Višegrad il' Andrićgrad

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#26 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Yug »

radostan dan wrote:Niie off...samo si napravio iskorak sa ratnih trauma i oziljaka i napravio presjek svih gradica a la visegrad, sa ekonom.aspekta...

Odmah da kazem da ovaj @PM72 laze ka pas...ne kukaju samo bosnjaci koji su prodali dedovinu za 15 hiljada maraka...placu i srbi, na sta su i gdje skrkali ono malo crkavice sto su imali kupujuci od bosnja, pa sad ne mogu ni lijevo ni desno... :D mislim, crnjak, al istina jbg...

@Blek vam je otprilike sve tacno napisao, uzroke i posljedice posliieratne bjezanije iz Visegrada...ko, zasto, kuda, i zbog koga.

Takodje, ova cura iz uvodnog posta, i nije puno pretjerala, izuzev onog subjektivnog osjecaja da svi bleje u nju i da svi kontaju ko je i sta je...a i za razumiti je, obzirom na strahote koje su se tamo desile.

Rupa, depresija, tama...vidim, nesto su u par poslednjih godina pokrenuli, osvjetlili...O Andricgradu svi posjetioci
imaju misljenje pet plus...ne samo zbog objekata, nego i zbog kulturnih desavanja i sadrzaja. Dosta ljudi prodje...ciljane skolske ekskurzije , strendzeri, seminari, festovi, srbijanci sto idu na more preko trebinja pa svrate, crnogorci sto love familiju po srbiji pa i oni svrate, usput im je...

Ja bar dva puta godisnje prodjem pored visegrada, ali u zurbi da se spustim do cacka.i krusevca jos nisam svratio da vidim to cudo, pa samo prenosim impresije onih koji su bili...i bez izuzetka su pozitivne.

Moze li on - andricgrad- opstati? Moze, ako ga entitet gura. Moze li biti nezavisan, i pojacati obrt i to respektabilno, a samostalno? Moze, ali jedina varijanta je da se uveze sa Mokrom Gorom, Drvengradom i prije svega Šarganskim ćirom, jer vazda ima likova i poguzija sto hoce platiti dozivljaj i ugodjaj.

Ja drugi nacin ne vidim...a pogotovu ne vidim preduzetnika na bijelom.konju u vidu spasioca tipa - ulagace u mini preduzeca, fabrike, inicijativa, i slicno.

Zaista steta, svih tih gradica...sve jedno o kom je rijec, tesnju, srednoj bosni, hercegovini, ili ovima uz vece rijeke.
Samo bi dodao na to "dosta ljudi prodje" i malo konkretnih brojki,a to je oko 250 000 tisuca samo prosle godine minimum,napomenimo i da je na prelazu sa Srbijom kod Visegrada uvecan promet za 300 000 vozila godisnje nego prije.

Image
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#27 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by burekodsira »

dokle je došla tužba o otetom zemljištu na kome su izgradili taj diznilend
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#28 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by kakonako »

Zastozato wrote:
radostan dan wrote:
Šveđanin wrote:
Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.

Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? ...
Jesu...

Sad ce se javiti oni koji su rodom odatle, pa ce reci da nisu...ono, jesu malo ali nisu,.. a sad pogotovo jesu u odnosu na ono kad jesu ali nisu u toj mjeri, i tako dalje, i tqko dalje...
U Rogatici se ovih dana odrzavaju MOSI igre pa su je malo ko ukrasili. Prije rata u gradu je zivjelo 65% Bosnjaka muslimana, a sad je 98% Srba.



Rogatica je druga najstarija kasaba u BiH poslije Sarajeva, a u njoj su rodjeni ili zivjeli profesori, doktori, reziseri, slikari, kao sto su Safet Zec, Alija Aksamija, Dzevad Jahic, Ibrahim Pasic, Haris Pasovic i mnogi drugi ugledni sada stanovnici Sarajeva s kojima se Sarajlije ponose. Eto i to su takozvani svedjani.
A zaboravi ti "anamo one" svedjane iz Rogatice:Dragan Jovicic,prof.Kosoric,Goran Radonjic,Vojislav Lubarda,Radivoj Papic,Milad Petrusic,Ljiljana Sokolovic...a "od nasih" si zaboravio Avdu i Hasana Sucesku,Muhidina Teskeredzica,Kasima Kokota,Kemala Mesica,a da ne spominjem vrle generale Dzambasovica,Podzica,Grabovicu,Bahtu,Ajnadzica,pa i mladjahne "zeljovce" Sehica,Colica,Zolotica,Kerlu...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#29 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bodkin wrote:
artime wrote:Ako je neko tamo isao nedavno, moze osjetiti nelagodnu atmosferu u centru. Postavljene srpske zastave itd. Gledaju te ko vanzemaljca. Barem je moje iskustvo.
Ivo Andrić odlican pisac ali zauvijek Visegrad.
Koga gledaju kao vanzemaljca? Ili ti citaju na celu da nisi srbin :D
Al ne kontam naslov teme. Pa andricgrad je samo turisticki djelic
"Turistički kompleks", bolje tako. Isto kao da u Buchenwaldu otvoriš kafeteriju u cilju razvijanja ugostiteljskih usluga. :roll: Svako ko iole nešto zna o bližoj prošlosti razumije da tzv. Andrićgrad nema veze sa turizmom.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#30 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Yug wrote: Samo bi dodao na to "dosta ljudi prodje" i malo konkretnih brojki,a to je oko 250 000 tisuca samo prosle godine minimum,napomenimo i da je na prelazu sa Srbijom kod Visegrada uvecan promet za 300 000 vozila godisnje nego prije.

Image
Pošto priroda posla kojim se bavim je takva da svakodnevno imam kontakt sa turistima u BiH ja godišnje skinem sigurno desetak porodica koje se raspituju za Andrićgrad, objasnim da to nije nikakva istorijska i kulturna vrijednost već "tumor" i ostavština rata koja svojim postojanjem slavi smrt, krv i ubijanje. Izgrađena od strane jednog "umjetnika" koji podržava ideologiju zla Radovana Karadžića i umjesto u Andrićgrad ljude pošaljem na druge destinacije u F.BiH. Eto to je moj simboličan odnos i "doprinos" tom tzv. "Andrićgradu" i manjem BH entitetu. :oops: Ne očekujem zahvale. :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#31 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by radostan dan »

Stasan gubitak...skoro pa nemjerljiv. A doprinos enorman.
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#32 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by kakonako »

Nema druge nego Drvosjecu za ministra turizma.Valjda bi tad Ajvatovica proradila ,a i piramide bi bile otkrivenije,no sto su sad.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#33 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Nema na čemu i drugi put. :wink:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#34 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by TheMule »

Šveđanin wrote:Prosle godine sam bio u Visegradu. Odavno nisam vidio mjesto, za koje ne mozes reci da je selo, a da je vise mrtvo i sablasno. Na stranu zlocini i to, govorim generalno. Mogu misliti na sta je tek licilo prije gradnje ovog turistickog kompleksa. Na stranu sto se cijeli lokal okrece kad cuju da neko doziva bosnjacko ime, toga vjerovatno ima i u sredinama gdje su Bosnjaci 99%.

Bileca, Rogatica, Vlasenica, Han Pijesak, Bratunac... sve gore od goreg. Kao da si zakoracio u 1955 godinu.


Za starije forumase pitanje: jesu ovo bile vukojebine bogu iza nogu i u Jugoslaviji? Ja sam sivilo, depresiju i sjebanost onog nivoa vidio po zabitima istoka Rumunije, a poprilicno sam Evrope prosao.
Visegrad je bio lijep mali gradic. Miran ali ne i sablasan.

Ipak, ljudi su odlazili tokom osamdesetih kao i sad. Ljudi iz cijele opstine su odlazili za gradove radi posla, tako da je okolina bila sablasna i puna starih ljudi. Kad se zaratovalo, tu nije bilo bas nesto puno sposobnih ljudi da brani, te su oni to uzeli i pretvorili u to sto vidis danas. Steta, ali to mjesto je prokleto. I u 2. sv. ratu se desila slicna stvar...samo sto onda nije bilo donacija, tako da i 1955. godina po stepenu razvoja nije losa...

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pošto priroda posla kojim se bavim je takva da svakodnevno imam kontakt sa turistima u BiH ja godišnje skinem sigurno desetak porodica koje se raspituju za Andrićgrad, objasnim da to nije nikakva istorijska i kulturna vrijednost već "tumor" i ostavština rata koja svojim postojanjem slavi smrt, krv i ubijanje. Izgrađena od strane jednog "umjetnika" koji podržava ideologiju zla Radovana Karadžića i umjesto u Andrićgrad ljude pošaljem na druge destinacije u F.BiH. Eto to je moj simboličan odnos i "doprinos" tom tzv. "Andrićgradu" i manjem BH entitetu. :oops: Ne očekujem zahvale. :mrgreen:
A i dobrinos ljudima koje upucujes, turisti hoce da vide prave stvari i vrijednosti, ne propagandu
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#35 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Yug »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Yug wrote: Samo bi dodao na to "dosta ljudi prodje" i malo konkretnih brojki,a to je oko 250 000 tisuca samo prosle godine minimum,napomenimo i da je na prelazu sa Srbijom kod Visegrada uvecan promet za 300 000 vozila godisnje nego prije.

Image
Pošto priroda posla kojim se bavim je takva da svakodnevno imam kontakt sa turistima u BiH ja godišnje skinem sigurno desetak porodica koje se raspituju za Andrićgrad, objasnim da to nije nikakva istorijska i kulturna vrijednost već "tumor" i ostavština rata koja svojim postojanjem slavi smrt, krv i ubijanje. Izgrađena od strane jednog "umjetnika" koji podržava ideologiju zla Radovana Karadžića i umjesto u Andrićgrad ljude pošaljem na druge destinacije u F.BiH. Eto to je moj simboličan odnos i "doprinos" tom tzv. "Andrićgradu" i manjem BH entitetu. :oops: Ne očekujem zahvale. :mrgreen:
Priroda tvoga posla je da budes profesionalan :-D ,ali hajde razumijem.Mozes skinuti desetak porodica ali stranaca ali ne mozes stotine tisuca nasih koji odlaze.Nije samo to Andricgrad,uglavnom svi pored Andricgrada posjete u cugu i Mokru goru pa malo Sraganskom osmicom,u svakom slucaju svi nose dobre uspomene.Zanimljivo da i danasnji stanovnici Sarajeva masovno posjecuju ove destinacije,radoznalost ili nesto drugo nebitno,u svakom slucaju svi su DOBRODOSLI.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#36 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Yug wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Yug wrote: Samo bi dodao na to "dosta ljudi prodje" i malo konkretnih brojki,a to je oko 250 000 tisuca samo prosle godine minimum,napomenimo i da je na prelazu sa Srbijom kod Visegrada uvecan promet za 300 000 vozila godisnje nego prije.

Image
Pošto priroda posla kojim se bavim je takva da svakodnevno imam kontakt sa turistima u BiH ja godišnje skinem sigurno desetak porodica koje se raspituju za Andrićgrad, objasnim da to nije nikakva istorijska i kulturna vrijednost već "tumor" i ostavština rata koja svojim postojanjem slavi smrt, krv i ubijanje. Izgrađena od strane jednog "umjetnika" koji podržava ideologiju zla Radovana Karadžića i umjesto u Andrićgrad ljude pošaljem na druge destinacije u F.BiH. Eto to je moj simboličan odnos i "doprinos" tom tzv. "Andrićgradu" i manjem BH entitetu. :oops: Ne očekujem zahvale. :mrgreen:
Priroda tvoga posla je da budes profesionalan :-D ,ali hajde razumijem.Mozes skinuti desetak porodica ali stranaca ali ne mozes stotine tisuca nasih koji odlaze.Nije samo to Andricgrad,uglavnom svi pored Andricgrada posjete u cugu i Mokru goru pa malo Sraganskom osmicom,u svakom slucaju svi nose dobre uspomene.Zanimljivo da i danasnji stanovnici Sarajeva masovno posjecuju ove destinacije,radoznalost ili nesto drugo nebitno,u svakom slucaju svi su DOBRODOSLI.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pa naravno, upravo zbog profesionalnosti i istine ljude odvraćam od Andrićgrada. Naravno svako na kraju izabere da li će doći ili ne, ipak živimo u demokratiji. Nego nešto mi prazne ove nazor napravljene ulice, puste sve, ne možeš porediti recimo sa nekim pravim turističkim destinacijama u F.BiH.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63358
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#37 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by BarbaDue »

Kako lijepo izgledaju ove prazne ulice, lokali, stolice...neka tako i ostane do kraja dunjaluka! :mrgreen:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#38 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Hadzi Lojo »

Najbolja dijagnoza ikada postavljena!
Vise mozete procitati na poznatoj stranici:

http://www.bosnjackooko.com/index.php?o ... &Itemid=75

Arhitektonski kič, prastari" Andrić - grad je zaista zasluženi spomenik renegatu srboljupcu, "grad" koji na muslimanskoj zemlji grade genocidlije i prekodrinski četnici na čelu sa Nemanjom, prodanom dušom i krmkom iz Laktaša

Za kraj - još nekoliko pitanja bez odgovora

Nadan Filipović

Da li je tuberkuloza pluća kod Ive Andrića mogla imati i da li je imala određene uticaje na njegovo psihičko zdravlje i emocionalni status, te da li je i ta eventualno prisutna patopsihološka komponenta mogla uticati na minuciozno opisivanje niza morbidnih i sadističkih scena u njegovom književnom opusu?

Da li se i u tom tajnovitom i potpuno neistraženom stanju njegova fizičkog i mentalnog zdravlja eventualno mogu potražiti odgovori na pitanje otkud u dubini duše tolika mračna odbojnost i mržnja prema jednom čitavom narodu, njegovoj religiji i vlastitoj domovini Bosni?

Na ta pitanja vjerovatno nikada neće biti odgovora. Naime, medicinska dokumetacija o ukupnom stanju fizičkog i mentalnog zdravlja Ive Andrića pomno je skrivena od javnosti i mogučnosti sadašnje medicinske procjene i zato se samo o tome može nagađati.

Odgovor bi se, međutim, možda mogao potražiti u dole navedenim razmišljanjima koja je on izložio u zbirci pripovjedaka "Deca“.

"Mali ljudi, koje mi zovemo 'deca', imaju svoje velike bolove i druge patnje, koje posle kao mudri i odrasli ljudi zaborav­ljaju. Upravo, gube ih iz vida. A kad bismo mogli da se spustimo natrag u detinjstvo, kao u klupu osnovne škole iz koje smo dav­no izišli, mi bismo ih opet ugledali. Tamo dole, pod tim uglom, ti bolovi i te patnje žive i dalje i postoje kao svaka stvarnost."(Ivo Andrić, "Deca")
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#39 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Hadzi Lojo »

Ovo bi trebalo pod obavezu da bude sastavni dio lektire!

http://www.bosnjackooko.com/index.php?o ... &Itemid=75


Nabijanje Radisava na kolac istovjetno kao nabijanje Sulejmana el-Halebije na kolac – Ivo Andrić se „poslužio“ tekstom iz „Sarajevskog lista“? - 14 PDF Ispis E-mail
Autor Administrator
Nedjelja, 12 Veljača 2012 17:24
Nadan Filipović

Smatram da nije na odmet upustit se u komparativnu analizu opisa nabijanja na kolac iz članka "Primjer francuskog divljaštva – mučenička smrt Sulejmana el-Halebije“ koji je objavljen u "Sarajevskom listu“, broj 127, godište izlaženja 38, dana 7.maja 1915. godine i Andrićevog opisa skoro iste scene u hronici-romanu "Na Drini ćuprija
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#40 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Yug »

@drvosjeca
:lol: ,pa mozda onih stotine tisuca ljudi sto posjete Andricgrad svake godine niko nije slikao ha,sta velis na to.Da nadjemo slike gdje sjedi raja ha :-D
Halo djecko,samo na granicnom prelazu sa Srbijom kod Visegrada je uvecan promet vozila za tri stotine tisuca na godisnjem nivou.kuzis.

Image

Image

Image


Image
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#41 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by bingov buraz »

Kao posjeta Ausvicu...samo da je organizuju nacisti.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#42 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Yug »

Niko ove krajeve nije posjecivao pa i stoljecima.Do jucer su bile obicne provincije i gudure odakle su ljudi samo odlazili.Danas ove destinacije posjecuju najvece licnosti na PLANETI.

Image

Image

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#43 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by _BataZiv_0809 »

Jbt ovo pravo veliko, nisam imao predstavu :-?

Yug sta ima od sadrzaja. Ima li li sta sto bi privlacilo djevojke u naponu mladosti koje istrazuju seksualnost :per:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by insomnia78 »

_BataZiv_0809 wrote:Jbt ovo pravo veliko, nisam imao predstavu :-?

Yug sta ima od sadrzaja. Ima li li sta sto bi privlacilo djevojke u naponu mladosti koje istrazuju seksualnost :per:
Kako da ne. U blizini je spomenik čiči. Koja tu ne ovlaži nema od nje ženska


S moje sokoćalo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#45 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by _BataZiv_0809 »

Te tebi prepustam brudiša.

Nesto kontam kad vide tvoj forumski humor ima da se same skidaju :mrgreen:
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#46 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by Yug »

_BataZiv_0809 wrote:Jbt ovo pravo veliko, nisam imao predstavu :-?

Yug sta ima od sadrzaja. Ima li li sta sto bi privlacilo djevojke u naponu mladosti koje istrazuju seksualnost :per:
:-D ,preporucio bih "Prokletu avliju"
Image

mada ni "kod svejka" nije lose :-D

Image

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by _BataZiv_0809 »

:run:

Jbt ja mislio to samo onaj mramorni trg, zgrada i par baroknih svjetiljki.

Hvala za informaciju :thumbup: izgleda obecavajuce.
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#48 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by pici »

Image

PPUUUUU a bOsnjaKi nedaju potpisa za MMF...
Pismo namjere MMF-u pred SNSD-om i SDA?

јул 24. 2016.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#49 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by insomnia78 »

_BataZiv_0809 wrote:Te tebi prepustam brudiša.

Nesto kontam kad vide tvoj forumski humor ima da se same skidaju :mrgreen:
Ja nemam problema sa tim


S moje sokoćalo
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#50 Re: Višegrad il' Andrićgrad

Post by pici »

i ko je sad vlasnik ovog kiceraja... opCina, entitet, prisrBica il oni kojima je oteta zemlja...

u Srebrenici ljudu se bave proizvodnjom i rade :thumbup:

Image



sta rade ove pecingradske lole, uzimaju pare iz budjeta vazdan nesto prokisnjava i otpada, pa doklena visHe...
Post Reply