pa u pravu si za pocetak, bilo ih je onoliko koliko ih je htjelo da bude, i u ukupnom sastavu armije je to bilo 20ak%. a vec od 93 i nadalje bosnjak jeste kriv sto oni lagano odlaze.
#2 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 16:33
by maximus68
U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
#3 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 16:55
by Mjesanac
Armija RBiH jeste bila armija svih onih koji BiH osjecaju svojom. Pa i samo ime kaze, jer ostale dvije vojske su imale u svom imenu ime jednog ustavnog naroda. ArBiH je na pocetcima bila dosta multinacionalna, ali je tu svoje prste umjesao SDA (da Bog da u Dzehenemu gorili koliko su patnje nanjeli Bosni i Hercegovini) i uspjeli su otjerati dosta nebosnjaka. Ali da se razumijemo nisu bili tjerani zato sto su bili druge vjere, nego zato sto se nisu uklapali u plan poklapanja jednog naroda od strane SDA. SDA=HDZ=SDS svi su oni cistili svoje teritorije koliko su mogli da bi mogli vladati svojim narodom.
#4 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 18:50
by Jazz_Junkie
Mislim da Jajce i Kotor Varos ne pripadaju Krajini.
#5 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 18:53
by theTruePath
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
#6 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 19:31
by luckylaka
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
#7 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 19:37
by Jazz_Junkie
luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
Ma jah, stvarno....
#8 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 19:39
by theTruePath
luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
Bas tako,ma jok trebali smo ukinuti armiju,ili se porokati svi redom,ili natjerati 50% boraca da se pokrste nebi li smanjili procenat muslimana kako ima obraza casne patriote,gazije i sehide nazivati falangama?
#9 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:23
by maximus68
Ma ja sam bio do 93-e dok nisu dovuklji ono Secerbegovica.
Do tad smo gazili sve redom.
A pusti te price o gazijama i sehidima. Niko od mojih suboraca koji su poginuli nije šehid, jer i nisu otišli da se bore za vjeru, nego da brane svoj grad i kućni prag. Al eto sad su svi ko šehidi, a ljudi nemaju ni pojma o značenju te riječi
#10 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:27
by therrarrius
luckylaka wrote:
theTruePath wrote:
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
muslimansku falangu? o cemu ti jarane?
Ote mi rijec iz usta.O kakvoj falangi falango lupas.ARBiH od pocetka do kraja je ostala ABiH;
jes' aha.
#11 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:34
by theTruePath
maximus68 wrote:Ma ja sam bio do 93-e dok nisu dovuklji ono Secerbegovica.
Do tad smo gazili sve redom.
A pusti te price o gazijama i sehidima. Niko od mojih suboraca koji su poginuli nije šehid, jer i nisu otišli da se bore za vjeru, nego da brane svoj grad i kućni prag. Al eto sad su svi ko šehidi, a ljudi nemaju ni pojma o značenju te riječi
sehid je onaj koji umre u odbrani:vjere,domovine,pravde(neke vrste)
daklo uz preduslov da si musliman i nesto od gore navedenog,odmah si sehid
a na sehitskim mezarjima vidjamo i nemuslimanska imena s ljiljanima kao nadgrobnim spomenicima(nebi mi smetao ni kriz/krst ali eto iz nekog razloga njihovi zele ljiljane a ne krstove,to jeste mozda malo cudno,svi bosnjaci imaju nisane s islamskim simbolom i ljiljanom a srbi/hrvati samo s ljiljanom)
#12 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:41
by theTruePath
jes' aha.
vec? valjda shvacas da nasjedas na srpsku propagandu o bosnjackoj zelji za islamskom armijom i drzavom,ali mozda ti je to i cilj..mozda i nisi prijatelj ove zemlje
#13 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:46
by karanana
theTruePath wrote:
jes' aha.
vec? valjda shvacas da nasjedas na srpsku propagandu o bosnjackoj zelji za islamskom armijom i drzavom,ali mozda ti je to i cilj..mozda i nisi prijatelj ove zemlje
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
#14 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:50
by theTruePath
i neka je,ni ja se toga ne stidim..cuj treba da se stidim sto je samo moj narod kolektivno bio uz ovu drzavu,svaka cast onim nebosnjacima koji su takodjer to bili ali sta ja sad treba da zalim za neprijateljima sto su mi neprijatelji i trazim gresku u sebi ? necu Bogami
#15 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:56
by no_pasaran
karanana wrote:pa u pravu si za pocetak, bilo ih je onoliko koliko ih je htjelo da bude, i u ukupnom sastavu armije je to bilo 20ak%. a vec od 93 i nadalje bosnjak jeste kriv sto oni lagano odlaze.
maximus68 wrote:U II KOrpusu je bilo dosta i Srba i hrvata (srazmjerno brojnom stanju uopšte) , ali je tamo nekad od 93-će počeo osip jer je SDA polako od Armije BiH počela da pravi muslimasnku falangu. otišli su neki sjajni momci i komandiri jedinica, samo zato što nisu imali "pravo"ime.
Sve je kratko i jasno objašnjeno u ova dva posta.
#16 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 20:58
by theTruePath
eto prije 93 bosnjaci su bili minimum 85% a kasnije 95%
moj Boze
oni pravi patrioti su ostali,to je bitno,ovi ostali tu ni nisu bili iz pravog razloga
#17 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:05
by branimir stulic
Kakav god bio nacionalni sastav ponosan sam sto sam bio dio te armije...
#18 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:07
by theTruePath
branimir stulic wrote:Kakav god bio nacionalni sastav ponosan sam sto sam bio dio te armije...
Svaka cast jarane
pravi patriota je taj ,a ne onaj koji pokusava politizirati i prebrojavati krvna zrnca nasih boraca,kakvi god da su i ko god da su,nasi su
#19 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:08
by therrarrius
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu
#20 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:15
by XXS
therrarrius wrote:
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu
Toliku zbunjeni da su jos u Julu '92. osnovali 7. Muslimansku Brigadu.
#21 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:21
by Nele9
Mjesanac wrote:Armija RBiH jeste bila armija svih onih koji BiH osjecaju svojom. Pa i samo ime kaze, jer ostale dvije vojske su imale u svom imenu ime jednog ustavnog naroda. ArBiH je na pocetcima bila dosta multinacionalna, ali je tu svoje prste umjesao SDA (da Bog da u Dzehenemu gorili koliko su patnje nanjeli Bosni i Hercegovini) i uspjeli su otjerati dosta nebosnjaka. Ali da se razumijemo nisu bili tjerani zato sto su bili druge vjere, nego zato sto se nisu uklapali u plan poklapanja jednog naroda od strane SDA. SDA=HDZ=SDS svi su oni cistili svoje teritorije koliko su mogli da bi mogli vladati svojim narodom.
Stara srpska priča da su svi isti, gradjanski rat, itd. Laž i laž.
Istine radi, nad mojim narodom je izvršen genocid. Nad druga dva nije. Porušeni su skoro svi islamski vjerski objekti koji su bili na teritoriji koja je bila pod kontrolom VRS ili HVO-a. Ovde gdje ja živim još uvijek stoje i katolička i pravoslavna crkva, iste one koje su postojale i prije rata.
Vrijedjaš me kao bivšeg pripadnika Armije RBiH.
#22 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:22
by theTruePath
Ja sam ponosan na njih,jako ponasan!!!!
#23 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:38
by no_pasaran
XXS wrote:
therrarrius wrote:
karanana wrote:
prije ce biti da su tadasnji "bosnjacki" lideri nasjeli na kos-ovu klopku i sami kreirali to ste se kasnije zaista zvalo muslimanska armija, naslov kojeg se sda danas ne stidi kada im se tako kaze, jer je na kraju rata ta armija imala vjerovatno oko 95% muslimana u njoj.
Ne neeeeee oni su samo bili zbunjeni u tom momentu
Toliku zbunjeni da su jos u Julu '92. osnovali 7. Muslimansku Brigadu.
Mislim da to nije ni najmanji problem. Problem je što se nije osnovala 8 Pravoslavna ili 9 Katolička.
Ili, s obzirom da pričamo o 92. i da je "Musliman" etničko obilježje, što se nije osnovala Hrvatska ili Srpska brigada.
To je ta greška SDA vodstva koje je jednu prelijepu priču o nevjerovatnom otporu, skoro bajkovitu i epsku, umalo potpuno upropastila kroz pokušaj da napravi od nje dnevnopolitički talibanski show za CNN i BBC.
Umjesto da je otpor agresiji na BiH bio nastavak velike priče o otporu spram fašističkog agresora iz II sv. rata, oni su krenuli u tu muslimanizaciju vojske. Razumijem da su nam tada jedini konkretni prijatelji bile islamske zemlje, ali bilo je, brate mili, boljih načina.
Da je umjesto ovoga što je bilo, napravljen jedana armija sa naglaskom na antifašističkim, antiagresorskim, humanim i civilizacijskim premisama, garantujem da broj nemuslimana ne bi spao sa 20% na 5% nego bi se barem uduplao, a simpatije bi se uspjele zadobiti i od islamskih zemalja ali i od zapadnih sila.
Ovako su vojska i narod uglavnom imali sve one navedene afinitete, a vlast se na to adekvatno srala i svojim ponašanjem i lošom vizijom poništavala učinjeno.
#24 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 21:43
by theTruePath
ti si drugim rijecima zelio neke nove partizane,komuniste ljudima je trebalo podizati moral necim,a vjera je to najcesce bila svugdje ne samo u BIH
#25 Re: Nacionalni sastav ARBiH
Posted: 03/12/2010 23:46
by Bosanski_kralj
Imam osjećaj da i ti koji su zbog kojekakvih razloga s vremenom napustili ARBIH, jedva docekali da se nešto desi i da s tim mogu opravdati svoje napustanje Armije.
U 5. Korpusu ni na početku nije bilo baš mnogo pripadnika drugih naroda osim Bošnjaka. To se može opravdati činjenicom da su Hrvati u Bihaću velikom većinom pristupili HVO, a Srbima ovog kraja Muslimani oduvijek nisu bili dragi pa im ni na kraj pameti nije bilo da se prodružuju "njihovoj- muslimanskoj" vojsci