Sefer Halilovic

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#26 Re: Sefer Halilovic

Post by Nekako s proljeća »

poznanik wrote:
KatarinaKosaca wrote:Uvijek kad ga slušam steknem utisak da ga više zanima vlastiti ego, želja za osvetom radi smjene, lična promocija, nego sama vojska i zemlja.
U samo jednoj rečenici sve rečeno o Seferu :thumbup:
Šta više, vi ste puno rekli o vama samima.
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#27 Re: Sefer Halilovic

Post by dinobjelave »

General halilovic ,patriota organizator odbrane ,stvaranja armije i njen prvi komandant.sta ti Jos treba ,u ratu izgubio dio porodice dakle ima mozda i jedini iz vrha drzave licnu tragediju ili zrtvu za razliku od mnogih glavonja koji su svoje familije ,sinove sklonili u inostranstvo.pravi bosanac tj onakav bosanac kakvim smo mi svi trebali biti ,kao komadant i osoba iz vrha cio stamen hrabar na momente i drzak .tacno takav kakav bi komandant vojske u takvim uslovima trebao biti.radio u interesu boraca i drzave zbog toga je i smjenjen.evo probat cu ti nabrojati par stvari ako ti ovo gore nije bilo dovoljno.trazio da se drotovi ukljuce u odbranu grada (ne generalizujem cast izuzetcima rahmet i slava Palim u borbi)cinjenica je ili poznato je da su patrolirali gradom po dvojica-trojica sa dugim cijevima tj automatskim puskama dok su po linijama odbrane uz poneku automatsku pusku vecinom bile papovke ili tandzare.nikad nije prosao taj njegov prijedlog.trazio da se nabavlja oruzje ,cak ima i pisani trag o tome ,nudzeno je dotur oruzja na slobodnu teritoriju isplata po prijemu istog ,odgovor neka polahko dace dragi bog intervenisat Che svijet.izricito bezuslovno bio za borbu do konacne pobjede nije niti u jednom trenu pristajao na podjelu drzave.eto toliko zasad o generalu vidi sad ovo.komandant armije postaje covjek kojeg je ta ista armija juna mjeseca 92 zarobila,uvodi se selam ,pocinje borba za cinovanje instaliraju se poslusnici karieristi otpadci jna u vrh armije,na frontu se stagnira gubi veliki dio teritorija i lagano pocinju price o nemogucnosti borbe o iscrpljenosti i o nemogucnosti zajednicke drzave kad je nezele drugi i treci nakraju izdaje dejton.mislim zasto se moralo ratovati kad se nakraju pristao na to StO je karadzic zelio.ja sam naravno kao i vecina boraca izasao iz rata kao frontalni kokuz ,prodavao stvari mijenjao gardarobu za cigare kafu znaci cak u debelom minusu.kako je moguce da logisticari nabavljaci opreme i oruzja izadzu iz rata kao milioneri,ako zivis u sarajevu nemoj gledati poslovne prostore koje su Po zasluzi dobili ratni komandanti, to je sitno ba gledaj banke ,transportne firme,pa cak i avio kompanije su poklopili i osnovali ratni logisticari.za tvoju informaciju neradi se tu o ucenjacima nego li o ljudima srednje strucne spreme cak i manje prijeratnim piljarima ,pijacarima zanatlijama.eto objasni mi to kad ti nevalja sefer kako je moguce da borci prodaju stvari iz kuce da bi prezivjeli i idu u minus a neko izadze sa par miliona
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#28 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Sadrzaj njegove ''Lukave strategije'' argumentira da u njegovoj glavi vlada haos.U knjizi opisuje sta je ko,kome i kada rekao,sta mu je ko ispricao.Osoba koja je bila na celu Armije BiH logicno je ocekivati da u profesionalnom smislu napise strateski vazne okolnosti za organiziranje Armije BiH,elemente vojne strategije u odbrani BiH,itd.
Sefer je u svojoj ''Lukavoj strategiji'' ostavio trag o svojim psiickim patnjama za izgubljenim polozajem.
On je prvi put izasao iz Sarajeva u martu 1993 godine,a Izetbegovic je vec 3 ili 4 puta obilazio linije.To dovoljno govori o Seferu kao osobi.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#29 Re: Sefer Halilovic

Post by Nekako s proljeća »

Je li znaš nešto o predratnoj ''direktivi''... 8-)
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#30 Re: Sefer Halilovic

Post by Intimus »

Sefer Halilović je posebno početkom rata, a i nešto kasnije imao jednu veliku ma(ha)nu. Nije shvatao s kim ima posla...
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#31 Re: Sefer Halilovic

Post by matematicar_teski »

...
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#32 Re: Sefer Halilovic

Post by Intimus »

...

Kako su SDA i Muslimani pripremali odbranu BiH

”Tri puta prouciti Ajetulkjursiju, tri puta puhnuti niza se, a zene neka pripreme luga da cetnicima bacaju u oci”:

… Vizija sadasnjeg ”bosnjackog” vodjstva doseze do zidova kojima su opasane njihove avlije. Ili, u najboljem slucaju, do Kozije cuprije i Marijin dvora. U prvi mah mi se cinilo kao vic kad sam cuo pricu da su na sastanku aktivista SDA Ilidze, u ljeto 91. godine davane upute kako se pripremiti za odbranu:

”Tri puta prouciti Ajetulkjursiju, tri puta puhnuti niza se, a zene neka pripreme luga da cetnicima bacaju u oci”.

Autori uputa bili su Omer Behmen i aktuelni predsjednik SDA Ilidza. Krajem
91. godine iz istog kruga lansirana je nova, i u odnosu na ovu pocetnu,
revolucionarna strategija odbrane:

-Auto treba staviti na avlijska vrata, da
cetnici ne mogu uci. Dugu ili kratku cijev treba imati u kuci: ako cetnici vec
udju, da se brani kucni prag. …

Lukava strategija, general Sefer Halilovic
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#33 Re: Sefer Halilovic

Post by dert »

Sefer Halilovic... GOSPODIN generalcina :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Da je kao sto nije... ne bi nam trebao jebeni Deyton :x
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#34 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

General koji je osnovao stranku za vrijeme rata.Svi koji su ga poznavali rekli su da je bio kao lose odgojeno dijete.Odluku Predsjednistva RBiH(o njegovoj smjeni)nije htjeo ispostovati,o cemu pise i Rasim Delic u svojoj knjizi 101 RATNA PRICA,gdje izmedju ostalog kaze:

...Dogovoreno je da Komisija dođe u kabinet Sefera Halilovića i da, u to vrijeme, dođem i ja.

Kada sam sa pratiocima Ajhanom i Admirom stigao u Halilovićeve prostorije, bio sam neprijatno iznenađen.

Pred njegovim kabinetom bilo je nekoliko do zuba naoružanih vojnika, koje je predvodio Ramiz Delalić – Ćelo, koga sam imao prilike upoznati u maju mjesecu iste godine u Hercegovini.
Za njega je važilo da je slijepi Seferov poslušnik i, navodno, bliski rođak.
Čim su nas opazili, Ćelo i njegovi vojnici su počeli provocirati.
“Koga to vidimo? Komandanta?” – govorili su s podsmijehom, uperivši nonšalantno oružje u nas.

Bilo je tu i psovki i pogrda na naš račun.
Uvidio sam da se Sefer Halilović odlučio na opstrukciju Odluke Predsjedništva i pokušaj njenog opoziva...


http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=37574
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#35 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

dert wrote:Sefer Halilovic... GOSPODIN generalcina :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Da je kao sto nije... ne bi nam trebao jebeni Deyton :x

Vodi ga kuci onda.
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#36 Re: Sefer Halilovic

Post by dert »

tabloid wrote:
dert wrote:Sefer Halilovic... GOSPODIN generalcina :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Da je kao sto nije... ne bi nam trebao jebeni Deyton :x

Vodi ga kuci onda.

bravo majstore :lol: to je sve sto imas reci :razz:
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#37 Re: Sefer Halilovic

Post by Intimus »

Ja napisah gore da čovjek nije imao s kim praviti vojsku...
Što se tiče generala Delića, Allahrahmetile kao čovjeku. Inače, na dužnost ga postavio prijeratni mlinar Halid Čengić, šef logistike u ratu (magaza), inače babo od Hasana Čengića šefa logistike u inostranstvu (sehara). A onaj pratilac Admir je sasvim slučajno sin Rasima Delića. Nije mi bila namjera da o ovom pišem, ali kolega spomenu da je "Ćelo navodni rođak" S. Halilovića.
...
Na 172. sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 24. 10. 1992. Predsjedavajući g-din Alija Izetbegović između ostalog kaže: " ... Imam utisak da se ovdje pomalo militarizuje vojska..." ooops!?
Pa gdje ćeš crni Sefere "militarizovati vojsku", pa to još u ratu raditi...?!
Da nije žalosno (a žalosno je što je zbog nemara prema vojsci i slabog naoružavanja i opremanja iste bespotrebno izginulo stotine čestitih momaka) bilo bi pomalo čak i smiješno!
Kolega @oridjidji je korektno napisao neke bitne momente, vidim da poznaje tematiku. :thumbup:
...
Onaj ko je bio u prilici da sagleda događanja od 1991. pa naovamo dobro zna kakvu su begovsko familijarnu državu gradili Alija & Company. Nisu znali ili nisu htjeli praviti ni državu, a kamoli vojsku!?
I dobro reče kolega @dinobjelave, ne treba puno pameti ni dara za istraživanje da se zaključi gdje su milioni i milijarde za opremanje armije i obnovu države završile - kod odabrane stranačko rodbinske "elite", a borci i njihovi komandanti su u najboljem slučaju "samo" marginalizovani i zaboravljeni, a dijelom i žrtvovani u Hag (sva odgovornost ovog rata se svalila na pleća nekoliko komandanata; da budem pošten to su uradili i Srbija i Hrvatska).

I na kraju, u najmanju ruku je neumjesno, čak bih i rekao zlonamjerno da o ovim stvarima diskutuje neko ko barem nije bio u BiH u to doba, uz to po mogućnosti punoljetan, jer je neke dogadjaje vrlo teško shvatiti i objasniti.
Trebalo je to doživjeti i preživjeti...! :bih:
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#38 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Jedna od njegovih glupavih izjava je da Unprofor treba otici iz BiH.Zelio se predstaviti kao da je munjevitom brzinom izgradio Armiju BiH i da je ona vec sredinom 1992.godine bil mocna za izvodjenje sirih ofanzivnih djelovanja,cemu je smetnja naravno Unprofor.
Druga njegova glupava izjava je da treba ratovati kad mozemo,a pregovarati kad moramo i to samo radi toga da bi dobili na vremenu.General nije shvatao da je nama rat nametnut i da se nije moglo birati u smislu da ratujemo kad ''mozemo,a da pregovaramo kad ''moramo''.

''Oslobodjenje''je u srijedu 18.05.2005.godine na strani 7 objavilo clanak pod naslovom''Dogovoreno ubistvo Rasima Delica''.Clanak je napisan na osnovu izjave koju je Ramiz Delalic dao,o tome da je Sefer bio veoma ljut sto je umjesto njega na celo Armije dosao Delic,te je razmatrao ''fizicko uklanjanje Delica''.

Ima toga jos o Seferu,sve u svemu on je najveci kadrovski promasaj Izetbegovica.
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#39 Re: Sefer Halilovic

Post by dert »

Intimus wrote:Ja napisah gore da čovjek nije imao s kim praviti vojsku...
Što se tiče generala Delića, Allahrahmetile kao čovjeku. Inače, na dužnost ga postavio prijeratni mlinar Halid Čengić, šef logistike u ratu (magaza), inače babo od Hasana Čengića šefa logistike u inostranstvu (sehara). A onaj pratilac Admir je sasvim slučajno sin Rasima Delića. Nije mi bila namjera da o ovom pišem, ali kolega spomenu da je "Ćelo navodni rođak" S. Halilovića.
...
Na 172. sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 24. 10. 1992. Predsjedavajući g-din Alija Izetbegović između ostalog kaže: " ... Imam utisak da se ovdje pomalo militarizuje vojska..." ooops!?
Pa gdje ćeš crni Sefere "militarizovati vojsku", pa to još u ratu raditi...?!
Da nije žalosno (a žalosno je što je zbog nemara prema vojsci i slabog naoružavanja i opremanja iste bespotrebno izginulo stotine čestitih momaka) bilo bi pomalo čak i smiješno!
Kolega @oridjidji je korektno napisao neke bitne momente, vidim da poznaje tematiku. :thumbup:
...
Onaj ko je bio u prilici da sagleda događanja od 1991. pa naovamo dobro zna kakvu su begovsko familijarnu državu gradili Alija & Company. Nisu znali ili nisu htjeli praviti ni državu, a kamoli vojsku!?
I dobro reče kolega @dinobjelave, ne treba puno pameti ni dara za istraživanje da se zaključi gdje su milioni i milijarde za opremanje armije i obnovu države završile - kod odabrane stranačko rodbinske "elite", a borci i njihovi komandanti su u najboljem slučaju "samo" marginalizovani i zaboravljeni, a dijelom i žrtvovani u Hag (sva odgovornost ovog rata se svalila na pleća nekoliko komandanata; da budem pošten to su uradili i Srbija i Hrvatska).

I na kraju, u najmanju ruku je neumjesno, čak bih i rekao zlonamjerno da o ovim stvarima diskutuje neko ko barem nije bio u BiH u to doba, uz to po mogućnosti punoljetan, jer je neke dogadjaje vrlo teško shvatiti i objasniti.
Trebalo je to doživjeti i preživjeti...! :bih:
:thumbup: :thumbup:
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#40 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

dobro,mi imamo i glave na ramenima,kakih svadja i borbi medju ovim vrhovnim talašikama...
sve zlo i naopako...a ocemo drzavu... tc tc tc tc
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#41 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Intimus wrote:Ja napisah gore da čovjek nije imao s kim praviti vojsku...
Što se tiče generala Delića, Allahrahmetile kao čovjeku. Inače, na dužnost ga postavio prijeratni mlinar Halid Čengić, šef logistike u ratu (magaza), inače babo od Hasana Čengića šefa logistike u inostranstvu (sehara)..
Vidi se da si citao kapitalno djelo Sefera.Delica je postavilo Predsjednistvo RBiH,a ne neki covjek.To moze u drzavi covjeka,ciju si sliku postavio.
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#42 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

tabloid wrote:
Intimus wrote:Ja napisah gore da čovjek nije imao s kim praviti vojsku...
Što se tiče generala Delića, Allahrahmetile kao čovjeku. Inače, na dužnost ga postavio prijeratni mlinar Halid Čengić, šef logistike u ratu (magaza), inače babo od Hasana Čengića šefa logistike u inostranstvu (sehara)..
Vidi se da si citao kapitalno djelo Sefera.Delica je postavilo Predsjednistvo RBiH,a ne neki covjek.To moze u drzavi covjeka,ciju si sliku postavio.
:lol: ja a koj bijo u precjednistvu,a koj donosijo odluke??? :mrgreen:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#43 Re: Sefer Halilovic

Post by Woody »

Nešto ga ne pamtim po dobru:

1. Fanatičan, a u presudnim trenucima neodlučan;
2. Neuspješno pokušao da balansira između bosnakog i bošnjačkog nacionaliste;
3. Preopterećen sandžačkim porijeklom,
4. Veeeeoma egocentričan,
5. Pokušao da prekopira rat u HR na BiH (opet neuspješno);
6. Nikada nije izgradio autoritet među borcima ARBiH

Sve u svemu -- ništa, nit smrdi nit miriše, a to je najgora kombinacija za jednog komandanta

Al, nije ni Rasim-aga bio ništa bolji, ako nije bio i gori
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#44 Re: Sefer Halilovic

Post by al_akhisari »

KatarinaKosaca wrote:Uvijek kad ga slušam steknem utisak da ga više zanima vlastiti ego, želja za osvetom radi smjene, lična promocija, nego sama vojska i zemlja.
+1 ...previše "JA" definitivno
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#45 Re: Sefer Halilovic

Post by VjecitiStudent »

Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja koje je ABiH imala tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#46 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Nedugo poslije dolaska Delica na celo Armije,uslijedila je operacija ''Trebevic 2'',obracun sa neposlusnim komadantima,a sta je Sefer uradio po tom pitanju:nista.Cak je predlagao da se Jukina jedinica organizuje kao specijalna.U prijedlogu izmedju ostalog pise:uspostavljale i odrzavale javni red i mir,organizovale i sprovodile predkrivicne radnje,otkrivale i dokumentovale teze nezakonite radnje,organizirale kontraobavjestajnu aktivnost,itd,itd.

Ovim prijedlogom Juki se osigurava i legalizira njegova samovolja koja je tada predstavljala velikoo opterecenje za sistem komandovanja u Armiji R BiH.Ovim i slicnim pokusajima jasno se vidi da je Sefer ostao na celu Armije zasigurno bi imalo dalekosezne posljedice na odbranu BiH.
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#47 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

inace,nekompetentni sefer je zamijenjen,strućnjakom par ekselans...
El_comadante
Posts: 7954
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#48 Re: Sefer Halilovic

Post by El_comadante »

lako je sada govoriti da je Sefer ovakav ili onakav a činjenica da je itekako zaslužan za odbranu od agresije. a ja nikad nisam čuo da je u ratu neko smjenio komadanta Armije. možda je to jedino još Staljin uradio, a možda i Hitler...
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#49 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

Sarajmen wrote:Autor teme nije u naslovu stavio čin generala Sefera Halilovića. Tako se ostavlja prostora da ja mogu da na ovoj temi pišem o Seferu kao ''Borisu'' u predratnom periodu a koji se odnosi prije svega na područje Republike Hrvatske, ali i kao ''Halilu'' , u predratnom periodu na području Bosne i Hercegovine. A mogu i o ''Vukašinu Jankoviću''...

U svakom pogledu je doprinos Sefera Halilovića u stvaranju Armije Republike Bosne i Hercegovine, toliki da mu ga i pored zlonamjernih pisanija, niko ne može na argumentiran način dovesti u pitanje.

Dakle, sve dok je naslov teme nepotpun , smatram je još jednim pokušajem pljuvanja po Armiji Republike Bosne i Hercegovine i njenim vojnicima , a u ovom slučaju starješinama.

8-)
:thumbup:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#50 Re: Sefer Halilovic

Post by VjecitiStudent »

Sarajmen wrote:
VjecitiStudent wrote:Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja koje je ABiH imala tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
Sarajevo je odbranjeno u tom periodu. Najveći broj ukupno počinjenih ubistava i ratnih zločina , je počinjen u ''tom vremenu''. Gdje su ti odrednice branilac-napadač, kako bih te mogao svrstati u neku od sukobljenih strana. :?:
Jos jednom sa minimalnom ispravkom: Pola gubitaka u Sarajevu, od ukupnog broja poginulih koje je ABiH imala u Sarajevu tokom rata, je Armija imala 1992., za Seferovog vremena.
Post Reply