Vina - po vasem izboru najbolja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66227
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#301 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by _BataZiv_0809 »

Casilliero del Diablo i Jacob's creek
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#302 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

Nokian808 wrote: 21/12/2023 02:47 Ne razumjem se u vina i rijetko pijem ih.
Medjutim za Novu Godinu tradicionalno uzimam neki pjenusac, obicno neki italijanski, njemacki 20tak KM max ali eto ove godine kontam malo se isprsiti uzeti sampanjac i vidim u Bingu ima neki Moet imperial brut 100 KM....ima li ikakve razlike tu ima li smisla to kupovati ili je ista stvar kao ovi obicni pjenusci. Ima li u Sarajevu neki bolji po pitanju cijene/kvaliteta max budzet 150 KM za butelju....
Taj Moet je izvikan i bolje dvije-tri onih pjenusaca nego njega ...

Jos da dodam. Kad vec spominjes Sa, predviđam da u Mercatoru mozes kupiti Radgonske penine, pjenusce.

Slovenski proizvod i sigurno bolje od tih talijanskih, a tek njemackih.

Mozda koju KM skuplje.
Last edited by swanfilter on 21/12/2023 19:36, edited 2 times in total.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#303 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by moimoi »

Cijena ti apsolutno nista ne znaci. Ovisi sta volis… kiselije? Slatkasto? Suho?
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#304 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Nokian808 »

Na kraju uzeo za test neki jeftini Francuski pise ice rose a klasicna metoda navodno proizvodnje, pravo jeftin 17 KM u Crvenoj jabuci.
Posto je jeftin da probam vanredno otvorio bocu pjeni, slatkast svidja se zeni....mislim nista posebno ali svidja se damama...cini mi se ima vise okusa od jos jeftinijeg Henkell Trocken od prosle godine koji bez ikakve posebne arome.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#305 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

Nokian808 wrote: 22/12/2023 01:19 Na kraju uzeo za test neki jeftini Francuski pise ice rose a klasicna metoda navodno proizvodnje, pravo jeftin 17 KM u Crvenoj jabuci.
Posto je jeftin da probam vanredno otvorio bocu pjeni, slatkast svidja se zeni....mislim nista posebno ali svidja se damama...cini mi se ima vise okusa od jos jeftinijeg Henkell Trocken od prosle godine koji bez ikakve posebne arome.
Pa, rose i jeste za zenski ukus.

Batali germansko sta god da je.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66227
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#306 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by _BataZiv_0809 »

swanfilter wrote: 21/12/2023 08:14
Nokian808 wrote: 21/12/2023 02:47 Ne razumjem se u vina i rijetko pijem ih.
Medjutim za Novu Godinu tradicionalno uzimam neki pjenusac, obicno neki italijanski, njemacki 20tak KM max ali eto ove godine kontam malo se isprsiti uzeti sampanjac i vidim u Bingu ima neki Moet imperial brut 100 KM....ima li ikakve razlike tu ima li smisla to kupovati ili je ista stvar kao ovi obicni pjenusci. Ima li u Sarajevu neki bolji po pitanju cijene/kvaliteta max budzet 150 KM za butelju....
Taj Moet je izvikan i bolje dvije-tri onih pjenusaca nego njega ...

Jos da dodam. Kad vec spominjes Sa, predviđam da u Mercatoru mozes kupiti Radgonske penine, pjenusce.

Slovenski proizvod i sigurno bolje od tih talijanskih, a tek njemackih.

Mozda koju KM skuplje.
Slovenacka vina su bas prekisela
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#307 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 20:54
swanfilter wrote: 21/12/2023 08:14
Nokian808 wrote: 21/12/2023 02:47 Ne razumjem se u vina i rijetko pijem ih.
Medjutim za Novu Godinu tradicionalno uzimam neki pjenusac, obicno neki italijanski, njemacki 20tak KM max ali eto ove godine kontam malo se isprsiti uzeti sampanjac i vidim u Bingu ima neki Moet imperial brut 100 KM....ima li ikakve razlike tu ima li smisla to kupovati ili je ista stvar kao ovi obicni pjenusci. Ima li u Sarajevu neki bolji po pitanju cijene/kvaliteta max budzet 150 KM za butelju....
Taj Moet je izvikan i bolje dvije-tri onih pjenusaca nego njega ...

Jos da dodam. Kad vec spominjes Sa, predviđam da u Mercatoru mozes kupiti Radgonske penine, pjenusce.

Slovenski proizvod i sigurno bolje od tih talijanskih, a tek njemackih.

Mozda koju KM skuplje.
Slovenacka vina su bas prekisela
Zavisi sta si pio. Ako je Stajerska il Prekmurje, da. Nema se sunca toliko i vina su im narodna, da kazem. Fermentacija se osjeti.

Dok ona prema moru su med medeni.

Kada je bio wine događaj u Sa, jel prosla godina, bas na Klixu bio intervju sa jednom od najpoznatijih somelijerki u svijetu. Mislim da je iz VB.

Na pitanje koja su vina najbolja, odgovorila je da slovenska i mađarska.

Za jednu malu drzavu strasne stvari rade na tom podrucju.

Nije malo kada vinari odavde prodaju svoje proizvode u Koreju, Japan ili Kinu. Pored vecih vinskih drzava i kultura, to je uspjeh i tek zarada.

U restoranu gdje radim, dvije godine je bio prisutan Korejac spreman na osnovno i samo zbog znanja.

Danas kod jednog vinara radi i prosle godine je dosao do svog prvog produkta, bijelo vino je u pitanju.

Ako kada naletis, preporuka su ti Štemberger Merlot, Krapež Merlot ili Lapor. Dobrova klet A+ ili Merlot Bagueri. Sve crna.

Neces vise o kiselosti :lol:
Last edited by swanfilter on 23/12/2023 21:33, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66227
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#308 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by _BataZiv_0809 »

@swanfilter znas znanje :thumbup:
Ja forsiram juznoamericka i australska vina.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#309 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2023 21:14 @swanfilter znas znanje :thumbup:
Ja forsiram juznoamericka i australska vina.
U ponudu smo bas odskora dodali Malbeca.

Inace smo samo slovenska vina prodavali.

Slovenski vinari su postali malo pogladni. Sto je prije Covida bilo po nabavnoj 6-8 euro, danas je 13-15.

Stvar je u tome da su kao privredna dobra oslobođeni poreza, s sve nesto kukaju. Dok ti kao prodavac moras zbog njih dici cijenu i musterija to shvata na pogresan nacin. Kao da si ti gladan.

Zato smo dosli do Malbeca, jednih jug Italije vina i nesto Francuza.

Vina super, a cijene jos bolje. Pa neka oni gledaju sta i kako.

Australija i Nappa Valley su malo komplikovane zbog povrata poreza. I Malbec je tu zbog okolnosti.

Ja sam tu 6a godina i tek se ucim o vinima. Kada pomislim da sam tu negdje, dođu nove stvari.

Kao neko drustvene smjeri, ni sanjao nisam da bih jednog dana bio gdje sam sada i bavio se ovom vrstom posla.

Cudni su putevi ...
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#310 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by mali_balon »

Svaki janez koji drz do sebe ima na nekaksnem hribu zidanco in klet za vina in mau vinogada za osebne potrebe.....
Uh sta sam vina domacih popio po tim podrumima :lol: .....a janezima nije mrsko mahnut.....koju flasu....
A redovno se islo na trgatve u goriska brda....kojsko, podsabotin, dobrovo.....kakvih tek tu perverzija ima
belse
Posts: 30
Joined: 14/12/2021 09:47

#311 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by belse »

Par puta probao Cabernet Sauvignon Simčić Marjan i mogu reći da je super, ali mu je i cijena "super".
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#312 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

Skoro sva vina sa cijenama 25-30 KM su OK. Neka ti više legnu, neka manje, ali malo ih je da baš ne valjaju. Naravno, može se naći i jeftinije da ti paše, kao i skuplje da ga odmah ispljuneš, ali u prosjeku vina sa cijenama 25-30 KM su fina za "svakodnevnu" upotrebu. SKuplja za "posebne prilike". Jeftinija, pa, može se naići na dobro, ali jeftinija od nekih 16 KM izbjegavati po svaku cijenu.

Nisam siguran da ćeš kod vina koje platiš 50, 200, 2.000 ili 20.000 KM osjetiti veliku razliku u odnosu na vino od 30 KM. Ne da razlike nema, ali malo ljudi ima nepce koje primijeti razliku, pa nisam siguran da se toliki novac isplati. Ako ćeš davati više, gledaj da to bude neki Francuz sa Grand-Cru oznakom ili ekvivalentnom iz drugih država. AKo ćeš platiti više od 100, neka bude Premier Cru.

Ako izneseš vino od 200 ili 2.000 KM, najvjerovatnije da ga nisi iznio zbog toga što i ti i osoba koja će ga sa tobom piti možete prepoznati razliku u kvalitetu između 20 i 200 KM vina. Iznio si ga da pošalješ poruku, da toj osobi i onima koje vas "posmatraju" time nešta kažeš.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#313 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Hakiz »

Francuske, naše, hrvatskee sorte su nešto oporije, "jače", italijanske sorte su voćnije, "lakše", lakše ih je piti onima koji nisu navikli na vina. Španske su sličnije francuskim nego italijanskim.

Govorim isključivo o crvenim vinima. Bijela i rose ne pije, pa nemam iskustva sa njima.

Vina van Evrope ne pijem, probao sam neka i ne vidim razlog zbog čega bih im dao prednost nad evropskim. Možda poneka budu jeftinija, ali ne toliko da bih ih kupovao prije nego evropska.
izvrsni direktor
Posts: 9367
Joined: 20/12/2018 16:11

#314 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by izvrsni direktor »

Ma poslije studentskih dana i vina od 3KM, sad mi je svako dobro :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#315 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Chmoljo »

ja vina fkt ne gotivim, ali mi je bio ok Giocato od Simčića.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#316 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

Prosle godine sam u BiH pio hvaljenog Nuica i njegovo neko bijelo, zaboravih koje.

Nije mi tri dana bilo dobro. Poslije mi neko rece da trpa sulfit u vino, ne pita koliko.
Last edited by swanfilter on 27/12/2023 20:04, edited 1 time in total.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#317 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

mali_balon wrote: 25/12/2023 13:06 Svaki janez koji drz do sebe ima na nekaksnem hribu zidanco in klet za vina in mau vinogada za osebne potrebe.....
Uh sta sam vina domacih popio po tim podrumima :lol: .....a janezima nije mrsko mahnut.....koju flasu....
A redovno se islo na trgatve u goriska brda....kojsko, podsabotin, dobrovo.....kakvih tek tu perverzija ima
Svake godine sam u Kojskom/Snežatno, Hiša Štekar.

Dobra hrana, bazen i bogat izbor vina.

Na trgatvu sam jednom isao fizicki i hvala lijepa :lol: .

Sad idem samo kada je vrijeme degustacija.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#318 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by mali_balon »

swanfilter wrote: 26/12/2023 14:00
mali_balon wrote: 25/12/2023 13:06 Svaki janez koji drz do sebe ima na nekaksnem hribu zidanco in klet za vina in mau vinogada za osebne potrebe.....
Uh sta sam vina domacih popio po tim podrumima :lol: .....a janezima nije mrsko mahnut.....koju flasu....
A redovno se islo na trgatve u goriska brda....kojsko, podsabotin, dobrovo.....kakvih tek tu perverzija ima
Svake godine sam u Kojskom/Snežatno, Hiša Štekar.

Dobra hrana, bazen i bogat izbor vina.

Na trgatvu sam jednom isao fizicki i hvala lijepa :lol: .

Sad idem samo kada je vrijeme degustacija.
Ma ja nedaj Boze oznojiti se :lol:
.....ih na proljece branje tresanja jesen grodze breskve....
Nisam bio tamo ima pihhhhh morat cu malo obic rodni kraj :D
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#319 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by ami8 »

Vina pijem rijetko i isključivo uz neku kvalitetnu hranu. Još pamtim neki Dingač maksuziju koji je jaran dobio od kćerke vlasnika vinarije na Pelješcu prije dvadesetak godina. Nas četvero smo popili po čašu iz te neetiketirane flaše i bili kao napušeni, nikad nešto bolje od vina nisam probao. Nedavno smo bili u Trebinju nekoliko dana i u par restorana smo pili njihova domaća vina iz rinfuze uz ručak. Nemam zamjerki, sva su bila solidna i ne pretjerano skupa. Elem, ne razumijem se nešto specijalno ali znam kada mi nešto godi nepcu. Ili ne godi :) .
User avatar
Point.
Posts: 27801
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#320 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by Point. »

Dok sam bio mlađi tukao sam bijela vina, sad kako se stari preferiram crno vino. Pazim da nije slatko i nema puno šećera, ispod 0.3> i ima dosta španskih vina garnacha grozda da padaju pod tu kriteriju. Toscanski chianti je isto madafaka a nekad se izgotivim kalifornijskim zinfandelom. Jedne prilike sam uzeo neko talijansko od 50 i nešto eura, pola sam prosuo nije mi sjelo ni sekunde, imao sam osjećaj da pijem znoj sa nečijih tabana.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#321 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

mali_balon wrote: 26/12/2023 15:38
swanfilter wrote: 26/12/2023 14:00
mali_balon wrote: 25/12/2023 13:06 Svaki janez koji drz do sebe ima na nekaksnem hribu zidanco in klet za vina in mau vinogada za osebne potrebe.....
Uh sta sam vina domacih popio po tim podrumima :lol: .....a janezima nije mrsko mahnut.....koju flasu....
A redovno se islo na trgatve u goriska brda....kojsko, podsabotin, dobrovo.....kakvih tek tu perverzija ima
Svake godine sam u Kojskom/Snežatno, Hiša Štekar.

Dobra hrana, bazen i bogat izbor vina.

Na trgatvu sam jednom isao fizicki i hvala lijepa :lol: .

Sad idem samo kada je vrijeme degustacija.
Ma ja nedaj Boze oznojiti se :lol:
.....ih na proljece branje tresanja jesen grodze breskve....
Nisam bio tamo ima pihhhhh morat cu malo obic rodni kraj :D
Odrađivao sam ja slabe ocjene na njivi svako ljeto, al kad su vinogradi same cuke i klisure :lol:

Kontam ja Slovence. Treba onu brentu trijezan nositi :lol:
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#322 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

Point. wrote: 26/12/2023 19:56 Dok sam bio mlađi tukao sam bijela vina, sad kako se stari preferiram crno vino. Pazim da nije slatko i nema puno šećera, ispod 0.3> i ima dosta španskih vina garnacha grozda da padaju pod tu kriteriju. Toscanski chianti je isto madafaka a nekad se izgotivim kalifornijskim zinfandelom. Jedne prilike sam uzeo neko talijansko od 50 i nešto eura, pola sam prosuo nije mi sjelo ni sekunde, imao sam osjećaj da pijem znoj sa nečijih tabana.
Ove godine sam chianti imao priliku piti serijsko i bas su sjela. Kad ga natocis, izgleda kao da je razrijeđen. Al, ukus je iznenađujuce bogat.
hocu
Posts: 35
Joined: 29/10/2004 14:07

#323 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by hocu »

Auu nisam godinama nista napisao a ni dolazio al evo nisam ni pass resetovao :)

Evo par preporuka beha vina cijenovni rang 20/50KM :

Marijanovic 33 barique (crveno )

Brkic plava Greda (crveno )

Brkic Greda ( bijelo )

Tolj Kavalkada Izborna Berba (Bijelo )

Vilinka Zilavka selekcija (Bijelo)

Vilinka X-line Cuvee Red (crveno )
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#324 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by MMM1977 »

Moj izbor vina koja se mogu kupiti kod nas

- Nuić Trnjak
- Aleksandrović Regent
- Kovačević Aurelius

A često i Vranac ProCorde popijem, sasvim dobro vino i pristojna cijena
belse
Posts: 30
Joined: 14/12/2021 09:47

#325 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by belse »

swanfilter wrote: 26/12/2023 13:54 Prosle godine sam u BiH pio hvaljenog Nuica i njegovo neko bijelo, zaboravih koje.

Nije mi tri dana bilo dobro. Poslije mi neko rece da trpa sulfat u vino, ne pita koliko.
Ne znam sta se desava, ali i ja sam dva-tri puta umjereno konzumirao Nuic blatina vrhunska i ujutro sam osjetio neku tezinu organizma, dok npr kod vrhunske blatine Domano ili Pro Corde vranca to nije bio slucaj.
Post Reply