temperaturama). U državnim firmama, katastri su oko 1200 (za dipl inž) ali oni mogu zaraditi i na druge načine, najbolje je naći posao u telekomu i elektroprivredi, jedna kolegica radi u elektroprivredi i ima platu sa toplim preko 2000KM+regres i sve ostalo. Posao se može naći ali čest je slučaj da je u pitanju maksimalno iskorištavanje, radno vrijeme kako gazda hoće, plata se smanjuje kad je njemu ćejf i svašta nešto. Ljudi žele da rade, ali ne žele da budu robovi, a ovo što se dešava po privatnim firmama je moderno robstvo.

Kakvo je danas stanje u geodeziji?

fragola

Post by fragola » 23/03/2017 21:54

Citam ove postove, uglavnom iz 2013 i zanima me generalno kakvo je stanje danas. Koliko vidim vecina plata o kojima se ovdje pricalo su poprilicno mizerne - mislim - sve ispod ukupno 1.000 KM je mizerno, posebno ako si inzinjer, ili imas neko fakultetsko obrazovanje..

Niko nije pisao o kojim gradovima i kantonima se radi, jer mislim da su generalno plate bolje u Sarajevu, nego u Zenici ili Tuzli. Mozda se i varam, mozda je u privatnom sektoru sve to tu negdje.

U svakom slucaju, nadam se nekim svjezim misljenjima i informacijama? :)

zavezata-vreca

Post by zavezata-vreca » 23/03/2017 22:24

Ko god razmislja na nacin da treba da ima platu bigovsku jer je eto inzEnjer, taj zasluzuje minimalac. 95% obrazovanih ljudi kod nas su cisti prosjek. Kako je potraznja radne snage veca od ponude plate su takve kakve jesu. Prosjecan ekonomista ili masinac nikako ne treba da bude placeniji od bravara eksperta ili frizera experta. Znam masinaca koji rade za 5 stoja a isto sa mnom rade varioci koji izadju na 1500 + mjesecno.

fragola

Post by fragola » 23/03/2017 23:04

zavezata-vreca wrote:Ko god razmislja na nacin da treba da ima platu bigovsku jer je eto inzEnjer, taj zasluzuje minimalac. 95% obrazovanih ljudi kod nas su cisti prosjek. Kako je potraznja radne snage veca od ponude plate su takve kakve jesu. Prosjecan ekonomista ili masinac nikako ne treba da bude placeniji od bravara eksperta ili frizera experta. Znam masinaca koji rade za 5 stoja a isto sa mnom rade varioci koji izadju na 1500 + mjesecno.

Ja se slazem s tobom u potpunosti, ali cuj realnost je da je jedan od faktora plate i stepen obrazovanja. U konacnici dobar radnik s kojim god stepenom obrazovanja ce se s vremenom dokazati i zaraditi vecu platu, ili ce biti otpusten, jer poslodavcu nista tvoja diploma ne znaci ako ne znas raditi (osim ako je poslodavac drzava, naravno :D ). Ipak, gledajuci od neke startne plate - fakultetski obrazovanom zaposleniku bi bio red, je li, ponuditi makar simbolicno vecu platu?

mirsek

Post by mirsek » 24/03/2017 00:16

zavezata-vreca wrote:Ko god razmislja na nacin da treba da ima platu bigovsku jer je eto inzEnjer, taj zasluzuje minimalac. 95% obrazovanih ljudi kod nas su cisti prosjek. Kako je potraznja radne snage veca od ponude plate su takve kakve jesu. Prosjecan ekonomista ili masinac nikako ne treba da bude placeniji od bravara eksperta ili frizera experta. Znam masinaca koji rade za 5 stoja a isto sa mnom rade varioci koji izadju na 1500 + mjesecno.

Mislim da bi svaki prosjecni masinac i ekonomista sa ogromnom radoscu odmah potpisao za tu platu od 1500 KM za ekspert varioca ili expert bravara ili frizera. Mislim da bi vecina i za manje radila. Ipak sve ispod 1000 KM vec prelazi u slabo placen posao za ekonomistu ili masinca . Realno tada je to uzalud potroseno vrijeme na skolovanje i zavrsavanje fakulteta ako radis u struci za platu 600-800 KM, mislim na one sa duzim stazom, ne na pocetnike.

TRANCE

Post by TRANCE » 24/03/2017 00:35

fragola wrote:Citam ove postove, uglavnom iz 2013 i zanima me generalno kakvo je stanje danas. Koliko vidim vecina plata o kojima se ovdje pricalo su poprilicno mizerne - mislim - sve ispod ukupno 1.000 KM je mizerno, posebno ako si inzinjer, ili imas neko fakultetsko obrazovanje..

Niko nije pisao o kojim gradovima i kantonima se radi, jer mislim da su generalno plate bolje u Sarajevu, nego u Zenici ili Tuzli. Mozda se i varam, mozda je u privatnom sektoru sve to tu negdje.

U svakom slucaju, nadam se nekim svjezim misljenjima i informacijama? :)

Prosječna plata u BiH 2013. prema statistici je bila 827 KM, a 2016. 838 KM. Razlika od 11 KM za 3 godine ili povećanje od 3 i nešto KM svake godine :lol:

cakaniboy

Post by cakaniboy » 28/04/2017 07:41

Federacija BH

Image
Image
Image
Image

VladaFBiH

Post by VladaFBiH » 28/04/2017 14:01

cakaniboy wrote:Federacija BH

Da budem iskren - pozitivno sam iznenađen s ovim jer većina parametara je u finom plusu... jedino što je zabrinjavajuće ogromno povećanje broja penzionera i dijela javne uprave/obrazovanja

victom

Post by victom » 28/04/2017 14:05

:thumbup:
Last edited by victom on 28/04/2017 14:20, edited 1 time in total.

cakaniboy

Post by cakaniboy » 28/04/2017 14:18

VladaFBiH wrote:
cakaniboy wrote:Federacija BH

Da budem iskren - pozitivno sam iznenađen s ovim jer većina parametara je u finom plusu... jedino što je zabrinjavajuće ogromno povećanje broja penzionera i dijela javne uprave/obrazovanja

a djece sve manje

način za uhljebljavanje na budžetske jasle, (a ovisno koja opcija uzjahala na vlast) partijskih drugova (komunjare) ili jarana (zelembaći SDA) i njihovih familija, žena, zetova, snaha...švalerki

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 25/05/2017 07:08

Počinjem raditi kao vozač u dostavi, sa kombijem i kamionom do 7,5 tona (C1 kat). Nemam dana iskustva i idem na obuku prvi mjesec sa kolegom, a početna plata 750 KM sa toplim obrokom, radi se 5 dana u sedmici. Kad počnem raditi sam plata raste, i može doći do 1000 KM. Ja prezadovoljan, s obzirom da pola fakulteta ne može navući ovu platu u Bosni. Ko vozi velike kamione u unutrašnjem transportu ima između 1000-1500 KM u zavisnosti od tura, a ko vozi špediciju 2000-2500 KM.

senadd

Post by senadd » 25/05/2017 10:51

A ovi preko 1000KM,molim te da se raspitaš koliko vremena provedu u vozilu i garaži(od trenutka javljanja na posao).
Ako je to manje od 180 sati/mjesečno,onda je OK.
Kako ide ova računica???

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 25/05/2017 13:08

senadd wrote:A ovi preko 1000KM,molim te da se raspitaš koliko vremena provedu u vozilu i garaži(od trenutka javljanja na posao).
Ako je to manje od 180 sati/mjesečno,onda je OK.
Kako ide ova računica???

Zavisi kakve ture dobiješ, u ovom poslu nema radnog vremena, treba biti fleksibilan. Nekad zapadne tura na kojoj ostaneš svega 6 sati i ideš kući a nekad odeš dalje i ostaneš dva dana jer moraš prespavati da ne probiješ dozvoljeno vrijeme vožnje. Što je tura dalja veća je i dnevnica i to se sve na kraju sračuna uz platu koja je uglavnom minimalac. Plata vozača se sastoji od 400-500 KM plus dnevnice u zavisnosti šta je se i koliko se vozilo taj mjesec tako da izađe između 1000-1500 KM. U većini firmi si slobodan dva dana u sedmici jer vozač sedmično mora odmarati neprekidno 45 h (tzv.vikend pauza), mada ih ima koji to ne poštuju jer kod nas se kontrola završava podmićivanjem, a nerijetko su i vozači tu krivi jer pojedicni insistiraju da što više voze kako bi više zaradili. Govorim isključivo za unutrašnji transport, u špediciji bukvalno živiš u kamionu, ali para nije loša ko voli takav način života.

dgL_

Post by dgL_ » 25/05/2017 17:32

Jedno pitanje za sve vas da vidim kako razmisljate...

Radite u jednoj renomiranoj stranoj firmi, u upravi ste i radite apsolutno sve sto treba (pakovnje tuzbi, fakturisanje, pecacenje, rad na racunaru office, SAP, pravljenje ponuda, naeudzbi, au medjuvremenu i telefonirate sa kupcima) svd ide onako lako treba... Radno vrijeme je od pola 8 do pola 5 otprilike. Vikendi slobodni, praznici slobodni... Imate hajmo reci platu oko 1200 KM (sa svime) i u slucaju ispunjavanja planova zadatih moze narasti i do 1500 KM... Imate regres i 13. Platu... Uz to zensko ste... Radite tu nekih 6-7 mjeseci... I pocnete da se kosite sa stavovima sefa (covjeka kojeg je direktor postavio da vam bude nadredjen) i trpite strasan mobing na poslu... Direktor stoji iza tog sefa i nema sanse da razumije ono sto mu vi govorite... To dodje do odredjene granice kada vise ne mozete da tepite pritisak... Sta bi ste uradili?

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 25/05/2017 22:47

Bolje i manja plata a posao bez stresa...

Black swan

Post by Black swan » 25/05/2017 22:56

to i ja kazem
i dodajem
bolje lezat nego stzajat

ali nije ni to solucija

Edin H.

Post by Edin H. » 25/05/2017 23:02

dgL_ wrote:Jedno pitanje za sve vas da vidim kako razmisljate...

Radite u jednoj renomiranoj stranoj firmi, u upravi ste i radite apsolutno sve sto treba (pakovnje tuzbi, fakturisanje, pecacenje, rad na racunaru office, SAP, pravljenje ponuda, naeudzbi, au medjuvremenu i telefonirate sa kupcima) svd ide onako lako treba... Radno vrijeme je od pola 8 do pola 5 otprilike. Vikendi slobodni, praznici slobodni... Imate hajmo reci platu oko 1200 KM (sa svime) i u slucaju ispunjavanja planova zadatih moze narasti i do 1500 KM... Imate regres i 13. Platu... Uz to zensko ste... Radite tu nekih 6-7 mjeseci... I pocnete da se kosite sa stavovima sefa (covjeka kojeg je direktor postavio da vam bude nadredjen) i trpite strasan mobing na poslu... Direktor stoji iza tog sefa i nema sanse da razumije ono sto mu vi govorite... To dodje do odredjene granice kada vise ne mozete da tepite pritisak... Sta bi ste uradili?

U suru Mumine. :izet:

victom

Post by victom » 25/05/2017 23:09

sve zavisi.
ali vidjećeš tek mobinga kad kažeš familiji da hoćeš napustiti posao. :D
ako uspiješ da iskuliraš, radi i dalje. A ako si osjetljiv tip i to te grize, napusti.
generalno naši posladavci te gledaju kao roba, koji treba biti zahvalan što je dobio posao uopšte.

karanana

Post by karanana » 25/05/2017 23:12

Cuj u upravi a radi sve ove poslove. I jos je najmanje dvojica jebu kako stignu. I jos plata 1200. Jebo ti tu upravu i poziciju kad tramvajdzija i onaj sto radi u naplatnim kucicama ima vecu platu.

Rizvan

Post by Rizvan » 25/05/2017 23:28

Ti najbolje možeš procijenti kakva će ti biti situaciija za pet, deset meseci, godinu dana, ako misliš da se ništa neće promijeniti, bolje je napustiti na vrijeme.

A postoji i druga varijanta, da pokažeš zube, ti šefovčići se znaju okomiti na onog koga vide da mogu. Kad im pokažeš zube, naročito pred kolektivom, obično se povuku i smire. E sad sve ovisi koliki je taj šef pacijent, kakva je tvoja osobnost, jesi li introvertna....Ali jedno je sigurno, najgora opcija je šutjeti i trpiti, naročito ako te verbalno podjebava, postavi se u zen mood i podjebavaj i ti njega kroz sarkazam, načito pred kolegama.....

Opet kažem sve ovisi kakva si ličnost, ako misliš da nisi dovoljno jaka bolje je pobjeći na vrijeme.

dgL_

Post by dgL_ » 26/05/2017 00:28

Rizvan wrote:

Ti najbolje možeš procijenti kakva će ti biti situaciija za pet, deset meseci, godinu dana, ako misliš da se ništa neće promijeniti, bolje je napustiti na vrijeme.

A postoji i druga varijanta, da pokažeš zube, ti šefovčići se znaju okomiti na onog koga vide da mogu. Kad im pokažeš zube, naročito pred kolektivom, obično se povuku i smire. E sad sve ovisi koliki je taj šef pacijent, kakva je tvoja osobnost, jesi li introvertna....Ali jedno je sigurno, najgora opcija je šutjeti i trpiti, naročito ako te verbalno podjebava, postavi se u zen mood i podjebavaj i ti njega kroz sarkazam, načito pred kolegama.....

Opet kažem sve ovisi kakva si ličnost, ako misliš da nisi dovoljno jaka bolje je pobjeći na vrijeme.

Hvala na misljenju, usput ja nisamu
Zensko niti ta osoba... Saml sam hipoteticki postavio stvari...

Jako nezgodna situacija u svakom slucaju...

Post Reply