visina plate, moze li ko reci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#1 visina plate, moze li ko reci

Post by male_okice »

Ovako trenutno trazim novi posao i kao sto vecina zna nije nimalo lako. Uglavnom nasla sam 1 oglas vezano za recepcionara u 1 hotelu. Ja ispunjavam sve uslove ako nisam cak i prekvalifikovana za taj posao :D ali me zanima onako kakva je neka prosjecna plata tu? Malo mi je glupo pitati onako direktno ako dodjem do razgovora, a i htjela bi da znam ako oni mene pitaju sta ocekujem u tom smislu. Meni ispod 700 KM nikako ne bi odgovaralo zato sto placam stanarinu, grijanje i sotale troskove i sama faks tako da to je neki min koji mi treba mjesecno da mogu kako tako prezivjeti :( Tako ako neko zna kolike su plate tako u tom hotelijerstvu stvarno bih bila zahvalna ako bi mi rekao
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#2 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

male_okice wrote:Ovako trenutno trazim novi posao i kao sto vecina zna nije nimalo lako. Uglavnom nasla sam 1 oglas vezano za recepcionara u 1 hotelu. Ja ispunjavam sve uslove ako nisam cak i prekvalifikovana za taj posao :D ali me zanima onako kakva je neka prosjecna plata tu? Malo mi je glupo pitati onako direktno ako dodjem do razgovora, a i htjela bi da znam ako oni mene pitaju sta ocekujem u tom smislu. Meni ispod 700 KM nikako ne bi odgovaralo zato sto placam stanarinu, grijanje i sotale troskove i sama faks tako da to je neki min koji mi treba mjesecno da mogu kako tako prezivjeti :( Tako ako neko zna kolike su plate tako u tom hotelijerstvu stvarno bih bila zahvalna ako bi mi rekao
Male okice,
Jedni hotel koji daje platu recepcionerima preko 600KM je hotel Hoolywood ali prekovremeno radis po 3-4 h, bar sam ja tako cula, hotel Evropa radnike place 600KM (najbolji hotel u gradu) a plate tu variraju od minimalca do 600KM nis preko.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#3 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by male_okice »

Male okice,
Jedni hotel koji daje platu recepcionerima preko 600KM je hotel Hoolywood ali prekovremeno radis po 3-4 h, bar sam ja tako cula, hotel Evropa radnike place 600KM (najbolji hotel u gradu) a plate tu variraju od minimalca do 600KM nis preko.[/quote]

Hvala ti odgovoru...ja ne zivim u Sarajevu ali valjda situacija ne bi trebala biti toliko drugacija negdje drugo. Ipak sad barem imam neku orijentaciju sta mogu ocekivati.
kamilica.ba
Posts: 69
Joined: 06/10/2009 13:23

#4 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by kamilica.ba »

Moja prijateljica radi u jednom hotelu na carsiji,i plata joj je 550KM,nekad cak nije ni redovna
macy_A
Posts: 46
Joined: 06/07/2009 20:32

#5 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by macy_A »

Zdravo,
ja sam dugo vremena provela radeći na recepcijama hotela, najviše tokom studija i plata ti je u svim manjim hotelima od 450-550... Najveća plata je u hotelu Radon plaza, a ista iznosi 800 KM i to znam pouzdano jer mi je tamo donedavno radila prijetljica...
ukoliko radiš u manjim hotlima, ukoliko nema posla, plata zna kasniti, osjeti se nervoza i uz posao na recepciji moraš u 99% manjih hotela pomoći pri postavljanju doručka, a u nekima to radiš sasvim sam/a ...
platu od 700 KM teško da ćeš dobiti bilo gdje u hotelu u Sarajevu! kartu daju bolji hoteli, isto tako te prijavljuju bolji hoteli, a topli obrok imaš ili nemaš - u zavisnosti kakvu uslugu pruža dati hotel.. ako ti nije problem, pošalji mi o kojem se hotelu radi, možda sam baš ja ili neko do mojih prijatlja radio ili još uvijek radi tamo pa ti mogu pobliže sve reči...nadam se da sam pomogla...pozz

edit: tek sada vidim da nisi iz Sarajeva, sorry, nadam se da sam ipak bila bar malo od pomoći..
mido_Hz
Posts: 94
Joined: 11/08/2009 23:08

#6 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by mido_Hz »

djevojko draga bolje ti je poceti raditi na gradjevini,mjesati beton nego raditi u hotelu,na recepciji i tako to...u hotelima je cirkus pravi vjeruj mi,moj je drug radio dosta po tim hotelima,u svakom po mjesec-dva a plata rijetko kad dodje, i ako je dobijes minimalac je sto se tebi nikako ne isplati.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#7 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

mido_Hz wrote:djevojko draga bolje ti je poceti raditi na gradjevini,mjesati beton nego raditi u hotelu,na recepciji i tako to...u hotelima je cirkus pravi vjeruj mi,moj je drug radio dosta po tim hotelima,u svakom po mjesec-dva a plata rijetko kad dodje, i ako je dobijes minimalac je sto se tebi nikako ne isplati.

Zavisi kako koji hotel.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Truba »

to je nama nasa borba dala
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#9 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by vox-populi »

A sto ti je problem pitati za platu? Naravno da trebas znati za koliko ces para raditi. I sta ces raditi. Znam da je tesko naci posao i da ljudi pokusavaju da budu sto skromniji kako bi se svidjeli potencijalnom poslodavcu ali ako ne znas pod kojim uslovima ces raditi, moze ti se desiti da radis po 10 sati dnevno, mjesec dana i onda dobijes 300 KM i jos ti gazda kaze: dobro ti je i to, bolje ista nego nista.
MajkoStoMeRodi
Posts: 58
Joined: 20/01/2010 02:16

#10 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by MajkoStoMeRodi »

@ macy_A, ako imas kakva saznanja o tome kako je raditi i visina plate na recepciji hotela Europa bila bih ti zahvalna...
User avatar
MrMaliJoe
Posts: 909
Joined: 14/05/2010 14:13
Location: Ispred monitora

#11 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by MrMaliJoe »

male_okice wrote:Ovako trenutno trazim novi posao i kao sto vecina zna nije nimalo lako. Uglavnom nasla sam 1 oglas vezano za recepcionara u 1 hotelu. Ja ispunjavam sve uslove ako nisam cak i prekvalifikovana za taj posao :D ali me zanima onako kakva je neka prosjecna plata tu? Malo mi je glupo pitati onako direktno ako dodjem do razgovora, a i htjela bi da znam ako oni mene pitaju sta ocekujem u tom smislu. Meni ispod 700 KM nikako ne bi odgovaralo zato sto placam stanarinu, grijanje i sotale troskove i sama faks tako da to je neki min koji mi treba mjesecno da mogu kako tako prezivjeti :( Tako ako neko zna kolike su plate tako u tom hotelijerstvu stvarno bih bila zahvalna ako bi mi rekao
zašto se ne prijaviš na biro i odradiš prekvalifikaciju, ti programi su besplatni pa možeš možda naći bolji posao jer budimo realni kako ćeš zaraditi pristojnu penziju u ovoj zemlji sa tim poslom.I sretno u svakom slučaju !!!!
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#12 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

MajkoStoMeRodi wrote:@ macy_A, ako imas kakva saznanja o tome kako je raditi i visina plate na recepciji hotela Europa bila bih ti zahvalna...

Plata u hotelu Europa je 600,00KM mada ti se za najmanju glupost (neispeglana kosulja, kasnjenje 1min, neisfenirana kosa, ne nadogradeni nokti, sto je obaveza) odbija po 10-20% od plate, rijetko ko od uposlenika dobije platu u punom iznosu. Bolje ti je u rudniku nego u Europi.


Ako su lagali mene i ja lazem vas.
User avatar
SsTtEeLlAa
Posts: 4932
Joined: 13/10/2007 16:30
Location: Tu negdje ....

#13 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by SsTtEeLlAa »

Gospoda Ministarka wrote: (neispeglana kosulja, kasnjenje 1min, neisfenirana kosa, ne nadogradeni nokti, sto je obaveza) Bolje ti je u rudniku nego u Europi.
za ovo boldirano :lol: :lol:

plata u hotelu Europa ti je za obicnog recepcionera od 600 - 650,00 KM ....
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#14 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

SsTtEeLlAa wrote:
Gospoda Ministarka wrote: (neispeglana kosulja, kasnjenje 1min, neisfenirana kosa, ne nadogradeni nokti, sto je obaveza) Bolje ti je u rudniku nego u Europi.
za ovo boldirano :lol: :lol:

plata u hotelu Europa ti je za obicnog recepcionera od 600 - 650,00 KM ....

Ako mi to za platu kaze uposlenik Europe inace moja prijateljica, nevidim razloga da me laze.
Zatim mi je to za odbijanje od plate potvrdila druga poznanica koja je inace uposlenik Europe ali ne na recepciji vec u drugom odjelu, gdje radi za 500KM.

Nego sta je ukljuceno u tih 600-650KM plata + karta, zar se ne svodi na isto?
Plata ti je 600KM ako su u krugu 5km od Europe.
User avatar
SsTtEeLlAa
Posts: 4932
Joined: 13/10/2007 16:30
Location: Tu negdje ....

#15 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by SsTtEeLlAa »

nisam ni rekla da je laz ono sto si ti napisala .... iz pouzdanih izvora :) znam da je istina da odbijaju od plate navedene postotke, ali ne za ono sto si navela ti,ako nemas duge nokte :) vec ako neko od radnika zaista to i zasluzi svojim ne primjerenim ponasanjem ili nekom greskom ... nemas kupon uz platu, nemas pare za topli obrok ,u zamjenu za to imas jedno jelo u smjeni, kafu i to je to .... mada koliko znam, u Sa ti je u svim hotelima manje vise isto ...
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#16 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

SsTtEeLlAa wrote:nisam ni rekla da je laz ono sto si ti napisala .... iz pouzdanih izvora :) znam da je istina da odbijaju od plate navedene postotke, ali ne za ono sto si navela ti,ako nemas duge nokte :) vec ako neko od radnika zaista to i zasluzi svojim ne primjerenim ponasanjem ili nekom greskom ... nemas kupon uz platu, nemas pare za topli obrok ,u zamjenu za to imas jedno jelo u smjeni, kafu i to je to .... mada koliko znam, u Sa ti je u svim hotelima manje vise isto ...


Pa gledaj boldirala si to za nokte, okay mozda se meni ona previse unijela u pricu ali vidim da nisi osporila dio oko feniranja :D .Kako ocekuju da radnik od plate od 600KM bude svake sedmice uredno idfeniran? Gledaj ako radnik ne obuce kosulju vec je ponese u vrecici a u putu mu se izguzva, nije dozvoljena upotreba veseraja to znaci da tom radniku odbijaju 10% od plate. Zastoj saobracaja sto nije rijetka pojava u ovom nasem gradu, radniku od plate 10%, ili ipak postoje vanserijske okolnosti???
Da, imas jelo u smjeni i 2 kafe (ne jednu)... pa sad radnik u drugim hotelim za pocetak moze sjesti, odahnut, nemora stalno imat umjetni osmjeh na licu... ali sve je to okrutni kapitalizam.
Nego, cula sam da su gazde posebna prica.... :D
MajkoStoMeRodi
Posts: 58
Joined: 20/01/2010 02:16

#17 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by MajkoStoMeRodi »

Hej ljudi, jel to pricate iz svog iskustva ili iz iskustva nekog bliskog?
Ovo za nadogradnju noktiju ne bi me cudilo obzirom da su me na ex radnom mjestu pasivnom agresijom tjerali na sminkanje, nadogradnje i sl. Sefica mi je bila ocvala fufa plave kose, objesenih na izvolite sisa, sa nadogradnjom k'o od hotela Europa pa do Lasvanske petlje. Naravno, nosila je tangice i leopardove sare :lol: A ja stavim samo maskaru i opet budem ljepsa od nje :D
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#18 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

MajkoStoMeRodi wrote:Hej ljudi, jel to pricate iz svog iskustva ili iz iskustva nekog bliskog?
Ovo za nadogradnju noktiju ne bi me cudilo obzirom da su me na ex radnom mjestu pasivnom agresijom tjerali na sminkanje, nadogradnje i sl. Sefica mi je bila ocvala fufa plave kose, objesenih na izvolite sisa, sa nadogradnjom k'o od hotela Europa pa do Lasvanske petlje. Naravno, nosila je tangice i leopardove sare :lol: A ja stavim samo maskaru i opet budem ljepsa od nje :D

Podsjeca me na jednu recepcionerku :lol: :lol:
da nije mozda imala faze kad je bila pokrivena?

Ma cije god je iskustvo vidis da se samo 2% mimoilazimo a 98% je tacno.
Last edited by Gospoda Ministarka on 03/06/2010 22:08, edited 1 time in total.
Baustekana
Posts: 43
Joined: 10/05/2010 02:08
Location: Maui, hawaii

#19 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Baustekana »

Meni ovo sto ste do sada napisali vise zvuci kao izivljavanje privatnika na radnike. Kuke lele bre kakva je selendra i krkanluk Sarajevo postalo.

Ovde kod mene recimo u Maui, da radis u hotelu gde se trazi da pricas ENG/FRA bi plata bila oko $17/18 dollara na sat. Sad dali si ti opran,usran,ne-napirilitan, za to dobijas opomenu. 3 opemene i ides kuci. Takodjer ima menza i ti jedes tu. Kao radnik na recepciji ti moras ljude registrovati, napraviti telefonske za budjenje. Nema nikakvi serviranja, ciscenja i ostali budalastina. Tvoja odgovornost je ta na koju si postavljen. Do vlasnika je da uposli ljude da serviraju, a ne da se grebe od drugih sa recepcije. Meni to zvuci kao izivljavanje jer ima mnogo ljudi bez posla pa mu se moze.
Last edited by Baustekana on 03/06/2010 22:10, edited 1 time in total.
User avatar
SsTtEeLlAa
Posts: 4932
Joined: 13/10/2007 16:30
Location: Tu negdje ....

#20 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by SsTtEeLlAa »

Gospoda Ministarka wrote:Nego, cula sam da su gazde posebna prica.... :D
:lol: :lol: :lol: :lol: cula sam i ja to

za frizuru ne odbijaju, makar ja nisam cula .. al zar ti mislis da je ok na posao u hotel sa 5* doci u izguzvanoj kosulji sa prljavom kosom ... ja bih svakog takvog uposlenika odmah vratila kuci, bez ikakve rasprave ...
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#21 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

SsTtEeLlAa wrote:
Gospoda Ministarka wrote:Nego, cula sam da su gazde posebna prica.... :D
:lol: :lol: :lol: :lol: cula sam i ja to

za frizuru ne odbijaju, makar ja nisam cula .. al zar ti mislis da je ok na posao u hotel sa 5* doci u izguzvanoj kosulji sa prljavom kosom ... ja bih svakog takvog uposlenika odmah vratila kuci, bez ikakve rasprave ...

Slazem se s tobom ali!!! ja bih dala mogucnost ako je slucajem vanrednih okolnosti kosulja ne primjerno ispeglana da odu do veseraja i ispeglaju.

Nikad na recepciji nisam vidjela djevojku prljave kose, valjda je to ta profesionalna deformacija :D ali drugo je ipak zahtjevat isfeniranu kosu (ja sam tako cula)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#22 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by vox-populi »

Vezano za kasnjenje, bez obzira na posao, uposlenik je duzan doci na vrijeme. Guzva, zastoj i slicno nisu opravdanje. Jednom, hajd ok, ali ako vec znas da moze doci do zastoja, onda lagano ranije krenes i stignes na vrijeme. I cak imas onda vremena ispeglati i kosulju ako stignes ranije.
MajkoStoMeRodi
Posts: 58
Joined: 20/01/2010 02:16

#23 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by MajkoStoMeRodi »

Gospoda Ministarka wrote:
MajkoStoMeRodi wrote:Hej ljudi, jel to pricate iz svog iskustva ili iz iskustva nekog bliskog?
Ovo za nadogradnju noktiju ne bi me cudilo obzirom da su me na ex radnom mjestu pasivnom agresijom tjerali na sminkanje, nadogradnje i sl. Sefica mi je bila ocvala fufa plave kose, objesenih na izvolite sisa, sa nadogradnjom k'o od hotela Europa pa do Lasvanske petlje. Naravno, nosila je tangice i leopardove sare :lol: A ja stavim samo maskaru i opet budem ljepsa od nje :D

Podsjeca me na jednu recepcionerku :lol: :lol:
da nije mozda imala faze kad je bila pokrivena?

Moze biti :lol:
Ramazan je bio posebna prica...Posto nam je dir. bio vjernik (u osnovi o.k. covjek), ona bi ti lafo postila, ali ne bi izdrzala ni do 12 sati, pa bi zapalila kuci...Vracala se sa mrvicama oko usta :D
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#24 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by Gospoda Ministarka »

vox-populi wrote:Vezano za kasnjenje, bez obzira na posao, uposlenik je duzan doci na vrijeme. Guzva, zastoj i slicno nisu opravdanje. Jednom, hajd ok, ali ako vec znas da moze doci do zastoja, onda lagano ranije krenes i stignes na vrijeme. I cak imas onda vremena ispeglati i kosulju ako stignes ranije.

Ejh, vidis kralju mi nismo u Minhenu. :D
Kod nas jedna dzada a protesti haman pa svaki dan, bilo kakav problem... neko prdne zaustavi se saobracaj... pa ti placaj taxi ako imas para da stignes u mni. na posao.
User avatar
SsTtEeLlAa
Posts: 4932
Joined: 13/10/2007 16:30
Location: Tu negdje ....

#25 Re: visina plate, moze li ko reci

Post by SsTtEeLlAa »

nije istina da se zahtjeva isfenirana kosa .. cista i uredna kosa da, ali je to valjda obaveza i nesto normalno za svakog ko se imalo razumije u taj posao... sto se tice kosulja nije istina da se ne moze popraviti, malo ispeglati izguzvano u veseraju .... znaci bitno je da ti je kosa cista, nokti uredni, ne moraju biti dugi, nasminkana pristojno, cipele obavezno zatvorene, crne, kravata na recepciji obavezna i to je u biti to .... ko ti god kaze da traze nesto vise od ovog, znaj da te laze :D
Post Reply