Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#76 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

Ja cu ovo podrzavat kad rijese ostale puno bitnije stvari, a to je s gomila neprijavljenih radnika. Bolje im je da se toga uhvate. Bolje im je da malo rasterete preduzeca i radnike sa gomilom poreza i doprinosa koja su im natovarili na ledja. Al jok, sto bi to radili...ovo je lakse.

Jbt, nemamo ni drzavu kako treba oni bi provodili nekakve inspekcije i zakone. Pa neka krenu po redu.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#77 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

@arnese

nisi u pravu. Koliko ja god bio protiv licenciranja, patenata, intelektualnog vlasnistva i slicno, ipak je to neko odlucio da ne ponudi dzaba. To sto se meni ne svidja, to je druga stvar.
Analogija sa autom je potpuno ispravna.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#78 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by hrasno38 »

To je najobicnije preseravanje u uvlacenje u supak EU. Kao prvo ljudi u BiH bi trebali da imaju mogucnost kupovine muzike, softwarea, filmova i svega sto skidaju a nemaju. Kao drugo po cemu je krsenje zakona ako ja sa interneta uzmem nesto sto je neko drugi postavio za skidanje. Valjda je on kriv sto je postavio a ne ja koji sam skinuo. Ajde kad stite domace proizvode pa i nekako mada najmanje se stite domaci proizvodi a najbolji primjer su poljoprivredni. Nego to je ajmo malo namaknuti para u budzetu. Oderat ce male a veliki ce i dalje raditi po svome. na kraju ce neki anonymusi roknut sve sto ima bitnih stranica i smirit ce se iste sekunde. Svi bi oni da se ko kofrce i rade po evropskim zakonima ali da plate i penzije budu po zakonima Etiopije. Naravno, jer sve te kazne pune budzete iz kojih ti isti inspektori dobijaju plate i dnevnice. Najbolje onda da ukinu internet i nece vise biti piratstva.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#79 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by arnes_king »

vox-populi wrote:@arnese

nisi u pravu. Koliko ja god bio protiv licenciranja, patenata, intelektualnog vlasnistva i slicno, ipak je to neko odlucio da ne ponudi dzaba. To sto se meni ne svidja, to je druga stvar.
Analogija sa autom je potpuno ispravna.
Znam i ja da to nije uredu jbg ali kazem da im ja ne nanosim niti stetu niti bi im mogao praviti korist .....

Cak neke firme i imaju korist od piraterije, skontaj npr Sony ili Microsoft kako u nekom pogledu imaju dobit, jer ja prvi nikada u zivotu ne bih kupio PS3 konzolu da nisam znao da mogu skidati igre besplatno i igrati, i ima ih dosta u svijetu jos sa takvim misljenjem, znaci oni zbog toga prodaju i koji vise proizvod :)

Ali ne bitno, ja sam sve samo rekao onako kako mislim, nije mi bitno ni ko je u pravu ni nista, samo mi je krivo sto nasa drzava se.e nesto a stvarno i nemam drzave -.- treba to sto je na vlasti sve pobit .....
podstanarka
Posts: 8
Joined: 28/08/2010 22:06

#80 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by podstanarka »

bambina78 wrote:Kakva je situacija u firmama u drzavnom vlasnistvu?

Da li Telekom i Elektroprivreda imaju licencirani software? Krivaja Zavidovici nema 100% :lol:
imaju, za to služe tenderi :mrgreen:
podstanarka
Posts: 8
Joined: 28/08/2010 22:06

#81 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by podstanarka »

keran wrote:Frka velika...
Mi u nasoj firmi koristimo Google Apps i ne da smo zadovoljni, nego smo PREZADOVOLJNI, a cijena vam je sitnica :D
Dokumenti, kalendari i 25GB emaila, jes u "oblacima", ali je ipak Google... Google. Koliko znam samo su ovi autorizovani B online

To vam je moja topla preporuka ;)
interesuje me na kojem jeziku koristite, engleski? ili ima i na nashem?
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#82 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Altsa »

bambina78 wrote:
Altsa wrote:ne moze drzava traziti od mene da postujem kopirajt kada u sarajevu nema prodavnice gdje se mogu kupiti tek objavljeni muzicki albumi (original) ili ti filmovi...sta da ja radim...
Znaci ako u Sarajevu budem u mogucnosti da ukradem Ferarija, opravdanje kradje moze da bude da ga nisam gdje imao kupiti u Sarajevu. Genijalno. :oops:
malo je reci da ti je poredenje stupidno...piraterijom nisam nista ukrao...ako cu da ukradem onda cu da udem u neciju kucu ili napadnem nekoga na ulici i otmem mu tasnu...a ti ako si za zakon onda mozes avatara pogledati na FTV negdje 2024. godine :dance:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#83 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by nosara »

Član 46.

(Reproduciranje za privatnu i drugu vlastitu upotrebu)

(1) Uz poštivanje prava iz člana 36. stav (1) ovog zakona, reproduciranje objavljenog autorskog djela je slobodno ako je uraĎeno samo u jednom primjerku i ako su ispunjeni uslovi iz st. (2) ili (3) ovog člana.

(2) Fizičko lice može slobodno reproducirati djelo:

a) na papiru ili sličnom nosaču, upotrebom fotokopiranja ili druge fotografske tehnike sa sličnim efektom,

b) na bilo kojem drugom nosaču ako to čini za privatnu upotrebu, ako primjerci nisu namijenjeni ili pristupačni javnosti i ako tim reproduciranjem nema namjeru da ostvari direktnu ili indirektnu imovinsku korist.
trokut
Posts: 35
Joined: 22/07/2009 22:33

#84 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by trokut »

arnes_king wrote: Ne, to nije isto, malorpije sam napisao, ja ako nemam para ili volju da kupujem filmove igre i slicno jer je po mom misljenju to preskupo ja to ne bih uradio nikako, a ako vec ima nacin da dodjem djaba do toga zasto da ne ? Ako nema necu ni kupovat, znaci na ovakvim kao sto sam ja te osobe nista ne gube jer i da ne mogu djaba dobiti ne bih opet kupio.

To je isto da su sisanja po 100 KM npr i tebi je puno za to toliko platit tako da nikada se nebi otisao osisati, ali ponudi ti se nacin da to isto sisanje dobijes besplatno, zasto da ne ?
Ponudjen je nacin koji je besplatan, Open Source i vecina programa koji trebaju obicnim korisnicima imaju dobre zamjene koje su besplatne. To ti je kao sto imas frizera od 50 KM sisanje od 6KM ili sam sebe osisas dzaba.Izbora ima za obicne korisnike.

A da im ne nanosis stetu nije tacno, pa onda im fakticki niko ne nanosi stetu jer samo koriste te programe pa nema ni potrebe za licenciranjem.

ps. i ja koristim pirateriju i nije mi drago zbog ovoga ali treba biti realan i reci da ljudi imaju pravo da traze pareza svoj produkt
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#85 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bambina78 »

hrasno38 wrote: Najbolje onda da ukinu internet i nece vise biti piratstva.
Bilo je piraterije i prije interneta. Bivsa Juga je bila strasno razvijena po tom pitanju. Stariji korisnici racunara se sigurno sjecaju Sveta Kompjutera i Beosofta i oglasa na kraju casopisa preko citavih stranica :)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#86 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by chuchumbamayumbe »

bambina78 wrote:
hrasno38 wrote: Najbolje onda da ukinu internet i nece vise biti piratstva.
Bilo je piraterije i prije interneta. Bivsa Juga je bila strasno razvijena po tom pitanju. Stariji korisnici racunara se sigurno sjecaju Sveta Kompjutera i Beosofta i oglasa na kraju casopisa preko citavih stranica :)
Sjooo, dvije kasete, 40 igrica, motaj, slušaj signal kada se učitava.
Naručiv'o sam i one slike (kolaže) navijača, ovo-ono, bakljade...niđe veze...
:-)
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#87 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bambina78 »

Altsa wrote:piraterijom nisam nista ukrao...ako cu da ukradem onda cu da udem u neciju kucu ili napadnem nekoga na ulici i otmem mu tasnu...
Vidim da ti uzak pogled na znacnje termina kradje. pretpostavljam da si dosta mladji. Nasi politicari ne ulaze nama u kuce niti nam otimaju tasne ;) tj. kradja ne mora da bude pracena ikakvom silom.
Altsa wrote:a ti ako si za zakon onda mozes avatara pogledati na FTV negdje 2024. godine :dance:
Mislio sam da ko god je htio da pregleda Avatara da ga je pregledao, ali onda se sjetih da ima i mladjih forumasa kojima vjerovatno roditelji ne dozvoljavaju odlazak u kino. :oops:
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#89 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Warashii »

Haj nek sve to bla bla, al kako onih 1 400 ostaje bez posla meni nikako ne ide u glavu?? :|
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#90 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by arnes_king »

bambina78 wrote:
Altsa wrote:piraterijom nisam nista ukrao...ako cu da ukradem onda cu da udem u neciju kucu ili napadnem nekoga na ulici i otmem mu tasnu...
Vidim da ti uzak pogled na znacnje termina kradje. pretpostavljam da si dosta mladji. Nasi politicari ne ulaze nama u kuce niti nam otimaju tasne ;) tj. kradja ne mora da bude pracena ikakvom silom.
E svaka cast za taj argument, meni si sada malo promijenio misljenje :)
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#91 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by L.e.g »

Evo ja koristim program koji se besplano skine sa interneta, a placaju se samo radni sati za njega. Kad uplatis dobijes kod za nadopunu sati. I kako ja da sad objasnim inspektoru da ne postoji licenca za taj program
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#92 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by notsure »

vox-populi wrote:Problem u BiH je sto mogucnost kupovine studentske licence ili ne postoji ili je jako ogranicen. Pa recimo student grafickog dizajna tesko da moze kupiti neku studentsku licencu 3D Studio Maxa.
Ne mora kupovati, ima legalno, džaba: http://students.autodesk.com/?nd=download_center
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#93 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

notsure wrote:
vox-populi wrote:Problem u BiH je sto mogucnost kupovine studentske licence ili ne postoji ili je jako ogranicen. Pa recimo student grafickog dizajna tesko da moze kupiti neku studentsku licencu 3D Studio Maxa.
Ne mora kupovati, ima legalno, džaba: http://students.autodesk.com/?nd=download_center
To ti je testna verzija, 30 dana i kapak.
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#94 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Nermin_BH »

trokut wrote:
arnes_king wrote: Ne, to nije isto, malorpije sam napisao, ja ako nemam para ili volju da kupujem filmove igre i slicno jer je po mom misljenju to preskupo ja to ne bih uradio nikako, a ako vec ima nacin da dodjem djaba do toga zasto da ne ? Ako nema necu ni kupovat, znaci na ovakvim kao sto sam ja te osobe nista ne gube jer i da ne mogu djaba dobiti ne bih opet kupio.

To je isto da su sisanja po 100 KM npr i tebi je puno za to toliko platit tako da nikada se nebi otisao osisati, ali ponudi ti se nacin da to isto sisanje dobijes besplatno, zasto da ne ?
Ponudjen je nacin koji je besplatan, Open Source i vecina programa koji trebaju obicnim korisnicima imaju dobre zamjene koje su besplatne. To ti je kao sto imas frizera od 50 KM sisanje od 6KM ili sam sebe osisas dzaba.Izbora ima za obicne korisnike.

A da im ne nanosis stetu nije tacno, pa onda im fakticki niko ne nanosi stetu jer samo koriste te programe pa nema ni potrebe za licenciranjem.

ps. i ja koristim pirateriju i nije mi drago zbog ovoga ali treba biti realan i reci da ljudi imaju pravo da traze pareza svoj produkt
Pa budi ti realan u bosni jbt 2 djece žena 800 KM plata i da kupuješ windows i office halo ba. Jedva se preživljava a kamoli da su kupuju licencirani programi.
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#95 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by notsure »

vox-populi wrote:
notsure wrote:
vox-populi wrote:Problem u BiH je sto mogucnost kupovine studentske licence ili ne postoji ili je jako ogranicen. Pa recimo student grafickog dizajna tesko da moze kupiti neku studentsku licencu 3D Studio Maxa.
Ne mora kupovati, ima legalno, džaba: http://students.autodesk.com/?nd=download_center
To ti je testna verzija, 30 dana i kapak.
Nije tačno:
WWW.AUTODESK.COM wrote:The software you get from the Autodesk Education Community comes with a 36 month license.
Za tri godine možeš jako dobro naučiti kako se koristi, a onda kupi licencu pa zarađuj na tome što si naučio.

[/list]Important Note :The Autodesk Student Version software incorporates all the functionality of our professional licenses, but includes a print banner making the software inappropriate for professional, commercial, or for-profit purposes. Autodesk Student Version software may not be used in the classroom or lab for instructional purposes, or for commercial or for-profit purposes. Annual licenses of Autodesk student software are not eligible for product upgrade or transfer to a commercial license. View print banner sample.
User avatar
notsure
Posts: 1130
Joined: 31/07/2008 19:57

#96 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by notsure »

Malo koja škola/fakultet koristi ono što proizvođači softvera nude. Na prste se mogu nabrojati korisnici https://www.dreamspark.com/ u BiH, a za par stotina KM godišnje se dobije brdo licenci za obrazovne svrhe.

Druga je stvar što se kod nas stvari izvrću naopako, pa će inspekcija opet udariti po malim privatnim radnjama, kako bi uništili "mali biznis" za račun velikog kapitala.

Micro$oft je svjesno i namjerno olakšao piratiziranje svojih proizvoda, kako bi navukao/navikao korisnike, pa ih onda ganja da to legalizuju. Problem je i u tome što naša us?ana država nema strategiju kako da to riješi. U Srbiji ste imali akciju legalizacije - za 20-k KM ste mogli legalizovati Windowse, a toga kod nas nema. Ja ne downloadujem MP3 zato to sam kleptoman, nego zato što je audio CD nerealno skup. Ponudite ga po razumnoj cijeni i kupiću ga.
Image
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#97 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

Ovo je samo jedan reprezentativni primjer koji oslikava tu masovnu logiku koja vlada u BiH a zbog koje i jest sve u klincu na kraju krajeva :roll:

-kupi licenciran SW
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

-raspitaj se za studentske licence
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

-koristi open source
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

-odveci auto na tehnick u ispravnom stanju
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

-kupi kartu nemoj se svercati
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

-placaj ba redovno smece, struju,vodu, grijanje
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

...

-<ovdje napisi sta god zelis>
-zena djeca mala plata nikad im ja necu to uraditi

...
itd itd
User avatar
ellec
Posts: 378
Joined: 05/09/2011 01:33
Location: WWW.RAJVOSA-X.COM
Contact:

#98 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by ellec »

Odlicne su i Giveaway licence koje pojedini autori programa besplatno daju, mogu se kvalitetni programi naci. Vise na http://www.giveawayoftheday.com/
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#99 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by IcedFlame »

Postoje prioriteti i osnovne zivotne potrebe. Kad covjek prestane da razmislja sta ce sutra jesti i od cega ce platiti racun (a uz to radi po 8-9 sati dnevno), onda mozda bude razmisljao "realno", i mozda mu tada i padne na pamet da legalizuje neki od programa.

I ova poredjenja sa autom i kradjom su maloumna.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#100 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by udrch »

.........
Last edited by udrch on 14/03/2014 23:23, edited 1 time in total.
Post Reply