Vijeće ministara BiH usvojilo odluku o kvalitetu goriva

Post Reply
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#1 Vijeće ministara BiH usvojilo odluku o kvalitetu goriva

Post by borisdj »

Vijeće ministara BiH usvojilo je Odluku o izmjenama Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, kojom je utvrđeno da će se Vijeće ministara BiH svakih šest mjeseci redovno informirati o realizaciji rokova utvrđenih ovom odlukom. Novim članom precizirano je da, ukoliko se rokovi ne realiziraju po dinamičkom planu iz Odluke, ova odluka prestaje važiti. Za provođenje ove odluke Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa donijet će odgovarajući provedbeni propis u roku od 90 dana od dana donošenja ove odluke.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je i tri zaključka, prema kojima će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke Vijeće ministara BiH analizirati i unaprijediti Odluku u smislu ispunjavanja uvjeta vezanih za stav Vlade Federacije BiH, posebno po pitanju kontrole kvaliteta tečnih naftnih goriva iz uvoza i onog koji bude proizveden u Rafineriji Bosanski Brod/Brod. Zaključeno je i da Vijeće ministara BiH donošenjem ove odluke ni na koji način ne prejudicira praktično rješenje pitanja suvlasničkih odnosa u Rafineriji nafte Bosanski Brod/Brod i Jadranskom naftovodu (JANAF).
Vijeće ministara BiH zahtijeva od Vlade Republike Srpske da poduzme sve aktivnosti u cilju omogućavanja vraćanja radnika u naftnu industriju, koja je predmet ugovora, ili da im se osigura adekvatno obeštećenje. Riječ je o radnicima koji su ostali bez posla u periodu od 1992. godine.
Prema Odluci rok za stavljanje u promet bezolovnog motornog benzina, motornog benzina s olovom i ulja za loženje «srednje» Rafinerije nafte iz Bosanskog Broda/Broda sa sadašnjim karakteristikama produžava se do 30.06.2010 godine. Prelazni period za gorivo za dizel motore i ulje za loženje «ekstra lako» produžen je do 30.06.2008. godine. Prema Odluci, gorivo će na prodajnim mjestima bit označeno riječima: «Nije po evropskom standardu».U prelaznom periodu kvalitet naftnih derivata uskladit će se sa standardima Evropske unije.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je Odluku o imenovanju zamjenika ministra finansija i trezora BiH Fuada Kasumovića za nacionalnog koordinatora za HiPERB Bosne i Hercegovine (Hellenic Plan for the Economic Reconstruction of the Balkans). Riječ je o Projektu obnove i rekonstrukcije Zgrade prijateljstva između Grčke i BiH (Objekat 3). Kraj

Samo da kazem fala kurcu!!!
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#2

Post by Zavatoni »

Smatram da se svo ovo ''zakuhavanje'' oko prodaje rafinerije pokazalo dosta pozitivnim, iz sljedećih razloga:

1. Isplivao lopovluk oko JANAF-a na vidjelo
2. Mile se obavezao na rjesavanje problema radnika Bosnjaka i Hrvata iz Bosanskog Broda i Modrice, koji su ostali bez posla zbog progona
3. Drzava ostvarila uvid u desavanja oko prodaje rafinerije (redovni izvjestaji o stanju realizacije investicije, itd.)
4. Dodik je pristao na kompromis i svoj stav da je prodaja iskljucivo pitanje RS sam pogazio (al' on je pragmatik, sta cete :) ).
5. Valjda ce brzo i razvoj i zaposlavanje krenuti sa tom investicijom.

Dvije stvari koje su nakon ovog svega vise nego jasne (a i pozitivne) su:
- Dodik ce promjeniti svaki svoj stav, a sve ako je u njegovom poslovnom interesu.
- Rusi su na putu da ostvare ekonomsku dominaciju na trzistu energentima u BiH (ali to je problem cijele Evrope, ane samo BiH i Balkana). Ipak, kao ljudi kojima ce u interesu biti zarada, mislim da ce sve nacije imati jednaka prava pri zaposlavanju i kvalitet pojedinca ce biti presudan.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by _BosanaC »

Osim sto je kolicina sumpora i drugih stetnih materija samo nesto preko 2000 puta veca... I osim toga sto se i proizvodjaci i uvoznici auta bune zbog tog poteza... Jako pozitivan potez :oops: Za Dodika i za Ruse.
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#4

Post by photo »

a ko ce mi platiti popravljanje motora zbog nekvlaitetnog goriva? od danas, sipam samo na onim pumpama na kojima nece stajati oznaka "ne zadovoljava standarde EU". citava ova prodaja je meni sumnjiva. ne sumnjam da bi ova odluka ikada bila donijeta (rusi kada nesto zapikaju to ce se desiti ili ima mrtvih), ali mislim da se dodik malo usrao (zbog istog razloga) kada se odluka nije donijela odmah. s druge strane, ako sada hrvati i bosnjaci ne iskoriste priliku i ne pocnu igrati dodikovu igru (tipa, necu nista da radim dok mi ne das sto trazim) onda je sve uzalud.

i na kraju, ne ocekujem da se rs pobrinuti za prosle radnike koji sada ne rade. sve mi je to jos uvijek sumnjivo. cudim me da nisu dali 15 aneksa ugovora na citanje. vjerujem da se u njima krije pravi razlog prodaje i kupovine.

sve mi to jos smrdi
Tvrtko_I
Posts: 123
Joined: 27/02/2007 11:44
Location: "RS" je genocidna tvorevina koju treba ukinuti.

#5

Post by Tvrtko_I »

Sve sam fino procitao i ja jos uvijek ne vidim tu pozitivu da nam pola drzave kupe Rusija i Srbija.
I jos veci crnjak dobili su sve do dzaba. C c c c c
Koliko li su kostali glasovi interesuje me samo.
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#6

Post by tataratira »

koliko vas vozi auto kojem bi ovo gorivo napravilo štetu?

kvalitetno gorivo o kome pričate odgovara samo novim autima
a šteti starim modelima, nedostatak sumpora dovodi do ribanja Bosch pumpe tako da je u tom slucaju sumpor neophodan za pravilan rad pumpe
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#7

Post by Zavatoni »

Tvrtko_I wrote:Sve sam fino procitao i ja jos uvijek ne vidim tu pozitivu da nam pola drzave kupe Rusija i Srbija.
I jos veci crnjak dobili su sve do dzaba. C c c c c
Koliko li su kostali glasovi interesuje me samo.
Problem Rusa i njihovog ulaska na Balkan je puno veci od tamo neke rafinerijice u Brodu (koliko god to nama izgledalo veliko). Evropa ce narednih decenija imati velike probleme sa Rusima, jer pored toga sto imaju milijarde i naftu, oni imaju i pameti i univerzitetsko obrazovanje.

Mi (mislim na federaciju) u ovoj igri globalizacije koja zapocinje u BiH, treba da se opredjelimo za kapital iz evropske unije, tj. da budem precizniji iz Austrije. Koliko god me neko bude osudjivao zbog ovog stava, ja iskreno mislim da bi to bilo najbolje za ovu zemlju. Razlozi: brojni (ali da ih sacuvam kad me pocnete napadati zbog ove izjave :) )
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#8

Post by Zavatoni »

photo wrote:a ko ce mi platiti popravljanje motora zbog nekvlaitetnog goriva? od danas, sipam samo na onim pumpama na kojima nece stajati oznaka "ne zadovoljava standarde EU". citava ova prodaja je meni sumnjiva. ne sumnjam da bi ova odluka ikada bila donijeta (rusi kada nesto zapikaju to ce se desiti ili ima mrtvih), ali mislim da se dodik malo usrao (zbog istog razloga) kada se odluka nije donijela odmah. s druge strane, ako sada hrvati i bosnjaci ne iskoriste priliku i ne pocnu igrati dodikovu igru (tipa, necu nista da radim dok mi ne das sto trazim) onda je sve uzalud.

i na kraju, ne ocekujem da se rs pobrinuti za prosle radnike koji sada ne rade. sve mi je to jos uvijek sumnjivo. cudim me da nisu dali 15 aneksa ugovora na citanje. vjerujem da se u njima krije pravi razlog prodaje i kupovine.

sve mi to jos smrdi
Ja sam se i do sada trudio da sipam takvo gorivo - svi ste vi culi price gdje sipa američka ambasada, a za cije gorivo mercedes daje garanciju na svoj motor.

Do sada je pitanje kvaliteta goriva bilo totalno nezvanicno, a sada ces imati fino naljepnicu pa ces znati koje nije po EU standardima.

Za gorivo iz Broda ce svakako glavno trziste biti RS i Srbija.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#9

Post by Celicna_saka »

Zavatoni wrote:
photo wrote:a ko ce mi platiti popravljanje motora zbog nekvlaitetnog goriva? od danas, sipam samo na onim pumpama na kojima nece stajati oznaka "ne zadovoljava standarde EU". citava ova prodaja je meni sumnjiva. ne sumnjam da bi ova odluka ikada bila donijeta (rusi kada nesto zapikaju to ce se desiti ili ima mrtvih), ali mislim da se dodik malo usrao (zbog istog razloga) kada se odluka nije donijela odmah. s druge strane, ako sada hrvati i bosnjaci ne iskoriste priliku i ne pocnu igrati dodikovu igru (tipa, necu nista da radim dok mi ne das sto trazim) onda je sve uzalud.

i na kraju, ne ocekujem da se rs pobrinuti za prosle radnike koji sada ne rade. sve mi je to jos uvijek sumnjivo. cudim me da nisu dali 15 aneksa ugovora na citanje. vjerujem da se u njima krije pravi razlog prodaje i kupovine.

sve mi to jos smrdi
Ja sam se i do sada trudio da sipam takvo gorivo - svi ste vi culi price gdje sipa američka ambasada, a za cije gorivo mercedes daje garanciju na svoj motor.

Do sada je pitanje kvaliteta goriva bilo totalno nezvanicno, a sada ces imati fino naljepnicu pa ces znati koje nije po EU standardima.

Za gorivo iz Broda ce svakako glavno trziste biti RS i Srbija.
Sto je u konacnici neprofitabilno za samu rafineriju, na srbijansko trziste mogu zaboraviti, vec su prezasiceni sa svojim rafinerijama, a rs trziste je malo za instalirane kapacitete.
ineleZub
Posts: 32
Joined: 03/02/2007 12:44

#10

Post by ineleZub »

Ovo je odlicna vjest za nas iz RSa.Po nekim predvidjanjima pokretanje rafinerije bi trebalo donijeti u budzet 200 miliona,sto ce znacajno ojacati nasu poziciju.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#11

Post by Zavatoni »

Celicna_saka wrote:
Zavatoni wrote:
photo wrote:a ko ce mi platiti popravljanje motora zbog nekvlaitetnog goriva? od danas, sipam samo na onim pumpama na kojima nece stajati oznaka "ne zadovoljava standarde EU". citava ova prodaja je meni sumnjiva. ne sumnjam da bi ova odluka ikada bila donijeta (rusi kada nesto zapikaju to ce se desiti ili ima mrtvih), ali mislim da se dodik malo usrao (zbog istog razloga) kada se odluka nije donijela odmah. s druge strane, ako sada hrvati i bosnjaci ne iskoriste priliku i ne pocnu igrati dodikovu igru (tipa, necu nista da radim dok mi ne das sto trazim) onda je sve uzalud.

i na kraju, ne ocekujem da se rs pobrinuti za prosle radnike koji sada ne rade. sve mi je to jos uvijek sumnjivo. cudim me da nisu dali 15 aneksa ugovora na citanje. vjerujem da se u njima krije pravi razlog prodaje i kupovine.

sve mi to jos smrdi
Ja sam se i do sada trudio da sipam takvo gorivo - svi ste vi culi price gdje sipa američka ambasada, a za cije gorivo mercedes daje garanciju na svoj motor.

Do sada je pitanje kvaliteta goriva bilo totalno nezvanicno, a sada ces imati fino naljepnicu pa ces znati koje nije po EU standardima.

Za gorivo iz Broda ce svakako glavno trziste biti RS i Srbija.
Sto je u konacnici neprofitabilno za samu rafineriju, na srbijansko trziste mogu zaboraviti, vec su prezasiceni sa svojim rafinerijama, a rs trziste je malo za instalirane kapacitete.
Ma napravice Rusi da to bude profitabilno, mislim na ove tri prelazne godine. Poslije bi trebalo da bude sve OK (ako izvrse sto su se obavezali).

Cuo sam juce pricu oko ovog ruskog naftovoda za Trst (koristiće infrastrukturu JANAF-a): mora biti dvosmjeran, sto znaci EU gorivo ka Trstu, gorivo koje nije po EU standardima - pravac istok.
borisdj
Posts: 76
Joined: 09/03/2007 12:41
Location: Banjaluka

#12

Post by borisdj »

Samo da dodam da ova prodaja nema negativne strane.
A sto se tice sumpora EU standardc je 0,005 a mi smo do sad kupovali iz Hrvatske koje imalo 0,035 sto je wedam puta vise od dozvoljenog.
Takodje ovo je samo privremeno dok se ne modernizuje rafinerija.
Krajnji rok do 2010.
Rafinerija u Brodu je najmladja u Ex Yu pa i najsavremenija i kad se modernizuje imace najbolje gorivo.
A da je nismo prodali nista od ovog se ne bi ostvarilo samo bi potpuno propala.
Ne treba ni govoriti koliko je ovo ekonomski dobro i za drzavu i za narod u svakom pogledu.

E ovako se razvija ekonomija a ne nekom supljom pricom i neostvarenim zeljama nekih politicara koji se jos usudjuju kriti iza te iste ekonomije.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by _BosanaC »

borisdj wrote:Samo da dodam da ova prodaja nema negativne strane.
A sto se tice sumpora EU standardc je 0,005 a mi smo do sad kupovali iz Hrvatske koje imalo 0,035 sto je wedam puta vise od dozvoljenog.
Takodje ovo je samo privremeno dok se ne modernizuje rafinerija.
Krajnji rok do 2010.
Rafinerija u Brodu je najmladja u Ex Yu pa i najsavremenija i kad se modernizuje imace najbolje gorivo.
A da je nismo prodali nista od ovog se ne bi ostvarilo samo bi potpuno propala.
Ne treba ni govoriti koliko je ovo ekonomski dobro i za drzavu i za narod u svakom pogledu.

E ovako se razvija ekonomija a ne nekom supljom pricom i neostvarenim zeljama nekih politicara koji se jos usudjuju kriti iza te iste ekonomije.
I jesul' to svi argumenti il' ima jos? A neko spomenu da sada nece biti sedam, nego par hiljada puta vise, barem sinoc na dnevniku...

A ekonomija se razvijala kada su se pravile ta i takve rafinerije a ne sada kada se prodaje za bijedne pare nesto sto nisi sam napravio :oops:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#14

Post by Ahmmed »

borisdj wrote:Samo da dodam da ova prodaja nema negativne strane.
A sto se tice sumpora EU standardc je 0,005 a mi smo do sad kupovali iz Hrvatske koje imalo 0,035 sto je wedam puta vise od dozvoljenog.
Takodje ovo je samo privremeno dok se ne modernizuje rafinerija.
Krajnji rok do 2010.
Rafinerija u Brodu je najmladja u Ex Yu pa i najsavremenija i kad se modernizuje imace najbolje gorivo.
A da je nismo prodali nista od ovog se ne bi ostvarilo samo bi potpuno propala.
Ne treba ni govoriti koliko je ovo ekonomski dobro i za drzavu i za narod u svakom pogledu.

E ovako se razvija ekonomija a ne nekom supljom pricom i neostvarenim zeljama nekih politicara koji se jos usudjuju kriti iza te iste ekonomije.
Nekaa, neka se razvija ekonomija :) A baš me zanima kakv će tvoj stav o svemu ovome biti kad za dvije-tri nedjelje,u državnom Parlamentu prođe Zakon o državljanstvu :D Usluga za uslugu :-)
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#15

Post by Goran_35 »

borisdj wrote:Samo da dodam da ova prodaja nema negativne strane.
A sto se tice sumpora EU standardc je 0,005 a mi smo do sad kupovali iz Hrvatske koje imalo 0,035 sto je wedam puta vise od dozvoljenog.
Takodje ovo je samo privremeno dok se ne modernizuje rafinerija.
Krajnji rok do 2010.
Rafinerija u Brodu je najmladja u Ex Yu pa i najsavremenija i kad se modernizuje imace najbolje gorivo.
A da je nismo prodali nista od ovog se ne bi ostvarilo samo bi potpuno propala.
Ne treba ni govoriti koliko je ovo ekonomski dobro i za drzavu i za narod u svakom pogledu.

E ovako se razvija ekonomija a ne nekom supljom pricom i neostvarenim zeljama nekih politicara koji se jos usudjuju kriti iza te iste ekonomije.
:lol:

O kakvoj modernizaciji ti pricas? Ovdje se radi o brzoj zaradi i prodavanju "smeca" za skupe pare...Pa ovo je skandalozno,da zbog Dodika i prodaje(a kome drugom nego braci rusima :oops: )mora cijela drzava da trpi i udise otrove.Nadam se da se na novom sastanku u Kopenhagenu biti potpisano ono sto nije u Japanu (Kyoto ugovor) i da ce vas kazniti toliko da ce se zatvoriti rafinerija,kao i sve ove smrdljive termoelektrane...
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#16

Post by tataratira »

"U dizelu D2 je umjesto propisanog udjela sumpora od 350 miligrama po kilogramu u nekim slučajevima otkriveno i 1.300 do 1.400 miligrama, dok je u eurodizelu zaticano i 1.946 miligrama sumpora."

to je od prije neki dan u RSu, kvalitet goriva neće biti ništa lošiji jer je to nemoguće...ista je situacija i kod nas samo sto mi ne gledamo sebe i privatizaciju EPa....
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#17

Post by Goran_35 »

Radi se o velikim biznisima i ogromnoj zaradi love,na racun ekologije,ozonskog omotaca,unistavanja novijih motora i na racun bosanskih pluca i bosanske djece...

Na trzistu sirove nafte,jeftinija je ona sirova nafta koja sadrzi vise sumpora.To je kvalitet goriva bas kao i kod uglja.Recimo za termoelektranu Ugljevik,poslan je sasvim drugi ugalj na analizu,dakle ugalj koji ne sadrzi toliko sumpora.Tako je dobiveno zeleno svjetlo za izgradnju termoelektrane Ugljevik,a ugalj koji se i dan danas sagorjeva u Ugljeviku je prepun sumpora i cak po bivsim normama koje nisu bile tako stroge ta termoelektrana nebi smjela da radi.
Kao kod uglja,kao sto vec rekoh,tako je i kod sirove nafte.Kupuje se najeftinija nafta na trzistu sa ogromnim procentom sumprora. Dakle zarada mora biti sto veca.Sto jeftinija sirova nafta,sto jeftiniji proces proizvodnje i sto je god moguce jeftinija radna snaga.U zemlji gdje se ne vodi racuna o ekologiji,zdravlju gradjana i citave planete,stvoreni su uslovi za enormno bogacenje....

Kazu treba se baviti turizmom... :lol:
I onda dodje recimo svabo,prvo sto ce mu se desiti jeste udisanje izduvnih gasova :D ,a onda naspe onog "djeriza" u auto i zacepi mu se katalizator :oops: :D ...Ali haj' to,sto Ruse i Dodika nije briga za motorima,sto ih nije briga za ozonsku rupu i ekolosku katastrofu koja je pred buducim generacijama?Kako im nije zao sopstvene djece,koja kada setaju trotoarom udisu sve to?
Ali yeboi djecu i zdravlje,daj para da se nagrabi.I kuces bolje,hem prodao braci rusima-znaci patriota :oops: ,hem ce rusi uz jeftinu proizvodnju a kupovinom najeftinije i najnekvalitetnije sirove nafte za par godinica ostvariti nevidjeni profit....A bezbeli ce i Dodik imati od toga kakvog interesa :D

A vas ko jebe,i vasu djecu i prirodu i ekologiju i motore i aute...Doduse,neki su navikli na Fergusone :oops: pa glede ispravnosti motora i kvarova na njima :oops: nemaju ama bas nikakvog straha
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

borisdj wrote:Samo da dodam da ova prodaja nema negativne strane.
A sto se tice sumpora EU standardc je 0,005 a mi smo do sad kupovali iz Hrvatske koje imalo 0,035 sto je wedam puta vise od dozvoljenog.
Takodje ovo je samo privremeno dok se ne modernizuje rafinerija.
Krajnji rok do 2010.
Rafinerija u Brodu je najmladja u Ex Yu pa i najsavremenija i kad se modernizuje imace najbolje gorivo.
A da je nismo prodali nista od ovog se ne bi ostvarilo samo bi potpuno propala.
Ne treba ni govoriti koliko je ovo ekonomski dobro i za drzavu i za narod u svakom pogledu.

E ovako se razvija ekonomija a ne nekom supljom pricom i neostvarenim zeljama nekih politicara koji se jos usudjuju kriti iza te iste ekonomije.
Zasto prvo nisu investirali da dovedu tehnologiju na neki prihvatljiv standard? Jednostavno, Rusi vam prodaju maglu, Dodik se popravio za par miliona.Narod u R.S-u i F.BiH ce do 2010. djecu voditi na ljecenje u inostranstvo zbog povecanja koncentracije sumpora u zraku. Mozda 2010. skontamo da Rusima produzimo ugovor o nekvaltetu goriva do 2100. godine jer je to ekonomski dobro za sve nas. Do tada ti i dalje sanjari ekonomski dobar potez. :zzzz:
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#19

Post by Goran_35 »

pored nedostatka tehnologije za daljnje prociscavanje benzina i odstranjivanjerecimo sumpora i ostalih stetnih materija-"modernizovanje" :D a koje usput budi receno i nije neka velika investicija :oops:,ogroman profit ce se ostvarivati preradom najjeftinije sirove nafte,najlosijeg kvaliteta.Za obicnog covjeka,koji je na zalost fukara,bitno je da je gorivo sto jeftinije.Ne razmislja fukara o plucima i ekologiji...Ali da li je to gorivo ustinu jeftinije?Jeste mozda kada ga mjeris na litar pa uporedis cijenu sa drugim litrom kvalitetnog benzina.Ali kvalitetnije gorivo bolje sagorjeva,manje je gubitaka u produktima sagorjevanja (izduvni gasovi,kondenz...),pa samim time i automobil manje trosi.Znaci ,takvo gorivo nije nikako jeftinije,jer se vise potrosi,a o ekologiji da i ne pricam,te opasnosti za kvarove na vecini novijih motora.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#20

Post by ins »

Sve ove godine, od 1996-2007 80-85% goriva dolazi iz Siska, Rijeke i Panceva, i ono je katastrofalno svojim kvalitetom, i doslovno se ne moze prodavati nigdje izuzev Hr, SCG i BiH.
Prema tome, pricati da ce Rafinerija BB pogorsati ekolosku situaciju je blago rece besmisleno!
:x
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#21

Post by Goran_35 »

ins wrote:Sve ove godine, od 1996-2007 80-85% goriva dolazi iz Siska, Rijeke i Panceva, i ono je katastrofalno svojim kvalitetom, i doslovno se ne moze prodavati nigdje izuzev Hr, SCG i BiH.
Prema tome, pricati da ce Rafinerija BB pogorsati ekolosku situaciju je blago rece besmisleno!
:x
Pa ne moramo pricati :oops: dovoljno je izmjeriti :oops: a razlika nije bas mala :oops:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#22

Post by amrica »

tocim gorivo godinama na OMW na Barama, bezolovni, nikad nije bilo problema, sad cu uzeti novi auto pa se bojim sta ce biti... Pitala na pumpi, kazu oni svaki mjesec kontrolisu kvalitet goriva i nikad nece uzeti to iz Broda...
Vjerujete?
napalhame
Posts: 132
Joined: 05/03/2006 14:08
Location: Sarajevo

#23

Post by napalhame »

i ja samo tocim na OMV , ponekad ina i to je to a ovo za ekonomiju i da ce ekonomija u BIH se popraviti sa ovih " 200" miliona hahahahahah hoce majstori i razni servisi uzeti 200 miliona i nasi dragi politicari :x
Post Reply