visina plate u bankama Sarajevo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
djevojka26
Posts: 74
Joined: 13/03/2011 17:43

#1 visina plate u bankama Sarajevo

Post by djevojka26 »

Da malo osvježimo temu!

Koliko se kreću plate u bankama Sarajevo dipl. ecc. sa iskustvom?
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#2 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by alphonse kauders »

djevojka26 wrote:Da malo osvježimo temu!

Koliko se kreću plate u bankama Sarajevo dipl. ecc. sa iskustvom?
Pa recimo, 800 KM - 5.000 KM.

(btw. simpatično je ovo "dipl. ecc" kao da ti od toga značajno zavisi visina plate:)).

A, malo pogledaj i na: http://www.plata.ba/
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#3 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by sabanss »

alphonse kauders wrote:
djevojka26 wrote:Da malo osvježimo temu!

Koliko se kreću plate u bankama Sarajevo dipl. ecc. sa iskustvom?
Pa recimo, 800 KM - 5.000 KM.

(btw. simpatično je ovo "dipl. ecc" kao da ti od toga značajno zavisi visina plate:)).

A, malo pogledaj i na: http://www.plata.ba/
Moze i vise od 5000 KM ali i manje od 800 KM.

dipl. ecc. mozes okaciti macku o rep. Nije nikakva referenca, cak nije niti potreban uslov.
User avatar
mayab
Posts: 27173
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mayab »

''...Čitateljka Lj. M., ekonomista, kaže da se ne usuđuje da napiše svoju akademsku titulu, "jer ne znam da li se pravilno piše 'dipl. oec.' ili 'dipl. ecc.' kako svi pišu. Nekada davno čitala sam da ovo drugo nije pravilno jer se skraćenica ecc. odnosi na sveštenička zvanja..."


Najpravilnije je zapravo dipl. ek., ćirilicom, jer skraćujemo naš izraz diplomirani ekonomista (iz istih razloga preporučuje se i dipl. inž. a ne "ing."). Ako smo ipak rešili da "latiniziramo" (uprkos činjenici da naši univerziteti, za razliku od većine drugih u Evropi, ne izdaju diplome na latinskom), onda grčka reč ekonomija na latinskom glasi oeconomia, pa skraćenica može biti samo oec. Ako je istina da "svi pišu" dipl. ecc., onda pismenošću naših ekonomista ne možemo baš da se pohvalimo. "Ecc.", sa dva c, mogla bi biti skraćenica samo od ecclesia, crkva...''
Ivan Klajn, NIN 1999. god.
Diplomirani crkvenjaci
Juli 27, 2012 | Napisao Boris Bajić

Pripadam mlađoj generaciji ekonomista, naime diplomirao sam akademske 2009/2010. godine, tako da sam često u prilici da čujem prijatnu vijest kako je neko od koleginica i kolega iz studentskih dana uspješno odbranio svoj diplomski rad i postao – diplomirani ekonomista. Novopečeni ekonomisti tu vijest najčešće objave putem fejsbuka ili tvitera jednim kratkim i jasnim statusom: „…od danas dipl. ecc.”

Inače, već kao student, a naročito u periodu po okončanju studija, u svojoj skromnoj profesionalnoj karijeri često susrećem mnoge diplomirane ekonomiste i obično se razgovor završava razmjenom vizit kartica. Moram naglasiti da je veći broj tih sagovornika na istaknutim pozicijama u preduzećima u kojim su zaposleni, što je naznačeno na vizit karti koju primim na rastanku. Pored imena i pozicije u firmi, ponosno stoji titula mojih sagovornika, različitim fontovima i bojama napisano jedno prepoznatljivo: „dipl. ecc.”

Jedan broj domaćih ekonomista odluči da se posveti naučnom radu, te zasniva radni odnos na visokoškolskim ustanovama širom regiona, tako da na ekonomskim fakultetima imate priliku susresti veliki broj magistara i doktora ekonomskih nauka. Neki od njih takođe posjeduju vizit kartice, ali i objavljene naučne radove štampane i distribuirane u nemalom broju primjeraka na kojima ispred imena ponosno stoji jedno „dr ecc.”

Pored toga, često ekonomisti daju izjave za medije, pišu kolumne, pojavljuju se na raznoraznim spiskovima kao članovi upravnih ili nadzornih odbora i tome slično i najčešće su za širu čitalačku ili slušalačku publiku predstavljeni kao „dipl/mr/dr ecc.”

Inače, skraćenica „ecc” potiče od latinske riječi „ecclesia”, što u prevodu znači – crkva. Shodno tome, titulom „dipl. ecc” okitiće se jedan diplomirani crkvenjak, dok će titulu „dr ecc. – doctor ecclesiae“, posthumno Rimokatolička crkva dodijeliti istaknutim propovjednicima kakav je bio Sv. Jovan Zlatousti. Ne, nismo okruženi velikim brojem crkvenjaka, niti crkveni oci predaju grupu ekonomskih predmeta na našim fakultetima. Radi se o rasprostranjenoj grešci koja se ustalila kod našeg naroda u tolikoj mjeri da ostaje neprimjećena na brojim zvaničnim dokumentima ili naučnim radovima.

Ja imam običaj da se potpišem kao „dipl. ek.“ i znam da nisam pogriješio, a ukoliko želim da zvučim „proevropski“ onda stavim „dipl. oec.“ od grčke riječi „oeconomicus” što bi u modernom prevodu značilo – ekonomija. Kada se radi o magistru ili doktoru ekonomskih nauka jasno da su skraćenice za titulu „mr ek.“ i „dr ek.“ (malim slovom i bez tačaka), dok su na latinskom „Mr. oec.“ i „Dr. oec.“ (da, velikim slovom i sa tačkom, ovaj put). U engleskom govornom području rasprostranjen je veliki broj skraćenica, izazvan time što su prestižni univerziteti željeli da odrede svoje skraćanice. Danas se na postdiplomskom studiju stiče titula „mastera“, pa preovlađuju skraćenice „MSc.Oec” ili „MA in Economics”, a najpopularnija skraćenica za doktora ekonomskih nauka je „Ph.D.oec.“

Elem, kolege drage, još jedno skretanje pažnje na činjenicu da nista crkvenjaci, nego ekonomisti, ili se bar tako predstavljate.
djevojka26
Posts: 74
Joined: 13/03/2011 17:43

#5 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by djevojka26 »

mayab wrote:
''...Čitateljka Lj. M., ekonomista, kaže da se ne usuđuje da napiše svoju akademsku titulu, "jer ne znam da li se pravilno piše 'dipl. oec.' ili 'dipl. ecc.' kako svi pišu. Nekada davno čitala sam da ovo drugo nije pravilno jer se skraćenica ecc. odnosi na sveštenička zvanja..."


Najpravilnije je zapravo dipl. ek., ćirilicom, jer skraćujemo naš izraz diplomirani ekonomista (iz istih razloga preporučuje se i dipl. inž. a ne "ing."). Ako smo ipak rešili da "latiniziramo" (uprkos činjenici da naši univerziteti, za razliku od većine drugih u Evropi, ne izdaju diplome na latinskom), onda grčka reč ekonomija na latinskom glasi oeconomia, pa skraćenica može biti samo oec. Ako je istina da "svi pišu" dipl. ecc., onda pismenošću naših ekonomista ne možemo baš da se pohvalimo. "Ecc.", sa dva c, mogla bi biti skraćenica samo od ecclesia, crkva...''
Ivan Klajn, NIN 1999. god.
Diplomirani crkvenjaci
Juli 27, 2012 | Napisao Boris Bajić

Pripadam mlađoj generaciji ekonomista, naime diplomirao sam akademske 2009/2010. godine, tako da sam često u prilici da čujem prijatnu vijest kako je neko od koleginica i kolega iz studentskih dana uspješno odbranio svoj diplomski rad i postao – diplomirani ekonomista. Novopečeni ekonomisti tu vijest najčešće objave putem fejsbuka ili tvitera jednim kratkim i jasnim statusom: „…od danas dipl. ecc.”

Inače, već kao student, a naročito u periodu po okončanju studija, u svojoj skromnoj profesionalnoj karijeri često susrećem mnoge diplomirane ekonomiste i obično se razgovor završava razmjenom vizit kartica. Moram naglasiti da je veći broj tih sagovornika na istaknutim pozicijama u preduzećima u kojim su zaposleni, što je naznačeno na vizit karti koju primim na rastanku. Pored imena i pozicije u firmi, ponosno stoji titula mojih sagovornika, različitim fontovima i bojama napisano jedno prepoznatljivo: „dipl. ecc.”

Jedan broj domaćih ekonomista odluči da se posveti naučnom radu, te zasniva radni odnos na visokoškolskim ustanovama širom regiona, tako da na ekonomskim fakultetima imate priliku susresti veliki broj magistara i doktora ekonomskih nauka. Neki od njih takođe posjeduju vizit kartice, ali i objavljene naučne radove štampane i distribuirane u nemalom broju primjeraka na kojima ispred imena ponosno stoji jedno „dr ecc.”

Pored toga, često ekonomisti daju izjave za medije, pišu kolumne, pojavljuju se na raznoraznim spiskovima kao članovi upravnih ili nadzornih odbora i tome slično i najčešće su za širu čitalačku ili slušalačku publiku predstavljeni kao „dipl/mr/dr ecc.”

Inače, skraćenica „ecc” potiče od latinske riječi „ecclesia”, što u prevodu znači – crkva. Shodno tome, titulom „dipl. ecc” okitiće se jedan diplomirani crkvenjak, dok će titulu „dr ecc. – doctor ecclesiae“, posthumno Rimokatolička crkva dodijeliti istaknutim propovjednicima kakav je bio Sv. Jovan Zlatousti. Ne, nismo okruženi velikim brojem crkvenjaka, niti crkveni oci predaju grupu ekonomskih predmeta na našim fakultetima. Radi se o rasprostranjenoj grešci koja se ustalila kod našeg naroda u tolikoj mjeri da ostaje neprimjećena na brojim zvaničnim dokumentima ili naučnim radovima.

Ja imam običaj da se potpišem kao „dipl. ek.“ i znam da nisam pogriješio, a ukoliko želim da zvučim „proevropski“ onda stavim „dipl. oec.“ od grčke riječi „oeconomicus” što bi u modernom prevodu značilo – ekonomija. Kada se radi o magistru ili doktoru ekonomskih nauka jasno da su skraćenice za titulu „mr ek.“ i „dr ek.“ (malim slovom i bez tačaka), dok su na latinskom „Mr. oec.“ i „Dr. oec.“ (da, velikim slovom i sa tačkom, ovaj put). U engleskom govornom području rasprostranjen je veliki broj skraćenica, izazvan time što su prestižni univerziteti željeli da odrede svoje skraćanice. Danas se na postdiplomskom studiju stiče titula „mastera“, pa preovlađuju skraćenice „MSc.Oec” ili „MA in Economics”, a najpopularnija skraćenica za doktora ekonomskih nauka je „Ph.D.oec.“

Elem, kolege drage, još jedno skretanje pažnje na činjenicu da nista crkvenjaci, nego ekonomisti, ili se bar tako predstavljate.
aaa bastrasno, hvala na infomaciji
sema911
Posts: 471
Joined: 21/03/2010 17:51

#6 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by sema911 »

unicredit pocetna na salteru 800km (blaganja i info pult, prodaja kartica)
kreditni savjetnici 1000+ zavisi ako prebace mnogoo sa prodajom
savjetnici za pravna lica 1600+
voditelji polsovnica 2000+ zavisi koliko jedinica vodi
sefovi sektora 2500+
direktori 5000+
savjetnici direktora 5000+
it sluzba 1000km
raiffeisen slicno ko ovi samo salterski radnici pocetna 750
intesa salterski ranici oko 1000km
hypo 950km
svi su tu negdje zavisi sta ces radit imas dosta varijacija ako si na salteru i dobar sa sefom imas jos par stoja za nesto sto te sleduje al ide njemu jer ako vodis bankomate, trezore, sve ti to daje po 150+ i vise km
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

mislio sam da su jači
sema911
Posts: 471
Joined: 21/03/2010 17:51

#8 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by sema911 »

to svi govoree vjeruj 7godina radio i svi govore radis u banci na kraju morao nosit platnu listu da pokazem kolika je plata
mada dok je hvb bila tada su plate bile evropske umjesto km bilo euro al je tada bilo dobroo
djevojka26
Posts: 74
Joined: 13/03/2011 17:43

#9 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by djevojka26 »

sema911 wrote:to svi govoree vjeruj 7godina radio i svi govore radis u banci na kraju morao nosit platnu listu da pokazem kolika je plata
mada dok je hvb bila tada su plate bile evropske umjesto km bilo euro al je tada bilo dobroo
Baš zbog toga je tema i otvorena, plate su dosta niže od onoga kako većina misli. Ali ima i ovog zavisi kako kojem službeniku....
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#10 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by sabanss »

Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.

Dva covjeka u istoj kanclariji sa istim opisom poslava mogu imati vrlo razlicite plate...
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#11 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Ricken »

sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.

Dva covjeka u istoj kanclariji sa istim opisom poslava mogu imati vrlo razlicite plate...
I je li to u skladu sa zakonom oli ti kolektivnim ugovorom?
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

vjerovatno s veličinom sisa
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#13 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by vitamini »

Black swan wrote:vjerovatno s veličinom sisa
sovinisticki komentar :roll:
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#14 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by gradskadjeca »

vitamini wrote:
Black swan wrote:vjerovatno s veličinom sisa
sovinisticki komentar :roll:
Ali potpuno opravdan
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#15 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by KatarinaKosaca »

sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#16 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by relevantan »

KatarinaKosaca wrote:
sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:


Mislim da nije ni Union banka privatna :-? :?
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#17 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Ricken »

KatarinaKosaca wrote:
sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
Opći kolektivni ugovor se primjenjuje na teritoriju FBiH i važi za sva pravna lica kako je napisano u članu 2., bez obzira na vlasničku strukturu.
U članu 6 istog dokumenta piše:
"Poslodavac je duzan zaposlenicima isplatiti jednake place za rad jednake vrijednosti, bez obzira na njihovu
nacionalnu, vjersku, regionalnu, spolnu, politicku i sindikalnu pripadnost i opredjeljenje."

Doduše nema parametra iz Komijevog posta.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by detroit-mercy »

Ricken wrote:
KatarinaKosaca wrote:
sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
Opći kolektivni ugovor se primjenjuje na teritoriju FBiH i važi za sva pravna lica kako je napisano u članu 2., bez obzira na vlasničku strukturu.
U članu 6 istog dokumenta piše:
"Poslodavac je duzan zaposlenicima isplatiti jednake place za rad jednake vrijednosti, bez obzira na njihovu
nacionalnu, vjersku, regionalnu, spolnu, politicku i sindikalnu pripadnost i opredjeljenje."

Doduše nema parametra iz Komijevog posta.
Pa cekaj, ti si npr. top performer u svom odjelu imas kolegu koji u principu veci dio dana slaze soliter na kompu :mrgreen: (meets requirements), znaci vas dvojica ste po zakonu isto placeni ikao realno ti vrijedis mnogo vise. Zar ovo ne zvuci kao uranilovka.
Druga, veoma interesantna stvar, banke kod nas,u principu su u top zanimanjima po zaradama, u svijetu je to obrnuto, tako da bankari i nisu nesto bas pretjerano placeni.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#19 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Ricken »

@ detroit mercy:
Neznam baš da sam te shvatio, ali to što ja radim kao crnac, a moj kolega koji ima istu poziciju i isti opis radnih zadataka, a uz to ne radi ništa, je pokazatelj da nam je predpostavljeni debil ili gotivi kolegu. Ima nešto što se zove i varijabilni dio plaće, ali da neduljimo, ista funkcija, isti opis zadataka a različit platežni razred nije u skladu sa propisima i smatra se diskriminacijom.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#20 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by sabanss »

Pa sad ne znam sto se raja ne zali onda na platu... :D Mozda banke nazovu radna mjesta drugacije i promijene opis poslova da izbjegnu opste kolektivne ugovore...

Da ne duljim, plata se ugovara u Raiffeisenu, Intesi i Unicredit banci 100% Sise znaju biti kljucni argument ali ne i presudni :D
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#21 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Vincent_Chase »

Ne bih kazem da su plate nesto pretjerano velike (mislim na ove obicne poslove, a ne direktorske) ali mislim da ipak cifre koje navodite su neto tj. bez toplog obroka i eventualno nesto pprevoza ("na zapadu" kada neko prica o plati prica o bruto i neto tj. bruto sa svim porezima i doprinosima i neto, ono ssto primi na ruke).

Tako da npr. plata od 1150 KM u banci za rad na salteru (100% pouzdan izvor) + neki regres i "eventualno" neka 13ta nije tako lose....
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#22 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by SSemir »

KatarinaKosaca wrote:
sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
malo se provaljujemo, tj malo vise. drzavna firma pa se po defaultu pretpostavlja da imaju ogromne pare, jel? :-)
kakvih crnih 4000 prosjek, svega par osoba ima malo iznad tog tvog prosjeka. kakve 14te plate? haha bas lupas...
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

mislim da nije bitno kako se zove dok kapa :D
User avatar
basicm
Posts: 10477
Joined: 16/01/2012 21:38

#24 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by basicm »

Ja vjerujem da su vise nego sto navodite ovdje.
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

ja mislim da se to krije kao zmija noge da ih narod ko u seljačkoj buni vilama krampama i sjekirama ne napadne

kad ti je neko iz banke žirant u zatvorenoj koverti se šalje u drugu banku kolika je plata da se ne vidi...
samo za više službenike :D
Post Reply