Virtualna stomatološka ordinacija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#926 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by VenomousV »

gdje si radio zub? privatno negdje?
pompy
Posts: 4
Joined: 07/03/2013 19:40

#927 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by pompy »

VenomousV wrote:gdje si radio zub? privatno negdje?
da
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#928 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by VenomousV »

onda njih zovi i konsultuj se :D
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#929 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

evo jedno mozda malo smijesno pitanje....
je li boli kada se skida kamenac?? trebam to odraditi a malo me strah....
hvala :D
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#930 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Ambrozija »

kamen spoticanja wrote:
Lounge Act wrote:Ja sad za ovo prvi put cula pa da podijelim s vama

."
http://danas.net.hr/znanost/onima-koji- ... kvadratica
Zanimljivo, nisam ovo znala.
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#931 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Ambrozija »

sha_ba wrote:evo jedno mozda malo smijesno pitanje....
je li boli kada se skida kamenac?? trebam to odraditi a malo me strah....
hvala :D
Ne boli, samo je neugodno :)
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#932 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

Ambrozija wrote:
sha_ba wrote:evo jedno mozda malo smijesno pitanje....
je li boli kada se skida kamenac?? trebam to odraditi a malo me strah....
hvala :D
Ne boli, samo je neugodno :)
hvala puno :)
Silence00
Posts: 1
Joined: 09/03/2013 15:38

#933 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Silence00 »

Bok svima. Eto i ja imam problem :( Pa ako mozete pomoci.

Naime od 1 mj na jedanput se pojavio karijes na gornjoj dvojci , na jedinici smedja mrlja uz meso gore(ali samo preko dana) ujutro je bijel zub, te na drugoj dvojci uz sam rub mesa mala smedja točkica. Naime nije mi jasno kako se to najednom dogodilo..niti me to boli mozda je uzrok silni antibiotici koje sam pila zbog upale mjehura od doksiciklina , klavocina itd. Otisla sam jucer zubaru i dala mi je privo antibiotik jer imam upalu 6 tice koju ce mi vaditi, ali u meni je strah da će mi prednji zub pući. Na izgleda ovako ne vidi se nista..ali pri boljem svjetlu i blizini to se sve vidi. I sad me strah jednostavno da ce mi caklina puci ako mi bude brusila zub, posto mi je vec bila prebila jednu krunicu. Jel moj strah ne osnovan ili?I da četkam ujutro prije dorucka, poslje rucka i navecer s ekstra soft četkicom, signal pastom protect i imam vademecum vodicu za usta. Hvala na odgovoru
User avatar
POCA
Posts: 158
Joined: 09/05/2009 21:21
Location: kaže mi mater da sam u oblacima

#934 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by POCA »

Ambrozija wrote:
sha_ba wrote:evo jedno mozda malo smijesno pitanje....
je li boli kada se skida kamenac?? trebam to odraditi a malo me strah....
hvala :D
Ne boli, samo je neugodno :)
Bome zavisi od stanja zuba i desnih,mene je i boljelo,ali eto moze se nekako durati :)
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#935 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by zemo_online »

vozdra raja.
plombiro sa zub br. 6 i na zagriz me boli(npr. kora kruha isl.) vec 7 dana. Ne boli na promjenu temperature, vec samo na ZAGRIZ.
Dali trebam jos cekat da samo prodje ili da pitam zubara sta treba dalje?
fala za odgovor.
Inzaghi300
Posts: 1
Joined: 13/03/2013 17:58

#936 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Inzaghi300 »

Pozdrav! u zubara sam ima vec 2 tjedna i pocela ga je korijenski lijecit...prvi put kad sam bio samo je izbusila rupu u zubu i rekla da slikam negdje i da joj donesem sliku sto sam i napravio...stavila mi je lijek i rekla da dodjem 3 dana poslije no mene je zub zabolio i istrpio sam bol sve do dogovorene posjete kad je izvadila lijek... tada je stavila novi lijek ali nije zatvorila (kao stoje je prosli put ucinila) rupu vec samo stavila vatu...ponovno ovaj tjedan sam otiso stavila mi je lijek (cini mi se onaj od prvog puta xD) i rekla mi je ako zaboli da ga izvadim sto sam i ucinio jer me jako zabolio da nisam mogao podnosit...je li ovo normalno da boli(stvarno nzn ime lijeka) ili trebam potraziti drugog zubara? :D
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#937 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Hemera »

Ja sam skidala jednom kamenac kod zubara ono mehanički,sa onom kukicom i kiselinom,jer nisu imali ultrazvučni aparat,drugi put,sam skidala ovom drugom metodom,nisam imala puno,već smo donji zubi jer su mi malo stisnuti,nije bolilo uopće,saamo je prvi put sa ovom mehaničkoh metodom bilo nepriajtno :-D
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#938 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

Hemera wrote:Ja sam skidala jednom kamenac kod zubara ono mehanički,sa onom kukicom i kiselinom,jer nisu imali ultrazvučni aparat,drugi put,sam skidala ovom drugom metodom,nisam imala puno,već smo donji zubi jer su mi malo stisnuti,nije bolilo uopće,saamo je prvi put sa ovom mehaničkoh metodom bilo nepriajtno :-D
e hvala puno :) ma ja mislim da je mehanicka metoda :( jos se nisam najavila od straha a trebala sam davno...
evo jos jedno, sigurno glupo, pitanje jel ide krv??? :cry:
Nur_

#939 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Nur_ »

@sha_ba,

mislim da većina privatnika ima ultrazvučno skidanje kamenca, i ukoliko možeš to ti je bolja opcija. Ne boli, nema razloga za strah i paniku :thumbup: , sjeti se samo da je to dobrobit za tvoje zube i misli na ljepši osmjeh nakon metode :-D . U prinicpu nema krvi, osim ako su ti desni jako loše - krvare, i ako imaš tvrdokorni kamenac oko mesa zuba pa dok se to isčisti.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#940 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

Nur_ wrote:@sha_ba,

mislim da većina privatnika ima ultrazvučno skidanje kamenca, i ukoliko možeš to ti je bolja opcija. Ne boli, nema razloga za strah i paniku :thumbup: , sjeti se samo da je to dobrobit za tvoje zube i misli na ljepši osmjeh nakon metode :-D . U prinicpu nema krvi, osim ako su ti desni jako loše - krvare, i ako imaš tvrdokorni kamenac oko mesa zuba pa dok se to isčisti.
eee hvala :) onda cu svakako gledati da idem negdje gdje laserom rade :) :thumbup:
a reci mi jos samo jedno molim te, znam da peglam sorry, jel laser skida ako ima manjih dijelova tvrdokornog kamenca? il ipak mora mehanikom da se to skine?
Nur_

#941 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Nur_ »

sha_ba wrote:
Nur_ wrote:@sha_ba,

mislim da većina privatnika ima ultrazvučno skidanje kamenca, i ukoliko možeš to ti je bolja opcija. Ne boli, nema razloga za strah i paniku :thumbup: , sjeti se samo da je to dobrobit za tvoje zube i misli na ljepši osmjeh nakon metode :-D . U prinicpu nema krvi, osim ako su ti desni jako loše - krvare, i ako imaš tvrdokorni kamenac oko mesa zuba pa dok se to isčisti.
eee hvala :) onda cu svakako gledati da idem negdje gdje laserom rade :) :thumbup:
a reci mi jos samo jedno molim te, znam da peglam sorry, jel laser skida ako ima manjih dijelova tvrdokornog kamenca? il ipak mora mehanikom da se to skine?
Nema na čemu, koliko mogu i znam iz iskustva - tu sam. Da, ako imaš već strah od zubara, gledaj da to radiš ultra zvučno - košta oko 30.00 KM, ako je kamenac - skida, ako su obojenja zuba ili pigmenti potrebno je uraditi nakon toga zubno pjeskarenje - AIR FLOW®: čišćenje zuba mlazom sitnih čestica natrijeva bikarbonata u spreju vode i komprimiranog zraka - TOTALNO NEŠKODLJIVO, ne boli, čisti o one dijelove između zuba gdje ništa doprijeti ne može, i to ima funkciju poliranja zuba (ako su zubi zdravi, nema potrebe za onim pastama i premazima...). Najbolja opcija čišćenja zuba je kombinacija ove dvije, ali prva je neophodna, druga - AIR FLOW® takođe košta oko 30.00 KM. Nemam veze sa stomatologijom, ovo su informacije iz ličnog iskustva. P.S. Ja volim ići zubaru :thumbup: .
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#942 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Hemera »

Nur_ wrote:@sha_ba,

mislim da većina privatnika ima ultrazvučno skidanje kamenca, i ukoliko možeš to ti je bolja opcija. Ne boli, nema razloga za strah i paniku :thumbup: , sjeti se samo da je to dobrobit za tvoje zube i misli na ljepši osmjeh nakon metode :-D . U prinicpu nema krvi, osim ako su ti desni jako loše - krvare, i ako imaš tvrdokorni kamenac oko mesa zuba pa dok se to isčisti.
meni kad su skidali mehanicki bilo je u pljuvacki samo bogda,inace nemam probleme sa desni
znaci nista u principu
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#943 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by sha_ba »

@ nur i hemena hvala vam :thumbup: :thumbup:

odma sutra idem zakazat ;) ma i nisam neka kukavica al zubar je zubar :-) ljubim vas obje pa javljam ovdje kako je proslo :D
User avatar
Cabadahija
Posts: 280
Joined: 11/05/2010 18:27
Location: Na sigurnom

#944 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Cabadahija »

kamen spoticanja wrote:
motorola01 wrote:Zivac hrani zub. Kad se izvadi zivac, zub umire, odnosno tamni :(
zivac ne hrani zub,zub hrane krvi sudovi u sastavu pulpe...zivac je samo jedan dio iste
a zub tamni manjim dijelom zbog propadanja karvnih elemenata koji se nalaze u dentinskim tubulima...a veci dijelom zbog lose uradjene endo terapije
zato kod nekoga potamni sasvim malo...a kod nekoga za 3 mjeseca bude taman ko kesten
ali bez zivca ni krvni sudovi ne hrane zub, i tako zub umire.....
User avatar
Cabadahija
Posts: 280
Joined: 11/05/2010 18:27
Location: Na sigurnom

#945 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Cabadahija »

kamen spoticanja wrote:
Lounge Act wrote:Ja sad za ovo prvi put cula pa da podijelim s vama

Image

"Znate li značenje kvadrata na stražnjem dijelu tuba kreme, paste za zube, šampona, itd.?
Jeste li ikada primijetili da na svakoj tubi, postoji oznaka.

One su: crna, tamno smeđe, tamno plave, tamno zelene boje (obično tamne boje).

Dakle, što to zapravo znači?

Tamni kvadrati pokazuju da se za proizvod koristite isključivo kemijske supstance!

Crveni kvadrat pokazuju da je proizvod je oko 70% kemije i 30% prirodnih proizvoda.

Zelene oznake pokazuju da je taj proizvod bez kemikalija i da se sastoji samo od prirodnih sastojaka!


Brinite o svom zdravlju i zdravlje svoje djece."


Jako su rijetke 100% prirodne zubne paste, ali treba izbjegavati pasete sa SODIUM LAURIL SULFATOM
i ako je ikako moguce paste sa fluorom, mada je fluor jako tesko izbjeci posto je pohlepna industrija od fluora medijski stvorila "carobnog spasitelja", a ustvari to je jedno veliko dodatno SMECE u nasim ustima....
User avatar
Cabadahija
Posts: 280
Joined: 11/05/2010 18:27
Location: Na sigurnom

#946 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Cabadahija »

kamen spoticanja wrote:amaaaan...reko sam da vise necu ordinirat u ovoj ordinaciji ali prekrsit cu pravilo samo sad
amaaaaan...ja sam stomatolog i znam da cu nekad izgubit zube...samo ne znam tacno kad :D
e tako i ti...paradontoza je takva tegoba koja prije ili kasnije odnese zube...finta je samo da uradis sve da bude sto kasnije :wink:
a to je moguce...i takve terapije postoje...
za ostalo znas sta ces :wink:
Ako si ti stomatolog ja sam Nikola Tesla :D
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#947 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by S@din »

Cabadahija wrote:
kamen spoticanja wrote:
Lounge Act wrote:Ja sad za ovo prvi put cula pa da podijelim s vama

Image

"Znate li značenje kvadrata na stražnjem dijelu tuba kreme, paste za zube, šampona, itd.?
Jeste li ikada primijetili da na svakoj tubi, postoji oznaka.

One su: crna, tamno smeđe, tamno plave, tamno zelene boje (obično tamne boje).

Dakle, što to zapravo znači?

Tamni kvadrati pokazuju da se za proizvod koristite isključivo kemijske supstance!

Crveni kvadrat pokazuju da je proizvod je oko 70% kemije i 30% prirodnih proizvoda.

Zelene oznake pokazuju da je taj proizvod bez kemikalija i da se sastoji samo od prirodnih sastojaka!


Brinite o svom zdravlju i zdravlje svoje djece."


Jako su rijetke 100% prirodne zubne paste, ali treba izbjegavati pasete sa SODIUM LAURIL SULFATOM
i ako je ikako moguce paste sa fluorom, mada je fluor jako tesko izbjeci posto je pohlepna industrija od fluora medijski stvorila "carobnog spasitelja", a ustvari to je jedno veliko dodatno SMECE u nasim ustima....
super, prvi put cujem za ovo, ali vidim da na nekim ima i bijela linija ??
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#949 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by It_is_a_Leclerc »

Pitanjce malo - jutros jedem, i naiđem na tvrd komadić hrane, i osjetim da nešto puče. Na moju veliku žalost, halalio sam se sa pofinim dijelom gornje laterarne dvojke. Prežalostan sam tim povodom i ne mogu doći sebi zbog toga. Prilično je vidljivo da fali dio zuba, i onako - baš nelijepo izgleda... E, sad...Otprilike znam da ima priličan broj mogućnosti nadogradnje, zamjene krunice, ugradnje implantata, pa me zanima, ima li neki dobar stomatolog ovdje da mi preporuči neku metodu, neki način na koji bi to izgledalo što je prirodnije moguće, i da bi imalo svoju funkciju... Isto tako, pošto stalno putujem, interesuje me koliko vremenski traju određeni zahvati. Ne bih htio da opet stomatolog uradi pola posla na zubu, a pola ostavi za drugi put, pa da se desi još neki belaj, ili da nešto traje mjesec-dva dana, jer nisam baš estetski privlačan, da tako kažem, ovako krezub i nikakav :D

Eto. Nadam se da neko zna neku metodu. Volio bih da mi kažete najgoru mogućnost (da mi totalno izvadi zub nije opcija :run: ) i najbolju, pa da znam čemu da se nadam i od čega da strahujem.. :) Prilično volim kako mi zubi izgledaju, i sad sam krahirao zbog ovog nemilog događaja, pa molim za pomoć :-D

Hvala unaprijed :)

P.S. Pitam ovdje zato što vidim da ima iskusnih stomatologa, a nisam kući tako da ne mogu iz ovih stopa otići svom stomatologu, pa reko' da se malo tješim.. :)
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#950 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by miki27A »

Drug, sve zavisi koliki komad je otpao: ako nije prevelik onda mislim da bi mogla i navlaka pomoci. Vidi kod svog stomatologa koji bi trebao/la da zna da te uputi dalje (ovo sve pod uslovom da ti nije pukao i korijen zuba (a to ces znati kad uslikas tu dvicu). Znam da postoje i privremene navlake /proteze koje su tu kao sto i ime kaze: privremeno, dok sam rad ne bude zavrsen (da ne hodas sa rupom u ustima) i onda cementiran kod tebe.
Post Reply