Visegrad

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
ibizza
Posts: 4557
Joined: 05/06/2008 00:46

#26 Re: Visegrad

Post by ibizza »

a zasto se ne vratis u Sarajevo???
jer ne vidim zasto bi neki srbin isao iz Sa....pa u sred Ferhadije reci na glassss MILANEEE niko te nece ni pogledati...isto kao da si rekao Adise i sl...
al fazon je u tome sto VI necete da zivite u Sa pa prosipate suplju kako je sarajevo muslimanski grad...
tkoraza
Posts: 56
Joined: 29/05/2007 14:36
Location: RUPA-HOle city

#27 Re: Visegrad

Post by tkoraza »

Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#28 Re: Visegrad

Post by Šole »

Nemam namjeru da se svađam s tobom, ali reci mi koliko si dugo živio u Sarajevu, gdje i kad si otišao? Evo ja sam Istočnobosanski papak i seljak koji je imao 4 (četiri) dana, kad ga je babo iznio iz ćire na Bistriku, i živim u Sarajevu 38 godina. Šta si očekivao od male istočnobosanske varošice, kojoj su i dušu izmasakrirali i bacili sa sofe u Drinu. Pošto si rođeni Sarajlija, bogati pogledaj porijeklo svog prezimena i koliko ti je prethodnih generacija i gdje živjelo. Ponavljam nisam raspoložen za svađu i vrijeđanje, samo mi odgovori na pitanja. Moja porodica ŠETA se spominje kao trgovačka i u romanu "Na Drini ćuprija", magaza bila odmah iza ćuprije, pored hotela Panos. Naselje Kosovo-polje (znaš gdje je) i ono je isto bilo u vlasništvu porodice ŠETA. Kad si već tamo, biću slobodan kontaktirati te kad mi zatreba R.L. Pozdrav.
tkoraza
Posts: 56
Joined: 29/05/2007 14:36
Location: RUPA-HOle city

#29 Re: Visegrad

Post by tkoraza »

ma ok si ti koji tu zivis sto godina...ja sam mislio na ove novopechene sto su se sjatilu u sa posle rata..pitaj prave sarajlije da li ih gotive...ba likovi su dosli iz zepe, srebrenice, rogatice, gusinja, rozhaja i ne znam ti kakvih sela u sarajevo...
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#30 Re: Visegrad

Post by jugoistocnjak »

Eh kol'ko li je samo "rodjenih Sarajlija" rokalo po civilima u Sarajevu tokom perioda '92-'95?!
Valjda im je cinjenica da su "rodjenje Sarajlije" davala za pravo da izmedju ostalog ubijaju i "seljake" iz Rozaja, istocne Bosne i drugih zabiti.
Imas li ti jos kakvih kvaliteta osim toga da si "Sarajlija"? Nije ti to nesto jako, a mozda svi to i ne znaju u Visegradu (ili mozda znaju :D )! Obuci kakve majice sa takvim natpisom.
tkoraza
Posts: 56
Joined: 29/05/2007 14:36
Location: RUPA-HOle city

#31 Re: Visegrad

Post by tkoraza »

kake ja imam veze sa tim granatama i ja sam isto bjezao od njih samo sa druge strane...ne kontam ...
robijas_
Posts: 22
Joined: 22/07/2008 01:52

#32 Re: Visegrad

Post by robijas_ »

tkoraza,svi ti ljudi koje nabrajas nisu sisli u sarajevo zato sto im je to jedini cilj bio,oni su bili primorani na to.tako da je suvisno pricati o tome.mjenjajte temu
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#33 Re: Visegrad

Post by coolside »

POzdrav narode,najzad se neko sjetio da otvori temu o Visegradu.
Ja sam Visegradjanin,pravi 100%,nisam dosljo i zivim na prelijepom Bikavcu.
Slobodno dodjite u Visegrad,Bosnjaci nemaju problema,jedina neugodnost koju mozete dozivjeti je to sto prolazeci gradom neko bi se mogao zabuljiti u vas,ali to je zato sto visegradski papci skoro da nisu vidjeli Bosnjaka u Visegradu.Prije neku vece dosli neki Francuzi,idu za Sarajevo i stali u gradu.Najmanje trideset ljudi se okupilo oko njih,mene je bilo sramota sto takvih ljudi ima u Visegradu.
Zanima me zasto je povratak u Visegrad tako slab?
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#34 Re: Visegrad

Post by sodom »

Netolerancija o kojoj ovaj momak govori ne stoji, seljaci se "ofiraju" i ismijavaju ali da ih neko mrzi, odakle ti to?
Sarajevo prihvata sve, pa i one katile sto su ga gadjali 92, da je srece da svi dojdu da vide da je moguce zivjeti zajedno pa makar danas shvatili kakve su strahote radili...
A Srbi iz rsa misle da je sarajevo neprijateljsko mjesto cisto zbog propagande na bn i rtrs, nema vijesti da se ne pomene neki nacionalni izlet...

Visegrad, prelijep grad, istina danas veoma osiromasen... nikad to nece biti isto, a kako bi i bilo pored takvih patnji i stradanja i klanja, cudo da ima iko normalan u ovoj nasoj napacenoj zemlji punoj koljaca i katila.
Opstace visegrad, ali ko sto rece prije mene , nece biti ljudi u njemu...
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#35 Re: Visegrad

Post by sharwoodforest »

sutite boga vam. nek svako zivi gdje i kako hoce.
svako od nas nadje mjesto.
sve je u ljudima.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#36 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

sharwoodforest wrote:sutite boga vam. nek svako zivi gdje i kako hoce.
svako od nas nadje mjesto.
sve je u ljudima.
Tako je @sharwoodforest, slazem se sa tobom :thumbup:
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#37 Re: Visegrad

Post by Hodidjed »

Bio ja u Visegradu nedavno. Nesta treb'o u Opstini. Naleti Nacelnik, pita "imal' problema, trebal' sta".
malo u pricu, trala-la, bla-bla-bla, valjda mu zena ili tetka muslimanka (ne skontah), ono, izgleda mi OK cova.
Al' grad jeste turoban brate. Sve idem onim ulicama i kontam kako su 1992-e sprovodili muslimane na klanje.
Nema se sta nesto posebno vidjeti i obici. Mal gradic.
Zamisljao sam ga vecim, i cupriju sam zamisljao vecom...........
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#38 Re: Visegrad

Post by sharwoodforest »

nemoj zezati, cuprija nije mala. prema kozijoj cupriji, rimskom mostu izgleda i ima istoriju mnogo znacajniju za postovanje. a sto se visegrada tice, uvijek je bio na margini, sad pogotovo. ali ima nas jos takvih i u danasnje vrijeme. steta.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#39 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

Visegrad je prelijep grad, samo mu fali bolji narod....jednom gradu dusu daju njegovi stanovnici... :-D :D
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#40 Re: Visegrad

Post by IBM »

a tih stanovnika vise nema. Visegrad je etnicki cist grad.....
Kinder
Posts: 343
Joined: 19/10/2008 23:50

#41 Re: Visegrad

Post by Kinder »

IBM wrote:a tih stanovnika vise nema. Visegrad je etnicki cist grad.....
I Goražde je etnički čist grad i njemu fali "duša grada" :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#42 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

...s tom razlikom sto je iz visegrada otjerano svo muslimansko stanovnistvo od strane srba,
a iz gorazda su svojom voljom otisli isti ti koji su protjeravali narod po istocnoj Bosni! Njih niko nije otjerao!
Kinder
Posts: 343
Joined: 19/10/2008 23:50

#43 Re: Visegrad

Post by Kinder »

BarbaDue wrote:...s tom razlikom sto je iz visegrada otjerano svo muslimansko stanovnistvo od strane srba,
a iz gorazda su svojom voljom otisli isti ti koji su protjeravali narod po istocnoj Bosni! Njih niko nije otjerao!
:lol: :lol: :lol: ne seri matere ti
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#44 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

sto, imas li ti neku drugu teoriju?
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#45 Re: Visegrad

Post by sodom »

tkoraza wrote:visegrad je jebena mahala, provincija....lijep gradic ...za provesti 5 dana u njemu i vishe nista...ja sam i Sa ali trenutno zivim u Vg!, jbga sudbina je htjela da sarajlije idu iz svog grada a da u SA dolaze seljaci iz istochne bosne jbga:)))
pozzdrav
ništa brate uzivaj u mostu i drini :)
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#46 Re: Visegrad

Post by sodom »

BarbaDue wrote:sto, imas li ti neku drugu teoriju?

polahko ljudi osjetljiva je tema pravo, al itekako treba pricat o ovome :) :!:
Kinder
Posts: 343
Joined: 19/10/2008 23:50

#47 Re: Visegrad

Post by Kinder »

BarbaDue wrote:sto, imas li ti neku drugu teoriju?
Jok ,eto pobjegli od vruće pogače :lol:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#48 Re: Visegrad

Post by BarbaDue »

Rado cu ti odgovoriti na to pitanje, ali na drugoj temi...recimo na temi "Šta je sa srbima iz Goražda"...
Javi se na tu temu i rado cemo razgovarati, da nebi zachatavali temu o Višegradu...
User avatar
Postverta
Posts: 5
Joined: 19/09/2008 14:10

#49 Re: Visegrad

Post by Postverta »

BarbaDue wrote:...s tom razlikom sto je iz visegrada otjerano svo muslimansko stanovnistvo od strane srba,
a iz gorazda su svojom voljom otisli isti ti koji su protjeravali narod po istocnoj Bosni! Njih niko nije otjerao!

Laz!
Ja sam Srpkinja iz Gorazda. Moji roditelji su bukvalno otjerani iz svog stana u Ulici Marsala Tita. 15-tog Aprila 1992, njihov komsija, H...., je dosao na njihova vrata u 9 navece da im kaze da imaju sedam dana da se gube iz Gorazda, citiram "il' ce biti svasta". nase komsije i prijatelji Srbi su imali slicne posjete tokom cijelog Marta i Aprila '92.
Moja porodica je krenula autobusom za Cajnice, u ponedeljak 20-tog Aprila, oko 13:00h. Autobusom je upravljao, Srbin, Miroslav Vajic. Izmedju Gorazda i Krsnice, autobus je naisao na barikadu zelenih beretki, koji su poceli pucati na autobus. Miroslav je udario po gasu i tako uspjeo izbjeci zasjedu. Dan danas je zivih, najmanje, 10 svjedoka tog dogadjaja.
Moje komsije, Milan i Boja Zdjelar, su odlucili da ostanu u Gorazdu. Cak su primili u stan izbjeglice iz Visegrada, Muslimane. To nije sprijecilo zelene beretke da im dodju na vrata. Milana su nasli kod njegove komsinice R...(muslimanke), cijem je muzu Avdu pomagao nesto oko struje. Odveli su ga iz njene kuce. Ubijen je iza Srednje Skole "Dzemal Bijedic" i tijelo baceno u Drinu. Od straha i panike, njegova zena Boja je pocela kukati i plakati. Ubrzo su odveli i nju. Nadjena je posle dan ili dva sa nekoliko prostrijelnih rana i ubodom u vrat. Ovu pricu i na ovaj nacin je bezbroj puta ispricala Rasa svakome ko upita za Boju i Milana.
Sta bi sa Doktorom Apostolovom? Ubijen kod dzamije.
Sta bi sa profesorom Slavom Komlenovicem? Ubijen kraj Drine.
Svetislav (Batko) i Milan Vajagic bijahu otac i sin, koji su ostali u svom stanu u Sandzckih Brigada 12. Odvedeni su iz stana u Julu '92, ubijeni i tijela najvjerovatnije bacena u Drinu. TO vojnici ili zelene beretke, koje vec dosao po njih, su govorili komsijama, dok su sprovodili Batka i Milana, da su nasli oruzije i municiju u njihovom stanu. Njihov komsija M..., koji je bio u Zelenim beretkama od Januara '92 je usao u stan sa ostalim vojnicima kad su se vratili da pretresaju. nista nije nadjeno. M... kaze citiram: "sta ti je bona, ma Milan ni ostar noz nije im'o u kuci a kamo li puscano zrno, nego mi u onom strahu nasjedosmo na tu pricu i pustismo da ih odvedu..."

Dragi moj, Srbi su istjerivani iz Gorazda od pobijede nacionalnih stranaka. U Januaru '92, preslo se na otvorene oblike provokacija i prijetnji. Naoruzani muslimani u civilnoj odjeci, koji su se setkali ispred Opstine, nisu pustali Srbe da prodju ispred Opstine, tjerali su nas da predjemo na drugu stranu ulice.
Malo poslije Pravoslavnog Bozica '92, zelene beretke, zajedno sa rezervnim sasatavom milicije, su pokusale preuzeti milicijsku stanicu i zarobiti (vjerovatno i ubiti) Stanka Stojanovica tadasnjeg nacelnika MUP-a Gorazde.

Gorazde je mali grad. Svako je svakoga znao. Ne znam koje si ti godiste, ali ako si mladji i ne sjecas se ovih ljudi, pitaj nekog starijeg, oni ce se sjetiti.
Ja razumijem da je Balkan jedno veliko pozoriste i svima je omiljena uloga - uloga zrtve. Svako bi da krivi drugu stranu za sve sto se ikad u historiji desilo i svako bi da brzo zaboravi one "sitnice" koje pocinise zlocinci "sa njegove strane". Ali cinjenice su da je za rat trebalo dvoje ili troje i cinjenice su da su izmedju '92 i '95 na Bosnskoj pozornici dominirali kreteni, sociopate i psihopate sa svih strana. U "ratnim orgijama" nema nevinih! To je suplja prica, koja nikoga ne pogadja vise.

Iz perspektive nokoga ko je otisao sa Balkana, cini mi se ponekad, prije dva stoljeca i koje prvi put bio u posjeti ovog ljeta, reci cu vam ovo:
Rat je bio i prosao. Sta je bilo, bilo je i zlocinci, sa svih strana, ce biti kaznjeni prije il' kasnije.
Cinjenica je da Srbin koji je sa svojih, 10, 12, 15 godina pretrpio strah i istjeran i svoje kuce nece da zivi medju Muslimanima i tacka. Isto tako Musliman koji je odrastao uz granatiranje nece da zivi medju Srbima. To ne vazi samo za djecu (ili djecu iz rata), to vazi za sve nas, ma koliko se mi smijeskali i politicki koketirali sa nasim "prijateljima" sa druge strane.
Kad je sve to tako, a cinjenica je da jeste, zasto se mi onda, lijepo, ne razidjemo k'o ljudi, umjesto sto sjedimo vec 13 godina, kukajuci sta je bilo, prepricavajuci djeci i unucadima, sta su nam oni drugi radili i uradili?
Ono sto svi vi i svi mi radimo zadnjih 13 godina, zove se kovanje novog rata ili poziv na bis sociopatama Balkana.
VektoR
Posts: 117
Joined: 18/01/2003 00:00

#50 Re: Visegrad

Post by VektoR »

Da.. postverta... kako sama rece... Laz... dugo ponavljana laz ce poceti da zvuci kao istina... kao istina o Kosovskom boju... no medjutim...
,,Možeš sve ljude lagati neko vrijeme,
možeš neke ljude lagati sve vrijeme,
ali ni u kom slučaju ne možeš lagati sve ljude svo vrijeme."...
April 15ti... jos uvijek bilo nade da u Gorazdu nece biti rata... a oda je dosao 4 maj...
... kazes da si pretrpila strah... svi smo ga pretrpili...recimo... mene je bilo strah cijelo vrijeme da cetnici ne upadnu u Gorazde, jer nam se u tom slucaju nije dobro pisalo... hvala bogu da nisu... pa sad i ja imam izbor... eto... imam izbor da li da zivim sa ovima ili onim...
Nazalost... djeca, omladina... ludi... zene... stari... koji su bili muslimani... bosnjaci... svi oni koji su svojim komsijama iz Visegrada... Foce... Cajnica... Rogatice... i drugih bosanskih gradova... sada nemaju taj izbor... svoj izbor su izgubili '92ge... nema ih... za neke se nezna ni gdje su sahranjeni... neki su spaljeni... ili na neki drugi nacin liseni zivota...

Nadam se i zelim... da... iako, kazu slijepa...i spora... pravda stigne... zlocinci.. neznam kao da ih nazovem... nemogu reci da su ljudi... zvijeri su valjda... sta vec...

I zato,.. mani se prica tipa bitke na kosovu... citaj... uci... ne zbog mene... ne zbog radi nas... radi sebe.. citaj i uci... ne zbog sebe... zbog istine... tada ces... vjerovatno razumjeti...
Post Reply