Vikendica - DA ili NE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#151 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kuli1961 »

kaw_liga wrote: 13/09/2021 11:05 Nešto sad kontam koliko uopce može biti cijena postepne izgradnje vikendice ovako sam ugrubo lupao slobodno me ispravite
1.Kupovina zemljišta-1000e (1-2duluma u mom slucaju-ovo je sigurno jer sam provjerio)
2.Saljevanje temelja i ostali rad ravnanje terena itd 10x6 primjer-1500e
3.Uvođenje struje plus dodatne bandere u mom slucaju itd -cca 1000e
4.Voda mi je nepoznanica jer jos nepostoji prikljucak ali u buducnosti bi navodno trebao tuda prolaziti vod(ako ne onda bunar) cca-1000e
5.Papirologija,dozvole itd za zemljiste,vodu,itd itd itd -cca 1000e
6.I na kraju najtaže montažna kucica ili brvnara cca-8500e( vj možda i više ako bi bila po sistemu kljuc u ruke sto je mozda bolja opcija jer je udaljeno i trebalo bi majstore vuci za struju,vodu...)

Ukupno:14.000e jel ovo realno ?
S obzirom da sam ljetos u preteznoj mjeri zavrsio brvnaru (ako te zanimaju detalji, vidi na PF-u Drvene kuce/brvnare), pokusacu ti odogvoriti po rednim brojevima:
1. OK, relativno je
2. nema sanse za te pare i dimenzije, taman da je rijec o niskom temelju, bez podrumskog/garaznog prostora. Materijal je poskupio za 40 i vise %. Racunaj na barem 5 K EUR,ako ne i vise
3. standrardna naknada za 24 A struju, kategorija domacinstvo se, krece oko 500-600 EUR, ne znam da li je daljih 500 EUR dovoljno za dodatne bandere, kabl, radove-to ti je cijena prikljucka na krajnjoj banderi, , ne i objekat fakticki prikljucen na naponski vod.
4. kod mene postoji gradski vodovod, prikljucak je bio 920 KM sa vodomjerom i sahtom, na to sam morao dodati jos 2.000 KM za septicku jamu i cjevovod od objekta do nje i pratece radove
5. mene je dozvola kostala 2800 KM- u ovom podforumu imas navedene detalje elemenata dozvole
6. brvnara- milion je stavki koje tvoju cijenu dizu u nebesa- bruto povrsina, vrsta drveta, spratnost, nacin krojenja konstrukcije; generalno- mislim da za 17 hiljada KM ne mozes dobiti gotov objekat povrsine cca 30 m2. Realnije je- 30 m2 gotovog objekta (voda, struja, finis zidova, podovi, mokri cvor, kuhinjski dio, stolarija)- oko 450-500 EUR/m2. A i dalje ostaje upitan kvalitet ugradjenih elemenata. Naravno, ne trazi se vrhunski kvalitet, nego neki standard, prosjek, koji moze potrajati barem 5 godina, bez troska odrzavanja.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#152 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Hvala ti Kuli na svemu još jednom mi se culi na drugoj temi brvnare.
Sad se pojavila još jedna opcija nedaleko od moje potencijalne lokacije u razrušenom vikend naselju prodaje se jedna devastirana vikendica (stoji od rata al krov nije loš pa koliko toliko je sacuvalo od propadanja) koja nije loše građena. Ajmo reći da sve treba uraditi sem temelja i zidova koliko bi to po vama došlo i najvažnije kolika bi bila razlika u cijeni u konačnici...
Imagelaptop ka keyboard
Image
MMM1977
Posts: 4418
Joined: 15/07/2009 12:56

#153 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by MMM1977 »

kaw_liga wrote: 28/09/2021 09:57 Hvala ti Kuli na svemu još jednom mi se culi na drugoj temi brvnare.
Sad se pojavila još jedna opcija nedaleko od moje potencijalne lokacije u razrušenom vikend naselju prodaje se jedna devastirana vikendica (stoji od rata al krov nije loš pa koliko toliko je sacuvalo od propadanja) koja nije loše građena. Ajmo reći da sve treba uraditi sem temelja i zidova koliko bi to po vama došlo i najvažnije kolika bi bila razlika u cijeni u konačnici...
Imagelaptop ka keyboard
Image
Ova vikendica uopšte nije loša i ne treba puno uložiti da se dovede u dobro stanje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#154 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Gdje je ovo @kaw_liga

Solidno izgleda.

Kakva je prateca infrastruktura?
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#155 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Pozdrav ljudi izgled malo vara ja koliko vidim mogu se iskoristiti "samo" zidovi,temelj...krov isto iako izgleda ok al treba zamjenu-azbest.Svakako treba komplet srediti unutrašnjost (zidovi,podovi, instalacije,stolarija) između zidova je ugurana neka vuna koju isto treba povaditi pitanje kako je to sve sad nakon 26god propadanja..
Nema struje ni vode seoski put je blizu nalazi se kod Bos.Grahova koliko bi vi za nju dali ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#156 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Zvuci kao glavobolja u najavi. Ako imas zivaca da se jebes oko toga samo naprijed. Dao bih vrlo malo para za to.

Šuma je prelijepa.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#157 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

To je samo mali djelić šume stvarno je prelijepa i minirana :run: :D Lokalci kažu da su mine dosta dalje oni po šumi redovno gaze sa stokom ali kad su stavljali table mine nije im se dalo zalaziti dublje pa su odmah kraj puta ispred šume stavljali...tako da je duž šume oko vikend naselja zlokobno stoji natpis mine..
Po meni ovo može biti 5.000e mislim da traži 12
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#158 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by -Chesterfield- »

kaw_liga wrote: 29/09/2021 18:44 koliko bi vi za nju dali ?
5000 KM

Ne bih ništa ulagao, samo počistio smeće iz nje.
Dobru vreću za spavanje i na ovaj balkončić.

Vrijedi pogled na ovo drveće 2000 KM :D

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#159 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by -Chesterfield- »

I provjeri da li ima 4G signal? Ako nema, pišaj je.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#160 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Ima li igdje pored zive duse u radijusu od najvise pola sata hoda?
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#161 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Dobro pitanje vezano za signal nema doduse na par mjesta ima 3G internet no u budućnosti to nece biti problem.Živi jedan stariji par 70tak god ostalih možda 5,6ak je oko sat hoda pravi divlji zapad u prvom smislu..
Prije rata je tu bilo oko 50tak vikendica sad par obnovljenih... izgleda ko Staljingrad na 1100mnv baš šteta ali meni se i takav sviđa ali ne mogu sebi priuštiti da dam 10.000e ili više za nešto ovako kad realno ne vrijedi gotovo nikom sem meni :D (ionako sam se naslusao napada na ideju i van i na forumu :-D )
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#162 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by dustaban »

Ja se dvoumim izmedju vikendice i kampera. Kakav je ovaj domaci sto ga svi hvale?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#163 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

kaw_liga wrote: 29/09/2021 21:45 Dobro pitanje vezano za signal nema doduse na par mjesta ima 3G internet no u budućnosti to nece biti problem.Živi jedan stariji par 70tak god ostalih možda 5,6ak je oko sat hoda pravi divlji zapad u prvom smislu..
Prije rata je tu bilo oko 50tak vikendica sad par obnovljenih... izgleda ko Staljingrad na 1100mnv baš šteta ali meni se i takav sviđa ali ne mogu sebi priuštiti da dam 10.000e ili više za nešto ovako kad realno ne vrijedi gotovo nikom sem meni :D (ionako sam se naslusao napada na ideju i van i na forumu :-D )
Steta takve ljepote stvarno. Mislim ako ti se svidja, vozi misko, boli te kurac sta mi mislimo ili bilo ko drugi ko nece u tome participirati. Ali da ima mnogo objektivnih nedostataka-ima.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#164 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Volim čuti i suprotna mišljenja to mi daje širu sliku,slobodno navalite i pljujte :-D
Mislim relativno sam mlad 30+i imam vremena nebi se htio zaletiti sad, trenutno sam blizi kupovini terena pa postepeno nešto raditi a i maknuti se koji metar iz Staljingrada jedino kad bi ovo dobio povoljno za 5e presao bih preko svih mana.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#165 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by vjeshalica »

kaw_liga wrote: 29/09/2021 22:02 Volim čuti i suprotna mišljenja to mi daje širu sliku,slobodno navalite i pljujte :-D
Mislim relativno sam mlad 30+i imam vremena nebi se htio zaletiti sad, trenutno sam blizi kupovini terena pa postepeno nešto raditi a i maknuti se koji metar iz Staljingrada jedino kad bi ovo dobio povoljno za 5e presao bih preko svih mana.
Shta je sa strujom,vodom,knjizeno itd?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#166 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Ne mogu vjerovati da ovo ovako stoji 30 godina od kraja rata.....kakva ljepota, a sve devastirano i minirano.

Ne bih nikad ni cuo za ovo da nije covjeka iz Hrvatske jbt...
izvrsni direktor
Posts: 9144
Joined: 20/12/2018 16:11

#167 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by izvrsni direktor »

kaw_liga wrote: 29/09/2021 22:02 Volim čuti i suprotna mišljenja to mi daje širu sliku,slobodno navalite i pljujte :-D
Mislim relativno sam mlad 30+i imam vremena nebi se htio zaletiti sad, trenutno sam blizi kupovini terena pa postepeno nešto raditi a i maknuti se koji metar iz Staljingrada jedino kad bi ovo dobio povoljno za 5e presao bih preko svih mana.
Ponudi. Sumnjam da ima jos interesanata pa da ceka bolju ponudu
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#168 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Gore sam vec napisao struju bi trebalo opet uvesti a vode nema.Nije jedina koja stoji ima dosta lokacija po zapadnoj BiH pune devastiranih vikendica možda najbolji za primjer Oštrelj(izmedju Drvara i Petrovca)koji cak ima i neko skijalište.
Mislim da je za ovu realna cijena 5e sa obzirom na potržnju,stanje itd (u Grahovu se moze kupiti stan od 90m2 za 20tak hiljada km pa čak i manje)A mogu razumjeti i da je ne prodaju opet sta pak mos sa 5e ni posten auto kupiti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#169 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Kako ces bez vode burazengija?

Jebalo majku tacno ces me natjerat da sjednem u auto i istrazim te krajeve :thumbup:
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#170 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Sunculish »

kaw_liga wrote: 29/09/2021 22:02 Volim čuti i suprotna mišljenja to mi daje širu sliku,slobodno navalite i pljujte :-D
Mislim relativno sam mlad 30+i imam vremena nebi se htio zaletiti sad, trenutno sam blizi kupovini terena pa postepeno nešto raditi a i maknuti se koji metar iz Staljingrada jedino kad bi ovo dobio povoljno za 5e presao bih preko svih mana.
Dobro razmisli o gradnji, razmisli 2x, 3x, 5x ako treba. Ovo ti govorim iz iskustva. Cijena kompletne građe je otišla više od 100% kao I cijena ruku "majstora". Eh majstori...to je najgora stavka trenutno. Mi smo trenutno u fazi gradnje od temelja do krova, znači taj stres ne bih ni dušmaninu poželjela. Majstori su ustvari dunđeri, jer sve što je valjalo je otišli vani a ovi ostali koji "valjaju" su gulikože. Eh..tvoja vikendica... Tu mi se sviđa nmv. To je raj za pluća. Vjerovatno imaš neki stari bunar, jer kuća je napravljena I morala je imati i nekakvu vodu, jel da? Struju možeš premostiti kroz agregat, dok ne riješiš sa elektroprivredom. Gledaj da ti maksimalna udaljenost od mjesto stanovanja ne bude duža od 30 min.vožnje i piči, uživaj. Ja se ne bih dvoumila
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#171 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by __Phoenix__ »

kaw_liga wrote: 28/09/2021 09:57 Hvala ti Kuli na svemu još jednom mi se culi na drugoj temi brvnare.
Sad se pojavila još jedna opcija nedaleko od moje potencijalne lokacije u razrušenom vikend naselju prodaje se jedna devastirana vikendica (stoji od rata al krov nije loš pa koliko toliko je sacuvalo od propadanja) koja nije loše građena. Ajmo reći da sve treba uraditi sem temelja i zidova koliko bi to po vama došlo i najvažnije kolika bi bila razlika u cijeni u konačnici...
Imagelaptop ka keyboard
Image
Ja bih ovdje bio oprezan s kablovima za struju, ako se moze, ponovo bih razveo kablove i propisno odradio, puno pozara nastane zbog tog
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#172 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

*sunchulis u pravu ste za sve ovdje,to je jedan od problema vecih nema ni ljudi a kamol majstora vj bi morao angažirati neku firmu iz nekog od obližnjih mjesta pa da to nekako raditi u etapama... a druže fenix to je pod obavezno sve treba uraditi iz nova komplet struja je najmanji problem..
Jedan krak vode bi u buducnosti mozda isao ovuda sto bi bilo super al opet otom potom trebalo bi napraviti bunar ili šternu nesto za vodu svakako
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#173 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Koliko slobodnog vremena imas jaruga?
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#174 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

A imam relativno dosta.. 8h sto sam obavezan radnog vremena itd :D Isao bih gore redovito vikendima nekad mozda preko..u građ se slabo razumijem pa bi obilazio vj sa nekim
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#175 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kurty »

Opcije...
Ganjat majstore... Svakoga ponaosob... Gubiti zivce
Naci firmu... I ganjati sefa...
Naci "nadzora"... I nek on ganja


Cuvanje para - gubitak zivaca
I obrnuto
Post Reply