Virtualna stomatološka ordinacija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#1 Virtualna stomatološka ordinacija

Post by kamen spoticanja »

pa bujrum,sve sto vas zanima da trazimo odgovore,onoliko koliko je u mojoj moci :)
zamolio bih administraciju da spoji i sve ostale teme koje imaju veze s stomatologijom :)
Radosav
Posts: 32
Joined: 27/04/2009 19:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Radosav »

Odmah pitanje: :D Vec oko mjesec dana imam slomljen zub (osmicu), i sada treba hirurskim putem odstraniti jos pola zuba koji je ostao (korijeni). Kakav se zahvat radi i ko to moze uraditi u Sa?

Hvala virtualnom stomatologu :D :sax:
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#3 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by convict »

Hvala sto si se potrudio, svima nam zatreba prije ili kasnije :) Ja imam 3 pitanja:

1. ako mozes da mi preporucis stomatolosku ordinaciju u sarajevu, nisam isao zubaru vec dugo
2. prednosti i mane mijenjanja starih amalgamskih plombi novima
3. koja je najbolja metoda izbjeljivanja zuba?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#4 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Radosav wrote:Odmah pitanje: :D Vec oko mjesec dana imam slomljen zub (osmicu), i sada treba hirurskim putem odstraniti jos pola zuba koji je ostao (korijeni). Kakav se zahvat radi i ko to moze uraditi u Sa?

Hvala virtualnom stomatologu :D :sax:
prvo barcelona pa onda odgovori :D
nije zahvalno govoriti sta se moze uraditi bez da vidim situaciju,a iz iskustva znam da 70% tih "dijagnoza" o potrebi hirurskog vadjenja zuba u biti ne zahtjeva komplikovanu hirursku intervenciju(mada je svako vadjenje zuba ,pa i ono najprostije hirurska metoda...razlike su samo u onom komplikovano i nekomplikovano)...no ako si uvjeren da ti treba "prava" hirurgija protrazi nekog oralnog hirurga...o imenima ne znam zaista...pogotovo u sarajevu...a iskreno i da znam ne bih ovde javno pisao...tako bi nekome pravio reklamu a to bi se moglo pogresno protumacit i onda se smisao pokretanja ovakve teme gubi
svako dobro zelim :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#5 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

convict wrote:Hvala sto si se potrudio, svima nam zatreba prije ili kasnije :) Ja imam 3 pitanja:

1. ako mozes da mi preporucis stomatolosku ordinaciju u sarajevu, nisam isao zubaru vec dugo
2. prednosti i mane mijenjanja starih amalgamskih plombi novima
3. koja je najbolja metoda izbjeljivanja zuba?
1.pravilo ove ordinacije :) je da ne pitate za imena stomatologa,uz duzno postovanje svim kolegama ne bih da ikome pravim reklamu,jer ce se ovde pogresno protumacit,a onda se gubi smisao same teme :) siguran sam da ces naci mnogo dobrih stomatologa u sarajevu :)
2.nikad ni jedan relevantan izvor nije dokazao superiornost kompozitnih materijala nad onim amalgamskim...dapace...u mojim ustima ima par amalgamskih plombi,neke su starije vise od 20 godina i nije mi padalo na pamet da ih mjenjam...to isto kazem i svojim pacijentima u realnoj ordinaciji :) izuzetak su one koje su potrosene ikoje su izgubile hermeticko svojstvo zaptivanja...e sad izbor je tvoj :)
3.metode izbjeljivanja zavise od zuba koje izbjeljujes...dakle da li se radi o vitalnim ili avitalnim zubima?
svako dobro zelim :)
*mima*

#6 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by *mima* »

Žiku stomatologa
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#7 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Kraljica_Suza »

kamen spoticanja wrote:pa bujrum,sve sto vas zanima da trazimo odgovore,onoliko koliko je u mojoj moci :)
zamolio bih administraciju da spoji i sve ostale teme koje imaju veze s stomatologijom :)
Koji si ti dobrica :thumbup:

Zaboravih pitati danas, boli li kad se uklanja kamenac? :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#8 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Kraljica_Suza wrote:
kamen spoticanja wrote:pa bujrum,sve sto vas zanima da trazimo odgovore,onoliko koliko je u mojoj moci :)
zamolio bih administraciju da spoji i sve ostale teme koje imaju veze s stomatologijom :)
Koji si ti dobrica :thumbup:

Zaboravih pitati danas, boli li kad se uklanja kamenac? :D
ooo moj realni pacijent :) kako si mi? :)
a za kamenac...pa vidjet ces u cetvrtak :D ne bih da ti kvarim iznenadjenje :)
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#9 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Kraljica_Suza »

kamen spoticanja wrote:ooo moj realni pacijent :) kako si mi? :)
a za kamenac...pa vidjet ces u cetvrtak :D ne bih da ti kvarim iznenadjenje :)
Super sam, hvala :-D
Joj, joj..iznenadjenja...samo da upaljac nije u blizini, sve drugo cu podnijet. :lol:

Sad citam s druge teme i prvi put ''cujem'' da je pravilno ne kvasiti cetkicu kad se pasta nanosi..a ja uvijek kvasila :-)
Takodjer i ovo da je bolje mijenjati paste..ja sam bila ubijedjena da je bolje koristiti istu, pa tako uvijek i radila. :-)

PS. Dobrodosao natrag :bih:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#10 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Kraljica_Suza wrote:
kamen spoticanja wrote:ooo moj realni pacijent :) kako si mi? :)
a za kamenac...pa vidjet ces u cetvrtak :D ne bih da ti kvarim iznenadjenje :)
Super sam, hvala :-D
Joj, joj..iznenadjenja...samo da upaljac nije u blizini, sve drugo cu podnijet. :lol:

Sad citam s druge teme i prvi put ''cujem'' da je pravilno ne kvasiti cetkicu kad se pasta nanosi..a ja uvijek kvasila :-)
Takodjer i ovo da je bolje mijenjati paste..ja sam bila ubijedjena da je bolje koristiti istu, pa tako uvijek i radila. :-)

PS. Dobrodosao natrag :bih:
bolje vas nasao :) ...i nedajte mi na politiku vise... :D jerbo vam ne mogu pisati o zubima iz banovica :)
i ne se sekirat ...bice sve uredu u cetvrtak :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#11 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Maxboy wrote:Svaka cast na volji da nam pomognes i odgovoris na nasa pitanja i nedoumice :thumbup: :sax:
zadovoljstvo je moje :) bar onoliko koliko imam vremena i koliko poznajem materiju :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Eborg »

Evo ja donio na naselje pa navratim kasnije kada se smjesti sve fino. :D

Image
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#13 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Eborg wrote:Evo ja donio na naselje pa navratim kasnije kada se smjesti sve fino. :D

Image
blagodarim :D
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#14 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Zlajs »

svaka cast na temi i volji da ogovoris na nasa pitanja :thumbup:

eh ovako prvo cu napisat o cemu se radi pa onda pitanja:D
prije mjesec sam ponovo operisao cistu u korijenu donja dva keca na stomatologiji u Sa i imam samo rijec hvale za njih.
ta cista se prvo pojavila prije vise od 15 godina i tad me je odjednom jako zabolilo i zubar mi je reko da se mora operisat sto sam i uradio.malo poslije toga se ona vratila i kad pogledam na ogledalo vidjela se, kao bijelkasto oteklina al me nije bolilo sve do prosle godine kad sam osjetio neku malu bol koja traje par sekundi i nestane. onda sam to na stomatologiji operiso i jos sam u nekoj fazi lijecenja. moram jos pazit na prednja dva keca jer se malo klimaju :D

sad pitanje:
1. koliko je ta cista opasna ako se vrati opet?
2. ako se vrati, znaci li to opet operacija ili se moze nekako lijecit?
3. kako je moguce da se na provjeri vitalnosti zuba ispostavi da su zubi vitalni (provjeravo tri puta, te nekom strujom pa onda hladnom vatom i osjetio sam sve) a u toku operacije kad je otovrio i vidio sve govori hirurg da nemas sanse da je ovaj zub vitalan?

veliki POZDRAV
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#15 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by Intimus »

@kamen spoticanja,

svaka cast za temu i sve pohvale za dosadasnje strucne, korektne i korisne savjete
na temi "Koji stomatolog u Sarajevu?". :thumbup:
Planiram u narednih dan-dva postaviti pitanje za jednu podosta komplikovanu stomatolosku situaciju,
ali nisam siguran kako RTG snimak prenijeti u elektronski oblik (slikanje, skeniranje, ili sta vec?!)
Zato, molim forumase da mi prvo pomognu oko ovo tehnickog dijela.
Pozdrav i vazda punu ordinaciju zelim... :mrgreen:
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#16 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by sodom »

1. Da li je moguće ugraditi implantat na mjesto stalnog zuba koji je izvadjen?

Info: Zub je izvadjen na okrutan nacin :D ( polomljena je vilica nakon 2h vadjenja i komplikacija zbog 2 vrha korijena nalik "kuglama") i konkretno radi se o 6ci zubu u donjoj vilici.

Da li je moguca rekonstrukcija vilice i ugradnja implantata?

2. Koliko odokativno implantat kosta u Sarajevu?

3. Šta uraditi sa desnima koje se povlače?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Zlajs wrote:svaka cast na temi i volji da ogovoris na nasa pitanja :thumbup:

eh ovako prvo cu napisat o cemu se radi pa onda pitanja:D
prije mjesec sam ponovo operisao cistu u korijenu donja dva keca na stomatologiji u Sa i imam samo rijec hvale za njih.
ta cista se prvo pojavila prije vise od 15 godina i tad me je odjednom jako zabolilo i zubar mi je reko da se mora operisat sto sam i uradio.malo poslije toga se ona vratila i kad pogledam na ogledalo vidjela se, kao bijelkasto oteklina al me nije bolilo sve do prosle godine kad sam osjetio neku malu bol koja traje par sekundi i nestane. onda sam to na stomatologiji operiso i jos sam u nekoj fazi lijecenja. moram jos pazit na prednja dva keca jer se malo klimaju :D

sad pitanje:
1. koliko je ta cista opasna ako se vrati opet?
2. ako se vrati, znaci li to opet operacija ili se moze nekako lijecit?
3. kako je moguce da se na provjeri vitalnosti zuba ispostavi da su zubi vitalni (provjeravo tri puta, te nekom strujom pa onda hladnom vatom i osjetio sam sve) a u toku operacije kad je otovrio i vidio sve govori hirurg da nemas sanse da je ovaj zub vitalan?

veliki POZDRAV
hmmm...sad bas nece biti zahvalno konkretno odgovoriti jer nisam vidio situaciju ali cu pokusati opcenito procati o tome,o cemu me pitas :)
1.cista kao patoloska promjene na kosti(naravno ako se radi o cisti,jer iz iskustva znam da se kod nas cesto licitira s nekim stvarima koji u sustini nisu...)posjeduje razne forme i oblike i nastaje na razlicite nacine...kao posljedica traume,hronicnih bolesti zuba koje se ne lijece,kao geneticki predispozirana...i uglavnom veci dio raznih oblika cisticne promjene nema obicaj da se vraca nakon operativnog zahvata(izuzetak su lose uradjeni operativni zahvati,i neke specificne vrste cisticnih promjena)...realno opasnost od cisticne promjene je u slabljenju kosti u kojoj se sama cista nalazi...dakle postoji opasnost od lomljenja vilicne kosti u kojoj cista obitava...postoji jedan jako mali procenat kad cisticna promjena prelazi u malignitet ali to su fakat rariteti...no literatura ih spominje...
mene zanima,da li je tebi radjena biopsija cisticne mase nakon operativnog zahvata i ako jeste sta je nalaz pokazao?
i nisam te shvatio bas najbolje...da li se tebi proces ponovo vratio ili ti samo strahujes od toga?
2.cisticne promjene (naravno ako su cisticne,a to se utvrdjuje rtg snimkom,klinickim iskustvom terapeuta i definitivno biopsijskim nalazom nakon operativnog zahvata,koji je uzgred budi receno obavezan u svim ozbiljnim zemljama nakon takvog tretmana i sumnje na bilo kakvu promjenu)u pravilu ne reaguju ni na jednu vrstu terapije izuzev operativnog odstranjivanja...opet klinicki slucajevi postoje,i licno se mogu pohvaliti takvim jednim uspjehom...ali procenat uspjesnosti je jako mali cca. 4-5% i zbog toga medikamentozna terapija nije izbor lijecenja...
opet ponavljam ako se radi o cisti...neke druge apikalne promjene tipa granulom i sl. dobro reaguju na "obicna" lijecenja i samo u iznimnim situacijama ide se na operativni zahvat...
3.vitalitet zuba je jos uvijek misterija...mislim nije misterija ali jos uvijek ne postoji ni jedan test koji s 100% preciznoscu pokazuje da li je zub vitalan ili ne...histoloski testovi su jasno pokazali da i u gangrenoziranim zubima koji su jako dugi takvi,mogu postojati nervna vlakna koja su jos uvijek vitalna i kao takva mogu provoditi impuls ...dakle test vitaliteta je samo malo pomagalo,ali nikad se ni jedan ozbiljan klinicar 100% ne oslanja na njega...za procjenu vitaliteta po mom misljenju najvaznije je iskustvo terapeuta...
eto pokusao sam sto laickije,i opet ponavljam pricam generalno,jer tvoj slucaj nisam vidio i ne mogu kazati apsolutno nista konkretno :)
svako dobro zelim :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

Intimus wrote:@kamen spoticanja,

svaka cast za temu i sve pohvale za dosadasnje strucne, korektne i korisne savjete
na temi "Koji stomatolog u Sarajevu?". :thumbup:
Planiram u narednih dan-dva postaviti pitanje za jednu podosta komplikovanu stomatolosku situaciju,
ali nisam siguran kako RTG snimak prenijeti u elektronski oblik (slikanje, skeniranje, ili sta vec?!)
Zato, molim forumase da mi prvo pomognu oko ovo tehnickog dijela.
Pozdrav i vazda punu ordinaciju zelim... :mrgreen:
mnogo hvala na lijepim zeljama :)
ocekujem pitanje onda :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#19 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

sodom wrote:1. Da li je moguće ugraditi implantat na mjesto stalnog zuba koji je izvadjen?

Info: Zub je izvadjen na okrutan nacin :D ( polomljena je vilica nakon 2h vadjenja i komplikacija zbog 2 vrha korijena nalik "kuglama") i konkretno radi se o 6ci zubu u donjoj vilici.

Da li je moguca rekonstrukcija vilice i ugradnja implantata?

2. Koliko odokativno implantat kosta u Sarajevu?

3. Šta uraditi sa desnima koje se povlače?
1.naravno da je moguce,ako postoji dovoljna kolicina kosti implant je moguce ugraditi...ako pak ne postoji...postoje razni nacini da se nivo kosti poveca...kostanim greftovima i sl...nego zanima me kakva je bila fraktura vilice...da li ona vertikalna (dakle pukla je vilicna kost po duzini) ili su se slomili pojedini fragmenti kosti zubne alveole
2.odokativno veze nemam :D to ipak moras pitati po ordinacijama u sarajevu one koji implantiraju
3.s desnima je vazda cirkus :D volio bih da znam sta je uzrocnik povlacenja desni...kamenac,ne pravilno cetkanje,neke navike,ortodontski problemi zuba....? pa cu ti pokusati pomoci?
svako dobro zelim :)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#20 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by nellington »

Danas mi ispade plomba (sedmica, bočna plomba, helem nejse, nije toliko ni bitno, kad budem kući, otići ću zubaru) ali to me ponukalo da pitam: koliki je vijek trajanja plombe?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#21 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

nellington wrote:Danas mi ispade plomba (sedmica, bočna plomba, helem nejse, nije toliko ni bitno, kad budem kući, otići ću zubaru) ali to me ponukalo da pitam: koliki je vijek trajanja plombe?
dobro pitanje...na koje nikad neces naci konkretan odgovor...no svi restorativni materijali kazu ovako...u idealnim uvjetima,idealno izradjena plomba moze trajati vjecno :D
e sad je tu puno idealnog da bi bilo relevantno...
dakle sve zavisi od licne higijene pacijenta i klinicke sposobnosti terapeuta...ja imam jednu preko 20 godina...i sasvim je ok...
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#22 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by nellington »

kamen spoticanja wrote:
nellington wrote:Danas mi ispade plomba (sedmica, bočna plomba, helem nejse, nije toliko ni bitno, kad budem kući, otići ću zubaru) ali to me ponukalo da pitam: koliki je vijek trajanja plombe?
dobro pitanje...na koje nikad neces naci konkretan odgovor...no svi restorativni materijali kazu ovako...u idealnim uvjetima,idealno izradjena plomba moze trajati vjecno :D
e sad je tu puno idealnog da bi bilo relevantno...
dakle sve zavisi od licne higijene pacijenta i klinicke sposobnosti terapeuta...ja imam jednu preko 20 godina...i sasvim je ok...
Tako sam nešto i pretpostavio - kod mene npr šestice popravljane još prije puberteta - plombe sasvim ok, a ova na sedmici iako mlađa, odleti jutros, jedući sendvič :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#23 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

nellington wrote:
kamen spoticanja wrote:
nellington wrote:Danas mi ispade plomba (sedmica, bočna plomba, helem nejse, nije toliko ni bitno, kad budem kući, otići ću zubaru) ali to me ponukalo da pitam: koliki je vijek trajanja plombe?
dobro pitanje...na koje nikad neces naci konkretan odgovor...no svi restorativni materijali kazu ovako...u idealnim uvjetima,idealno izradjena plomba moze trajati vjecno :D
e sad je tu puno idealnog da bi bilo relevantno...
dakle sve zavisi od licne higijene pacijenta i klinicke sposobnosti terapeuta...ja imam jednu preko 20 godina...i sasvim je ok...
Tako sam nešto i pretpostavio - kod mene npr šestice popravljane još prije puberteta - plombe sasvim ok, a ova na sedmici iako mlađa, odleti jutros, jedući sendvič :)
nazalost tako je...no pozadina ove price je jako duboka i jos uvijek se stomatoloska industrija medjusobno glodje zajedno s stomatoloskih esnafom sta je ustvari bolje...no to su sve spekulativne price pa i nije vrijedno pomena...no licno sam sebi postavio neke postulate i za sad dobro funkcionise :)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#24 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by nellington »

Svaka čast - nadam se da neće biti razloga da odustaješ od postulata i spuštaš standarde :thumbup: jer ljudi od principa nam fali ;)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#25 Re: VIRTUALNA STOMATOLOSKA ORDINACIJA :)))

Post by kamen spoticanja »

nellington wrote:Svaka čast - nadam se da neće biti razloga da odustaješ od postulata i spuštaš standarde :thumbup: jer ljudi od principa nam fali ;)
ono u sta je vjerujem kaze da me moja nafaka svakako negdje ceka :D a jako dobro znam da ni jedna novcana valuta ne moze platiti jednu lose prospavanu noc zbog griznje savjesti...da ne govorim o onome sto ce biti kad krepam :D
tako da kotrljamo se dalje :)
Post Reply