Vina - po vasem izboru najbolja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
aveos
Posts: 1677
Joined: 28/02/2012 08:42

#376 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by aveos »

Da, za Daorson, Lizdu ne poznajem osobno, ima tu vise vlasnika, njih nekoliko iz Stoca
swanfilter
Posts: 7975
Joined: 06/06/2008 18:52

#377 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by swanfilter »

aveos wrote: 17/03/2024 00:13 Da, za Daorson, Lizdu ne poznajem osobno, ima tu vise vlasnika, njih nekoliko iz Stoca
Da, vise ih je. Njegov sin je moj skolski drug. Zato ih poznajem, mada sam iz Krajine.

Imaju ozbiljne planove. Enolog im je Talijan. Vidjecemo
..
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#378 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Domace crno vino obicno nabavim iz gruda ili medjugorja, pa piredim sa sjevernom domacom proizvodnjom.
Naravno uvujek raspolozen za nove izazove :)
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#379 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

EFD22 wrote: 16/03/2024 23:37 Pošip mi je jedna od najdražih sorti, ikad!

Stina ima vrhunski pošip, obavezno probajte čim budete imali priliku. Meni je ostala još jedna boca iz 2017. Valja obnoviti zalihu na ljeto.

Image
Autohtona korculanska sorta . Posip cara i smokvica, mada kazu da se uzgaja i na hvaru i peljescu i negdje izmćnad brela . Ovo iz peljesca sam probao iskreno ni nalik korculanskoj.
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#380 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Probam sad grasevinu Krauthaker, Kutjevo,
i meni slatka ..
Volim manje slatka bijela vina.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11007
Joined: 10/03/2022 22:16

#381 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by ZoomZoomKiwi »

sumirprimus wrote: 17/03/2024 00:29
EFD22 wrote: 16/03/2024 23:37 Pošip mi je jedna od najdražih sorti, ikad!

Stina ima vrhunski pošip, obavezno probajte čim budete imali priliku. Meni je ostala još jedna boca iz 2017. Valja obnoviti zalihu na ljeto.

Image
Autohtona korculanska sorta . Posip cara i smokvica, mada kazu da se uzgaja i na hvaru i peljescu i negdje izmćnad brela . Ovo iz peljesca sam probao iskreno ni nalik korculanskoj.
Ova je sa Brača, i savršena je :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#382 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Syrah 30 vukoje. Nije lose, s obzirom da sam naviko na gusca crna
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11007
Joined: 10/03/2022 22:16

#383 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by ZoomZoomKiwi »

sumirprimus wrote: 11/05/2024 20:28 Syrah 30 vukoje. Nije lose, s obzirom da sam naviko na gusca crna
Vukoje ne griješi
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#384 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Da, ali :)
Mozda je do mene ali mi vise pasu bijela vina
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#385 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

sumirprimus wrote: 11/05/2024 21:34 Da, ali :)
Mozda je do mene ali mi vise pasu bijela vina
Ljeti bjelo, zimi crno... :kiss:
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#386 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

Ja volim hrvacka vina... ipak nakon godina ispijanja raznih mislim da su precijenjena. Iznosim svoje skromno misljenje. Najvise sam uvijek gotivio plavac u raznim varijantama, jedne sam godine ljetovao u Trsteniku pa sam bas ponio sebi solidnu zbirku bocuna lokalnih proizvodjaca. Skaramuca, Madirazza, Grgic i jos neke sto se ne sjecam... sva su mi bila stvarno dobra ili odlicna, Kiridzija je isto predobar. Kada sam krenuo kuci gazdarica mi spakuje gratis njihovo vino domace plavac dvije boce i bijelo njihovo isto autohtono zaboravio sam naziv to nisam ni popio vec poklonio amidzi. E sad da ne budem neki demagog ali taj njihov plavac nije nista gori ako nije ni bolji od gorespomenutih "vrhunskih" - njihov vinograd je vise samog Trstenika nije niti na Dingacu... Ima svasta, nekad se covjek razocara nekad odusevi, treba probati. Od domacih crnih (namjerno pisem domacih jer je to hercegovacka sorta samo su nam je oteli :)) volim vranac, Vukoje je dobar tu i Tvrdos posebno dobar omjer cijene, blatina onako ne ljubim je plaho. Pisem za crne jer bolje poznajem, tj. vise sam popio. Bijelo volim Djakovacki Traminac on je u sorti ubijedjen sam medju najboljim internacionalno... Samo sve je to razmjerno skupo, u EU vidim neka vina koja su kod nas 20ak + KM ovde su dobro ispod 10 EUR a kakvih ima nisam ni sanjao, mislio sam da u zapadnoj Evropi, ne govorim Francuska i juznije nemaju pojma i varao sam se. Ima njemackih ili Austrijskih vina koja su duplo jeftinija i troduplo bolja od hrvatskih ili nekih drugih. Opsirna prica, puna zamki i predrasuda, treba imati dosta ispijene litraze i probati svasta i odsvuda pa da se da neki sud. Nauka je to. I opet se zavrsi na licnom dozivljaju... Bitno je preci prag, "ne pijem ja vino udari mi u noge" ili "ujutro glava ko mjesalica" itd. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#387 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Ako pratis ja godinama prvo isticem nase domace zilavku i blatinu u raznim izvedbama naravno, pa i vranac, od crnih, a tek bijela,jer nema sunca ko na tim dole dinaridima nigdje ne svijetu, moje neskromno misljenje naravno :)
Sto se tice cijena, kao i sve ostalo sto se kupuje ovde u bosni i gore u eu.
Meni za moj gust, nijedno sjeverno vino nije ravno ovim sa juga, to je moje misljenje, od sorti ,pa do jednostavno broja suncanih dana, sastav zemlje, u kojoj grozdje raste, domace je najbolje :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4538
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#388 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by VladaFBiH »

stubrijez wrote: 13/05/2024 13:25 Ja volim hrvacka vina... ipak nakon godina ispijanja raznih mislim da su precijenjena. Iznosim svoje skromno misljenje. Najvise sam uvijek gotivio plavac u raznim varijantama, jedne sam godine ljetovao u Trsteniku pa sam bas ponio sebi solidnu zbirku bocuna lokalnih proizvodjaca. Skaramuca, Madirazza, Grgic i jos neke sto se ne sjecam... sva su mi bila stvarno dobra ili odlicna, Kiridzija je isto predobar. Kada sam krenuo kuci gazdarica mi spakuje gratis njihovo vino domace plavac dvije boce i bijelo njihovo isto autohtono zaboravio sam naziv to nisam ni popio vec poklonio amidzi. E sad da ne budem neki demagog ali taj njihov plavac nije nista gori ako nije ni bolji od gorespomenutih "vrhunskih" - njihov vinograd je vise samog Trstenika nije niti na Dingacu... Ima svasta, nekad se covjek razocara nekad odusevi, treba probati. Od domacih crnih (namjerno pisem domacih jer je to hercegovacka sorta samo su nam je oteli :)) volim vranac, Vukoje je dobar tu i Tvrdos posebno dobar omjer cijene, blatina onako ne ljubim je plaho. Pisem za crne jer bolje poznajem, tj. vise sam popio. Bijelo volim Djakovacki Traminac on je u sorti ubijedjen sam medju najboljim internacionalno... Samo sve je to razmjerno skupo, u EU vidim neka vina koja su kod nas 20ak + KM ovde su dobro ispod 10 EUR a kakvih ima nisam ni sanjao, mislio sam da u zapadnoj Evropi, ne govorim Francuska i juznije nemaju pojma i varao sam se. Ima njemackih ili Austrijskih vina koja su duplo jeftinija i troduplo bolja od hrvatskih ili nekih drugih. Opsirna prica, puna zamki i predrasuda, treba imati dosta ispijene litraze i probati svasta i odsvuda pa da se da neki sud. Nauka je to. I opet se zavrsi na licnom dozivljaju... Bitno je preci prag, "ne pijem ja vino udari mi u noge" ili "ujutro glava ko mjesalica" itd. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
meni su Korlat vina top pogotovo Syrah
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#389 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

evo to sto gore spominje sirah meni jednostavno ne odgovara gustinom, ne mogu reci da nije lijepo vino jednostavno nije to to na sto sam naviko.
vidim kako ce prije proci u nekom francuskom restoranu ili u juznoj americi, ali meni fali ono nesto.
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#390 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Ako neces da pogrijesis uzmes selekciju :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#391 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

VladaFBiH wrote: 13/05/2024 15:00
stubrijez wrote: 13/05/2024 13:25 Ja volim hrvacka vina... ipak nakon godina ispijanja raznih mislim da su precijenjena. Iznosim svoje skromno misljenje. Najvise sam uvijek gotivio plavac u raznim varijantama, jedne sam godine ljetovao u Trsteniku pa sam bas ponio sebi solidnu zbirku bocuna lokalnih proizvodjaca. Skaramuca, Madirazza, Grgic i jos neke sto se ne sjecam... sva su mi bila stvarno dobra ili odlicna, Kiridzija je isto predobar. Kada sam krenuo kuci gazdarica mi spakuje gratis njihovo vino domace plavac dvije boce i bijelo njihovo isto autohtono zaboravio sam naziv to nisam ni popio vec poklonio amidzi. E sad da ne budem neki demagog ali taj njihov plavac nije nista gori ako nije ni bolji od gorespomenutih "vrhunskih" - njihov vinograd je vise samog Trstenika nije niti na Dingacu... Ima svasta, nekad se covjek razocara nekad odusevi, treba probati. Od domacih crnih (namjerno pisem domacih jer je to hercegovacka sorta samo su nam je oteli :)) volim vranac, Vukoje je dobar tu i Tvrdos posebno dobar omjer cijene, blatina onako ne ljubim je plaho. Pisem za crne jer bolje poznajem, tj. vise sam popio. Bijelo volim Djakovacki Traminac on je u sorti ubijedjen sam medju najboljim internacionalno... Samo sve je to razmjerno skupo, u EU vidim neka vina koja su kod nas 20ak + KM ovde su dobro ispod 10 EUR a kakvih ima nisam ni sanjao, mislio sam da u zapadnoj Evropi, ne govorim Francuska i juznije nemaju pojma i varao sam se. Ima njemackih ili Austrijskih vina koja su duplo jeftinija i troduplo bolja od hrvatskih ili nekih drugih. Opsirna prica, puna zamki i predrasuda, treba imati dosta ispijene litraze i probati svasta i odsvuda pa da se da neki sud. Nauka je to. I opet se zavrsi na licnom dozivljaju... Bitno je preci prag, "ne pijem ja vino udari mi u noge" ili "ujutro glava ko mjesalica" itd. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
meni su Korlat vina top pogotovo Syrah
Probacu... gotivim siraz doduse drazi mi je u nekom cuveu. Ja bih reko da je bolji dole ispod ekvatora bar po ovome sto sam pio. I opet nikad covjek nije siguran, ima razlike i od godine do godine. Ja uvijek gledam da vino koje je bilo u distribuciji kupim sto mladje, cisto da ga ne muckaju puno i da ne stoji na rafi u nikakvim uslovima godinu il vise...
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#392 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

sumirprimus wrote: 13/05/2024 14:56 Ako pratis ja godinama prvo isticem nase domace zilavku i blatinu u raznim izvedbama naravno, pa i vranac, od crnih, a tek bijela,jer nema sunca ko na tim dole dinaridima nigdje ne svijetu, moje neskromno misljenje naravno :)
Sto se tice cijena, kao i sve ostalo sto se kupuje ovde u bosni i gore u eu.
Meni za moj gust, nijedno sjeverno vino nije ravno ovim sa juga, to je moje misljenje, od sorti ,pa do jednostavno broja suncanih dana, sastav zemlje, u kojoj grozdje raste, domace je najbolje :)
... i ja sam tako mislio. Znas, kad su rimljani osvajali svijet gonili su dotamo gdje je se primala vinova loza. Gdje nije uspijevala, nisu htjeli ici dalje... nema sta vise da se kaze.
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#393 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

stubrijez wrote: 13/05/2024 23:28
sumirprimus wrote: 13/05/2024 14:56 Ako pratis ja godinama prvo isticem nase domace zilavku i blatinu u raznim izvedbama naravno, pa i vranac, od crnih, a tek bijela,jer nema sunca ko na tim dole dinaridima nigdje ne svijetu, moje neskromno misljenje naravno :)
Sto se tice cijena, kao i sve ostalo sto se kupuje ovde u bosni i gore u eu.
Meni za moj gust, nijedno sjeverno vino nije ravno ovim sa juga, to je moje misljenje, od sorti ,pa do jednostavno broja suncanih dana, sastav zemlje, u kojoj grozdje raste, domace je najbolje :)
... i ja sam tako mislio. Ti preduslovi koje si spomenuo su jako vazni ali su samo dio price u stvaranju dobrog vina. Znas, kad su rimljani osvajali svijet gonili su dotamo gdje je se primala vinova loza. Gdje nije uspijevala, nisu htjeli ici dalje... nema sta vise da se kaze.
MMM1977
Posts: 4645
Joined: 15/07/2009 12:56

#394 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by MMM1977 »

@stubrijez, da li si probao Trnjak od Nuića? Moj favorit u zadnje vrijeme a i svi prijatelji sa kojima sam dijelio kapljicu su bili oduševljeni a radi se uglavnom o profesionalnim vinopijama :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4538
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#395 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by VladaFBiH »

stubrijez wrote: 13/05/2024 22:57
VladaFBiH wrote: 13/05/2024 15:00
stubrijez wrote: 13/05/2024 13:25 Ja volim hrvacka vina... ipak nakon godina ispijanja raznih mislim da su precijenjena. Iznosim svoje skromno misljenje. Najvise sam uvijek gotivio plavac u raznim varijantama, jedne sam godine ljetovao u Trsteniku pa sam bas ponio sebi solidnu zbirku bocuna lokalnih proizvodjaca. Skaramuca, Madirazza, Grgic i jos neke sto se ne sjecam... sva su mi bila stvarno dobra ili odlicna, Kiridzija je isto predobar. Kada sam krenuo kuci gazdarica mi spakuje gratis njihovo vino domace plavac dvije boce i bijelo njihovo isto autohtono zaboravio sam naziv to nisam ni popio vec poklonio amidzi. E sad da ne budem neki demagog ali taj njihov plavac nije nista gori ako nije ni bolji od gorespomenutih "vrhunskih" - njihov vinograd je vise samog Trstenika nije niti na Dingacu... Ima svasta, nekad se covjek razocara nekad odusevi, treba probati. Od domacih crnih (namjerno pisem domacih jer je to hercegovacka sorta samo su nam je oteli :)) volim vranac, Vukoje je dobar tu i Tvrdos posebno dobar omjer cijene, blatina onako ne ljubim je plaho. Pisem za crne jer bolje poznajem, tj. vise sam popio. Bijelo volim Djakovacki Traminac on je u sorti ubijedjen sam medju najboljim internacionalno... Samo sve je to razmjerno skupo, u EU vidim neka vina koja su kod nas 20ak + KM ovde su dobro ispod 10 EUR a kakvih ima nisam ni sanjao, mislio sam da u zapadnoj Evropi, ne govorim Francuska i juznije nemaju pojma i varao sam se. Ima njemackih ili Austrijskih vina koja su duplo jeftinija i troduplo bolja od hrvatskih ili nekih drugih. Opsirna prica, puna zamki i predrasuda, treba imati dosta ispijene litraze i probati svasta i odsvuda pa da se da neki sud. Nauka je to. I opet se zavrsi na licnom dozivljaju... Bitno je preci prag, "ne pijem ja vino udari mi u noge" ili "ujutro glava ko mjesalica" itd. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
meni su Korlat vina top pogotovo Syrah
Probacu... gotivim siraz doduse drazi mi je u nekom cuveu. Ja bih reko da je bolji dole ispod ekvatora bar po ovome sto sam pio. I opet nikad covjek nije siguran, ima razlike i od godine do godine. Ja uvijek gledam da vino koje je bilo u distribuciji kupim sto mladje, cisto da ga ne muckaju puno i da ne stoji na rafi u nikakvim uslovima godinu il vise...
ono što sam naučio od par dobrih somelijera je da se komercijalne berbe kupuju do 5 godina unazad za crna a za bijela do 3 godine - u ovom slučaju ne dalje od 2019 za crna odnosno 2021 za bijela jer sve starije ima šansu da je promijenilo organoleptička svojstva i niko ne može garantovati da su skladištena po propisima.
Što se tiče Cuvee-a isto ga i ja gotivim i nedavno sam u Hr probao jeftin a iznenađujuće dobar, šta više, bolji od nekih značajno skupljih - Cuvee Benkovac (ne znam da li ga ima u BiH - ja barem nisam vidio)
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#396 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Skraceno, kisne :)
Cuvee znaci mix sorti, veceg kvaliteta i slradi postizanja boljek okusa. Kupaza mijesanje 2 vrste vina, recimo starije vino sa mladjim... i slicno :)
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#397 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

Barik ili kako vec pisu barrique je naziv za vina koja se cuvaju u hrastovim bacvama radi spceificne arome.
Malo pojmova et :)
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#398 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

MMM1977 wrote: 13/05/2024 23:37 @stubrijez, da li si probao Trnjak od Nuića? Moj favorit u zadnje vrijeme a i svi prijatelji sa kojima sam dijelio kapljicu su bili oduševljeni a radi se uglavnom o profesionalnim vinopijama :D
Nisam, pio sam blatinu njihovu u dvije varijante, barrique i obicna. Solidna su bila samo ovo iz bureta mi je bilo pouteglo, ili je dugo lezalo u hrastovini ili je se "prevrnulo" sto reko nas narod. Previse tanina za moj ukus. Biljezim Trnjak na listu ako ga nadjem, nema se uvijek kupiti osim standardne ponude...
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#399 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by sumirprimus »

ko da sam ga vidio u bingu 30 i nesto km.
User avatar
stubrijez
Posts: 1094
Joined: 09/11/2012 11:12

#400 Re: Vina - po vasem izboru najbolja

Post by stubrijez »

VladaFBiH wrote: 14/05/2024 09:06
stubrijez wrote: 13/05/2024 22:57
VladaFBiH wrote: 13/05/2024 15:00

meni su Korlat vina top pogotovo Syrah
Probacu... gotivim siraz doduse drazi mi je u nekom cuveu. Ja bih reko da je bolji dole ispod ekvatora bar po ovome sto sam pio. I opet nikad covjek nije siguran, ima razlike i od godine do godine. Ja uvijek gledam da vino koje je bilo u distribuciji kupim sto mladje, cisto da ga ne muckaju puno i da ne stoji na rafi u nikakvim uslovima godinu il vise...
ono što sam naučio od par dobrih somelijera je da se komercijalne berbe kupuju do 5 godina unazad za crna a za bijela do 3 godine - u ovom slučaju ne dalje od 2019 za crna odnosno 2021 za bijela jer sve starije ima šansu da je promijenilo organoleptička svojstva i niko ne može garantovati da su skladištena po propisima.
Što se tiče Cuvee-a isto ga i ja gotivim i nedavno sam u Hr probao jeftin a iznenađujuće dobar, šta više, bolji od nekih značajno skupljih - Cuvee Benkovac (ne znam da li ga ima u BiH - ja barem nisam vidio)
Ma samo sto mladje. Po propisima nisu skladistena sigurno tako da nema sumnje. Sto se tice cuvea meni je standardno bestbuy Metoh iz Tvrdosa nikad sa njim nisam pogrijesio...
Post Reply