Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Locked
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#176 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by BAK-eV »

nineinchnails wrote:
veiz wrote:Nemamo mi Dodika
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je danas nakon sjednice Predsjedništva te stranke u Banjoj Luci da će RS preispitati sve diplome stečene na visokoškolskim ustanovama u Travniku, Širokom Brijegu i još nekim mjestima.

– Nezadovoljni smo stanjem, prije svega, u visokom obrazovanju. Tu se potkralo mnogo nepotrebnih i loših stvari. Moraju se pod lupu staviti sve diplome iz Širokog Brijega, Travnika i sličnih destinacija – istakao je Dodik.

On je ocijenio da su te diplome stečene na sumnjiv način, a da se vrši pritisak na zapošljavanje na osnovu njih.

– Tražimo novi Zakon o visokom obrazovanju. Opštepoznato je da je dovoljno da se ode dva dana u Široki Brijeg ili Travnik i da dobijete fakultetsku diplomu – naglasio je Dodik.
Istina. Znam jednog koji je tamo zavrsio sve za 4 mjeseca. Četvrti razred srednje i višu školu. Legalne, regularne diplome.
Takodje znam nekoliko koji su završili drumske fakultete u Lukavici i Travniku za par godina. Otišli na 5 predavanja, ispiti se polagali tako što im doneseš seminarski rad. Ljepota. Diplome legalne, priznate. Priznate i na zapadu.
Ja sam studirao po starom sistemu, 4 godine, odrao svoja muda, a na tržištu rada sam isti kao ovi drumski studenti.
U Njemaškoj je pokrenuta inicijativa da se visoko obrazovanje ponovi uozbilji, jer je došlo do prekomjerene ekspanzije visokoobrazovnog, a nekvalitetnog kadra. Tj, da ne može svako i na svakakav i lagan način niti upisati niti završiti studije.
Ako si na trzistu rada isti, onda i bez ovih fakulteta nema hajra. Jer kakvo je to trziste, koje ne razlikuje univerzitete?
Ipak mislim, da nisu sve firme takve.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40780
Joined: 29/06/2011 23:39

#177 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by dječak sa šibicama »

BAK-eV wrote:
nineinchnails wrote:
veiz wrote:Nemamo mi Dodika
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je danas nakon sjednice Predsjedništva te stranke u Banjoj Luci da će RS preispitati sve diplome stečene na visokoškolskim ustanovama u Travniku, Širokom Brijegu i još nekim mjestima.

– Nezadovoljni smo stanjem, prije svega, u visokom obrazovanju. Tu se potkralo mnogo nepotrebnih i loših stvari. Moraju se pod lupu staviti sve diplome iz Širokog Brijega, Travnika i sličnih destinacija – istakao je Dodik.

On je ocijenio da su te diplome stečene na sumnjiv način, a da se vrši pritisak na zapošljavanje na osnovu njih.

– Tražimo novi Zakon o visokom obrazovanju. Opštepoznato je da je dovoljno da se ode dva dana u Široki Brijeg ili Travnik i da dobijete fakultetsku diplomu – naglasio je Dodik.
Istina. Znam jednog koji je tamo zavrsio sve za 4 mjeseca. Četvrti razred srednje i višu školu. Legalne, regularne diplome.
Takodje znam nekoliko koji su završili drumske fakultete u Lukavici i Travniku za par godina. Otišli na 5 predavanja, ispiti se polagali tako što im doneseš seminarski rad. Ljepota. Diplome legalne, priznate. Priznate i na zapadu.
Ja sam studirao po starom sistemu, 4 godine, odrao svoja muda, a na tržištu rada sam isti kao ovi drumski studenti.
U Njemaškoj je pokrenuta inicijativa da se visoko obrazovanje ponovi uozbilji, jer je došlo do prekomjerene ekspanzije visokoobrazovnog, a nekvalitetnog kadra. Tj, da ne može svako i na svakakav i lagan način niti upisati niti završiti studije.
Ako si na trzistu rada isti, onda i bez ovih fakulteta nema hajra. Jer kakvo je to trziste, koje ne razlikuje univerzitete?
Ipak mislim, da nisu sve firme takve.
Na Nasem trzistu to ide drugim redom, obrnutim, prvo se subjekt uz pomoc stele, veze, daidze, ujaka ili amidze uvali u firmu, najcesce na drzavnu sisu, a onda ide u Kiseljak, Lukavicu, Travnik da zavrsi drumski fakultet cisto da ispuni VSS zbog vece plate i kasnije penzije.

Bas jucer gledam kod poznanika rezultate ispita na jednom od takvih fakulteta, on tamo naime studira, od nekih 80 studenata polozi ih (najmanje sa dvojkom) recimo otprilike dvije trecine( ja sam vidio spiskove sa nekoliko ispita). E sad, sta je sa onom trecinom, ne znam.
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#178 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by zulfo »

Posrednik je tražio 2.500 KM za hitnu diplomu, a u dokumentima je navedeno da je prekvalifikacija trajala dve godine. Diploma je formalno izdata pre nego što je novinarka i predala dokumentaciju.



Bez prisustva ijednom času, za svega 17 dana novinarka Žurnal.info završila je srednju medicinsku školu vrlo dobrim uspehom.

sad nek upiše ovaj fakultet u lukavici ,Travniku ,Kiseljaku ima odlične predispozicije
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#179 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by zulfo »

Posrednik je tražio 2.500 KM za hitnu diplomu, a u dokumentima je navedeno da je prekvalifikacija trajala dve godine. Diploma je formalno izdata pre nego što je novinarka i predala dokumentaciju.



Bez prisustva ijednom času, za svega 17 dana novinarka Žurnal.info završila je srednju medicinsku školu vrlo dobrim uspehom.

sad nek upiše ovaj fakultet u lukavici ,Travniku ,Kiseljaku ima odlične predispozicije
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#180 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

De nam još koji put napiši, samo dodaj više bolda :-D
User avatar
pici
Posts: 43576
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#181 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by pici »

walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#182 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by walk_M-A-N »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/10 ... lteta.html


Zoran Galić bivši je direktor policije Zapadnohercegovačkog kantona i danas direktor Granične policije BiH. Njegova diploma s iskompromitiranog FABUS-a (Fakulteta za uslužne djelatnosti) iz Sremske Kamenice je lažna. Diplome koje su se masovno prodavale u svadbenom salonu restorana "Otok" u Grudama, Kanton nije priznavao, pa ju je Galić nostrificirao u Republici Srpskoj.

Hrvatski narod u BiH tako na funkcijama ima ljude kojima je Srbija dala lažne diplome, a srpski fakulteti u BiH lažnu vjerodostojnost.

Slobdona Dalmacija piše kako je Zoran Galić priznao u jednom radijskom programu da ima lažnu diplomu, a na tom temelju je u hipu magistrirao, a zatim i doktorirao na Fakultetu za poslovne studije u Banjoj Luci.

Diplomu koju je, inače, moglo nostrificirati samo Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije, FABUS je nostrificirao i prije nego ju je Galić dobio. Danas je Zoran Galić ujedno i izvanredni profesor na privatnom fakultetu "Logos" u Mostaru, koji je također u obradi sigurnosnih službi zbog prodaje diploma. Istražitelji su utvrdili da se do diploma na "Logosu" može doći, bez pohađanja nastave, za iznose od 18.000 do 22.000 konvertibilnih maraka.

Godinama se Galića proziva, ali bez ikakvih rezultata. Štoviše, umjesto da ga se sankcionira, on bi ovih dana trebao postati prvi federalni policajac. Tako bi se vlasnik najobjavljivanije svjedodžbe iz te fotelje trebao hvatati u koštac s pošasti prodaje lažnih srednjoškolskih i fakultetskih diploma.

Nova afera u BiH razotkriva i povezanost pravosuđa i obrazovne mafije. Za razliku od novinara, Tužilaštvo BiH, bez ijedne poduzete radnje, u rekordno kratkom roku, odbilo je voditi istragu jer nema "osnovane sumnje" da se u školama iz Širokog Brijega i Srednje Bosne prodaju diplome.

Slobodna Dalmacija dalje navodi kako nije nevažno da je vršiteljica dužnosti glavne državne tužiteljice Gordana Tadić u bliskim rodbinskim vezama s visokopozicioniranim HDZ-ovcem Mijom Krešićem, a najmanje jedan pravni savjetnik zaposlen u Tužilaštvu BiH honorarne poslove obavlja u jednoj od obrazovnih ustanova koje su u vlasništvu Ivana Ševe.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#183 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by walk_M-A-N »

Hdz je prava mafijaška organizacija. U ovom slučaju od vlasnika visokih škola, preko prodavača kao Senad do Tužiteljstva BiH koje je obustavilo istragu. Sve pokriveno.

http://www.zurnal.info/novost/21808/umj ... ske-izvore
Umjesto otvaranja istrage protiv prodavača diploma, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine trenutno, kako saznajemo, provjerava izvore naših novinara
papazi
Posts: 44
Joined: 09/03/2017 13:42

#184 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by papazi »

Nije ovdje riječ samo o HDZ-eu ,ovo je kompleksnije pitanje umješani su svi.Korucija na nivou.
Za 40 dana dobiješ diplomu a nemaš nikakvo znanje,
Čak su na pojedinim fakultetima sumnjive i dilpome predavača profesora
Pola policije ima kljakadu diplome ,KORUPCIJOM do diplome
Zamislite nekoga ko je jedva prolazio u školi Branko Lazić Završi fakultet u Travniku sa prosjekom 9,5
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#185 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Trebam te »

papazi wrote:Nije ovdje riječ samo o HDZ-eu ,ovo je kompleksnije pitanje umješani su svi.Korucija na nivou.
Za 40 dana dobiješ diplomu a nemaš nikakvo znanje,
Čak su na pojedinim fakultetima sumnjive i dilpome predavača profesora
Pola policije ima kljakadu diplome ,KORUPCIJOM do diplome
Zamislite nekoga ko je jedva prolazio u školi Branko Lazić Završi fakultet u Travniku sa prosjekom 9,5

:run: :kiss:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#186 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Haman2 »

Da, da, bas tako :izet: :izet:
mesihtrko
Posts: 341
Joined: 23/09/2008 01:38

#187 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by mesihtrko »

temu sam postavio u junu 2017 ovo je 2019 .
korumpirana je čitava država
Čak su moćniji izmislili način da na privatnom fakultetu polože iospite a da na državnom diplomiraju .
smišljen način da kvalifikuju diplomu.
Kriva Drina se kažu ne može ispraviti (mada ni to nije isključenou današnje vrijeme) al diploma bez adekvatnog znanja može i treba biti ukinuta
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#188 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Haman2 »

A sta ako odluku treba da donesu oni koji su stekli takve diplome. Malo morgen sto rece jedan bivsi politicar.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#189 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Cherry-Cherry »

A još su javnu upravu malte ne izjednačili sa pravom. Pa neka i onu zdravstvenu ublehu izjednače sa medicinom. :run: I onda odeš kod doktora kad tamo on završio u Travniku neke zdravstvene studije. :skoljka:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#190 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by walk_M-A-N »

mesihtrko wrote:temu sam postavio u junu 2017 ovo je 2019 .
korumpirana je čitava država
Čak su moćniji izmislili način da na privatnom fakultetu polože iospite a da na državnom diplomiraju .
smišljen način da kvalifikuju diplomu.
Kriva Drina se kažu ne može ispraviti (mada ni to nije isključenou današnje vrijeme) al diploma bez adekvatnog znanja može i treba biti ukinuta
Crni humor kaže: ne brinite se vi koji ste kupili diplome, mogu vam uzeti papir ali znanje ne.

Ali naravno ne mogu im uzeti ni papir, šuplja je priča o reviziji. Rijetko je neko bio glup da izda diplomu za 17 dana, puste da prođe par mjeseci i sve upišu. A nisam znao ovo da diplomiraju na državnom.
Navodnom revizijom se samo izmišlja posao novim nepotrebnim zaposlenicima koji će se dopisivati sa tim visokim školama i niskim fakultetima i kojima će ovi odgovoriti da je sve u redu..
https://www.klix.ba/vijesti/bih/revizij ... /190117057
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#191 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by manuchao91 »

Položio sam državni ispit za vozača kamiona u Š.Brijegu.

Najavio se početkom septembra ,djevojka mi rekla kada da dođem.
Došao u 9 ujutru ,prvi put ulazim u zgradu.
daje mi prof list papira a4 formt da pišem pismeni iz hrv jezika .
Napisao sta mi je prvo palo na pamet.
Izašao u 11 h .
10 dana poslije toga zovu me kažu :gotovo

Diploma došla poštom .
1200 KM :)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#192 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by JThomas »

možda je glupo pitanje ali...znaš li voziti kamion? :mrgreen:
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#193 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by manuchao91 »

znam voziti kamion
imam polozeno sve ali drćavni za kamion treba iz razloga memorijski kartica za digitalni tahograf,koji ih je nemoguće dobiti ako nemaš polozen drzavni ispit.
takodje CPC diplomu ne mozes dobiti ako nemas polozen državni.Jbg.
Misliš da se meni plaćalo 1200 KM i što sam u 4 ujutru morao preci skoro 300 kilometara da dodjem na termin u Široki pa se vratim isti dan
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#194 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by JThomas »

to nije ispit same vožnje uopšte, ili?
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#195 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by manuchao91 »

ne druže .

to je samo kao da si išao u srednju skolu za vozača kamiona .

Nikakve veze to nema sa voznjom
Ja sam svoje kategorije ispolagao u Tešnju uredno ,( pao jednom C1 i C dva puta ahah)
ovo je čisto formalno kao da si osposobljen administrativno za vozača.
to imaju svi vozači kamiona.

Ministarstvo Vanjskih poslova je poslalo upit proslog januara Minis.saobracaja SR Njemačke oko priznavanja kategorije C (šleper )
Njemci su priznali skoro i Srbijanske i Crnogorkske kao i makedonske C kategorije

Naše ce ubrzo.Očekuje se skoro svaki mjesec odgovor.Kako su njemci javili nema nikakvih prepreka oko toga,samo se čeka potpis neki.
Srbi ,makedonci i crnogorci su to poslali prije tako da su prije i priznate

To znači da naši ljudi više nece morati polagati C kategorije u njemackoj koja košta skoro 2200 EUR nego direktno odmah prepisati bosanske na njemacku vozacku dozvolu..

Jedan on uslova su i ove diplome ...
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#196 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by walk_M-A-N »

Ovo što piše @manuchao91 je poseban i jasan kriminal: http://www.centar-obrazovanja.com/ovlastenje.aspx
U skladu s Pravilnikom o uvjetima i postupku izdavanja licenci i kvali- fikacijskih kartica vozača za obavljanje međunarodnog cestovnog prijevoza (˝Službeni glasnik BiH˝, broj 81/11, 105/12, 32/13, 76/13, 18/14 i 39/14), Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je nakon provedenog postupka, Srednjoj strukovnoj školi s pravom javnosti CENTAR ZA OBRAZOVANJE Široki Brijeg izdalo Odobrenje za obavljanje poslova stručnog ospo- sobljavanja upravitelja i vozača u međunarodnom cestovnom prijevozu, broj: 01-04-02-2-6173-2/11 od 23.12.2011. godine.
https://faktor.ba/vijest/od-rude-do-jus ... egu-235435
Od Rude do Juske: Kako su 4 milijuna KM uzetih od prijevoznika završili u školi u Širokom Brijegu
Ministarstvo prometa i komunikacija BiH godinama nezakonito od vozača i prijevoznika zahtijeva da stručno osposobljavanje upravitelja prijevoza i vozača vrše u Centru za obrazovanje u Širokom Brijegu.

Dobijanje potvrde od ovog centra čiji je puni naziv "Srednja strukovna škola s pravom javnosti Centar za obrazovanje Široki Brijeg" uvjet je da bi Ministarstvo vozačima i prijevoznicima izdalo licencu za obavljanje međunarodnog i međuentitetskog cestovnog prijevoza putnika ili tereta. Drugim riječima, bez odlaska u Široki Brijeg i plaćanja iznosa od 500 do 700 KM po vozaču, prijevoznici neće moći obavljati svoj posao i bankrotirat će.

Iako iz Ministarstva tvrde da je sve zakonito i u izjavi za Faktor ističu da su se na konkurs 2011. mogle javiti sve zainteresirane strane, istina je mnogo složenija.

Donošenje nezakonitog Pravilnika

Priča počinje sa nekadašnjim državnim ministrom prometa i komunikacija Rudom Vidovićem koji je u tom periodu bio član HDZ-a 1990. On je krajem 2011. tokom tehničkog mandata donio Pravilnik o uvjetima i postupku izdavanja licenci i kvalifikacijskih kartica vozača za obavljanje međunarodnog cestovnog prijevoza. Time je suprotno zakonu, a što će kasnije potvrditi i druge državne institucije, svom ministarstvu dodijelio ovlasti da regulira oblasti poput kvalifikacijskih kartica vozača, objavljivanje javnog poziva za izbor tijela koja će provoditi stručno osposobljavanje upravitelja prijevoza i vozača u međunarodnom cestovnom prijevozu, izdavanje odobrenja za obavljanje poslova stručnog osposobljavanja upravitelja prijevoza i vozača, povjeravanje i dodjelu javnih ovlaštenja kao i donošenje cjenovnika stručnog osposobljavanja i ispita upravitelja prijevoza i vozača, raspodjelu prihoda, određivanje uplatnih računa i izvještavanje o finansijskoj realizaciji.

Pojednostavljeno, Ministarstvo je sebi dodijelilo mogućnost da suprotno zakonu, javna ovlaštenja iz oblasti obrazovanja koje nije u njegovoj nadležnosti, prenese na drugu organizaciju, odnosno Centar za obrazovanje u Širokom Brijegu, s kojim je sklopljen petogodišnji ugovor koji je nedavno istekao i o čijem se produženju odlučuje.

Drugo, svi prihodi ostvareni po ovom osnovu bi morali biti uplaćivani u budžet, a samu visinu naknade koju plaćaju vozači i prijevoznici bi posebnom odlukom moralo potvrditi Vijeće ministara BiH (VMBiH). Ne samo da VMBiH nikada nije bilo konsultirano o ovom pitanju, već je 95 posto uplata vozača i prijevoznika završavalo u budžetu škole u Širokom Brijegu, a pet posto je bilo namijenjeno za državni budžet. Prema nalazima državnih revizora, ni ovih pet posto nikada nije naplaćeno.

Hadžić tražio provjere

Tokom 2012. godine Damir Hadžić, član SDP-a, biva imenovan za državnog ministra prometa i komunikacija. Dvije godine nakon imenovanja, Hadžić dopisom Ministarstvu pravde BiH iz marta 2014. traži savjete u vezi sa zakonitošću Pravilnika.

Iz Ministarstva pravde BiH kojim je tada rukovodio ministar Bariša Čolak iz HDZ-a BiH odgovaraju da se "prenošenje javnih ovlaštenja vrši zakonom" koji treba donijeti Parlamentarna skupština BiH, a ne pravilnicima, odnosno podzakonskim aktima. Također, ističu i da sredstva za obavljanje poslova uprave, koji su zakonom preneseni na institucije sa javnim ovlaštenjima, odnosno Centar za obrazovanje u Širokom Brijegu, čine sredstva budžeta.

- Upravni nadzor nad radom institucija na koja su prenesena javna ovlaštenja vrši organ uprave iz upravne oblasti za koju je taj organ osnovan – ističe Čolak. Odnosno, ministarstva obrazovanja su ta koja bi sudeći prema stavu državnog ministarstva pravde u slučaju stručnog osposobljavanja vozača i prijevoznika mogla vršiti tu funkciju, a nikako Ministarstvo prometa i komunikacija BiH.

Bariša Čolak i Nikola Špirić praktično potvrdili nezakonitost Pravilnika

Nakon toga Hadžić se obraća i državnom Ministarstvu finansija i trezora BiH kojim je tada rukovodio Nikola Špirić iz SNSD-a. U odgovoru koji potpisuje Špirić ističe se da pitanje finansiranja i visina naknade u situacijama vršenja javnih ovlaštenja mora utvrditi posebnom odlukom Vijeća ministara BiH. Dalje, navodi se da Ministarstvo prometa i komunikacija BiH nije u Zakonu o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu eksplicitno utvrdilo način utvrđivanja visine naknade, način prikupljanja i raspodjele prihoda po tom osnovu. Ova nejasnoća je iskorištena da bi se na jednostavniji način Pravilnikom utvrdile cijene, ali i da bi se zaobišla rasprava u državnom Parlamentu. Stoga je Ministarstvo finansija BiH pozvalo Hadžića da zatraži od Vijeća ministara BiH saglasnost na Pravilnik, a da u međuvremenu ne mogu donijeti naredbu o uplatnom računu.

Uprkos tome, ni Hadžić, a ni ministri nakon njega uključujući Slavka Matanovića i Ismira Jusku, nisu se konkretnije pozabavili ovim pitanjem iako imaju jasne dokaze o nezakonitosti Pravilnika na osnovu kojeg je od prijevoznika i vozača do sada naplaćeno oko četiri miliona KM u budžet Centra za obrazovanje u Širokom Brijegu.

Kako Faktor saznaje, Tužilaštvu BiH je podnijeta i krivična prijava protiv odgovornih lica iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH i to nekadašnjeg ministra Rude Vidovića, sekretara Igora Pejića i pomoćnika ministra Zorana Andrića. Istraga o ovom slučaju je u toku.

Pobuna vozača i prijevoznika

Komentarišući ovu pojavu, direktor firme Centrotrans Eurolines i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH Safudin Čengić u izjavi za Faktor ističe da na "potpuno netransparentan način jedna institucija dobije ovlasti da radi tu vrstu edukacije za vozače i nema nikakav razlog za to".

Direktor firme Centrotrans Eurolines i član upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH Safudin Čengić

- U Hrvatskoj imate skoro 30 firmi koje su ovlaštene za davanje certifikata za vozno osoblje, kao i ljude koji upravljaju tim firmama. Druga stvar, vozač koji ima iskustvo u međunarodnom saobraćaju ne mora polagati nikakve kurseve niti osposobljavanja. U Srbiji nemate ništa od ovoga. Moj stav, a i stav prijevoznika, jeste taj da je potrebno da vozač ima certifikat te da poznaje određene propise iz oblasti javnog prijevoza. Ali to se ne dobija tamo (u Širokom Brijegu, op. a.) već u firmi. Konkretno u Centrotransu mi imamo kodeks vozača, poznavanje propisa od A do Ž, vozač dobija knjižicu gdje je propisano čak i kako ulazi u vozilo, pa koju dokumentaciju treba da ima, propise zemalja kroz koje putuje, te se vozači redovno obavještavaju o izmjenama propisa ukoliko do njih dođe – kazao je Čengić.

Ovo pitanje je krajem prošle godine na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH problematizirao i zastupnik Amir Fazlić iz SDA.

- Iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH su kazali da je sve uredu. Ipak, imajući u vidu žalbe prijevoznika to bi pitanje trebalo detaljnije istražiti – navodi Fazlić za Faktor.

Oštar protivnik Pravilnika koje je donijelo Ministarstvo prometa i komunikacija BiH je i Udruženje prijevoznika iz RS-a. Predsjednik ove organizacije Nikola Grbić u razgovoru za Faktor je kazao da ta "škola apsolutno nikome nije potrebna osim onom ko je to izmislio, a pored svega toga, to je punjenje privatnih džepova".

- Sama licenca kao licenca, mi nikad nismo bili protiv toga. Naprotiv, mi tražimo da se izdaju licence i da se na taj način razdvoje legalni od nelegalnih prijevoznika. Ne smeta što se to radi na državnom nivou, kao što nam neki spočitavaju i optužuju nas, mi hoćemo licencu sa grbom BiH, ali takvu da nema prostora za malverzacije i da bude pristupačna svima – kazao je on.

Ističe da se protive obnovi ugovora Ministarstva prometa i komunikacija BiH sa školom iz Širokog Brijega te da neće dozvoliti da se to desi.

- Jer mi sasvim dovoljno u BiH imamo državnih škola ili fakulteta gdje se može položiti takav ispit. Nelogično je i nema svrhe ustvari da na 10 mjesta u BiH možete postati doktor nauka, a vozač nigdje drugo nego u Širokom Brijegu – zaključuje on.
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#197 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by manuchao91 »

99 posto vozača u BiH su dolje polozili drzavni ispit

Rade godinama bez ikakvih prepreka .
Tako je to druže.

Dolje mozes polozit preko 300 zanimanja..Ja nisam mogao vjerovati kad sam otisao i vidio spisak.
Pitaj bilo kojeg vozaca gdje je polozio državni pa mi javi..

Bilo je i u Gračanici 800 KM Akcija

ali su to nesto ukinuli
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#198 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Idemedosumom »

Mene su izgleda zahebali, jer sam na svoju diplomu u Travniku morao 3 godine čekati. :oops:
User avatar
manuchao91
Posts: 1369
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#199 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by manuchao91 »

nazovete lijepo Centar za obrazovanje Široki Brijeg i raspitate se ..Sve se u roku par dana može srediti..Svaka škola--Nevjerovatno..

Položis medicinsku dole i lagano gas za njemačku hehe..

evo vam link sa spiskom svih zanimanja u Širokom Brijegu koje možete završiti ,stavrno zvuci nevjerovatno

http://www.centar-obrazovanja.com/zanimanja.aspx
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#200 Re: Vikend diplomeTRAVNIK ŠIROKI......(kupovina znanja-neznanja)

Post by Cherry-Cherry »

O jbm ti državu ovakvu :bih:
Locked