vilsonovo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#1 vilsonovo

Post by Umjetnik a »

malo ću banalizovati stvari
uglavnom priča je ova

u vilsonovom šetalištu je počela (ne znam ni ja kad) gradnje turske ambasade. gradnja je počela i plan za kvandrant C je bilo visina 2 sprata, ali su turci napravili 4 sprata. stala je gradnja, od tada ništa uglavnom samo predstavlja ruglo u vilsu i da ne bi više stajala nedovršena zgrada, GV je opet pokrenuo tu temu i sada se treba usvojiti novi plan kvandranta C gdje će visina ambasade biti 4 sprata, ali to usvojenje blokira stranka SDP (što naravno koristi avaz, da još jednom popljuje tu stranku) i još neka dva člana koji nisu u SDP-u
naravno oglasila se i ona gradonačelnica i kako kaže "da se ambasada treba nastaviti graditi, jer se radi o prijateljskoj zemlji, (ma znam i ja da je prijateljska zemlja, ustvari sad nam je svako prijateljska zemlja, pa i VB, samo intersesi) ali Semiha, jeste prijateljska zemlja, ali što nisi rekla turcima 2 sprata i tačka, ali naravno Semiha lovu u padže i boli nju neka stvar, samo da se izvuče

avaz piše kako je to loš potez, kako mi trebamo imati rezidencijalni kvart, ovo ono i tako dalje (slažem se, ali ne u vilsu) i da ova situcija može koristiti onim ljudima koji žele predstaviti Sarajevo kako kakvu kasabu
i još samo da dodam, kako mi nesmeta jedna ambasada, ali kad sam čuo da bi u vilsu trebalo biti još pet ambasada, onda sam već

više mi je puna neka stvar ambasada (SAD, turska, rusija, VB i ostale...)

molio bih forumaše da iznesu svoje mišljenje o ovoj sicuejšn
šta vi mislite, ipak je meni vills jedna od najdržaih ulica
je li se naša vlast opet prodala
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#2

Post by Jara »

Iz današnjeg Oslobođenja:
FOKUS
Piše: Faruk Borić
24/12/07


Crvenilo i zelenilo

Opet je izgradnja jedne ambasade u Sarajevu, a riječ je o turskoj, dospjela u epicentar čaršijskog kalkulisanja i političkog prepucavanja na liniji ljevica - desnica, s tim da stavove ovih drugih zastupaju pojedini mediji, tobože se zabrinuto pitajući kome to smetaju strani investitori u Sarajevu. A smetaju, hoće se reći, političkoj ljevici, odnosno SDP-u.

Koncepcija i argumentacija “desnice” je dubinski neistinita, ako i uzmemo da se gradnja nečije ambasade, u diplomatskom svijetu sasvim uobičajeno poklanjanje komada zemlje, može nazvati investicijom. Ali, da ne idemo u detalje u razotkrivanju nebuloza, storiju oko gradnje ambasade inače prijateljske nam države valja razmotriti iz nekoliko najbitnijih uglova gledanja.

Prvo, što je jučer i demantirao sarajevski ogranak SDP-a, nije riječ ni o kakvom protivljenju izgradnji ambasade, koja se uveliko i gradi, nego o poštivanju temeljnih načela društvenog bitisanja, dakle zakona. Braća Turci su se malo zanijeli, pa izgradili nekoliko spratova više nego što je bilo predviđeno postojećim regulacionim planom, a mig da će svakako biti u redu i takva divlja gradnja, morao je doći sa neke strateške pozicije.

Prisjetimo se, tako je sa strateškog mjesta ministra za prostorno ure­đenje Zlatko Petrović, na vlastitu inicijativu, Amerikancima ponudio dio bivše kasarne „Maršal Tito“, prethodno predviđen za studentski kampus. Ponuda je bila takva da se jednostavno nije mogla odbiti. No, prema svim raspoloživim podacima, Univerzitet još nije dobio ni feninga od ove maestralne transakcije.

Usporedbe radi, naši zapadni susjedi, inače nadaleko poznati po umješnom dodvoravanju velesilnicima, Ambasadu SAD-a su smjestili dvadeset i kusur kilometara od gradskog središta, a kod nas američki ambasador ili naši uhljupi u njegovo ime postave rampu i zagrade ulicu gdje ambasador izvoli živjeti.

Što se tiče turske ambasade, SDP je odgovorio da je istinski razlog za pritisak na njihove gradske vijećnike legalizacija bespravne izgradnje drugih objekata poslovno-stambene prirode, kojima bi se dozvolilo da povećavaju spratnost, gabarite i namjenu izmjenama regulacionog plana, čime bi se zakinulo na Vilsonovom šetalištu, toj zelenoj oazi Sarajeva koja je već dobrano napadnuta sa svih strana. Crveni, dakle, brane zelenilo, i naše neotuđivo pravo da u njemu uživamo.

Kada se maknu proceduralni propusti, a ima ih, zaista je frapantna činjenica da ekološku argumentaciju i svijest koja iz nje proizilazi niko ne uzima kao bitnu, a desit će se već sutra da nećemo imati kamo na pola sata pobjeći od zagađenja svakodnevnice. Naši tranzicijsko-piljarski mozgovi, ukiseljeni u prvobitnu akumulaciju kapitala, još nisu dorasli tom stadiju da to mogu shvatiti i uvažiti kao najrelevantniji argument!

Da se razumijemo, sada kad smo prebiberili čorbu, red je i da je pokusamo, odnosno da Turcima, zarad izbjegavanja diplomatskog skandala, treba omogućiti da izgrade zgradu kakvu su zamislili, jer principijelnost o tom pitanju u ovom trenutku ne bi nam donijela nikakav politički zgoditak. No, uz to je potrebno uvjetovati da izmjena regulacionog plana bude isključivo vezana za gradnju ambasade, a svim ostalim stambeno-poslovnim investitorima u njihovom komšiluku odlučno reći - ne može.

Još jedna stvar ovdje je bitna za spomenuti, a tiče se budućnosti ove države. Pored Turske, izgradnju su u godini koja predstoji najavili i Malezija, Saudijska Arabija, Egipat, a od zapadnih sila, osim Amerike, tu nakanu ima i Velika Britanija.

O čemu to govori?

O činjenici da, i pored svega, svjetske sile ne dižu ruke od Sarajeva i Bosne i Hercegovine. One ovdje definitivno ne bi investirale u ogromne ambasade da misle kako će sutra sve otići u majčinu.

Gradnju veleambasade najavili su i Rusi, no u međuvremenu su se nešto ućutali, možda i predomislili. I to govori mnogo.

Dakle, investitori u bolju političku budućnost države - naprijed, investitori u svoj džep - stoj! I dalje ruke od Vilsonovog šetališta.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#3

Post by basta sljezove boje »

ima da grade dva sprata koliko im je dozvoljeno, a ona dva dodatna sprata neka grade u zemlji. Kad su oni bili gazde u Bosni nisu dali pravoslavnoj crkvi da se gradi po nacrtu pa je crkva gradjena u zemlji. Ko ne vjeruje neka ode na carsiju u staru pravoslavnu crkvu i nek se uvjeri :D
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#4

Post by sarlo »

basta sljezove boje wrote:ima da grade dva sprata koliko im je dozvoljeno, a ona dva dodatna sprata neka grade u zemlji. Kad su oni bili gazde u Bosni nisu dali pravoslavnoj crkvi da se gradi po nacrtu pa je crkva gradjena u zemlji. Ko ne vjeruje neka ode na carsiju u staru pravoslavnu crkvu i nek se uvjeri :D
Saborna crkva, iza Ekonomskog, je napravljana 1860-70.,za vrijeme Osmanlija, i bila je ubjedljivo najvisi objekat u to vrijeme u Sarajevu. Izgradnju su finansirali Rusi, istovremeno su finansirali izgradnju 4 crkve u Bosni (od toga jedna u Mostaru), i dosta novca su dali da bi korumpirali neke ljude na dvoru. Sarajevski Muslimani vidjevsi koliki objekat se gradi su demonstrirali, ali drzava to nije "fermala."
-Kasnije je napravljena Bogoslovija pa dozidana Ekonomija...-
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#5 Re: vilsonovo

Post by sffovac »

Umjetnik a wrote:malo ću banalizovati stvari
uglavnom priča je ova

u vilsonovom šetalištu je počela (ne znam ni ja kad) gradnje turske ambasade. gradnja je počela i plan za kvandrant C je bilo visina 2 sprata, ali su turci napravili 4 sprata. stala je gradnja, od tada ništa uglavnom samo predstavlja ruglo u vilsu i da ne bi više stajala nedovršena zgrada, GV je opet pokrenuo tu temu i sada se treba usvojiti novi plan kvandranta C gdje će visina ambasade biti 4 sprata, ali to usvojenje blokira stranka SDP (što naravno koristi avaz, da još jednom popljuje tu stranku) i još neka dva člana koji nisu u SDP-u
naravno oglasila se i ona gradonačelnica i kako kaže "da se ambasada treba nastaviti graditi, jer se radi o prijateljskoj zemlji, (ma znam i ja da je prijateljska zemlja, ustvari sad nam je svako prijateljska zemlja, pa i VB, samo intersesi) ali Semiha, jeste prijateljska zemlja, ali što nisi rekla turcima 2 sprata i tačka, ali naravno Semiha lovu u padže i boli nju neka stvar, samo da se izvuče

avaz piše kako je to loš potez, kako mi trebamo imati rezidencijalni kvart, ovo ono i tako dalje (slažem se, ali ne u vilsu) i da ova situcija može koristiti onim ljudima koji žele predstaviti Sarajevo kako kakvu kasabu
i još samo da dodam, kako mi nesmeta jedna ambasada, ali kad sam čuo da bi u vilsu trebalo biti još pet ambasada, onda sam već

više mi je puna neka stvar ambasada (SAD, turska, rusija, VB i ostale...)

molio bih forumaše da iznesu svoje mišljenje o ovoj sicuejšn
šta vi mislite, ipak je meni vills jedna od najdržaih ulica
je li se naša vlast opet prodala
samo da napomenem da je i zgrada novog robota, trebala biti samo trzni centar, a ne stambeno-trgovacki centar, slicna situacija ko i sa tom ambasadom
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#6

Post by Skyfox »

Ako hoce napravit ce je i na 100 katova, kasno je sad cak i za rasprave....
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#7

Post by basta sljezove boje »

sarlo wrote:
basta sljezove boje wrote:i
ma da grade dva sprata koliko im je dozvoljeno, a ona dva dodatna sprata neka grade u zemlji. Kad su oni bili gazde u Bosni nisu dali pravoslavnoj crkvi da se gradi po nacrtu pa je crkva gradjena u zemlji. Ko ne vjeruje neka ode na carsiju u staru pravoslavnu crkvu i nek se uvjeri :D
Saborna crkva, iza Ekonomskog, je napravljana 1860-70.,za vrijeme Osmanlija, i bila je ubjedljivo najvisi objekat u to vrijeme u Sarajevu. Izgradnju su finansirali Rusi, istovremeno su finansirali izgradnju 4 crkve u Bosni (od toga jedna u Mostaru), i dosta novca su dali da bi korumpirali neke ljude na dvoru. Sarajevski Muslimani vidjevsi koliki objekat se gradi su demonstrirali, ali drzava to nije "fermala."
-Kasnije je napravljena Bogoslovija pa dozidana Ekonomija...-
nidze veze, pricam o staroj crkvi na Bascarsiji i ne vidim kakav je ovo argumet u diskusiji ... prodajte grad Turcima, Grcima, ma kome god hocete ... vecina ce nas ionako otici iz ovog korumpiranog i prljavog grada ... rasirite se, bolan, koliko ste dugi i siroki ... niko vam nece smetat
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8

Post by DaysleepeR »

ma da je USA nema sta da se gradi mimo regulacionog plana

sta se dizu turci u nebesa kao da su nas aman zaman spasili

znas se ko nas je spasio
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#9

Post by van Basten »

da zaista postoji nešto što se zvoe regulacioni plan grada i neka vizija gradskih čelnika šta da se radi sa ovim gradom, ne bi se uopšte dopustila gradnja bilo kakve ambasade na prostoru jedinog ozbiljnijeg šetališta u betonskoj zoni grada, niti bi amerkiancima budzašto bio dat onaj komad zemlje između dvije najbitnije gradske prometnice. Fino neko reče primjer Zagreba - izvoli ambasadu na periferiju (doduše njima ni Banski dvori nisu na trgu bana Jelačića, ali i to je druga tema)
Međutim, naši političari su spremni pred strancima skinuti gaće i kad se to od njih ne traži, pa me ne čudi ništa vezano za svu ovu priču oko gradnje bilo koje ambasade.
kao što to @uvjek dobar gost sjajno radi na svojoj temi koja je mjenjala naziv često (mislim da trenutno nosi ime po kompletiću gradonačelnice), za ovaj cirkus i uništavanje Vilsonovog zahvalimo Denisu Z., Zlatku P., Semihi B. .... podugačak je spisak svakako.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#10

Post by amrica »

kad je zaustavljena gradnja turske ambasade nacelnik za urbanizam je bio neki nemusliman, izvinjavam se sto ovako banalno pisem alli sam zaboravila kako se covjek zove i avaz ga je razapeo kao glavnog krivca za stopiranje gradnje, a nije spominjao par spratova viska
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#11

Post by Umjetnik a »

DaysleepeR wrote:ma da je USA nema sta da se gradi mimo regulacionog plana

sta se dizu turci u nebesa kao da su nas aman zaman spasili

znas se ko nas je spasio
kome imamo tu čast zahvaliti
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#12

Post by Umjetnik a »

van Basten wrote:da zaista postoji nešto što se zvoe regulacioni plan grada i neka vizija gradskih čelnika šta da se radi sa ovim gradom, ne bi se uopšte dopustila gradnja bilo kakve ambasade na prostoru jedinog ozbiljnijeg šetališta u betonskoj zoni grada, niti bi amerkiancima budzašto bio dat onaj komad zemlje između dvije najbitnije gradske prometnice. Fino neko reče primjer Zagreba - izvoli ambasadu na periferiju (doduše njima ni Banski dvori nisu na trgu bana Jelačića, ali i to je druga tema)
Međutim, naši političari su spremni pred strancima skinuti gaće i kad se to od njih ne traži, pa me ne čudi ništa vezano za svu ovu priču oko gradnje bilo koje ambasade.
kao što to @uvjek dobar gost sjajno radi na svojoj temi koja je mjenjala naziv često (mislim da trenutno nosi ime po kompletiću gradonačelnice), za ovaj cirkus i uništavanje Vilsonovog zahvalimo Denisu Z., Zlatku P., Semihi B. .... podugačak je spisak svakako.
veliki potpis :thumbup: :bih:
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#13

Post by Umjetnik a »

amrica wrote:kad je zaustavljena gradnja turske ambasade nacelnik za urbanizam je bio neki nemusliman, izvinjavam se sto ovako banalno pisem alli sam zaboravila kako se covjek zove i avaz ga je razapeo kao glavnog krivca za stopiranje gradnje, a nije spominjao par spratova viska
upravu si sa ovim
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#14

Post by cico x »

ma za 5-10 godina neces smjeti vise ni proci vilsom.napravice se gosparski dio grada,ambasade,kuce...gdje ce guzonje one najteze biti,patrolirace murija,nema stajanja onako,tu ce nam biti sarajevski dzep set .....
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15

Post by DaysleepeR »

Umjetnik a wrote:
DaysleepeR wrote:ma da je USA nema sta da se gradi mimo regulacionog plana

sta se dizu turci u nebesa kao da su nas aman zaman spasili

znas se ko nas je spasio
kome imamo tu čast zahvaliti
jesmo li to raspolozeni za off topic raspravu?

pa nasim borcima naravno, i donekle USA

Turci nisu ni u kojem slucaju
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#16

Post by ins »

basta sljezove boje wrote:
sarlo wrote:
basta sljezove boje wrote:i
ma da grade dva sprata koliko im je dozvoljeno, a ona dva dodatna sprata neka grade u zemlji. Kad su oni bili gazde u Bosni nisu dali pravoslavnoj crkvi da se gradi po nacrtu pa je crkva gradjena u zemlji. Ko ne vjeruje neka ode na carsiju u staru pravoslavnu crkvu i nek se uvjeri :D
Saborna crkva, iza Ekonomskog, je napravljana 1860-70.,za vrijeme Osmanlija, i bila je ubjedljivo najvisi objekat u to vrijeme u Sarajevu. Izgradnju su finansirali Rusi, istovremeno su finansirali izgradnju 4 crkve u Bosni (od toga jedna u Mostaru), i dosta novca su dali da bi korumpirali neke ljude na dvoru. Sarajevski Muslimani vidjevsi koliki objekat se gradi su demonstrirali, ali drzava to nije "fermala."
-Kasnije je napravljena Bogoslovija pa dozidana Ekonomija...-
nidze veze, pricam o staroj crkvi na Bascarsiji i ne vidim kakav je ovo argumet u diskusiji ... prodajte grad Turcima, Grcima, ma kome god hocete ... vecina ce nas ionako otici iz ovog korumpiranog i prljavog grada ... rasirite se, bolan, koliko ste dugi i siroki ... niko vam nece smetat
@basta sljezove boje

Ne znam zasto se uopste ukljucujem u ovu raspravu, pogotovo sa spodobom koja je dala argument kao ti u svom prvom postu ali evo malo cinjenica:

Stara pravoslavna crkva je ispod zemlje jer je to bila visina tadasnjeg Sarajeva, gdje rijecna dolina nije bila iznivelisana (to su uradili Austrougari na pocetku proslog vijeka)

Jadnice, zar nisi primjetio do sada da je i Gazihusrefbegov bezistan ispod nivoa danjasnjih ulica?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#17 Re: vilsonovo

Post by ins »

Umjetnik a wrote:malo ću banalizovati stvari
uglavnom priča je ova

u vilsonovom šetalištu je počela (ne znam ni ja kad) gradnje turske ambasade. gradnja je počela i plan za kvandrant C je bilo visina 2 sprata, ali su turci napravili 4 sprata. stala je gradnja, od tada ništa uglavnom samo predstavlja ruglo u vilsu i da ne bi više stajala nedovršena zgrada, GV je opet pokrenuo tu temu i sada se treba usvojiti novi plan kvandranta C gdje će visina ambasade biti 4 sprata, ali to usvojenje blokira stranka SDP (što naravno koristi avaz, da još jednom popljuje tu stranku) i još neka dva člana koji nisu u SDP-u
naravno oglasila se i ona gradonačelnica i kako kaže "da se ambasada treba nastaviti graditi, jer se radi o prijateljskoj zemlji, (ma znam i ja da je prijateljska zemlja, ustvari sad nam je svako prijateljska zemlja, pa i VB, samo intersesi) ali Semiha, jeste prijateljska zemlja, ali što nisi rekla turcima 2 sprata i tačka, ali naravno Semiha lovu u padže i boli nju neka stvar, samo da se izvuče

avaz piše kako je to loš potez, kako mi trebamo imati rezidencijalni kvart, ovo ono i tako dalje (slažem se, ali ne u vilsu) i da ova situcija može koristiti onim ljudima koji žele predstaviti Sarajevo kako kakvu kasabu
i još samo da dodam, kako mi nesmeta jedna ambasada, ali kad sam čuo da bi u vilsu trebalo biti još pet ambasada, onda sam već

više mi je puna neka stvar ambasada (SAD, turska, rusija, VB i ostale...)

molio bih forumaše da iznesu svoje mišljenje o ovoj sicuejšn
šta vi mislite, ipak je meni vills jedna od najdržaih ulica
je li se naša vlast opet prodala
Ambasade su na Vilsonovom predvidjene regulacionim planom iz 1998 cini mi se, i za njih vazi pravilo da nece imati ulaz sa Vilsonovog vec iz nove ulice sa straznje strane.
Problem je sto je tim regulacionim planom predvidjena korisna povrsina od 400-500 m2, sto je besmisleno kada je ambasada u pitanju.
Ovim dodavanjem 2 sprata se omogucava da te ambasade imaju normalnu, za tu namjenu prihvatljivu kvadraturu!
Problem je sto je u prijedlogu izmjene, u kojem se za ambasade dozvoljava spratnost P+4, mijenja i spratnost objekata uz Zmaja od Bosne koji bi umjesto P+8 trebali biti P+12.
Nova zgrada koju Unionivest gradi za buducu centralu Reiffeisen Bank je vec odstupio od projekta P+8 i nastavili su zidati do P+12....
goldenlily
Posts: 246
Joined: 28/06/2007 10:57
Location: sarajevo

#18

Post by goldenlily »

DaysleepeR wrote:
Umjetnik a wrote:
DaysleepeR wrote:ma da je USA nema sta da se gradi mimo regulacionog plana

sta se dizu turci u nebesa kao da su nas aman zaman spasili

znas se ko nas je spasio
kome imamo tu čast zahvaliti
jesmo li to raspolozeni za off topic raspravu?

pa nasim borcima naravno, i donekle USA

Turci nisu ni u kojem slucaju
Eki,jesi informisan :shock: ,a kako zaboravi najiskrenije,IRAN,brate samo Iran.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#19

Post by DaysleepeR »

goldenlily wrote:
DaysleepeR wrote:
Umjetnik a wrote: kome imamo tu čast zahvaliti
jesmo li to raspolozeni za off topic raspravu?

pa nasim borcima naravno, i donekle USA

Turci nisu ni u kojem slucaju
Eki,jesi informisan :shock: ,a kako zaboravi najiskrenije,IRAN,brate samo Iran.
ja bogme provedoh rat u ovom gradu nit turcina nit iranca na mapi, a nije da nisam obracao paznju

gdje su tebe informisali?
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#20

Post by Umjetnik a »

samo hoću da dodam da je ona zemlja gdje se treba graditi ambasada USA previše dobra lokacija da bi se na to potrošila, a šta ćeš kad se vlast prodala, pa ćeš imati u centru grada ogradu visine 2 metra sa žicom i kamera, iapk nije SA ni Moskva ni Instanbul
sumiko
Posts: 137
Joined: 20/03/2007 12:50
Location: sarajevo

#21 Re: vilsonovo

Post by sumiko »

ins wrote:
Umjetnik a wrote:malo ću banalizovati stvari
uglavnom priča je ova

u vilsonovom šetalištu je počela (ne znam ni ja kad) gradnje turske ambasade. gradnja je počela i plan za kvandrant C je bilo visina 2 sprata, ali su turci napravili 4 sprata. stala je gradnja, od tada ništa uglavnom samo predstavlja ruglo u vilsu i da ne bi više stajala nedovršena zgrada, GV je opet pokrenuo tu temu i sada se treba usvojiti novi plan kvandranta C gdje će visina ambasade biti 4 sprata, ali to usvojenje blokira stranka SDP (što naravno koristi avaz, da još jednom popljuje tu stranku) i još neka dva člana koji nisu u SDP-u
naravno oglasila se i ona gradonačelnica i kako kaže "da se ambasada treba nastaviti graditi, jer se radi o prijateljskoj zemlji, (ma znam i ja da je prijateljska zemlja, ustvari sad nam je svako prijateljska zemlja, pa i VB, samo intersesi) ali Semiha, jeste prijateljska zemlja, ali što nisi rekla turcima 2 sprata i tačka, ali naravno Semiha lovu u padže i boli nju neka stvar, samo da se izvuče

avaz piše kako je to loš potez, kako mi trebamo imati rezidencijalni kvart, ovo ono i tako dalje (slažem se, ali ne u vilsu) i da ova situcija može koristiti onim ljudima koji žele predstaviti Sarajevo kako kakvu kasabu
i još samo da dodam, kako mi nesmeta jedna ambasada, ali kad sam čuo da bi u vilsu trebalo biti još pet ambasada, onda sam već

više mi je puna neka stvar ambasada (SAD, turska, rusija, VB i ostale...)

molio bih forumaše da iznesu svoje mišljenje o ovoj sicuejšn
šta vi mislite, ipak je meni vills jedna od najdržaih ulica
je li se naša vlast opet prodala
Ambasade su na Vilsonovom predvidjene regulacionim planom iz 1998 cini mi se, i za njih vazi pravilo da nece imati ulaz sa Vilsonovog vec iz nove ulice sa straznje strane.
Problem je sto je tim regulacionim planom predvidjena korisna povrsina od 400-500 m2, sto je besmisleno kada je ambasada u pitanju.
Ovim dodavanjem 2 sprata se omogucava da te ambasade imaju normalnu, za tu namjenu prihvatljivu kvadraturu!

Problem je sto je u prijedlogu izmjene, u kojem se za ambasade dozvoljava spratnost P+4, mijenja i spratnost objekata uz Zmaja od Bosne koji bi umjesto P+8 trebali biti P+12.
Nova zgrada koju Unionivest gradi za buducu centralu Reiffeisen Bank je vec odstupio od projekta P+8 i nastavili su zidati do P+12....
Boldirano netacno.
Po regulacionom planu, za ovih pet ambasada su predvidjene markice koje svojom povrsinom zauzimaju po 1200-1300 m2, a ukupna povrsina - ako su zgrade prizemlje plus 2 sprata - po jednoj ambasadi iznosi cca 3000 m2, pa i vise.
To je i vise nego dovoljno kvadrata za date funkcije.

Kvadrati su novci, daaaj samo daaaj!!!!!!!!!!!!

:x :x :x

Hajd', eto nek' su tu te zgrade od po 4 sprata, to bih i mogla podnijeti u Vilsu :roll: Gore mi je sto ce te zgrade biti opasane zidinama sa gomilom cuvara :-? :( :sad:
Image
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#22

Post by Umjetnik a »

i još ovo
svakog zadnjeg dana SFF seorganizuje u vilsu porodični dan (znači porodica na okupu, druženje sa drugom djecom i tako to...ljepota)

a sada ćemo imati porodični dan između ambasada da se djeca igraju

naravno ali semiha nije na to mislila
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#23 Re: vilsonovo

Post by ins »

sumiko wrote:
ins wrote:
Umjetnik a wrote:malo ću banalizovati stvari
uglavnom priča je ova

u vilsonovom šetalištu je počela (ne znam ni ja kad) gradnje turske ambasade. gradnja je počela i plan za kvandrant C je bilo visina 2 sprata, ali su turci napravili 4 sprata. stala je gradnja, od tada ništa uglavnom samo predstavlja ruglo u vilsu i da ne bi više stajala nedovršena zgrada, GV je opet pokrenuo tu temu i sada se treba usvojiti novi plan kvandranta C gdje će visina ambasade biti 4 sprata, ali to usvojenje blokira stranka SDP (što naravno koristi avaz, da još jednom popljuje tu stranku) i još neka dva člana koji nisu u SDP-u
naravno oglasila se i ona gradonačelnica i kako kaže "da se ambasada treba nastaviti graditi, jer se radi o prijateljskoj zemlji, (ma znam i ja da je prijateljska zemlja, ustvari sad nam je svako prijateljska zemlja, pa i VB, samo intersesi) ali Semiha, jeste prijateljska zemlja, ali što nisi rekla turcima 2 sprata i tačka, ali naravno Semiha lovu u padže i boli nju neka stvar, samo da se izvuče

avaz piše kako je to loš potez, kako mi trebamo imati rezidencijalni kvart, ovo ono i tako dalje (slažem se, ali ne u vilsu) i da ova situcija može koristiti onim ljudima koji žele predstaviti Sarajevo kako kakvu kasabu
i još samo da dodam, kako mi nesmeta jedna ambasada, ali kad sam čuo da bi u vilsu trebalo biti još pet ambasada, onda sam već

više mi je puna neka stvar ambasada (SAD, turska, rusija, VB i ostale...)

molio bih forumaše da iznesu svoje mišljenje o ovoj sicuejšn
šta vi mislite, ipak je meni vills jedna od najdržaih ulica
je li se naša vlast opet prodala
Ambasade su na Vilsonovom predvidjene regulacionim planom iz 1998 cini mi se, i za njih vazi pravilo da nece imati ulaz sa Vilsonovog vec iz nove ulice sa straznje strane.
Problem je sto je tim regulacionim planom predvidjena korisna povrsina od 400-500 m2, sto je besmisleno kada je ambasada u pitanju.
Ovim dodavanjem 2 sprata se omogucava da te ambasade imaju normalnu, za tu namjenu prihvatljivu kvadraturu!

Problem je sto je u prijedlogu izmjene, u kojem se za ambasade dozvoljava spratnost P+4, mijenja i spratnost objekata uz Zmaja od Bosne koji bi umjesto P+8 trebali biti P+12.
Nova zgrada koju Unionivest gradi za buducu centralu Reiffeisen Bank je vec odstupio od projekta P+8 i nastavili su zidati do P+12....
Boldirano netacno.
Po regulacionom planu, za ovih pet ambasada su predvidjene markice koje svojom povrsinom zauzimaju po 1200-1300 m2, a ukupna povrsina - ako su zgrade prizemlje plus 2 sprata - po jednoj ambasadi iznosi cca 3000 m2, pa i vise.
To je i vise nego dovoljno kvadrata za date funkcije.

Kvadrati su novci, daaaj samo daaaj!!!!!!!!!!!!

:x :x :x

Hajd', eto nek' su tu te zgrade od po 4 sprata, to bih i mogla podnijeti u Vilsu :roll: Gore mi je sto ce te zgrade biti opasane zidinama sa gomilom cuvara :-? :( :sad:
Prihvatam ispravku, ocigledno se radilo o povrsini koju objekat zauzima (recenih 400-500 m2) sto nas dovodi do ovih 1200 m2 u kombinaciji P+2.
Znam da projekat Turske ambasade je za 3500 m2

Svejedno, i tih 1200 m2 korisne povrsine su ocito malo, jer i Malezija i Saudijska Arabija ceka izmjenu (SA je uzela dva placa).

Sto se zidova i strazara tice, prvim regulacionim planom je bilo predvidjeno da ne postoji zid prema Vilsonovom vec samo ograda, da li ce to biti ispostovano vidjet cemo? :x

BTW, kada se te ambasade, Ars Aevi i Importanne zavrse, Vilsonovo se potpuno zatvara za saobracaj, i postaje pjesacka zona (odnosno, kada bude napravljena ta nova ulica iza reda mabasada)
Dajdo
Posts: 124
Joined: 08/08/2007 11:28

#24

Post by Dajdo »

vidim da se svi manje-vise slazete; smijem li se ja samo malo ne sloziti....? :roll:

da, uzasno je kad se ne postuju planovi; kad se napravi jedan presedan on odmah povlaci stotinu novih za sobom....
ipak, meni se sve nekako cini da imamo puno vecih problema u ovom gradu zatrpanom smecem, rupama, barama, glomaznim i potpuno bespotrebnim shopping centrima koji su nikli na mjestu, recimo, potencijalnih parkova, nego li jedan ili dva sprata vise na nekoj ambasadi... (uh, sad kad krenu... :run: )

naravno, kamo srece da se to nije desilo, ali ipak... ambasade su ambasade, to su ipak objekti koji uglavnom nisu kiceraj, nema kulica i stubica, ne dizu se nebu pod oblake potpuno odudarajuci od ostatka susjedstva, ne prozvode buku i saobracajnu guzvu, cuvani su, imaju velike baste (samim tim nema prekrcanosti) - elem: kako nam je inace, dobro smo prosli...

a vala, i sto se tice (nesudjene??) americke ambasade - draze mi je sad gledat onaj komad trave nego sto je bilo onu gomilu rusevina koje su predstavljale opasnost za svakog prolaznika, a koje mi - hajd budimo iskreni - sami ni za stotinu godinu ne bismo sredili i pretvorili u taj sanjani "kampus" ili bilo sta civilizovano...
da je bogdo prodati i onaj drugi dio rusevina, u suprotnom dijelu stare kasarne, pa i ono neko sredi ili vala barem srusi....

eheto.
sad bjezim dok nije pocela paljba :run:
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#25

Post by sarlo »

basta sljezove boje wrote:
sarlo wrote:
basta sljezove boje wrote:i
ma da grade dva sprata koliko im je dozvoljeno, a ona dva dodatna sprata neka grade u zemlji. Kad su oni bili gazde u Bosni nisu dali pravoslavnoj crkvi da se gradi po nacrtu pa je crkva gradjena u zemlji. Ko ne vjeruje neka ode na carsiju u staru pravoslavnu crkvu i nek se uvjeri :D
Saborna crkva, iza Ekonomskog, je napravljana 1860-70.,za vrijeme Osmanlija, i bila je ubjedljivo najvisi objekat u to vrijeme u Sarajevu. Izgradnju su finansirali Rusi, istovremeno su finansirali izgradnju 4 crkve u Bosni (od toga jedna u Mostaru), i dosta novca su dali da bi korumpirali neke ljude na dvoru. Sarajevski Muslimani vidjevsi koliki objekat se gradi su demonstrirali, ali drzava to nije "fermala."
-Kasnije je napravljena Bogoslovija pa dozidana Ekonomija...-
nidze veze, pricam o staroj crkvi na Bascarsiji i ne vidim kakav je ovo argumet u diskusiji ... prodajte grad Turcima, Grcima, ma kome god hocete ... vecina ce nas ionako otici iz ovog korumpiranog i prljavog grada ... rasirite se, bolan, koliko ste dugi i siroki ... niko vam nece smetat
Kazes da Turcima netreba dati izgradnju Ambasade zbog njihovog nacina upravljanja Bosnom ("dok su oni bili gazde dali su samo izgradnju dva sprata..").
Argument ti je ogranicena velicina srpske pravoslavne na Carsiji.
Moj kontraargument je Saborna crkva iza Ekonomije, koja je stvarno reprezentativan objekat i danas, a nekamoli za vrijeme Otomanske imperije.
A ja sam protiv izgradnje turske ambasade na Vilsonovom setalistu. Protiv. Zato sto taj dio Grada najvise podsjeca na park (a pravog parka Sarajevo nema) i ako bi se i to unistilo, a izgradnjom ambasada ce se unistiti, ostajemo i bez te "zelene oaze".
Smeta mi licemjerno ponasanje SDP-ovaca i njihova ideoloska zaslijepljenost. Za vrijeme vladavine SDP-a u opcinama Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad je napravljeno desetine i stotine novih objekata. Betonirana je vecina travnjaka, Roboti, Merkatori, nicu na svakom cosku, na Alipasinom Polju kao da su se spustili svemirski brodovi. I Kunto i Panto mogu napraviti nebodere od 16-17 spratova ali izgradnja turske ambasade je ideolosko pitanje samo po sebi i treba napraviti incident od toga. Sarajevo treba pod hitno park koji ce imati "zelenu vezu" sa nekom od okolnih suma, jer samo onda ce on imati svoju punu funkciju.
Post Reply