Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#1 Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by minist@r »

Pitanje je, da li TV moze imati virus (u ovom slucaju LCD Sony BRAVIA model je KDL-40BX400).
Jedno vrijeme sam ja tako gledao neke filmove preko USB-ea, snimim sebi neki film na USB, ubacim i gledam. Sve do nedavno od kada mi TV vise ne prepoznaje USB. Okanim ti se ja toga, nema sta nisam sve pokusao.
I juce kontam, TV mi jos pod garancijom, pa ako mi je otisao USB port na TV-eu, zasto ne bi iskoristio tu garanciju, al reko, hajd da jos sta pokusam.
Ocistio ja USB od virusa (avast nasao 2-3 virusa), a onda USB formatiram. Stavim ja neki video (cisto da isprobam) i odnesem, ubacim USB, kad ono prepozna USB i video i sve, radi...
I ja sav sretan, tamo vamo, opet taj isti USB ubacim poslije u komp, kad ono, ne prepoznaje mi vise USB kao uredjaj, nego mi se u My Computer-u pojavljuje kao folder (ono, ikonica foldera). Skeniram ja taj USB kad avast mi pronadje opet 2-3 virusa :? :? :?

Sta je sad tu stos??
Da li je moguce da TV ima virus, ustvari da li je moguca uopste takva pojava?
Ako je moguce to i ako je moguce da ima virus, kako ga se mogu rijesiti (nemam nikakvu predstavu sta bi trebao uraditi). U opcijama ima ono, vracanje TV-ea na fabricke postavke. Sta cu time rijesiti, da li mogu sta s tim, i da li cu tako sta zeznuti?
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by lajkujMe »

prvi put cujem da postoji mogucnost da TV ima virus, ali mislim da je to moguce danasnji televizori i jesu neka vrsta racunara .... googlaj maloj o toj temi mozda i nađes nesto
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#3 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by minist@r »

Ma ono sto sam guglao i sto sam pronasao su izjednaceni komentari koji se krecu od toga da se virus moze prenijeti USB-eom, jedni opet kazu da jos nije registrovan virus koji se moze prenijeti na TV dok opet jedni su sumnjicavi i daju sansu da je to moguce.
Uradio bi ovo vracanje na fabricke postavke, al da li cu tim sta zeznuti, da li ko ima iskustva sa tim?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#4 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by darius_maximus »

Ne znam da li je moguce da TV kao uredjaj ima virus, ali sam ja imao virusa koji pogadjaju samo USB port, pa je vjerovatno moguce da se zadrzava na portu TV-a...
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#5 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by minist@r »

^^o tome sam i ja kontao.
A sta je onda slijediti ako je tako?
Al vidis, ako je tako, haj sad znaj gdje je onda problem, port na kompu ili eventualno port na TV-eu, kako si ti to rijesio?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#6 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by darius_maximus »

Ne znam kako se rjesava na TV-u jer taj problem nisam imao... Ispitaj te viruse koje ti Avast prepoznaje na netu i vidi da li je iko imao problema sa bilo kojim TV-om i tim virusima... Fakat ne mogu biti pametan, ali google mora imati rjesenje, ili ce neko od forumasa imati pravu ideju... :)
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#7 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by awaken »

nema opasnosti za TV, jer on "vidi" samo unaprijed definisanu listu file-ova (multimedia). U tvom slučaju, virus prepiše ekstenzije da postanu "unknown files" a ponekad ih samo stavi na "hidden" što onemogućava TV da ih prepozna. Meni se isto dešava sa kućnim kinom kad odnesem PDF knjige na printanje u kopirnicu (leglo USB virusa :D ) a onda taj isti USB stavim u kino da pustim mp3. Uglavnom, nema razloga za brigu da će se nešto desiti TV, samo formatiraj i press play :thumbup:
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#8 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by SundanceKid »

Sve je moguce osim drvene peci, i nevine srednjoskolke :)

Hehe, ja ti savjetujem prvo da prekontrolises svoj PC, sa nekim antivirusom koji je malo jaci od AVASTa, poput NODa ili Kaspersky i slicno...pa onda cisti sve i sa kompa i USBa i vidi kako ce se sta ponasati. Pokusaj i drugaciji USB ubacivat u TV, pa vidi sta ce se desavati.. Teoretski, virus za TV bi mogao postojati, s time sto bi morao biti napisan bas za softver tvog TVa. Vjerovatnoca za to je vrlo, vrlo mala, na granici neznatnog...

Dakle, prvo ti rijesi probleme na svom PCu, pa kreni od toga...
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#9 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by threshold »

to je tebi do usb, tj compa. mozda se izmijeni autorun ili nesto slicno. probaj sa drugim usb i sa drugim pc, po mogucnosti linuxom nekim, isto da budes siguran da opet nema neki virus.
minist@r
Posts: 174
Joined: 15/09/2010 20:35

#10 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by minist@r »

Ok, hvala na odgovorima, a upravo sada opet skeniram sa avastom da vidim sta ce mi izbaciti... Pa poslije toga cu vidjeti sa Kasperskijem sta ce biti ;)

@threshold
imao sam i to na umu, da nije do USB-ea. Imam dva USB-ea, od kojih je jedan bas star, a drugi malo star, heh... Ok, sad cu sve redom krenuti, hvala i tebi...
User avatar
davorf
Posts: 11085
Joined: 15/02/2008 15:53
Location: lost in thought and lost in time while the seeds of life and the seeds of change were planted...

#11 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by davorf »

Da bi virus "pogodio" TV, mora da bude kompajliran bas za arhitekturu procesora koji se nalazi u TVu. Vecina virusa se pravi za x86 i x64...cisto sumnjam da je neko pravio virus koji ce da "pogadja" bas TV uredjaje...nije isplativo, jer je puno manja baza potencijalnih "zrtava" tog napada. Pored toga, to da se virus zadrzava u USB portu, to nije moguce. Port nema prostor na kojem bi virus bio pohranjen. Na uredjaju mora biti neki storage device (npr. HDD)...s tim da moze da utice na USB kontroler.
Loky
Posts: 142
Joined: 16/09/2011 03:54

#12 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by Loky »

davorf wrote:Da bi virus "pogodio" TV, mora da bude kompajliran bas za arhitekturu procesora koji se nalazi u TVu. Vecina virusa se pravi za x86 i x64...cisto sumnjam da je neko pravio virus koji ce da "pogadja" bas TV uredjaje...nije isplativo, jer je puno manja baza potencijalnih "zrtava" tog napada. Pored toga, to da se virus zadrzava u USB portu, to nije moguce. Port nema prostor na kojem bi virus bio pohranjen. Na uredjaju mora biti neki storage device (npr. HDD)...s tim da moze da utice na USB kontroler.

Ali ako se i desi evo i rijesenje za virus:
Image
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#13 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by threshold »

davorf wrote:Da bi virus "pogodio" TV, mora da bude kompajliran bas za arhitekturu procesora koji se nalazi u TVu. Vecina virusa se pravi za x86 i x64...cisto sumnjam da je neko pravio virus koji ce da "pogadja" bas TV uredjaje...nije isplativo, jer je puno manja baza potencijalnih "zrtava" tog napada. Pored toga, to da se virus zadrzava u USB portu, to nije moguce. Port nema prostor na kojem bi virus bio pohranjen. Na uredjaju mora biti neki storage device (npr. HDD)...s tim da moze da utice na USB kontroler.
joh kad neko rece zadrzava se na portu, pa nije pravi, bioloski virus "pok" te "fitijo"
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by Truba »

mislim da se virus moze uvaliti bilo gdje ako ima prostora da se uvali
slušao sam o virusima na printerima i skenerima :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#15 Re: Virus na TV-eu (da li je to moguce)!?

Post by shin »

VIrusi itekako mogu napasti moderne tv uredjaje, samo je potrebno da ima memoriju gdje se moze zapisati. Uglavnom ti virusi ne sluze da bi nabacili malware na tv vec da bi zarazili sto vise usb stickova i tako se prebacili na nove racunare.


Poslije svakog koristenja usb sticka pravac my computer (show hidden files i show system files), sve obrisati i mirna bosna.
Post Reply