Zasto Sarajevo

Sve o FK Sarajevo...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#26 Re: Zasto Sarajevo

Post by rookfash »

F&N wrote: Da zbog fudbala navijam za Sarajevo, ne navijam, zbog rezultata... ni to.
Sarajevo jednostavno volim.
Nekad mi se cini da bi mi lakse bilo da nije tako da ga mogu prekriziti jednom za sva vremena, i pratiti Bundesligu, PL, Primeru ali jok.

Ko ne zna o cemu pricam, dzaba mu. Mogu ja prisati kilometarske postove nece shvatiti. Oni koji znaju, njima objasnjenje ne treba.
Isti sam :D Odrastao blizu Koševa...par najboljih jarana iz djetinjstva isto pitari bili, najuzi komsiluk uglavnom izmjesan, mozda da je kospa vise neg pitara, familija pretezno pitarska, a glavno da je stari bio bolesnik bordo boje i tako se to prenijelo na mene i buraza. stari i sad cuva kartu sa tekme sa HSV-om i isjecke iz novina od negdje '83 do '86 kad je isao po tekmama :D Kad se ozenio smirio s utakmicama, mada i sad ga zna ponijet zelja pa ko stidljivo upita "hocemol na tekmu" da ga povedem, i onda se po defaultu ide na istok :) bas smo sad protiv borca tako isli :)
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#27 Re: Zasto Sarajevo

Post by maxell_sarajevo »

Allahrahmetile dedo zivio na Kosevskom brdu i poceo navijati za Sarajevo 1946godine.Allahrahmetile otac se rodio 1955 i od malih nogu dedo ga vodio na tekme.Ja se rodio 1986godine stotinjak metara od stadiona Kosevo i otac me vodio jos dok sam bio u kolicima na tekme Sarajeva.Danas sam redovni posjetilac i aBd i moje djete ce da navija za Sarajevo.Nazalost moja porodica je imala tragicnih trenutaka kad je brat rukometas potpisao za R.K.Zeljeznicar, amiđa mu je zabranio prilazak kuci, a ja mu zabranio da ulazi u moju sobu.Na svu srecu familije brzo je zavrsio epizodu u strumfovima. :-D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#28 Re: Zasto Sarajevo

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9917
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#29 Re: Zasto Sarajevo

Post by bordo gandalf »

maxell_sarajevo wrote:Allahrahmetile dedo zivio na Kosevskom brdu i poceo navijati za Sarajevo 1946godine.Allahrahmetile otac se rodio 1955 i od malih nogu dedo ga vodio na tekme.Ja se rodio 1986godine stotinjak metara od stadiona Kosevo i otac me vodio jos dok sam bio u kolicima na tekme Sarajeva.Danas sam redovni posjetilac i aBd i moje djete ce da navija za Sarajevo.Nazalost moja porodica je imala tragicnih trenutaka kad je brat rukometas potpisao za R.K.Zeljeznicar, amiđa mu je zabranio prilazak kuci, a ja mu zabranio da ulazi u moju sobu.Na svu srecu familije brzo je zavrsio epizodu u strumfovima. :-D
Vidis i ja sam spletom okolnosti bio potpisao za zelju (kad su usli u premier ligu) :D al hvala Bogu ni jednu nisam zaigrao...ubrzo se i "raspali" :D
A moja storia...a ne znam, nisam birao za koga cu navijati jednostavno osjecao sam pripadnost bordo boji, na mene nije uticao otac mada navija za Sarajevo niti dedo jednostavno od kada znam za sebe volim Sarajevo
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#30 Re: Zasto Sarajevo

Post by zalizani »

otac, amidze okorjeli manijaci :mrgreen:
dedo sa mamine strane 'kriv' sto pripadam bordo boji (dosta vremena u djetinstvu provodio s njim.) ;-)
Pitari-CHWIILA
Posts: 323
Joined: 24/08/2011 16:18

#31 Re: Zasto Sarajevo

Post by Pitari-CHWIILA »

Ja sam se rodio u bivsoj ulici Rave Jankovic na broju 39. U mom ulazu je stanovao "legenda" (jbg u njihovim glavama su svi legende) Josko Domorocki...haustor do mog Ivica Osim sa porodicom. Citava zgrada KOSPE..a zgrada od grbe , 200 m.
Jedina familija PITARSKA je bila moja i jos jedna (vrata do mojih na istom spratu)
Jednostavno ...otac me od moje 4 god poceo voditi na KOSEVO.. i to je to...!!
Sad mi drago da ne mogu opisati :) :)
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#32 Re: Zasto Sarajevo

Post by Magarece_godine »

Zato sto su starije generacije u familiji odani plavoj boji, mi mladji pucamo kontru :)
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#33 Re: Zasto Sarajevo

Post by -LIBERO- »

maxell_sarajevo wrote:.Nazalost moja porodica je imala tragicnih trenutaka kad je brat rukometas potpisao za R.K.Zeljeznicar, amiđa mu je zabranio prilazak kuci, a ja mu zabranio da ulazi u moju sobu.Na svu srecu familije brzo je zavrsio epizodu u strumfovima. :-D
Vrh :lol:

Naglas sam se smijao kad' sam citao ovo.

Uvijek mi je bilo interesantna ova varijanta u porodici, kada bukvalno ocevi i sinovi, ili dva brata, znaci najuza moguca porodica, navijaju za dva gradska suparnicka tabora.

Ja na svu srecu nemam takvih problema i dozivljaja. Kod mene je sve, manje vise 90%, cisto bordo. Sa mamine strane ima nesto ovih plavih, ali sve to slabo vise simpatizerski.
User avatar
Dide
Posts: 163
Joined: 18/10/2011 21:14
Location: malo tamo, malo vamo

#34 Re: Zasto Sarajevo

Post by Dide »

Ma nasljedno,95 % familije navija za Sarajevo. Nikad neću zaboravit utakmice Sarajeva kao mali, ja i stari na zapadu, kiša pada prolom oblaka mi se sakrijemo ispod komentatorskih kabina, grickamo košpice i gledamo Sarajevo. :-D
User avatar
Dammme
Posts: 1175
Joined: 18/04/2007 10:35
Location: Sarajevo

#35 Re: Zasto Sarajevo

Post by Dammme »

Neke davne 79' starci me odvedu kod dede i majke(tako smo nanu zvali), da me pričuvaju jer su oni morali negdje ići.
Ulazim ja u njihovu kuću, majka me samo proslijedi kod dede u sobu, a ona u kuhinju svojim poslom.
Dedo gleda TV i sad ga radoznali dječak pita: "Dedo šta to gledaš?" "Utakmicu sine. Igraju Sarajevo i Željo."
Hajde kontam ja, jesam mali, ali znam šta je fudbal, pa da i ja ko biva pogledam.
Iako mi je nešto šuhveli bilo, dedo se uvijek smijao i igrao sa mnom kada dođem u posjetu, a taj dan je nešto izgledao nervozan. U neko doba pođe se dedo nervirati i skakati sa kauča.
Dedo je inače uvijek bio miran i blag čovjek pa se ja još više zainteresovah da vidim šta ga je to iznerviralo. Ispadoše mi oči buljeći u crno-bijeli ekran, al' ne mogu da skontam šta se dešava. "A dedo za koga ti navijaš" upitah ja, a on me onako začuđeno i blago pogleda i reče "Za Sarajevo, sine". To mi je ujedno i zadnje sjećanje na tog finog i blagog čovjeka, jer je ubrzo umro.

Dalje je priča vjerovatno ista kao i kod ostalih moje generacije. Te sezone je Pape bio najbolji strijelac lige i samo o njemu se pričalo. Onda dolazi 85-a i titula. Neću nikad zaboravit slušanje radio prenosa predzadnjeg kola, kad Meša spasi obraz komišijama,a mi uzesmo bod u Skoplju. Onda dolazi presljenje u novu mahalu 87-e i prva marisana zbog Sarajeva. Završilo neriješeno :-D . A zatim i prvi odlazak na utakmicu. Prvo, pa muško. Sarajevo-Dinamo, bakljada, konzerva itd. Odličan bio pogled sa Istoka na bakljadu. Poslije rata prvih 10-ak godina se rijetko propuštala domaća tekma (evo Gradine nazad), pa možda i poneka bliža gostujuća. Sada, jebi ga, stisle obaveze, ode se kad se može.
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#36 Re: Zasto Sarajevo

Post by tcz »

jednostavno se rodis i zavolis.
Last edited by tcz on 26/05/2012 10:33, edited 1 time in total.
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#37 Re: Zasto Sarajevo

Post by maxell_sarajevo »

-LIBERO- wrote:
maxell_sarajevo wrote:.Nazalost moja porodica je imala tragicnih trenutaka kad je brat rukometas potpisao za R.K.Zeljeznicar, amiđa mu je zabranio prilazak kuci, a ja mu zabranio da ulazi u moju sobu.Na svu srecu familije brzo je zavrsio epizodu u strumfovima. :-D
Vrh :lol:

Naglas sam se smijao kad' sam citao ovo.

Uvijek mi je bilo interesantna ova varijanta u porodici, kada bukvalno ocevi i sinovi, ili dva brata, znaci najuza moguca porodica, navijaju za dva gradska suparnicka tabora.

Ja na svu srecu nemam takvih problema i dozivljaja. Kod mene je sve, manje vise 90%, cisto bordo. Sa mamine strane ima nesto ovih plavih, ali sve to slabo vise simpatizerski.
I on je odan bordo boji, ali te godine mu se pare osladile i poceo da igra za strumfove.Bilo je smjesno gledati kako odlazi sa treninga stumfova i odlazi na Kosevo da gleda Sarajevo.Cesto mu znam reci brate sve ti u zivotu mogu halaliti, ali ne mogu ono kad si zaigrao za Zelju.
User avatar
Logovan
Posts: 94490
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#38 Re: Zasto Sarajevo

Post by Logovan »

Tema. :thumbup: Priče. :thumbup:

Ja nemam neki poseban razlog zbog kojeg sam počeo pratiti FK Sarajevo. U ratu i malo poslije rata živjeli smo na Pofalićima i znam samo mi je stari u to vrijeme svašta nešto pričao o Sarajevu ali ne sjećam se šta je tačno bilo, nažalost. U septembru 1997 godine preselili smo se na Koševsko Brdo (5 minuta do stadiona :D ) i tada nekada stari je mene i buraza prvi put odveo na utakmicu Sarajeva. Buraz je nakon par godina (možda nekih 6 godina manje-više), prestao pratiti Sarajevo, zbog sve lošijeg fudbala, raja sve manje i manje dolazila na utakmice, itd. i krivo mi je zbog ovoga, sada rijetko kada ode da pogleda Saraj'vo. Ja sam se zarazio, ta bolest je jača od mene, naložim se pred svaku utakmicu Sarajeva i odem kao da igramo u finalu Lige prvaka.
frontline
Posts: 65
Joined: 24/05/2012 00:37

#39 Re: Zasto Sarajevo

Post by frontline »

s nestrpljenjem iscekujem leskarenje na ovoj temi
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#40 Re: Zasto Sarajevo

Post by -LIBERO- »

frontline wrote:s nestrpljenjem iscekujem leskarenje na ovoj temi
Samozatajan je, suzdrzava se...vidim ja :D
frontline
Posts: 65
Joined: 24/05/2012 00:37

#41 Re: Zasto Sarajevo

Post by frontline »

valjda ga oni banovici malo smirili :lol: :lol: :lol:
User avatar
Impavidus
Posts: 1594
Joined: 28/01/2010 18:15

#42 Re: Zasto Sarajevo

Post by Impavidus »

Tema :thumbup:
Svakakvih priča i sudbina na temi, ima dosta članova koji prate Sarajevo duže nego što ja imam godina (treća decenija pred vratima - ratna generacija), ali bitno je da smo svi bordo.

Što se mene tiče, volio sam lopte poigrat sa rajom otkad znam za sebe, trenirao jedno vrijeme u Sarajevu (3-4 osnovne), ali valjda zbog činjenice da sam jedinac bio (doduše sad su tu i mlađi članovi koji će još malo sa bratom pravac Koševa :) ), pa nisam imao starijeg nekog da me vodi, otac operisan od našeg fudbala (otišao par utakmica poslije rata, od tada samo liga prvaka i reprezentacija), nisam plaho ni pratio ovaj naš fudbal. Porodica komplet i prati i ne prati, nekad išli, sad svake treće prestupne odu (osim kad ja za rukav povučem što se povući da kad je Europska neka ili kad nas euforija spuca ona početna :D ). Sa babine (očeve) strane 2 rođaka starija što im je Sarajevo dio života otkad ih znam, a mamina čitava na onoj pogrešnoj strani (osim dajdže koji me vazda mezio za Sarajevo govorio da i ja navijam, samo neću da priznam, i rekao samo dok malo ostarim i dođem pameti da ću i ja za Sarajevo početi navijat - eto nije pogriješio valjda to sa pameću dolazi :D). Gdje ćeš dalje prvi rođak sa mamine strane (dio kojim se baš trenutno i ne ponosim i provociram ban što ovdje, što na infu :D ) isti onaj što ga maloprije spomenuste da je zaobišao Dedića na Koševu. :roll:

Helem tako sam do nekog 4-5 osnovne bio skroz van dešavanja, utakmice vidio nisam, i onda sezona 2003/04 prva utakmica na Koševu, dedo uzeo karte, utakmica sa Leotarom (sezonu prije oni šampioni, to sam čuo po komentarima sa istoka dobro se sjećam :D ) uzeli ih 3:0. Ja čitavu utakmicu samo blejio u onu zelenu travu i čudio se koliki je stadion.
Sljedećih par godina možda par utakmica da se odgledalo (nema se s kim ići, a neda mama da idem sam - i kad skontam nek' nije dala tada), a onda od 8-og osnovne se redovno ide. Nakon toga dolazi i titula, Genk, Kijev, ali već je bilo kasno, još jedan bolesnik registrovan.

Jbg valjda se to tako desi i bude suđeno (iako mi je eto porodica ili operisana od domaćeg fudbala, ili na onoj tamo strani, osim nas par izuzetaka) srce odabere ono pravo. Ali što je još bitnije kako se širi porodica sa ovim mlađim snagama, njih ima ko da usmjeri od malih nogu na pravu stranu.

SARAJ'VO!!!
User avatar
medvjed23
Posts: 26904
Joined: 16/07/2010 13:49

#43 Re: Zasto Sarajevo

Post by medvjed23 »

a šta je alternativa? :cry: :cry:
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#44 Re: Zasto Sarajevo

Post by -LIBERO- »

medvjed23 wrote:a šta je alternativa? :cry: :cry:
Inteligentan momak, prekuc'o temu u cetri rijeci (plus upitnik :D ) :D :D :thumbup:
User avatar
Oligarh
Posts: 874
Joined: 05/06/2010 13:23

#45 Re: Zasto Sarajevo

Post by Oligarh »

Nikad nije bilo neke druge opcije,sto se mene tice. Prva utakmica protiv HSVa na.prepunom Kosevu,dajdza me na ramenima drzao,7 godina mi bilo. Dajdze,njih dvojica su bili ti koji su me vodili na moje prve tekme,moj stari nije bio tu,jer je poginuo kada su mi bile 3.godine. Oni su to nekako kao amanet njegov prema meni shvatili,jer je bio veliki navijac Saraj'va kao i njih dvojica!
A jedinu stvar,koju sam naslijedio od svog oca rahmetli,jedina fizicka uspomena na njega uz koju sam odrastao,a koja je bila njegova je mala znacka FK Sarajeva iz 60tih godina. Ta znacka je tom malom klincu se preslikala u njegovo srce i bit ce zauvijek tu!


Ja sam jednostavno rodjen sa ljubavlju prema toj carobnoj bordo boji!

Sent from my LG-P990 using Tapatalk
User avatar
Gusztav
Posts: 523
Joined: 10/12/2009 09:04

#46 Re: Zasto Sarajevo

Post by Gusztav »

Pitari-CHWIILA wrote:Ja sam se rodio u bivsoj ulici Rave Jankovic na broju 39. U mom ulazu je stanovao "legenda" (jbg u njihovim glavama su svi legende) Josko Domorocki...haustor do mog Ivica Osim sa porodicom. Citava zgrada KOSPE..a zgrada od grbe , 200 m.
Jedina familija PITARSKA je bila moja i jos jedna (vrata do mojih na istom spratu)
Jednostavno ...otac me od moje 4 god poceo voditi na KOSEVO.. i to je to...!!
Sad mi drago da ne mogu opisati :) :)
:thumbup: Slične nam sudbine.... :) ....bilo je zajebano kad nas uzmu u derbiju, provokacije sa svakog prozora, ali kad mi uzmemo derbi......neponovljiv doživljaj....ideš ulicom, a nigdje nikoga, kao da je neko bojne otrove bacio :lol:
User avatar
Saraj`vo
Posts: 139
Joined: 09/05/2012 13:15
Location: ...do zadnjeg dana, života mog.

#47 Re: Zasto Sarajevo

Post by Saraj`vo »

Ono što se može primjetiti na temi (osim da smo jaki k`o mljaze), jeste utakmica sa HSV-om. I meni je to bila prva tekma na koju sam otišao sam sa rajom (da,da nabralo se godina). Karte kupili kod švercera, istina živa nekad si karte za Koševo morao ispod ruke kupovati 8-) tek kad sam došao kući vidio da je frajer bio zalijepio kupon selotejpom :lol: -
Ono što hoću reći, šta jedna dobra tekma/sezona može da uradi za klub. Godinama se isplati.
PS. Sretno nam u Europi :thumbup:
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#48 Re: Zasto Sarajevo

Post by -LIBERO- »

Ono sto se moze do sada zakljuciti kao bitni faktori koji su prevagnuli u tom odabiru bordo boje su otprilike ovako po redoslijedu:

-Porodica, tradicija navijanja za klub
-Drustvo, naselje, mahala, raja.
-Bitne utakmice, periodi uspijeha za klub.

Idemo dalje. :D

Jako interesantna i slikovita tema :thumbup:. I da, raspisite se slobodno, cemu samo recenica dvije :D
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#49 Re: Zasto Sarajevo

Post by mekaba »

Budi DINGOSPO,budi Sarajevo ;-)
User avatar
ole69
Posts: 762
Joined: 30/01/2012 17:51
Location: Krajina

#50 Re: Zasto Sarajevo

Post by ole69 »

@-LIBERO-, kada cemo ćuti tvoju priću? :D
Post Reply