VILSONOVO ŠETALIŠTE

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#101 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by respo »

nema se tu sta shvacati
sta sad treba policajac stajati na svakih 20 metara i gledati ko kuda vozi ko kuda hoda i kaznjavati
ako je cesta kuda inace auta voze slobodna od saobracaja zasto ne pustiti bicikle da se vozi tom istom a pjesaci gdje i inace idu ovi sto uce djecu valjda ce biti pored njih i paziti ih

da se razumijemo ja sam pjesak eventualno postanem roler al opet mi ne pada na pamet da idem sredinom kao da sam oslobodio grad pa da smetam svakom biciklisti jer je to inace jedno od rijetkih mjesta gdje oni mogu kako tako povozati bicikl bez nekih posljedica od strane saobracaja tj motornih vozila
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#102 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by high_volume »

respo wrote:nema se tu sta shvacati
sta sad treba policajac stajati na svakih 20 metara i gledati ko kuda vozi ko kuda hoda i kaznjavati
ako je cesta kuda inace auta voze slobodna od saobracaja zasto ne pustiti bicikle da se vozi tom istom a pjesaci gdje i inace idu ovi sto uce djecu valjda ce biti pored njih i paziti ih

da se razumijemo ja sam pjesak eventualno postanem roler al opet mi ne pada na pamet da idem sredinom kao da sam oslobodio grad pa da smetam svakom biciklisti jer je to inace jedno od rijetkih mjesta gdje oni mogu kako tako povozati bicikl bez nekih posljedica od strane saobracaja tj motornih vozila
Odlukom vlasti saobraćajnica je od 17 sati pretvorena u pješačku zonu, i tu se svaka i svačija želja u svom razvoju zaustavlja; zaboravi šta je bilo do 17 sati!

Napisao sam ti šta je pješačka zona, šta je pješak, a šta biciklist - bicikl, pročitaj i shvatičeš da prioritit u Vilsonovom šetalištu imaju pješaci koji se kreću "brzinom pješaka", a ne brzinom isfrustriranih ili biciklista željnih dokazivanja, koji iz milion razloga jurcaju i uznemiravaju ostale pješake, pa i bicikliste - djecu, npr, ili djecu na rolama, starije i iznemogle...

Vilsonovo se sve više pretvara u "divljalište" pomahnitalih biciklista. Ima ih čak i na mopedima koji "osmicama" jednostavno ne dozvoljavaju mirnu šetnju i normalnu rekreaciju.

Milsim da policajci na biciklima već patroliraju Vilsonovim u potrazi upravo za onim nesavjesnim biciklistima koji remete normalnu šetnju.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#103 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by A_I_ »

Već dugo vozim bicikl nekih 300 dana u godini.
Situacija je sljedeća: imamo cestu široku dvije trake i sasvim dovoljno široke dvije pješacke trake. Pored toga, i na drugoj strani rijeke imamo pješačku široku zonu čitavom dužinom Vilsonovog koja se još dalje prostire sve do bosmalovog mosta.
Iza 17h i vikendom najčešće pješačka zona tj trotoar na Vilsonovom postane skoro pust - većina šetača što solo što onih sa kućnim ljubimcima se rašire po asfaltu.
Gužva nesnošljiva - dječurlija i tinejdžeri koji bez obaziranja oko sebe u momentu presijecaju putanju drugima, povodci razvučeni preko obje trake sa cukama na jednom kraju a vlasnicima na suprotnom itd.

Zar je toliko teško pješacima da idu desnom pješackom trakom u jednom pravcu a lijevom u suprotnom pravcu?
Zar je psima ljepše na cesti širokoj dvije trake nego na pješackoj traci gdje su s obje strane nebrojena stabla i travnate površine?
Generalno, na Vilsovonom se mnogi ponašaju kao tek oslobođeni okova.
Kad god mogu izbjegavam Vilsonovo iza 17h. Međutim, s obzirom da vožnja uz glavnu saobraćajnicu na potezu Skenderija-Pofalići predstavlja patnju i realnu opasnost od auta, ponekad i prođem tom ljudskom džunglom :-)
Za pohvalu je izgradnja wc-a i česme(na kojoj naravno fali sistem zatvaranja) te osvjetljavanje dijela kod EP.
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#104 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by smijesni_ste »

A_I_ wrote:Već dugo vozim bicikl nekih 300 dana u godini.
Situacija je sljedeća: imamo cestu široku dvije trake i sasvim dovoljno široke dvije pješacke trake. Pored toga, i na drugoj strani rijeke imamo pješačku široku zonu čitavom dužinom Vilsonovog koja se još dalje prostire sve do bosmalovog mosta.
Iza 17h i vikendom najčešće pješačka zona tj trotoar na Vilsonovom postane skoro pust - većina šetača što solo što onih sa kućnim ljubimcima se rašire po asfaltu.
Gužva nesnošljiva - dječurlija i tinejdžeri koji bez obaziranja oko sebe u momentu presijecaju putanju drugima, povodci razvučeni preko obje trake sa cukama na jednom kraju a vlasnicima na suprotnom itd.

Zar je toliko teško pješacima da idu desnom pješackom trakom u jednom pravcu a lijevom u suprotnom pravcu?
Zar je psima ljepše na cesti širokoj dvije trake nego na pješackoj traci gdje su s obje strane nebrojena stabla i travnate površine?
Generalno, na Vilsovonom se mnogi ponašaju kao tek oslobođeni okova.
Kad god mogu izbjegavam Vilsonovo iza 17h. Međutim, s obzirom da vožnja uz glavnu saobraćajnicu na potezu Skenderija-Pofalići predstavlja patnju i realnu opasnost od auta, ponekad i prođem tom ljudskom džunglom :-)
Za pohvalu je izgradnja wc-a i česme(na kojoj naravno fali sistem zatvaranja) te osvjetljavanje dijela kod EP.
To je to :thumbup: :thumbup:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#105 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by Skyfox »

A_I_ wrote:Već dugo vozim bicikl nekih 300 dana u godini.
Situacija je sljedeća: imamo cestu široku dvije trake i sasvim dovoljno široke dvije pješacke trake. Pored toga, i na drugoj strani rijeke imamo pješačku široku zonu čitavom dužinom Vilsonovog koja se još dalje prostire sve do bosmalovog mosta.
Iza 17h i vikendom najčešće pješačka zona tj trotoar na Vilsonovom postane skoro pust - većina šetača što solo što onih sa kućnim ljubimcima se rašire po asfaltu.
Gužva nesnošljiva - dječurlija i tinejdžeri koji bez obaziranja oko sebe u momentu presijecaju putanju drugima, povodci razvučeni preko obje trake sa cukama na jednom kraju a vlasnicima na suprotnom itd.

Zar je toliko teško pješacima da idu desnom pješackom trakom u jednom pravcu a lijevom u suprotnom pravcu?
Zar je psima ljepše na cesti širokoj dvije trake nego na pješackoj traci gdje su s obje strane nebrojena stabla i travnate površine?
Generalno, na Vilsovonom se mnogi ponašaju kao tek oslobođeni okova.
Kad god mogu izbjegavam Vilsonovo iza 17h. Međutim, s obzirom da vožnja uz glavnu saobraćajnicu na potezu Skenderija-Pofalići predstavlja patnju i realnu opasnost od auta, ponekad i prođem tom ljudskom džunglom :-)
Za pohvalu je izgradnja wc-a i česme(na kojoj naravno fali sistem zatvaranja) te osvjetljavanje dijela kod EP.
..

Super sroceno i slazem se sa vecinom, ali kad je setaliste iza 17h prepusteno setacima ne vidim svrhu uvodenja nekih pravila i smjerova kretanja za pojedine "kategorije" bar nisam cuo za tako nesto negdje u nekom parku u svijetu.
Malo vise opste kulture, obazrivosti i to je to... Samo na to cemo se nacekati...
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#106 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by munevera44 »

Veoma rijetko prodjem biciklom kroz Vilsonovo. Što zbog činjenice da mi je Vils daleko, a i zbog velike gužve nakon 17 h.

Istinaje da nakon 17 h pješaci, roleri, djeca i njihovi roditelji, biciklisti i osobe koje izvode svoje kućne ljubimce u šetnju, ponašaju se baš kao da samo oni mogu kako hoće i šta hoće.

Da li je iko razmišljao da jedan trotoar, nakon 17 h bude rezerviran samo za bicikliste, glavna saobraćajnica i drugi trotoar za sve ostale.

Posebna je priča kućni ljubimci. Nikada niti u jednom slučaju nisam vidjela da je vlasnik iza svog kućnog ljubimca počistio izmet.

Kada bi se svako od nas ponašao samo malo tolerantnije i obzirnije prema ostalima, kada bi samo svoj papirić stavili u kantu za otpatke, počistili nered iza svog kućnog ljubimca ..... :run:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#107 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by high_volume »

I klupe za odmor...Pa jedino zbog čega vrijede je da ih huligani ne mogu iščupati iz betona i prevrnuti u Miljacku. I možda samo da se sjedne na njih, ali na kratko, jer sjedenje na onakvim klupama jednostavno zamara.
One klupe su pun promašaj za područje kakvo je Vilsonovo šetalište, u zelenilu, hladovini lipa i relaksirajućem zelenilu trave, sve uz vodeni tok Miljacke. Tamo su potrebne klupe s naslonom za leđa i ruke, da pruže kvalitetnu mogućnost odmora na njima, a ne da izazovu bol u leđima nakon 10-tak minuta.
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#108 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by citroen »

treba vam kozne fotelje postaviti tamo pa da peglate gu.ove :D ,stanje je katastrofalno sto se tice Vilsa,pogotovo ovo poslije 17 sati,ja kao biciklista i nemam neku volju da idem tamo,lole se rasire na sve strane,radije se zaputim prema vrelu Bosne,al dole ona balega ubi :D :D :D :D
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#109 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by smijesni_ste »

Ali se dosta, dosta isprazni oko 22 sata i dalje..i stvarno je ugodno tada voziti...pa eto...ko može sebi dozvoliti tako "kasno" da vozi......da znate eto :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#110 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by bez_ideje »

Ma ja i dodjem poslije 10-11,nevolja sto moram proci tuda ,kad krenem prema Darivi ....sva u goloj vodi budem od svoje zgrade do Suade,koncentracija da ne pokupim kakvo derle sto jurca na maksimumu.......lijepo odahnem kad izadjem na parking na marindvoru :mrgreen:
Al oko pola 12...milina......
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#111 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by Toto »

A_I_ wrote:Već dugo vozim bicikl nekih 300 dana u godini.
Situacija je sljedeća: imamo cestu široku dvije trake i sasvim dovoljno široke dvije pješacke trake. Pored toga, i na drugoj strani rijeke imamo pješačku široku zonu čitavom dužinom Vilsonovog koja se još dalje prostire sve do bosmalovog mosta.
Iza 17h i vikendom najčešće pješačka zona tj trotoar na Vilsonovom postane skoro pust - većina šetača što solo što onih sa kućnim ljubimcima se rašire po asfaltu.
Gužva nesnošljiva - dječurlija i tinejdžeri koji bez obaziranja oko sebe u momentu presijecaju putanju drugima, povodci razvučeni preko obje trake sa cukama na jednom kraju a vlasnicima na suprotnom itd.

Zar je toliko teško pješacima da idu desnom pješackom trakom u jednom pravcu a lijevom u suprotnom pravcu?
Zar je psima ljepše na cesti širokoj dvije trake nego na pješackoj traci gdje su s obje strane nebrojena stabla i travnate površine?
Generalno, na Vilsovonom se mnogi ponašaju kao tek oslobođeni okova.
Kad god mogu izbjegavam Vilsonovo iza 17h. Međutim, s obzirom da vožnja uz glavnu saobraćajnicu na potezu Skenderija-Pofalići predstavlja patnju i realnu opasnost od auta, ponekad i prođem tom ljudskom džunglom :-)
Za pohvalu je izgradnja wc-a i česme(na kojoj naravno fali sistem zatvaranja) te osvjetljavanje dijela kod EP.
zasto neki biciklisticki klub ne bi zvanicno podnio zahtjev gradu da se u zoni setalista oznace dvije biciklisticke staze i da se problem kulturnio rijesi?? saobracajnim znakom se i biciklistima moze ograniciti brzina primjerena toj situaciji..... zasto da se stvara sukob medju gradjanima, treba li se cekati da strada neko djete ili kucni ljubimac ??
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#112 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by Better Man »

munevera44 wrote:Veoma rijetko prodjem biciklom kroz Vilsonovo. Što zbog činjenice da mi je Vils daleko, a i zbog velike gužve nakon 17 h.

Istinaje da nakon 17 h pješaci, roleri, djeca i njihovi roditelji, biciklisti i osobe koje izvode svoje kućne ljubimce u šetnju, ponašaju se baš kao da samo oni mogu kako hoće i šta hoće.

Da li je iko razmišljao da jedan trotoar, nakon 17 h bude rezerviran samo za bicikliste, glavna saobraćajnica i drugi trotoar za sve ostale.

Posebna je priča kućni ljubimci. Nikada niti u jednom slučaju nisam vidjela da je vlasnik iza svog kućnog ljubimca počistio izmet.

Kada bi se svako od nas ponašao samo malo tolerantnije i obzirnije prema ostalima, kada bi samo svoj papirić stavili u kantu za otpatke, počistili nered iza svog kućnog ljubimca ..... :run:
Kada bi u Londonu izveo psa i da pas ostavi izmet, a vlasnik ne pocisti, pas bi bio oduzet od vlasnika i iati bi platio debelu kaznu. u Londonu ne mozes izvesti psa na ulicu, a da pritom uza se nemas lopaticu i metlicu da pocistis svaki nered iza njega i ako su u pitanju pit bullovi i svi psi na taj fazon, kao i drugi skloni agresivnosti vlasnik je obavezan da mu stavi brnjicu kad ga izvodi, u suprotnom cemu biti oduzet, a ako bi ujeo nekoga bio bi uspavan.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#113 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by A_I_ »

Toto wrote: zasto neki biciklisticki klub ne bi zvanicno podnio zahtjev gradu da se u zoni setalista oznace dvije biciklisticke staze i da se problem kulturnio rijesi?? saobracajnim znakom se i biciklistima moze ograniciti brzina primjerena toj situaciji..... zasto da se stvara sukob medju gradjanima, treba li se cekati da strada neko djete ili kucni ljubimac ??
Nažalost situacija je takva da klubovi i ture sve manje organizuju a kamoli da porade na lobiranju za bicikliste. Koliko mi je poznato, jedini su Giro Di Sarajevo ko nešto radili u vezi lobiranja za izgradnju biciklističkih staza koje su trenutno misaona imenica u glavnom i najvećem gradu BiH. Siguran sam da čitaju i ovu temu tako da mogu pokrenuti inicijativu za dovođenje u red haosa u Vilsu.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#114 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by munevera44 »

zasto neki biciklisticki klub ne bi zvanicno podnio zahtjev gradu da se u zoni setalista oznace dvije biciklisticke staze i da se problem kulturnio rijesi?? saobracajnim znakom se i biciklistima moze ograniciti brzina primjerena toj situaciji..... zasto da se stvara sukob medju gradjanima, treba li se cekati da strada neko djete ili kucni ljubimac ??[/quote]


Super ti je ideja preneseno "Giro di Sarajevo" pokušat ćemo to je sigurno. :thumbup:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#115 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by dr.gog »

Bože dragi, još samo da ima nekog načina da se ukloni onaj stravični smrad kanalizacije koji guši na Vilsonovu...Prošle i pretprošle godine je bilo neizdrživo, mada su Sarajlije coolirale i pravile se da ništa ne osjećaju(a oni plinovi su inače jako štetni za zdravlje)..

Bila je neka priča da je to u vezi sa dizanjem brane na Bentbaši, gdje li već, ali ne čuh ništa pouzdano.

Ipak je dobro barem ono uređenje trotoara i postavljanje česme..
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#116 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by respo »

high_volume wrote:
respo wrote:nema se tu sta shvacati
sta sad treba policajac stajati na svakih 20 metara i gledati ko kuda vozi ko kuda hoda i kaznjavati
ako je cesta kuda inace auta voze slobodna od saobracaja zasto ne pustiti bicikle da se vozi tom istom a pjesaci gdje i inace idu ovi sto uce djecu valjda ce biti pored njih i paziti ih

da se razumijemo ja sam pjesak eventualno postanem roler al opet mi ne pada na pamet da idem sredinom kao da sam oslobodio grad pa da smetam svakom biciklisti jer je to inace jedno od rijetkih mjesta gdje oni mogu kako tako povozati bicikl bez nekih posljedica od strane saobracaja tj motornih vozila
Odlukom vlasti saobraćajnica je od 17 sati pretvorena u pješačku zonu, i tu se svaka i svačija želja u svom razvoju zaustavlja; zaboravi šta je bilo do 17 sati!

Napisao sam ti šta je pješačka zona, šta je pješak, a šta biciklist - bicikl, pročitaj i shvatičeš da prioritit u Vilsonovom šetalištu imaju pješaci koji se kreću "brzinom pješaka", a ne brzinom isfrustriranih ili biciklista željnih dokazivanja, koji iz milion razloga jurcaju i uznemiravaju ostale pješake, pa i bicikliste - djecu, npr, ili djecu na rolama, starije i iznemogle...

Vilsonovo se sve više pretvara u "divljalište" pomahnitalih biciklista. Ima ih čak i na mopedima koji "osmicama" jednostavno ne dozvoljavaju mirnu šetnju i normalnu rekreaciju.

Milsim da policajci na biciklima već patroliraju Vilsonovim u potrazi upravo za onim nesavjesnim biciklistima koji remete normalnu šetnju.
mozes ti pisati do sutra sta je pjesacka zona kad ljdui inace nemaju obzira prema biciklistima jer nemamo tu kulturu i prema biciklu i opstu

da ima i medju biciklistima bezobraznih nekulturnih i kakvih sve ne nazovi kako hoces ima al u odnosu na pjesake manji broj procentualno

opet kazem nisam biciklista ne znam kako treba voziti bicikl al nisam corav
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#117 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by high_volume »

respo wrote: mozes ti pisati do sutra sta je pjesacka zona kad ljdui inace nemaju obzira prema biciklistima jer nemamo tu kulturu i prema biciklu i opstu..
Možda bi, za promjenu, biciklisti trebali imati malo više obzira prema pješacima :-) U toj kategoriji ih ima godišta u rasponu od 5 do 75, ako ništa drugo...Mada ima i "drugo" :oops:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#118 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by bez_ideje »

high_volume wrote:
respo wrote: mozes ti pisati do sutra sta je pjesacka zona kad ljdui inace nemaju obzira prema biciklistima jer nemamo tu kulturu i prema biciklu i opstu..
Možda bi, za promjenu, biciklisti trebali imati malo više obzira prema pješacima :-) U toj kategoriji ih ima godišta u rasponu od 5 do 75, ako ništa drugo...Mada ima i "drugo" :oops:
Imas 3 trake....dvije pjesacke i jednu gdje se naguraju svi skupa.....i biciklisti bi ZA PROMJENU trebali imati obzira prema pjesacima :? :? :?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#119 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by high_volume »

bez_ideje wrote:
high_volume wrote:
respo wrote: mozes ti pisati do sutra sta je pjesacka zona kad ljdui inace nemaju obzira prema biciklistima jer nemamo tu kulturu i prema biciklu i opstu..
Možda bi, za promjenu, biciklisti trebali imati malo više obzira prema pješacima :-) U toj kategoriji ih ima godišta u rasponu od 5 do 75, ako ništa drugo...Mada ima i "drugo" :oops:[/size]
Imas 3 trake....dvije pjesacke i jednu gdje se naguraju svi skupa.....i biciklisti bi ZA PROMJENU trebali imati obzira prema pjesacima :? :? :?
Naravno. Vilsonovo je u večernjim satima pješačka zona, nije biciklistička staza. Imaš iznad objašnjenje značenja.

Slobodno je za kretanje biciklista umjerenom brzinom, ali nije za kretanje biciklista velikom brzinom, a takvih je 90%.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#120 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by bez_ideje »

naravno da nije iskljucivo biciklisticka staza ,a ni iskljucivo pjesacka zona.......samo mi zdrav razum nalaze,da ako imam dvije strane gdje se mogu neometano kretati,necu graktat na one u sredini,jer je to jedno od rijetkih mjesta gdje se mogu vozati.Ne branim nikakvu prebrzu voznju i divljanje,ali ne vidim gdje to pjesaci imaju razumijevanja za bicikliste ,pa ovi ZA PROMJENU trebaju imati za njih :? pri tome ne mislim samo na vilsonovo,prosjecan pjesak ti opsuje mater i kad mu uredno pozvonis da se malo pomakne da prodjes i kad prozujis pored njega da samo osjeti vjetar,svejedno ....a takvih je 90 %
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#121 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by high_volume »

Ma ne vrijedi mi se raspravljati, neki zaista nikako da shvate prednost pješaka i njegovo pravo.

Kad bismo svaki od nas ponekad pokušali pretpostaviti poziciju drugog, vjerujem da bi bilo mnogo više obostranog razumijevanja, odnosno - mnogo više obzira prema svim pješacima, svih godišta. Najlakše je biti mlad i zanesen i u dvadesetim imati prst u ušima za sve druge oko sebe; najteže je biti pješak kome je društvo napravilo malo prostora za odmor i rekreaciju, za mirnu i neometanu šetnju, izlazak s malim djetetom, relaksaciju od svega i svakoga...
Neki ni to ne dozvoljavaju :(
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#122 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by A_I_ »

bez_ideje wrote:
high_volume wrote:
respo wrote: mozes ti pisati do sutra sta je pjesacka zona kad ljdui inace nemaju obzira prema biciklistima jer nemamo tu kulturu i prema biciklu i opstu..
Možda bi, za promjenu, biciklisti trebali imati malo više obzira prema pješacima :-) U toj kategoriji ih ima godišta u rasponu od 5 do 75, ako ništa drugo...Mada ima i "drugo" :oops:
Imas 3 trake....dvije pjesacke i jednu gdje se naguraju svi skupa.....i biciklisti bi ZA PROMJENU trebali imati obzira prema pjesacima :? :? :?
tri pjesacke - pješaci imaju i onu s druge strane Miljacke ali džaba je pričati nekima poput high_volume...
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#123 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by A_I_ »

high_volume wrote:
Naravno. Vilsonovo je u večernjim satima pješačka zona, nije biciklistička staza. Imaš iznad objašnjenje značenja.

Slobodno je za kretanje biciklista umjerenom brzinom, ali nije za kretanje biciklista velikom brzinom, a takvih je 90%.
Kad pojam biciklistička staza ne bude misaona imenica, složiću se da je Vilsonovo isključivo za razonodu tj. dokoličarenje u večernjim satima. U međuvremenu, pješaci bi mogli razmisliti o TRI staze koje imaju na raspolaganju ne računajući samu cestu :wink:
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#124 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by A_I_ »

high_volume wrote:Ma ne vrijedi mi se raspravljati, neki zaista nikako da shvate prednost pješaka i njegovo pravo.

Kad bismo svaki od nas ponekad pokušali pretpostaviti poziciju drugog, vjerujem da bi bilo mnogo više obostranog razumijevanja, odnosno - mnogo više obzira prema svim pješacima, svih godišta. Najlakše je biti mlad i zanesen i u dvadesetim imati prst u ušima za sve druge oko sebe; najteže je biti pješak kome je društvo napravilo malo prostora za odmor i rekreaciju, za mirnu i neometanu šetnju, izlazak s malim djetetom, relaksaciju od svega i svakoga...
Neki ni to ne dozvoljavaju :(
Vidiš, pješacima je napravilo malo a biciklistima nimalo kad bi smo išli tom logikom kako Vils maltene nije za bicikliste. Pješaci imaju svoju zonu doslovno od stupske petlje duz glavne džade sve do Pofalića i dalje kroz Vils pa Obalom do Čaršije. A gdje je biciklistička staza? Na potezu studentski domovi - op. Novi grad svakodnevno pješaci uzurpiraju ono malo jada od bic. staze jer im je zaboga teško hodati po pločama duz A faze.
Većina tih pješaka iz Vilsa preko dana uredno vozi auta time mnogostruko doprinoseći problemima ovog grada od izgradnje betonskih čudovišta zvanih garaže preko zagađenja zraka do saobraćajnog kolapsa.
Da se ima sluha za budućnost ovog grada, objeručke bi se podsicalo građane da što više koriste bicikl sto kao prevozno sredstvo što kao vid rekreacije.
Last edited by A_I_ on 09/08/2010 01:37, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#125 Re: VILSONOVO ŠETALIŠTE

Post by Cholina_Lokica »

high_volume wrote:Ma ne vrijedi mi se raspravljati, neki zaista nikako da shvate prednost pješaka i njegovo pravo.

Kad bismo svaki od nas ponekad pokušali pretpostaviti poziciju drugog, vjerujem da bi bilo mnogo više obostranog razumijevanja, odnosno - mnogo više obzira prema svim pješacima, svih godišta. Najlakše je biti mlad i zanesen i u dvadesetim imati prst u ušima za sve druge oko sebe; najteže je biti pješak kome je društvo napravilo malo prostora za odmor i rekreaciju, za mirnu i neometanu šetnju, izlazak s malim djetetom, relaksaciju od svega i svakoga...
Neki ni to ne dozvoljavaju :(
a ti isto trazis da se svi ostali podrede tebi i djetetu...
Post Reply