Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2351 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

Ma to je sve od smeća, nemate pojma :lol:

Treba "dozidati" korito Jale na kritičnim dionicama, nema druge ha ja, ne može se ovo drugi put desit normalnim ljudima, samo nenormalnim... Prvom prilikom kad dođu vreline i Jala se pretvori u potok, sletit kod Merkatora dole u korito i izmislit kako produbit korito...
Kiše ne padaju očito kao u zadnjih 40 godina, možda su se pojavili novi potoci, izvori vode, nove pritoke Jali i Solini, i kad navali velika kiša odjednom prevazilaze se kapaciteti, ko će ga znat...
Nije ni bitno šta je uzrok kad je prirodna nepogoda u pitanju, treba se pripremat za ovoliku vodu...
Ne može se ništa postić prozivanjem ljudi zbog smeća, već su deponije smeća kad se sabere duž svih potoka i rijeka i okoliša oko njih... Koliko se granja odvaljuje koje u velikim kišama povuku sa sobom iz prirode sve što ne treba i dođe do grada... Prirodnoj nepogodi se ne gleda u zube, pripremi fino teren i mirna Bosna :twisted: :twisted:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2352 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

tuzlak1212 wrote:Ma to je sve od smeća, nemate pojma :lol:

Treba "dozidati" korito Jale na kritičnim dionicama, nema druge ha ja, ne može se ovo drugi put desit normalnim ljudima, samo nenormalnim... Prvom prilikom kad dođu vreline i Jala se pretvori u potok, sletit kod Merkatora dole u korito i izmislit kako produbit korito...
Kiše ne padaju očito kao u zadnjih 40 godina, možda su se pojavili novi potoci, izvori vode, nove pritoke Jali i Solini, i kad navali velika kiša odjednom prevazilaze se kapaciteti, ko će ga znat...
Nije ni bitno šta je uzrok kad je prirodna nepogoda u pitanju, treba se pripremat za ovoliku vodu...
Ne može se ništa postić prozivanjem ljudi zbog smeća, već su deponije smeća kad se sabere duž svih potoka i rijeka i okoliša oko njih... Koliko se granja odvaljuje koje u velikim kišama povuku sa sobom iz prirode sve što ne treba i dođe do grada... Prirodnoj nepogodi se ne gleda u zube, pripremi fino teren i mirna Bosna :twisted: :twisted:
Dijete drago, jesi li ti vidio da suma raste u Jali? Bas dolje kod Livnice?
Prvo treba održavati ono sto vec imamo, pa tek onda razmisljati o prosirenju. Treba korito dici do neba da napaceni narod moze u Jalu baciti sve sto mu ne treba i da jadni radnici Komunalca ne moraju odrzavati korito?
Cistili su oni korito, ali samo u carsiji.

A sto se tice bacanja smeca u rijeku, nije Jala samo u Tz, raspitaj se malo po okolnim mjestima kako ljudi cuvaju rijeke. Sve sto im ne treba, frljaknu u vodu.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2353 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

plain vanilla wrote:
tuzlak1212 wrote:Ma to je sve od smeća, nemate pojma :lol:

Treba "dozidati" korito Jale na kritičnim dionicama, nema druge ha ja, ne može se ovo drugi put desit normalnim ljudima, samo nenormalnim... Prvom prilikom kad dođu vreline i Jala se pretvori u potok, sletit kod Merkatora dole u korito i izmislit kako produbit korito...
Kiše ne padaju očito kao u zadnjih 40 godina, možda su se pojavili novi potoci, izvori vode, nove pritoke Jali i Solini, i kad navali velika kiša odjednom prevazilaze se kapaciteti, ko će ga znat...
Nije ni bitno šta je uzrok kad je prirodna nepogoda u pitanju, treba se pripremat za ovoliku vodu...
Ne može se ništa postić prozivanjem ljudi zbog smeća, već su deponije smeća kad se sabere duž svih potoka i rijeka i okoliša oko njih... Koliko se granja odvaljuje koje u velikim kišama povuku sa sobom iz prirode sve što ne treba i dođe do grada... Prirodnoj nepogodi se ne gleda u zube, pripremi fino teren i mirna Bosna :twisted: :twisted:
Dijete drago, jesi li ti vidio da suma raste u Jali? Bas dolje kod Livnice?
Prvo treba održavati ono sto vec imamo, pa tek onda razmisljati o prosirenju. Treba korito dici do neba da napaceni narod moze u Jalu baciti sve sto mu ne treba i da jadni radnici Komunalca ne moraju odrzavati korito?
Cistili su oni korito, ali samo u carsiji.

A sto se tice bacanja smeca u rijeku, nije Jala samo u Tz, raspitaj se malo po okolnim mjestima kako ljudi cuvaju rijeke. Sve sto im ne treba, frljaknu u vodu.
Ja samo kažem da nije riješenje napadat nevaspitan svijet zbog smeća... Jer to smo mi, pomiri se i prilagodi se... Diži do neba il kukaj svake godine kad preplavi Jala...
Hebe se ruralcima kad nama poplavi njihovo smeće, moš mislit...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2354 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Pa i nije rjesenje napadat nevaspitan svijet, treba ih kaznjavati i od tih para uredjivati korito.
Nagradna igra, slikaj komsiju koji baca smeće u rijeku i zaradi cvaju. Onda drzava komsiju klepi dvije tisuce. I eto.

Ili nek tvoja firma bude srebrni sponzor prosirenja korita :oops:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2355 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Ommadawn »

plain vanilla wrote:Pa i nije rjesenje napadat nevaspitan svijet, treba ih kaznjavati i od tih para uredjivati korito.
Nagradna igra, slikaj komsiju koji baca smeće u rijeku i zaradi cvaju. Onda drzava komsiju klepi dvije tisuce. I eto.

Ili nek tvoja firma bude srebrni sponzor prosirenja korita :oops:
I onda tebi komšo bombu u dvorište. Ili odvrne šarafe na točkovima auta.

Kome ćeš reći da ne baca smeće u rijeku? Ako za 40 godina nije naučio da ne treba neće više nikad.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#2356 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Kiki_Musampa »

Ommadawn wrote:
plain vanilla wrote:Pa i nije rjesenje napadat nevaspitan svijet, treba ih kaznjavati i od tih para uredjivati korito.
Nagradna igra, slikaj komsiju koji baca smeće u rijeku i zaradi cvaju. Onda drzava komsiju klepi dvije tisuce. I eto.

Ili nek tvoja firma bude srebrni sponzor prosirenja korita :oops:
I onda tebi komšo bombu u dvorište. Ili odvrne šarafe na točkovima auta.

Kome ćeš reći da ne baca smeće u rijeku? Ako za 40 godina nije naučio da ne treba neće više nikad.
Kako svi nauče sve kada odu iz ove vukojebine. Odgleda film na torrwntu i 2000€ kazna. Više laptop ni ne pali. Baci kesu iz auta, 1000€....odjednom normalni ljudi. Sve moze, samo deri po džepu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#2357 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Dope_Man »

Upravo tako. Svi mogu nauciti kad se pocne udarati po dzepu. Samo je ljudima ovdje mrsko da se bilo sta mijenja. Samo neka je kako je, dobro je. :-)

Ovo treba na nivou drzave uvesti - slikaj nekog kako baca smece, razbija javnu imovinu, crta po fasadi itd.. i usput daj podatke koji mogu odrediti ko/gdje je osoba, i dobijes neku nagradicu od kazne koju taj plati. Za godinu dana bi naucili i da prijavljujemo sve oko nas (sto trenutno ne radimo), i da ne radimo sto ne treba.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2358 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Ommadawn »

Hmm...
To je dakle riješenje problema ali niko nema volje da ga se prihvati i sprovede?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2359 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Nasi ljudi odu vani i ponasaju se bolje od domacina, svi znaju nabrojati kazne za sve i svasta. Cim dodju u Bosnu, razbahate se.
Moj rodjak iz Njemacke lijepo vozi do Bosne, a cim udje u Bosnu on na gas. Zna da za cvaju na kafu moze sve zavrsiti. Znaci nije da ne mozemo nauciti nego necemo dok nas ne kazne.
Tako i ova nasa stoka, da nekud ode ne bi bacala smece okolo. Mozda bi jednom, do prve kazne.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2360 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Ommadawn »

plain vanilla wrote:Nasi ljudi odu vani i ponasaju se bolje od domacina, svi znaju nabrojati kazne za sve i svasta. Cim dodju u Bosnu, razbahate se.
Moj rodjak iz Njemacke lijepo vozi do Bosne, a cim udje u Bosnu on na gas. Zna da za cvaju na kafu moze sve zavrsiti. Znaci nije da ne mozemo nauciti nego necemo dok nas ne kazne.
Tako i ova nasa stoka, da nekud ode ne bi bacala smece okolo. Mozda bi jednom, do prve kazne.
Pa ako su kazne riješenje, što ne tvrdim da nisu, neka ih uvedu. Ali za kaznu moraš imati dokaz. I kako ćeš ti dokazati da je komšija Meho bacio smeće u potok? Slikati ga?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2361 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Ommadawn wrote:
plain vanilla wrote:Nasi ljudi odu vani i ponasaju se bolje od domacina, svi znaju nabrojati kazne za sve i svasta. Cim dodju u Bosnu, razbahate se.
Moj rodjak iz Njemacke lijepo vozi do Bosne, a cim udje u Bosnu on na gas. Zna da za cvaju na kafu moze sve zavrsiti. Znaci nije da ne mozemo nauciti nego necemo dok nas ne kazne.
Tako i ova nasa stoka, da nekud ode ne bi bacala smece okolo. Mozda bi jednom, do prve kazne.
Pa ako su kazne riješenje, što ne tvrdim da nisu, neka ih uvedu. Ali za kaznu moraš imati dokaz. I kako ćeš ti dokazati da je komšija Meho bacio smeće u potok? Slikati ga?
Kada su poceli otkupljivati plastične boce, ljudi su poceli hodati okolo i skupljati. Daj nagradu, i ljude ce hodati i slikati.
Da kazne jednog u selu, niko više ne bi bacao.
Najlakse je reci da se nesto ne moze i pustiti da tako prolazi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2362 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Maraschino »

Ommadawn wrote:
plain vanilla wrote:Nasi ljudi odu vani i ponasaju se bolje od domacina, svi znaju nabrojati kazne za sve i svasta. Cim dodju u Bosnu, razbahate se.
Moj rodjak iz Njemacke lijepo vozi do Bosne, a cim udje u Bosnu on na gas. Zna da za cvaju na kafu moze sve zavrsiti. Znaci nije da ne mozemo nauciti nego necemo dok nas ne kazne.
Tako i ova nasa stoka, da nekud ode ne bi bacala smece okolo. Mozda bi jednom, do prve kazne.
Pa ako su kazne riješenje, što ne tvrdim da nisu, neka ih uvedu. Ali za kaznu moraš imati dokaz. I kako ćeš ti dokazati da je komšija Meho bacio smeće u potok? Slikati ga?
Ni na zapadu ne mogu svu stoku stici kazniti jer nema tragova ali nije im tesko navuci rukavice i svaku vrecu razroviti dok ne nadju neki trag o pociniocu prekrsaja.

Skoro su tako cini mi se u N.Sadu na nekom izletistu nasli tragove ko je bacao i sve odnijeli na kucnu adresu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2363 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by MarlboroGold »

Ako već neće biti kazni onda u selo i bacati te osobe u jalu... ali kad nabuja :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2364 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Ne znam jeste li skoro bili na Ilincici. Kod mezarja bili postavili kao znak «mjesto za selfie», ono kao slikas se, a iza tebe panorama grada, a ispod znaka kamion smeca. Volonteri svako malo ociste, kontejner je deset metara odatle, ali dzaba. Dodju gospoda autima, gore piju a smece fino tu ostave. Ni domoroci nisu bolji, jedne godine uoci bajrama istresli kom uz samo mezarje. Smrdilo na kilometar.
Elem, sklonili su znak :oops:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21492
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2365 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by MarlboroGold »

Ma dovoljno ti je subotom ili nedjeljom rano ujutru proći kraj slobode da ti to bude jasno... zar je toliko teško svo smeće spakovati u kesu ili kese i ostaviti kraj kante ako se već ne može u nju jer je puna?

Ja sam prošli mjesec kritikovao čovjeka iz mog ulaza. Izađe pred zgradu da hrani neke lutalice (zgrada preko puta A bloka s druge strane jale), istrese hranu i ostavi kese, vreće, foliju i ostalo u čemu je bila ta hrana... i onda to lutalice razbacaju pa se stvorila deponija najviše njegovom krivicom. Njegov odgovor je bio jebem ti mater, šta ti meni govoriš itd... kad ga nisam zadavio. Ipak je urodilo plodom pa sad lijepo ode do kontejnera i tamo baci te kese i ostalo. Neko bi nastavio i zbog takvih treba udarati po džepu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2366 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Ljudima fali kucni odgoj. Kad sam bila dijete, mama je od mene uzimala svaki papiric i stavljala u svoju tasnu, usput smarajjuci kako se snece ne smije bacati okolo, u dzep pa nosi ili kuci ili do prve kante. Danas su moji dzepovi puni papirica, racuna, da ne kazem smeca :mrgreen:
E sad, ne mozemo mi ici po kućama i prevaspitavati ljude, ali kazne ih najbolje mogu nauciti pameti.

Zato mene iznervira prijedlog da sirimo korito Jale jer se eto stoka ne moze nauciti pameti. Moze, moze, ne treba se stoki prilagodjavati jer ce nam onda korito biti ko soliter.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2367 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

Đe će komšija komšiju prijavit a obojica bacaju...
A ja mislim da se u našem sudstvu ne prihvataju za dokaz foto+audio+video materijali ako uhvaćeni nije znao da je sniman (izuzev saobraćaja ) (zato banke npr stave prije razgovora "ovaj razgovor moze biti sniman" da mogu tuzit ako im odgovara a izbrisat snimak ako ne odgovara).
Eto ti belaja, a ne treba ni pričati o mjenjanju sudskih zakona, što bi oni sami sebe poskidali zbog smeća u koritu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2368 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

tuzlak1212 wrote:Đe će komšija komšiju prijavit a obojica bacaju...
A ja mislim da se u našem sudstvu ne prihvataju za dokaz foto+audio+video materijali ako uhvaćeni nije znao da je sniman (izuzev saobraćaja ) (zato banke npr stave prije razgovora "ovaj razgovor moze biti sniman" da mogu tuzit ako im odgovara a izbrisat snimak ako ne odgovara).
Eto ti belaja, a ne treba ni pričati o mjenjanju sudskih zakona, što bi oni sami sebe poskidali zbog smeća u koritu.
Znaci zakon se ne moze promijeniti, ljudi se ne mogu promijeniti, ali korito Jale moze.
Sve se moze kad se hoce, ali su problem ljudi koji samo slijezu ramenima. Nek ne puca i dobro je.
Naravno da se moze natjerati ljude da ne bacaju smece, ne preko noci, ali dugoročno moze. Moze li se natjerati Komunalac da odrzava korito? Naravno da moze.

Prošetaj malo Tuzlom pa ces vidjeti na sta lice ulice, od makadama do nemanja ulicne rasvjete. Nije Tuzla od Brcanske do Irca. Pitaj ljude kod bolnice Kreka koliko puta godisnje imaju poplavu? Imaju se gdje i pametnije trositi pare.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2369 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

Pa dok ti uspiješ promjeniti 5 ljudi Kreka će biti poplavljena još 10 puta a ljude u Kreci ne zanima baš odgoj sugrađana nego brzo riješenje... A nije Kreka jedina, nit je smeće jedini problem...
Postoji studija kod nas od univerziteta vezano za uzroke i štete poplava u Tuzli, svi uzroci poplava su zbog prekomjerne i nenormalne količine vode koja padne u kratkom vremenskom periodu i to u trenutku kada je tlo zasićeno vlagom i zemlja premalo ili nimalno vode upija, bruto padavine postaju efektivne padavine tj. sva voda koja padne postaje oticajna voda, i silna voda nosi sa sobom šta joj se nađe na putu u slijev korita rijeka i potoka...
Između ostalog tu se nađe smeća...
Ali smeće je relativan pojam i neizbježan faktor, smeća ima svugdje u svijetu (prestanite s tom pričom o Njemačkoj pls, nismo u predškolskom uzrastu), treba u drugom planu vodit brigu o smeću al primarno pripremat korita za velike kiše pa makar bile jednom u 2 godine i za to se treba pripremiti.
Šta danas sutra u nevremenu nekome auto sleti u korito i treba potopit grad kišom zbog auta?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2370 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Pa Kreka nema veze sa smecem :? Kako rekoh prije Moluska rijeka potopi Kreku.
Jala se u gradu nije izlila od 1975.godine, a da je bilo cisto korito, ne bi ni sad izlila.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2371 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Ommadawn »

Pa osim smeca ima tu jos faktora. Nove se zgrade napravile a stara infrastruktura odvoda.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2372 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

Pa dok ja govorim treba korita modifikovat ti spominješ smeće, problem je veći od tog... Treba se prilagodit uslovima, smeće je samo usputna pojava, ima ga svugdje, kod nas ga čak malo ima u Tuzli i u Jali...
Nije realno porediti nas sa Njemačkom i pljuvat po ljudima, nije realno kositi i čistit korito kao da je brijanje brade u pitanju :D
Dok čitav svijet već 10 godina priča o klimatskim promjenama i svjedočimo otapanju glečera, porastu nivoa mora a samim tim i količinama, padavina mi da se nađemo praviti pametni i okretat leđa realnom problemu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#2373 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by plain vanilla »

Slusaj Tuzlak, posljednji put ti odgovaram jer se ti malo zaebavas.
Ne podrazumijeva ciscenje korita samo vadjenje smeca nego sveg raslinja u koritu. Tamo gdje je jucer problem nastao, bila je cijela suma. Znaci stabla rastu u Jali, plus ona travurina,grmlje,...sve to smanjuje protok vode.
Drugo, rekla sam da pare koje bi bacili na proširenje korita, a ne održavamo ni postojece, treba preusmjeriti npr u Kreku.
I ziv bio meni vise ne odgovaraj. Idi u civilnu zaštitu i predlozi im svoja rjesenja. Vjerujem da jedva cekaju.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2374 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tuzlak1212 »

Ma što si nervozna, nije ovo vrijedno da se obicni svijet svađa :D
Samo razmjenjujemo stavove od kojih se ni jedan neće desiti, a pogotovo ne od strane CZ-e :lol: jer ovo je Bosna, možeš pisat i slat kome hoćeš i šta hoćeš :D

Meni je klizište aktivno tačno ispod kuće već godinama, misliš da koga to zanima?
Post Reply