Visegrad

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#1 Visegrad

Post by robijas_ »

sta je zemljaci.vidim rijec je o istocnoj Bosni a nema mog rodnog,meni najljepseg Visegrada
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#2 Re: Visegrad

Post by sharwoodforest »

pozdravljam te, i naravno hvalim tvoj pokusaj da probudis sjecanja na rodni grad. to je nesto sto se zove korijen, i mi smo njime vezani do kraja zivota.
znas i sam da je visegrad ostao bez ljudi koji su mu dobrim dijelom postojanja davali obrise carsije sa duhom i smislom. zalosno je, da se djeca djece visegrada radjaju u drugim gradovima i drzavama i da veza sa visegradom sve vise nestaje.
za takvo stanje stvari kriva je politika povratka i inertnost vlasti da ljude vrate na mjesto odakle bi nikao novi zivot, ali i visegradjani. svjesni smo da visegrad nije sto je bio. vjeruj ni gorazde nije isto, a da ne govorimo o visegradu.
prije par dana me potresao prilog lokalne tv o posjeti bosnjacke omladine visegradu i izjava momka iz gorazda koji prvi put posjecuje visegrad i ne moze se nacuditi ljepoti mosta i mjesta, a znamo da nam je blizu ,a eto tako daleko. pa kako ce potomci protjeranih dolaziti kad je i odavde tesko, a bez problema je moguce, obici i nagledati se ljepote mosta, banje, bikavca......... stara je islamska poslovica, obilazi familiju duze ces zivjeti.pa makar mezare familije.
nego, odes li kad u vesegrad ili ga sanjas i gledas iz daljine kao drugi?
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#3 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

eh prijatelju.bas tako.nije to ono sto je nekad bilo,al jbg.a odem u visegrad,i to cesto,nana se vratila,napravila kucu pa sam joj cest gost. :) :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

robijas_ wrote:sta je zemljaci.vidim rijec je o istocnoj Bosni a nema mog rodnog,meni najljepseg Visegrada
Pa daj pokreni neku temu vezanu za Višegrad....ili cemo na ovoj tvojoj...da se raspišemo... :lol:
Ja sam dva tri puta bio u Višegradu od rata pa ovamo....Jednostavno me nešt vuklo u Višegrad. Mada nemam nikakve veze sa Višegradom...
Jedino onu duhovnu, odnosno emocionalnu...., i poneko prijeratno sjećanje. Znam da su Višegrađani dobri ljudi, moj najbolji prijatelj je iz Višegrada.
Naravno najviše vas Poštujem, kroz ovaj rat u kojem ste bili dobri borci, pošteni ljudi i dobri prijatelji...
Zao mi je Višegrada...volio bih da ga mozemo vratiti....
arze
Posts: 454
Joined: 15/01/2008 16:35

#5 Re: Visegrad

Post by arze »

Ovi misevi iz visegrada zale svog Radovana dabogda struhli!
On je vas voda koji je piskio u krevet i nije mogao ic u vojsku.Eto vam vas idejni voda seremo mu svi na glavu
laku noć
Posts: 580
Joined: 09/04/2008 15:09
Location: ulica

#6 Re: Visegrad

Post by laku noć »

arze wrote:Ovi misevi iz visegrada zale svog Radovana dabogda struhli!
On je vas voda koji je piskio u krevet i nije mogao ic u vojsku.Eto vam vas idejni voda seremo mu svi na glavu
Natužilo mu,a ko će ustajat :lol:
tonkica palonkica
Posts: 34
Joined: 03/04/2008 10:40

#7 Re: Visegrad

Post by tonkica palonkica »

Neopisivo volim taj grad!
Nisam rodjena u Visegradu, ali mi je sva familija s oceve strane odatle. Odem bar jednom godisnje, obicno ljeti kada visegradski kraj i jeste najljepsi. Vezu me korijeni, uspomene na djetinjstvo i uvijek iznova dusu napojim kada dodjem tamo, ali visegradjana tamo vise nema :(
I iako volim otici tamo nije mi bas uvijek ugodno, jer bukvalno kad god prolazim gradom svi ofirno bulje u mene i prestanu s pricom kad prolazim pored njih k'o u onim filmovima o aparthejdu, a jednom je i jedan taksista autom krenuo na mene i u zadnjem trenu skrenuo da me ne udari :x (valjda zbog marame na glavi :D )
Svima koji imaju namjeru otici tamo preporucujem da osim cuprije obidju i pravo interesantno staro tursko kupatilo koje se nalazi blizu hotela Vilina vlas
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#8 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

iza 1 avgusta idem u visegrad,znam da vam je krivo al sta cu sad.hehehe :P :P :P
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#9 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

BarbaDue wrote:
robijas_ wrote:sta je zemljaci.vidim rijec je o istocnoj Bosni a nema mog rodnog,meni najljepseg Visegrada
Pa daj pokreni neku temu vezanu za Višegrad....ili cemo na ovoj tvojoj...da se raspišemo... :lol:
Ja sam dva tri puta bio u Višegradu od rata pa ovamo....Jednostavno me nešt vuklo u Višegrad. Mada nemam nikakve veze sa Višegradom...
Jedino onu duhovnu, odnosno emocionalnu...., i poneko prijeratno sjećanje. Znam da su Višegrađani dobri ljudi, moj najbolji prijatelj je iz Višegrada.
Naravno najviše vas Poštujem, kroz ovaj rat u kojem ste bili dobri borci, pošteni ljudi i dobri prijatelji...
Zao mi je Višegrada...volio bih da ga mozemo vratiti....
trebamo se dogovoriti pa zajedno otic.a odakle si ti prijatelju??gdje zivis??pozzzz
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#10 Re: Visegrad

Post by IBM »

Konacno se neko sjetio :D
Nazalost onaj visegrad.net stranica vise ne postoji.Jedino ima visegrad92.tk ili visegrad92.blogger.ba koji govori o ratnim zlocinima u Visegradu.

Trebamo se aktivirati ljudi :bih:
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#11 Re: Visegrad

Post by sharwoodforest »

aferim
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#12 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

robijas_ wrote:
BarbaDue wrote:
robijas_ wrote:sta je zemljaci.vidim rijec je o istocnoj Bosni a nema mog rodnog,meni najljepseg Visegrada
Pa daj pokreni neku temu vezanu za Višegrad....ili cemo na ovoj tvojoj...da se raspišemo... :lol:
Ja sam dva tri puta bio u Višegradu od rata pa ovamo....Jednostavno me nešt vuklo u Višegrad. Mada nemam nikakve veze sa Višegradom...
Jedino onu duhovnu, odnosno emocionalnu...., i poneko prijeratno sjećanje. Znam da su Višegrađani dobri ljudi, moj najbolji prijatelj je iz Višegrada.
Naravno najviše vas Poštujem, kroz ovaj rat u kojem ste bili dobri borci, pošteni ljudi i dobri prijatelji...
Zao mi je Višegrada...volio bih da ga mozemo vratiti....
trebamo se dogovoriti pa zajedno otic.a odakle si ti prijatelju??gdje zivis??pozzzz
Nije nikakav problem, ja sam iz GŽ-a.....samo se javi na PP.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#13 Re: Visegrad

Post by IBM »

Jel iko ovdje poznavao Ziju Subasic rahmetli? I sta bi sa Hodzom gdje je on danas?
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#14 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

IBM wrote:Jel iko ovdje poznavao Ziju Subasic rahmetli? I sta bi sa Hodzom gdje je on danas?
ja ne znam,doduse ja sam malo mladji,84 godiste.a ibm,jesil ti iz visegrada??ako jesi znas moju familiju sigurno
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#15 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

kakvi nam se ovo belaji zbivaju u Visegradu?izgleda da je tamo jos uvjek previse nacionalista..jbg
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#16 Re: Visegrad

Post by medaaa »

Visegrade grade

U lijepom starom gradu Visegradu
gdje duboka Drina valovima tece
ostade mi samo tuzna uspomena
asikovah s dragom skoro svako vece

A i jutros slusam, pjevaju slavuji
na Bikavcu brdu grada Visegrada
ustaj, curo mala, ruzo procvjetana
vec je zora rana Drinu obasjala

Evo sam ti dos'o, sjedim na Bikavcu
slusam, Drina huci, novi dan se radja
sve je kao nekad, pjevaju slavuji
samo tebe, draga, na Bikavcu nema

Visegrade grade, gdje je moja draga
ko da sa mnom nikad sretna nije bila
gledao sam Drinu dok me je ljubila
zar je nase noci vec zaboravila

http://www.youtube.com/watch?v=b4S49r9U2Gg


Image
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#17 Re: Visegrad

Post by Šole »

Pozdrav svima, zovem se Almir Šeta, rođen davne 70-te, nekih 300 metara nizvodno od ćuprije. Otac mi je iz Klašnika, a majka iz Gostilje (iznad V.Vlasi) Murtička. Tetka mi je živjela u Dušću, a tetak Hasib (Zahid) Murtić (rod s obje strane) vozio onu Dubravu za Župu, imaju 2 sina Kemala i Admira. Imao sam 4 dana kad nas je stari pokupio Ćirom i pravac Bistrik, Višegrad mi je uvijek izazivao nekakve fine vibracije, filinge, dedo rahmetli mi je bio kamenorezac u Banji, popravljao je i Ćupriju kad je bila oštečena u "onom" ratu...Tamo neke 85-te imao sam djevojku, zvala se Elvira (Ikaća), živjela je u jednoj od one tri crvene kuće kad se hoće u Dušće, ispod "Uzamnice"-ispravite me ako griješim. Otac joj se zvao Huso, bio je vatrogasac i imala je puno burazera. Sjećam se i one tete, što je imala jako dugu plavu kosu i vezala je u ogromnu pletenicu, imala je piljaru na ušću Rzava, čuo sam da su je zaklali među prvima, rahmet joj duši. Odem "tamo", ali ljudi sve je sad minijaturno, strano i zadivljalo (ne mogu se oteti tim utiscima), Od nanine kuće ostao samo kamen i jedan ogroman bagrem (a zajedno smo rasli, mater me kupala ljeti u banjici pod njim), pa mi nešto drago, rekoh stari bolan bagrem je preživio, a on me gleda, ko veli, jesi lud, nema ljudi jebo te bagrem. U svakom slučaju javite se svi jer će vrijeme i zaborav uraditi svoje. P.S. Moj mali doprinos da pobjedimo zaborav je to što između ostalih hapsim "stoku", što je mislila da na tuđem ima hajra.
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#18 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

znam ja sefika setu,on ima sestru kimetu.ne znam da li ih znas?sada zive u sarajevu
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#19 Re: Visegrad

Post by Šole »

Naravno da znam, sve šete su blizak rod. Šefik je vozio tramvaj prije rata, aživjeli su u Nedžarićima iznad O.Š. A. Šantić.
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#20 Re: Visegrad

Post by samson »

nisam jos nikad bio u visegradu a volio bi da odem da vidim
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#21 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

Ja kada sam u Visegradu i kada stojim na cupriji, samo tada mogu da se osjecam dobro. Na ostalim mjestima ne, ne zbog nekog straha nego jednostavno sto tada osjecam da stojim na svom kamenu.
Cim pređem preko mosta i nastavim gradom, kao da sam u nekom stranom gradu bez obzira sto ga prilicno znam.
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#22 Re: Visegrad

Post by samson »

pa kako je sad stanje u visegradu ima li problema
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#23 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

Ako mene pitas, ne znam. Ja sam inace iz Gorazda, u Visegradu sam bio prosle godine zadnji put.
Akobogda i ovog ljeta cu navratiti u Visegrad, mozda sa prijateljem koji je iz Visegrada.
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#24 Re: Visegrad

Post by samson »

aha ma nisam ni ja ja sam od jajca naumpade mi moj komisja koji je prije rata radio u visegradu ali bi imo volje da vidm taj grad i da jednom u svom zivotu stanem na taj most i da se uslikam na njemu
tkoraza
Posts: 56
Joined: 29/05/2007 14:36
Location: RUPA-HOle city

#25 Re: Visegrad

Post by tkoraza »

visegrad je jebena mahala, provincija....lijep gradic ...za provesti 5 dana u njemu i vishe nista...ja sam i Sa ali trenutno zivim u Vg!, jbga sudbina je htjela da sarajlije idu iz svog grada a da u SA dolaze seljaci iz istochne bosne jbga:)))
pozzdrav
Post Reply