Virtualni dzemat :-D

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Iloveautumn
Posts: 24
Joined: 29/09/2018 06:22

#1 Virtualni dzemat :-D

Post by Iloveautumn »

Mozemo li opet otvoriti ovu temu? :-D

Meni je, uz "Ramazan, opet", godinama (negdje od 2009. ili 2010.) uljepsavala dane i noci...jedinstvena kombinacija neobaveznog "chata", smijeha, i korisnih saznanja...nisu mi smetale ni slike kafa, kolaca, i ostalog (neki su se tada bunili), jer je sve to cinilo ovu temu drugacijom od ostalih na ovom podforumu... S druge strane, uvijek su se kao na neku nevidljivu nit vezale nadahnute misli, zapazanja, osjecaji pojedinih forumasa, sto je temu ipak svrstavalo na ovaj podforum. Nekad bi to bio cak i ajet iz Kur'ana koji mi samoj ne bi privukao dovoljnu paznju.

Posebno bih izdvojila @bijelu (nadam se da ce se vratiti na ovo mjesto), njeno jedno takvo spominjanje ajeta

"...I kunem se zvijezama - koje se skrivaju,
koje se krecu i iz vida gube,
i noci kad ona veo dize,
i zorom kada dise...",


je razlog zbog kojeg mi pogled u sabahsko nebo cesto prizove u sjecanje iste, i donese ljepotu koju rijecima ne znam opisati... Ili @arzuhalovo spominjanje (mislim na sestrinskoj temi "Ramazan, opet", prosle godine) dijela ajeta "Neka covjek pogleda u hranu svoju...". Cesto bih se poslije tog ajeta sjetila kad bih sjela da iftarimo i osjetila zahvalnost, a samoj mi ranije nije privlacio toliku paznju. Vjerujem da ovakvih primjera ima puno, i da mnogi forumasi nece (na ovom svijetu) ni saznati koliko su mozda unijeli svjetla, ljepote, a pocesto i smijeha u neciji zivot...

Ja oduzih, a ne rekoh sve sto mi je na dusi vezano za ovu temu. :) Nadam se da je administracija nece ukloniti, i da cemo opet vidjati draga lica ovdje (@bijela, @arzuhal, @HomeArt, @istocnjak :D , @BHFManijak, @ruzmarin, @Ahmed, @blue_sky, @wewa, @hadzinica, @vazi, @zvjezdica, @Irish, @medaaa, @giordania, to name just a few :), i sve ostale koji to zele, i da cemo se lijepo opet druziti kao nekad... :)
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#2 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Lalena »

Baš sam s namjerom da pronađem temu o ramazanu, dosla na ovaj podforum...
Nisam puno aktivna, pogotovo na religijskim temama izbjegavam pisati, ali nadam se da ce ova tema zazivjeti :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by insomnia78 »

Bila je Bijela kratko na “sta ste danas kuhali” ali mislim da nije visena forumu :sad:
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#4 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Lalena »

User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#5 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by vazi »

Divna tema i divan uvodni post, hvala :-D

I ja se cudim da ona tema “ramazan opet” miruje i da ne brojimo dane :)

I meni nedostaje @bijela, @ahmed i drugi...

Ramazan ce ih aBd mozda motivisati da se jave .

Meni je npr ostala @arzina prica o suri “veselica” , cini mi se da je tako nazvao, suretu l inširah, rece ponedeljkom iza sabah namaza. Ja je od tada ucim poslje svakog sabah namaza :) .

Imam jedno pitanje pa mozda moze i ovdje : kazu ne valja uciti kad sunce izlazi i kad sunce zalazi a u periodu ramazana se uci Kur’an npr do iftara tj do aksama . Dakle, sta je zabranjeno , dova, namaz ili ?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#6 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zijancer »

vazi, prepričaj to o ''veselici''?
Last edited by zijancer on 14/04/2019 10:21, edited 3 times in total.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#7 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by vazi »

zijancer wrote:vazi, prepričaj to o ''veselici''?
Nisam neki veliki pripovjedac , bojim se necu znati lijepo kazati :)

U glavnom @arzo je to obavio jednog ponedeljka i rekao nesto u smislu kakav divan osjecaj zapoceti dan radosnicom, veselicom... da sta pogresno ne prenesem u glavnom mene je dirnulo i uvrstila sam je u svakodnevni repertoar :-D

Ako naleti i sjeti se mozda autor nesto vise kaze o toj suri.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#8 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by King Theoden »

vazi wrote:sta je zabranjeno , dova, namaz ili ?
Namaz od izlaska sunca pa dok skoči, kao i klanjanje poslije ikindije.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#9 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

Dino34 wrote:
vazi wrote:sta je zabranjeno , dova, namaz ili ?
Namaz od izlaska sunca pa dok skoči, kao i klanjanje poslije ikindije.
Treba ovdje biti precizniji. Koliko sam cuo i procitao, haram time je nekih pola sata kad sunce izlazi a poslije toga mozes klanjati a ne mozes reci ´´kao i klanjanje poslije ikindije´´? Sta je to? Poslije ikindije je aksam.
Rijec je opet o kratkom periodu kad sunce zalazi i da sve do nekih 20-30 minuta do aksama mozes klanjati ikindiju, ali samo farz.
Nema egzaktnog propisa ovdje, ako je suditi po literaturi.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#10 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Idemedosumom »

Selamun alejkum, dragi i drage moje :kiss:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#11 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by King Theoden »

Porodice Foht wrote:Treba ovdje biti precizniji.
Ne treba nam preciznost. Da iznosim sva mišljenja oko toga, narodu bi se zamantalo.
Ovako, neka svako živ sebi odredi kolika je mjera "dok sunce skoči"
Nekom će biti pola sata, nekome 45 min, a nekome opet sat i pol.
E, red je da pojasnim koja je mudrost iza toga.
Zikr je taj na koga ciljam.
Dragi moji, ima predaja u koju nema sumnje i u kojoj se govori kako na lagan način možete zaraditi nagradu hadža i umre.
Ne simbolično, nego potpunu nagradu.
Jer, Allah subhane u ovoj našoj vjeri nije propisao ništa teško.
Helem, ko klanja sabah pa ostane na svome mjestu i zikri dok sunce ne skoči, pa onda klanja dva rekata duha namaza, imaće nagradu hadža i umre.
Dakle, neko će zikriti pola sata, neko 45 minuta, a neko sat i pol.
Shodno tome, biće i deredže.
Neko ima vremena pa ovu nagradu kupi svaki dan. Drugi jednom sedmično, treći mjesečno, a neko će jednom godišnje.
Ali, gledajte da je uberete.
Idemedosumom wrote:Selamun alejkum, dragi i drage moje :kiss:
Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Allah ti dao svako dobro oba svijeta.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#12 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Zoya »

Selam alejkum i od mene :) . Nadam se da ima bujruma?
Da dodam na taj spisak iz prvog posta i @melanholik i @longman.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#13 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zijancer »

we alejkumu selam :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

zijancer wrote:vazi, prepričaj to o ''veselici''?
Sure Duha i Elem nešrah leke, nazvane surama radosnicama jer su objavljene Pejgamberu, alejhi-salatu ve selam, u jednom od najtežih perioda njegova života, a došle su da ga osnaže i obraduju. Prije njih, jedan duži period nije stizala Objava pa su se Ebu Lehebova žena i drugi mušrici rugali Alejhiselamu govoreći kako ga napustio njegov gospodar, odnosno šejtan.

Ja ih volim proučiti na namazu uoči ponedjeljka ili na sabahu ponedjeljkom jer je to dan kada se rodio Poslanik. A čitao sam kako je jedan islamski velikan sanjao Ebu Leheba, amidžu Poslanikovog, pa ga pitao za njegovo stanje. Rekao je kako je u neprestanom kaburskom azabu osim jednog trena svakog ponedjeljka kada načas sve muke prestanu. "To je onaj trenutak u danu kada sam prvi put čuo muštuluk da je Amina rodila Muhameda, što me je ispunilo radošću."

Najbolji salavati i najpotpuniji selami na našeg pejgambera Muhammeda, njegovu porodicu, drugove i sve koji ga budu slijedili do Sudnjeg dana. I da mi budemo od takvih, amin.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#15 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by King Theoden »

Zoya wrote:Selam alejkum
Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Bujrum, naravno.
arzuhal wrote:Sure Duha i Elem nešrah leke
A ja ih učim na duha namazu.
Ne znam jesi li čuo za tz hafiza sabahudina skejića. Znamo se već 15-ak godina i ne znam je li bilo dzume a da nije proučio suru duha, baš zbog njenog značaja.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

Da, upoznao sam hafiza Skejića, Allah ga nagradio :-D :thumbup:
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#17 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Zoya »

"Zemlja ne zaboravlja čela onih koji na njoj sedždu čine,
Noć ne zaboravlja jecaje pokornih Allahovih robova,
Obraz ne zaboravlja suze onih koji se za grijehe kaju,
A Allah, dž.š., zna da smo mi uprkos nepokornostima, vjernici,

Život brzo prolazi pa se čuvaj dugog nadanja,
Čuvaj jezik svoj od grijeha, jer sve što se rađa i umire,
Samo je Allah, dž.š., Živi i nikada ne umire.

Naučio sam u životu da svako ko nosi svilu nije vladar,
I da svako ko nema krevet nije siromašan,
Koliko je samo odvratnih tijela ispod svilene odjeće
I koliko je samo siromaha bez kreveta, pravih vladara."
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#18 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by King Theoden »

Meni jedan od najdražih, ako ne i najdraži ajet smješten je u suri kehf i kaže:
Inelezine amenu ve amilu salihati kanet lehum dženatul firdevsi nuzula...
Oni koji vjeruju i rade dobra djela biće u dženetu firdevsu :cry:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Meni jedan od najdražih, ako ne i najdraži ajet smješten je u suri kehf i kaže:
Inelezine amenu ve amilu salihati kanet lehum dženatul firdevsi nuzula...
Oni koji vjeruju i rade dobra djela biće u dženetu firdevsu :cry:
nesto kontam, kakav li je osjecaj stajati na kapijama Dzenneta, a ne vidis mu coskove kapije a pitanje je koliko u visini idu, i onako dok gledas tu konstrukcijsku gromadu, kakav li je osjeac kada ti se kaze , polozio si na sudnjem danu, udji u Dzennet..i onako dok gledas u zidove i kapije Dzenneta....to se tesko moze opisati. Mozda najbolje opisuje onaj hadis o covjek ispred Dzenneta koji je zadnji ostao ali jos nije dobio dozvolu da udje, pa ce lagati Allaha u lice na sudnjem danu samo da ga uvede u Dzennet da ce mu se i Allah nasmijati na kraju njegovim rijecima na kraju razgovora.

molim Allaha da nas sviju sa foruma uvede u Dzennet.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#20 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by SmokingMan »

Amin.....Mrzio sam oduvijek da lažem i javno i tajno,ali ja sebe teško vidim u Džennetu.Kada bi imao priliku da biram kakvo bi želio mjesto za sebe,to bi bila mala kućica u pplanini,na propalnku sa nepreglednom baštom ispunjenoj raznoraznim mirišljavim cvijećem,macu,mačka i njihove mačiće,koji mogu da razgovaraju s ljudima,vižlastu djevojka (moja koleginica) u divnoj čipkastoj širokoj crnoj haljini,i sa prekrasnom dugom crnom miršljavom kosom koja se isprepliće na laganom povjetarcu.I naravno,neizostavnu malu zvijezdarnicu koja bi imala najbolji teleskop u Džennetu. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#21 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Smrcak15 »

SmokingMan wrote:Amin.....Mrzio sam oduvijek da lažem i javno i tajno,ali ja sebe teško vidim u Džennetu.Kada bi imao priliku da biram kakvo bi želio mjesto za sebe,to bi bila mala kućica u pplanini,na propalnku sa nepreglednom baštom ispunjenoj raznoraznim mirišljavim cvijećem,macu,mačka i njihove mačiće,koji mogu da razgovaraju s ljudima,vižlastu djevojka (moja koleginica) u divnoj čipkastoj širokoj crnoj haljini,i sa prekrasnom dugom crnom miršljavom kosom koja se isprepliće na laganom povjetarcu.I naravno,neizostavnu malu zvijezdarnicu koja bi imala najbolji teleskop u Džennetu. :D
ali ja sebe teško vidim u Džennetu.
nema predaje, ne znam sta covjek da uradi, dok god se covjek kaje i nada u boziju milost i radi onoliko u svojim mogucnosti sto se treba od vjere...mozes se nadati Dzennetu.

do dzenneta je vrlo lahko doci ako covjek hoce, problem je kad covjek nece u dzennet, kad se preda.

Kada bi imao priliku da biram kakvo bi želio mjesto za sebe,to bi bila mala kućica u pplanini,na propalnku sa nepreglednom baštom ispunjenoj raznoraznim mirišljavim cvijećem,macu,mačka i njihove mačiće,koji mogu da razgovaraju s ljudima,vižlastu djevojka (moja koleginica) u divnoj čipkastoj širokoj crnoj haljini,i sa prekrasnom dugom crnom miršljavom kosom koja se isprepliće na laganom povjetarcu.I naravno,neizostavnu malu zvijezdarnicu koja bi imala najbolji teleskop u Džennetu. :D
ako su ti to zelje onda su ti jakooooo niske druze :D

ti trazis planinu, a Allah ti nudi u najgorem slucaju , znaci najnizi rang dzenneta je da imas 10 puta vise od najbogatijeg covjeka na zemlji i da dobijes sto pozelis i sto ti za oku svidi.

znaci ono sto budes zelio u dzennetu to ces i dobiti.

vižlastu djevojka (moja koleginica) u divnoj čipkastoj širokoj crnoj haljini,
i muskarci ce dobiti savrsene zene bas onako kako njima godi oku i dusi

tako isto i zene ce dobiti savrsene muskarce bas onako kako njima godi oku i dusi

u Bozijem raju nema falinki i nezadovoljnih...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#22 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

e hajmo zene prebrojte se! :)
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#23 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Ultravox »

tuspasmene :zoka:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#24 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by bijela »

Poslase mi link, obradovah se :)

Prije 2-3 dana sam sa @frfi pricala koliko smo bili sretni sto smo barem jedan period u zivotu imali ovu lijepu temu i sve sto je ona donijela sa sobom - meni je to jako dragocjen period...

Eto, ne znam koliko je moguce ozivjeti VDZ, ali bit ce mi drago sresti stara lica,
Poslat cu link na jos par adresa,

Mahsus vas sve selamim <3
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#25 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by wewa »

Iloveautumn wrote:Mozemo li opet otvoriti ovu temu? :-D

Meni je, uz "Ramazan, opet", godinama (negdje od 2009. ili 2010.) uljepsavala dane i noci...jedinstvena kombinacija neobaveznog "chata", smijeha, i korisnih saznanja...nisu mi smetale ni slike kafa, kolaca, i ostalog (neki su se tada bunili), jer je sve to cinilo ovu temu drugacijom od ostalih na ovom podforumu... S druge strane, uvijek su se kao na neku nevidljivu nit vezale nadahnute misli, zapazanja, osjecaji pojedinih forumasa, sto je temu ipak svrstavalo na ovaj podforum. Nekad bi to bio cak i ajet iz Kur'ana koji mi samoj ne bi privukao dovoljnu paznju.

Posebno bih izdvojila @bijelu (nadam se da ce se vratiti na ovo mjesto), njeno jedno takvo spominjanje ajeta

"...I kunem se zvijezama - koje se skrivaju,
koje se krecu i iz vida gube,
i noci kad ona veo dize,
i zorom kada dise...",


je razlog zbog kojeg mi pogled u sabahsko nebo cesto prizove u sjecanje iste, i donese ljepotu koju rijecima ne znam opisati... Ili @arzuhalovo spominjanje (mislim na sestrinskoj temi "Ramazan, opet", prosle godine) dijela ajeta "Neka covjek pogleda u hranu svoju...". Cesto bih se poslije tog ajeta sjetila kad bih sjela da iftarimo i osjetila zahvalnost, a samoj mi ranije nije privlacio toliku paznju. Vjerujem da ovakvih primjera ima puno, i da mnogi forumasi nece (na ovom svijetu) ni saznati koliko su mozda unijeli svjetla, ljepote, a pocesto i smijeha u neciji zivot...

Ja oduzih, a ne rekoh sve sto mi je na dusi vezano za ovu temu. :) Nadam se da je administracija nece ukloniti, i da cemo opet vidjati draga lica ovdje (@bijela, @arzuhal, @HomeArt, @istocnjak :D , @BHFManijak, @ruzmarin, @Ahmed, @blue_sky, @wewa, @hadzinica, @vazi, @zvjezdica, @Irish, @medaaa, @giordania, to name just a few :), i sve ostale koji to zele, i da cemo se lijepo opet druziti kao nekad... :)
ja se bas radujem ovom Ramazanu aBd, tacnije nasusna mi je potreba :)

i bas bih voljela da se opet okupimo, onako kako su se slicne duse birvaktile prepoznavale
da ne velim koliko mi je zivot bogatiji za prijateljstva i sestrinstvo koje se ovdje rodilo, hvala Bogu :)
hadzinicasa wrote:e hajmo zene prebrojte se! :)
:sretan:
Post Reply