Vinil ploča

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#1 Vinil ploča

Post by sufitemsi »

Izvinite ponovo bih objavio post ali sa prepravkom zbog nekih nejasnoća :)


Volio bih kada bi mi neko pomogao da dobijem odgovor na sledeće pitanje.
Pitanje je u vezi razumjevanja nekih fizičkih pojmova ili vrijednosti.
Unaprijed sam zahvalan svakom onom ko mi pomogne u odgovoru na ovo pitanje.

Naime razmišljao sam o brzini svjetlosti u prostoru.
Zamislio sam jednu situaciju koju ću sada opisati.

:)

Zamislimo jednu ograničenu ravan u obliku površine kruga - u obliku jedne vinil-ploče; na čijoj se najudaljenijoj točci od centra gramofonske ploče nalazi jedno optičko vlakno kroz koje možemo propustiti (kretati) svjetlost. To vlakno gradi jedan pun krug (obim) oko naše vinil-ploče.
Taj obim ili optičko vlakno je ravnomjerno udaljeno od centra gramofonske ploče.

Pretpostavimo da je obim naše ploče odnosno dužina optičkog vlakna:

O = 3 000 000 (km)

Ako propustimo svjetlost kroz naše optičko vlakno, tj. ne okrećemo našu "vinil-ploču"; što podrazumijeva da je ugaona brzina optičkog vlakna:

v = 0 (m/s)

Znači da bi svjetlosti obišla jedan pun krug oko naše vinil-ploče, (odnosno prošla kroz naše optičko vlakno), treba vrijeme od jedne sekunde:

t = 1 (s)

Ali, ako (“pustimo muziku”) počnemo da okrećemo našu vinil-ploči u istom smjeru u kojem ide svjetlost kroz vlakno); …

Šta se dešava?

Prema teoriji relativnosti brzina svjetlosti je konstanta ...

c = 300 000 (km/s)

... tj. ona ne može biti veća od:

c = 300 000 (km/s)

U našem slučaju ("optičkog vlakna na periferiji vinila") brzini svjetlosti treba jedna sekunda da obiđe jedan pun krug kroz vlakno, (oko ploče pri čemu ploča stoji nepokretna).
Ali, ako ploču pustimo da se okreće u istom smjeru kao i svjetlost kroz optičko vlakno ugaonom brzinom od npr:

v = 0,5 (m/s)

Šta to podrazumijeva?
Da li to podrazumijeva; da sada svjetlost ne može obići jedan pun krug oko ploče a kroz optičko vlakno … ili može ..???


hvala na odgovoru :zoka:
Last edited by sufitemsi on 22/09/2021 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#2 Re: Vinil ploča

Post by -Chesterfield- »

Image

Pola forumaša ne zna ni šta je vinil ploča.
DVD bi bio prikladniji naslov teme.
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#3 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

:-D

vjerovatno si u pravu :D dobra stara vremena ...

evo malo da se podsjetimo :)

Image


:skoljka:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4 Re: Vinil ploča

Post by studiorum_tuzlaensis »

Zenonov paradoks.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#5 Re: Vinil ploča

Post by foxlife »

to znaci da si pustio pogresnu plocu
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#6 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

foxlife wrote: 22/09/2021 11:10 to znaci da si pustio pogresnu plocu
možda si u pravu ;-) ali nekad čovjek mora čuti i neku novu ploču da bi mogao ocijeniti da li mu se sviđa ili ne "nova ploča" inače će slušati jednu te istu pjesmu non stop 8) a to zna biti ponekad i dosadno :zzzz: 8-) :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7 Re: Vinil ploča

Post by foxlife »

svjetlost ce obici puni krug al vanjskom stranom
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#8 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

foxlife wrote: 22/09/2021 11:24 svjetlost ce obici puni krug al vanjskom stranom
:roll:

možda si u pravu, volio bih čuti obrazloženje za to :-D ali ja
u to ja sumnjam (a volio bih čuti protiv argument s tvoje strane) :)
jer koliko ja znam svjetlost se prostire kroz optičko vlakno u cjelosti i u pravcu smijera optičkog vlakna i napušta ga samo na "kraju" optičkog vlakna inače bi moderna optička tehnologija bila neizvodiva :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9 Re: Vinil ploča

Post by ExNihilo »

Brzina svjetlosti je 299 792 458 m/s, ali u VAKUUMU. Kroz optičko vlakno svjetlost putuje sporije, aproksimativno blizu 200 000 000 m/s.
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#10 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

ExNihilo wrote: 22/09/2021 11:42 Brzina svjetlosti je 299 792 458 m/s, ali u VAKUUMU. Kroz optičko vlakno svjetlost putuje sporije, aproksimativno blizu 200 000 000 m/s.
OK :)

Ali to nije odgovor na moje pitanje. Koje ostaje isto. :zoka:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11 Re: Vinil ploča

Post by ExNihilo »

sufitemsi wrote: 22/09/2021 11:47
ExNihilo wrote: 22/09/2021 11:42 Brzina svjetlosti je 299 792 458 m/s, ali u VAKUUMU. Kroz optičko vlakno svjetlost putuje sporije, aproksimativno blizu 200 000 000 m/s.
OK :)

Ali to nije odgovor na moje pitanje. Koje ostaje isto. :zoka:
Pa samim tim, svjetlost može obići puni krug, očigledno.
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#12 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

ExNihilo wrote: 22/09/2021 11:48
sufitemsi wrote: 22/09/2021 11:47

OK :)

Ali to nije odgovor na moje pitanje. Koje ostaje isto. :zoka:
Pa samim tim, svjetlost može obići puni krug, očigledno.
Izgleda da nisi pročitao u potpunosti uvod u pitanje i pitanje, jer ako se svjetlost kroz optičko vlakno širi brzinom od "200 000 km u sekundi a optičko vlakno za pola sekundu pređe 300 000 km onda to samo pojačava pitanje (i pri tvojoj navedenoj brzini ona ona samo više zaostaje za vlaknom) ali ne daje odgovor na pitanje. :?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: Vinil ploča

Post by ExNihilo »

Kako to optičko vlakno prelazi 300 000 km/s? Tu brzinu postiže isključivo svjetlost u vakuumu i ništa drugo u univerzumu, uključujući optičko vlakno na vinylu.
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#14 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

ExNihilo wrote: 22/09/2021 12:05 Kako to optičko vlakno prelazi 300 000 km/s? Tu brzinu postiže isključivo svjetlost u vakuumu i ništa drugo u univerzumu, uključujući optičko vlakno na vinylu.
Zamolio bih te da u potpunosti pročitaš pitanje i obrazloženje pitanja jer ja ne tvrdim da se optičko vlakno kreće brzinom već ...
Pretpostavimo da je obim naše ploče odnosno dužina optičkog vlakna:
O_c = 3 000 000 (km)
… pri tome je polu-prečnik naše ploče odnosno udaljenost optičkog vlakna od centra gramofonske ploče:
r_c = 4,7 e+4 (km)
Ako propustimo svjetlost kroz naše optičko vlakno - “bez da puštamo muziku”, tj. ne okrećemo našu vinil-ploču; što podrazumijeva da je ugaona brzina optičkog vlakna:
v = 0 (m/s)
Znači da bi svjetlosti da bi obišla jedan pun krug oko naše vinil-ploče, (odnosno prošla kroz naše optičko vlakno), treba vrijeme od jedne sekunde:
t_c = 1 (s)
i nakon toga postavljam pitanje ovako ...
Ali, ako (“pustimo muziku” tj.) počnemo da okrećemo našu vinil-ploči u istom smjeru u kojem ide svjetlost kroz vlakno); … Šta se dešava?

Prema teoriji relativnosti brzina svjetlosti je konstanta tj.
c = 300 000 (km/s)
... tj. ona ne može biti veća od:
c = 300 000 (km/s)

U našem slučaju toj konstantnoj brzini (c) treba jedna sekunda da obiđe jedan pun krug kroz vlakno a oko ploče pri čemu ploča stoji nepokretna … Ali, ako ploču pustimo da se okreće u istom smjeru kao i svjetlost kroz optičko vlakno ugaonom brzinom od npr:

v = 0,5 (m/s)

Šta to podrazumijeva? :?
Da li to podrazumijeva, da sada svjetlost ne može obići jedan pun krug oko ploče a kroz optičko vlakno … ili može ..???

:?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: Vinil ploča

Post by ExNihilo »

sufitemsi wrote: 22/09/2021 12:26
ExNihilo wrote: 22/09/2021 12:05 Kako to optičko vlakno prelazi 300 000 km/s? Tu brzinu postiže isključivo svjetlost u vakuumu i ništa drugo u univerzumu, uključujući optičko vlakno na vinylu.
Zamolio bih te da u potpunosti pročitaš pitanje i obrazloženje pitanja jer ja ne tvrdim da se optičko vlakno kreće brzinom
sufitemsi wrote: 22/09/2021 11:55 ... a optičko vlakno za pola sekundu pređe 300 000 km ...
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#16 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

Očigledno se nismo razumjeli zato sam ti ponovo napisao pitanje u skraćenom obliku evo ovdje ga postavljam ponovo ... :)
Zamislimo jednu ograničenu ravan u obliku površine kruga - u obliku jedne vinil-ploče; na čijoj se najudaljenijoj točci od centra gramofonske ploče nalazi jedno optičko vlakno kroz koje možemo propustiti svjetlost.
To vlakno gradi jedan pun krug (obim) oko naše vinil-ploče. Taj obim ili optičko vlakno je ravnomjerno udaljeno od centra gramofonske ploče i to na razdaljini koju nazivamo polu-prečnik.

Pretpostavimo da je obim naše ploče odnosno dužina optičkog vlakna:
O = 3 000 000 (km)
… pri tome je polu-prečnik naše ploče odnosno udaljenost optičkog vlakna od centra gramofonske ploče:
r = 4,7 e+4 (km)
Ako propustimo svjetlost kroz naše optičko vlakno - “bez da puštamo muziku”, tj. ne okrećemo našu vinil-ploču; što podrazumijeva da je ugaona brzina optičkog vlakna:
v = 0 (m/s)
Znači da bi svjetlosti da bi obišla jedan pun krug oko naše vinil-ploče, (odnosno prošla kroz naše optičko vlakno), treba vrijeme od jedne sekunde:
t = 1 (s)

Ali, ako (“pustimo muziku” tj.) počnemo da okrećemo našu vinil-ploči u istom smjeru u kojem ide svjetlost kroz vlakno); … Šta se dešava?

Prema teoriji relativnosti brzina svjetlosti je konstanta tj.
c = 300 000 (km/s)
... tj. ona ne može biti veća od:
c = 300 000 (km/s)

U našem slučaju toj konstantnoj brzini (c) treba jedna sekunda da obiđe jedan pun krug kroz vlakno a oko ploče pri čemu ploča stoji nepokretna … Ali, ako ploču pustimo da se okreće u istom smjeru kao i svjetlost kroz optičko vlakno ugaonom brzinom od npr:

v = 0,5 (m/s)

Šta to podrazumijeva?
Da li to podrazumijeva, da sada svjetlost ne može obići jedan pun krug oko ploče a kroz optičko vlakno … ili može ..???
nadam se sada da sam malo jasniji :)
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#17 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

Izvinite ponovo bih objavio post ali sa prepravkom zbog nekih nejasnoća :)


Volio bih kada bi mi neko pomogao da dobijem odgovor na sledeće pitanje.
Pitanje je u vezi razumjevanja nekih fizičkih pojmova ili vrijednosti.
Unaprijed sam zahvalan svakom onom ko mi pomogne u odgovoru na ovo pitanje.

Naime razmišljao sam o brzini svjetlosti u prostoru.
Zamislio sam jednu situaciju koju ću sada opisati.

:)

Zamislimo jednu ograničenu ravan u obliku površine kruga - u obliku jedne vinil-ploče; na čijoj se najudaljenijoj točci od centra gramofonske ploče nalazi jedno optičko vlakno kroz koje možemo propustiti (kretati) svjetlost. To vlakno gradi jedan pun krug (obim) oko naše vinil-ploče.
Taj obim ili optičko vlakno je ravnomjerno udaljeno od centra gramofonske ploče.

Pretpostavimo da je obim naše ploče odnosno dužina optičkog vlakna:

O = 3 000 000 (km)

Ako propustimo svjetlost kroz naše optičko vlakno, tj. ne okrećemo našu "vinil-ploču"; što podrazumijeva da je ugaona brzina optičkog vlakna:

v = 0 (m/s)

Znači da bi svjetlosti obišla jedan pun krug oko naše vinil-ploče, (odnosno prošla kroz naše optičko vlakno), treba vrijeme od jedne sekunde:

t = 1 (s)

Ali, ako (“pustimo muziku”) počnemo da okrećemo našu vinil-ploči u istom smjeru u kojem ide svjetlost kroz vlakno); …

Šta se dešava?

Prema teoriji relativnosti brzina svjetlosti je konstanta ...

c = 300 000 (km/s)

... tj. ona ne može biti veća od:

c = 300 000 (km/s)

U našem slučaju ("optičkog vlakna na periferiji vinila") brzini svjetlosti treba jedna sekunda da obiđe jedan pun krug kroz vlakno, (oko ploče pri čemu ploča stoji nepokretna).
Ali, ako ploču pustimo da se okreće u istom smjeru kao i svjetlost kroz optičko vlakno ugaonom brzinom od npr:

v = 0,5 (m/s)

Šta to podrazumijeva?
Da li to podrazumijeva; da sada svjetlost ne može obići jedan pun krug oko ploče a kroz optičko vlakno … ili može ..???

hvala na odgovoru :zoka:
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#18 Re: Vinil ploča

Post by Seawolf »

sufitemsi wrote: 22/09/2021 13:14 Očigledno se nismo razumjeli zato sam ti ponovo napisao pitanje u skraćenom obliku evo ovdje ga postavljam ponovo ... :)
Zamislimo jednu ograničenu ravan u obliku površine kruga - u obliku jedne vinil-ploče; na čijoj se najudaljenijoj točci od centra gramofonske ploče nalazi jedno optičko vlakno kroz koje možemo propustiti svjetlost.
To vlakno gradi jedan pun krug (obim) oko naše vinil-ploče. Taj obim ili optičko vlakno je ravnomjerno udaljeno od centra gramofonske ploče i to na razdaljini koju nazivamo polu-prečnik.

Pretpostavimo da je obim naše ploče odnosno dužina optičkog vlakna:
O = 3 000 000 (km)
… pri tome je polu-prečnik naše ploče odnosno udaljenost optičkog vlakna od centra gramofonske ploče:
r = 4,7 e+4 (km)
Ako propustimo svjetlost kroz naše optičko vlakno - “bez da puštamo muziku”, tj. ne okrećemo našu vinil-ploču; što podrazumijeva da je ugaona brzina optičkog vlakna:
v = 0 (m/s)
Znači da bi svjetlosti da bi obišla jedan pun krug oko naše vinil-ploče, (odnosno prošla kroz naše optičko vlakno), treba vrijeme od jedne sekunde:
t = 1 (s)

Ali, ako (“pustimo muziku” tj.) počnemo da okrećemo našu vinil-ploči u istom smjeru u kojem ide svjetlost kroz vlakno); … Šta se dešava?

Prema teoriji relativnosti brzina svjetlosti je konstanta tj.
c = 300 000 (km/s)
... tj. ona ne može biti veća od:
c = 300 000 (km/s)

U našem slučaju toj konstantnoj brzini (c) treba jedna sekunda da obiđe jedan pun krug kroz vlakno a oko ploče pri čemu ploča stoji nepokretna … Ali, ako ploču pustimo da se okreće u istom smjeru kao i svjetlost kroz optičko vlakno ugaonom brzinom od npr:

v = 0,5 (m/s)

Šta to podrazumijeva?
Da li to podrazumijeva, da sada svjetlost ne može obići jedan pun krug oko ploče a kroz optičko vlakno … ili može ..???
nadam se sada da sam malo jasniji :)
Niste se razumjeli jer ti u svojoj postavci brkaš pojam ugaone brzine (koja se iskazuju u rad/s) i obodne brzine (koja se iskazuje u m/s).
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#19 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

u pravu si :)
ali zato sam naglasio u optičkom vlaknu
jer tada ugaona brzina gotovo ne djeluje na brzinu svjetlosti po pravcu ili ... ??? ... :?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#20 Re: Vinil ploča

Post by stubrijez »

ploce nisu za pustanje svjetlosti nego muzike...
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#21 Re: Vinil ploča

Post by sinuhe »

Kakve veze konstantna brzina svjetlosti u 'idealnom' vlaknu ima sa plocom okretala se ona ili ne?
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#22 Re: Vinil ploča

Post by Seawolf »

sufitemsi wrote: 22/09/2021 14:04 u pravu si :)
ali zato sam naglasio u optičkom vlaknu
jer tada ugaona brzina gotovo ne djeluje na brzinu svjetlosti po pravcu ili ... ??? ... :?
Jasno je od samog početka šta hoćeš da pitaš i na tvoje pitanje i nije tako teško doći do ispravnog odgovora.

No, prije nego dođemo do tog ispravnog odgovora i do važnog zaključka koji iz tog odgovora proizilazi, najprije ćemo u dva koraka izvršiti pojednostavljenje postavki iz tvog zadatka.

U prvom koraku ćemo izbaciti optičko vlakno koje nam samo stvara dodatnu zabunu zbog različitih brzina svjetlosti kroz različite medije, a ne doprinosi rješavanju zadatka.

Dakle, nema optičkog vlakna, a na sami rub ove tvoje kružne ploče ćemo postaviti reflektor koji baca svjetlost u ravni ploče, a u smjeru okretanja ploče i tangencijalnom na kružnicu koja obrubljuje ploču.

Ovime dobijamo da se svjetlost prostire kroz isti onaj medij u kojem se vrši i prenosno rotaciono kretanje ploče.

I sada postavljamo pitanje: Ako se kružna ploča poluprečnika koji si ti naveo, okreće ugaonom brzinom tolikom da napravi jedan puni obrtaj u jednoj sekundi, da li će reflektor na rubu te kružne ploče "izbacivati" svjetlost koje će se tako kretati apsolutnom brzinom koja je jednaka dvostrukoj brzini svjetlosti, ili će svjetlost ostati "zarobljena" u reflektoru koji se kreće brzinom koja je jednaka prenosnoj obodnoj brzini ploče, odnosno brzini svjetlosti?
....
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#23 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

Dobro :-D to je bez optičkog vlakna; ali ja sam naveo optičko vlakno iz jednog drugog razloga
i to ću obrazložiti u linku koji prilažem dole ispod.

Naime:

Zbog objektivnih razloga nisam u mogućnosti trenutno da šire obrazložim kompletno pitanje.
Zato postavljam jedan link za skidanje u pdf-filu sa širim i slikovitijim obrazloženjem na ovo pitanje.
A, ako se ukaže potreba to mogu postaviti i ovdje.

Zato, toplo, preporučujem da pročitate obrazloženje zašto sam postavio ovo pitanje o "vinilu".

https://documentcloud.adobe.com/link/re ... #pageNum=1

hvala na komentaru

:)
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#24 Re: Vinil ploča

Post by Seawolf »

sufitemsi wrote: 22/09/2021 20:36 Dobro :-D to je bez optičkog vlakna; ali ja sam naveo optičko vlakno iz jednog drugog razloga
i to ću obrazložiti u linku koji prilažem dole ispod.

Naime:

Zbog objektivnih razloga nisam u mogućnosti trenutno da šire obrazložim kompletno pitanje.
Zato postavljam jedan link za skidanje u pdf-filu sa širim i slikovitijim obrazloženjem na ovo pitanje.
A, ako se ukaže potreba to mogu postaviti i ovdje.

Zato, toplo, preporučujem da pročitate obrazloženje zašto sam postavio ovo pitanje o "vinilu".

https://documentcloud.adobe.com/link/re ... #pageNum=1

hvala na komentaru

:)
Pročitao sam i ovako na prvu sam uočio slijedeću značajnu grešku:

Za računanje ukupne brzine si koristio formulu iz klasične kinematike, odnosno formulu po kojoj je ukupna brzina jednaka zbiru prenosne brzine (u tvojim primjerima to je obodna brzina kružne ploče, odnosno brzina kretanja kamiona) i relativne brzine ( brzina kretanja zrake svjetlosti).

No, u ovim primjerima, kada je jedna, ili obje od tih brzina toliko velika da je bliska, ili jednaka brzini svjetlosti, mora se koristiti formula za računanje ukupne brzine iz specijalne teorije relativiteta, a ta formula je malkice kompleksnija:

v = (w − u)/(1 − wu/c²)
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#25 Re: Vinil ploča

Post by sufitemsi »

Hvala! :-D
Post Reply