Visina plate u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#26 Re: Visina plate u BiH

Post by un1ted »

U jbte...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#27 Re: Visina plate u BiH

Post by Better Man »

Baby Jane wrote:Sa toplim obrokom, a u vecini banaka ljudi na salterima imaju 500 i sa toplim izadju na jedva 750. Jad i cemer. A, da ne pricam kakvi su im uvjeti i koliko ih maltretiraju - i u bankama i lizing drustvima

Sent from my C6903 using Tapatalk
Nije tačno! Moja prijateljica je u Banci imala sa toplim oko 1600 KM, tako da je šuplja da je plata u banci sa VSS 1200 KM sa toplim!
statixx
Posts: 8787
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#28 Re: Visina plate u BiH

Post by statixx »

Baby Jane wrote:Sa toplim obrokom, a u vecini banaka ljudi na salterima imaju 500 i sa toplim izadju na jedva 750. Jad i cemer. A, da ne pricam kakvi su im uvjeti i koliko ih maltretiraju - i u bankama i lizing drustvima

Sent from my C6903 using Tapatalk
Koja je to banka - Procredit?

Drug mi radi na salteru i plata mu je oko 1.200 KM, ima regres, trinestu platu i mjesec godisnjeg odmora, plus svi praznici, a radno vrijeme u smjenama po sedam sati. E hajde nadji privatnu firmu u kojoj ces za sedam sati zaraditi ovu platu i pri tome imati iste ovakve uslove.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#29 Re: Visina plate u BiH

Post by Baby Jane »

Po onome sto su meni rekli: ProCredit, BBI i Sparkasse, plus Raiffeisen Leasing (ako cemo vec navoditi imena firmi). Ne znam nikoga u UniCredit ili Raiffeisen bankama na salteru pa da bih imala tu informaciju.

Eh sad, ako lazu oni, lazem i ja.
statixx
Posts: 8787
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#30 Re: Visina plate u BiH

Post by statixx »

Baby Jane wrote:Po onome sto su meni rekli: ProCredit, BBI i Sparkasse, plus Raiffeisen Leasing (ako cemo vec navoditi imena firmi). Ne znam nikoga u UniCredit ili Raiffeisen bankama na salteru pa da bih imala tu informaciju.

Eh sad, ako lazu oni, lazem i ja.
Mozda je rijec o pripravnicima, ali oni koji rade duze vrijeme imaju vece plate i bolje uslove, to je sigurno.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#31 Re: Visina plate u BiH

Post by Baby Jane »

Nije rijec o pripravnicima, zato i spominjem. Znam lika koji je radio u RL, i imao platu 950 sa toplim obrokom, sa 3 god radnog iskustva.
statixx
Posts: 8787
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#32 Re: Visina plate u BiH

Post by statixx »

Baby Jane wrote:Nije rijec o pripravnicima, zato i spominjem. Znam lika koji je radio u RL, i imao platu 950 sa toplim obrokom, sa 3 god radnog iskustva.
E jbg sad, pa nije isto 750 KM i 950 KM. :mrgreen:

Ti rece da vecina jedva izadje na 750 KM.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#33 Re: Visina plate u BiH

Post by mefistofilis »

djevojka u energoinvestu radi kao tehnicar, ima 5 godina radnog iskustva, jos uvijek radi na odredeno i prima blizu 900 KM sa toplim obrokom i kartom, 13. plate nema ali dobije 100 KM bajramluka i 100 KM za 8. mart i to je to
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#34 Re: Visina plate u BiH

Post by lajkujMe »

Posto sam uvjeren da je ova moja plata najniza u citavom Kantonu Sarajevu moramo malo diskretniji biti nikad ne znas ko gleda :D

Tip Posla: Ugostiteljsko-Turisticki objekat
Radi se 12 sati po smjeni, ne radi se svaki dan. Kad se sracuna odprilike 48 sati sedmicno radim.
Plata Ljeti negdje izmedju 200-300 km, zimi upola manje.

Da li sam zadovoljan, jesam Qrc zasto ne trazim nesto bolje? Trazim al ovo je Bosna :(
statixx
Posts: 8787
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#35 Re: Visina plate u BiH

Post by statixx »

atorniji putnik wrote:djevojka u energoinvestu radi kao tehnicar, ima 5 godina radnog iskustva, jos uvijek radi na odredeno i prima blizu 900 KM sa toplim obrokom i kartom, 13. plate nema ali dobije 100 KM bajramluka i 100 KM za 8. mart i to je to
To nije lose, jer imas masu osoba koji rade sa VSS i imaju iste uslove.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#36 Re: Odg: Visina plate u BiH

Post by manekenka u penziji »

lajkujMe wrote:Posto sam uvjeren da je ova moja plata najniza u citavom Kantonu Sarajevu moramo malo diskretniji biti nikad ne znas ko gleda :D

Tip Posla: Ugostiteljsko-Turisticki objekat
Radi se 12 sati po smjeni, ne radi se svaki dan. Kad se sracuna odprilike 48 sati sedmicno radim.
Plata Ljeti negdje izmedju 200-300 km, zimi upola manje.

Da li sam zadovoljan, jesam Qrc zasto ne trazim nesto bolje? Trazim al ovo je Bosna :(
Mi smo jedno robovlasnicko društvo.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#37 Re: Visina plate u BiH

Post by Baby Jane »

lajkujMe wrote:Posto sam uvjeren da je ova moja plata najniza u citavom Kantonu Sarajevu moramo malo diskretniji biti nikad ne znas ko gleda :D

Tip Posla: Ugostiteljsko-Turisticki objekat
Radi se 12 sati po smjeni, ne radi se svaki dan. Kad se sracuna odprilike 48 sati sedmicno radim.
Plata Ljeti negdje izmedju 200-300 km, zimi upola manje.

Da li sam zadovoljan, jesam Qrc zasto ne trazim nesto bolje? Trazim al ovo je Bosna :(
Tu firmu treba prijaviti za krsenje svih mogucih zakona o radno-pravnim odnosima, izbjegavanja i utaje poreza itd.

DaBogda mu presjeo svaki dinar koji preko tvojih ledja zaradi.
Aspire
Posts: 9
Joined: 04/06/2010 22:31

#38 Re: Visina plate u BiH

Post by Aspire »

Završen fakultet, "zaposlen" u državnoj firmi, svaki mjesec potpisem ugovor na određeno u trajanju od mjesec dana i tako tri godine, plata 450KM, ostalih beneficija topli, kupon, regres nemam.

Otišao bih u kakvu kafanu raditi, ali ovdje imamo grijanje i fiksno radno vrijeme pon-pet 08:00 -16:00. :D


:bih:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#39 Re: Visina plate u BiH

Post by manekenka u penziji »

Nakon dvije godine te moraju prijaviti za stalno. Jesi li prekidao radni odnos?
Aspire
Posts: 9
Joined: 04/06/2010 22:31

#40 Re: Visina plate u BiH

Post by Aspire »

manekenka u penziji wrote:Nakon dvije godine te moraju prijaviti za stalno. Jesi li prekidao radni odnos?
Vode mi datume na ugovorima tek kad novi potpisem, npr istekne 11-og onda vikend, pa nema direktora i potpisem ugovor tek lupam 18-og.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 572
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#41 Re: Visina plate u BiH

Post by Svakodobro! »

Pozdrav svima, čitam i bgm naša realnost al' baš.
Iskreno ja sam imao sreću i nakon druge godine faksa i završene samo gimnazije, stupio u radni odnos, faks je još u zraku, al evo 4 godine na neodređeno, plata prije 1. u mjesecu, + kupon + regres. Privatna strana firma.
Da je bilo lahko - nije. Čak je dolazilo i do trenutaka da dignem ruke od svega, stres i svašta uz to, ali hvala Bogu i strpljenju isplatilo se, jer sad je pozicija mirnija i bolja, a usput uči se nešto novo.
Plata 750KM + topli 14KM/dan + kupon = cca 1100KM.
Nisam tatin sin, živio sve vrijeme s jednim roditeljom koji je nezaposlen.
Last edited by Svakodobro! on 11/12/2013 10:10, edited 2 times in total.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#42 Re: Odg: Visina plate u BiH

Post by manekenka u penziji »

Aspire wrote:
manekenka u penziji wrote:Nakon dvije godine te moraju prijaviti za stalno. Jesi li prekidao radni odnos?
Vode mi datume na ugovorima tek kad novi potpisem, npr istekne 11-og onda vikend, pa nema direktora i potpisem ugovor tek lupam 18-og.
Koji žohari!
A kako ti uplaćuju doprinose? Da li i njih prekidaju zajedno sa ugovorom?
Koliko i kako je meni objašnjeno, bez obzira na ugovor, ako se doprinosi neprekidno dvije godine uplaćuju, poslodavac te mora primiti za stalno.
Edit: Isto tako, prijaviti te mogu i do 7 dana unazad.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#43 Re: Visina plate u BiH

Post by jasko_ba »

lajkujMe wrote:Posto sam uvjeren da je ova moja plata najniza u citavom Kantonu Sarajevu moramo malo diskretniji biti nikad ne znas ko gleda :D
Tip Posla: Ugostiteljsko-Turisticki objekat
Radi se 12 sati po smjeni, ne radi se svaki dan. Kad se sracuna odprilike 48 sati sedmicno radim.
Plata Ljeti negdje izmedju 200-300 km, zimi upola manje.
Da li sam zadovoljan, jesam Qrc zasto ne trazim nesto bolje? Trazim al ovo je Bosna :(
:roll:
Ja sam pripravnicki odradio dvije godine, nista nisam dobijao, ni topli obrok/prevoz makar, a trebalo mi je. Trenutno imam jednu ponudu totalno van moje struke, ali mi zeli dati 150 km max mjesecno. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81707
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Visina plate u BiH

Post by Truba »

ja ne znam šta te gazde misle
ko će i čime na kraju kupovati njihove proizvode kad ih sve više i više nude takve plate
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#45 Re: Visina plate u BiH

Post by sema911s »

evo vam info za banke,., Uncredit, rf, intesa,

pocetna plata radnici na salteru,. 800km+topli 8km+prevoz + 13 plata+ regres
ako vodi trezor ima +100 ako vodi bankomate +100
ako radi sa kreditima sa mass klijentima(primanja do 999km) plata je 950 + ostalo
kreditni sluzbenik za affluent klijente(koji primaju preko 1000KM) 1100+ ostalo jer su ti ljudi malo zahtjevniji
osobni bankari 1300+ostalo
koji vode pravna lica 1200+ ostalo
direktori filijala 1600+ zavis ako ima jos kakavu duznost
platni promet 800+ ostalo
direktori filijala,sektora 2500+
razni direktori 3300+
oni po glavnim poslovnicama centralama 1500+
direktori 5000+ ovi imaju jos razne ugovore(jer ima nesto u zakonu ako je plata preko mora se nsto placat)
kreditni odbor 5000+ostalo



onda pogledas drzavne firme
salterski sluzbenici 1300+ ostalo
oni malo iza 1500+
murjaci visi inspektori 1500+ zavisi koja je stranka
rtv osiguranje 800+ostalo nadredjeni 1500+


e sada privatna frima kako koja al ima ih mnogo koji placaju masne cifre za nk radnike,. sve zavisi
kentachdis
Posts: 10
Joined: 29/04/2013 14:04

#46 Re: Visina plate u BiH

Post by kentachdis »

Po zanimanju diplomirani inžinjer geodezije, 2 godine radnog iskustva u struci, položen stručni ispit, radno vrijeme od 8 00 do 16 30, subote se rade po potrebi, plata 520KM+topli obrok 12KM za radni dan. Prvu godinu dana sam radio za 400KM+12KM topli obrok za radni dan. Što se tiče geodezije, plate kod privatnika (zajedno sa toplim obrokom i svim ostalim primanjima) se kreću od 650 do 1200. Ovi što zarađuju 1200 i malo više su uglavnom terenci i rade u svakakvim uslovima (oko miniranih polja, po stijenama, na jako niskim i visokim temperaturama). U državnim firmama, katastri su oko 1200 (za dipl inž) ali oni mogu zaraditi i na druge načine, najbolje je naći posao u telekomu i elektroprivredi, jedna kolegica radi u elektroprivredi i ima platu sa toplim preko 2000KM+regres i sve ostalo. Posao se može naći ali čest je slučaj da je u pitanju maksimalno iskorištavanje, radno vrijeme kako gazda hoće, plata se smanjuje kad je njemu ćejf i svašta nešto. Ljudi žele da rade, ali ne žele da budu robovi, a ovo što se dešava po privatnim firmama je moderno robstvo.
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#47 Re: Visina plate u BiH

Post by lajkujMe »

Baby Jane wrote:
lajkujMe wrote:Posto sam uvjeren da je ova moja plata najniza u citavom Kantonu Sarajevu moramo malo diskretniji biti nikad ne znas ko gleda :D

Tip Posla: Ugostiteljsko-Turisticki objekat
Radi se 12 sati po smjeni, ne radi se svaki dan. Kad se sracuna odprilike 48 sati sedmicno radim.
Plata Ljeti negdje izmedju 200-300 km, zimi upola manje.

Da li sam zadovoljan, jesam Qrc zasto ne trazim nesto bolje? Trazim al ovo je Bosna :(
Tu firmu treba prijaviti za krsenje svih mogucih zakona o radno-pravnim odnosima, izbjegavanja i utaje poreza itd.

DaBogda mu presjeo svaki dinar koji preko tvojih ledja zaradi.
Da znam da bi se nesto desilo i sam bi to uradio ali posto znam da gazda zna svakoga od najnizeg do onog na vrhu nema smisla, mislim kad ti inspektor/ica rada ili svih ostalih inspekcija dodje u taj objekat, fino se izljubi i pita gdje ti je gazda kako je pozdravi ga od mene, i onda ti jos da kljuc od auta posto ga je stavila na mjesto gdje smeta sta na to reci?
Tako isto s Policijom koja zimi dodje tebi da se ugrije malo i popije kafu, a da ne govorim o kojekakvim poznatim facama, direktorima i drugih elitno bogatih sorti ljudi :roll:

A znam da na godisnjem nivou pronevjeri oko 200.000 km pdv'a, nijedan radnik mu nije prijavljen a da ne pricam o tome sto su plate dovoljne da jedes 5 dana a gladujes 25 :(
User avatar
Slo Burner
Posts: 5354
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#48 Re: Visina plate u BiH

Post by Slo Burner »

Direktor kod nekog privatnika ( direktor na papiru :D) , imam oko milju, sluzbeni auto i telefon, bez ogranicenja. Ne radim nedeljom, drzavnim i vjerksim praznicima. Eh da ove godine zajedno sa godisnjim sam imao 11 slobodnih dana.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#49 Re: Visina plate u BiH

Post by SSemir »

......
Last edited by SSemir on 22/04/2016 08:29, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81707
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Visina plate u BiH

Post by Truba »

Slo Burner wrote:Direktor kod nekog privatnika ( direktor na papiru :D) , imam oko milju, sluzbeni auto i telefon, bez ogranicenja. Ne radim nedeljom, drzavnim i vjerksim praznicima. Eh da ove godine zajedno sa godisnjim sam imao 11 slobodnih dana.
e jebi ga frajko
ja izađem 30+ slobodnih dana...s godišnjim

skoro svi vikendi slobodni i državni blagdani ( nekoliko država :lol: ) + nekoliko blagdana samo pola radnog vremena
mada nemam auto i mobitel :skoljka:
Post Reply