Vikinzi (2013– ) - Serija

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#1 Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

http://www.imdb.com/title/tt2306299/?ref_=nv_sr_1

Image

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=k5VngkAbkAE

Preporucio sam je na onoj temi za serije i mislim da ova serija zasluzuje svoju temu ...a ujedno je neki dan krenula i druga sezona .... 8-)

ovdje ima svega .. (malo podsjeca na Game of Thones :D )


Radnja price je u 8 vijeku i prati prvi kontakt vikinga sa zapadnom Europom, te njihova osvajanja/pljacku iste..

Glavni u prici je Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) koji ujedinjuje Skandinaviju za vece "dobro" :D

(inace zanimljiv detalj za ovog glumca je da ce glumit u nadolazecem filmu Warcraft ... :D






Image
Last edited by Brkooo on 01/03/2014 13:16, edited 1 time in total.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#2 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by medjutim »

Bas sam skoro gledao najavu za sezonu 2, valja li ista serija, jel vrijedno skidanja :D ?
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#3 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

medjutim wrote:Bas sam skoro gledao najavu za sezonu 2, valja li ista serija, jel vrijedno skidanja :D ?
Vjeruj da jest... cim sam se ja ovako lijen ko cuskija nategao otvoriti temu radi te serije :D :D
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#4 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by medjutim »

Brkooo wrote:
medjutim wrote:Bas sam skoro gledao najavu za sezonu 2, valja li ista serija, jel vrijedno skidanja :D ?
Vjeruj da jest... cim sam se ja ovako lijen ko cuskija nategao otvoriti temu radi te serije :D :D
E ok, hvala ti krece skidanje prve sezone :D . P.S. Kad smo vec kod lijenosti, meni mrsko skidat nesto da pokusam pogledat, ko da moram lopatom kopat :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#5 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by AleksoMKD »

Odgledo prvu sezoni i mogu reci da je super.

SPOJLANJE DA NE KAZETE DA NISAM UPOZORIO :D

Ima gresaka i izmisljotina (ko fol nisu znali gde je Engleska pre nego je Ragnar naso, hram kod Upsaale na planini umesto u ravnici, Ragnarova zena ko prezime nosi njegov nadimak umjesto pravilno ime svoga oca, Vikingsko drustvo je prikazano ko autokratsko umjesto vojne demokratije i.t.d.) ali sve u svemu super serija.

Image

Image

Image
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#6 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

Moze se zazmiriti na to... :D

... a danas sam gledao 1 ep. druge sezone ... vec su pocele masivnije bitke... i mensecini sprema se invazija :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#7 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by AleksoMKD »

Meni je interesantan odnos Ragnara so svojom suprugom Laghertom, obadvoje su epski heroji Nordiskih saga.

I ona je bila opasan borac, shield maiden pre braka sa Ragnarom a posle je vodila svoju flotu od 100-ak brodova.

Pravilno bi joj ime bilo Haldgerd.
"though a maiden, had the courage of a man, and fought in front among the bravest with her hair loose over her shoulders. All-marveled at her matchless deeds, for her locks flying down her back betrayed that she was a woman."

Necu da spojlam ali saga o njima i njihovom braku je ludnica dobra.

Image
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#8 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

:thumbup:


al kako su jaki sa onako malo vojske na pocetku , a kamoli kad krenu sa stotine brodova kao sto historija veli :D

i jos mi je dobra scena kad dodju pregovarat u onom britanskom dvorcu ... :D :D

ona sprdancija njihova :lol: :lol: :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#9 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by AleksoMKD »

Jos da su ostali na svojim bogovima i da se nisu klali 200-300 godina izmedjusebe...................
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#10 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by irac300 »

Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#11 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by AleksoMKD »

irac300 wrote:Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
Hehehe, te slemove sa rogovima su mislim nosili samo shamani/vracevi pri obredima.

A i nije logicki, zamisli da mases sekirom pa slucajno zakacis rog na svom slemu :lol:
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#12 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by irac300 »

AleksoMKD wrote:
irac300 wrote:Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
Hehehe, te slemove sa rogovima su mislim nosili samo shamani/vracevi pri obredima.

A i nije logicki, zamisli da mases sekirom pa slucajno zakacis rog na svom slemu :lol:
Ma znam, mislim da je to Holivud uveo još od onih starih vikinških filmova, preko crtića i sl. Znam da nikada takvo nešto nije imalo historijsko uporište, kome je takvo šta naumpalo nemam pojma, ali se raširilo kao kuga, pa je danas postala svakodnevnica kada se spomene riječ viking, da se odmah pomisli na šljem s rogovima. Čak i navijači Švedske, Danske nose takve navijačke rekvizite. :D
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#13 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

irac300 wrote:Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
I u 13-tom ratniku su dobro prikazali...

da hoce ubacit onu vikinsku molitvu prije bitke... jest ono mocno :D
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#14 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Šveđanin »

Super je serija, baš mislio početi novu sezonu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#15 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

ovu :D :D :D
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#16 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

Šveđanin wrote:Super je serija, baš mislio početi novu sezonu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

bit ce dobrih preokreta :D
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#17 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by elmirčo »


dok sam gledao BB, tragom ove pjesme sam došao do ovih Vikinga, i trejleri su glava boli, al asčekaću bar da izađe 2-3 sezone, pa pregledat u cugu :D
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#18 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

proci ce te cejf dok izadju jos 2-3 sezone :P

haj sa rajom gledaj :oops:
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#19 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by irac300 »

Neku noć gledam onu limunadu The Originals, kada na kraju epizode ova pjesma. :D
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#20 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Gandalf »

Jutros skin'o 1. epizodu druge sezone, nekakve utakmice navalile, nikako da krenem gledat', prva sezona je bila dobra pravo, ove istorijske serije rijetko podbace
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#21 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by irac300 »

Nego naumpade mi kada ona nova Ragnarova ''nevjesta'' reče da je Brunhildina kćerka,a da joj je otac Siegfried ili Sigurd (ovisi kako izgovaraju), pa razbijajući glavu sjetih se da je prije nekoliko godina na hrvatskom RTL-u bila mini serija Ring of the Nibelungs, koja baš opisuje tu legendu. Nemam pojma da li se baš misli na ove likove, ali serija nije loša. Preporuka, ko nije gledao. :thumbup:
http://www.imdb.com/title/tt0387541/
Image
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#22 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by Brkooo »

Spojleri :

upravo to za onu Brunhildinu... steta sto nju izabra .. ode mu onakva dobra zena sto je imao ccc :roll:
User avatar
yoda82
Posts: 1592
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#23 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by yoda82 »

irac300 wrote:Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
Iskreno mene fasciniraju na početku ove borbe 20 na 20 i 30 na 30.....a ne odmah milion na milon. Serija izgleda puno realnije (ne govorim o historijskim činjenicama već o scenama borbe i nekim odnosima) od većine serija ovog žanra. Takođe sviđa mi se što nije razvučena kao sapunice. Ne mora se prikazati kada se svako popiša i posere.

Sve u svemu meni extra serija.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#24 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by AleksoMKD »

yoda82 wrote:
Iskreno mene fasciniraju na početku ove borbe 20 na 20 i 30 na 30.....a ne odmah milion na milon. Serija izgleda puno realnije (ne govorim o historijskim činjenicama već o scenama borbe i nekim odnosima) od većine serija ovog žanra. Takođe sviđa mi se što nije razvučena kao sapunice. Ne mora se prikazati kada se svako popiša i posere.

Sve u svemu meni extra serija.
Pa kada razmislimo realnije vecina borbi u srednjem vjeku je bila takva, brod-dva vikinga protiv lokalnog lorda sa njegovim huskarlima. Ili lord sa 10ak viteza i 50ak pesaka protiv komsije lorda sa isto takvom ekipom.
Zato je bilo i tesko odbraniti se od Vikinga, po celoj obali moras drzat ljude a oni ako vide vecu snagu nego sto mogu tuci samo odveslaju dalje.
I u pravu si bas je kul sto prikazuju takve borbe.

Ili ako nadju gradic za dobar plen odruzi se vise brodova i odradi to za par sati i kidne sa plenom pre nego se ovi osveste.

A sto se tice 13-og ratnika, film (i kniga pre njega) je inspirisana putopisom Ahmeda Ibn Fadlana koji je stvarno proputovao prilicno za ono vreme i imao je kontakte sa Russ Vikinzima http://en.wikipedia.org/wiki/Ahmad_ibn_Fadlan

On je opisao i vikingski pogreb i razliku u verovanju monoteistickih Arapa i politeistickih Vikinga.

One of the Rūsiyyah stood beside me and I heard him speaking to my interpreter. I quizzed him about what he had said, and he replied, “He said, ‘You Arabs are a foolish lot!’” So I said, “Why is that?” and he replied, “Because you purposely take those who are dearest to you and whom you hold in highest esteem and throw them under the earth, where they are eaten by the earth, by vermin and by worms, whereas we burn them in the fire there and then, so that they enter Paradise immediately.”

I have seen the Rus as they came on their merchant journeys and encamped by the Itil. I have never seen more perfect physical specimens, tall as date palms, blond and ruddy; they wear neither tunics nor kaftans, but the men wear a garment which covers one side of the body and leaves a hand free. Each man has an axe, a sword, and a knife, and keeps each by him at all times. Each woman wears on either breast a box of iron, silver, copper, or gold; the value of the box indicates the wealth of the husband. Each box has a ring from which depends a knife. The women wear neck-rings of gold and silver. Their most prized ornaments are green glass beads. They string them as necklaces for their women.
Ibn Fadlan, on the Rus merchants at Itil, 922.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#25 Re: Vikinzi (2013– ) - Serija

Post by irac300 »

yoda82 wrote:
irac300 wrote:Ovakav jedan šou je definitivno falio, jer ljubitelja vikinga i vikinške historije je ogroman broj. Slažem se sa @AleksoMKD ima malih odstupanja, al' u suštini je pogođen način života starih Skandinavaca i naravno, napokon da neko izbaci šljemove s rogovima u vikinškoj nošnji. :D Mislim da će druga sezona biti odlična, gledajući najavu. Invazija na Britaniju je spremna. :izet:
Iskreno mene fasciniraju na početku ove borbe 20 na 20 i 30 na 30.....a ne odmah milion na milon. Serija izgleda puno realnije (ne govorim o historijskim činjenicama već o scenama borbe i nekim odnosima) od većine serija ovog žanra. Takođe sviđa mi se što nije razvučena kao sapunice. Ne mora se prikazati kada se svako popiša i posere.

Sve u svemu meni extra serija.
Vjeruj da mi je isto prošlo kroz glavu, kada su se poredali njih 50 s jedne i 50 s druge strane. :D A iskreno, većina historijskih bitaka je preuveličana. Ono, bolje zvuči da je tvoja vojska pobijedila 100 000 ljudi, nego 1000. :D A i haj' realno, ko je u ono staro doba znao brojat' više od deset, ako se pojavi 1000 ljudi na jednom mjestu, primitivnom mozgu ondašnjeg doba je izgledalo kao bezbroj, otuda tolika i pretjerivanja. (moje mišljenje)
Post Reply