Vikendica - DA ili NE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#76 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Imas tamo vikendicu de mi reci iskustva mos u privatnoj poruci ili javno... :-D
sumirprimus
Posts: 80753
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#77 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by sumirprimus »

koga pitas? :lol:
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#78 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

:D Tebe
Zaključio sam da ti imas tamo vikendicu
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#79 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Da li je po vama danas uopće isplativo imati vikendicu na kopnu,o moru i na atraktivnim lokacijama se sporazumjeva pa o tom ne treba ni govoriti..
Naime u prilici sam kupiti povoljno plac na ne baš atraktivnoj lokaciji pod planinom, okružena šumom,put,voda,struja na 1100mnv. (Lokacija je u Zapadnoj Bosni ima par susjeda sa kojim sam dobar pa mislim da sto se tice sigurnosti nije problem...nedavno su dobili struju a sad ce dobiti i pristup za vodovod... nedaleko od moje lokacije je prije rata tu bilo vikend naselje al sad je opušteno i svega par vikendica obnovljeno... zato sam se maknuo nekoliko km od tog) kontao sam to sve napraviti za nešto manje za oko 15.000e

Nije mi daleko od kuće do 50km.Kad ovako razmišljam nema boljeg ulaganja od toga u tim novcanim okvirima..a kasnije bi tamo mogao i živjeti,možda nekad zimi i iznajmljivati (pogodna je ljubitelje zime,lovce,bickiliste,planinare(Dinara,Šator,Kleko vača..)rekreacionare...ljude koji prije svega vole mir i osamu)..realno ne mislim da ima perspektivu u turizmu možda ponekad recimo u godini max 15 dana...Uglavnom ta me ideja nekako držala kao nesto sto eto mogu ostvariti u bliskoj buducnosti a da nije novi auto a ipak nisu neka ulaganja kroz par godina sto bi mogao sa svojim skromnim primanjima relizirati..
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#80 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by detroit-mercy »

kaw_liga wrote: 20/08/2021 19:51 Da li je po vama danas uopće isplativo imati vikendicu na kopnu,o moru i na atraktivnim lokacijama se sporazumjeva pa o tom ne treba ni govoriti..
Naime u prilici sam kupiti povoljno plac na ne baš atraktivnoj lokaciji pod planinom, okružena šumom,put,voda,struja na 1100mnv. (Lokacija je u Zapadnoj Bosni ima par susjeda sa kojim sam dobar pa mislim da sto se tice sigurnosti nije problem...nedavno su dobili struju a sad ce dobiti i pristup za vodovod... nedaleko od moje lokacije je prije rata tu bilo vikend naselje al sad je opušteno i svega par vikendica obnovljeno... zato sam se maknuo nekoliko km od tog) kontao sam to sve napraviti za nešto manje za oko 15.000e

Nije mi daleko od kuće do 50km.Kad ovako razmišljam nema boljeg ulaganja od toga u tim novcanim okvirima..a kasnije bi tamo mogao i živjeti,možda nekad zimi i iznajmljivati (pogodna je ljubitelje zime,lovce,bickiliste,planinare(Dinara,Šator,Kleko vača..)rekreacionare...ljude koji prije svega vole mir i osamu)..realno ne mislim da ima perspektivu u turizmu možda ponekad recimo u godini max 15 dana...Uglavnom ta me ideja nekako držala kao nesto sto eto mogu ostvariti u bliskoj buducnosti a da nije novi auto a ipak nisu neka ulaganja kroz par godina sto bi mogao sa svojim skromnim primanjima relizirati..
Kakav si sa parama, ako imas love na pretek, ispalati se, ako ces se nategnut, nategnut tamo nategnut vamo, mani se corava posla.
Jednom kad je napravis, zavrsio si sa odmorima/izletima na drugim destinacijama, plus si sebi natovario samar stalnog odrzavanja.
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#81 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by immuno »

Imala vise nebih nikad, upravo sto je vec receno odmori, izleti, vikendi, gosti pozvani I oni sto se sami pozivaju uzas.... Ako vec imas neka financijska sredstva, tacno nsjbolje je uloziti u nekretnine, kupi garazu ako nemozes Stan I izdaji nikad neces izgubiti I nikakve brige nemas.
Vikendicu neeee nikad vise, al opet to je moje iskustvo u svakom slucaju dobro razmisli prije nego se upustis u to veselje 🙄
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#82 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by geralt »

Nemoj na to gledati kao na ulaganje vec kao cejf. Odgovor na pitanje da li ti taj cejf toliko vrijedi mozes samo ti sam sebi dati i niko drugi.

S jedne strane, imas nesto sto je tvoje i sto mozes sredjivati i oblikovati po svom ukusu i zeljama, te eventualno ostaviti djeci u nasljedstvo. S druge strane, imaces trosak odrzavanja (i u parama i u svom slobodnom vremenu), a za iste pare mozes narednih 15-20 godina da ljetujes/zimujes po razlicitim destinacijama, ili da iznajmljujes od drugih planinske vikendice oko kojih neces imati posla ni truda.

Uglavnom, lijepo je imati nekretninu, ali je lijepo imati i pare :D
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#83 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by detroit-mercy »

geralt wrote: 20/08/2021 21:06 Nemoj na to gledati kao na ulaganje vec kao cejf. Odgovor na pitanje da li ti taj cejf toliko vrijedi mozes samo ti sam sebi dati i niko drugi.

S jedne strane, imas nesto sto je tvoje i sto mozes sredjivati i oblikovati po svom ukusu i zeljama, te eventualno ostaviti djeci u nasljedstvo. S druge strane, imaces trosak odrzavanja (i u parama i u svom slobodnom vremenu), a za iste pare mozes narednih 15-20 godina da ljetujes/zimujes po razlicitim destinacijama, ili da iznajmljujes od drugih planinske vikendice oko kojih neces imati posla ni truda.

Uglavnom, lijepo je imati nekretninu, ali je lijepo imati i pare :D
Nekretninu koja ti nista ne donosi a uzima pare i vrijeme :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#84 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Snake Eyes »

Vikendica, nikako ne preporucujem. Briga, sekiracija, trosak, obijanje, košenje, odrzavanje, amortizacija, sve vise radis nego sto uzivas...ako imas para, ides svaki vikend na drugu lokaciju bez prethodno spomenutog tereta, sta ce ti vikendica.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#85 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by _BataZiv_0809 »

Mladjim ljudima je to uglavnom prevelika obaveza. Penzionerima je dobar nacin da popune vrijeme.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#86 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by lmo »

geralt wrote: 20/08/2021 21:06 Nemoj na to gledati kao na ulaganje vec kao cejf. Odgovor na pitanje da li ti taj cejf toliko vrijedi mozes samo ti sam sebi dati i niko drugi.

:thumbup:

zahtijeva trud, sredstva, vrijeme...to je za nekoga zadovoljstvo, a za nekoga opterećenje..
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#87 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

U globalu svi ste u pravu..kad bi se gledalo po isplativosti (recimo da gleda neki manager 0 bodova sem ako može ostvariti neki veci profit a moja realno ne) ali ja malo drugacije gledam mislim da bi meni bilo cejf i da bi volio tu ici zimi ljeti.Opet stambeno sam zbrinut i mogu malo odvojiti sa strane za neku manju investiciju pa i ostaviti nesto djeci a i tko zna kakvo ce vrijeme dolaziti mozda poraste vrijednost nekretnina kao sad na moru :D
Mada ste mi dali razmisljati za cca 15000e mogu zimovati iducih 30 god po slicnim i boljim mjestima samo na kraju ostaje žal sto nemas nesto svoje pa se onda mozda budem kajao u 60im eeeh sto nisam onda nesto napravio :D
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#88 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by geralt »

Za 15000e mozes isto iznajmiti jahtu i tri vrhunske kurave, obezbijediti se vijagrom i omiljenom hranom i picem, i barem nakratko osjetiti kako zive seici i milijarderi, pa se s osmjehom prisjecati toga i sa 60 godina i u svim teskim trenucima u zivotu.

Samo kazem :D
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#89 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by nepass1 »

kaw_liga wrote: 20/08/2021 22:08 U globalu svi ste u pravu..kad bi se gledalo po isplativosti (recimo da gleda neki manager 0 bodova sem ako može ostvariti neki veci profit a moja realno ne) ali ja malo drugacije gledam mislim da bi meni bilo cejf i da bi volio tu ici zimi ljeti.Opet stambeno sam zbrinut i mogu malo odvojiti sa strane za neku manju investiciju pa i ostaviti nesto djeci a i tko zna kakvo ce vrijeme dolaziti mozda poraste vrijednost nekretnina kao sad na moru :D
Mada ste mi dali razmisljati za cca 15000e mogu zimovati iducih 30 god po slicnim i boljim mjestima samo na kraju ostaje žal sto nemas nesto svoje pa se onda mozda budem kajao u 60im eeeh sto nisam onda nesto napravio :D
Meni je uvjek bilo glupost imati vikendicu. I onda dodje korona i lock down. Ja u stanu u sarajevu, djete ne moze napolje. Nigdje otici.
I ove godine napravimo vikendicu. Svaki vikend sam tu. Inace volimo vise usamljenicki zivot nego da ima drugog naroda okolo. Zena i ja radimo sa ljudima tako da mi je naroda preko glave. Godisnji odmor cu provesti bar 15 dana na vikendici u divljini. Kupili neki bazencic, imamo struju i vodu, asfaltiran put haman do vikendice. Sad uzivamo. Iznajmljivati ne mislimo. Imao sam jedan upit cak. Nikakve rentabilnosti nema sem dusevnog mira i cejfa, sam na terasi u 6h ujutro piti kafu ili navecer u tisini popiti koju pivu. Nikog ne cujes, auto naidje svaka 24h.
Ne znam ni mogu li prodati za pare koje su ulozene.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#90 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by -Chesterfield- »

kaw_liga wrote: 20/08/2021 19:51 Da li je po vama danas uopće isplativo imati vikendicu na kopnu,o moru i na atraktivnim lokacijama se sporazumjeva pa o tom ne treba ni govoriti..
Naime u prilici sam kupiti povoljno plac na ne baš atraktivnoj lokaciji pod planinom, okružena šumom,put,voda,struja na 1100mnv. (Lokacija je u Zapadnoj Bosni ima par susjeda sa kojim sam dobar pa mislim da sto se tice sigurnosti nije problem...nedavno su dobili struju a sad ce dobiti i pristup za vodovod... nedaleko od moje lokacije je prije rata tu bilo vikend naselje al sad je opušteno i svega par vikendica obnovljeno... zato sam se maknuo nekoliko km od tog) kontao sam to sve napraviti za nešto manje za oko 15.000e

Nije mi daleko od kuće do 50km.Kad ovako razmišljam nema boljeg ulaganja od toga u tim novcanim okvirima..a kasnije bi tamo mogao i živjeti,možda nekad zimi i iznajmljivati (pogodna je ljubitelje zime,lovce,bickiliste,planinare(Dinara,Šator,Kleko vača..)rekreacionare...ljude koji prije svega vole mir i osamu)..realno ne mislim da ima perspektivu u turizmu možda ponekad recimo u godini max 15 dana...Uglavnom ta me ideja nekako držala kao nesto sto eto mogu ostvariti u bliskoj buducnosti a da nije novi auto a ipak nisu neka ulaganja kroz par godina sto bi mogao sa svojim skromnim primanjima relizirati..
Možda bolje da štediš i kupiš nešto u Turskoj. :D


User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#91 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Altsa »

Vikendica jeste velika obaveza ali ja vidim po mojim roditeljima penzionerima da je njima to jedina uzivancija. Meni jos uvijek nije ali mozda kad budem penzioner hoce.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#92 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Haris.ba »

Altsa wrote: 21/08/2021 11:33 Vikendica jeste velika obaveza ali ja vidim po mojim roditeljima penzionerima da je njima to jedina uzivancija. Meni jos uvijek nije ali mozda kad budem penzioner hoce.
Bolje imat, nego neimat. :mrgreen:

Imam vikendicu veoma blizu gradu. Spas za koronu, dijete, ove vrucine.

A imam plac udaljen oko 100 km. Dzenet. Potok, ravnica medju brdima, mikroklima odlicna, ima cesta. Nisam otisao ima 10 godina. Nema nikakvog objekta. Ali, ogradjeno i ceka.
User avatar
Truba
Posts: 81190
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#93 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

Ti si kapitalista

Ja idem bajkom na vikendicu pola sata
Ima sve
Struju vodu telefon internet total tv
Pa to i nije vikenidica :lol:

Ali ja ne ulazem...samo nuzno
Peglaju me na drugoj temi sto ne asfaltiram prilaz
:roll:

Ne dam pare a i nemam za te gluposti
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#94 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 21/08/2021 12:53 Ti si kapitalista
A ne znam. Recimo u crvenoj Rusiji nisu ukinuli njihove vikendice - dača

Tako, da to nije kapitalisticka ujdurma.

Pa, i kod nas u Jugi.
User avatar
Truba
Posts: 81190
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#95 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Truba »

Ti imas kapital = plac =kapitalista
Otidji ti gore da ti nije niklo sta tudje :mrgreen:
Vole ljudi tudje :lol:
MMM1977
Posts: 4411
Joined: 15/07/2009 12:56

#96 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by MMM1977 »

Radije bih dao kuću nego vikendicu
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#97 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by shandrprcSA »

MMM1977 wrote: 21/08/2021 13:04 Radije bih dao kuću nego vikendicu
bas tako
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#98 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Manual »

Vikendica da, ako je blizu hhaha
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#99 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by moonca »

Jao, moji su imali ..blizu..... :-) pa, zovu tel. donesi ovo, donesi ono....ako hoces rucak ..moram do njih doci.. :lol: ..

....no, sad, mislim da je bila zabavno i lijepo...noc provedena u istoj.. kad se vratish u stan, kao da te nije bilo mjesec dana... :)
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#100 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Altsa »

Vikendica do koje stizes za 40 minuta ili manje je prihvatljiva. Za one do kojih se moras voziti 1,5 do 2 h meni je smor.
Post Reply