Vikendica - DA ili NE

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#51 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by MaD_ProfessoR »

Gargi wrote:
sumirprimus wrote:lijepo je imat svoj komad zemlje, da nije bas puno daleko od kuce, da mozes kad je ljepse vrijeme ako nista s posla otic, pojest popit.
ne moras onda kucu pravit ako se bojis kradja, napravi sadrvan :D
Nišići su za mene raj na zemlji i tamo sam gledao par parcela ali je 40 km mozda ipak predaleko. Nekako do 30 km mi je OK.


nije ti valahi neka razlika od 30 do 40 km :mrgreen:

Nišići jesu prelijepi, ali očekuj barem jednu valu godišnje
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#52 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by detroit-mercy »

kuli1961 wrote:(Gargi)
da li je to nešto za šta postoji realna opasnost da bi ubrzo značajnije izgubilo vrijednost i uz kamate i ulaganja u međuvremenu postao veći finansijki promašaj
Pitanje "vracanja" ulozenog.. misim da nema sanse da se u slucaju prodaje vikendice vrati makar nominalna sum. Evo mog primjera, brojke su 100% tacne, datiraju od maja 2016 do danas):
2 dunuma platio 2600 EUR (prijateljska cijena), ugovor notaru- 580 KM, knjizenje- prvo ostavinskog rjesenja u korist mog prodavca, pa zatim mene u gruntovnoci i katastru- 4 x po 50 KM (ne racunam cijenu pribavljanja ranijeg zk. izvatka, prepisa p.l., takse za poreska uvjerenja), struja 920 KM, voda- 1200 KM (saht sa vodomjerom i drugi manji), dvije strane ograde- jedna- dekorativni betonski blokovi (cca 27 m duzine)+ druga plastificirana zica na betonskim stubovima=cca 5.900 KM, krcenje dzungle sa spaljivanjem tog drvnog otpada- 450 KM. Zatim (faza gradj. dozvole): UTU sa strucnim misljenjem- 500 KM, projekt 1270 KM, pretvaranje poljoprivrednog u gradj. zemljiste- cca 850 KM, takse za ovo i ono u tom postupku- cca 150 KM (opet ne racunam takse za pribavljanje kojekavih uvjerenja itd)- cca 2.800 KM. Zapisnik o iskolčenju objekta- za sada bez nakande geometru- znamo se- nije htio da naplati, a prihvatio sam da mi on radi dalje poslove oko zapisnika o kontroli temelja, uplanjenja objekta- cijena komercijalna..
Kamp kucica- "kao temporary solution" 1600 KM, ulaganje u nju da je dovedem u korektno upotrebljivo i ispravno stanje+ registracija 2017/2018 (odjavio je u maju ove godine), cca 500 KM (sve sam potpuno sam radio osim testa plinske instalacije), nastresnica nad prikolicom (konstrukcija metalne cijevi za gradj. skelu- da ih mogu kasnije za nesto upotrijebiti, malo betona za stope, 5 ploca talasastog lima za krov)+ majstorske "ruke"- cca 900 KM (konkretno- 3 majstora, dugo se znamo, pa su mi trazili po 60 KM =180 KM, naravno zaokruzeno na 200, limar mi je porodicni prijatelj, pa nije bilo njemu placanja rada).
Svoj radne racunam niti ga mogu realno izracunati, a bilo ga je, i bice i to zestoko!
Dakle, da se ovo sabere, koliko me stvarno do sada kosta, je 20.150,00 KM. A i dalje imam: "2 dunuma placa sa gradj. dozvolom, ogradjen, voda i struja na placu, prikolica sa nastresnicom, vlasnistvo i posjed 1/1". Rijec je o Banjaluci, selo cca 15 km udaljeno, i ne daj boze da mi hitno lova zatreba, tesko da mogu taj novac dobiti? Istina, nisam kupovao niti ulazem u namjeri da prodam i zaradim, nego govorim koliki su inicijalni troskovi....
Cijena raste samo ako si na nekom atraktivnijem mjestu gdje dolaze turisti, pa se moze koji puta obrnuti. U svim ostalim slucajevima cijena pada, mozes ti u nekoj pripizdini vilu sagradit al dzabe kad niko nece dat marke zato :mrgreen:
User avatar
jasko_ba
Posts: 7801
Joined: 13/11/2006 17:47

#53 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by jasko_ba »

Za ove koji imaju vikendice u planinskim dijelovima odnosno gdje uhvati fino minus u periodu decembar-februar, cime vi stitite cesme od pucanja na hladnoci? Dosadilo skidati svaki put pa ponovo stavljati, jest da je tako sigurnije, ali ako neko ima savjet, bicu vrlo zahvalan. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#54 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by insomnia78 »

Cekaj, sto skidas cesmu?
User avatar
jasko_ba
Posts: 7801
Joined: 13/11/2006 17:47

#55 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by jasko_ba »

insomnia78 wrote:Cekaj, sto skidas cesmu?
Jednom nisam u kupatilu skroz ispustio vodu do kraja i pukla je. Pogotovo ovakve sto su kod nas, relativno jeftine. A jebiga, nek samo malo ostane, problem je. A ode i do minus 20 nekada.
Image
coco1
Posts: 670
Joined: 11/09/2017 09:25

#56 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by coco1 »

imam vikendicu, jos od 1972., naslijedjena od roditelja. 45 km od vijecnice. u ratu devastirana, obnovio, doslo me cca 7.000 KM. plac povrsine 5,2 duluma, ravan kao tepsija. vikendica 8X4,5 metara, na sprat. napravio drveni, otvoreni, natkriveni sadrvan. napravio zeljeznu konstrukciju visine 2,4 m, pod od betona, povrsine 3X3 metra, oko i preko nje pustio lozu, tako da ljeti mogu sjediti vani, bez obzira je li sunce ili kisa. takodjer, i zimi se moze tu sjediti, samo da nisu velike hladnoce. sadrvan i ova konstrukcija su udaljeni 2 metra jedan od drugog i izmedju je zidani, natkriveni rostilj i cesma. ima i garaza i drvarnik, kao odvojeni objekti. rijeka protice pored sam ograde imanja.

ovih 5,2 duluma, pregradio farmerskim pletivom, na nacin da mi je vikendica i prateci objekti na cca 500 m2 i to, vecinom, sam kosim elektricnom kosilicom. ukoliko ne odem na vikendicu dva vikenda za redom ljeti, pokosi komsija, seljanin, kojem sam prepustio kosenje ostatka od cca 4,7 duluma zemljista, jer covjek ima stoku, pa mu treba sijeno. takodjer u jesen i proljece, na tom dijelu pusta ovce da pasu, tako da nema korova, samoniklih mladica i sl. covjek odzava kao svoje. tu ima i dosta vocki, cije plodove, takodjer, taj seljanin, koristi za pravljenje sokova, dzemova, pekmeza, te vodi brigu o isitm obrezujuci ih. uberem i ja pokoju sljivu, jabuku, krusku, ali, draze mi kad mi on donese gotove proizvode (sok, dzem, pekmez, sir, kajmak, mileram, suho meso...), a sve na racun toga sto mu u novcu ne naplacujem navedeno koristenje placa i vocki. isto tako, zimi, kada hocu da krenem na vikendicu, nazovem ga (kuca mu je cca 200 m od moje vikendice) i on mi nalozi vatru 2-3 sata prije nego ja dodjem, pa udjem u topao objekat. jedini "problem" mi je ispustanje vode zimi, jer mi to uzme cca pola sata vremena. bukvalno, ispusem svu vodu iz sistema. kad je pustam, samo odvrnem glavni ventil. za zimu mi je dovoljno 5 m3 drveta, sto me za ovu zimu doslo 450 KM, iscjepano i slozeno u drvarniku. kako se radi o kaminu nije porebno ni cijepati na sitne komade.

komsije su extra, najblizi taj od 200 metara, cesto obidju vikendicu i do sada nisam imao problema sa provalama. inace, radi se o mjestu gdje se svi poznaju, sjedi se ispred prodavnice i cim prodje nepoznato lice ili se neko vrti sa nepoznatim vozilom, seljani sami obrate paznju radi sebe samih, tako i radi mene.

ako docekam penziju, vecinu vremena cu provoditi tamo. stan mi je kod katedrale i guzve, buke, problema sa parkingom, ljetnjih vrucina i sparina na vrh glave. gore, u sred ljeta, kad je dnevna temperatura 35 c, cim sunce zadje, nema sjediti bez dugih rukava i nogavica. svakom svoje razmisljanje, ali se moj rahatluk i mir, koji osjetim boraveci tamo, ne moze platiti i tesko ga je negdje drugo osjetiti. odem i ja do graca, beca, zagreba... radi sopinga, pa me, bez para za robu, daleko vise dodje taj jedan odlazak, od, recimo cijene drva za jednu zimu. odem i, recimo, do mostara, na rucak. jeste fino, ali ni blizu kao na vikendici. o razlici u finansijama da i ne govorim.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#57 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Haris.ba »

jasko_ba wrote:Za ove koji imaju vikendice u planinskim dijelovima odnosno gdje uhvati fino minus u periodu decembar-februar, cime vi stitite cesme od pucanja na hladnoci? Dosadilo skidati svaki put pa ponovo stavljati, jest da je tako sigurnije, ali ako neko ima savjet, bicu vrlo zahvalan. :D
Zamotaš platnom (npr. stara majica, ili platno za termalnu izolaciju) česmu, staviš kesu ili (malo kvalitetniji najlon) preko toga i zalijepiš selotejpom ili trakom kojoj ne smeta vlažnost da dobro dihtuje.

Ali, nekada je bolje skinuti česmu i pletene cijevi.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#58 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by duminjo »

vjesticanametli wrote:Prvo uzivat a 2 reko si 100 m od komsije.... ima samo 1 koms. Et :mrgreen:
Bogami si jaran. A komsija bi ti najebo :lol:
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#59 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Koliko može doci izgradnje vikendice manje oko 50m2
Ili je bolje kupiti neku montažnu gotovu koliko se kreću cijene..Planiram na jednoj ne atraktivnoj lokaciji oko Drvara kupiti plac a potom i vikendicu.Kakva je procedura na sta treba paziti svaki savjet dobrodošao.
Ima vec tu tj bilo je prije rata vikend naselje samo je sad porušeno ima i mina pa mi je zadnja opcija kupiti neku devastiranu i sređivati je ponovno... unaprijed hvala na savjetima 8-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#60 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

kaw_liga wrote:Koliko može doci izgradnje vikendice manje oko 50m2
Ili je bolje kupiti neku montažnu gotovu koliko se kreću cijene..Planiram na jednoj ne atraktivnoj lokaciji oko Drvara kupiti plac a potom i vikendicu.Kakva je procedura na sta treba paziti svaki savjet dobrodošao.
Ima vec tu tj bilo je prije rata vikend naselje samo je sad porušeno ima i mina pa mi je zadnja opcija kupiti neku devastiranu i sređivati je ponovno... unaprijed hvala na savjetima 8-)
najjeftinija solucija je da kupiš neku brvnaru (ključ u ruke za nekih 35-45m2 je cca 15k KM)... istina tu imaš redovno farbanje i dosta zezancija ali je investicija zaista niska (ne računam ovdje temelje koje moraš napraviti ali bih svakako pravio da bilo šta radiš)
Last edited by VladaFBiH on 24/07/2019 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#61 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by holowey »

za brvnaru trebas u opstini zavrsiti istu papirologiju kao za zidanu vikendicu...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#62 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

holowey wrote:za brvnaru trebas u opstini zavrsiti istu papirologiju kao za zidanu vikendicu...
pa bilo šta da praviš moraš završiti papirologiju :) ... mislim da brvnara može ići kao privremeni objekt
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#63 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by holowey »

VladaFBiH wrote:
holowey wrote:za brvnaru trebas u opstini zavrsiti istu papirologiju kao za zidanu vikendicu...
pa bilo šta da praviš moraš završiti papirologiju :) ... mislim da brvnara može ići kao privremeni objekt
i kada skontas peglanje sa godisnjim farbanjem i uopste trajnost objekta, u cemu je prednost brvnare u odnosu na montaznu kucu?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#64 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by VladaFBiH »

holowey wrote:
VladaFBiH wrote:
holowey wrote:za brvnaru trebas u opstini zavrsiti istu papirologiju kao za zidanu vikendicu...
pa bilo šta da praviš moraš završiti papirologiju :) ... mislim da brvnara može ići kao privremeni objekt
i kada skontas peglanje sa godisnjim farbanjem i uopste trajnost objekta, u cemu je prednost brvnare u odnosu na montaznu kucu?
niža inicijalna cijena (pogotovo ako uzimaš neku kvalitetnu montažne i nisu baš jeftine cca 700+KM/m2) a brvnare, barem meni, puno bolje izgledaju npr. 45m2 7850KM odnosno ključ u ruke oko 14.000KM https://www.olx.ba/artikal/19470948/brv ... a-ms-45m2/
Last edited by VladaFBiH on 24/07/2019 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#65 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by MehmedPasaMoric »

S obzirom da je situacija u Sarajevu iz dana u dan sve gora, guzve sve vece a ljudi sve nadrkaniji, dovoljno je i 100 kvadrata zemlje i soba i kupatilo pod plocom, samo sto dalje od kockastih glOOva i nusprodukta urbicida 90tih. Sto radi vlastite sigurnosti, sto radi ocuvanja mentalnog zdravlja, sto radi meraka i rahatluka
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#66 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Seyfo »

Apartman na moru je hadžijska varijanta. Blindo vrata, balkon, poželjno drugi sprat. Nema posla oko kuće, ako je vrijeme lijepo dole si i kupaš se, ako nije nisi dole. Sve ostalo je patnja, koju mnogi i traže.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#67 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

VladaFBiH wrote:
kaw_liga wrote:Koliko može doci izgradnje vikendice manje oko 50m2
Ili je bolje kupiti neku montažnu gotovu koliko se kreću cijene..Planiram na jednoj ne atraktivnoj lokaciji oko Drvara kupiti plac a potom i vikendicu.Kakva je procedura na sta treba paziti svaki savjet dobrodošao.
Ima vec tu tj bilo je prije rata vikend naselje samo je sad porušeno ima i mina pa mi je zadnja opcija kupiti neku devastiranu i sređivati je ponovno... unaprijed hvala na savjetima 8-)
najjeftinija solucija je da kupiš neku brvnaru (ključ u ruke za nekih 35-45m2 je cca 15k KM)... istina tu imaš redovno farbanje i dosta zezancija ali je investicija zaista niska (ne računam ovdje temelje koje moraš napraviti ali bih svakako pravio da bilo šta radiš)
Oko 5k eura bi me došlo da kupim devastiranu samo uređenje..Sad prvo moram u katastar da vidim urbanistički plan pa da kupim od opštine ako je moguće a ne seljaka mislim da je jednostavnije.. problem bi mogao biti ako nema plana u katastru.Kako onda znati jel se smije graditi ili ne tj koja je namjena zemlje.I koliko otprilike dođe sređivanje papirologije.Kasnije cemo o priključcima i dal montaž ili brvnara :mrgreen:
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#68 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Još me nešto zanima da li se neko bavi iznajmljivanjem po danu vikendica, brvnara itd kakvo je tu stanje..
To je po Evropi svakodnevnica a u Bih samo oko skijališta poznatijih..Zašto neko nebi sredio brvnaru kod Grmeča i izdavao je turistima ?
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#69 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Porodice Foht »

kaw_liga wrote:Još me nešto zanima da li se neko bavi iznajmljivanjem po danu vikendica, brvnara itd kakvo je tu stanje..
To je po Evropi svakodnevnica a u Bih samo oko skijališta poznatijih..Zašto neko nebi sredio brvnaru kod Grmeča i izdavao je turistima ?
E, moj drug ima biznis plan i sve za projekat s brvnarsma u sumi nadomak grada pa kad krene poso napisat cu ovdje. :wink:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#70 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Guadalajara »

Porodice Foht wrote:
kaw_liga wrote:Još me nešto zanima da li se neko bavi iznajmljivanjem po danu vikendica, brvnara itd kakvo je tu stanje..
To je po Evropi svakodnevnica a u Bih samo oko skijališta poznatijih..Zašto neko nebi sredio brvnaru kod Grmeča i izdavao je turistima ?
E, moj drug ima biznis plan i sve za projekat s brvnarsma u sumi nadomak grada pa kad krene poso napisat cu ovdje. :wink:
Brvnare ? Koliko imaju kvadrata ? Imam i ja djungle taman da kakav resort napravim :mrgreen: :lol:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#71 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by Porodice Foht »

Guadalajara wrote:
Porodice Foht wrote:
kaw_liga wrote:Još me nešto zanima da li se neko bavi iznajmljivanjem po danu vikendica, brvnara itd kakvo je tu stanje..
To je po Evropi svakodnevnica a u Bih samo oko skijališta poznatijih..Zašto neko nebi sredio brvnaru kod Grmeča i izdavao je turistima ?
E, moj drug ima biznis plan i sve za projekat s brvnarsma u sumi nadomak grada pa kad krene poso napisat cu ovdje. :wink:
Brvnare ? Koliko imaju kvadrata ? Imam i ja djungle taman da kakav resort napravim :mrgreen: :lol:
Da, brvnare. Nesto preko boracke organizacije pokusava i da to uklopi u turisticku ponudu. Ima plan a i plan b pa jedan ce, kako tvrdi upaliti.
demagog
Posts: 544
Joined: 26/11/2003 00:00

#72 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by demagog »

Razni ljudi, razne cudi!
Vikendica je samo za onoga ko voli da radi, gradi, majstorise, kosi, sadi biljke i jos hiljadu aktivnosti koje ulaze u to.
Jeste lijepo sjediti u prirodi, rostiljati i slicno ali ko ne uziva u gore navedenim aktivnostima imace vise muke nego koristi. Pri tome potpuno zanemarujem finansijski aspekt svega toga.

Ja spadam u kategoriju onih koji vole prirodu, zelenilo, cisti zrak ali ne volim majstorisanje tako da za mene vikendica ne dolazi u obzir. S druge strane vidim da mnogi uzivaju (i to bas uzivaju) u takvim aktivnostima i njima bih toplo preporucio vikendicu.
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#73 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by kaw_liga »

Rodjak mi nudi zemljište na Oštrelju kako vam se to čini nekad je imalo perspektivu a danas izgleda sablasno ali ko zna sta vrijeme nosi mozda bi se isplatilo o tamo uložiti mada danas je turizam usao u svaki kutak Balkana tako da je konkurencija golema
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#74 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by bunk »

U mom slucaju.
Vikendica da.
Negdje pored mora.
U bilo kom drugom slucaju izriicito NE.
Volim prirodu,setati ali isto tako volim se pred mrak vratiti u svoju jazbinu.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#75 Re: Vikendica - DA ili NE

Post by sumirprimus »

naravno da da.
ko ima zna i zasto :D
Post Reply