Potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#76 Re: Potrosnja

Post by GaRGa »

Najjaci video o potrosnji na svijetu

Pocetak poente je na 3:35 minuta ;)

http://www.youtube.com/watch?v=JmxUsGiGp3w
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#77 Re: Potrosnja

Post by zahvalan »

onda preostaje samo da uzmem Polo 1.4 TDI :D
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#78 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

goran16v wrote:Ne govorim ni o jednom autu kokretno nego uopsteno. Ne postoji tacno definisan broj o/min na kojem auto najmanje trosi, a koji bi vazio sa svaki auto. Prije svega zavisi od tipa motora, obrnog momenta, snage i prenosnih odnosa, ali sam tih 1500 o/min naveo kao nesto otprilike, jer nema svaki auto 6 brzina nit ima 350 Nm obrtnog da ravnam prema svom autu gdje je 70 u 6. oko 1300 obrtaja. Mada vec 20 i nesto god vidjam taj podatak (koji je kao vazeci za sva auta) da je najekonomicnija voznja na 90 km/h u najvisoj brzini, pa koga god da je i na koliko god da je obrtaja.
auto ti ima 320nm ako je 2.0tdi sa 140ks :D
sto se tice potrosnje,znam da sam jednom cuo od jednog majstora vlade iz lukavice koji radi samo vw program da je najbolje tdi motro drzat izmedju 2000 i 3000 obrtaja tj drzat ga tako da turbina uvijek radi jer je to najzdravije i za nju i za motor i produzava vijek trajanja i da se trubine zapravo najvise shebu u voznji ispod 2000 kad se ona haman nikako ne vrti.
onda sjednem kod sebe u auto i vozim kroz grad.stavim mjenjac u D i vozim po propisima.60km/h i vidim da mi je aauto konstanto u 5 brzini i vrti se debelo ispod 2000 i trosi u tom momentu oko 7 litara dizela,trenutna potrosnja.
a kad vozim kako kaze cika vlado,to je onda 3ca il 4ta brzina gdje su okretaji malo ispod 2000 il preko 2000..potrosnja raste al prema njegovoj prici to je bolje za motor.
jel moguce da nas zapravo i na tom polju uslovljavaju proizvodjaci?manje goriva trosis al jebes turbo i moraces ga mejnjat nekad u buducnosti i druga varijanta,trosis vise goriva al turbina ce duze radit bez promjene i bez nekog zahvata na istoj..
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#79 Re: Potrosnja

Post by GaRGa »

emko1234 wrote:
goran16v wrote:Ne govorim ni o jednom autu kokretno nego uopsteno. Ne postoji tacno definisan broj o/min na kojem auto najmanje trosi, a koji bi vazio sa svaki auto. Prije svega zavisi od tipa motora, obrnog momenta, snage i prenosnih odnosa, ali sam tih 1500 o/min naveo kao nesto otprilike, jer nema svaki auto 6 brzina nit ima 350 Nm obrtnog da ravnam prema svom autu gdje je 70 u 6. oko 1300 obrtaja. Mada vec 20 i nesto god vidjam taj podatak (koji je kao vazeci za sva auta) da je najekonomicnija voznja na 90 km/h u najvisoj brzini, pa koga god da je i na koliko god da je obrtaja.
auto ti ima 320nm ako je 2.0tdi sa 140ks :D
sto se tice potrosnje,znam da sam jednom cuo od jednog majstora vlade iz lukavice koji radi samo vw program da je najbolje tdi motro drzat izmedju 2000 i 3000 obrtaja tj drzat ga tako da turbina uvijek radi jer je to najzdravije i za nju i za motor i produzava vijek trajanja i da se trubine zapravo najvise shebu u voznji ispod 2000 kad se ona haman nikako ne vrti.
onda sjednem kod sebe u auto i vozim kroz grad.stavim mjenjac u D i vozim po propisima.60km/h i vidim da mi je aauto konstanto u 5 brzini i vrti se debelo ispod 2000 i trosi u tom momentu oko 7 litara dizela,trenutna potrosnja.
a kad vozim kako kaze cika vlado,to je onda 3ca il 4ta brzina gdje su okretaji malo ispod 2000 il preko 2000..potrosnja raste al prema njegovoj prici to je bolje za motor.
jel moguce da nas zapravo i na tom polju uslovljavaju proizvodjaci?manje goriva trosis al jebes turbo i moraces ga mejnjat nekad u buducnosti i druga varijanta,trosis vise goriva al turbina ce duze radit bez promjene i bez nekog zahvata na istoj..

to se zove "sweet spot" i svaki auto imaj svoj raspon obrtaja gdje ga je najbolje drzati. u biti donja granica ti je broj obrtaja na kojim razvijas max obrtni momenat, ispod toga ga nebi trebao dodavati jaci gas jer je stetnije motoru nego zabijanje u crveno...
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#80 Re: Potrosnja

Post by BASS »

Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#81 Re: Potrosnja

Post by _Reds_ »

BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
Ta tvoja prosjecna 40km/h je dobra, ima tu i vangradske voznje. Malo je tu stajanja na semaforima ili u guzvi.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#82 Re: Potrosnja

Post by BASS »

_Reds_ wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
Ta tvoja prosjecna 40km/h je dobra, ima tu i vangradske voznje. Malo je tu stajanja na semaforima ili u guzvi.
Jedanput sedmicno prodjem oko 150 km vangradske ukljucujuci autoput,ostalo sve one najgore relacije od po 15-20 minuta grada (2 puta dnevno sa nekih 10 km tamo vamo),auto se i ne ugrije.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#83 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

BASS wrote:
_Reds_ wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
Ta tvoja prosjecna 40km/h je dobra, ima tu i vangradske voznje. Malo je tu stajanja na semaforima ili u guzvi.
Jedanput sedmicno prodjem oko 150 km vangradske ukljucujuci autoput,ostalo sve one najgore relacije od po 15-20 minuta grada (2 puta dnevno sa nekih 10 km tamo vamo),auto se i ne ugrije.
Pa u tome i jeste fol sto u gradu provedes puno sati u autu,a predjes tek 20 km dnevno, odnosno 100 km za 5 radnih dana ili max 140 km za kalendarsku sedmicu i na to 150 km otvorene voznje, sto znaci da u je prosjecan omjer u najgorem slucaju pola - pola sto nije nije pretezno gradska nego matematicka prosjecna potrosnja. Takodjer prosjecna brzina od 40 km/h je prilicno visok prosjek za pretezno gradsku voznju.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#84 Re: Potrosnja

Post by BASS »

Jeste priblizno,samo nekim danima napravim vise od 2 gradske voznje (nije zivot samo arbeit :-D ) tako da ima prevagu grad negdje 60%,a nije ni van grada uvijek stednja :-D ja prezadovoljan u svakom slucaju,mislim da je ovo od cistog-samo benzinca najvise sto se moze dobiti,zasad,a da imas neko prosjecno auto po gabaritima i da vozis neku normalnu voznju.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#85 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

BASS wrote:Jeste priblizno,samo nekim danima napravim vise od 2 gradske voznje (nije zivot samo arbeit :-D ) tako da ima prevagu grad negdje 60%,a nije ni van grada uvijek stednja :-D ja prezadovoljan u svakom slucaju,mislim da je ovo od cistog-samo benzinca najvise sto se moze dobiti,zasad,a da imas neko prosjecno auto po gabaritima i da vozis neku normalnu voznju.
Koliki je omjer otvrena - gradska, odnosno na sta se odnosi potrosnja koju pokazuje BC najbolje mozes izracunati ako ponistis kilometrazu i za 7 dana vidis koliko je ukupno minus vanjska. Takodjer mozes uporediti prosjecnu potrosnju 2 sa BC-a sa prosjecnom potrosnjom potrosnjom u rezimu 1 kad napravis cisto gradsku voznju i sa 1 kad napravis cisto otvorenu voznju i vdijeti cemu je 5,7 blize.
Koliko BC zna biti iluzuja znam po svom autu. Prosjecna potrosnja cisto gradske voznje je nekih 7,3 - 7,5 lit u uslovima u kojim vozim auto (ne vozim u vrijeme najvece spice itd), u zadnih mjesec dana sam tim auto presao 900 km, od toga 240 otvorene ceste (Sa - Tz - Sa) sto je tek nesto ma,o vise od 1/4 ukupne kolometraze ali je dovoljno da prosjecnu potrosnju po BC-u spusti na 6,2, odnosno preko litar manje.
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#86 Re: Potrosnja

Post by Tahta »

BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
User avatar
ElRe
Posts: 10853
Joined: 12/12/2011 11:28

#87 Re: Potrosnja

Post by ElRe »

Punto 55 - grad do 8.5l, otvoreno do 6l
Brava 1.6 16V - grad do 11l (zimi, kratke relacije, inace 10l), otvoreno 6.5l, auto put (do 130 km/h) 7.5l
Doblo Cargo Maxi 1.6 Multijet (105 KS, ispod 2500 km) - grad 7.5-8l, otvoreno 4 (5. na 1800 0/min) - 5l
Vito 109 CDI - grad 9l, otvoreno 6.5-7l, auto put (do 130 km/h) 8-9l
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#88 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

Tahta wrote:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
Kad smo vec kod pojma grad i njegova sirina (bilo grada, bilo pojma) najekonomicnije je imati auto u I. Sarajevu jer se pod gradskom voznjom pika putovanje od npr. Krupca do Pala ili Sokoca i obratno... :D
User avatar
ElRe
Posts: 10853
Joined: 12/12/2011 11:28

#89 Re: Potrosnja

Post by ElRe »

Definiciju gradske voznje za Sarajevo dao je Kiberluskoni na 1./2. strani.
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#90 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

Tahta wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
i ja bas gledam..doduse ne znamo u koja doba covjek voza po gradu..meni je gradske prosjek nikad veci od 30km/h..ako ti je prosjek u gradu 40km/h onda brate il zivis u hrasnici i ides samo do ilidje il ti bas ne vozis po propisima..i nekako ti je premala ta potrosnja s obzirom na taj motor..znam da renoov 1.2tce s 100ks hoce u clio i twingu po gradu hladno popit 9 litara prilicno normalne voznje..
meni je prosjek u gradu oko11-12 litara dizela,zimi mi skoci i do 14..otvorena voznja je oko 8litara s tim sto sam ga znao spustit i do 6.5..znaci 6 brzina do 100km/h..na autoputu do 150km/h trosi 10litara..na 260km/h po satu pokazuje trenutnu potrosnju od 27litara a prosjek brze voznje autoputem do 200km/h je nekih 13-14..
kataloske vrijednosti i price su smijesne..po katalogu mu je prosjecna potrosnja 7 litara..znaci gradska plus otvorena..to je nemoguce dostici..prosjecna potrosnja od prvog dana je 11.9 litara dizela..sve kad se sabere i oduzme..
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#91 Re: Potrosnja

Post by gaius »

Tahta wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
1.8 tsi octavia.. gradska ca. 9 litara (da se ne lažemo kad se vozi od centra do ilidže to je gotovo kao na otvorenoj cesti i može spasti na 8 ili 7,5).. u zadnjih 2 hiljade km ukupan prosjek je 7,5..
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#92 Re: Potrosnja

Post by BASS »

Tahta wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
wtf?
nisam rekao da mi je to gradska,cak sam i opisao kako najcesce koristim auto,nego prosijecna overall - to znaci u zadnjih predjenih cca 2000 km sveukupne voznje u koju je ukljuceno i vozanje van grada i autoputem uglavnom 110 km/h,a nekad i puno vise (jbg dosadno voziti jednolicno) u i to nekom omjeru od 40% ukupno predjenih kilometara na vangrad ,logicno da ce to povecati prosjecnu overall brzinu.
Budem napravio i odvojene voznje i mjerenja pa javim.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#93 Re: Potrosnja

Post by hostapler »

Meni je BC sranje obicno (da se covjek tjesi ili da mu je dusi lakse,ali je razocarenje vece kad odes na pumpu,cast nekim koji su tacni ali i to moze varirati u pola litre),mada dobro dođe kao razonoda u voznji.
Uvijek sam govorio,a i sada ponavljam,samo od cepa do cepa,koliko litara podijeli sa kilometrima i zivio,ostalo je suplja.
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#94 Re: Potrosnja

Post by emko1234 »

pa dobro,jos nismo postogli nivo u kojem se 100% mozes pouzdat u elektroniku..je se iskreno jezim od onoh digitalnih instrument tabli kosto je kod c4,c6 il scenica i slicnih na taj fazon..
al mislim da su bc postali prilicno pouzdani danas i da je to jedna uhodana tehnologija koja je prilicno tacna..sjeti se econometra kod starih bmw-a..jbt kad se sjetim kod starog na 528i iako je imao bc ona kazaljka sto pokazuje potrosnju u trenutku nikad nije pala ispod 10 litara,po njoj je prosjecna potrosnja bila barem 15 u svakom momentu a nije,znala je bas slagat.sad je vec druga prica sve to.
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#95 Re: Potrosnja

Post by eeddiinn »

kod mene je recimo odstupanje između BC i stvarne potrošnje samo 0,1l tako da je bord prilično tačan. a mjerenje nije bilo na jedno punjenje nego sam od kada sam kupio auto prije dvije godine zapisivao svako punjenje (uvjek punim do čepa) i BC resetovao kod punjenja i pratio potrošnju. mislim da je ovo jedino relevantno jer kod pojedinacnih punjenja je bilo malo većih odstupanja i na gore i na dole tako da samo jedno punjenje neće ništa pokazati.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#96 Re: Potrosnja

Post by _Reds_ »

gaius wrote:
Tahta wrote:
BASS wrote:Golf 6 1,2 tsi 85 ks - 5,7 prosjecna,s tim da mi je prosjecna brzina oko 40 km/h znaci pretezno grad,tako kaze bordcomp,a ne laze drasticno.Na otvorenom mi zna pokazati ispod 4,najvise sto sam vidio je 12 kad sam furo 180 km/h
Tsi motor je vrh vrhova :thumbup:
dobra ti ta gradska ja idem na more pa mi prosjek 50 km/h a u gradu od 24-26
GRAD je izgleda širok pojam
1.8 tsi octavia.. gradska ca. 9 litara (da se ne lažemo kad se vozi od centra do ilidže to je gotovo kao na otvorenoj cesti i može spasti na 8 ili 7,5).. u zadnjih 2 hiljade km ukupan prosjek je 7,5..
Otvorena, haha ! Mora da vozis navece, vozi ti od Ilidze do centra ujutro izmedju 7 i 9 ili popodne izmedju 3 i 5, pa da vidis kako je to otvorena voznja. Stajes na svakom drugom semaforu. Do grada bar 10 do 15 puta krenes pa stanes.

Mada se zna desiti guzva i u nekim drugim intervalima, pogotovo semafor otoka, semfor socijalno, semafor skenderija (pravac I-G), semafor Pofalici, Ulica Branilaca Sarajeva, Semafor (Kampus), semafor RTV ( jer nije bas prilagodjen zelenom valu, ranije se gasi zeleno), pravac G-I !
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#97 Re: Potrosnja

Post by Qler »

Meni Mondeo 1.8 benzin, '98. godina, po gradu prosjecno trosi od 10-11l /100km

Na otvorenom je druga prica ide od nekih 6 do 7,5l/100km,
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#98 Re: Potrosnja

Post by gaius »

_Reds_ wrote:
gaius wrote:
1.8 tsi octavia.. gradska ca. 9 litara (da se ne lažemo kad se vozi od centra do ilidže to je gotovo kao na otvorenoj cesti i može spasti na 8 ili 7,5).. u zadnjih 2 hiljade km ukupan prosjek je 7,5..
Otvorena, haha ! Mora da vozis navece, vozi ti od Ilidze do centra ujutro izmedju 7 i 9 ili popodne izmedju 3 i 5, pa da vidis kako je to otvorena voznja. Stajes na svakom drugom semaforu. Do grada bar 10 do 15 puta krenes pa stanes.

Mada se zna desiti guzva i u nekim drugim intervalima, pogotovo semafor otoka, semfor socijalno, semafor skenderija (pravac I-G), semafor Pofalici, Ulica Branilaca Sarajeva, Semafor (Kampus), semafor RTV ( jer nije bas prilagodjen zelenom valu, ranije se gasi zeleno), pravac G-I !
na to sam i mislio... mada i kad u špici vozim to je tu negdje oko 9-9,5
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#99 Re: Potrosnja

Post by notsure »

Fabia 1,9 SDI.
Relaciju Sarajevo-Zenica uspio sam par puta preći s 3,3 litre/100km (prosječna potrošnja s displeja).
To može ako na ono malo autoputa ne idem preko 110 km/h, ja sam u autu, bez klime i ako nema puno kamiona na gradilištu, kad moraš više po gasu/kočnici. Tad bude do 5 litara/100 km. U gradu je prosjek do maks. 7 litara.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#100 Re: Potrosnja

Post by NediM17 »

Cee'd Sw 1.6crdi 85kw Visoko-Tuzla 4.4l/100km po putnom kompjuteru. S tim da nisam bas previse obracao paznju na potrosnju.
Post Reply