Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Locked
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#151 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Alighieri »

Isti smo. Najveća greška u životu je bila upisati fakultet, financijske te dokrajči, biro te uništi. Na kraju ide priča, šta će ti papir ako ne znaš raditi :lol:

Sve teorija, svi uče iste stvari iz većinom istih skripti. Koja je poenta toga, besmisleno.

Lijepi Kassel :|
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#152 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Muhamed Đakmić »

Ekonomija sa 35 predmeta u 3 godine mora biti reformisana do temelja.

Tamo realnu vrijednost drži finansijsko računovodstvo (dobro, i obično), te kvantitativni modeli u finansijama, statistika i slični predmeti s brojevima. Žao mi je ako sam preskočio neki kvalitetan predmet.

Ovo sve ostalo bi trebalo presložiti u 5-6 predmeta koji će se dugoročno izučavati.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8310
Joined: 25/05/2013 23:49

#153 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by apsidejzi »

sabina1 wrote:
apsidejzi wrote:Ja sam zavrsio ekonomiju na sarajevskom 2006e i bio sam strucan kao moj jaran koji je zavrsio u Travniku. Ni jedan od nas nije znao sta je KIF i KUF. Prvi put vidili kad smo se zaposlili.
Nemoguce je bilo poloziti finansijsko racunovdstvo na ekonomiji u Sarajevu bez jako puno ucenja i jako puno vjezbanja i bez odlicnog predznanja sa uvoda u racunovodstvo.
KIF i KUF su dvije zanatske knjige koje moze popunjavati osoba sa osnovnom skolom uz samo jednu uputu prije popunjavanja.
Upravo to i jeste problem sa nasim skolstvom!!! Mene su ucili kompleksne probleme knjizenja nekih specificnih situacija koje ce mi jednom ili nijednom zatrebati u zivotu, obarali me na tome, pravili trik pitanja kako bi nasli malu greskicu i napravili racunovodstvo najtezim predmetom... a onda odes u praksu i znas proknjiziti sve sto nikada neces trebati knjiziti, a ne znas ono sto ce ti trebati da opstanes na trzistu rada.

Jbg, nece svi raditi u velikom racunovodstvenom servisu gdje ove pikanterije dolaze. Vecina ekonomista ce raditi na prodajnom/finansijskom odjelu gdje im trebaju osnove tj trebaju im upravo te zanatske knjige.

Da situacija bude jos gora, vecina firmi danas ide u smjeru kupovanja sistema koji imaju integrisanu prodaju, nabavu, lager, finansije i racunovodstvo. Na klik misa dobijes kompletan bilans stanja i uspjeha. Sve vec isprogramirano i pripremljeno. To je poenta mog posta od ranije. Da, ja sam znao proknjiziti sve one fazone ali nikakve prakticne i strucne koristi nisam od toga imao. On koji je zavrsio travnicki fakultet je bio na istom prakticnom rangu kao i ja.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#154 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Muhamed Đakmić »

Tržište nije dovoljno otvoreno i prohodno da ti ikad dođeš u poziciju da možeš iskoristiti svoje znanje, ja se s tim slažem apsidejzi.

Zato i kažem, kompletan naš sistem školstva je promašen, bilo da se radi o javnim ili privatnim univerzitetima. Naravno, stepen znanja koji se stiče je neuporediv, ali stepen primjene tog znanja je minoran, pa dođeš na isto.

Govorim bar o ekonomiji.
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#155 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by ušće »

Ekonomisti...
Šta je posao knjigovodstva u jednoj firmi ...
Molim vas za odgovor...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7846
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#156 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

Ljudi koji pričaju o vikend diplomama uglavnom nemaju ni srednju kako treba završenu.

Zloupotreba postoji, kako na privatnim, tako i na državnim univerzitetima.
elcaliente
Posts: 4594
Joined: 13/06/2012 15:52

#157 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by elcaliente »

Njemcake ustanove priznaju diplome medicinske skole npr iz Gracanicice ili iz Sirokog Brijega gdje se diplome otvoreno kupuju a da se neide na nastavu niti se ispiti polazu.
Pa ako su dobre njima sto nisu dobre nama?
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#158 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Alighieri »

Dobre su kod njih jer ti Nijemac neće dati da radiš odmah sve što bi trebao znati iz te struke, nego ideš na dodatnu nastavu, gdje moraš polagati test. Na poslu su praćen od nekoga, ništa solo.

Eto Njemačka mahnita, pa primaju sve i svašta :mrgreen:

Što ne priznavaju fakultete? Veće pare, ovako dobijaju jeftinu radnu snagu koja će raditi za 1200-1600 eura ili školarce od 400 euro plus nebensjob od dodatnih 400 eura tri godine.
veiz
Posts: 421
Joined: 15/01/2010 20:39

#159 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by veiz »

Sa ovim diplomama imaju plaće preko 2000 KM a država propada
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#160 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Alighieri »

Svaki zanat rijesis za 3 mjeseca :lol:
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#161 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by zulfo »

izgleda da je na ovom forumu više priučenih fakultetlija iz Lukavice,Kiseljaka,Travnika,Širokog .......
veiz
Posts: 421
Joined: 15/01/2010 20:39

#162 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by veiz »

Nemamo mi Dodika
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je danas nakon sjednice Predsjedništva te stranke u Banjoj Luci da će RS preispitati sve diplome stečene na visokoškolskim ustanovama u Travniku, Širokom Brijegu i još nekim mjestima.

– Nezadovoljni smo stanjem, prije svega, u visokom obrazovanju. Tu se potkralo mnogo nepotrebnih i loših stvari. Moraju se pod lupu staviti sve diplome iz Širokog Brijega, Travnika i sličnih destinacija – istakao je Dodik.

On je ocijenio da su te diplome stečene na sumnjiv način, a da se vrši pritisak na zapošljavanje na osnovu njih.

– Tražimo novi Zakon o visokom obrazovanju. Opštepoznato je da je dovoljno da se ode dva dana u Široki Brijeg ili Travnik i da dobijete fakultetsku diplomu – naglasio je Dodik.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7846
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#163 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

:lol:

Evo ja raju pozivam na ćevape i diplomu :-D
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#164 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by mesihtrko »

doživjet ćemo Ekonomsku propast reče neki ekonomista-
I ne doživjeli kad nam državu i poslove vode diplomanti sa privatnih fakulteta.
Većina ovih diplomanata se isprobala na držanom fakultetu u Sarajevu ,pošto nisu mogli stići ni do uslova (da prenesu dva predmeta),uplatili su godinu na privatnom fakultetu(Istočnom Sarajevu,Kiseljaku,Travniku , Širokom ....
Danas oni koji imaju ove diplome, koje su stekli vrlo dobro znamo kako (recimo u Travniku kupiš Seminarski na pisarnici za 5 KM-sve sami plagijati),odišu tolikim bezobrazlukom da nama koji smo se mučili 5-6 godina na redovnom fakultetu ,pričaju o ekonomiji ,pravu ,pedagogiji....
Sastavite komisiju pa ispitajte ove Ekonomiste iz I.Sarajeva ,Travnika,Zenice pa ako hoćete i dobrim djelom iz Mostara-Napravite par blic pitanja ,recimo Sastavljanje bilansa uspjeha,bilansa stanja ,Sastavljane finansijskog izvještaja...., Upitajte pojedince s istim obične stvari recimo koliko je kvadrat nekog dvocifrenog broja.
Kod većine ostaćete bez odgovora
Toliko o dilomantima koji primaju visoke plate sa ovim diplomama a država vse zadužuje da bi istim osigurala plate
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7846
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#165 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

Ko vam je kriv što ste se vi patili :lol:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#166 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Dr. Kuca »

mesihtrko wrote:doživjet ćemo Ekonomsku propast reče neki ekonomista-
I ne doživjeli kad nam državu i poslove vode diplomanti sa privatnih fakulteta.
Većina ovih diplomanata se isprobala na držanom fakultetu u Sarajevu ,pošto nisu mogli stići ni do uslova (da prenesu dva predmeta),uplatili su godinu na privatnom fakultetu(Istočnom Sarajevu,Kiseljaku,Travniku , Širokom ....
Danas oni koji imaju ove diplome, koje su stekli vrlo dobro znamo kako (recimo u Travniku kupiš Seminarski na pisarnici za 5 KM-sve sami plagijati),odišu tolikim bezobrazlukom da nama koji smo se mučili 5-6 godina na redovnom fakultetu ,pričaju o ekonomiji ,pravu ,pedagogiji....
Sastavite komisiju pa ispitajte ove Ekonomiste iz I.Sarajeva ,Travnika,Zenice pa ako hoćete i dobrim djelom iz Mostara-Napravite par blic pitanja ,recimo Sastavljanje bilansa uspjeha,bilansa stanja ,Sastavljane finansijskog izvještaja...., Upitajte pojedince s istim obične stvari recimo koliko je kvadrat nekog dvocifrenog broja.
Kod većine ostaćete bez odgovora
Toliko o dilomantima koji primaju visoke plate sa ovim diplomama a država vse zadužuje da bi istim osigurala plate

Jah. Drzavu nam vode titini fakulteti pa je propala dotakla dno :lol:
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#167 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by zulfo »

Koliko li će ove godine "vikend fakulteti izbaciti nesposobnih diplomaca
Naravno država će se za ovakve pobrinuti
to su najveći paraziti koji izjedaju naše društvo,a država se zadužuje kreditima kako bi im dala enormno visoke plate za neznanje koje su stekli na vikend fakultetima širom BiH
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#168 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by mesihtrko »

Za Seminarske radove koji se mogu kupiti za 10- tak KM dobijete ni manje ni više nego 9(devetku) , iako većina tih seminarskih radova ima od 16 -29 stranica
Neko ovdje dobro zarađuje (profesori-Koji pišu seminarske)
neko dobro profitira sa neznanjem koje je stekao prilikom studiranja na navedenim fakultetima.
BEZOBRAZKUKU NIKAD KRAJA
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#169 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Streptokok »

Idemedosumom wrote:Ljudi koji pričaju o vikend diplomama uglavnom nemaju ni srednju kako treba završenu.

Zloupotreba postoji, kako na privatnim, tako i na državnim univerzitetima.
Evo ja imam vise od srednje i pricam o vikend diplomama koje su nepovratno zatrovale akademski prostor ove drzave. Zalosno ako to je jefanod alata kojim ce dkkrajciti ovo drustvo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7846
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#170 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

Streptokok wrote:
Idemedosumom wrote:Ljudi koji pričaju o vikend diplomama uglavnom nemaju ni srednju kako treba završenu.

Zloupotreba postoji, kako na privatnim, tako i na državnim univerzitetima.
Evo ja imam vise od srednje i pricam o vikend diplomama koje su nepovratno zatrovale akademski prostor ove drzave. Zalosno ako to je jefanod alata kojim ce dkkrajciti ovo drustvo.
Svaka čast!

Ja sam uz svoju "vikend" diplomu i pravopis/gramatiku maternjeg jezika savladao, moš' mislit?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#171 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Streptokok »

Pa nije univerzitet u travniku bezveze. :-)
Doci ce vrijeme kad cete sa tim vasim diplomama uciniti ono za sta su i namijenjene....
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#172 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Qoom »

Spreman platiti koliko treba, ima li neko info više kako do diplome bez da se polaže i ide na fakultet?
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#173 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by walk_M-A-N »

https://satro.info/najnovije/fakulteti- ... u-diploma/
Od 15. do 18. Kolovoza ove godine, na Fakulteti u Kiseljaku se organizuju Dani otvorenih vrata za sve buduće studente, te u sklopu toga mogu i prije samog školovanja rezervisati svoje diplome na vrijeme.
“Naši Fakulteti gaje jednu plemenitu i humanu tekovinu zaštite studenata od nepotrebnog stresa oko učenja tokom studija, te smo odlučili da taj luksuz i pogodnost podignemo za stepenicu više. U periodu od ova tri dana, svi budući studenti će moći da se detaljno upute u rad našeg osoblja, te da na vrijeme rezerviraju željenu diplomu. Često nam se dese gužve na studentskim službama pred sami kraj godine zbog izrada ogromnog broja diploma, tako da ćemo ovom metodom spasiti nepotrebnog troška vremena, kako studente tako i profesore”, izjavio je Jure Pablica, član profesorskog konzilija
Kako je ovo nadasve interesantna ponuda, zanimali su nas detalji šta to sve nude u sklopu ovog dana otvorenih vrata.
“Pa prije svega, tu su
dobro poznate i tražene društvene nauke koje se inače završavaju za tri do šest mjeseci, zatim ekonomija i pravni fakultet koji nekad znaju da traju i po devet mjeseci , dok prirodne nauke i sam studij istih nekad traje i po godinu dana, što studente poprilično stresira. Ono što vjerujem zanima mnoge su cijene, a one su odista prava sitnica. Dakle za društvene nauke cijene su od 1.000 do 1.300 maraka po diplomi, s tim da porodični paket za troje ili više djece nosi popust od 30% na ukupnu cijenu. Zatim od 1.500 do 1.800 za pravo i ekonomiju, te od 1.900 do 2.300 za prirodne nauke”, dodao je Pablica.
Dodatna pogodnost za prvih 100 posjetitelja je diploma politologije gratis , ma koji god odsjek htjeli da upišete.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#174 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by nineinchnails »

veiz wrote:Nemamo mi Dodika
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je danas nakon sjednice Predsjedništva te stranke u Banjoj Luci da će RS preispitati sve diplome stečene na visokoškolskim ustanovama u Travniku, Širokom Brijegu i još nekim mjestima.

– Nezadovoljni smo stanjem, prije svega, u visokom obrazovanju. Tu se potkralo mnogo nepotrebnih i loših stvari. Moraju se pod lupu staviti sve diplome iz Širokog Brijega, Travnika i sličnih destinacija – istakao je Dodik.

On je ocijenio da su te diplome stečene na sumnjiv način, a da se vrši pritisak na zapošljavanje na osnovu njih.

– Tražimo novi Zakon o visokom obrazovanju. Opštepoznato je da je dovoljno da se ode dva dana u Široki Brijeg ili Travnik i da dobijete fakultetsku diplomu – naglasio je Dodik.
Istina. Znam jednog koji je tamo zavrsio sve za 4 mjeseca. Četvrti razred srednje i višu školu. Legalne, regularne diplome.
Takodje znam nekoliko koji su završili drumske fakultete u Lukavici i Travniku za par godina. Otišli na 5 predavanja, ispiti se polagali tako što im doneseš seminarski rad. Ljepota. Diplome legalne, priznate. Priznate i na zapadu.
Ja sam studirao po starom sistemu, 4 godine, odrao svoja muda, a na tržištu rada sam isti kao ovi drumski studenti.
U Njemaškoj je pokrenuta inicijativa da se visoko obrazovanje ponovi uozbilji, jer je došlo do prekomjerene ekspanzije visokoobrazovnog, a nekvalitetnog kadra. Tj, da ne može svako i na svakakav i lagan način niti upisati niti završiti studije.
Labirint
Posts: 2016
Joined: 24/06/2013 14:37

#175 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Labirint »

Poznanik, dva puta otišao BL, jednom kada je trebao dati novac, drugi put po diplomu. Nisam siguran da zna i šta je završio.
Locked