Virtualna stomatološka ordinacija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#1001 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Baby Jane »

charrrmed wrote:
Baby Jane wrote:Evo od mene jedno pitanje.

Prije par mjeseci mi je popravljena 5-ica na gornjoj (desnoj) vilici. Tad je rekao da se nazire karijes i da cu kad tad morati popraviti, pa je bilo logicno da popravi. Dva dana nakon, mi je strasno smetalo, sta god da zagrizem, ili ako samo stisnem zube, ubija u mozak. Otisla sam mu, malo je brusio plombu i bilo je lakse. Ali jos uvijek, evo nakon skoro pola godine od popravke, kad god zagrizem nesto na toj strani, na tom zubu me probada do mozga. Nije mi nikako ugodno jesti na njega. Da li je moguce da je ostetio neki zivac? Nesto?
Vjerovatno je plomba previsoko stavljena. Bojim se da ces morati opet kod zubara da ti se to sanira, nije normalno da i nakon par mjeseci osjecas bol. Ok par dana, ali to je vec previse.
Moracu. Hvala. :)
BarbaraaL
Posts: 1
Joined: 05/03/2014 20:50

#1002 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by BarbaraaL »

Moze li neko meni da kaze (ko je imao slicna iskustva) da li je normalno da godinu i po dana nakon vadjenja osmice, i nastale parestezije je osecaj utrnutosti donje usne i dalje tu (smanjio se za recimo nekih 50% ali je i dalje prisutan jednim delom, vilica i desni su se oporavili ali usna ne sasvim)? Ili da se pomirim sa tim da je period oporavka prosao i da ce to ostati ovako kako vec jeste? :(
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1003 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by funeral blues »

Da li je neko uspio riješiti bol na zagriz? Bol je negdje u ili iznad sedmice na lijevoj gornjoj strani. Moja zubarka je pokusavala skidanjem plombe i ponovnim zalijevanjem, ali je bol ostao. Zub reaguje na hladno i na pritisak. Citajuci po netu cini se da to nije zub, nego vrsta parodontitisa vezana za pulpu i kost iznad zuba. Ima li iko slicna iskustva ili preporuke? Nenoguce je jesti na toj strani pri malo tvrdjoj hrani. Hvala.
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#1004 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Michun »

funeral blues wrote:Da li je neko uspio riješiti bol na zagriz? Bol je negdje u ili iznad sedmice na lijevoj gornjoj strani. Moja zubarka je pokusavala skidanjem plombe i ponovnim zalijevanjem, ali je bol ostao. Zub reaguje na hladno i na pritisak. Citajuci po netu cini se da to nije zub, nego vrsta parodontitisa vezana za pulpu i kost iznad zuba. Ima li iko slicna iskustva ili preporuke? Nenoguce je jesti na toj strani pri malo tvrdjoj hrani. Hvala.
2 kom zuba takvih imala. Vadili mi zivac u oba. Morala sam...pravo me mucilo.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#1005 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by funeral blues »

Michun wrote:
funeral blues wrote:Da li je neko uspio riješiti bol na zagriz? Bol je negdje u ili iznad sedmice na lijevoj gornjoj strani. Moja zubarka je pokusavala skidanjem plombe i ponovnim zalijevanjem, ali je bol ostao. Zub reaguje na hladno i na pritisak. Citajuci po netu cini se da to nije zub, nego vrsta parodontitisa vezana za pulpu i kost iznad zuba. Ima li iko slicna iskustva ili preporuke? Nenoguce je jesti na toj strani pri malo tvrdjoj hrani. Hvala.
2 kom zuba takvih imala. Vadili mi zivac u oba. Morala sam...pravo me mucilo.
Slucajno da nisi negdje u Sarajevu radila to vadjenje zivca?
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#1006 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Michun »

funeral blues wrote:
Michun wrote:
funeral blues wrote:Da li je neko uspio riješiti bol na zagriz? Bol je negdje u ili iznad sedmice na lijevoj gornjoj strani. Moja zubarka je pokusavala skidanjem plombe i ponovnim zalijevanjem, ali je bol ostao. Zub reaguje na hladno i na pritisak. Citajuci po netu cini se da to nije zub, nego vrsta parodontitisa vezana za pulpu i kost iznad zuba. Ima li iko slicna iskustva ili preporuke? Nenoguce je jesti na toj strani pri malo tvrdjoj hrani. Hvala.
2 kom zuba takvih imala. Vadili mi zivac u oba. Morala sam...pravo me mucilo.
Slucajno da nisi negdje u Sarajevu radila to vadjenje zivca?
Jesam. I znam da imaju dva nacina ako sam dobro skontala. Ako hoces preporuku, saljem pp.
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#1007 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Ambrozija »

funeral blues wrote:
Michun wrote:
funeral blues wrote:Da li je neko uspio riješiti bol na zagriz? Bol je negdje u ili iznad sedmice na lijevoj gornjoj strani. Moja zubarka je pokusavala skidanjem plombe i ponovnim zalijevanjem, ali je bol ostao. Zub reaguje na hladno i na pritisak. Citajuci po netu cini se da to nije zub, nego vrsta parodontitisa vezana za pulpu i kost iznad zuba. Ima li iko slicna iskustva ili preporuke? Nenoguce je jesti na toj strani pri malo tvrdjoj hrani. Hvala.
2 kom zuba takvih imala. Vadili mi zivac u oba. Morala sam...pravo me mucilo.
Slucajno da nisi negdje u Sarajevu radila to vadjenje zivca?
Ja prije par dana zavrsila vadjenje zivca....ako treba preporuka, javi jer sam prezadovoljna :)
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#1008 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by staradis »

Da li daju anesteziju na Studentskoj poliklinici u Sarajevu?
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#1009 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Ambrozija »

staradis wrote:Da li daju anesteziju na Studentskoj poliklinici u Sarajevu?
Za koji postupak?
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#1010 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by staradis »

Popravak zuba i plombiranje
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#1011 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Ambrozija »

staradis wrote:Popravak zuba i plombiranje
Zavisi kakav je kvar. Ako je veci, slobodno mozes traziti da ti daju, a ako je u pitanju manji kavar cak ni u privatnim ordinacijama ponekad ne daju.
Lamsa Lamsa
Posts: 1
Joined: 29/03/2014 12:38

#1012 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Lamsa Lamsa »

Cao,
Prednja dva zuba su mi kriva (jer sam grickala nokte kao mala), nisu razmaknuta nego kriva.
Interesuje me kakav stomatoliški zahvat bi bio dobar.
Da li aparatić ili brušenje i navlake.
Treba mi nešta kvalitetnu ali ne i skupo ( ipka sam iz Bosne). :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1013 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by un1ted »

Eh sada :)

Na prednjem sjekuticu imam malu udubljenje u zubu, kao rupica koja nije do kraja prosla. Ne povecava se, godinama je ista. Ne primijeti se toliko i treba se zagledat da je primjetis. No ja bih volio to srediti, mozda postoji mogucnost sirenja? Neki savjet?

Gornji umnjak mi je bas pomjeren, to jest malo u stranu. Nikada ga nisam dirao radi doktora koji su govorili da moze uticati vadjenje na sinuse, pa onda da se moze bez problema izvaditi i slicno. Sada bih volio da ga izvadim i da se rijesim konacno toga.

Da li mi nekoga mozete preporuciti u Sarajevu ? Molim vas da to ne bude reklama, vec bas vase licno iskustvo.
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#1014 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by rinna0304 »

Cao :-D
Gornji umnjak mi je skroz izrastao i nenormalno mi smeta dok jedem i sve i stvara rane unutar usta ..
Sad me zanima da li se moze izvaditi ako je skroz narasla i koje su cijene vadjenja umnjaka?
free_spirit
Posts: 330
Joined: 13/06/2013 13:40

#1015 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by free_spirit »

rinna0304 wrote:Cao :-D
Gornji umnjak mi je skroz izrastao i nenormalno mi smeta dok jedem i sve i stvara rane unutar usta ..
Sad me zanima da li se moze izvaditi ako je skroz narasla i koje su cijene vadjenja umnjaka?
Ne vidim zašto ga ne bi mogla izvaditi. Ja sam vadila dva koja su bila potpuno narasla, od toga jedan sam operisala, a drugi je normalno narastao tako da je bilo obično vadjenje. Mislim da je koštalo 30KM.

Sent from my HTC Desire X using Tapatalk
spanski_vjetar
Posts: 2
Joined: 21/05/2014 10:41

#1016 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by spanski_vjetar »

Ljudi treba mi pomoć, postala sam očajna. Ima li kakav ovdje stručan čojvjek/žena da mi kaže šta me muči. Naime, peticu mi je stomatolog popravio i nije dirao živac. Šestica je već bila popravljena, živac umrtvljen i zub zatvoren ranije (prije nekoliko godina). Otišla sam stomatologu zbog boli u oba zuba, i nisam mogla da osjetim koji je zub u pitanju. Petica je bila pukla. Zubi su popravljeni, ali mene i dalje zubi bole, čak 10 dana nakon popravke. Prije dva dana su mi slikana oba zuba, šaljem vam link snimka, gdje mi je stomatolog rekao da je sve uredu. Molim vas da mi odgovorite da li vi vidite nešto neobično ili loše na zubu, jer ne znam zašto me zub i dalje boli. Ispun nije bio amalganski, bijele su plombe u pitanju. Hvala vam puno na odgovoru ljudi :(

http://i60.klix.com/b7lvlk.jpg
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#1017 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by dingosp0 »

Primijetio sam da na par zuba mi se povukle desne, pretpostavljam da je zbog neispravnog pranja.. A to mi je rekao i stomatolog prije god dana.. Medjutim nisam to shvatio ozbiljno tako da sad na toplo hladno osjetim bol..

Dali postoji ikakav način da se vrate desne na mjesto gdje su bile? A dali postoji kakav lijek za ovo? Našao sam neki apripodent gel iz HR, mada nez kakav je?

Imali ko iskustvo sa ovim?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1018 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Eborg »

Meni moja stomatologinja rece da navodno treba masirati maslinovim uljem svaku vecer i "navlaciti" to meso na zube.
umihana
Posts: 19
Joined: 09/04/2014 15:15

#1019 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by umihana »

trebami jedan savjet sad mi je 25 godina i zubar mi je rekao da su mi zubi pod stresom toliko su klimavi da imam osjcaj da ce uskoro svi ispasti, jer sam kao djete nosila aparatic za ispravljanje pa nije bio uredu pa su mi u dva navrata mjenjali i nakraju su mi zubi bili ko i ispravili al i postali klimavi, sad bi konacano volila da ih napravim a bojim se da je jedini ljek vadjenje svih gornji zuba i stavljanje implantana pa da ividm sa vama dali imate neki savjet kome bi moggla otici da vidim sta mi je cinit sa njima i koliko ce me to kostati
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1020 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by Amazonka27 »

Da li Stomatoloska klinika (tacnije oralna hirurgija) radi? Cini mi se da, kada sam vadila osmicu da su mi nesto govorili kao pozuri, oni idu na ljetnu pauzu. Pokusavam doci googlanjem do info i niko nista ne spominje.

Jos jedno pitanje...koliko se razlikuju lokalne anestezije? Radila sam alergijski test na anesteziju za ovu sto koriste na stomatologiji...al me pravo hastra kod ovih privatnika primiti anesteziju.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1021 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by BAN___KAI »

Pozdrav.

Ja imam krive zube pa me zanima na koji se način mogu ispraviti. Imam 26 godina i htio bih to raditi besplatno u državnim ordinacijama, da li se to može raditi u ovim godinama i da li je besplatno ? Gdje trebam otici i kako se uopšte to radi ?

I koliko uopšte naplacuju privatnici za aparatice ?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#1022 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by miki27A »

BAN___KAI wrote:Pozdrav.

Ja imam krive zube pa me zanima na koji se način mogu ispraviti. Imam 26 godina i htio bih to raditi besplatno u državnim ordinacijama, da li se to može raditi u ovim godinama i da li je besplatno ? Gdje trebam otici i kako se uopšte to radi ?

I koliko uopšte naplacuju privatnici za aparatice ?
Sa 26 godina nema nista besplatno, cak ni u drzavnim ordinacijama. A prvo se saniraju svi problemi koje imas: karijes se popravi, zamijene plombe ako treba, krunice, pa onda tek ide ortodontski tretman. Evo link za temu za fixne aparate: http://forum.klix.ba/fiksni-haparat-za-zube-t53235.html

Ja radim ispravljanje sa invisalign (mislim da sam cula da ima u HR), ali dodje puno love. Imam vise godina od tebe.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1023 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by BAN___KAI »

Hvala na informacijama, prije sam imao aparatic kao dijete i bio je besplatan, pa sam mislio da ce i ovaj put biti besplatan. Nažalost necu moci to raditi kod privatnika jer to ne mogu priuštiti, hvala :)
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#1024 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by RoastedPumpkin »

Mene zanima kako se "metne" jedan zub? :mrgreen:
U pitanju je petica koju zelim izvaditi, i vidjela bi se supljina kad se nasmijem. Koji je postupak i koliko kosta (voljela bih preporuku i za stomatologa ako je neko to negdje radio, a zadovoljan je). Ima pola godine kako to planiram zavrsiti ali se bojim jer nemam pojma kako se to izvodi.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1025 Re: Virtualna stomatološka ordinacija

Post by BAN___KAI »

Može li mi neko objasniti najbolji način mješanja Sode i soli radi izbjeljivanja zuba.

Čitao sam na netu da se trebaju staviti 3 kašike sode i 1 kašika soli, i onda se treba malo vode staviti i promiješati. Ja sam uvijek stavljao 3 kapi vode i onda direktno stavio na cetkicu, drugi dosta više stave.

Mogu li dodati nekoliko kapljica limuna preko soli i sode ?


Tek sam sad primijetio da postoji tema za izbjeljivanje zuba, a izgleda da se postovi ne mogu brisati :-? Forum iz antičkog perioda
Post Reply