vijak i vijci

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#1 vijak i vijci

Post by her meho »

ovako
imam mlin za kafu gaggia pro.
mjenjo nozeve I
nisam mogao sve sarafe,vijke odvrnut pa sam dva slomio I
nigdje nema ni kupit ni naci te vijke a ne znam ni kako se zovu a
mjere su.precnik 4.5 ,dugi 10mm, navoj krupni,glava ravna sa upustenim kanalom
nisam upucen u mehaniku I masine
svaka pomoc dobro dosla….
r_faruk
Posts: 4682
Joined: 20/01/2003 00:00

#2 Re: vijak i vijci

Post by r_faruk »

ako mozes uslikaj pa postavi sliku da vidimo o cemu se radi. treba provjeriti korak navoja (razmak izmedju dvije susjedne zavojnice), duzinu i precnik navoja i onda u potragu :)

ne znam odakle si, ako imas te slomljene vijke kod sebe, ponesi i pravac Wurth, pokazes im sta ti treba i to je to :) oni imaju dobar izbor vijcane robe
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#3 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Image
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#4 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Nema u wurtu ,nema nigdje
Sliku ne znam postaviti probaču opethttps://imgur.com/a/1SbUL2q
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#5 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Nema obi ni wurt ni niko ,tokar mi pravio ,ne mogu ni na virit,
Pa se ja pitam gdje ja živim ,a ne znam ime vijka da trazim na ebayu
I jos nesto čudno
Oni što tamo rade po tim radnjama :Ljudi moji oni veze nemaju.i ko ih drzi i plača
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#6 Re: vijak i vijci

Post by Billy The Pljuc »

her meho wrote:Nema obi ni wurt ni niko ,tokar mi pravio ,ne mogu ni na virit,
Pa se ja pitam gdje ja živim ,a ne znam ime vijka da trazim na ebayu
I jos nesto čudno
Oni što tamo rade po tim radnjama :Ljudi moji oni veze nemaju.i ko ih drzi i plača
Ne bih da te obeshrabrujem ali najvjerovatnije da ces morati dati da ti se naprave isti vijci ili da kontaktiras proizvodjaca mlina u vezi nabavke istih. Na zalost nas potrosaca danas svi pribjegavaju malim trikovima kojima nas tjeraju da ne popravljamo ono sto nam se pokvarilo nego da kupimo novo. Tako je vrlo vjerovatno da je i proizvodjac mlina narucio ili sam proizveo nestandardne vijke za taj isti mlin. Mozda jos jedino da pokusas sa vijcima koji su priblizno sa karakteristikama tih koji ti trebaju pa da ih "na silu" zavrnes. U svakom slucaju sretno.
r_faruk
Posts: 4682
Joined: 20/01/2003 00:00

#7 Re: vijak i vijci

Post by r_faruk »

her meho wrote:Nema obi ni wurt ni niko ,tokar mi pravio ,ne mogu ni na virit,
Pa se ja pitam gdje ja živim ,a ne znam ime vijka da trazim na ebayu
I jos nesto čudno
Oni što tamo rade po tim radnjama :Ljudi moji oni veze nemaju.i ko ih drzi i plača
na zalost malo smo mi trziste. cim se trazi nesto sto nije u masovnoj upotrebi udaris u zid. ja takodjer imam problem sa nekim podloskama koje u nasoj zemlji niko ne drzi niti moze naruciti...

dakle, ostalo ti je jos da probas drugog tokara :) ili daj nekome da ti snimi model i izradi crtez za vijak. ako imas nekog masinca ili studenta masinstva to ne bi trebao biti problem. poslije toga, sa crtezom, svaki tokar ce ti izraditi taj vijak.
Ci-Nick
Posts: 5150
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: vijak i vijci

Post by Ci-Nick »

Vijak sa upuštenom glavom,..
Image
najjednostavnije je da odeš na buvljak i dobro razgledaš, druga opcija je bravar, mehaničar,.. on će vidjeti da li urezati novi navoj za neki standardni vijak ili nešto improvizirati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

r_faruk wrote:
her meho wrote:Nema obi ni wurt ni niko ,tokar mi pravio ,ne mogu ni na virit,
Pa se ja pitam gdje ja živim ,a ne znam ime vijka da trazim na ebayu
I jos nesto čudno
Oni što tamo rade po tim radnjama :Ljudi moji oni veze nemaju.i ko ih drzi i plača
na zalost malo smo mi trziste. cim se trazi nesto sto nije u masovnoj upotrebi udaris u zid. ja takodjer imam problem sa nekim podloskama koje u nasoj zemlji niko ne drzi niti moze naruciti...

dakle, ostalo ti je jos da probas drugog tokara :) ili daj nekome da ti snimi model i izradi crtez za vijak. ako imas nekog masinca ili studenta masinstva to ne bi trebao biti problem. poslije toga, sa crtezom, svaki tokar ce ti izraditi taj vijak.
De se uozbilji. Kakvi studenti i crtanje. Ima onaj ko cesalj (ne znam kako se na nasem to zove :D ) za odredjivanje upravo toga. To bi svaki tokar mog’o imati. Prislonis, vidis koji se poklapa, majstor izmjeri i udri
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

Evo ovo
Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

Ili sto neko rece jednostavno narezi malo veci navoj po svom sarafu i bog te veselio
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

A da se ne zajebavas ni sad ni ubuduce. Borer 10,2 izbusis tu onda kupis ovo
Image
M12. Prvo izbusis onda narezes novi navoj, najbolje rucno, fino i polako i zavrci sta hoces
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#13 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Bio sam ja kod tokara kod kvazi majstora,kod tehnicara ,kod dilera šarafima ,kod ovoga kod onoga
Svi se izvlače ,te ovo te ono te malo te skupo te ne isplatise
Ja ne bjezim platit,jer se ne razumijem ni u šta
Jednom tokaru sam dao uzorak orginal šarafa,nema ni tokara ni šarafa
Žao mi noževa koji kostaju 50 eura.
Ustvari ja nisam toliko ni bitan ,ali se pitam kako se ljudi snalaze sa skupim autima,računarima,satovima itd
r_faruk
Posts: 4682
Joined: 20/01/2003 00:00

#14 Re: vijak i vijci

Post by r_faruk »

insomnia78 wrote:Evo ovo
Image
upravo se tako i zove, cesalj. vec je nosio na izradu i nisu mu uspjeli napraviti, zato i govorim da se uradi crtez...
User avatar
denimb
Posts: 2614
Joined: 27/03/2009 14:33

#15 Re: vijak i vijci

Post by denimb »

Ako je precnik 4.5mm odnesi to nekome ko ce ti izbusiti burgijom FI5 i urezati standardni navoj M6, a tih vijaka imas na svakom koraku.
Ci-Nick
Posts: 5150
Joined: 15/03/2015 17:38

#16 Re: vijak i vijci

Post by Ci-Nick »

her meho wrote:Bio sam ja kod tokara kod kvazi majstora,kod tehnicara ,kod dilera šarafima ,kod ovoga kod onoga
Svi se izvlače ,te ovo te ono te malo te skupo te ne isplatise
Ja ne bjezim platit,jer se ne razumijem ni u šta
Jednom tokaru sam dao uzorak orginal šarafa,nema ni tokara ni šarafa
Žao mi noževa koji kostaju 50 eura.
Ustvari ja nisam toliko ni bitan ,ali se pitam kako se ljudi snalaze sa skupim autima,računarima,satovima itd
Proizvođači su bezobrazni,.. pa tako npr. fen od 200 KM ne možeš otvoriti jer je unutra spojen plastičnim žabicama koje popucaju ako na silu otvaraš a ne znaš gdje su.

Kad nešto praviš maksuz onda je to "specijalni rezervni dio",. iako se radi o vijku koji košta 0,10 KM naplatit će ti dva komada 20 KM.
Ovi što kažu da ne može ili ih ne zanima posao jer je sitan ili ne znaju raditi svoj posao.
Zato savjet,.. potraži nekog penzionera bravara ili tokara, koji će ti to prepraviti na standardne vijke i za 20 KM ćeš riješiti problem zauvijek.
Ci-Nick
Posts: 5150
Joined: 15/03/2015 17:38

#17 Re: vijak i vijci

Post by Ci-Nick »

Evo ti tvoj vijak.
https://www.kaffeezentrale.de/gaggia-sc ... m5-x-10-mm
Nije isti ali je sličan.
Samo glavu treba malo prilagoditi.
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#18 Re: vijak i vijci

Post by kuli1961 »

Slika na Imgur govori da ti vijci imaju zaista vrlo krupan "korak", kakvi se ne prodaju u masovnoj prodaji.
Da li taj aparat Gaggia PRO (nisi stavio nikakvu blizu oznaku, broj modela itd) spada u klasu profeisonalnih, tj, velikih, za npr., kafiće?

Posto ocito nemas nikakvog dobrog tokara u svojoj blizini, koji bi eventualno mogao da od nekog veceg vijka nareze tebi potreban korak, i ako ti je bas,ali bas neophodno da nadjes vijke (ako kupovina drugog aparata ne dolazi u obzir), vjerovatno je glupo ali, eto- u Banjaluci ima majstor za kafe aparate i profesionalne mlinove svih vrsta- specijalizovan je za Gaggia- Suljo, tel. je 065 885 891, a probaj i ove telefone: 065 517 151, 065 536 126, 051 258 601.
Nazovi, reci broj modela, objasni sta trazis, mozda nesto i nadjes.
Sretno!
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#19 Re: vijak i vijci

Post by DaffyDuck »

her meho wrote:Nema obi ni wurt ni niko ,tokar mi pravio ,ne mogu ni na virit,
Pa se ja pitam gdje ja živim ,a ne znam ime vijka da trazim na ebayu
I jos nesto čudno
Oni što tamo rade po tim radnjama :Ljudi moji oni veze nemaju.i ko ih drzi i plača
Skupi su ko đavo, al ako ti se isplati...
https://www.lfspareparts724.com/en/
Farre14
Posts: 10
Joined: 09/10/2018 19:31

#20 Re: vijak i vijci

Post by Farre14 »

Tvoj je problem sto niko nezna koji je to standard navoja (DIN, ISO, UNF, UNC, 1/8...) zato si trebao kuciste il dio gdje se uvrce vijak odnijeti tokaru tako da kad pravi on noz za navoj moze na stroju podesavati i i provjeravati se s tvojim kucistem i dobit ce taj korak koji odgovara...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

Nece niko da se zajebava sa tim. Kolko ce mu naplatiti saraf?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: vijak i vijci

Post by insomnia78 »

Njemu traba korak navoja. Ne pravite jebenu nauku od neceg jednostavnog
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#23 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Teško je naci tokara,neče da urade,kao sitno i druga priča
Čudi me da nema kod kineza na ebayu
A stara raja tokara je pomrla ,ovi novi ko i sve ostalo ,kupio diplomu kod Sanđaklija.
Jbg...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#24 Re: vijak i vijci

Post by ovo_malo_duse »

Druze meho
Nema vise majstora koji mogu od oka reci koji je vijak.
Evo ja kome je to struka odokatvno ti nebih mogao reci a diplomu sam s krvim ispisao.
Lici na DIN 965a a ako je 4.5 onda je M5

Helem tetak ili ti tetka " Google" zna, treba je samo znati upitat.
https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 8605387192

Cak ni ovdje ne pise vrsta vijka ili standard, jer to izgleda kriju. Ali moze se narucit kao rezzervni dio.
User avatar
her meho
Posts: 8
Joined: 20/01/2019 16:56

#25 Re: vijak i vijci

Post by her meho »

Da ,ali su ovo vijci za kafe aparat
A ja trebam za gaggia mlin ,i to su vijci što drže noževe,tri na jedan nož,tri na drugi nož,i koliko ja znam fi4.5 neče u rupu drugu,odnosno fi 5 neče u rupu fi 4.5
A to su vijci posebne namjene ,da drže nož i da dihtuju da kafa ne propada ,i da se neče odvrut zbog velikih brzina ,zato imaju krupniji navoj
Zivio
Post Reply