Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#26 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

shiljak wrote:Posto neko spomenu bh telecom, evo vam statistika na linku ispod
http://investing.businessweek.com/resea ... r=BHTSR:BT

Kliknite na ovo "5 years" i po ovom ispade da su im dionice skoro vazda iste, nema rasta kroz godine, a od 2007 sve do 2008 vrijednost samo pada, znaci ko god je imao dionice 2007 a prodao ih 2008 je propao :D
Kretanje cijene dionice nije najbitnije nego prinos.
Dionice se kupuju zbog dobiti. Zanima me samo koliko mogu dobiti povrata na uloženo i ako je to 10% sa očekivanjem da to potraje narednih 5 do 10 godina onda je dionica dobra.
To je jedan od razloga zašto ja ne bi nikad kupio dionice facebook-a jer će prinos biti vjerovatno smiješan na uloženo.
Ranije su firme izlazile na berzu da prikupe kapital u trenutku kada više nije bilo moguće finansirati razvoj firme vlastitim kapitalom. To što radi facebook je nešto skroz drugo. Oni izlaze na berzu na vrhuncu uspjeha. Kapital im nije potreban osim da napune svoje džepove na vrijeme.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#27 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

Posto svi facebook spominjete, ako hocete na sigurno da je neka informaticka firma i strana onda bi ja uzeo Microsoft. Kao prvo do sada im je zarada stabilna i tesko da mozes u minus otici. Drugo izlazi krajem godine windows 8, windows phone 8, a osim racunara prodavat ce se tableti i profit mora bar doseci kao onaj iz 99/2000 godine (tj. najveci sto im je ikad bio).
http://www.google.com/finance?q=microsoft

Samo je problem kako kupiti dionice te americke :D
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#28 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Lucazode »

test01 wrote:djaba ne more. najbolja dionica u genocidnoj




http://www.blberza.com/v2/Pages/Securit ... e=RNAF-R-A
Do kad će padat :roll:
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#29 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

shiljak wrote:Posto svi facebook spominjete, ako hocete na sigurno da je neka informaticka firma i strana onda bi ja uzeo Microsoft. Kao prvo do sada im je zarada stabilna i tesko da mozes u minus otici. Drugo izlazi krajem godine windows 8, windows phone 8, a osim racunara prodavat ce se tableti i profit mora bar doseci kao onaj iz 99/2000 godine (tj. najveci sto im je ikad bio).
http://www.google.com/finance?q=microsoft

Samo je problem kako kupiti dionice te americke :D
:D e blago tebi kad si otkrio... guglaj:"Route 66 - vodič za USA tradere by dobregore" ima i način da se kupe USA dionice... pa kad zaradiš milione na wall streetu javi nam se...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#30 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ExNihilo »

Samo da se prikačim na ovu finu temu
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#31 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

graditelj wrote:
shiljak wrote:Posto svi facebook spominjete, ako hocete na sigurno da je neka informaticka firma i strana onda bi ja uzeo Microsoft. Kao prvo do sada im je zarada stabilna i tesko da mozes u minus otici. Drugo izlazi krajem godine windows 8, windows phone 8, a osim racunara prodavat ce se tableti i profit mora bar doseci kao onaj iz 99/2000 godine (tj. najveci sto im je ikad bio).
http://www.google.com/finance?q=microsoft

Samo je problem kako kupiti dionice te americke :D
:D e blago tebi kad si otkrio... guglaj:"Route 66 - vodič za USA tradere by dobregore" ima i način da se kupe USA dionice... pa kad zaradiš milione na wall streetu javi nam se...
http://www.forum.hr/showthread.php?t=653867
wall street je preplavljen guruima, stock magic formulama, genijalcima koji ti od 5 iljada dolara stvore za dvi godine 7 milijuna
Taj sam :lol: :-D
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#32 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Lucazode wrote:U koje bi ulozio? Ja se dumam ulozit u Mtel, samo me interesuje koliko cesto isplacuju dividendu i kolika je??

Sent from my X8
Moraš prvo sebi odrediti ciljeve, tj. sta zelis od tog ulaganja. Nemožeš iste dionice kupiti ako ih planiraš čuvati 10 godina i ako ot te svoje svote želiš izvući maksimum u npr. 2 godine.
Imaš sve ovo što je talić napisao, to su idealne pozicije u perspektivi 3-5 godina. Ja bi još dodao Solanu Tuzla, MannHummel Tešanj i IK Banku Zenica.
Ima na SASE još bruku trenutno nelikvidnih dionica koje u roku od 10 godina mogu postati vrijedne kompanije.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#33 Re: dionice, kupovina itd.

Post by zemo_online »

Lucazode wrote:
test01 wrote:djaba ne more. najbolja dionica u genocidnoj




http://www.blberza.com/v2/Pages/Securit ... e=RNAF-R-A
Do kad će padat :roll:




jes i ja se pitam,samo je bitno da ne more propast.nafta je to.

znaci ljudi gdje treba ulagat?????
nafta,osiguranje ,telekom ,banke,farmaceutika.
zasto? zato sto to ne propada. ili su sanse da propadne vrlo male.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#34 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

graditelj wrote:
Lucazode wrote:U koje bi ulozio? Ja se dumam ulozit u Mtel, samo me interesuje koliko cesto isplacuju dividendu i kolika je??

Sent from my X8
Moraš prvo sebi odrediti ciljeve, tj. sta zelis od tog ulaganja. Nemožeš iste dionice kupiti ako ih planiraš čuvati 10 godina i ako ot te svoje svote želiš izvući maksimum u npr. 2 godine.
Imaš sve ovo što je talić napisao, to su idealne pozicije u perspektivi 3-5 godina. Ja bi još dodao Solanu Tuzla, MannHummel Tešanj i IK Banku Zenica.
Ima na SASE još bruku trenutno nelikvidnih dionica koje u roku od 10 godina mogu postati vrijedne kompanije.
Neznam baš za Solanu, oni su koliko imam informacije u fazi investiranja te da bog da bude u narednih par godina neke dividende, mada ima i svojih pozitivnih strana pogotovo dugoročno, perspektivni su jako. Ali kako je to volio reći jedan veliki ekonomista, dugoročno smo svi mrtvi.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#35 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Suzie Q »

mama, sestra i ja smo one nekadašnje certifikate uložili u jedan fond i savjetovali su nam nedavno da za taj iznos najbolje kupimo dionice koje su na tržištu. razmišljamo kako i gdje uložiti. gledala sam plemenite metale i kupila bih nešto od toga. nekako mi se čini da bi bilo najbolje kupiti srebro, cijena mu nije velika a vrijednost se u zadnje vrijeme puno povećala. ima li netko iskustva s tim?

tata je svoje certifikate uložio još davno u firmu u kojoj je bio zaposlen kako ne bi dobio otkaz i kako bi ostao do penzije. danas je ta firma nakon privatizacije jedna od boljih u državi, većinski vlasnik je stranac a tata sa svojim manjim dijelom ima fine dodatne prihode
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#36 Re: dionice, kupovina itd.

Post by talić »

Suzie Q wrote:mama, sestra i ja smo one nekadašnje certifikate uložili u jedan fond i savjetovali su nam nedavno da za taj iznos najbolje kupimo dionice koje su na tržištu. razmišljamo kako i gdje uložiti. gledala sam plemenite metale i kupila bih nešto od toga. nekako mi se čini da bi bilo najbolje kupiti srebro, cijena mu nije velika a vrijednost se u zadnje vrijeme puno povećala. ima li netko iskustva s tim?

tata je svoje certifikate uložio još davno u firmu u kojoj je bio zaposlen kako ne bi dobio otkaz i kako bi ostao do penzije. danas je ta firma nakon privatizacije jedna od boljih u državi, većinski vlasnik je stranac a tata sa svojim manjim dijelom ima fine dodatne prihode
hoćeš da poslije jedne greške napraviš drugu.
Fondovi su dobra stvar na nekom velikom i moćnom tržištu gdje finansijski laici povjere svoj novac osobama koje su stručne da ga investiraju. Međutim kod nas su totalni promašaj jer na ovako nelikvidnom i malom tržištu ono malo dobiti koju prikupe oni sami pojedu tako da ni u najboljim godinama nisu dioničarima dijelili ništa.
Nisi rekla o kojem je fondu riječ ako je to BIG fond možda bi trebala pričekati jer ima poprilično dobar portfelj.
Ako ipak odlučite da prodate onda bi dobro bilo da razmislite o kupovini dionica neke od firmi koje isplaćuju dobru dividendu ( osim FDS-a jer duhanska industrija nema budućnosti ).
U svakom slučaju kupovina srebra bi bila greška jer nema godišnje dobiti, cijena je u padu i na kraju krajeva šta ćeš s njim kad ti zatreba novac, misliš da ćeš naći kupca ?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#37 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Suzie Q »

riječ je o CROBIH fondu, oni su nam predlagali dionice Bosnalijeka, a vidim da i sami imaju oko 2% njihovih dionica
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#38 Re: dionice, kupovina itd.

Post by E&E »

Pitanje za iskusne investitore... Gdje uloziti 50.000KM i imati godisnju dividendu vrijednosti 8-10% od ulozene glavnice?
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#39 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Suzie Q wrote:riječ je o CROBIH fondu, oni su nam predlagali dionice Bosnalijeka, a vidim da i sami imaju oko 2% njihovih dionica
Čekaj sad Bosnalijek ili srebro??? :D
Neznam baš, ako te to posebno ne zanima, i ako nemas želje da se aktivnije baviš tom vašom imovinom onda nek stoji u fondu kao i do sad. Ako imas volje i vremena da aktivno upravljaš portfeljom onda sama donesi odluka u šta ces to uložiti i koliko. Ne postoji idealan savjet niti instant rješenje niti 100% sigurna investicija. Onaj ko ti savjetuje da to prebaciš iz tog fonda u Bosnalijek vrlo vjerovatno je dobronamjeran i ja bi tako, ali ako ti neki broker savjetuje da se prebacuješ iz jedne u drugu poziciju, onda ne slušaj jer te savjetuje samo radi svoje proivizije koja se naplacuje po svakoj transakciji.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#40 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Suzie Q »

graditelj wrote:
Suzie Q wrote:riječ je o CROBIH fondu, oni su nam predlagali dionice Bosnalijeka, a vidim da i sami imaju oko 2% njihovih dionica
Čekaj sad Bosnalijek ili srebro??? :D
Neznam baš, ako te to posebno ne zanima, i ako nemas želje da se aktivnije baviš tom vašom imovinom onda nek stoji u fondu kao i do sad. Ako imas volje i vremena da aktivno upravljaš portfeljom onda sama donesi odluka u šta ces to uložiti i koliko. Ne postoji idealan savjet niti instant rješenje niti 100% sigurna investicija. Onaj ko ti savjetuje da to prebaciš iz tog fonda u Bosnalijek vrlo vjerovatno je dobronamjeran i ja bi tako, ali ako ti neki broker savjetuje da se prebacuješ iz jedne u drugu poziciju, onda ne slušaj jer te savjetuje samo radi svoje proivizije koja se naplacuje po svakoj transakciji.
srebro je moja ideja, a bosnalijek predlažu ljudi iz fonda. predložili su zato jer nemamo nikakvih prihoda od dionica sada, a očito je da se ne bavimo time ozbiljno
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#41 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Moj ti je prijedlog da srebro zaboravis i sve te varijante sa plemenitim metalima i valutama.
Pojednostavljeno: Postoje dvije vrste "prihoda" od dionica, to su dividenda (dio godišnje dobiti koja se isplaćuje vlasnicima dionica) i druga vrsta "prihoda" je porast cjene dionice na berzi (Prihod ostvarujes ako kupis kad je jeftino, pa prodaš po većoj cijeni)
Dionica koja su do sad dijelilila dividendu na SASE je BHTelecom, a imaju jos neke koje ce je vrlo vjerovatno dijeliti u budućim godinama.
Bosnalijek ti savjetuju jer je trenutna cijena veoma mala, a u idućih 15 dana će se vrlo vjerovatno desiti promejene u Nadzornom odboru pa i u Upravi, te će Vlada vjerovatno ovu firmu pripremiti za prodaju svog udjela, tako da im je cilj da cijena dionice bude puno puno veča. Ja mislim da je mala mogućnost da Bosnalijek u naredne 2-3 godine dijeli neku ozbiljnu dividendu, tako da jedini način ostvarivanja prihoda na Bosnalijeku, u tvom slučaju da kupiš dionice sad po cijeni oko 10KM, pa prodaš kad bude 20-30KM (koliko je premijer Nera rekao da vrijedi :D )
Nadam se da si razumjela
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#42 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

E&E wrote:Pitanje za iskusne investitore... Gdje uloziti 50.000KM i imati godisnju dividendu vrijednosti 8-10% od ulozene glavnice?
Pošto se ne ispunjavam tvoj uslov da bi ti ponudio odgovor, postavću ti pitanje: Zašto ne uložiš u štednju u npr. Mojoj banci" po 6%, ako ti je isključivi cilj dividenda od 8-10%?
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#43 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

graditelj wrote:
E&E wrote:Pitanje za iskusne investitore... Gdje uloziti 50.000KM i imati godisnju dividendu vrijednosti 8-10% od ulozene glavnice?
Pošto se ne ispunjavam tvoj uslov da bi ti ponudio odgovor, postavću ti pitanje: Zašto ne uložiš u štednju u npr. Mojoj banci" po 6%, ako ti je isključivi cilj dividenda od 8-10%?
Kako se to racuna? Recimo ako se stavi 1000KM? :-D
panzer
Posts: 168
Joined: 02/06/2007 11:12

#44 Re: dionice, kupovina itd.

Post by panzer »

Izračunaj:

Telekom RS odnosno mtel u zadnjih tri godine prosječno preko 0,2 KM po dionici odnosno oko 15% prinosa na tržišnoj cijeni od oko 1,5.
BH telekom u zadnjih 7-8 godina od 1,6 KM do 2,1 KM ili prosječno oko 1,8 KM po dionice ili 10 % na tržišnoj cijeni od 18 KM
Tvornica cementa Kakanj u zadnjih tri četiri godine isplaćeno skoro 20 KM dividende po dionici a tržišna prosječna u zadnjih par godina blizu 30 KM.

Imaš FDS koji svake godine isplaćuje između 3,5 KM i 4 KM.

IK banka koja ili isplaćuje dividendu u novcu(prošle godine 7 KM po dionici) ili daje dividende dionice.

Pogledaj trenutne cijene dionica na berzi i vidi koliko se može kupiti za 50.000 KM.
Last edited by panzer on 10/05/2012 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#45 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Ricken »

shiljak wrote:
graditelj wrote:
E&E wrote:Pitanje za iskusne investitore... Gdje uloziti 50.000KM i imati godisnju dividendu vrijednosti 8-10% od ulozene glavnice?
Pošto se ne ispunjavam tvoj uslov da bi ti ponudio odgovor, postavću ti pitanje: Zašto ne uložiš u štednju u npr. Mojoj banci" po 6%, ako ti je isključivi cilj dividenda od 8-10%?
Kako se to racuna? Recimo ako se stavi 1000KM? :-D
Za godinu dana bi to bilo otprilike 60 KM (štednja).

Formula je otprilike kamate = glavnica*(1+stopa)period ukamačenja - glavnica

Period ukamačenja je eksponent ali en znam kako to ovdje napisat, znači nije puta period ukamačenja nego na period ukamačenja (na drugu, ako su dvije godine u pitanju, npr).
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#46 Re: dionice, kupovina itd.

Post by Lucazode »

graditelj wrote:Moj ti je prijedlog da srebro zaboravis i sve te varijante sa plemenitim metalima i valutama.
Pojednostavljeno: Postoje dvije vrste "prihoda" od dionica, to su dividenda (dio godišnje dobiti koja se isplaćuje vlasnicima dionica) i druga vrsta "prihoda" je porast cjene dionice na berzi (Prihod ostvarujes ako kupis kad je jeftino, pa prodaš po većoj cijeni)
Dionica koja su do sad dijelilila dividendu na SASE je BHTelecom, a imaju jos neke koje ce je vrlo vjerovatno dijeliti u budućim godinama.
Bosnalijek ti savjetuju jer je trenutna cijena veoma mala, a u idućih 15 dana će se vrlo vjerovatno desiti promejene u Nadzornom odboru pa i u Upravi, te će Vlada vjerovatno ovu firmu pripremiti za prodaju svog udjela, tako da im je cilj da cijena dionice bude puno puno veča. Ja mislim da je mala mogućnost da Bosnalijek u naredne 2-3 godine dijeli neku ozbiljnu dividendu, tako da jedini način ostvarivanja prihoda na Bosnalijeku, u tvom slučaju da kupiš dionice sad po cijeni oko 10KM, pa prodaš kad bude 20-30KM (koliko je premijer Nera rekao da vrijedi :D )
Nadam se da si razumjela

Ovakvih informacija treba više, svaka čast. :)
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#47 Re: dionice, kupovina itd.

Post by drndalo »

@graditelj je ovo zaista jasno i fino napisao, samo obratite paznju da su sve to SAMO ocekivanja buducih kretanja cijena... Dakle, nema garancije za tako nesto...

Ako ces dugorocno ulaganje, onda su telekomi OK solucija, koja isplacuje vise dividende nego sto bi dobio u banci na orocenju, ali moras racunati i na mogucnost rasta/pada same cijene dionice/akcije, koja vrijeme isplativosti ulaganja u tu dionicu moze skratiti/produziti...

Kratkorocno, radi se o spekulacijama sa cijenama, ili jos bolje receno cekanja ocekivane promjene cijena, u cilju kupovine jeftinije/prodaje skuplje... Ni u kom slucaju nije pametno dizati kredite (a i takvih je dosta bilo) da bi se kupile dionice, kojima treba da poraste cijena da bi se zaradilo... A garancije za to bas i nema...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#48 Re: dionice, kupovina itd.

Post by shiljak »

@Ricken jel ta "stednja" zapravo orocenje novca u banci
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#49 Re: dionice, kupovina itd.

Post by ekseks »

Cijena za Energoinvest se srozala posljednjih dana, i iznosi nekih 3,5 do 4,00 KM, mislim da bi možda bilo dobro pokupit koju stotinu, jer ponovo se vraćaju na Afričko i Azijsko tržište, a i poslovali su sa dobiti????
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#50 Re: dionice, kupovina itd.

Post by graditelj »

Srozale su se cijene mnogih kompanija, (gotovo svih) tako da to nebi trebao bit reper kod izbora koju dionicu kupiti. Opet Energoinvest je Energoinvest puna usta kad kažeš, ali imaju oni svojih problema jako puno, još uvjek se ne spominje privatizacija, a dobit koju spominješ manja od 300.000KM (u nivou malo boljeg ugostiteljskog objekta) na 17,5 miliona dionica dobit malo više od jednog feninga po dionici.
Post Reply