Vikendica - DA ili NE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#26 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by insomnia78 »

Oko minkena se ne krade, sta li
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#27 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Haris.ba »

insomnia78 wrote:Oko minkena se ne krade, sta li
U Bosni je imati – opasno kao i nemati.

Derviš Sušić
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#28 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Edin H. »

Telaho zakletva :oops:
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#29 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by duminjo »

Neko voli ovo neko ono.
Ja Sanjam vikendicu, tacnije brvnaru, pored nekog potoka ili manje rijeke i da nemam komsiju bar sto metara. Bice valjda nekad. Dok npr kuca na moru mi ne pada na pamet i kad bi mi neko istu Ponudio dzaba, pod uslovom da je ne mogu prodat, samo bih mu se zahvalio.

Bitno je trosit pare i vrijeme na ono što volimo :mrgreen:
criticos
Posts: 646
Joined: 15/01/2018 16:00

#30 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by criticos »

duminjo wrote:Neko voli ovo neko ono.
Ja Sanjam vikendicu, tacnije brvnaru, pored nekog potoka ili manje rijeke i da nemam komsiju bar sto metara. Bice valjda nekad. Dok npr kuca na moru mi ne pada na pamet i kad bi mi neko istu Ponudio dzaba, pod uslovom da je ne mogu prodat, samo bih mu se zahvalio.

Bitno je trosit pare i vrijeme na ono što volimo :mrgreen:
Ja sam imao isto taj san i dosanjao sam ga. Kupio zemlju, fina livada sa šumom u pozadini, posadio voćke, montirao brvnaru, ogradio i onda su počeli problemi. Dođem, brvnara obijena, sav alat odnešen. Sljedeći put dođem, na 2-3 mjesta povaljena ograda. Naraste trava, odem u selo i pitam hoće li tko da pokosi za novce, kažu da nemaju vremena. Kupim kosilicu, pokosim, ukradu kosilicu. Kasnije voćke narasle i dođem u berbu kad već pokralo i obralo. Bacali kamenje na krov, razbiju crijep da prokisne, dočeka me razbijeno staklo, a kasnije i problema sa miševima imao. Pet godina sam se naduravao, patio i odustao. Samo u trošak sa frustracijama upadao.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

Definitvno-DA.
Prije 2 godine sam kupio plac od 2000 mkv (2 dunuma :) ), cca 15 km od grada u kom živim. Bilo je zaraslo, džungla. Iskrčio sam, ocistio, sada održavam, kosim, štrićkam- kada i koliko mi se htjedne. Nekad više, nekad manje. Ogradio sa dvije strane (1 dužina i 1 širina placa, treća medja- zicana ograda je vec bila, komsijska, a cetvrta- nema potrebe). Uveo sam vodu (cca 1.200 KM, računajući i dva šahta, te 3faznu struju-cca 920 KM) . Vlasništvo i posjed,tj gruntovnica i katastar- čisto kao sunce- 1/1.
Pošto zemljište nije u urbanoj zoni-nema reg. plana, izganjao sam i gradj.dozvolu za vikendicu-brvnaru (nema naknade za uredjenje i nema rente- to su najskuplji elementi dozvole, pored projekta i UTU). Iskolčio sam temelje i na tome sam stao za ovu godinu. Iduće, ABD- temelji i ploča terase.
Prije godinu dana, znajući da gradnja neće biti baš brza, kupio sam na OLX polovnu kamp kućicu, sredio je i dovezao na plac. Iznad nje, podigao nastrešnicu, da je snijeg ne razvali.
Planirao sam brvnaru. Znam da će ona koštati oko 35-40 K KM, ali to je moj ćeif i biće kad bude (cijena temelja- baška).
Vrlo često idem na plac, i zimi i ljeti, prosto- lijepo mi tamo, za sada ljeti često i prenoćim. Zasadio sam i neku bašticu, pa iz zezancije bude i luka i kropira i paradajza..Svjestan sam da me to povrće košta više nego na pijaci, no sve to je moj ventil. Ono čega se držim je da mi odlazak na plac nije pod "moranje", pa kad mi se ne ide- ne idem. S druge strane, često se desi da popodne odem, tamo si napravim kavu, popijem rakiju, i polako nazad.
Rad na placu mi i prija, iako se desi da se dobro umorim, nekako mi je taj umor sladak.

P.S. Kradja-nema prepreke za lopove, ako hoće da provale...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#32 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

kuli1961 wrote:Definitvno-DA.
Prije 2 godine sam kupio plac od 2000 mkv (2 dunuma :) ), cca 15 km od grada u kom živim. Bilo je zaraslo, džungla. Iskrčio sam, ocistio, sada održavam, kosim, štrićkam- kada i koliko mi se htjedne. Nekad više, nekad manje. Ogradio sa dvije strane (1 dužina i 1 širina placa, treća medja- zicana ograda je vec bila, komsijska, a cetvrta- nema potrebe). Uveo sam vodu (cca 1.200 KM, računajući i dva šahta, te 3faznu struju-cca 920 KM) . Vlasništvo i posjed,tj gruntovnica i katastar- čisto kao sunce- 1/1.
Pošto zemljište nije u urbanoj zoni-nema reg. plana, izganjao sam i gradj.dozvolu za vikendicu-brvnaru (nema naknade za uredjenje i nema rente- to su najskuplji elementi dozvole, pored projekta i UTU). Iskolčio sam temelje i na tome sam stao za ovu godinu. Iduće, ABD- temelji i ploča terase.
Prije godinu dana, znajući da gradnja neće biti baš brza, kupio sam na OLX polovnu kamp kućicu, sredio je i dovezao na plac. Iznad nje, podigao nastrešnicu, da je snijeg ne razvali.
Planirao sam brvnaru. Znam da će ona koštati oko 35-40 K KM, ali to je moj ćeif i biće kad bude (cijena temelja- baška).
Vrlo često idem na plac, i zimi i ljeti, prosto- lijepo mi tamo, za sada ljeti često i prenoćim. Zasadio sam i neku bašticu, pa iz zezancije bude i luka i kropira i paradajza..Svjestan sam da me to povrće košta više nego na pijaci, no sve to je moj ventil. Ono čega se držim je da mi odlazak na plac nije pod "moranje", pa kad mi se ne ide- ne idem. S druge strane, često se desi da popodne odem, tamo si napravim kavu, popijem rakiju, i polako nazad.
Rad na placu mi i prija, iako se desi da se dobro umorim, nekako mi je taj umor sladak.

P.S. Kradja-nema prepreke za lopove, ako hoće da provale...
Da li si gledao one što prave brvnare (AD brvnare čini mi se) lično mi je zapela za oko jedna njihova koja se zove Bosanka - da li neko slučajno ima nekog iskustva s njima?
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#33 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

Jesam gledao, naravno. Pošto je brvnara za mene malo jaci finansijski zalogaj i posto imam projektovao stanje, naravno da cu naredne godine kontaktirati i njih (vidi. npr. https://www.olx.ba/artikal/19470948/brv ... a-ms-45m2/), i STECO Bijeljina, jos dvojicu trojicu privatnika iz Šipova, vidio sma sta i kako rade. Zavisno ko, sta i za koliko ponudi, odlučiću se.
Namjera mi je da narucim izradu nesto kao malo visi nivo "rochbau", tj zidovi poluoblica 120/200, stropna, mansardna i krovna konstrukcija, krov-lamperija (tako da se rogovi vide iznutra u mansardi), daska kao podašiv, parna brana, letva i kontraletva i to je to. Krovni pokrivac, stolarija- unutrasnja i vanjska, podna obloga sa hidro i termoizolacijom, termoizolacija zidova i zavrsni "sloj" unutrasnje strane zidova (vjerovatno brodski pod), elektro i vodo instalacija, kupatilo kompletno- moja režija, tj neovisno od izvodjaca same brvnare.

Poznajem osnove gradnje, a imam i nekoliko dobrih drugova gradjevinaca, koji su mi dobri savjetnici, pa cu znati tacno sta da ugovorim. Nadam se :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#34 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

kuli1961 wrote:Jesam gledao, naravno. Pošto je brvnara za mene malo jaci finansijski zalogaj i posto imam projektovao stanje, naravno da cu naredne godine kontaktirati i njih (vidi. npr. https://www.olx.ba/artikal/19470948/brv ... a-ms-45m2/), i STECO Bijeljina, jos dvojicu trojicu privatnika iz Šipova, vidio sma sta i kako rade. Zavisno ko, sta i za koliko ponudi, odlučiću se.
Namjera mi je da narucim izradu nesto kao malo visi nivo "rochbau", tj zidovi poluoblica 120/200, stropna, mansardna i krovna konstrukcija, krov-lamperija (tako da se rogovi vide iznutra u mansardi), daska kao podašiv, parna brana, letva i kontraletva i to je to. Krovni pokrivac, stolarija- unutrasnja i vanjska, podna obloga sa hidro i termoizolacijom, termoizolacija zidova i zavrsni "sloj" unutrasnje strane zidova (vjerovatno brodski pod), elektro i vodo instalacija, kupatilo kompletno- moja režija, tj neovisno od izvodjaca same brvnare.

Poznajem osnove gradnje, a imam i nekoliko dobrih drugova gradjevinaca, koji su mi dobri savjetnici, pa cu znati tacno sta da ugovorim. Nadam se :)
hajde kada budeš tražio i našao javi gdje, ko i koliko jer sam i ja u sličnoj priči od sljedeće godine a totalni sam "duduk" za brvnare :D meni su se ovi učinili interesantni (dizajn Bosanke MS mi se generalno jako sviđa) ali stvarno ne znam kakav je kvalitet...
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#35 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

vidi-prvo- podneblje gdje planiras praviti- suma, planina, suncano, sjenovito, zatim vrijeme koristenja- ljeti ili i ljeti i zimi, u vezi sa tim- debljina poluoblice 7,5 x 14 cm- nisam znalac, ali mi se cini da bi na tu debljinu "zida" trebalo staviti neku termoizolaciju. Zatim, izmedju prizemlja i mansarde imas samo poprecne grede i na njima brodski pod od 3,3 cm. Ne znam, ja sam za strop planirao -preko stropnih greda -prvo dasku ili onu OBC plocu, pa tek onda neku podnu oblogu- vjerovatno brodski pod ili dvoslojni pod (ako ga dzep dozvoli).
Kupatilo-hm, ne znam, ali mi nikako ne idu zajedno vodovodna instalacija i drvo, ispod npr rigipsa. Zato sam odlucio da kupatilo ozidam ciglenim blokom 12 cm debljine (sto je dovoljno da se utopi vodo instalacija), tako da ce ono biti u sustini objekat u objektu, a izmedju ciglenog bloka i drvene grede ce ici zasebna hidroizolacija.
Cijena ove Bosanke jeste povoljna, pogotovo imajuci u vidu opis krovopokrivackih radova, sentova za dimnjak i stolariju, ali mislim da treba malo dodati ovo gore sto sam pisao. Pored svih drugih stvari oko izgradnje brvnare, treba imati u vidu da se, u pravilu, posebno ugovara smještaj za radnike, za vrijeme gradnje.

Kad je rijec o temelju-ne zaboravi da u armaturu temeljenih traka polozis Fe/Zn traku za uzemljenje i napravis izvod, negdje ga sakrijes, na mjestu gdje ce biti glavni dovod struje.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#36 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

Jos nesto- kad nadjes izvodjaca, zahtijevaj da sacinite ugovor o djelu/gradjenju, u kome ce stajati precizno opis i dimenzije sivh elemenata gradnje /debljine, visine, promjeri itd), vrsta drveta,njegova izjava da garantuje da poluoblice nije napao crv, izjava da je drvo osuseno kako tehnoloski procesi zahtijevaju, zatim unesi tacno koji i kakvi premazi idu (mislim da laneni firnajz nije dovoljan), rokovi izgradnje i placanja, te sankcije za probijanje rokova. U ugovoru budi korektan, nije mu svrha da jedan drugog zavrnete, nego da se tacno znaju prava i obaveze. Ako majstor- izvodjac nece da sacini ugovor- ja bih ga odmah eliminisao.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#37 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Me_again »

Imam potrebu da podijelim iskustva na ovoj temi.
Jako dugo uzivam (ili ne uzivam) u vikendici, cijela prica datira od prije cca 40 godina kada su moji roditelji kupili parcelu od cca 1200 mkv. Ova 40 god. cifra vjerujem da ubjedljivo govori o tome da sam tada bio dijete, ili teenage-er :-D . Barem.
Prvo je nastala drvena kucica koja je ekonomskim procvatom prerasla u zidani objekat. Licno sam puno radio na tom projektu, mijesao maltu, beton, donosio pive majstorima :-D itd.
I tako, uzivalo se i doprinosilo tome u ogranicenim kolicinama sve dok je moj stari bio ziv. Uvijek sam imao backup ako nesto nisam svoje volje i svijesti uradio a sta se trebalo uraditi. A toga je mnogo.
I dodje dan kada si sam u toj prici. Tada sam grcevito navalio da svake godine pomalo oplemenim tu "hacijendu". Iz postovanja i uspomena. Malo po malo, svake godine 3 do 5 tisuca KM. Ili hiljada. Pljackalo se. Vise puta. Tri kosilice odnesene. Da ne pricam dalje.
Prilican trosak, ukupno.
Kada sam imao vise vremena isao sam radnim danom popodne ponekada, ostajao do 12 navece u ugodnoj atmosferi, rostilj, vino, zelenilo ..... Hladovina.
Zimi nalozis pec, a i rostilj vani. Uvijek mi je rostilj zimi bio drazi :)
Za pola sata sam u kuci i ujutro ponovo na posao. Danas sam privatnik, nemam vise vremena kao prije, ali definitivno i dalje podrzavam tu pricu i dalje ulazem jer se nadam da kada odem u peMziju da cu moci uzivati u tom prirodnom raju. Koji nije nikako daleko od mog stana u Sa.
Zakljucak ? Da, definitivno je super imati nesto u svom privatnom vlasnistvu. Cijenim ja jako ta lutanja po hotelima diljem svijeta, ali mislim da izreka "home sweet home" dovoljno opisuje sve. Bivao sam ja po raznim hotelima po cijelome svijetu, ali uvijek kada se vratim kuci opet je onaj osjecaj sweet home. Tako je i sa vikendicom.
Sto se tice kuce na moru, i to jako podrzavam, ali nemoze sve. Vikendica u Bosni, apartman na Jadranu jok. NemEre stati. Ali fin camac moRe :lol: :lol: :lol:
User avatar
Gargi
Posts: 185
Joined: 17/08/2012 19:52

#38 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Gargi »

Gledajući oglase po OLX-u nekako mi se čini da su danas, da li zbog Arapa ili iz nekih drugih razloga, ove nekretnine precjenjene.
Komad (recimo dulum zemlje) se ne tako davno u nekom okolnom selu mogao uzeti za relativno male pare i onda polako, prve godine sobica i wc, sljedeće jos jedna sobica i garaža, pa treće sprat sa terasom, pa četrvrte fasada itd.
Danas, ja nikako ne mogu da razumijem da neko za kvadraturu neke relativno male kućice u nekom selu 20 km od Sarajeva, koja je da kažem ko zna kako napravljena (objekat pravljeni od različitih materijala, u različitim periodima i na kraju s vani upakovana u neku solidnu fasadu) traži otprilike onoliko koliko sam ja prije dvije godine platio stan iste te kvadrature u užem gradskom jezgru.
Pored evidentne opasnosti od pljačkanja (mada ja ne znam nikoga ko iole šta vrijedno drži u vikendici, osim eventualno alata) ono što čovjeka najviše brine je, ukoliko bi se i odvažio pa i uzeo u tu svrhu neki relativno manji kredit, da li je to nešto za šta postoji realna opasnost da bi ubrzo značajnije izgubilo vrijednost i uz kamate i ulaganja u međuvremenu postao veći finansijki promašaj.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#39 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by vjesticanametli »

duminjo wrote:Neko voli ovo neko ono.
Ja Sanjam vikendicu, tacnije brvnaru, pored nekog potoka ili manje rijeke i da nemam komsiju bar sto metara. Bice valjda nekad. Dok npr kuca na moru mi ne pada na pamet i kad bi mi neko istu Ponudio dzaba, pod uslovom da je ne mogu prodat, samo bih mu se zahvalio.

Bitno je trosit pare i vrijeme na ono što volimo :mrgreen:
aaa pa sto ne rece odmah...da te zakljucam u vikendicu.....imam priv. Potok sumu i brvnaru...blizu. SA :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#40 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

(Gargi)
da li je to nešto za šta postoji realna opasnost da bi ubrzo značajnije izgubilo vrijednost i uz kamate i ulaganja u međuvremenu postao veći finansijki promašaj
Pitanje "vracanja" ulozenog.. misim da nema sanse da se u slucaju prodaje vikendice vrati makar nominalna sum. Evo mog primjera, brojke su 100% tacne, datiraju od maja 2016 do danas):
2 dunuma platio 2600 EUR (prijateljska cijena), ugovor notaru- 580 KM, knjizenje- prvo ostavinskog rjesenja u korist mog prodavca, pa zatim mene u gruntovnoci i katastru- 4 x po 50 KM (ne racunam cijenu pribavljanja ranijeg zk. izvatka, prepisa p.l., takse za poreska uvjerenja), struja 920 KM, voda- 1200 KM (saht sa vodomjerom i drugi manji), dvije strane ograde- jedna- dekorativni betonski blokovi (cca 27 m duzine)+ druga plastificirana zica na betonskim stubovima=cca 5.900 KM, krcenje dzungle sa spaljivanjem tog drvnog otpada- 450 KM. Zatim (faza gradj. dozvole): UTU sa strucnim misljenjem- 500 KM, projekt 1270 KM, pretvaranje poljoprivrednog u gradj. zemljiste- cca 850 KM, takse za ovo i ono u tom postupku- cca 150 KM (opet ne racunam takse za pribavljanje kojekavih uvjerenja itd)- cca 2.800 KM. Zapisnik o iskolčenju objekta- za sada bez nakande geometru- znamo se- nije htio da naplati, a prihvatio sam da mi on radi dalje poslove oko zapisnika o kontroli temelja, uplanjenja objekta- cijena komercijalna..
Kamp kucica- "kao temporary solution" 1600 KM, ulaganje u nju da je dovedem u korektno upotrebljivo i ispravno stanje+ registracija 2017/2018 (odjavio je u maju ove godine), cca 500 KM (sve sam potpuno sam radio osim testa plinske instalacije), nastresnica nad prikolicom (konstrukcija metalne cijevi za gradj. skelu- da ih mogu kasnije za nesto upotrijebiti, malo betona za stope, 5 ploca talasastog lima za krov)+ majstorske "ruke"- cca 900 KM (konkretno- 3 majstora, dugo se znamo, pa su mi trazili po 60 KM =180 KM, naravno zaokruzeno na 200, limar mi je porodicni prijatelj, pa nije bilo njemu placanja rada).
Svoj radne racunam niti ga mogu realno izracunati, a bilo ga je, i bice i to zestoko!
Dakle, da se ovo sabere, koliko me stvarno do sada kosta, je 20.150,00 KM. A i dalje imam: "2 dunuma placa sa gradj. dozvolom, ogradjen, voda i struja na placu, prikolica sa nastresnicom, vlasnistvo i posjed 1/1". Rijec je o Banjaluci, selo cca 15 km udaljeno, i ne daj boze da mi hitno lova zatreba, tesko da mogu taj novac dobiti? Istina, nisam kupovao niti ulazem u namjeri da prodam i zaradim, nego govorim koliki su inicijalni troskovi....
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#41 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

kuli1961 wrote:Jos nesto- kad nadjes izvodjaca, zahtijevaj da sacinite ugovor o djelu/gradjenju, u kome ce stajati precizno opis i dimenzije sivh elemenata gradnje /debljine, visine, promjeri itd), vrsta drveta,njegova izjava da garantuje da poluoblice nije napao crv, izjava da je drvo osuseno kako tehnoloski procesi zahtijevaju, zatim unesi tacno koji i kakvi premazi idu (mislim da laneni firnajz nije dovoljan), rokovi izgradnje i placanja, te sankcije za probijanje rokova. U ugovoru budi korektan, nije mu svrha da jedan drugog zavrnete, nego da se tacno znaju prava i obaveze. Ako majstor- izvodjac nece da sacini ugovor- ja bih ga odmah eliminisao.
hvala na detaljnim uputama :)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#42 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by duminjo »

vjesticanametli wrote:
duminjo wrote:Neko voli ovo neko ono.
Ja Sanjam vikendicu, tacnije brvnaru, pored nekog potoka ili manje rijeke i da nemam komsiju bar sto metara. Bice valjda nekad. Dok npr kuca na moru mi ne pada na pamet i kad bi mi neko istu Ponudio dzaba, pod uslovom da je ne mogu prodat, samo bih mu se zahvalio.

Bitno je trosit pare i vrijeme na ono što volimo :mrgreen:
aaa pa sto ne rece odmah...da te zakljucam u vikendicu.....imam priv. Potok sumu i brvnaru...blizu. SA :mrgreen:
Šta cu Bona sam radit? Sam sebe da pojedem? :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#43 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by vjesticanametli »

Prvo uzivat a 2 reko si 100 m od komsije.... ima samo 1 koms. Et :mrgreen:
User avatar
Gargi
Posts: 185
Joined: 17/08/2012 19:52

#44 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Gargi »

kuli1961 wrote:(Gargi)
da li je to nešto za šta postoji realna opasnost da bi ubrzo značajnije izgubilo vrijednost i uz kamate i ulaganja u međuvremenu postao veći finansijki promašaj
Pitanje "vracanja" ulozenog.. misim da nema sanse da se u slucaju prodaje vikendice vrati makar nominalna sum. Evo mog primjera, brojke su 100% tacne, datiraju od maja 2016 do danas):
2 dunuma platio 2600 EUR (prijateljska cijena), ugovor notaru- 580 KM, knjizenje- prvo ostavinskog rjesenja u korist mog prodavca, pa zatim mene u gruntovnoci i katastru- 4 x po 50 KM (ne racunam cijenu pribavljanja ranijeg zk. izvatka, prepisa p.l., takse za poreska uvjerenja), struja 920 KM, voda- 1200 KM (saht sa vodomjerom i drugi manji), dvije strane ograde- jedna- dekorativni betonski blokovi (cca 27 m duzine)+ druga plastificirana zica na betonskim stubovima=cca 5.900 KM, krcenje dzungle sa spaljivanjem tog drvnog otpada- 450 KM. Zatim (faza gradj. dozvole): UTU sa strucnim misljenjem- 500 KM, projekt 1270 KM, pretvaranje poljoprivrednog u gradj. zemljiste- cca 850 KM, takse za ovo i ono u tom postupku- cca 150 KM (opet ne racunam takse za pribavljanje kojekavih uvjerenja itd)- cca 2.800 KM. Zapisnik o iskolčenju objekta- za sada bez nakande geometru- znamo se- nije htio da naplati, a prihvatio sam da mi on radi dalje poslove oko zapisnika o kontroli temelja, uplanjenja objekta- cijena komercijalna..
Kamp kucica- "kao temporary solution" 1600 KM, ulaganje u nju da je dovedem u korektno upotrebljivo i ispravno stanje+ registracija 2017/2018 (odjavio je u maju ove godine), cca 500 KM (sve sam potpuno sam radio osim testa plinske instalacije), nastresnica nad prikolicom (konstrukcija metalne cijevi za gradj. skelu- da ih mogu kasnije za nesto upotrijebiti, malo betona za stope, 5 ploca talasastog lima za krov)+ majstorske "ruke"- cca 900 KM (konkretno- 3 majstora, dugo se znamo, pa su mi trazili po 60 KM =180 KM, naravno zaokruzeno na 200, limar mi je porodicni prijatelj, pa nije bilo njemu placanja rada).
Svoj radne racunam niti ga mogu realno izracunati, a bilo ga je, i bice i to zestoko!
Dakle, da se ovo sabere, koliko me stvarno do sada kosta, je 20.150,00 KM. A i dalje imam: "2 dunuma placa sa gradj. dozvolom, ogradjen, voda i struja na placu, prikolica sa nastresnicom, vlasnistvo i posjed 1/1". Rijec je o Banjaluci, selo cca 15 km udaljeno, i ne daj boze da mi hitno lova zatreba, tesko da mogu taj novac dobiti? Istina, nisam kupovao niti ulazem u namjeri da prodam i zaradim, nego govorim koliki su inicijalni troskovi....
:thumbup:

Znam da je kuca rupa bez dna, a vikendica je vjerovatno dvije rupe bez dna :)
Kada sam mislio na pitanje "vracanja" uloženog mislio sam više na to koliko je sada trenutak za kupovinu ovu vrste nekretnine tj. koliko su trenutne cijene realne (narocito u Kantonu Sarajevo).
Mislim da, za razliku od recimo stana, najveći finansijski rizik je kupovina vikendice jer one doživljavaju i najveći pad kada do toga dođe.

Ukoliko bi se odlučio da krenem od „nule“ otprilike i ja sam računao da bi mi prije i samog početka gradnje trebalo 25-30 000 KM za zemljište, priključak vode, struje, ograda, dozvole itd. Za sami objekat bi mi trebalo još min. 30 -35 000 KM (nekih 55-65 m2).

To je otprilika i cijena gotove vikendice ± 5-10 000 KM, s tim da bi čovjek bio riješen noćnih mora zvani majstori (osim mozda nekih sitnijih unutrasnjih radova), odmah može da uživa u imovini, da se posveti vanjskom uređenju (hladnja, vočnjak itd.) ali opet mora biti spreman na razne kopromise tipa kvalitet i orjentacija objekta, rasporeda prostorija i sl.

Da imam više slobodnog vremena više bih bio za prvu opciju ali s obzirom da je još dugo do peMziji izglednija je opcija 2.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#45 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by klixoris »

Vikendica da, ali van BiH, pozeljno na moru. Kako zbog lokalnog lopovluka, tako i zbog toga sto nemam namjeru docekati i provesti starost u Bosni
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#46 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Spartan17 »

Imao sam dugo godina želju da kupim vikendicu,da bi je na kraju naslijedio, ali u ruševnom stanju. Vikendica je bila na prvoj liniji "ljiljani" izložili sve što je bilo od drveta do čačkalice (halal im bilo) i onda je u martu 2003. počelo renoviranje. Ne valja crijep, daj novu građu od drveta, daj lim, proširi vikendicu, dodaj verandu, zasadi okolo voće, napravi cvijetnjak, iskopaj bunar, i tako puno nekih zahvata, koji bi me manje koštali da sam nanovo pravio, ali ovo od djeda naslijeđeno, ajd žao insanu da zarasta i eto. Puno posla, za relativno malo užitka, reklo bi se na prvu. Vazda nešto visi, otpada, pokosim travu 20 puta za ljeto, 5 puta okopam cvijetnjak, da bi to na nešto ličilo. U ljetnom periodu jako rijetko sam na vikendici, jer sam u svaki slobodan trenutak na pecanju, e zimi odem često, skoro sam sa ekipom otvorio sezonu. Skuha se na kaminu neki gulaš, čorbanac, grah pa fino u dagarice, sir, kajmak, domaća rakija od jabuke i šljive i do sitnih noćnih sati, neka priča, zezancija, a bgm se i zapjeva, taj merak nema cijenu. Ko voli tako, nije mu ni mrsko ni teško. :D
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#47 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by sumirprimus »

jeftinije je onda kupit komad zemlje pa sam sebi skuckat nesto. u pocetku cisto za vikend sjedaljki,a onda ako ima novca i vremena i podici kucicu ali nista veliko sto trazi vise vremen za odrzavanje i sredjivanje.
ako nije daleko od mejsta stanovanja, fina opcija za odmor i razbibrigu.

p.s dunum je malo.ako su komsije problem.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#48 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by nepoznati988 »

klixoris wrote:Vikendica da, ali van BiH, pozeljno na moru. Kako zbog lokalnog lopovluka, tako i zbog toga sto nemam namjeru docekati i provesti starost u Bosni
ovo je tačno. imam vikendicu i ništa što valja ne smijem ostaviti u njoj.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#49 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by sumirprimus »

lijepo je imat svoj komad zemlje, da nije bas puno daleko od kuce, da mozes kad je ljepse vrijeme ako nista s posla otic, pojest popit.
ne moras onda kucu pravit ako se bojis kradja, napravi sadrvan :D
User avatar
Gargi
Posts: 185
Joined: 17/08/2012 19:52

#50 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Gargi »

sumirprimus wrote:lijepo je imat svoj komad zemlje, da nije bas puno daleko od kuce, da mozes kad je ljepse vrijeme ako nista s posla otic, pojest popit.
ne moras onda kucu pravit ako se bojis kradja, napravi sadrvan :D
Nišići su za mene raj na zemlji i tamo sam gledao par parcela ali je 40 km mozda ipak predaleko. Nekako do 30 km mi je OK.
Post Reply