Virtualni dzemat :-D

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#551 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Rampage »

Amin :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#552 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

arzuhal wrote:I prođe prva trećina šehri ramazana, na hajr, da nam se smiluje Svemilosni i ukabuli. Meni proleti očas.
amin.
i meni.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#553 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by bijela »

Amin!

Kod mene jos 10 minuta,
Da Allah ukabuli svima...
zendjebil
Posts: 71
Joined: 16/04/2019 04:38

#554 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zendjebil »

Amin!
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#555 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Big Boy »

@arzuhal Amin!
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#556 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Ultravox »

jah :|
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#557 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Euridika »

Amin! :D

Gdje je hodža, da ga malo zezam? :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#558 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by hadzinicasa »

tu je on... s nama :lol:
:run:
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#560 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by El_comadante »

sellam cijenjeni dzemate kako vi sa ramazanom?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#561 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by vatrogasac »

El_comadante wrote:sellam cijenjeni dzemate kako vi sa ramazanom?

Neko bi rekao TEK smo na pola, a neko VEĆ smo na pola. :D
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#562 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

El_comadante wrote:sellam cijenjeni dzemate kako vi sa ramazanom?
Izvini, pitao bih, odakle ti ovo seLLam? Vidim da je mala ´´epidemija´´ po FB i inace, cak i vidim neki efendije koriste a znam 100% da se kaze selaam a ne seLLam!
Dugo sam se spremao da to pitam forum negdje pa haman je trebalo da Comadante napise pa da njega priupitam. :mrgreen:
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#563 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by El_comadante »

Porodice Foht wrote:
El_comadante wrote:sellam cijenjeni dzemate kako vi sa ramazanom?
Izvini, pitao bih, odakle ti ovo seLLam? Vidim da je mala ´´epidemija´´ po FB i inace, cak i vidim neki efendije koriste a znam 100% da se kaze selaam a ne seLLam!
Dugo sam se spremao da to pitam forum negdje pa haman je trebalo da Comadante napise pa da njega priupitam. :mrgreen:
ima veze sa pisanjem u arapskom jeziku, čini mi se da je tešdid na l a to znači da nad kojim je slovom tešdid da se izgovarao kao dvaput ili tvrdo u ovom sličaju slovo l, a nisam siguran da stoji to dugo a, nema oznake.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#564 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

El_comadante wrote:
Porodice Foht wrote:
El_comadante wrote:sellam cijenjeni dzemate kako vi sa ramazanom?
Izvini, pitao bih, odakle ti ovo seLLam? Vidim da je mala ´´epidemija´´ po FB i inace, cak i vidim neki efendije koriste a znam 100% da se kaze selaam a ne seLLam!
Dugo sam se spremao da to pitam forum negdje pa haman je trebalo da Comadante napise pa da njega priupitam. :mrgreen:
ima veze sa pisanjem u arapskom jeziku, čini mi se da je tešdid na l a to znači da nad kojim je slovom tešdid da se izgovarao kao dvaput ili tvrdo u ovom sličaju slovo l, a nisam siguran da stoji to dugo a, nema oznake.
Nisi u pravu. Zato sam i napisao selaam, iako nema potrebe. Nema tesdida, 100% i zato je zbunjujuce kad vidim efendije na FB koji to pisu.
Uostalom, da li si ikada cuo nekoga da kaze seLLam alejkum? Tesko. :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#565 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

Nema tešdida na slovu l kada je riječ o "uobičajenom" nazivanju selama: es-selamu alejkum/selamun alejkum/selam alejkum. Uduplano ili pojačano l (sa tešdidom) ima u drugim slučajevima, recimo kada upućeješ selam trećoj osobi preko nekoga, kao kod nas kada kažemo:"Poselami ga kad ga vidiš/poselami svoje kod kuće", isl. Tada ima tešdid: sellim alejhi (poselami ga!).

Odatle to duplo l u salavatima: Sallaallahu alejhi ve sellem, Allahumme salli ve sellim ala' sejjidina, itd.

Ali sellam je pogrešno. Selam je ispravno.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#566 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by pustopoljina »

arzuhal wrote:Nema tešdida na slovu l kada je riječ o "uobičajenom" nazivanju selama: es-selamu alejkum/selamun alejkum/selam alejkum. Uduplano ili pojačano l (sa tešdidom) ima u drugim slučajevima, recimo kada upućeješ selam trećoj osobi preko nekoga, kao kod nas kada kažemo:"Poselami ga kad ga vidiš/poselami svoje kod kuće", isl. Tada ima tešdid: sellim alejhi (poselami ga!).

Odatle to duplo l u salavatima: Sallaallahu alejhi ve sellem, Allahumme salli ve sellim ala' sejjidina, itd.

Ali sellam je pogrešno. Selam je ispravno.
Mi smo znali reci-selam sa testidom, kad smo htjeli da neko nekog poselami...kao maksuz selam :skoljka:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#567 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

pustopoljina wrote:
arzuhal wrote:Nema tešdida na slovu l kada je riječ o "uobičajenom" nazivanju selama: es-selamu alejkum/selamun alejkum/selam alejkum. Uduplano ili pojačano l (sa tešdidom) ima u drugim slučajevima, recimo kada upućeješ selam trećoj osobi preko nekoga, kao kod nas kada kažemo:"Poselami ga kad ga vidiš/poselami svoje kod kuće", isl. Tada ima tešdid: sellim alejhi (poselami ga!).

Odatle to duplo l u salavatima: Sallaallahu alejhi ve sellem, Allahumme salli ve sellim ala' sejjidina, itd.

Ali sellam je pogrešno. Selam je ispravno.
Mi smo znali reci-selam sa testidom, kad smo htjeli da neko nekog poselami...kao maksuz selam :skoljka:
P'da :mrgreen:

U Kur'anu imamo primjere za oboje.

1) Izravno nazivanje selama (bez dva l, selaam), 58 . ajet sura Ja-Sin:

ar. izvornik:
سَلَامٌ قَوْلًا مِنْ رَبٍّ رَحِيمٍ

Korkut:
Mir vama!" – biće riječi Gospodara Milostivog –

Mlivo:
Selam!" - biće riječ Gospodara Milosrdnog.

2) "slanje" selama, slanje pozdrava (sa dva l, sellimuu):

ar. izvornik:
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

Korkut:
Allah i meleki Njegovi blagosilju Vjerovjesnika. O vjernici, blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav!

Mlivo:
Uistinu! Allah i meleci Njegovi donose salawat na Vjerovjesnika. O vi koji vjerujete! Donosite salawat na njega i selamite predano.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#568 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

Mani ba “trecoj osobi”, uzgred “sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu i nema veze s ovom nasom pricom! Ovdje je iskljucivo u pitanju selam u osnovnom znacenju na koje smo navikli i nauceni 450 godina u BiH a eto se zarazno iskrivilo u seLLam u virtualnom svijetu.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#569 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by El_comadante »

Porodice Foht wrote:Mani ba “trecoj osobi”, uzgred “sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu i nema veze s ovom nasom pricom! Ovdje je iskljucivo u pitanju selam u osnovnom znacenju na koje smo navikli i nauceni 450 godina u BiH a eto se zarazno iskrivilo u seLLam u virtualnom svijetu.
a opet sam siguran da nema dva a
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#570 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by arzuhal »

E aferdosun! :mrgreen:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#571 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

El_comadante wrote:
Porodice Foht wrote:Mani ba “trecoj osobi”, uzgred “sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu i nema veze s ovom nasom pricom! Ovdje je iskljucivo u pitanju selam u osnovnom znacenju na koje smo navikli i nauceni 450 godina u BiH a eto se zarazno iskrivilo u seLLam u virtualnom svijetu.
a opet sam siguran da nema dva a
:lol: E tu si u pravu. Napisao da podcrtam da se izgovara dugo a s niposto duplo L! :wink:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#572 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by bijela »

Porodice Foht wrote:“sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu
Mehlem za usi <3
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#573 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by El_comadante »

Porodice Foht wrote:Mani ba “trecoj osobi”, uzgred “sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu i nema veze s ovom nasom pricom! Ovdje je iskljucivo u pitanju selam u osnovnom znacenju na koje smo navikli i nauceni 450 godina u BiH a eto se zarazno iskrivilo u seLLam u virtualnom svijetu.
dakle ti dobro razumiješ arapski jezik i pravila? just ask.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#574 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by Porodice Foht »

El_comadante wrote:
Porodice Foht wrote:Mani ba “trecoj osobi”, uzgred “sellimuu” je imperativ od glagola selleme/jusellimu i nema veze s ovom nasom pricom! Ovdje je iskljucivo u pitanju selam u osnovnom znacenju na koje smo navikli i nauceni 450 godina u BiH a eto se zarazno iskrivilo u seLLam u virtualnom svijetu.
dakle ti dobro razumiješ arapski jezik i pravila? just ask.
Ako imas u raji nekog s orijentalistike mozes i ti. :)
zendjebil
Posts: 71
Joined: 16/04/2019 04:38

#575 Re: Virtualni dzemat :-D

Post by zendjebil »

Allahumme inneke 'afuvvun tuhibbul-'afve fa'fu 'anni!
Moj Allahu, Ti si Onaj Koji prašta, voliš praštati, pa mi oprosti!
Post Reply