Virtualna stomatološka ordinacija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#976 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by mousstapha »

funeral blues wrote:Da li je neko radio zubni most?
Konkretno, radi se o šestici u donjoj vilici. Vrijedi li brusiti peticu i sedmicu, koji su inače zdravi, radi ugradnje mosta? Je li ovakav zahvat dugoročno rješenje? Da li raditi keramiku ili kombinaciju metal-keramika?
Sva iskustva i savjeti su dobrodošli :).
Ja sam imao slicnu situaciju, radio kod Pirovica. Da li vrijedi ili ne, to je ipak subjektivna ocjena. Ja da sam imao pare sigurno bih radio implante koji kostaju vise i ne moraju se dirati susjedni zubi, ali posto je most jeftinija varijanta odlucio sam se za njega. Generalno sam zadovoljan, brzo sam se navikao, jedem sve i svasta i nikakvih problema nemam.

U pitanju je kombinacija metal-keramika.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#977 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

da li je neko mozda radio "duboko" skidanje kamenca, kao radi se pod anestezijom vilice i kao ciste desni iznutra? :roll:

zna li iko ista o ovome? hvala
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#978 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by MedenoSrce »

radi li se o subgingivalnom ili supragingivalnom kamencu?
Postoje li znakovi paradontoze?

Skidanje kamenca se radi ultrazvucnim aparatom i ne bi trebalo biti neugodno osim ako su desni upaljene.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#979 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by funeral blues »

mousstapha wrote:
funeral blues wrote:Da li je neko radio zubni most?
Konkretno, radi se o šestici u donjoj vilici. Vrijedi li brusiti peticu i sedmicu, koji su inače zdravi, radi ugradnje mosta? Je li ovakav zahvat dugoročno rješenje? Da li raditi keramiku ili kombinaciju metal-keramika?
Sva iskustva i savjeti su dobrodošli :).
Ja sam imao slicnu situaciju, radio kod Pirovica. Da li vrijedi ili ne, to je ipak subjektivna ocjena. Ja da sam imao pare sigurno bih radio implante koji kostaju vise i ne moraju se dirati susjedni zubi, ali posto je most jeftinija varijanta odlucio sam se za njega. Generalno sam zadovoljan, brzo sam se navikao, jedem sve i svasta i nikakvih problema nemam.

U pitanju je kombinacija metal-keramika.
Hvala ti na odgovoru.

Prije koliko vremena si radio taj most, je li bilo kakvih reakcija na nosećim zubima?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#980 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by mousstapha »

Radio sam, ja mislim u novembru.

Ne znam tacno na kakve reakcije mislis, ali sve je dobro proslo, dakle nikakve negativne posljedice naknadno.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#981 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

MedenoSrce wrote:radi li se o subgingivalnom ili supragingivalnom kamencu?
Postoje li znakovi paradontoze?

Skidanje kamenca se radi ultrazvucnim aparatom i ne bi trebalo biti neugodno osim ako su desni upaljene.
medena vjeruj da ne znam o kom se radi, a paradontoze nema....
ovo sto znam je da tak doktor ne radi ultrazvucno :roll: vec pod anastezijom, rucno valjda... :mrgreen:

da editujem mislim da je onaj prvi :mrgreen:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#982 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Walther »

VenomousV wrote:pa toliko placam i Colgate cetkice a ako su Curaprox toliko dobre onda se definitivno isplati :D
Curaprox je zakon 8) Brojka na cetkici je broj vlakana, sto veci meksa ja..... inace moras biti bas talent da prokrvaris ili nesto od cetkanja. Sama cetkica je jako mala i moze uci i do zadnjeg zuba :D Koristim u kombinaciji sa Curaprox gelom (712) koji nije bas za svakoga ali meni je super.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#983 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Walther »

mousstapha wrote:U pitanju je kombinacija metal-keramika.
Za implantat bi vjerovatno morao izvan bosne, kao i za "odrzavanje"... Ja sam ga uradio prije par godina i zasad 8) U Zg to bas i nije za raditi ako nemas 1500€ po zubu, u BG vjerovatno slicna stvar.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#984 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by mousstapha »

Rade i kod nas, jedino ako mislis da se kod nas ne moze kvalitetno uraditi.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#985 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Walther »

mousstapha wrote:Rade i kod nas, jedino ako mislis da se kod nas ne moze kvalitetno uraditi.
Sto juznije to tuznije. U Zg recimo sam vidio jedno mjesto gdji bi se to usudio uraditi... U BiH jok. Svi odrade onaj tecaj 10.000KM i onda udri stemati sto vise. Znam par slucajeva koji su radjeni u BiH (dolaze doktori iz BG) i zivi horor :roll:
ess
Posts: 34
Joined: 14/04/2012 21:26

#986 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by ess »

imam nekih problema oko zuba....
Imam 17 godina i stvar je u tome da mi se zubi nenormalno brzo kvare, ne znam ni ja što.. Redovno ih perem, konac ne koristim baš redovno, ali uglavnom detaljno operem zube najmanje 2 puta dnevno i opet ništa. Raspitivala sam se kod drugih koji imaju dobre zube ( za razliku od mene :-) ) kako ih održavaju, i nisu se puno razlikovali od mene.
Šta da radiiim??? :?: :?: :?: :?:
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#987 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by shalla »

Samo jedno kratko pitanje...

Užasna sam kukavica što se tiče zubara a izgleda da ću morati vaditi jedan zub (gornja 4-ka kojoj je komadić pukao) pa me interesuje koliko je bolno vađenje, jel se može izdržati ili će biti skakanje sa stolice :mrgreen:
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#988 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by MedenoSrce »

zavisi ko ti vadi :D
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#989 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by shalla »

MedenoSrce wrote:zavisi ko ti vadi :D
Haha, a znam jbg...
Idem kod dr. Dijane u Hrasnom i žena je sasvim ok, strpljiva, detaljna ali nisam nikad vadio zub tako da sam se uprpio ko...
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#990 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

shalla wrote:
MedenoSrce wrote:zavisi ko ti vadi :D
Haha, a znam jbg...
Idem kod dr. Dijane u Hrasnom i žena je sasvim ok, strpljiva, detaljna ali nisam nikad vadio zub tako da sam se uprpio ko...
ma bice ok, ne boj se, da ti inekciju poslije i ne osjetis.... nesto protiv bolova pripremi da popijes kad prestane anestezija djelovat i gotovo :-D
sretno
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#991 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by MedenoSrce »

vidi, ako ti bude neizdrzivo mozes prekinuti i vodi racuna da ti dobro utrne (zna se desiti da od straha anestezija ne djeluje)
iako bih je uvijek zub vadila kod oralnog hirurga
User avatar
shalla
Posts: 9315
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#992 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by shalla »

God dammit :mrgreen:
dino_1
Posts: 34
Joined: 08/10/2013 23:34

#993 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by dino_1 »

pitanje oko izbjeljivanja zuba, znaci to sam cuo ima to neke ultrazvucno il tako nesta, e sad neki mi govore da to valja, drugi daunistava nekakv ...(da me ubijes nemogu se sjetti rijeci), uglavnom ti drugi mi govore da je lose i da nakon toga zubi jos brze postaju zuti i brze se kvare :D

pa ako ima ko strucan ili eko ko je to vec radio da mi da par osnovnih informacija oko tog izbjeljivanja, hvala ;)
User avatar
divlji vjetar
Posts: 10087
Joined: 22/11/2013 11:32
Location: tu negdje oko tebe,

#994 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by divlji vjetar »

dino_1 wrote:pitanje oko izbjeljivanja zuba, znaci to sam cuo ima to neke ultrazvucno il tako nesta, e sad neki mi govore da to valja, drugi daunistava nekakv ...(da me ubijes nemogu se sjetti rijeci), uglavnom ti drugi mi govore da je lose i da nakon toga zubi jos brze postaju zuti i brze se kvare :D

pa ako ima ko strucan ili eko ko je to vec radio da mi da par osnovnih informacija oko tog izbjeljivanja, hvala ;)

ultrazvucno izbjeljivanje nije stetno ukoliko se odgovorno i strucno tretira dentalna gledj ili caklina no istina je da tretirani zub menja boju ali ne zbog tretmana nego sto isti trazi redovnu oralnu higijenu i povrat tretman za neki cca 1 do 1 po mjesec. sto znaci do tebe je i tvoje odluke. ako se odlucis da ne ides na ultrazvucno beljene caklinej avi mi na pp za upute kako do bjele gledi.

pozdrav
dino_1
Posts: 34
Joined: 08/10/2013 23:34

#995 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by dino_1 »

divlji vjetar wrote:
dino_1 wrote:pitanje oko izbjeljivanja zuba, znaci to sam cuo ima to neke ultrazvucno il tako nesta, e sad neki mi govore da to valja, drugi daunistava nekakv ...(da me ubijes nemogu se sjetti rijeci), uglavnom ti drugi mi govore da je lose i da nakon toga zubi jos brze postaju zuti i brze se kvare :D

pa ako ima ko strucan ili eko ko je to vec radio da mi da par osnovnih informacija oko tog izbjeljivanja, hvala ;)

ultrazvucno izbjeljivanje nije stetno ukoliko se odgovorno i strucno tretira dentalna gledj ili caklina no istina je da tretirani zub menja boju ali ne zbog tretmana nego sto isti trazi redovnu oralnu higijenu i povrat tretman za neki cca 1 do 1 po mjesec. sto znaci do tebe je i tvoje odluke. ako se odlucis da ne ides na ultrazvucno beljene caklinej avi mi na pp za upute kako do bjele gledi.

pozdrav
e jbg ako cu morat svaki mjesec il et dva na izbjeljivanje bgm neisplati mi se to, haj da je bar svakih 6 mjeseci pa haj nebi mi bilo zao

neznam jos se raspitujem, al zadnje voo sto kontam su one neke trake za izbjeljivanje koje kuci koristis 7-10 dana, mislim se jos oko toga raspitat, pa vidjet ili to ili na ovo ultrazvucno sta je bolje :D
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#996 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Seherovac »

Ima li iko iskustva sa stomatologijom u domovima zdravlja, konkretno omer maslic me interesuje... Da li dobro rade i generalno dojam. Imam par pozadi za popravit, pa kontam nazad su, moze i crna plomba ( meni nesto u glavi da u domovima zdravlja stavljaju samo crne plombe :D). Nisam nikad mimo privatnika popravljao pa sam tabula raza. Hvala

Sent from my RM-892_eu_hungary_411 using Tapatalk
User avatar
divlji vjetar
Posts: 10087
Joined: 22/11/2013 11:32
Location: tu negdje oko tebe,

#997 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by divlji vjetar »

Pozdrav



topla preporuka O. Maslic, ionako mole za pacijentima,ali su izuzeno korektne kolege.

a to crno zove se amalgan
enobaso
Posts: 2
Joined: 24/05/2013 22:20

#998 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by enobaso »

kamen spoticanja wrote:
ketronsd1 wrote:Pozzzz!
Neki dobar stomatolog-hirurg u Zenici ili vise njih???
Unaprijed hvala!
http://www.zubarzenica.weebly.com
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#999 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Baby Jane »

Evo od mene jedno pitanje.

Prije par mjeseci mi je popravljena 5-ica na gornjoj (desnoj) vilici. Tad je rekao da se nazire karijes i da cu kad tad morati popraviti, pa je bilo logicno da popravi. Dva dana nakon, mi je strasno smetalo, sta god da zagrizem, ili ako samo stisnem zube, ubija u mozak. Otisla sam mu, malo je brusio plombu i bilo je lakse. Ali jos uvijek, evo nakon skoro pola godine od popravke, kad god zagrizem nesto na toj strani, na tom zubu me probada do mozga. Nije mi nikako ugodno jesti na njega. Da li je moguce da je ostetio neki zivac? Nesto?
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#1000 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by charrrmed »

Baby Jane wrote:Evo od mene jedno pitanje.

Prije par mjeseci mi je popravljena 5-ica na gornjoj (desnoj) vilici. Tad je rekao da se nazire karijes i da cu kad tad morati popraviti, pa je bilo logicno da popravi. Dva dana nakon, mi je strasno smetalo, sta god da zagrizem, ili ako samo stisnem zube, ubija u mozak. Otisla sam mu, malo je brusio plombu i bilo je lakse. Ali jos uvijek, evo nakon skoro pola godine od popravke, kad god zagrizem nesto na toj strani, na tom zubu me probada do mozga. Nije mi nikako ugodno jesti na njega. Da li je moguce da je ostetio neki zivac? Nesto?
Vjerovatno je plomba previsoko stavljena. Bojim se da ces morati opet kod zubara da ti se to sanira, nije normalno da i nakon par mjeseci osjecas bol. Ok par dana, ali to je vec previse.
Post Reply